Donderdag 7 Mei 1896. No. 4560, 45e Jaargang. Een noodlottig geheim. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dtniderdagnumiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per8 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct,, voor bet binnenland 50 ct. pet 3 maanden. Advcrtentiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 26 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht, Bureau b;ortegtracht se Telephoon 19. kennisgevingen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien eerie missieve van de üistriets-eom- missie van het Fonds tot uuumoediginp; en ondersteuning van «ien gewapenden dienst in de Nederlanden d.d. 24 April 1896; Doen te weten, dat de gewone jaarlijkscbe collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van voormeld fonds zal plaats heb ben op Maandag, den 11. Mei aanstaande, des voormiddags te 10 uren. Burgemeester en Wethouders meenen de ingezetenen te moeten herinneren, dat het doel der instelling niet alleen is, om hulp en bijstand te verleenen aan de verminkten en inlirmen van Waterloo, doch ook om jaarlijksche gratificatiën te verstrekken aan Nederlandsche militairen, die werkelijk in en door den dienst infirm zijn gewordenals mede aan Veteranen van veertigjarigen dienst, en hen tevens te moeten opwekken om, even als in vorige jaren, medetewerken tot, bevor dering vari deze vaderlandslievende instelling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden, Amersfoort, den 2 Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMKLPF.NNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHUTTFK1J. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 1 der wet. op de schutterijen van den 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), bepalende dat ieder ingezeten van hot Rijk- die op den 1. Januari van elk jaar zijn 25ste jaar is ingetreden en zijn 34ste niet heeft voleindigd, tot het uitoefenen van den schut terlijken dienst, ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordt, verplicht is. Gelet op de nadere reglementaire bepa lingen, zoo bij Zijner Majesteits besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6), als anderszins, tot invoering van voorzegde wet gemaakt, henevens het Koninklijk besluit van den 7. September 1828 (Staatsblad No. 55) Brengen ter kennis van de belanghebbende, dat ter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verplicht zijn de ingezetenen, zon der onderscheid, geboren in het jaar 1871, waaronder niet alleen alle Nederlanders, bin nen dit Rijk hun gewoon verblijf houdende, zijn begrepen, maar ook alle vreemdelingen Feuilleton. 28). Denk jij dat mr. March een plezierige buurman zal z\jn, Paul vroeg Maud eensklaps. Hij heeft op mij een zeer gunstigen indruk Samaakt, Maud, en op Jim oveneens, ik denk dus, at hij jou ook wel zal bovalleu. Verder weet je ook dat lady Chatterly, Getrude Monkton de vriendin uit onze kindeijaren, is. Je zult je nog wel herin neren, hoe dikwijls wij in de oude pastorie van liaar vader hebben gespeeld. Gertrude is het mooiste meisje dat ik ooit gezien heb. Ik was uog een knaap van zeventien jaar, toen zij met haar lichtzinnigen broeder Cecil de wijde wereld introk maar toch heb ik haar nooit kunnen vergeten. Er waren zeer veel geschenken voor den jongen predikant en zijn bruid ontvangen en behalve die, welke door oude vrienden gezonden waren, bevon den er zich drie vau aanstaande gemeenteuaren van Jim Cartwright, die de karakters van de gevers merkwaardig teekenden. Lady Edith Ford en haar zoon Kenneth zonden een kostbaar oud-porseleinen servies, een zeldzamean- tiquiteit, dat in den salon der jonge predikantsvrouw zeker waardig zou prijken mr. March had een ge- heele verzameling merkwaardigheden gezonden uit de tropische landen, die h\j bezocht had, on lady Chatterly, die den tyd niet vergeton had, toen Mand door haar kindermeid door den tuin der oude pas torie gedragen werd, terwijl haar oudere broeder met de kinderen van don predikant speelde, liad een kleine schilderij gemaakt van de pastorie en den tuin eu dat, iu een breede vergulde lijst, onder haar eigen naam gezonden. Van graaf Chatterly welke, het zij door eene uitdrukkelijke ver klaring of wel door het werkelijk overbren gen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan, het voor nemen om zich binnen deze gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd Dat wijders alle vreemdelingen, alsook alle Nederlanders, mitsgaders de gepasporteerde militairen, geboren in de jaren 1862 tot en met 1870, welke sedert de in het vorig jaar gedane inschrijving hunne vaste woonplaats alhier hebben gevestigd, of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of' be drijf, beschouwd moeten worden hier te wonen, tot deze aangifte gehouden zijn, al ware het ook dat -ij in hunne voormalige woon plaats zich reeds ter inschrijving aangege ven, aan de loting voldaan of ook een num- merverwisselaar gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf' houden, ge houden zijn zich ter inschrijving aantemelden, daar waar eene dienstdoende Schutterij be staat, of daar waar zij voor de belasting op het personeel zijn aangeslagen, terwijl de studenten, geëmplooieerden in huizen van negotie, klerken van notarissen, advocaten, enz., bedienden en werkboden moeten wor den ingeschreven in de gemeente, alwaar zij hunne studie houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëmplooieerden aan het provinciaal Gou vernement, en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen die hui ten 's lands siudeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats, de huitenlands/.eevarenden in de plaats, waar zij hun wettig domicilie, en de aan boord wonende schippers, in de gemeente alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats gehad hebben, of wel wegens personeel, mobilair of hun vaartuig belasting betalen, daar waar zij voor de belasting zijn aangeslagen Dat door ieder, die zich tot die inschrij ving aanmeldt, eene geboorte-acte, of bij ontstentenis van die eene acte van bekend heid, of een ander wettig bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken, 'behoort te worden overgelegd, terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overlegen, door het Gemeentebestuur naar eigen oordeel worden ingeschreven, onverminderd het recht van den ingeschre vene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Dat de registers ter inschrijving op Vrij dag, den 15. Mei aanstaanden geopend en op Zaterdag, den 30. dier maand gesloten was geen geschenk ontvangen. Het weder scheen den jonggehuwden goed ge zind. Ofschoon het November was, scheen de zou helderen in haar vriendelijke stralen wandelde Maud Cartwright aan den arm van haar echtgenoot de kerk uit, waar zooeven de band voor het gehoele leven gelegd was. De hulpprediker van Jim Cartwright was reeds te Chatterly aangekomen en de pastorie werd ge heel opnieuw gemeubileerd. Nu hun huis geheel tot de ontvangst van het jonge paar gereed was, konden zij zich wel het genot veroorlooven van eenige weken in het buitenland alleen voor hun geluk te leven. Zij vertrokken naar Parijs en huur den daar kamers in een klein rustig hotel nabij de Champs Elysées, waar mr. en inrs. Cartwright de eerste dagen van hun huwelijk beleefden. Z\j vermoeiden zich niet om alles te Parijs te wil- zien. Eiken dag gingen zij wel uit en telkens ergens andei's heen. maar zij maakten geen afmattende toch ten en bepaalden zich tot de bezienswaardigheden, die in den reisgids waren aangeven. Op zekeren middag, toen het te hard regende om een uitstapje te maken, dat zij voorgenomen hadden, sloeg Jim voor, een gesloten rijtuig te nemen en een bezoek te gaan brengen aan iemand van wien hij toen hij de laatste maal, op zijn terugreis van Indië te Parijs wbsveel vriendschap had ondervonden. Dokter Bolton is meer een vriend dan een ge neesheer voor mij geweest, Mand, zeide hij, en ik was in het afgeloopen vooijaar zóo ziek, datikzon- zjjn hulp misschien nooit levend in Engeland zou teruggekeerd ziju, Ik hen al dikwijls van plan ge weest hem een bezoek te gaan brengen, wanneer ons tijd genoeg overbleef en ik zou gaarne willen, dat, je meegaat. Hij is een gezellige oude man on hij hoeft een allerliefste vrouw; ik geloof wel dat het je zal bevallen hun kennis te maken, hoewel zij volstrekt niet tot de rijkelui belmoren en ineen wordenterwijl zij, die bevonden worden zich niet vóór den 1. Juni aanstaanden te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Bestuur worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen, en bijaldien blijkt dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van den dienst te hunnen aanzien hestonden. zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd. Tot deze inschrijving wordt zitting gehou den ten raad huize op Woensdag, den 20 en Zaterdag den 23. Mei 1896, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden, den tot deze aangifte vastgesteld en tijd zich ten nutte te maken, en daardoor te voorkomen dat op hen de strafi'en wegens het verzuim van inschrijving, bij art. 9 der wet op de Schut terijen vermeld, worden toegepast. Ten slotte worden alle personen welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kin deren in het afgeloopen jaar uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouw of kinderen de bevoegheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alzoo in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeen rol moeten gerangschikt worden, bij deze opgeroepen om van dus danige verandering van omstandigheden ken nis te geven aan liet Gemeentebestuur, of wel zich daartoe ter Secretarie aantemelden vóór de aantevangen inschrijving, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, en dus vóór den 15 Mei aanstaande, zullende bij verzuim dezer aangifte de belangheb bende, ingeval hij dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 1 van het Koninklijk besluit van 7 September 1828 (Staatsblad No. 55) bij de Schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem die in zijne plaats is opgeroepen. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt en aan geplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoort, den 4. Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort doen te weten, dat de proces sen-verbaal van inlevering en opening der r n kiiiik Ageut van Brand-, Ongelukken-, en Levensverzekeriiig-Maatsehapijen Westsingei. E. 69, hoek Spui éénvoudige buurt van Parijs wonen. Maud stemde met dit plan volkomen iu en om drie uur reden zij, onder een stortregen, naar het door Engelschen zeer weinig bezochte gedeelte van Parijs, dat aan den tegenovergestelden oever van de Seine ligt. Dokter Bolton was nog niet thuis, maar het dienst meisje zeide, dat hij hoogstens een kwartier zou wegblijven en verzocht den bezoekers daarom bin nen te komen en zoolang te wachten. Weinig ver moedden zij, dat het lot van twee menschen door dit bezoek zou worden beslist, Maud wilde gaarne kennismaken met den oudeu geneesheer, aan wien haar echtgenoot hot leven verschuldigd was en met zijn vrouw van wie hij haar zooveel goeds had teld en daarom volgden zij de dienstbode i den salon van don dokier. Mrs. Bolton was eveneens uitgegaan. In den salon zat een jonge dame piano te spelen en te zingen, en vol verrukking luisterde het jonge echtpaar op den drempel van het vertrek naar dat weemoedige schoon gezongen en gespeelde lied, tot de zangeres hun tegenwoordigheid bemerkte en met een veront schuldiging opstond. Haar stem had geklonken als een volle, weeke sopraan en nan de pianobegeleiding had men kun nen bemerken, dat zij een volleerde kunstenares wasnu zij opstond en onder beleefde bewoordin gen den bezoekers verzocht plaats te nemen, mankte haar schoonheid een nog dieper indruk. Beatrix Charles had in de laatste weken haar ge zondheid geheel teruggekregen en een friseh rojd kleurde weder haar donzige wangen, Haar oogen stonden niet meer zoo huiveringwek kend strak eu zelfs de angstige uitdrukking en de doordringende blik daarvan konden haar bekoorlijk stembriefjes ter verkiezing van éen lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt .en gedu rende veertien dagen op de secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags lü tot 1 uur des namid dags. Amersfoort den 6. Mei 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Schuldvorderingen. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort, In ervaring gekomen, dat het te laat in dienen van rekeningen wel eens schade aan belanghebbenden heeft berokkend. Noodigt de ingezetenen, aan wie in den loop des vorigen jaars de levering van voor werpen of het verrichten van eenig werk ten laste van de gemeente werd opgedragen, en die tot dusver geene betaling deswege erlangden, bij dezen met nadruk uit om zich te zynen kantore aantemelden en aldaar opgave van de niet-betaling te doen vóór of uiterlijk op den 31. Mei aanstaande, en brengt hun tevens in herinnering, waartoe ook de op 2. Maart I.l. door heeren Burge meester en Wethouders gedane aankondiging strekte, dat na het einde der maand Juni inkomende schuldvorderingen over 1895 ver jaard en alzoo niet meer voor eene vereve ning vatbaar zijn. Amersfoort, den 6 Mei 1896. De Gemeente-ontvanger voornoemd, J. C. LE1NWEBER. ATIËH. Bij het Departement van Koloniën is Maandag het volgende telegram van den Gouverneur-Ganeraal ontvangen «Eergisteren had een excursie plaats naar Lam-Soet en Senelopéen minder militair gesneuveld tien werden gewond. Gezonden troepen, door genei-aal Vetter voor de ope- ratiën aangevraagd, zijn aangekomen." De Telegraaf verspreidde Dinsdag het vol gende bulletin «Kolonne Van Heutsz keerde Zaterdag terug, behaalde weinig succes3 der onzen gedood, 9 gewond. «Heden vertrokken 4 bataljons onder over ste Bendien, tot demonstratie tegen Kroeng- Kali." heid niet schaden. Zy was eenvoudig in het zwart gekleed en iedere lijn van haar prachtige slanke en toch volle gestalte kwam uitmuntend tot haar recht. Ondanks haar eenvoudig kleed zag zy er uit als Jim Cartwright maakte zich bekend en deelde in het Fransch het doel van zijn bezoek mede, maar hy drukte zich in die taal slechts met veel moeite uit, zoodat Beatrix hem te hulp kwam, door te zeg gen: Ik ben een Engelschc, mr. Cartwright. Ik heb van dokter Bolton veel over u gehoord en het zou hem zeker spijten, als hij u niet gesproken had wanneer u dus den tyd hebt, verzoek ik u op hem te wachten, hij zal niet lang meer wegblijven. Ik zou gaarne mijn vrouw aan hem willen voor stellen. Tegelijk stond Jini op. nam zijn vrouw bij de hand en stelde haar aan Beatrix voor: Mrs. Cartwright, miss Hy hield even op en zag het meisje vragend aan. M jn naam is Beatrix Charles, antwoordde zij. Ik ben gedurende eenigen tijd de logée van mr. Bolton. Is u goedbekend te Parijs, miss Charles, of is het de eerste maal dat ge hier komt, even als ik f vroeg Maud. Ik ben te Parijs geboren en heb hier mijn ge- heole leven gewoond, ik ben dan ook alleen maar Engelsche van afkomst, antwoordde Beatrix. Het is echter mijn vurige wensoh naar Engeland te gaan. Zij herinnerde zich dadelijk, dat deze mr. Cartwright dezelfde was, die met dokter Bolton over Kenneth Ford gesproken had eu nu was het terstond haar voornemen het gesprek behendig op Northshire te brengen en daarbij hoopte zij, dat de dokter en «jjn vrouw niet spoedig zouden thuis komen om het onderhoud te storen. Wordl vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1