Maandag 18 Mei 1896. No. 4563, 45e Jaargang. Een noodlottig geheim. Binnenland. Dit gave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Mamdag- en Doralnrdagnumdddug met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor liet binnenland 50 ct. per m?apoen. Advertentiëu 16 regels 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, öfficieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel L'5 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bjj advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Het 100-jarig jubileum der eerste koepok-iueutiug. Den 14 Mei was het honderd jaar geleden, dut Jenner de eerste koepok-inenting ver richtte. Zoo bij éen jubileum dient te worden stil gestaan, dan is dit zeker wel bij dit eeuw- leest. Weinig ontdekkingen op geneeskundig gebied toch hebben een zóo ontzaglijk groeten invloed gehad op de algenaeene sterftecijfers als «lie van den- beroemden Engelse-liman. Dr. Edward Jenner werd 17 Mei 1749 ge boren te Berkeley, in hot, graafschap Glouces tershire. Reeds als knaap hield hij zich bezig met onderzoekingen van natuurwetenschap- pelijkeu aard. Na de school doorloopen te hebben, wijdde Jenner zich aan de studie der geneeskunde en toen hij zijn examen als arts had afgelegd, vestigde hij zich in zijn geboorteplaats. Daar wijdde hij zijn aandacht voornamelijk aan de koepokkenmen zegt, dat hij het eerst van een boerin de voor behoedende kracht der koepok heeft geleerd tegen de infectie met kinderpokken. Nu een onderzoek van meer dan 20 jaren heeft hij de deugdelijkheid van deze volksoverleve ring vastgesteld en 14 Mei 1796 paste Jenner de eerste inenting met koepokstof toe op een 8-jarig knaapje, James Phipps geheeten. Deze eerste proefneming slaagde uitstekend en weldra vond Jenner's ontdekking toepas sing over de geheele beschaafde wereld. De groote waarde van Jenner's ontdekking kan niet beter in het licht worden gesteld dan door cijfers, en de meest karakteristieke cijfers doen zich voor, wanneer men een vergelijking maakt tusschen de landen, waar de koepokinenting verplicht is, en die, waar die verplichting niet door de wet is ingesteld. In Duitschland, Denemarken, Schotland, Ierland en Zweden, waar de vaccine-dwang heerscht, sterven per jaar op elke milüoen inwoners niet meer dan 5 aan de pokken; in landen, waar de vaccine-dwang niet of slechts ten deele bestaat, stijgt dit cijfer daarentegen sterk. Zoo komen Nederlanden Engeland in deze statistiek voor met 10100, Frankrijk en Hongarije met 100200. België, Oostenrijk en Italië met 200— 400, en eindelijk Spanje en Rusland met meer dan 400 sterfte- ge vallen. Duidelijker cijfers zijn wel niet noodig om de waarde van Jenner's ontdekking aan te tonnen. Verlangt men andere, ze liggen in- tussehen voor 't grijpen. Van 18841893 stierven aan de pokken in de landen metvaccinedwang: Duitschland 5.7, Schotland 6, Ierland 7, Denemarken 14 en Zweden 32: in dat zelfde tijdvak bezvve- Feuilleton. Ik zou hein wel eens willen zien. Wanneer jij gisteren b:j ons gekomen was, dan zou je hein ontmoet hebben. Ik vrees dat- hij nu in de eerste paar dagen niet zal komen. Onder dit gesprek hadden zij Lane-house bereikt, waar Getrude door lady Edith zeer hartelijk werd ontvangen. Kenneth had zijn moeder, omhaal' togen alles op haar hoede te doen zijn. nauwkeurig alles verteld wat er tusschen dokter Bardon en hem over lord Cl.ntterly was gesproken en de brave weduwe was op haar neef niet minder verstoord dan haaf zoon. Getrude bleef op Lanc-house dinccrcn en toen zij na het diner niet lady Editli alleen aan de thee tafel zat, zeide do oude dame: Wanneer je op reis gaat, Getrude, dan moet je Philiis maar zoolang bij ons laten. De kamer waarin zij zaten, werd alleen verlicht door liet groote, gezellige houtvuur, dat in den open haard branddelady Chatterly zat aan don oenen, jiidv Ford aan den anderen kant van don schoor steen en een groot vuurscherm stond tusschen hou zoodat de oude dame de gelaatsuitdrukkingen van haar nicht niet kon waarnemen, toen zij zeide: ricth niet trouwt. Zou hij het om ti laten Lady Edith schudde het, hoofd. Ik geloof niet. dat Kenneth ooit van zijn ie ken in rie landen zonder dien dwangin Zwitserland 111 pok-lijders, in Engeland 1974 in Nederland 264. in Frankrijk 5570, in Hon- harije 6303, in Relgiö 7779. in Iialië 24801, in Oostenrijk 37 032, in Spanje 35784 en in Rusland (Aziatisch Rusland inbegropon) 288 120. Bijzonder teekenend zijn nog de volgende cijfers. In liet begin dezer eeuw stierven jaarlijks in Pruisen tuin de pokken ongeveer 40 000 mensehen op een zielenaantal van ruim 10 tnillioenin 1870 eischte de pokkenepi demie 4200 slachtoffers in '1871 bezweken daar te lande 52 839 mensehen, in 1872 zelfs 65109, d. i. resp. 17.5, 243.2 en 262.37 per 100 000 inwoners. In 1874 werd de vaccine-dwang in Pruisen ingevoerd en in 1880 vinden wij slechts 26 sterfgevallen aan de pokken, in 1890 0.1. in 1801 0.1 in 1892 0.3, in 1894 0.3. Ten slotte nog een zeer merkwaardig cijfer. Sedert Juni 1874 is in het Pruisische leger de vaccine-dwang ingevoerd. Het jaarlijksch aantal sterfgevallen bedroeg tot 1870 Ö.G op ile 100000 man: in 187071 steeg dit cijfer, toen de Pruisische soldaten in aanraking kwa men met het Fransche leger, waar de vac- cinedwang niet bestond, tot 2730, en na 1874 is in het Pruisische leger slechts éen ge val van pokziekte met doodelijken afloop voorgekomen. Met deze cijfers voor oogen, mocht men waarlijk het iOOjarig jubileum der eerste koepok-inenting een dag van beteekenis noe men. ATJBH. De Telegraaf ontving Donderdagmiddag liet volgende telgram uit Nederlandse!) Indic: »De toestand in Atjeh is onveranderd. Gis teravond werd vart Landjamoe uit een ver kenning ondernomen. De stellingen van Toe koe Ocmar konden evenwel niet bereikt worden, daar, tengevolge van de overvloedige regens, de bruggen vernield zijn. Die stel lingen zijn nog bezet en ondervinden weinig nadeel van bet bombardement. De regens houden aan en verhinderen de operation.' Kr zijn thans berichten uit Batavia tot 10, en uit Medau tot, 18 April, welke dus Atjeh- berichfen tot. den8enen eenige telegrammen bevatten, in hoofdzaak reeds alle hier bekend. Attn een briel' aan liet Nieuws van den lJag worde het volgende ontleend «Reeds gedurende eenige dagen waren on gunstige berichten omtrent de handelingen van Toekoe Oemar en aanwijzingen omtrent diens kwade trouw ingekomen, maar de Gou verneur hechtte hieraan geen geloof, schreef deze berichten toe aan laster en aan pogin gen van kwaadwilligen om onzen bondgenoot verdacht te maken. L)en 28 Maart was Toe koe Oemar nog bij den Gouverneur in den Kratonmen boopte, dat hij gearresteerd zou worden, maar hij ging met opgeheven hoofd heen, nadat hem nog 20 000 Carolus- doüars waren ter hand gesteld om zijn vol gelingen te betalen, nadat hem nog 380 ge weren en 12500!) patronen tot voor- en achterlaadgevveren waren verstrekt. «Den volgenden dag kwam bet onloochen bare bericht omtrent zijn afval." Aan Generaal Deykerhofl" is thans opgelegd de vergoeding der, na binnenkomst der be richten omtrent T. O's. ontrouw, aan dezen verstrekte wapenen en munitie. Volgens een telegram aan de Java-Bode uit Kola-Radja, worden geen groote bewe gingen voorgenomen. Alles wijst op een plan om terug te trekken naar de geconcentreerde linie. In een ander telegram uit Atjeh aan ge noemd blad wordt gemeld, dat met uitzon dering van Tjot Goé, dat verplaatst wordt, de geheele buitenlinie wordt, prijsgegeven. Men zegt, «lat Djohan zou geschreven heb ben dat hij weer vriendschap wil sluiten. Voorwaardenbenoeming tot Sultan van Atjeh, tot ridder van de Militaire Willems orde, en toekenning van een jaarlijksch trac- tement van 50 000 gulden Een Zaterdag door de Telegraaf verspreidt bulletin luidt «Aanval marechaussees op kampong van Toekoe Tjoet Mach moed verijdeld ".oor waak zaamheid vijand." Tot de wijzigingen, verleden jaar in de Wet op de Rijks-postspaarbank gebracht, behoort ook, dat de inleggers, door tusschen- komst dier bank, inschrijvingen in een der Grootboeken, of rentegevende obligation ten laste van den Staat of certificaten aan toon der van inschrijvingen in een Grootboek kunnen aankoopen. Bij Kon. besluit is nu geregeld de wijze waarop dit moet geschieden. Dat besluit bevat ook nieuwe bepalingen over het afgeven van duplicaten voor boekjes, die ontvreemd, verloren of in hel ongereede geraakt zijn, en over het inbrengen ten name van een ander, waarbij terugbetaling vóór een bepaald tijdstip kan worden verboden. Eindelijk worden (iu plaats van postzegels) spaarbank zegels van 1 tot 5 cent verkrijg baar gesteld, welke tot een gezamenlijk be- - hij overgan harte bemint. Jo '/malt niet willen golooven. Ger trude hoeveel ridderlijkheid er achter mijn kalmen ernstigeu zoon steekt. I De gravin antwoordde niets, zij dacht alleen dat, wanneer Kenneth Ford slechts een huwelijk uit liefde billijkte, hij linar verbintenis met graaf Chat- I tcrly. voor wien zij geen spoor van genegenheid I gevoelde, zeker sjreng moest afkeuren. Tn strijd met haar voornemen om slechts tot don ker op Lane-house te blijven, werd het tien uur eer lady Getrude zich tot het vertrek gereedmaakte, en Kenneth zou haar thuisbrengen. Gedurende een paar minuien liepen beiden zwij- ,r,.n naast elkaar, toen vroeg Kenneth eensklaps; n Wanneer denkt gij te vertrekken, nicht Ger- nL Dokter Bardon meent, dat Reginald Maandag wel genoegzaam hersteld zal zijn om opreis te kun nen '"aanwanneer er geen verandering m zijn toestand komt, dan mag ik hem Zaterdag bezoeken. Tegen mij heeft doktor Bardon gezegd, dat hij Chillier!V heeft aangeraden, Jordan mee op reis te nemen.In jou plaats zou ik dien raad bij je echt genoot ondersteunen. Jordan Wel Kenneth, ik zou mij het dorp Chatterly evengoed zonder het kasteel kunnen voor stellen, als het kasteel zonder den ouden Jordan. Do goede man is zoolang hij loeft nog niet huilen Fngeland geweesteen reis iinar het vasteland zou bepaald iets vrceselijks voor hem zijn. Neem hem mee, drong Kenneth aan, ten minste als Chatter!v er in toestemt. Geloof mij, kunt. Wat zou jc drag van 1' 1 kunnen worden ingebracht, vastgehecht op kosteloos te verkrijgen formu lieren. Naar men verneemt zijn de nieuwe munt biljetten van 10 gulden genoegzaam gereed. Vermoedelijk zal nu wel spoedig een alge- meene intrekking van de onbruikbaar ge- blekene volgen, en dan, om overwegingen van billijkheid, voor ditmaal wel eens de maatregel worden toegepast om voor elke twee balven éen nieuw heel biljet te geven. Een fabrikant van geweven goederen moet onlangs aan den Minister een model hebben aangeboden van een uit linnen in kleuren geweven muntbiljet. Behalve andere voordeelen, had dit ook de aanbevelenswaardige eigenschap, niet te kunnen worden nagemaaktwant net weef getouw, voor de vervaardiging noodig, kost alleen circa f50000. Die linnen muntjes waren zoo dun als papier en zeer mooi, maar op het denkbeeld is t.ocli niet ingegaan, vermoedelijk omdat ze te zwaar waren. Terwijl de Tijd Vrijdag het. eerste van een reeks artikelen gal' over de regeling der Kamers van Koophandel en Fabrieken, be vatte de Staatscourant voor Donderdag reeds de geheel nieuwe regeling. En de commissie uit de vereenigde ver gadering van afgevaardigden van alle Kamers in den lande, welke te dier zake wenken en zeer nuttige, althans deskundige zou geven aan de Regeerirtg, is amper met haar werkzaamheden begonnen Mgr. Franciscus Petrus van de Burgt, huis- prelaat, van den Paus, vicaris-generaal van den aartsbisschop van Utrecht, proost van het metropolitaan-kapittel en president van het seminarie te Rijsenburg, is Donderdag nacht in den ouderdom van 71 jaar onver wacht te Rijsenburg overleden. Tot generaal-majoor, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling en commandant der Nieuwe ITollandsche waterlinie is bevorderd kolonel II. T. Schalken, van de genie. Rij de a. s. examens ter verkrijging van de hoofd-acte zullen voor het eerst ook dames als deskundigen optreden. De Haagsche Courant, die terecht zegt dal de Coöperatie althans dit nut heeft gehad, dat contante betaling meer in gebruik is ge komen, sluit haar artikel aldus: Verscheidene particuliere handelaars heb ben, gerugsteund door den kraebtigen in- •emilo plaats echtgc ■ens zulk ven ziekte kre nslcliipf - Neef Ford, eenige dagen geleden heb ik uge- ,gd of er in do familie van ingn echtgenoot.ooit i!K il van waanzin waren voorgekomen en toen jo daarop ontkennend geantwoord e:i er zelfs ovoogd, dut jc je (laar liet allerminst bevreesd r maakte. Ben je sedert niet van meening veranderd Wat bedoel je? O 1 denk niet. dat ik voornemens ben iets te doen in strijd met de bevelen van den dokter of de uwe, maar in den eersten nacht dat Reginald ziek was, kon ik niet slapen en ik ging naar be neden om te vragen lioo hot mot hem was. De deur van de studeerkamer was gesloten, maar ik hoorde hoe hij ijlde, ik hoorde een akelig gillend lachen, dat mij het bloed in de aderen deed verstijven. liet doet mij innig leed; ik had het tol eiken prijs voor u verborgen willen houden, zeide Ken neth zacht, Gertrude klemde zich aan zijn arm vast als had zij dien steun noodig om niet neer te vallen. Xeg het mij ronduit, smeekte zij. Is het Voor do eerste maal in zijn leven voelde Ken neth Ford de verzoeking zieli er door een leugen uit te redden en ja tc antwoorden, maar daarop bedacht hij, dat het dan nog maar beter was haar de wnarlieid te zoggen. Ik bid u, zeg het mij, ik moet het weten, ter wille van Philiis, stamelde Geruide. Van Philiis? Waanzin is erfelijk, zij kon er ook door aan getast worden. l' Kenneth Ford greep linar kleine zachte hand. Gertrude, zeide hij ernstig, vrees niets voor Philiis, de ziekte van ('hutterly is geen waanzin. Er moet iets in zijn toon geweest zijn dat haarde waarheid deed vermoeden, want zij deed goon ver dere vragen, maar stamelde vol ontzetting zijn, dat mijn neth Ford met bevende stem. Geloof mij, Gertrude, ik had er kort geleden zelf nog iu het minst geen vermoeden van. Ik geloof u, zeide zij eenvoudig gij zijt altijd zeer goed jegens mij geweest. Ge moet ook niet boos zijn, dut ik je gedwongen heb, het mij te zeg gen. Het veel beter voor mij, dat ik de waarheid ken. Nu is mij veel opgehelderd. Zij spraken verder geen woord totdat zij aan de de poort van het kasteel kwamen. Daar liet Ger trude haar baud lang in die van Kenneth Ford rusten, toen hij haar goeden nacht wenschte en zij was even vriendelijk tegen hem als altijd, ondanks de vrceselijke mededeeling di t hij haar had gedaan. Kenneth Ford keerde langzaam langsuen grooten landweg naar Lane-house terug. Hij wilde niet thuis komen voordat zvjn moeder reeds tc bed zou zijn gegaan, want hij was nu niet in een stemming om met iemand te willen spreken zelf niet met haar. Het was hem dan ook verre van aangenaam, toen ischen de hoornen door een man hem naderde March herkende, die hem I eu hij de stem Het doet mij genoegeu u gaarne willen, dat ge met een glas punch te drinken mutje Het kwaal zul sehijnlijk dat mijn klein overgeërfd hebben. Er zullen misschien weer jaren verloopcn, voordat hij een nieuwen aanval krijgt, zeide Keu- mij naar huis gingl en nog een pijp te ronken. Het is al zoo laat. Neen due mij een genoegen on wijs mij niet af, ging de bewoner van Copsleigh op bijna smee kenden toon voort. Gij weet, dat ik een eenzaam man bon eu ik heb er een bijzondoren reden voor om juist vanavond buitengewoon naar gezelschap te verlangen. Goed, ik ga met u meo, antwoordde Kenneth, maar ik zeg u vooraf, dat ik in geen vroolijke stem ming tien; in tegendeel, ik voel mij vanavond juist zeer zwaarmoedig. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1