Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. atof voor do vervaardiging van bet „Globe -Poets- V Estrakt" verkregen wordt, ia de Firma Fritz Schulz jun., Leipzig, alleen in ataat om, tot genoegen van de vele koopera van dit spoedig gewild geworden Poetsmiddel, voortdurend een even goede waar te leveren, Daar waardelooze namaaksels voorzeker niet zul- uitblijven, is het aan te bevelen, bij het koopen nauwkeurig op te letten of de doozen zijn voorzien van het handelsmerkeen Globe in een breedo roode streep, van de Firma Fritz Schulz Jun., Leip zig. Dit .Globe-Poets-Extrakt" ia verkrijgbaar m doosjes il 5, 7'/i en 15 ets. per atuk bjj de meeste drogisten en handelaars in koloniale-, galanterie-en ijzerwaren. Zie verder do advertentie in dit nummer. In de jongste Raadsvergadering van Uric is ter tafel gebracht een request van den logementhouder op dat eiland, waarin hij afschaffing verzoekt van den accijns op ge distilleerd en voorstelt belasting te hellen op petroleum. Onnoodig te zeggen dat dit Urksche idee geen ingang vond bij de Vroedschap. De Arnh. Ct. waarschuwt ouders en voog den om hun kinderen of pupillen niet meer voor het onderwijs op te leiden, nu er weer meer dan 10Ü adspiranten voor de 20 Rijks beurzen aan iedere Rijkskweekschool zijn. Binnen enkele jaren toch zal de markt zóo overvoerd zijn met onderwijzers en onder wijzeressen dat andermaal weer hoogst en kelen een betrekking van f500 zullen kun nen machtig worden. Te Weesp, een der weinige plaatsen waai de Greenwichtijfl werd ingevoerd, heeft de Raad thans besloten over te gaan tot invoe ring van den Atnsterdamschen tijd, Hoe treurig de gevolgen van drankmis bruik kunnen zijn, bleek dezer dagen weer te Utrecht, waar een weduwe plotseling over leed, tengevolge van het overmatig gebruik van jenever. De zoon en diens vrouw, die bij haar inwoonden, verkeerden zelf in zoo- danigen staat van dronkenschap, dat zij van het overlijden eerst iets bemerkten, toen zij hun roes hadden uitgeslapen. De geneesheer, die toen geroepen werd, Icon alleen den dood constateeren, en tevens, dat, toen hij binnen trad, de heide huisgenooten al weder dron ken waren. Het gerucht liep, dal er van hen, die in verband met de tentoonstelling naai- Am sterdam waren gekomen, om daar tijdelijk werk te vinden, na afloop der tentoonstelling achter waren gebleven. In liet statistisch Maandbericht wordt dit nu bepaald tegen gesproken en worden de volgende cijfers vermeld In het geheel waren 1121 personen op de terreinen dagelijks aanwezig447 daarvan behoorden tot de bevolking van Amsterdam en 674 kwamen van buiten. Van dit laatste aantal bleven maar 32 (24 mannen en 8 vrouwen) r.a afloop der tentoonstelling in de stad achter. Rijna allen, die op de terreinen werkzaam waren en die of uit andere steden van Ne derland, 61' uit het buitenland kwamen, ver trokken weer uit de gemeente, zoodat hier mede liet bewijs is geleverd, dat voor het achterblijven van mindergewenschte elemen ten na afloop van wereld kermissen, geen ge vaar bestaat. Er schijnt zich langzamerhand een bevol king te vormen, die van de eene tentoon stelling naar de andere trekt, en dus de plaats gaat innemen, welke thans door de kermis reizigers wordt opengelaten. Op I Januari waren in deze gemeente 2468 kinderen (1222 jongens en 1246 meisjes) boven de 6 en beneden de 12 jaar, van welke 1117 jongens en 1071 meisjes hier ter schole gingen en 6 knapen en evenveel meisjes elders onderwijs genoten en dus 99 jongens en 167 meisjes, samen 266 kinderen, officieel geen onderwijs genoten. Van deze laatsten bezochten echter 4 jon gens en 89 meisjes de Bewaarschool en ge nieten 7 jongens" en 8 meisjes huisonderwijs. 19 jongens en 12 meisjes konden wegens ziekte niet ter school gaan2 jongens en 4 meisjes waren niet gevaccineerd7 meisjes verrichtten huis- en 3 jongens veldarbeid 1 jongen en 2 meisjes zijn kinderen van met een woonwagen zwervende ouders6 meisjes en 2 jongens, kinderen van inmiddels ver trokken ouders; 3 jongens willen volgens de ouders niet naar schooi. Voor bet schoolver zuim van 12 jongens en 16 meisjes beston den geen redenen voor 2 jongens was, vol gens de ouders, de school te ver van hun woning verwijderd, terwijl 25 jongens en 7 meisjes inmiddels naar school zijn gezonden. De heer Kames, keurmeester der visch, heeft hedenochtend aan den afslag buiten de Groote Koppel afgekeurd 3 manden, circa 30 stuks, kabeljauw groot, soort, door een Hilversummer hier aangevoerd. liet lekkere beetje is onder politie-toe- zicht vernietigd. Door het Bestuur van de Clir. Zangver- vei-eeniging «Looit den Heer", hier, alilee- ling van den Chr. Zangersbond, worden po gingen in het werk gesteld om dezen zo mer hier een Zangersfeest te houden. Vei-schillende zangvereenigingen uit deze provincie zijn daartoe uitgenoodigd, het Hoofdbestuur van den Bond heelt, zijn me dewerking toegezegd en een zeer geschikt terrein is gevonden in de buitenplaats «Look horst", daartoe welwillend afgestaan door baron van Hardenbroek van Lookhorst. Luitenant kwartiermeester S. Nijdam, van het 5e regiment infanterie hier, thans gede tacheerd bij het 8e regiment te Utrecht, wordt overgeplaatst bij het Ie regiment van dat wapen. De 4 bataljons van het korps hier hebben dus weer samen 2 kwartiermeesters, wat zoo zoetjesaan de normale sterkte schijnt te wezen. Een deputatie onderofficieren en de staf- muziek van het 5e regiment vertrokken heden ochtend naar Utrecht om de laatste eer te bewijzen aan adjudant J. A. Reeringh van het korps, die Zondag plotseling overleed en wiens stoffelijk hulsel hedenochtend cp de Algemeene begraafplaats aldaar werd bijgezet. Soldaat M. van K., van het 5e regiment infanterie hier, is wegens wangedrag uit de gelederen verwijderd. Korporaal J. de B., van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort, die zonder ver lof bet garnizoen verliet, werd Maandag nacht door de politie te Utrecht aangehouden en is naar hier geleid. Gelijk o.ize lezers uit het destijds meege deelde zich zullen herinneren, brachten in den avond van Zondag 9 Kebruari D. van R. en B. B., beiden uit Amersfoort, drie meisjes uit Soest huiswaarts en werden toen lastig gevallen door drie Soesters die hen nariepen en allerlei bedreigingen toevoegden. Het gezelschap liep door en, te Soest ge komen, gaven de meisjes de jongens den raad, langs een anderen weg huiswaarts te keeren, daar zij vreesden dat het anders tot vechten zou komen. De jongens kenden echter den weg niet en wilden zich in de oogen der meisjes bovendien niet lafhartig gedragen. «Als ze aan mijn lijf komen, steek ik ze aan mijn ines," zeide Van R., die, na de meisjes te hebben thuis gebracht, met, zijn kameraad langs den straatweg terugkeerde. Onderweg, dicht bij de herberg van Van Batenburg, begonnen de Soester jongens het hun weer lastig temaken. Er vielen klappen, Van R. trok zijn mes en het gevolg was, dat Jan Hilhorst aan de linkerzijde van den hals een doodelijken steek bekwam, terwijl ook Jan Huijgen aan den bals gewond werd. Dl'. Batenburg, ijlings ontboden, kon slechts den dood van Hilhorst constateeren. als ge volg van verbloeding. Huijgen was na een dag of twaalf weder genezen. Voor deze beide verwondingen had zich Maandag D. van R. oud 21 jaren, voor de aiTondissetnents-reehtbank te Utrecht te ver antwoorden. Hij had, kort na de misdaad, aan de veldwachters Otten en VanAmeron- gen bekend, met zijn mes te hebben gesto ken, maar deed bet ter terechtzitting voor komen alsof hij, al zwaaiend niet zijn mes, bij ongeluk Hilhorst geraakt had. De hoeren di'. Batenburg, professor Van Overbeek de Meyer en professor Spronck, als deskundigen gehoord, verklaarden eenstemmig, dat Hil horst was overleden tengevolge van verbloe ding. terwijl hun oordeel ook eenparig luidde, dat het. zoo niet onmogelijk, dan toch zeer onwaarschijnlijk was. dat ue hem toegebrachte verwonding zou zijn veroorzaakt doordat de verdachte met zijn ines zwaaide; de plaats, de richting en de diepte van de wond toonden veeleer aan, dat hier gestoken was en wel met kracht. Een borstvlies-ontstekiiig, waaraan Hilhorst bij de lijkschouwing was gebleken te hebben geleden, kon, naar het oordeel dezer deskundigen, niet hebben bij gedragen lot den dood. De veldwachter Van Araerongen verklaarde, dat beklaagde zeer gunstig bekend stond en uit een door den verdediger overgelegd zak boekje blepk, dat bekl. die lö1^ maand bij het 5e regiment infanterie bad gestaan, geen enkele maal straf had gehad. Volgens dezen getuige was beklaagde altijd een fatsoenlijke jongen geweest. Bessel Bakker, als getuige gehoord, ontstak niet veel licht in de zaak", evenmin als Jan Huijgen of de andere getuigener werden er in het geheel 18 gehoord zij was dan ook reeds duidelijk genoeg. Van B. er kende naar Hilhorst en Jan fluijgen gesto ken te hebben en de rechtbank had nu alleen nog maar uit te maken of hier opzet was gepleegd, dan wel of de daad «omnoedwil- lig' was geschied zooais beklaagde zich uit drukte. De officier van justitie, inr. A. E. Smidt, achtte het opzet bewezen, daar beklaagde van t.e voren bad aangekondigd, dat hij de daad zou volvoeren, en eischte. beklaagden gunstig verleden in aanmerking nemend, zijn veroordeeling tot. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Do verdediger, mi\ Thiboel van den llain, vroeg ontslag van rechtsver volging. hebbende, beklaagde volgens hem alleen gehandeld uit, zelfverdediging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bo- I paaid op 5 April a.s. Bij de jongste verpachting der 60 per- ceelen wei- en hooiland van liet. Hoogheem raadschap «De Bunschoter Veen- en el- dendijk" hebben deze slechts f6627 besnind tegen f9500 in Maart 94 en f8400 in 1892 lie landhouwtoestanden zijn de oorzaak van die zooveel lagere pachtsom. Bij de ondershandsche aanbesteding van de verplaatsing van liet werktuig van het stoomgemaal der gecombineerde stooinbe- maling van de Zeldertsche wetering zijn in gekomen 8 biljetten alseen van 1'4500, een van f4350, éen van f2600, twee van f2500, twee van f2490 en éen van f1690. Ue toewijzing zal vermoedelijk morgen ge schieden. Bij de gisteren door B. en W. van Maar tensdijk gehouden aanbesteding van de ver nieuwing van het gedeelte straat- en kunst weg van de Groenekan tot het fort Blauw kapel is ingeschreven doorE. Scheepbouwer, te Utrecht, f921 IK»; C. Krachten Jz. le Utrecht, f523; T. W. Bonte, te Amersfoort, voor f523 en A. Renes, te Amersfoort, voor I488.04. Het werk is laatsgenoemden gegund. De heer J. Dermout, geboren te Aoslcr- litz, is aan de Rijks Universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de Rechts wetenschap, na verdediging van een proef schrift: «Het recht van den Staat op den grond." Een Amerikaan, de heer Raum, heeft in Egypte opgravingen gedaan aan den voet van de Sfinx, en is zell's dit beeld binnengedron gen. In den hals heeft hij een ingang ge boord, waarlangs bij in het beeld kon afdalen. Binnen heeft de heer Raum de monding van een verstopten put ontdekt, die, na nitgraving tot een diepte van zeven Meter, bleek toe gang te geven tot twee gangen, een in noord westelijke, de andere in zuidwestelijke rich ting loopende. In het hoofd van de Sfinx trof de navor- scher een gat aan, waarin z. i. indertijd de steenen hoofdtooi van liet nionsterbleed be vestigd is geweest; zelfs meent hij deze ie hebben gevonden onder liet tempeltje tusschen de ponten der Sfinx. Het versiersel verbeeldt een opgerolde slang, die drie zuilen draagt in den vorm van den lotus: liet is rood ge schilderd en meet over de grootste breedte 1.25 Meter. Amcrikaansche journalistiek De hoofd redacteur van een weekblad te Mid vale, Nebraska, besloot Maandag een einde aan zijn leven te maken. Zijn zaken gingen ach teruit en er bleef hem, volgens zijn meerling, niets anders over. Om evenwel de primeur van het nieuws in zijn courant te hebben, schreef hij een artikel van drie kolommen, waarin hij uiteenzette hoe en waarom hij zich van het leven beroofd had. Hij wachtte kalm af' tot zijn concurrent ter perse ging en gaf' toen de kopij aan den meesterknecht der zetterij, waarna hij zich in zijn kamer opsloot. Toen de meesterknecht den inhoud van het artikel las, snelde hij naar de kamer van den redacteur, doch deze wilde hem niet. opendoen. De politie werd gehaald en de deur met geweld geopend. De redacteur werd stervende gevonden, doch liet moehtgelukken, door gebuikmaking van een maagpomp, het vergift te verwijderen en den man bij te brengen. Intusschen was bet artikel afgezet en de courant ter perse, zoodat liet, verhaal van den zelfmoord in de stad de ronde deed. Een uur later evenwel verscheen van den concurrent een tweede editie, waarin ver meld stond hoe het leven van den radacteur gered was. Zijn concurrent had dus tóch de overwinning behaald. De directeur van den schouwburg te Leer fOost-Kriesland) heeft de geboorte van een dochter op de volgende wijze bekend ge maakt Stadsschouwburg te Leer. Directie J. von Bastineller. Woensdag 4 Maart 1896. Opgeruimde gezichten. In tegenwoordigheid van den auteur. Voor de allerlaatste maal: Nieuw! Het tweede kind, Nieuw! maar het eerste meisje. Blijspel in éen bedrijf naar w(j hopen zonder Naspel, dooi den heer Julius en mevrouw Betty von Bastineller. Persofn De vader De heer Jul. von Bastineller. De moeder Mevr. Betty von Bastineller. De dochter (hoofdpersoon van het stuk) Ell'ride von Bastineller. Een hulpvaardige vrouw Mevrouw Eiklmir. Plaats der handelingwoning der echtelieden. Duur omstreeks vijf' uur Aanvang 3 uur. Einde 8' uur In lint bjjzon.lt». wordt rr op pewraen, ,'ut (leze voorstelling niet wordt herhaald. De directie. De rentevoet heeft in den loop dei' eeuwen vele en groote veranderingen ondergaan. In de dagen van Solon en Lysias zou het ge bruikelijk geweest zijn, 18 percent te nemen Aristoleles spreekt van 12 percent, en in twee pleitredenen, de eene van Aristoleles en de andere van Demosthenes, wordt over een rente gehandeld van 12 percent welke men destijds onder vrienden nogal matig vond. In Egypte werd 140 jaar vóór onze jaar telling een rente van 12 percent geheven. Die rente vond rnen te Rome onder Cicero reeds wat woekerachtig, en onder Claudius spreekt men van een interest van 6 percent Keizer Justinianus veroorloofde later alleen aanzienlijke personen gold uit te leenen tegen vier ten honderd per jaar. In de Middeleeuwen was een rentevoet van 10 tot 12 percent vrij algemeen gebruikelijk, maar hij was zeer veranderlijk en kon tot 45 percent klimmen als leeningen werden aangegaan onder dringende of onder zeer verontrustende omstandigheden. Iu Oppei'-ltalië en in vele groote steden van Duitschland bewoog zich de rentevoet van de 13e tot de 17e eeiiw tusschen hoogstens 12 en minstens 5 percent, terwijl men in den handel tevreden was met een winst van 8 percent. In de 17e en eerste helft der 18e eeuw daalde de rentevoet tot 6, 5, 4, 3 eu zelfs tot, 2 percent; hij steeg weder in de 2e helft der 18 en het eerste kwartaal der 19e eeuw, toen 5 percent zeer algemeen gebruike lijk was, Zekere vrouw Wilson kwam Zondagavond aan de politie te San Francisco meedeelen. dat een man getracht had haar met een doen te worgen. Nadat, hij haar goed vast. meende te neb ben. vertelde bij. dat bij «.lack the Ripper" ook wel «Jack the Strangle!'" was en tevens, dat. hij dit altijd aan zijn slachtoffers mede deelde, vóór 11ij ze doodde. Hij verhaalde nog de moorden, die hij te Londen en iu Amerika gedaan heeft. Wilson, die een sterke vrouw is, slaagde er in den man beet to pukken en zich los te worstelen, waarop de man de vlucht, nam, Zij beschrijft, hom als iemand van 40 jaar van middelbare grootte meteen blonde snorbaard hij is gekleed in een Engelscli costuum, lichte overjas en Imo gen hoed, en draagt diamanten knoopeii in zijn overhemd. Naar de beschrijving die de vrouw gaf', is het der politie gebleken, dat. dit. de man is, die wegens liet vermoorden van negen personen wordt gezocht. Al deze moorden werden op bijna de zelfde wijze bedreven, door worging. De politie te San Francisco houdt den man voor den Loiideiischeu Jack the Ripper. Een eigenaardige scheepslading wordt eerst daags uit Londen naar de Kaapkolonie ver zondenzij bestaat uit 120 000 zangvogels van allerlei soort, die in het Kaapland in vrijheid gelaten zullen worden om zich daar te acelimatiseörèn. Iemand uit Leidschendam, die zijn naam niet cero draagt. hij heet Piet den Dui vel heeft Maandag ie recht gestaan voor de rechtbank te Rotterdam wegens ernstig verzet tegen de openbare macht. Hij luid nl. in de gemeente Ketliel en Spaland de sleepboot, (lie hem, zooals bij zeide, den bo terham, die hij met jagen voor zich en zijn moeder verdiende, uil den mond stal. op een hagelbui van steenen getrakteerd, en toen kort daarop de rijksweldwachters ver dienen om proce te maken, zoodanig veldwachters vijl' ii schieten. Hij werd de veldwachters sla op dat. oogeriblik te Het O. nisstraf. ■verhaal tegen hem op ■e keer gegaan, dat de len op hem moesten •liter niet getroffen en gden er niet in, hem istet M. eischte 9 maandei Nu de tijd weer nadert, dat de lieve bosch viooltjes (Viola odorata) gaan bloeien, kan liet van nut zijn, mede te doelen op welke eenvoudige wijze men den heerlijken geur daarvan bewaren kan. Men plukkc frissche, welriekende viooltjes en legge die, zonder stengel, in een tamelijk groot en goed gereinigd glas met luchtdichte sluiting, bijv. in een inmaakflesch, en wel steeds een huig viooltjes en een laag zout. Nadat de flesch goed gesloten is, wordt ze op eene koele plaats Gewaard en reeds na verloop van een paar weken is liet, reuk werk gereed. Wil men nu den geur van viooltjes m de kamer hebben, dan behoeft men de Resell maar een korte poos te ope nen en de bloemen vervullen tic lucht met een aangenamen geur. Men kan evengoed van siparen zappen dat *11 'In spiegel* .Ier ziel zijn als van do oopen. Men lull,, slechts lip lint volponilo Ui; i-pnisten ronken Imn sipaar Int tieteilicle I viTsirnniileu steken limn tienmaal aan 'Ie verkwisters steken liem aan en pnniuii hem dan weg; ,1e wreedaards kauwen er wneilcuil op,ie oiigeUtililigen schudden ei' elk oogonblik de asch af, enz.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2