Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. vloed, die op onze samenleving werd uit geoefend, het goede voorbeeld gevolgd en gaaudeweg eveneens het stelsel van contante betaling ingevoerd. Dat is een indirect heilzaam gevolg heil zaam zoowel voor de koopers als voor de verkoopers, en daardoor nogmaals voor de eersten, omdat de winkeliers, die hun geld contant binnenkrijgen, zeiven óok zonder den last van een overmatig groot bedrijfs kapitaal a contant kunnen inslaan, met klei nere winsten op eiken omzet kunnen tevre den zijn en dus hun waren veel goedkooper kunnen prijzen. Zonder dat 't noodig is namen te noemen, kent ieder den uitnemenden invloed, dien deze methode op den bloei van verschei dene groote zaken heeft uitgeoefend, en tevens op de prijzen van wat men daar koo- pen kan. Maar een aantal andere particuliere han delaars ziet de groote beteekenis dier zaak, èn voor hun klanten èn voor ziehzelven, niet in, of meent aan de concurrentie slechts clan 't hoofd te kunnen bieden, als zij door het aanbieden of gemakkelijk maken van crediet zwakke koopers tot zich trekken. Jammer. En volkomen onjuist, ook van hun eigen standpunt, bovendien. Want juist nu tegenwoordig het contant stelsel al zoo tamelijk algemeen is geworden, krijgt hij, die crediet geeft, meerendeels de «economisch zwakken", de menschen die slecht van betalen zijn, op wie hij veel schade lijdt en voor wie hij dus in zijn prijzen een groote risico-premie moet rekenen wat hem nochtans niet verzekert tegen ver liezen, en dus tóch zwak doet staan. Evenwel zijn er velen, die rneenen, langs dien avereclitschen weg te moeten coneur- reeren die 't crediet met een vriendelijk gezicht ongevraagd aanbieden, bijna op dringen. «O. mevrouw! dat zal wel terechtkomen" of: «Wel, meneer, laat ik daar in de vol gende maand eens oin zenden!" derge lijke uitdrukkingen zijn geijkt in menigen winkel. Men denkt er klanten mede aan 't lijntje te krijgen, maar haalt inderdaad ziehzelven en dien klanten de lijn als een strop om den hals. Waarom niet iiet tegendeel toegepast Al regelA.les contant, zonder opschrijven of nota's. Dat is duidelijk, zuiver en een voudig, óok in do administratie. En zijn er klanten, die met alle geweld crediet verlangen en aan wie men dit meent te moeten gevendan doe men dit onder deze waarschuwing op alle nota's enz. dui delijk gedrukt: »de prijzen van goederen op crediet geleverd, worden voor elke maand met 1\2 pCt. verhoogt." Dat. is de ware methode. Niet korting voor contante betaling wat hot crediet als regel leert beschouwenmaar prijsver- hooging voor crediet wat dit als uitzonde ring stempelt. Als onze particuliere winkeliers dit stel sel toepasten, en streng handhaafden, zonder er de hand mede te lichten, dan zouden zij ten slotte misschien nog wel het grootste voordeel trekken van de coöperatie en deze zeker doeltreffender bestrijden dan door er tegen te agiteeren. liet blad berekent, dat; alleen in Den Haag 13000 gezinnen of 05000 personen op die wijze onttrokken zijn aan tien kanker van het leven op eredi.a en in de onmogelijkheid zijn om daartoe te vervallen. De Hooge Raad heef! beslist, dat iemand, die in strijd inef Ie politie-verordeniug voor werpen boven zijn sloep hangt, strafbaar is, óok al is die stoep zijn eigendom en niet bezwaard met. tien last van weg, of voetpad of openbare dienstbestemmiiig. In de vier Katholieke kerken te Arnhem zijn op Hemelvaartsdag, hij gelegenheid der godsdienstige plechtigheid, van verscheidene meisjes de sluiers in aanraking gekomen met ile vlam der kaars, die zij in de hand droe gen. Van een paar werden de sluiers ver brand twee anderen bekwamen lichte brand wonden en werden de haren en wenkbrauwen gezengd. Zaterdag was er verknoping te Zaandijk een sink of veertien belangstellenden waren aanwezig, Zoo'n verkoopitig, om 6 uur uit geschreven. begint gewoonlijk om 7 uur. Vijf minuten na 7 zei óen der opcekonienen «zouden we den verkoop maar niet ophou den, de heeren hebben al den tijd": de anderen waren het oogenbiikkelijk eens en verlieten de zaal. Daar verschijnt de afslager en roept «Heeren! we zullen beginnen!" «Te laat!" wordt hein toegeroepen en de koopers ver lieten de zaal, waardoor de verkoop niet doorging. Dit. is zeker het eerste geval van dien aard in Nederland. Eeuigo kerkgangers hij de Ger, Gemeente te Andel zijn op Hemelvaartsdag aan een groot gevaar ontsnapt.. Hel, plafond van de kerk, dat reeds geruimen tijd gescheurd was en voor lang reparatie behoefde, viel, even vóór de godsdienstoefening een aanvang nam, plotseling met donderend geraas naar beneden waardoor verscheidene personen hun gewone plaatsen niet konden bezetten. Een timmerman te Groningen had vroeger best zijn brood en kwam toen op 't onzalig denkbeeld een koffiehuis te Icoopen, dat vrij goed rendeerde. Toen hij evenwel zelf de beste klant werd van de zaak, ging deze langzamerhand achteruit en verliep eindelijk heelemaal. Toen raakte hij zwervende en in de laatste twee jaar hield hij verblijf in verschillende slaapsteden. Tweemaal poogde hij in wanhoop reeds een einde aan zijn ellendig bestaan te maken, maar het werd telkens voorkomen. Woensdagavond nu was hij weer beschon ken en werd in dien toestand in den stal eener herberg gelaten. Hij heeft toen zeker getracht op den hooizolder te komen, wat hem mislukt is. Toen men ongeveer een uur later in den stal kwam, lag de ongelukkige met gebroken schedel dood op de steenen. Het request van de officieren der Haarlem- sche dienstdoende schutterij, om verbetering van de thans bestaande Schutterij wet, is aan H. M. de Koningin-Regentes opgezonden. Met dit request hebben officieren van 54 schut terijen uit andere gemeenten hun instemming betuigd. In het geheel draagt het 390 harid- teekeningen. Nu de zaaitijd weer is aangebroken, ziet men in de tuinen overal witte draden ge spannen, klepperende houtjes of wapperende witte vlagjes aangebracht. We weten, dat de tuinlieden dit doen, om ongenoode gasten uit hun pas bezaaide bedden te houden, doch we weten ook, dat al deze maatregelen verre van afdoende genoemd kunnen worden. In het eerst mogen de vogels, want deze zijn het die de tuinman wil weren, wat vreemd opzien tegen al dat ongewone, wel dra raken ze er mee vertrouwd. Vooral de brutale musschen hebben hun vrees al spoedig afgelegd en schijnen te rneenen, dat die draadjes en lapjes aange bracht zijn om hun nesten er wat mee op te knappen, Stroopoppen met een heusche jas aan, een heusche hoed en een heusclien stole in tie hand, 't helpt allemaal niemendal. En de tuinier Staat hij hier machteloos tegenover Zeker niet Uit onze eigen erva ring willen we een zeer eenvoudig en tevens een afdoend middel aan de hand geven om van die lastige bezoekers verlost te worden. Neem siroopoppen, witte draden en lapjes maar weg, ze versieren den tuin volstrekt niet, en span 3 a 4 cM. boven den grond in alle richtingen zwarte draden over «le be zaaide bedden. Men neme hiervoor gewoon zwart naaigaren. Hiervan merkt noch de wandelaar, noch de vogel iets. De tuin be houdt daardoor dus zijn bekoorlijkheid en de vogels worden als 't ware uitgenoodigd zich te goed te doen aan het heerlijke zaad. Deze geven dan ook al aanstonds aan die uitnoodiging gehoor, doch pas zijn ze neer gestreken, of hier stoot er een met den sna vel tegen een draad, daar struikelen er eenige over, en vóór ze er aan denken óen zaadje te kapen, verlaten ze haastig die geheimzin nige plek. Wellicht is de eerste schrik vol doende om nimmer weer te komen, doch mochten ze 't nog eens wagen, dan heeft huil bezoek hetzelfde resultaat, en men kan er zeker van zijn, dat zc die betooverde plek zoozeer schuwen, dat men den geheeleu zo mer geen last meer van vogels zal hebben. De plaatselijke Gezondheidscommissie te Zutfen heeft collectief den Gemeenteraad haar ontslag aangeboden. De reden tot dit besluit moet zijn, dat, naar het oordeel der com missieleden, de door hen uitgebrachte ad viezen noch bij den Raad, noch bij het Dagelijksch bestuur der gemeente die waar deering vonden, welke voor een vruchtbare samenwerking vereischt wordt. Te Breda rende een woest geworden koe tegen een bataljon infanterie, waarvan zij een tiental mannen der eei-ste compagnie om wierp. De andere compagnieëen hadden ter stond de bajonnetten opgezet, óen ervan drong haar in de borst, terwijl een der officieren zijn revolver op haar afschoot. Het dier rende voort en werd later afgemaakt. Het vleesch was bestemd voor militaire slachterij. Een leerling van de H. B. S. te Veendam, werd bij ongeluk door een bukskogel in het been gewond. Door middel van de Röntgen stralen is de plaats waar de kogel zich be vond met zoo veel nauwkeurigheid bepaald, dat dr. Brengers aldaar verzekert, dat zij door een eenvoudige operatie gemakkelijk kan worden verwijderd. Het stoomschip Soembiny, dat 9 dezer van Rotterdam vertrok, kan, wegens ondervonden averij te Southampton, de reis naar Nedei'- landseh-lndië niet voortzetten. De te Rotterdam ingescheepte post. zal te Southampton worden overgenomen door het daartoe Zaterdag van Rotterdam vertrokken stoomschip Salalc. In verband met. «lil ongeval, zul morgen, Dinsdag 19 Mei, geen brievenmail naai' Oost- Jndiö verzonden worden, In den nacht, van 14 op 12 dezer'zou ten huize van G. I\, te Euikuni ingebroken zijn. I Aldaar werd vertuist 110 gulden. De kleeding uit de kast, waarin ook 't geld lag verbor- l gen, lag over den grond verspreid en achter deuren en een raam stonden open. Na een onderzoek, dat den geheeleu dag heeft geduurd, werd de vermoedelijke dader P. P. tot bekentenis gebracht. Hij had het vermiste geld geborgen ondereen broe dende kip. Rij het eind-examen van het stedelijk Gym nasium met 6-jarigeu cursus hier, te houden up 1, 2 en 3 Juli. zijn aangewezen de vol gende gecommiteerdendr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Rijks l niversiteit te Gro ningen, dr. P J. Blok, hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Leiden, en dr. P. H. Sehoute. hoogleeraar aan de Rijks Universi teit te Groningen. Op Hemelvaartsdag brachten de Jonge- lingsvereeniging «Ps. 119:9" ende zaug- eeniging «Looft den Heer", onder voorzitter schap. van den heer A. op 't Hof, een be zoek aan den Tabernakel van ds. L. Schouten, te Utrecht, waar de Zangvereeniging eenige liederen ten beste gaf. Na «le interessante schepping van ds. Schouten te hebben be- wonderd, maakten zij, 63 in getal, nog een wandeling door Utrecht's straten, waarna zij te ruim 7 uur voldaan huiswaarts keerden. Vrijdag werden te Amsterdam afgeleverd dertien raderbaren, systeem- De Mooij, waar van er twaalf bestemd zijn voor de Zuid- Afrikuansche republiek en éen voor «te ver- eeniging «Het Ruode Kruis". Zij zijn ver vaardigd door onze stadgenooten den lieer G. Blok mr. smid, mej, wed. VV. Jpenburg, wagen maakster, en den lieer A. E. Sweyer, zadelmaker, en doen genoemde firma's alle eer aan. Eenige ingenieurs der Hollandsche spoor en de lieer E. Mercier, agent voor die uitvin ding te Amsterdam, waren Maandagavond aan het station Baarn samengekomen om proeven te nemen met een in Amerika uit vonden seinlicht voor de veiligheid op «le spoorwegen. Even buiten het station, op de Pekinglaan, werden de proeven genomen Een revolver werd afgeschoten, een knal in de lucht volgde en gedurende 3 si 4 minuten zag men een rood, wit of groen licht, zicht baar tot op 7000 M. De proeven voldeden uitstekend. De lichten waren te Amersfoort zichtbaar en ten toeken hiervan werd met dezelfde kleuren als te Baarn geantwoord het witte licht was bijzonder sterk. Deze sig nalen, eenmaal ingevoerd, zullen van groot nut. voor de veiligheid op de lijnen blijken te zijn. Bij helder weer zijn alle kleuren op 30 Kilometer, en bij zwaren mist op 8 zeemijlen duidelijk te onderscheiden. Omstreeks half tien in den ochtend van Hemels vaitrlsdag werd brand ontdekt in de boerenhofstede bewoond door G. Hooijer, aan den Koedijk onder deze gemeente, bij «le grens tusschen Amersfoort en Stoutenburg gelegen, en toebehoorende aan het gesticht «de Armen de Poth". De kapitale boeren woning met aanhoorigheden benevens inboe del, voorraad hooi, s .roo, boekweit en rogge, werd een prooi der vlammen, waarin ook een varken en een hond onkwumen, terwijl tevens de kleeren van «ie knechts ver brandden. Spuit no. 3 spoedde zich naar de plaats des onheils, «Joch vermocht niet anders dan liet bakhuis te sparen. Al het verbrande was verzekerd, het roerend goed echter laag. Den brand, die aanving in een hooiberg tijdens de afwezigheid des bewoners, vermoedt men door kwaadwilligen te zijn gesticht. Door den kolonel-commandant van het 5c regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant: de korporaals Langeveld, Rulkens en Bezoentot sergeant-miliciende kor poraals-milicien Luxwolda, Jager, Berends, Lunning. Veldman en Meursingatot kor poraal Pouvveis, Bokhorst, Rosier, Mackaay, Zammant, Van den Brom en Verwaks; en tot korporaal-miliciende milicien Verweij. Bij het examen voor den graad van ser geant of fourier zijn geslaagd «ie korporaals Wütrich, Van Oosterzee, Koning, Wouter mans, Huibers en «ie sergeant-milicienVolbeda. Voor bevordering in voormelden graad zijn thans bij liet korps 54adspiran1.cn op decan- didatenlijst geplaatst. Aan sergeant J. E. A. M. Verhagen, van het 5e regiment infanterie hier, is wegens lichaamsgebreken in endoorden dienst ont staan, een tijdelijk pensioen toegestaan voor éen jaar. Korporaal E. A. Droste, van het 5e regi ment infanterie hier, is als sergeant overge plaatst. bij bet. leger in Oost-Indië. Naar wij vernemen zal kolonel E. Ypey, van den staf der cavalerie, belast mei. liet. bevel over de Rij- en hoelsmidsclioul hier, binnenkort «len dienst met pensioen verlaten. De batterijen van de 2e uf'heeling 4e re giment veldartillerie hier, die gelijk we reeds meldden ook dit jaar aan de practische schiet oefeningen in de Legerplaats bij Oldebroek zullen deelnemen, zuilen in óen dag daarheen marcheeren, terwijl dp terugmarsch perspoor- trein zal geschieden. IIII. MM. de Koninginnen zijn Zaterdag ochtend precies om 7.05 plaatstijd, te Baarn aangekomen. Op het perron vóór de Koninklijke wacht kamer bevonden zich jhr. mr. De Beaufort, Burgemeester, in ambtsgewaad, graaf Ben- tinck, opperstalmeester, dr. Greidanus (Baarn) benevens een inspecteur der Rijks-politie. Allen werden door HH. MM. vriendelijk toegesproken. H. M. de Regentes was in 't donker, de Koningin in 't grijs gekleed. Het viel ieder op, «lat beiden er, niettegenstaande de lange reis, zeer welvarend uitzagen. Hoe wel 't l'riscli weer was, namen HH. MM. plaats iïi een open rijtuig, hartelijk door «le saamgestroomde menigte toegejuicht. Bij aankomst der Koninginnen op Soest- dijk werd daar «le Koninklijke standaard geheschen. IIII. MM, zullen tot ver in hel, najaar op Soestdijk vertoeven. Bij de Dinsdag te Hoogland gehouden herstemming tusschen de heeren A. van Dijk Cz. en ,1. Hilhorst, is eerstgenoemde als lid van den Gemeenteraad gekozen. Dinsdag herdacht de Evangelische Broe dergemeente te Zeist haar 450-jarig bestaan. De rijkste man der wereld is ongetwijfeld John Robinson, wiens vermogen, dat slechts bij benadering te berekenen is 000 000 dollar of ruim 840 millioen gulden bedraagt. In 1878 moest Robinson, destijds een kruideniertje in Oranje-Vrijstaat, door tegenspoed in zaken zijn handel in koloniale waren laten varen. Hij begaf zich toen naar Kimberley, waar volgens de geruchten, diamanthoudende aardlagen zouden zijn ondekt. Hij maakte de reis van 500 Kilometer to voet en bedelde langs den weg om brood. Eenige dagen na zijn aankomst te Kimberley vond hij een ruwen diamant, die geschat werd op een waarde van f3000. Dit was de eerste schrede naar rijkdom. Sedert heeft Robinson zijn gelieele vermogen van bijna een milliard in de Zuid-Afrikaansche mijnen gewonnen en zijn zaken gaan nog steeds zóo voorspoedig, dat zijn kapitaal binnen enkele jaren verdub beld zal zijn. Wat. den levensduur betreft, wint.de vrouw hel; van de man. De werkzaamheden, door den man verricht, eischen over het algemeen meer lichamelijke vermoeienis dan die der vrouw en stellen hem meur aan ongevallen bloot, terwijl de vrouw een grootor weer standsvermogen tegen ziekte heelt. In het eerste levensjaar, zegt dr. Brandreth- Symonds, is de sterfte van het vrouwelijk geslacht (92.65 p. ni.) minder dan die van het mannelijk (112.8 p.m.): van twee-tot vier jarigen leeftijd is het verschil geringer (31.88 p. in. voor het vrouwelijk en 35.08 voor het mannelijk geslacht). Van 5 lot 42 jaar is het stroftecijfer van de vrouw iets hooger dan dat van den man (5.28 tegen 3.50 p. m.) Op veertigjarigen leeftijd is de sterfte van beide geslachten ongeveer gelijk, maar van 40 tot 50 jaar verkrijgt de sterile, hij den man de bovenhand (0.32 tegen 3.47 p. m.) Na liet zestigste jaar neemt zij, ofschoon niet noemenswaardig, weder toe bij de vrouw. Wij durven niet voor de waarheid van het verhaal instaan zegt «le Nijverheid, maar de Scientific American verteltZestig jaar ge leden woonde te Birmingham (Engeland) eeri juwelier, Joseph Cillott. Op zekeren dagspleet bij ongeluk een van zijn liji.e stalen gereed schappen, en schrijfgerij noodig hebbende om een quitantio te teekenen en geen pen hij de hand vindende, gebruikte hij het gespleten gereedschap oin zich te behelpen. Dit gelukkige incident leidde tot hel, denk beeld oin pennen van metaal te maken. Talrijke verhalen zijn er in omloop van ge vallen, waarin sterke en groote dieren andere, die zwakker en kleiner zijn, hebben beschermd en verdedigd. Ook onder de vogels bestaan er gebruiken, die even belangwekkend zijn als do daden van grootmoedigheid, door andere dieren be dreven. Een treilend voorbeeld daarvan kan worden waargenomen op het vasteland van Europa. Hel zou voor kleine vogels, wegens do on- voldoendheid van hun vleugels en van hun weerstandsvermogen, onmogelijk zijn do Mid- «lellansche Zee over te vliegen en zij zou den hun poging om de warme luchtstreken door Klein-Azië en Palestina le bereiken met den dood moeten bekoopen. Door rle vriendelijkheid en hulpvaardig heid van «Ie kraanvogels worden de kleine vogels echter in staat gestold met geringe krachtsinspanning oen warmer klimaat te bereiken. Wanneer de kraanvogel op hel. punt staat te vertrekken, vliedt hij in breede kringen vlak hij den grond, terwijl hij een luid en

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2