Stadsnieuws. feiten, waarvoor door de rechtbank tegen baar rechtsingang met last tot instructie was verleend, de beklaagde te stellen buiten verdere vervolging." De N. Rott. Ct. deelt mede, dat door de justitie een te Rotterdam woonachtig werk man, verdacht van medeplichtigheid of schuld aan den moord op den jongen Hoogsteden, is aangehouden en naar de strafgevangenis aan den Noordsingel is overgebracht. Zijn handschrift zou tot deze arrestatie aanleiding geweest zijn, terwijl bij een huis zoeking, door de justitie in zijn woning in gesteld, goederen' in beslag genomen moe ten zijn. De aangehoudene, Wilhelmus Johannes de Vos, is geen familielid van den vermoorden knaap. Het voornemen beslaat om, bij voldoende deelnoming, vermoedelijk in de laatste dagen van Juni en het begin van Augustus a. s., voor jongelieden de gelegenheid open testellen om, evenals het vorige jaar, gedurende 12 dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan het kamp kunnen deelnemen a. Vrijwilligers voor het Reservekader, die niet bij bun korps onder de wapenen zijn b. zij. die hoewel nog niet bij het Re servekader verbonden, in het bezit zijn van een bewijs B. of B. c. zij, ilie toegelaten zijn tot de 4e of een hoogere klasse eener Hoogere Rurger School of van een Gymnasium, of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatings-examen tot het Reserve-kader. Zij, die aan dat kamp, 't welk onder be vel staat van een officier, wenschen deel te nemen, daartoe uiterlijk 1 Juli a. s. schrif telijk hebben medegedeeld aan den «Hoofd- officier voor het Reservekader" te Leiden, Vischmarkt no. 5. die tevens bereid is. ver dere inlichtingen ter zake te verstrekken. De vrijwilligers voor het Reservekader reizen en kampeeren voor rekening van het Rijk. De deelnemers, onder b en c genoemd, zijn gehouden voor eigen rekening te reizen. Zij storten bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosleu o. a. voor de voeding, ligging en alle uitgaven, f 10. Door deelneming aan dit kamp, vinden zij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. de gelegenheid om liet getuigschrift a te verwerven. De paarden-militiu is zeker niet populair, maar dit zal iu er de buurt van Purmerend niet beter op geworden zijn, sedert Zaterdag, toen de Burgemeesters uit den omtrek met om streeks 70 boeren en talrijke paarden ter keuring waren opgekomen, doch de keurings commissie zich liet wachten. inwbenoemde mr. VanZijst oden. r agenda, t r split- Na den ganse hen warmen dag liet voor recht genoten te hebben in 's Lands Raad zaal de debatten over de kieswet te hebben mogen aanhooren, presideerde onze Burge meester Dinsdagavond de vergadering van den Raad. Slechts 12 v, orde mannen waren aanwezigde heer Croockewit was verhinderd de zitting hij te wonen, de heeren Hubrecht, Bake. De Jong en Ilardenbroek mankeerden op 't appel. De geloofsbrieven der vier n: leden werden nagezien door bestaande uit de levi-en Vissei en Van Beek, en in orde bev Het daarop volgende punt d voorstel van 15. en \V. ten aanziet sing van klassen aan de Hooge School hield de Vroedschap een uur bezig (van 8.28 tol 0.21) onze lezers zullen ons zeker erkentelijk zijn, dat we het lange en onvruchtbare debat (de stemmen staakten en dus in een volgende zitting reprise) niet in extenso geven. Op verzoek des heeren Visser werd liet voorstel van B. en W. gesplitst en totsplit sing van klasse 11 werd zelfs zonder hoofde lijke stemming besloten. Maar liet tweede deel van liet voorstel, om zoo noodig ook klasse I te splitsen, bracht heel wat tongen in beweging en bezorgde den Secretaris en de verslaggevers heel wat. geschrijfs. Daar was een geweldige klacht tegen de spoorleerlingen, die Amersfoort op gre ito, voor haar bijna niet te dragen kosten jagen; daar was een voorstel om de »iiitlariders" maar al' te wijzen en een school te maken voor GO nl' 70 ingeborenou zonder Rijkssub sidie, dat toch te klein blijkt: daar was een geweldige imprecatie tegen het openbaar onderwijs in liet algemeen en de verzekering, dat Amersfoort qua belastingen een plaats van den eersten rang is alle welke mee ningen niet door alle ter vergadering aan wezigen werden gedeeld. Ja zelfs, werd ge zegd, dat wanneer liet, openbaar onderwijs hier niet zoo goed was. Amersfoort al spoedig zou hehooren tot de «villes mortes". Kén zaak leerden we uit. het lange ei soms nul duidelijke debat: er zal sléchts eer .admissie-examen worden afgenomen. Dat de oude fpiaestie om verhoogd Rijks subsidie aan te vragen weer op 't tapijt kwam. behoeft geen betoog, evenals dat de Burge meester herhaalde wat hij reeds in menige vorige zitting heeft meegedeeld, dar, van dergelijke aanvraag niet veel heil te ver wachten is. Toch werd met 9 tegen 3 stemmen aan genomen een vooratel om aanstonds verhoogd Rijks-subsidie aan te vragen, op grond van hetgeen reeds door de Gemeente is gedaan en hetgeen wellicht nog zal moeten gedaan worden. De drie volgende punten op de agenda (ontwerp-beshiit tot wijziging der Gemeente- begrooting 1895; een ontwerp-beshiit tot at en overschrijving van posten op die begroe ting en een voorstel van B. en W. tot ontbinding van huur en het teruggeven van huurpenningen tengevolge van verzandingen door doorbraken in de SJaagsehe dijken) gingen er in als gesneden koek, zelfs z. li. st. Daarna was aan de orde een voorstel van den heer J. Ger. Kleber tot, wijziging van art. 21) der Verordening tot heffing der In komstenbelasting. Dit. voorstel, in de vergadering van 29 April ingediend, laten wij hier in zijn geheel volgen Den 28. Januari 11. werd dnor een aantal inge zetenen dezer gemeente aan den Raad eeu adres gezonden, houdende bezwaren tegen de wijze van aanslag en tegen de behandeling der bezwaarschriften in zake de heffing der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, bepaald by artt. 19 en 20 dier verordening, en tevens met ver::iek, daarin verbete ring to willen brengen. Hoewel de voorsteller bedoeld adres niet in zijn geheel wenscht te onderschrijven, kan hij toch niet ontkennen, dat de bovenvermelde bezwaren, iu dat adres vermeld, naar zijn meeniug, alleszins ge grond zijn. Ook de commissie uit den Raad tot onderzoek der' bezwaarschriften (ingevolge art. 20) heeft zich aan bedoelde regeling gestooten. en meermalen deze zaak in haar vergaderingen ter sprake gebracht. Bij de Bedrijfsbelasting is deze zaak dan ook anders en beter geregeld, en komt degene, wiens aanslag ambtshalve is verhoogd, bij reclame voor de commissie en weet dus ook waarom dat is geschied. En voor den Raad van beroep eindelijk wordt de ambsthalve aanslag toegelicht door den inspecteur. Nu heeft ondergetoekende, ter tegemoetkoming aan de bezwaarden al eens gedacht aan een recht van reclame op korten termijn bij B. en W. vóór de vastolling van het kohier, zooals vroeger bij de plaat selijke belasting gebruikelijk was, maar hij vreest, dat B. en \V. daartegen bezwaar zullen hebben. Naar zijn meening zal aan de bezwaren van adres santen en alle andere belastingplichtigen belangrijk worden tegemoet gekomen door toevoeging aan al. 3 van art. 20 van de volgende woorden „en minstens éen lid van het college van B. en W., of van de commissie, bedoeld bij art. 10 dor verordening, ten einde den ambtshalve» aanslag zoo noodig toe te lichten." 7,. i. zal deze regeling de taak der reclame-com missie veel minder onaangenaam maken en tevens het aantal reclames doen verminderen. Hij heeft daarom de eer den Voorzitter uit te noodigen, om in de eerstvolgende Gemeenteraads vergadering in behandeling te willen nemen het volgende voorstel tot wijziging van art. 20 der Ver ordening op de heffing van een plaatselijke belas ting naar het inkomen, van 3 December 1894, en wel om alinea 3 in het vervolg te doen luiden „Bij het geven van deze toelichtingen moeten minstens drie van de leden der commissie tegen woordig zijn, en minstens Óen lid van het college van 11. en W,, of van de commissie bedoeld bij art. 19 dor Verordening, ten einde den ambtshalve» aanslag, zoo noodig, toe te lichten." Dg Burgemeester stelde voor, renvooy tianr de sectiën, die niet alleen met bekwa men, doch zelfs met grooten spoed zullen worden bijeengeroepenspr. bracht echter in herinnering, dat zulk een wijziging echter niet zoo heel snel effect kan sorteeren, o.a. omdat de Hooge regeering haar moet goed keuren. Z. h. st. werd dan ook het voorstel naar de sectien gerenvoveerd. bekend is uit hetgeen men in etgesloten vergadering daaromtrent meende te moeten mededeelcn, werden ons door de Imperial Continental Gas Association voorwaarden aangeboden, waarop zij bereid is de concessie voor de gasverlichting alhier van de tegen woordige concessionarissen over te nemen. »Na gezette overweging der voorwaarden, welke wij de eer hebben hiernevens aai uwe vergadering over te leggen, meenden wij reeds aanstonds genoemde maatschappij er op te moeten wijzen, dat deze naar onze nioening niet onbelangrijke wijziging en aan vulling behoefden, zouden zij door ons aan uwe vergadering ter goedkeuring kunnen worden voorgedragen. «Inzonderheid werd er door ons op ge wezen, dat de voorwaarde van verplichte overname van de fabriek door de Gemeente bij liet eindigen der concessie, hiertoe bij ons een onoverkomelijk bezwaar zal uitmaken. »l)e maatschappij beeft echter beslist ge antwoord, niet aan dit ons bezwaar te kun nen tegemoet komen. «Niettegenstaande dit negatief resultaat, hebben wij gemeend u van een en ander in kennis te moeten stellen, ten einde u gele genheid te geven, indien onze zienswijze niet door u mocht worden gedeeld, hiervan te doen blijken." De missive werd, ter inzage voor de leden, ter secretarie nedergelegd. Vergissen wij ons niet, dan zal het licht der Imperial voorals nog wel niet het licht van Amersfoort zijn. De vergadering, om 8.15 geopend, werd daarna om 9.45 gesloten. De thans vastgestelde lijst van hoogstaan geslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Utrecht telt 147 namen. De laagste aanslag bedraagt f 1155.93. Op deze, lijst komen thans voor de namen der volgende stadgennotenrnr. J. Cock Blomhofh A. Herschel Bzn., mr. F. 1>. graaf Scbirnmelpenninck en A. M. Tromp van Holst. In den foyer van Amicitia werd verleden Vrijdag bij monde van mr. J. van der Leeuw aan den afgetreden kantonrechter mr. H. Croockewit Jr. overhandigd een keurig sou venir, als blijk van sympathie en hoogach ting van allen, die uit hoofde van hun ambt, in den langen ambtelijkvo loopbaan vanmr. Croockewit met hem in aanraking kwamen. Het geschenk bestond uit een album, be vattende de eigenhandig geschreven naam- teekeningen van de plaatsvervangende kan tonrechters, den griffier, den ambtenaar van l het openbaar ministerie, de advocaten en pro- I cureurs, de deurwaarders, de notarissen, het I personeel der Rijksveldwacht uit dit kanton en enkele burgemeesters, bet geheel voor afgegaan door een calligraphische opdracht, een meesterstukje van schikking en uit voering door Antonie Grevenstuk. Het aandenken, dat door mr. Croockewit zeer .op prijs wordt gesteld, getuigt boe hooggeacht bij is. niet alleen als kundig rechtsgeleerde, maar ook als mensch. was hunne komst al sodort. goruimen tijd aange kondigd, zoodat het to verwonderen was, dat er niet moer publiek genogen scheen hun eerste op- treden le komen bijwonen. Ten onrechtewant do gunstige berichten, welke hun voorafgingen, zijn niet overdreven geweest. Men heeft hier werkelijk met iets zeer buitenge woons te doen. Het zingen van dit gezelschap ken merkt zich door eenvoud en soberheid. Zonder eonige overdreven aanmatiging zingen deze8 dames en heeren lum programma op een wijze, die zelfs den strengsten criticus moet bevredigen. Zelden hoort men een zóo meesterlijk samengaan der stemmen als bij dit gezelschap. De stemmen munten uit door de klankgcludto en intonatie. De directrice, Mrs. Cole, hooft een glashelder so- praangeluid en voort met het grootste gemak de moeilijkste passages uit. De lo bas, Mr. Caldwell, behoort tot de beste stemmen van hot gezelschap; diep en vol, waar het noodig is mollig en buigzaam, weet hij aan het ensemble eeu klem tc geven, die werkelijk bewondering afdwingt. Het is tc verwachten, dat de volgende concerten beter bezocht zullen worden. Een bezoek i* voor vete beoefenaars van de zangkunst zeer aan te raden en vele blanke zangeressen kunnen hier van haar zwarte zusters een gevoelig lesje krijgen. Men zie venier deadverteutie in dit nummer. Door het bestuur van den Oranjebond van orde zijn met een grondeigenaar hier onder handelingen aangeknoopt betreffende aankoop van gronden aan den Woestijgerweg, bij den Ainersfoortschen berg, waar de bond voor nemens is een kolonie te stichten. De Inspecteur van het Militair onderwijs heeft benoemd in de commissie voor het af nemen van liet examen voor het le en 2e studiejaar van don Cursus en van het over gangsexamen van het Ie naar het 2e jaar aan die inrichting bij liet 5e regiment in fanterie tot lid en voorzitterkapitein D. J. Heinsius, directeur van den cursus; tot leden kapitein A. J. Ebeling, le luitenants A. C. de Vos. J. H. Boeije, W. Klem, le luitenant- adjudant J. L. van der Moer en den leeraar J. van Spiegel. Luitenant Klem zal optreden als secretaris. Rij Kon. besluit is aan kapitein R. J. graaf Scbirnmelpenninck, van liet 5e regiment in fanterie hier, vergunning verleend tot liet aan nemen en dragen der erdeteekonen van rid der 3e klasse der orde van St. Stanislas, hem I door Z. M. den Keizer aller Russen geschon ken. Tot het bijwonen van den schietcurcus, die van 1 Juni tot 15 Augustus bij de Nor maal schietschool wordt gehouden, zijn van liet 5e regiment infanterie aangewezen de sergeanten E. Sluiter en P. W. Engels; en tot bijwoning van den gymnastiek-, scherm en zvvemcursus, die van 1 Juni tot 15 Sep tember. mede hij gemelde inrichting wordt gehouden, de sergeanten A. C. Heijn en F. D. Balde. De adspirant-vaandrig A. J. Kuiper, van het 5e regiment infanterie hier, is, na alge- gelegd examen, door den korpscommandant aangesteld tot reserve-korporaal. Tei vervanging van luitenant M. Grond- bout., die overgeplaatst is naar het 3e regi ment. huzaren te 's-Gravenhage, is bij het depot-escadron van liet lo regiment hier in gedeeld luitenant A. L van Harpen Kuvper, Ome stadgenoot tteheer J. H. Smeels is ,a" llet 1e °»kndron_ teDeventer. lij de Dinsdag door diakenen der Ned. •vormde met ingang van 1 Juni a.s. benoemd tot I onderwijzer aan de Roomsch Katholieke jon- j gensse.hool te Voorburg. Tot onderwijzer aan de Roomsch Katho- 1 lieke Jongensschool hier is benoemd onze stadgenoot de heer F. J. Kisner. Een staat van oninbare porten uit de In komstenbelasting werd aisnu z. h. st. vast gesteld tot een bedrag van f669.045. De heer Visser maakte daarbij de opmerking, dat bet hem is opgevallen, dat. op dien staat zooveel ongehuwde onderofficieren voorko men hun gehuwde collega's kunnen wel geëxecuteerd worden en zijn daarom dan ook nimmer in gebreke; er moet dus onwil zijn. De Burgemeester zal met het Dagelijksch bestuur overwegen of niet overleg kun worden gepleegd met de hoogste militaire autoriteit en dan langs administratieven weg de be lasting kan worden ingevorderd. Het onlangs vastgestelde Reglement op 7. 0 het Lager onderwijs is, ter voldoening aan het verzoek van Ged. Staten, in twee afzonderlijke verordeningen gesplitstin de eene zijn bij eengebracht de bepalingen, waarin dit col lege moet gekend worden in de andere die waartoe de goedkeuring van Gedeputeerden niet, wordt vereischt. Aan mevrouw C. Smit geb. H. C. J. Putman Cramer, werd, wegens vertrek uit de ge meente, op haar verzoek eervol ontslag ver leend als regentes van bet Burgerweeshuis, onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. Onder de Ingekomen stukken was een missive van B. en YV. aan den Raad, waar uit blijkt, dat na liet Raadsbesluit, waarbij in beginsel besloten werd de bestaande con cessie voor de gasfabriek te doen eindigen en de gasbereiding te nemen in eigen be heer, nog voorstellen den Raad bereikt hebben om de concessie te doen overgaan op een andere onderneming. Hoe B. en YV. over die voorstellen denken, blijkt uit den inhoud van dezen brief, die aldus luidt «Zooals een deel van uwe vergadering reeds Programma's van de concerten op Don derdag 28, en Zondag 31 Mei des avonds 7'/a uur, te geven door het Stafmuziekkorps van het 5e regiment Infanterie, onder direc tie van den heer G. K. G. van Aken,opliet terras van Amicitia. 1.* Generaal Vetter.Mavsch Ver hallen. 2. Ouverture „Rosamundo" Fr. Schubert. I 3.* Dina-Walzer atis der Oper „Cupric- gemeente gehouden aanbesteding van het uil voeren var werken aan de boer derij «Bloeiendaal". onder beheer van den architect D. van der Werf, was minste in schrijver onze 'stadgenoot de heer L. Rui tenberg. Er waren 5 irischrijvingeiishiljettenhet hoogsle besomde 1327, het laagste 987. Tot waarnemend secretaris van Eemnesis benoemd de heer A. A. A. Snel, ambtenaar ter secretarie daar. s der Oper „Die Eau- Mozart. flambeaux n nuptiale-Sorli Grande marche au „Scènes hongroise, Cortege- Bénédictioi 'J Wise. Séréuilta Toréador et Andalouae, aus „Bal costumé" Grande fantasie sur des motifs de l'opérn „Carmen" Moskomki. Rubinstein. Uizet. 1.* Nieol-Marsch 2. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien 8. „Der Kaiser und die Kaiserin", Concert-Waker 4.* Fanlaisie sur des airs ilaliens 5. Einzug dor Giiste auf Wartburg aus „Tannhauser" G. Fragments do 1'opéra „Romeo et Juliette" a. Ouverture, b. Le sonmieil do Juliette, c. Valse des flours, tl. Cortege nuptiale. Uilenberg. Knppey. t. li agner. Gounod. *c 1'opéra „C'a- Dau. de >or 13 M. Gistoravc (merkte nummoi Lange schreef ii I'. Mumujni, s^io uitvoering, het Nieuw» van den Dar. debuteerden de Fish Jubilee-Singers ionceriuaal der Maatschappij voor don \Vor- btaud. ietwat Ameriltnansche reclame, in den vorm ito nariplukpiljotten, portretten, on dergelijke I Bij de jongste stemming door de steinge- I rechtigde ingelanden van het waterschap I Eerniies, tot. opmaking van do voordracht ter benoeming van heemraden en ter ver- kiezing van 9 hoofd-ingelanden, werden de I aftredende leden met nagenoeg algemeene i stemmen herkozen. Aanstaanden Maandagmiddag om 2 uur j zal te Zeist de feestelijke opening plaats heb- I ben van de waterleiding, waarbij liet, Dage- lij ksch bestuur der gemeente en anderen zijn genoodigd, waarna den genoodigden des na middags 0 uur in de zaal der Nieuwe Socie«- j teit een feestmaal zal worden aangeboden, Tot onderwijzeres aan do bijzondere school j te Zeist is benoemd mej, E, Klinkert, te Lei- den. •Wiste ST iriTS-LsUTKUlJ Vijfde of laatste klasse. Vierde ol'laatste klasse. Trekking van 26 en 27 Mei (2000 loten), j Ten kantore van den Collecteur te Amers- i l'oort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 1500 op No. 232. Prijzen van 1' 70. 229 248 510 732 9569 10750 10773 10782 10806 10811 13-HO 19825 19834198:5619874 19870 pn 20026. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 204 210 218 253 258 503 515 517 672 708 709 712 719 10748 1078410805 1081410816 10833 13V04 13405 13417 134271344013450

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2