Donderdag 28 Mei 1896. No. 4566, 45e Jaargang. Binnenland. Een noodlottig geheim. Uitgave Firma A. H. VAN CL: te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Dondenktynaviiddag met gratis Zm. t/ablad, Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor inersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 et. per i1 TT VTP niaumlen. Advertentiën 16 regels (10 et.; elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, '6IJ: omcicele- en onteigeningsndvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummer10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten do stad worden de inoasscerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 66 Telephoon 19. I ontvangen «Gister tegen Toekoe Oemar opgerukt. Eerste colonne nam 'Ie positie Pantai Abee tot gebergte, om toeloop van volk uit de IX Moekirns .tegen te houden. Tweede co lonne, die bergrug beoosten Lam Pisang bezet had, zag den vijand Lam Pisang en Bines Kroeng ontruimen en veel volk zuid waarts aftrekken. «Derde colonne, van Djernpit tot Enking, met de reserve versterkt, heeft Lam Asan genomen en vijand uit dit gedeelte der VI Moekirns geheel verdreven. «Vierde colonne heeft Lam Tengah en Lam Manjang genomen en vocht bij afzen ding telegram tegen Lam Isi. om zich daarna met de derde colonne te vereenigen. Onze verliezen nog onbekend, doch niet onbe langrijk. «Veroverd terrein blijft bezet." Onder dagteekening van 25 dezer kwam het volgende telegram van den Gouverneur- generaal aan het Departement van Koloniën «Eergisteren bezette de vierde colonne Lam Isi. Gesneuveld tien Europeesche en zes in- landsche mindere militairen. Gewond 79 Eu ropeesche en 57 inlandsche mindere militairen. «Gisteren Lam Pisang bezet, na de ver sterkingen in de kloof t.ot zoover genomen te hebben. Bergrug en Lam Pisang met gemeenschapsweg vastgehouden. Gesneuveld twee Europeesche en éen inlandsche mindere militair, gewond éen officier benevens 20 Europeesche- en vier inlandsche mindere militairen." Het N. v. d. D. ontving Maandag het vol gende telegram uit Batavia «Veroveringen voortgezet. Het huis van Toekoe Oemar is verbrand. Troepen rukten voort tot Roekit Seboen. Een groot aantal Beaumontgsweren viel weder in onze handen. Wij kregen nog 25 gewonden." Volgens een door de N. Holt. Ct. ont vangen telegram werden deze laatst operation van Kroeng Raba uit door de zeemacht onder steund en wordt de tegenstand van den vijand minder. Dinsdagochtend kreeg de Telegraaf de volgende depêche «Boekit Seboen na hevigen tegenstand ge nomen. «Gewond kapiteins W. Boer en S. A. Drijber en luitenant W. J. de Roever Krüber." Aan liet Departement van Koloniën werd Dinsdagmiddag het volgende telegram ont vangen «Gisteren Boekit Sebong genomen; eerst vrij veel legenstand, Toekoe Oemar aanwe zig. Vijand, door oostelijke omtrekking ver dreven, vluchtte in groot aantal. Voortge- 1 rukt naar Djirat. «Generaal Vetter wilde, na vernieling buntings en eigendommen van Toekoe Ueinar, gisteren teruggaan tot Lam Pisang." En 's avonds meldde de Telegraaf «De troepen bereikten de Kroeng Raba- baai. Zij zullen heden naar Kota Radja terugkeeren." Gisterochtend werd geseind «Marine beschiet Lepong, Oemar's land ten Zuiden van de Kroengraba-baai. «Naar kraton terugkeerende colonnes von den 78 lijken van Atjehers, tusschen Lamtih en Pakanbadak en werden niet lastig geval len door den vijand. «Kloof van Beradin geheel verwoest. Vij and moreel vernietigd." Generaal Deijkerholf is Dinsdag met de «Conrad" te Genua en Woensdag te Nijmegen aangekomen, waar hij te Hees intrek nam bij zijn schoonzoon. De opbrengst van 's Rijks inkomsten blijft vooruitgaan. Wel was April, betrekkelijk, niet zoo gunstig als Maart. Toen werd circa een millioen boven 1 j._> der raming verkre genApril gaf Hl 4t9~486.745, dat is onge veer f500000 minder dan Maart, maar toch weder f481356 meer dan April 1895 en altijd nog 1'514 628 meer dan de raming voor éen maand bedraagt. En het belangrijkste verschijnsel daarbij is, dat de betrekkelijk minder snelle vooruitgang slechts is tegen gehouden door de groep indirecte belastingen. Deze, tot welke de successierechten behooren, is (met de domeinen, de posterijen en de telegraphie) de eenige, die een lager cijfer aanwijst in vergelijking met de correspon- deerende maand des vorigen jaars. De terug gang in laatstgenoemde drie middelen be- teekent op zichzelf weinigde domeinen bleven een ('5000 ten achterde posterijen gaven (op de tinton)een kwart-ton minder, en de telegraphie f7000 minder. Wat de indirecte belastingen aangaat, is de teruggang ook wel slechts circa f30 000, maar do vorige maand gaven zij een avans van f306 000; dat is dus een verschil bij nu van 4 ton ongeveer. Daarin ligt niets verontrustends, gelet op den aard dezer groepverblijdend daaren tegen is 't feit, dat, ondanks den teruggang van gezamenlijk f66 381 op de indirecte belastingen, domeinen, posterijen en telegra- phen, al de overige middelen hebben mede gewerkt tot den vooruitgang van 1 181350, dien wij per saldo mochten opteekenen. De directe belastingen hebben in dien vooruit gang een deel van f193 464; de rechten op cien invoer dragen er weder f177 750 toe wijde accijnzen vertooneo een avans van f 151162; de rechten op den waarborg zfjn circa f4000 hooger; en ook de loodsgelden wijzen een gunstiger cijfer aan van f30000. A Itemaal verbiedende teekenen van zoo niet schitterende, dan toch normale bedrijvigheid en verkeer en vertier. Wü hebben nu alweer een derde van het jaar achter ons; reden tot klagen over de daarin aanvankelijk verkregen uilkomsten bestaat er zeker niet. Volgens de raming zouden wij minstens hebben raoeteD ont vangen f43619432 in de vier maanden, en er is reeds binnen f40 391 580.78; een kleine 31j.i millioen dus ten achter, die over acht maanden moet aangezuiverd worden. Veel méér dan dat is natuurlijk te verwachten, als het zoo voortgaat. We behoeven, om daarvan de zeer groote waarschijnlijkheid aan te nemen, slechts te wijzen op het feit, dat, terwijl de eerste vier maanden van 1895 bijeen f36 786 718 gaven, thans reeds het bovengenoemd bedrag is overschreden, of f3 604 862 meer is ontvangen. De Motiiteur beige bevat een ministerieele be schikking, bepalend dat de in-en doorvoer van runderen, behalve koeien, afkomstig uit Nederland, wordt toegestaan van morgen, 29 Mei, met inachtneming intusschen van de bepalingen betreffende de longziekte. Het reeds voor lang aangekondigde ont werp tot vaststelling van een wettelijken tijd. is bij de Tweede Kamer ingekomen. Op later bij Kon. besluit te bepalen dag zal in Nederland de Middel-Europeeschetjja (1 uur voor den Greenwichtijd) gelden, zoo dat feitelijk alle klokken 40 minuten vooruit gezet moeten worden. Ten einde eenige bezwaren, aan dit ver springen van 40 minuten verbonden, te ont gaan, wordt voorgesteld, alle in wetten voor komende tijdsbepalingen l/2 uur later te stel len, zoodat liet. verschil tot 10 minuten wordt herleid. Allo uurwerken door of vanwege het openbaar gezag geregeld, worden naar den Middel-Europeeschen tijd bijgezet. Mr. L. W. van Gigch, de advocaat van mevrouw S. M. C. van VVermeskerkenJunius (Johanna van Woude) deelt ons mede, dat aan haar is betaekend de sluiting der in structie met de vordering van den officier van justitie te Haarlem, daartoe strekkende «om, aangezien de instructie geen aanwijzing van schuld tot verdere vervolging van be klaagde heeft opgeleverd ter zake van de ATIUII. Zaterdag tegen 11 uur ontving het Nieuws van den Dag het volgende telegram uit Batavia «De operaties tegen Lainpisang (de stol ling van Toekoe Oemar) zijn aangevangen met 6 bataljons infanterie, benevens artillerie en genie." De Staatscourant bevatte des avonds liet volgende bericht: «Eergisteren uitgerukt naar Lamlengali, vanwaar tien Mei een patrouille uit Lain ba- roe beschoten werd. Benting genomen. Ver sterkte woningen, waaronder die van Toekoe Tjoet Machmoed, verbrand. Gesneuveld éen fusilier; gewond acht, waarvan een zwaar. Sedert Maandag is het weder gunstig." In den avond van Eersten Pinksterdag ont vingen we de volgende telegrammen van «De Telegraaf," aan dat blad dien dag uit Indifi geseind en welke wij, zooveel mogelijk, aanstonds per bulletin verspreidden «De eerste colonne nam stelling te Pantai Abee, aan de helling van den berg, om te beletten, dat den vijand hulp werd geboden uit de IX Moekirns. Een tweede colonne marcheerde langs de oostzijde van den berg rug naar Lam Pisang, een derde colonne nam stelling benoorden Djempit, een vierde colonne veroverde Lam Tengah en Lam Manjang na een hevig gevecht. Nu rukten de troepen op tegen Lam Isi. Wij lieten hierbij meer dan vijftig dooden en gewonden. Luitenant Scheepens werd aan den schouder gewond." Het tweede telegram luidde «Gesneuveld kapitein Kramer; gewond kapitein Adama van Scheltema, luitenants De Wilde, Van Hasselt, Ramaer en Brunsting." Het derde telegram was van dezen inhoud «Lam Pisang veroverdluitenant Lisnet gewond." Volgens een telegram aan het Nieuws ran den Dag gezonden, zijn behalve kapitein Kra mer nog 15 minderen gesneuveld en 132 minderen gewond ook de vijand leed zware verliezen. Een telegram aan het Handelsblad meldt «Pakan Badak en Lam Pisang zijn door onze troepen genomen. Onze verliezen be droegen 180 man aan gewonden en gesneu velden, waaronder 11 officiëren." Bij het Departement van Koloniën is het volgende telegram van den Gouverneur-ge neraal van Nederlandsch Indië d.d. 24 dezer Feuilleton. 34). Dat zal zij in «oen geval doen. Zij heelt hier een mooi huisje met een tuin gehuurd en leeft van haar rente. Mrs. Cartwright, ik moet u waarschuwen voorzichtig met haar te zijn. voegde de jonge gees telijke er lachend hij, miss Hoskin vertelt aan ieder een, dat zij voornemens is oen zuster voor u te zijn. Ik hoop maar dat Miss Charles zich niet gemakke lijk uit liet veld zal laten staan, want haar voor gangster hoeft haar eeuwige wraak gezworen. En hoe staan do zaken verder in onze gemeente'? vroeg Jim. Lord en lady Chatterly zijn nog altijd op reis, hun dochtertje logeert op Lane-house en het kasteel is vol werklieden, die alles herstellen en vernieu wen. Mr. March, van Copsleigh, heeft zich bereid verklaard liet tractonient van de organiste met een flinke toelage te verhoogen, wanneer men voor de uitgetrokken som geen bekwame musicienne zou kunnen vinden. Ik geloof en weer glimlachte do hulpprediker dat miss Hoskin voor hom nog wel wat meer dan een zuster zou willen zijn, maar daarom beschouwt hij het als een persoonlijk be lang, dat zij haar ontslag neemt. Voor het overige ben ik hier bij alle mensehen zeer vriendelijk ont vangen. Inderdaad, wanneer u het mij vraagt, dan zou ik zeggen dat deze gemeente, de organiste niet meegerekend, voortrellijk is. Op hotzellde oogenhlik kwam Dorens binnen en zcide Dominé, miss Hoskin wacht u in de spreek kamer. Do hulpprediker keek naar do pendule en zcide Hall' tien zy laat er geen gras over groeien. Jim stond op. Ik zal haar bezoek geheel als ambtelijk be schouwen, Mand, en haar zoggen dat jij voor den middag nooit iemand ontvangt, zeide hy, Tegelijk verliet hy de huiskamer en begaf zieli naar het spreekkamertje. Daar wachtte liem een zeer opzichtig gckleeclo niet onknappe vrouw van dertig jaren, die hem met overdreven hartelijkheid begroette, en hem mot „lieve dominë" aansprak. Ik weet zeker, lieve dominö, zoo begon ze, dat nu u bier is, alles nog wel in orde zal komen. In orde? herhaalde Jim vroolyk. Maar ik heb niet geboord, dat er iets niet in orde is. Ik heb nooit het voornemen gehad om voor myn beirokking als organiste. die ik alleen uitliefde voor de. muziek bob op mij genomen, to bedanken, maar mr. Oliver cn mr. Ford zijn zeer onvriendelijk, ik kan wel zeggen onbeleefd tegen :njj geweest. Jim werd ernslig. Ik kon beiden reeds zeer lang, miss Hoskin, en ik kan slecht golooven dat een van ben onbe leefd zou zijn geweest, antwoordde de jonge predikant kalm. U bobt vrijwillig uw ontslag gevraagd, mr. Oliver heeft in mijn naam dat ontslag aangenomen en daarmee is de zaak geëindigd. Maar ik wil mijn verzoek om ontslag weer intrekken Daartoe is het nu te lnnt, miss, want in de betrekking is reeds voorzien. Ik heb op reis een geschikte plaatsvervangster voor u ontmoet on baar terstond benoemd. Op den eersten van do volgen de maand zal zij uw post overnemen. Zij kan toch van dertig pond per jaar niet leven 1 riep miss Moskin vinnig uit. Ik heb geld genoeg van inyzelvo zoodat ik om dat traetemontje niet verlegen ben. De predikant stond oji om haar te kcunen te geven, dat hot onderhoud geëindigd was. Wanneer u zóo over de betrekking denkt, miss Hoskin, zeide hij. dan ben ik overtuigd, dat u er zeer verstandig aan hebt gedaan, ontslag te vragen. Miss Hoskin wierp hom een woedenden blik toe en ging been. zonder hem zelfs te groeten. Dion middag bracht lady Edith Ford oen bezoek aan de pastorie, vergezeld van haar zoon Kenneth en do kleine Phillis. Het kind voelde zich aanstonds zeer tot de jonge predikantsvrouw aangetrokken, maar Maud trnchtte te vergeefs een gelijkenis te bespeuren tusschen haar en de Gertrude Monkton, die zij zich uit haar kin derjaren herinnerde. Je gelijkt volstrekt niet op je moeder, Phillis, zeide zij. Zie advertentie Ahnelööj 4e pagina van dit nummer. Neen, dat zeggen alle mensehen, antwoordde het kind; over een maand komt zy thuis, mrs. Cartwright. Ozy is al zoo lang weg. Het eenige wat ik vrees, zeide Kenneth, die in tusschen met .Tim Cartwright in een gesprek over de nieuwe organiste was gewikkeld, is dat miss Char les zich hier nogal zal vervelen, Hot is toch een geweldige overgang, van liet woelige Parijs naar een kleio dorp in Northahiro. Ik geloof niet. dat't haar zoo moeilijk zal vallen, mengde Mand zich in het gesprek. Zij hooft kort geleden haar grootmoedor verloren, door wie zij werd opgevoed, en nu schijnt zy een vurige begeoito imar een rustige plaats in Engeland te bobben. Zij is van Engolscho afkomst, antwoordde Maud. Haar vader was «en landgenoot van ons en haar moeder eveneens van moedorszijde van Engolscho afkomst. Haar grootvader alleen moot een Fransoh- inan zyn geweest. Maud is reeds by zonder met haar ingenomen, merkte do predikant mm, maar ik vrees, dat wij lmai' niet lang zullen behouden, zy is te mooi om lang in zulk een nederige positie als dorpsorganiste te blijven. Zo ia zeker heel mooi, stemde Maud toe, maar tevens ziet ze er zeer treurig uit ou treurige men- selien zoeken liefst de eenzaamheid. Inderdaad, u maakt m\j nieuwsgierig, zeido lady Edith. Ik zal de jonge dame zeker gaan be zoeken oiu haar in Northahiro welkom te hecton, 01 zy zal u zeker boter bevallen dan miss Hoskin, hernam do predikant. Beatrix Charles maakt een hemelsbreed verschil met haar voorgangster, dat verzeker ik u. Nog een tijdlang hieven zij zoo met elkaar in gesprek en teen verzocht lady Edith, haar rijtuig weer to laten voorkomen. Zij, cn haar zoon naroon hartelijk afscheid van den predikant en zyn vrouw en reden naar Lane-house terug. Phillis zou op vorzoek van mrs. Cartwright tot 's avonds in de pastorie blijven. Gcruimen lijd heorsch'.e er dien stilzwijgen in het rijtuig, lady Edith zat peinzend voor zich uit te sturen, totdat Kenneth eindelijk vroeg: waar denkt u zoo ernstig over, moeder? Over de volmaaktheid der nieuwe organiste van Chatterly? Zij zal er waarschijnlijk als een heel gewoon meisje uit zien. Jitu en zijn vrouw zijn nog in hun witte broodsweken cn dau bekykt men alles door een rose bril. Spreek niet zoo spotlond, beste jongen, zeide de oude dame. Het aanschouwen van dat gelukkige jonge echtpaar hoeft my goed gedaan. Ik moet toegeven, dat Jim volmaakt gelukkig, schijnt te zijn met zyn vrouwtje, zcide Kenneth, maar daarom zie ik nog niet in hoe hun geluk u stof tot nadenken kan geven, (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1