Stadsnieuws. Winter en {luisterde haar toe: »ls het niet jammer, lieve, ze Rebben zijn bezem ver geten Te Spa wil men een gedenkteeken op richten ter eere van de verzoening tussc-hen Relgië en Nederland. 11e uitvoering is opge dragen aan den beeldhouwer Hyppolyte le Roy, te Gent. liet. monument zal bestaan tiii een fontein met «le beeltenissen van Willem III en Leopold II. in wit, marmer, geilankeerd door twee vrouwefiguren, die bloemen voor de beeltenissen strooien. Bel gië zal voorgesteld worden door een vrouw in «ie schilderachtige dracht van de boerinnen dier streek. Volgens bet Zaterdag verschenen Adresboek voor «len Nederlandsehen boekhandel worden thans hier te lande 871 en in het buitenland 50 Nederlamlsche dag- en weekbladen uit gegeven, legen 850 en 47 in 1805 en 771 en 45 in 1894. Yati deze verschijnen te Amsterdam 148, 's-Gruvenhuge 55, Rotterdam 53, Utrecht 26, Haarlem 21. Groningen 20, Leiden 17, Leeu warden 16, Nijmegen 14, enz. Mevrouw Van Wermeskerken—Junius heelt de redactie van de Hollandsche Lelie weder aanvaard. De oudste ambtenaar in ons land is wel dc heer A. Abeleven, te Goessen, die over eenige weken 100 jaar zal worden. Merkwaardig is. dat «leze grysaard nog trouw zijn taak als heemraad van «len polder #De Lijmers" vervult en ilo vorige week als zoodanig werd herkozen. Te Wijk-by-Duurstede is Vrijdagnacht, hij een poging tot inbraak, een moordaan slag gepleegd op «len veldwachter L. Hij ontving zeven messteken. De verdachten, een Duitscher en zyn gezellin, zijn aangehouden. lien juffrouw moest voor de rechtbank te Amsterdam den eed als getuige uileggen. Zij verzoekt daarvan ontheven te worden «want ik hecht nier. aan den eed." Dat ging natuurlijk niet,, dus legde ze den eed af. i»Will gij geluigengelil «O. ju." was 't antwoord. «Daar hecht ge dus wel aan," merkte de president droogjes op. Naar aanleiding van «le vele opmerkingen over «le verlichting van Rembrandt's «Nacht wacht." in het Rijksmuseum le Amsterdam, zal daarin nu ei ml cl ijk verandering worden gebracht. De architect heeft, thans opdracht van den Minister gekregen oin de kupbedekking zoo- danig te veranderen, dat daarin doorschijnend glas zul worden aangebracht, bij wijze van proef. Het velum zal worden weggenomen. Men hoopt door «leze verandering het licht meer op de schilderij te doen vallen. Tandem bona causa. Zón grout is «Ie behoefte aan drinkwater ie Harlingen. dat er rondgebeld is. «lat te gen 25 cent per gang (2 emmers) nog water is te bekomen. I)e cngelsche booten bren gen uit Lnmlen ook drinkwater aan en hou- den kostelor s uitdeeling en een bootje voert eenigen vnoraad aan van de Leeuwarder wa terleiding. De regenmeter tKrederiksoord gaf inde algelnopcn maan<l 16 m.M.. tegen 34 in Mei 1895. De gemiddelile regenval in de Meimaun- «len van 1873 tot 1895 bedroeg 47.5 m.M. F.on onzer meest hckemle artsen alilus schrijft «Ic t«' Amslio'dam verschijnende Echo wilde Vrijilagochtend een «licht rijtuig heb ben om naar zyn patiënten le ryden. terwijl zijn stalhouder hein een open koetsje aan raadde. De arts durfde «lit niet, le doen. omdat hij reeds ondervonden had «lat men in de buurt waar hij moest «loorij'len, naar elk rijtuig al tijd met vuil wierp. D" stalhouder geloofde «lit niet en ging mot «ten arts een weddenschap aan, dat hij zonder hinder «le buurt kon bezoeken. Dat «le stalhouder zijn weddenschap ver toren had, bleek toen «le koetsier aan den stal terugkwam en in do victoria zich bevonden 6 eierdoppen, 4 stukken touw, 4 halve citroe nen. een stukgebroken tol en eenige proppen papier, die als projectielen waren geworpen. De toevloed van arme zwervers naar het. Moogelund te Beekbergen, stichting «Ier ver- eeniging tot. Christ, verpleging van bede laars en larulloopers is ondanks den zomer zeer groot. Sedert enkele weken verzochten 70 opnemingwegens gebrek aan plaats moes ten echter allen worden afgewezen. Het wordt nogmaals bericht, dat de lijst van deelneming aan het XXllIste Neder landse!) Taal- en Letterkundig Congres te Ant werpen den 15 dezer zal gesloten worden. (>ok tot «lier» tij<: kan men vraagstukken op geven, die men «p het Congres zou wensehen op te werper of te bespreken. Men kan it wonden tot den Secretaris, den beer Huywecht Melis, secretariaat, Stad huis, of lot «Ie algemeens secretarissen, de hoeren Jan Buucbery en de Pol «le Mom. Vergadering van den Raad «Ier gemeente Amersfoort op Woensilag, «len 10 Juni 1896 des namiddags half twee. Punten van behandeling: Ileëeiliging vau de nieuwbenoemde raads leden. Rekest van H. T. F.ijsvogel tot aankoop van het «Kinderhuis", met advies van Burg. en Weth. Reclames in zake de Inkomsten-belasting dienst 1895, met advies der Commissie. Stemming over het in «ie vorige vergade ring aangehouden voorstel in zake de split sing van de 1e klasse der Hoogere Burger School. Benoeming van leden der Commissie tot onderzoek van de reclames in zake de Inkom sten belasting, dienst 1896. Door het kiescollege der Ned. Hervormde gemeente zijn Vrijdagavond gekozen tot ou derlingen de heeren F. Wesseling, C. J. van «Ier Nagel. .1. Bokhove (aftredend), en J. van Rottenburg llz... laatstgenoemde in plaats van den heer L. Bolle, die schriftelijk ver zocht had niet weder in aanmerkiug te ko men. en voorts tot diakenen de heeren J.C. van Evbergen en J. H. Boks, die mede aan de beurt van aftreding waren. Tot predikant bij de Gereformeerde kerk B hier is beroepen ds. H. H. Veder te Rot terdam. In een vorig nummer deelden we mee, dat liet. Postkantnor hier zal vereenigd wor den met het Telegraafkantoor. Als wel van zelf spreekt, wenl dat bericht tegengespro ken. Als bewijs diene, dat bijna het gansche personeel althans zij, «lie nieitén hetPost- én het Telegraaf-radicaal hebben wordt overgeplaatst. Mét ingang van 16 Juni vertrekt de lieer W. II. van Riel naar Terneuzen, de heer C. Willink naar 's-Gravenhage, terwijl de heer Haanschoten op dien datum van Ter- borg is overgeplaatst naar Amersfoort. Tot directeur van liet, vereenigd kantoor is benoemd de heer H. W. Brandt, thans directeur van liet Post- en Telegraaf kantoor te Delfzijl. Mij zal zijn ambt 1 Juli aanvaarden. Onze vroegere stadgenoot kolonel jhr. V. A. de Pesters, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin en commandant van het korps rijdende artillerie, sedert ee nigen tijd oj) non-activiteit, is Vrijdag in «len ouderdom van 56 jaar in het Diaconessen- huis te Arnhem overleden. Jhr. tnr. T. A. J. van Asch van Wijck ver toefde heden in deze gemeente. Onze vroegere stadgenoot de heer N. J. Kollewijn, thans te Mailing (Ned. Oost Indië) is benoemd tot houtvester le klasse en toege voegd aan den inspecteur van het bosch wezen. Onze vroegere stadgenoot de lieer H.J. Wol ter Jr. is door de firn a Perry bekroond met den eersten prijs wegens zijn ontwerp eerier re clame-plaat voor de door «lie firma in den handel gebrachte Perry-pennen. Bij de «ld. schutterij hier zijn benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse a la suite «Ir. J. M. C'roockewit, tot 2e luitenant de heeren J. H. Leinweber en C. J. van der Plank. De onlangs tot le luitenant bevorderde2e I luitenant II. van Capelle blijft tot 16Sep tember hier in garnizoen en wordt «lan werk zaam gesteld als leeraar bij «le Cadetten- j school te Alkmaar ter vervanging van den I le luitenant P. E. Pfeiffer, die eervol ont- j heven is uit die betrekking en bij het 4e j regiment infanterie woim overgeplaatst. Van de cadetten «Ier Kon. Mil. Academie, gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie hier, zijn bevorderd tot het 4e studiejaari D. J. C. II Brassen. J. E. Snellen van Vol- j lenhoven. H. M. d'Angremond, A. Maékstroh, H. L. Lalau, S. Prins, J. E. Jautze, jhr. W. Laman Trip, A. Landzaat en K. C. Roeloffs. j De sergeanten J. Peters, J. L. Schuurman, I A. van der Slooten, G. Kepper, H. J. Tie- j man en W. Meijer Timmermans Thijssen, i allen van het 5e regiment infanterie hier, j hebben verzocht te mogen deelnemen aan i het toelatings-examen voor den Hoofdcursus. De sergeanten-titulair W. L. G. Jas en A. Hotting.i benevens korporaal H. Flendrie, allen van het 5c regiment infanterie hier, zijn door den regiments-commandant bevor- i derd tot sergeant-effectief. Aanstaanden Donderdag zal van het 5e re- gimerit infanterie hier het eerste detachement sterk 3 officieren en 100 onderofficieren en minderen naarüldenbroek vertrekken om deel te nemen aan de oefeningen der vesting-ar- liberie in die Legerplaats. De troep keert hier 's avonds teriig. Ritmeester H. C P. L. Mathon, instructeur bij het depot-escadron le regiment huzaren i hier, is eervol ontheven van die function en J overgeplaatst naar het 2e regiment huzaren Ritmeester C. II. van dei' Merschml hem opvolgen als instructeur, terwijl deze als escmlrons-commandant wordt opgevolgd door ritmeester D. Enschedé, die daartoe uit s-Ura- venhage naar hier wordt overgeplaatst. De Fisk Jubilee Singers. Velen zijn geroepen, Weinigen uitverkoren. Uii het concert, «lat de „Fisk Jubilee Singers" Don- «lerilaguvond in Amicitin gaven, wil bovenstaande spreuk menigeen in de gedachten zijn gekomen en wel in dien zin, dat bet achttal zangeressen en zan gers tot de weinigen uitverkorenen belmoren. De faam was don begaafden kunstenaars vooruit gesneld buiten- en bmucnlandsohe bladen bailden om strijd medegedeeld, welk verheven kunstgenot ons beidde... is het dus niet natuurlijk, dat de verwachting hooggespannen was. die dat zij reeds dadelijk vermeld verre overtroffen werd. Feu Arabische sage verhaalt, dat alle Engelen on middellijk naar «le aarde dalen bij «le geboorte van elk kind, om zieli naur diens wieg te spoeden, ten einde bet wichtje de gave, waarover zy beschikken, te schenken. Een ieder haast zich om de eerste te zijn en m dien wedstrijd om den voorrang, blyft steeds do Engel vim liet Genie achter, wijl de anderen, licht als zij zijn, zich veel vlugger kunnen bewegen, daar hij, den ijzeren schepter van den Wil torsend, elk oogenblik moot rusten. Als hij dan eindelijk, nadat al zijn broederen zich verwijderd hebben, een kus op het voorhoofd van den slapenden kleine heeft gedrukt, dun blijft hij in angstige spanning wachten. Ontwaakt het wichtje, dan vliegt hjj henen, langzaam en treurig, met ecu traan in het oogdat wakker worden strekt hem ten bewijze, dat zyn aanraking niet vermocht door te dringen tot de ziel, die in onrust verkeert door het vele, waarvan de anderen daarin de zaden «rooiden. Sluimert de kleine ecliter ongestoord voort, dan blyft de Engel met stralenden blik nog een wijle toe ven, en eerst, wanneer een zonnige uitdrukking het tecdere kindergezichtje verheldert, dan vouwt hij de handen tot een dankgebed het maakt hem ge lukkig, dat zijn adem tot in de ziel vermocht door te dringen, zoodat de kiem gelegd is tot hetgeen «lat langzaam, doch onophoudelijk voortwoekerende, eenmaal onder den edelsten, verhevensten vorm alle gaven der andere Engelen zal overschaduwen. Onzichtbaar blyft «le Engel getrouw aan de zydc van zijn uitverkorene voortschrijden; de weg, die tot het doel leidt, is moeilijk en als'ile jonge mensoh soms struikelt over de zieli op zijn uad bevin dende hinderpalen, zooals miskenning, teleurstelling en moedeloosheid, dan wijst de Engel hem op zijn schepter, dien van den wil, dan spiegelt hij hem in clen droom voor, wat hem beidt, wanneer hij eenmaal het einde van dien weg genaderd is... en voort gaat het weer, met nieuwen moed. met nieuwe bezieling. Eindelijk is het doel bereikteindelijk openen zieli de deuren vau den tempel der kunsten als zyn beschermeling den voet op den drempel zet, dan buigt de Eugel zich voor de laatste maal tot hem neer, drukt een iiiiiigcn kus op zijn voorhoofd den wijdiugskus tot kunstenaar gcel't hem zijn schepter als talisman de taak van den Engel is afgeloopenhij staat hem af aan de wereld. Welnu, als die legende waar is, dan zal de Engel vau het Genie gejuicht hebben telkens als een dezer Fisk Jubilee Siugers werd geboren, want zou ooit iemand, dan hebben zij sijn kus ontvangen, dan heeft de kiem, in hun zielen gelegd, zich ont wikkeld heeft tot een schoon, machtig talent. Al moge de een meer de ander minder in staat zyn om in al liaar omvang de onbetwistbare kunstv digheid te kunnen beoordeelen, waarmede de gerzangers hun liederen ton gehoore brengen, een ieder geraakt echter dadelijk onder de bekoring van hun eigenaardig schoon e voordracht. Hetzij hun zang écu lange klacht is, of wel dat zij daarin hun vast. onwrikbaar geloof uiten, altijd klinkt er een reinheid en een verheven gevoel in, die den toe hoorder, nevens bewondering voor den kunstenaar, tot ernst en nadenken stemt, hem voor een wijle aan zijn wereldsche omgeving ontrukt en bij hem den wensch opwekt om iels van dien vredc-ade- menden invloed deelachtig te worden. Under de hetoovering dier heerlijke tonen ver dwijnen al de wanklanken, die hel. leven zoo vaak verbitteren, vergelen we al onze zorgen en we ge voelen, dat or iets bestaan moet, «lat, zoo wc net al niet bereiken kunnen, toch waard is om er naar te streven. En.... laten we oprecht zijn, al worden we ook wakker geschud door de dagelijksohe die woeke, verheffende stemming, toch nemen we een indruk mede, welke ons lang bijblijft, en in oogenblikken van overpeinzing weer krachtig in ons opwelt. Wie van het achttal virtuozen de eerste plaats onder hen inneemt, valt moeilijk te bepalen, want zijn we geneigd deze toe te kennen aan mrs. Cole, de directrice der muziek, de overige leden van liet gezelschap bezitten zooveel eigenschappen, die elk afzonderlijk tot kunstenaar stempelt, «fat, we «lo op lossing dier moeilijke kwestie ontwijken, door te verklaren, dat men zich geen beter ensemble kan tvenschen. Het met zorg gekozen programma bood elk gele genheid om de talenten, waarover zy ofhij beschikt op den voorgrond te doen treden, om op een gege ven oogenblik, als al die stemmen samensmolten tot éen krach lig geheel vol gloed en hartstocht of tot een oneindig liefelijk, koozend gefluister, het allerhoogste genot te schenken. De „Staccato-polka", solo van mrs. Cole, werd door de muzikale vrouw op wegsleepende wijze gezongen niemand kon aan haar stem bemerken, dat een he vige verkoudheid haar .belette om verstaanbaar te spreken dat was ook de reden, waarom Arditi's „Dnisy-polkn" vervangen werd door genoemd lied, De negerzangen vielen ook zeer in «len smaak van het overtalrijk publiek, dat op de ondubbelzinnigste wijze blijk gaf van zijn enthusiasme, zoozeer zelfs, dat het gezelschap acht „encore's", zooals een «Ier musici met een tevreden lachje zeide, aan bet, pro gramma toevoegde. Ken woord van waardeering voor de uitstekende orgelbegeleiding door inr. Chas. Summer Byron, vinde hier een plaats. Ofschoon de jongste, en" zoo wel daarom als wegens zijn aanhankelijkheid aan zijn metgezellen het„uest-ohioken" door hen genoemd, is zijn taak een zeer moeilijke, maar zijn muzikale aanleg doet hem zich geheel schikken naar ieders opvatting. In den woord, ook te Amersfoort is het optreden der „Fisk Jubilee Singers" een beslist succes geweest en wanneer zij ooit weer oen touvnóe in Nederland zullen oiiDcrneraeu, dan zal menigeen slechts hun naam behoeven te hooren om het jonger geslacht, dat dan naast ons verrijst, te verhalen van liet ge smaakte genot en te hopen, dat de begaafde zangers ook hier ter stede weer hun liederen zullen doen weerklinken. spoedig Dat zal echter nog wel eenige jaren duren. Den 23sten (lezer vertrekken zij uit Antwerpen naar New- York; den 24stön zouden zij juist drie jaar in Europa geweest zyn. g De wielerwedstrijd om den A. V. C. beker, die «risteren bij »«ie Hertekop" zou gehouden wonion, heeft, geen voortgang gehad wegens gebrek aan deelneming. Van een trein, die gisterochtend van hier naar Zutphen stoomde, viel de stoker R. even voorbij het station Barneveld van de machine. De stoker, is ernstig aan het hoofd gewond, opgenomen en door een geneesheer, die zich toevallig in den trein bevond, verbonden. Later werd hij met een terugkeerenden trein naar Amsterdam overgebracht, waar hij in het gasthuis is opgenomen. De aan de lijn Amersfoort— Utrecht ge legen stopplaatsen Amsterdamsohe Staatweg Vechtbrug, Blauwkapel en Groenekansche dijk zijn sedert 4 Juni jl. opengesteld voor bet vervoer van bestelgoederen (waaronder ook bonden en gevogelte, mits gesloten in door afzenders te verstrekken doelmatige kooien, manden, zakken of hokken) tot een gewicht van hoogstens 30 KG. en wel zoo danig, dat de stopplaatsen Amsterdanische Straatweg en Vechtbrug dergelijke zendingen, alleen kunnen verzenden, terwijl de stop plaatsen Blauwkapel en Groenekansche dijk deze zoowel kunnen verzenden als ontvangen. Voor zendingen naar «le stopplaatsen moet op het adres als besteinmingsstation zijn vermeld «De |Bilt" en daarachter de naam van den stopplaats waar «le aflevering ver langd wordt. Deze zendingen moeten steeds «station-restant" geadresseerd zijn. De verzending van de stopplaatsen van zendingen tot en met 10 KG. kan zoowel in gefrankeerde als ongefrankeerde vracht plaats hebbenvan zendingen boven de 10 KG. echter slechts in ongefrankeerde vracht. Naar de stopplaatsen kan daarentegen «le bevrachting tot het maximum gewicht van 30 KG., zoowel in gefankeet'de als in onge frankeerde vracht plaats vinden. Van dezen maatregel zijn uitgesloten zendigen geld en geldswaarden, licht ontvlambare, licht brand bare of ontplof bare artikelen enz., en colli, die wegens hun afmetingen niet in de ba- gage-al'deelingen «Ier locaaltreinen kunnen vervoerd worden. Het weder opbouwen van het onlangs door brand vernielde Societeitstgebouw «De Kei zerskroon", viin den heer J. Eekhoudt, zal worden uitgevoerd volgens een ontwerp en ouder heiteer van den architect Herm. Kroes, door den aannemer G. Prins, voor een som van ƒ15600. By de j.l. Woensdag gehouden aanbeste ding voor de verbouwing van een perceel aan de Stovestraat, onder beheer van den architect Herm. Kroes, werd ingeschreven door de heeren <j. Wassink, 1885; 11. T. Eijsvogel, 1083T. van Daal, ƒ1650; J. Klaarenbeek, 1589; J. van Keulen, 1585 H, T. Pijnenberg, ƒ1560 en J. T. Breemer, ƒ1525.- allen hier. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Eindelijk zal men te Baarn een gelegenheid krijgen waar «Ie zwemmers zich kunnen ont- kleeden. De heer Euijer, aan den Baarnschen dijk, heeft zulk een inrichting in orde laten maken, die deze week nog zal geopend worden. De lieer J. B. Nijhoff, sedert 55 jaren werkzaam bij het openhaar Lager onderwijs, waarvan 27 jaren als hoofd der school te Hoevelaken, heeft tegen l October a.s. ont slag aangevraagd. Woensdag ontlastte zich boven Hoogland een lievig onweder, gepaard met regen en hagelslag. Vooral in «len polder «de Haar" veroorzaakte de hagel veel schade. Ook werd een paard van den landbouwer R. van Valkengoed, onder Zevenhuizen, in «Ie weide door het hemelvuur getroffen en gedood. De warmoezenier H. Koot, won inde aan den Hamschen straatweg onder Hoogland, verzond Woensdag 3 Juni zijn eerste nieuwe aardappels naar Baarn. Verleden jaar rooide by zijn eerste aard appelen reeds in het laatst van Mei. In de buurt van Loosdrecht werd Maandag, op «len Arnersfoortschen straatweg ter hoogte van «Beukbergen", een groot hert dartelen de op den weg gezien. Eerst toen veel per sonen naderden, verdween het met groote sprongen in het hout. Verleden week werd te Soest voor een nieuwe woning de eerste steen gelegd, en ou der gewoonte werd het werkvolk onthaald. Een «Trietal maakte zulk een overmatig ge bruik van den sterkedrank, dat 'savondseen van hen overleed en de tweede in den nacht eveneens kwam te sterven. De derde was langen tijd bewusteloos, maar is bijgekomen. L)e beide ongelukkigen waren ongeb"wd. Het voorval heeft diepen indruk gemaakt

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2