Stadsnieuws. Ingezonden. Wijzende nam- achterstaande advertentie maken wij de liefhebbers van een goede sigaar opmerkzaam, dat door de fabrikanten van het merk «Prins Hendrik Stichting" een gedeelte der winst gereserveerd wordt, om den bewoners van bovengenoemde inrichting niet alleen puntjes, doch ook een heerlijk «mokertje" te verschaffen. De sigaar zelf is degelijk samengesteld en voldoet aan alle billijke eisehen, welke aan een 2,'2 cents sigaar gesteld kunnen worden. De uitgever A. H. Adriani, te Leiden, deelt ons mede, dat hij hem verschenen is de zesde druk van Ribbing's «Sexueole hygiëne", een werk «waarvoor de meest uiteenloopende organen dor pers geen lof genoeg hebben" en «ter grootst mogelijke verspreiding" door deze wordt aanbevolen. Dat het in zoo korten tijd hier te lande zes drukken beleefde, zegt overigens genoeg. Morgen zal prof. Stokvis den dag herden ken waarop hij vóór 40 jaar promoveerde tot doctor in de geneeskunde. [lel. voornemen bestaat oen commissie te benoemen, met het doel den Minister van Waterstaat van advies te dienen in zake de verbouwing van de Gravenzaal op het Bin nenhol te 's-Gravenluige. De arrondissements-rechtbank te Breda veroordeelde verleden week wegens landloo- perij, tot 5 dagen hechtenis en 3 jaren verblijf in de Rijkswerkinrichting, een kunstschilder. Wij hebben daar indertijd een uitstekend beeldhouwer aan het werk gezien. Ter vervulling der betrekking van politie dienaar te Kolliunmerzwaag (Fr.) worden sollicitanten opgeroepen op een jaarwedde vanf 150. Ken rustbewaarder voor 45 centen daags liet Hof te 's-Hertogeubosch heeft in hoo- ger beroep bevestigd het vonnis der Arron dissements-rechtbank te Maastricht, waarbij iemand, die uit gebruikte, afgestempelde post zegels twee postzegels van 2!/2 cent, had ver vaardigd en gebezigd, tot frankeering van twee briefkaarten, tot een boete van f25, subsi diair 2 weken hechtenis, werd veroordeeld. Krause, de hoofdpersoon in het proces der valsche bankbiljetten, is in de gevangenis overleden. Van de ruim 1300 verpleegden in het ge sticht «Meerenberg" zijn 130 mannen en 402 vrouwen krankzinnig geworden door misbruik van sterkedrank. Onder degenen die te Utrecht wegens -tmdlooperij werden opgenomen, bevond zich de/er dagen een jonge man van nauwelijks 24 jaar, die aanvankelijk voor het onderwijs bestemd, echter de voorkeur gaf aan den militairen dienst, omdat hij wilde beproeven officier te worden. Aanvankelijk scheen het wel, «lat hij zijn doel zou bereiken, want al heel spoedig zag hij zich tot onder-officier bevorderd, terwijl hij kort daarna, nu afge- leg«l examen, op den cursus van hot korps werd geplaatst. Sedert ging evenwel zijn gelukszon onder, want na eerst wegens wan gedrag van den cursus te zijn verwijderd, volgde al heel gauw daarop degradatie tot soldaat en eindelijk verwijdering van het korps met een briefje van ontslag. Toen nergens een betrekking kunnende verkrij gen en op familie niet mogende rekenen, restte hein slechts de Rijkswerkinrichting. Invordering van gelden op quitanticn enz. De waarnemend directeur van het Post kantoor te Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dut ingaande 15 Juni a.s. de thans in gebruik zijnde borderellen voor de in schrijving van quitaiitiën, wissels, enz. waar van liet bedrag is te innen door middel van den dienst. «Ier posterijen, komen le vervallen en vervangen zullen worden door een nieuw model, hetwelk van den 45en Juni, tegen betiding van een halve cent per stuk, ver krijgbaar zal zijn aan het postkantoor. De quitantiën, wissels enz. behooren te worden voorzien van een duidelijk geschre ven volgnummer, overeenstemmende met de inschrijvingen op het borderel, terwijl die inschrijving moet plaats vinden in alphabe- tische volgorde der plaatsen van hesteming. fJ«at verschuldigde recht ad 5 cent voor elke quitantie, wissel, enz moet niet meer verantwoord worden op elke quitantie, wissel, enz. afzonderlijk, doch is door opplak king van éen, of zoo noödig van meer frankeerzegels, door den aanbieder ter aangewezen plaats aan den voet van het. borderel te voldoen. Quitantie- en wissel formulieren kleiner of greater dan 4425 cM. in de lengte en 8—42 cM. in de breedte zijn niet toegelaten. Ds. Kramer, predikant te Waarder, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan hij «te godsdienstoefening in de Gereformeerde kek B, hier. Ter Dinsdagmid'lag onder voorzitting van mr. 1". D. graaf Schimmelpenninck gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle 0. leden tegenwoordig, nadat de nieuwhenoem- dcrlanilsch Onderwijzers Genootschap aan» den, de hoeren A. M. Tromp van Holst, G. j staande» Zaterdagochtend om half elf een maar ook do voor hen, die in Indië voor c een streden. Belanghebbenden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende kennisgeving van den lungeerend directeur van liet. Postkan toor hier, betreffende invordering van gelden. Reeds vroeger hebben we hel meegedeeld maar nu willen we nog eens herinneren, dat de 49ste jaarlijksche vergadering van «le ge- itelijkè vereeniging «Utrecht" van het Ne Als maatregel l(jke stukken van kit meting, nog worden Decemboi 4896. Dc u-gang zullen derge- of grootere uf- zenoinen tot 31 Amersfoort waarn. Diroi MONTIJN. Juni 48fiO. P. A, Garjeanne, Anten A. Hamers en mr. J. C. H. Prikken, door den Secretaris waren bin nengeleid en in handen van den Burge meester «le gevorderde eeden hadden afge legd, en ook mr. Van Zijst ter vergadering was gekomen. Het advies van B. en W. om afwijzend te beschikken op een request van den heer H. T. Eijsvogel, die het «Kinderhuis" wihle aan knopen voor f4000, werd aangenomen met 14 tegen 2 stemmen (die van de hoeren Celosse en Croockewit). De heer Van E s v e 1 d verklaarde zich zeer tegen vervreemding van den Gemeente grond waar het betreft een zóo gunstig ge legen perceel, dat later wellicht door «Ie Gemeente voor den dubbelen prijs zou moeten worden teruggekochtin r. H e y 1 i g e r s sloot zich volkomen bij hem aan. De heer Gerritsen, «lie eerst tegen het advies van het, Dagelijkscli Bestuur zou hebben gestemd motiveerde op dezelfde gronden zijn veran derde denkwijze; de heer Visser meende, «lat de aangeboden koopsom geringer is dan «Ie kosten welke eene nieuwe woning voor den Commissaris van inkwartiering en een nieuwe bergplaats van brandbluschraaterieel mede zullen brengen. De Burgemeester eindelijk ontraadde den verkoop omdat men daardoor op den duur in een ongewenschten toestand zal gerakenimmers wanneer op alle hoekjes en gaatjes van het terrein wo ningen zullen worden gebouwd gelijk het plan aangeeft dan moet dit na verloop van zelfs niet zeer langen tijd aanleiding geven tot minder gewenschte toestanden. De heer C r oockewit vond den aange boden koopprijs hoog, vooral omdat het ge bouw veel aan onderhoud kostdc heer Celosse, de andere voorstander van ver koop, wees op de nu leegstaande school aan «le Koestraat, wier lokalen ten gebruike kun nen worden afgestaan aan corporatiën, en meende, dat de Gemeente dus liet Kinderhuis wel kon missen. Op eenige reclames overdelnkomsten-belas- ting, dienst 1895, werd vervolgeus conform het advies der reclame-commissie z. h. st. beschikt. Daarna werd met 40 tegen 6 stemmen verworpen het. in de vorige zitting door B. en W. ingediend voorstel om - zoo noodig ooi de le klasse «Ier H. B. S. te splitsen, over welk voorstel toen de stemmen staakten. Vóór «le splitsing stemden de heeren Van Eek. Celosse, Van der Want, mr. Heyligers, dr, Groeneboom en Tromp van Holst. Eindelijk werden benoemd tot leden van de Commissie tot onderzoek van de reclames nopens de Inkomsten-belasting dienst 4896 de heerenVisser, Van Beek, Gerritsen, Kle- ber en Tromp van Holst Behalve eenige goedkeuringen van Raads besluiten door Gedeputeerde Staten was in gekomen een verzoek van mevrouw A. T. R. VermolenDamon oin ontslag als Regentes van het Burgerweeshuis, hetwelk eervol werd verleend, onder dankbetuiging. De vergadering, om 4.45 geopend, werd hierna om 2.25 gesloten. Hier ter stede, waar tot heden iedere wet telijke pensioenregeling voor «ie Gemeente ambtenaren ontbreekt en waar «lus bet, al- of niet-verleenen van pensioen van verschil lende omstandigheden afhankelijk is, worden thans pogingen aangewend om aan dien toe stand een einde te maken. Vanwege een desbetrefiende maatschappij worden namelijk de noodige gegevens ver zameld omtrent leeftijd, salaris en dienstjaren van de verschillende ambtenaren, ten einde aan den Gemeenteraad de noodige voorstellen te kunnen doen, om den gemeente-ambtena ren, tegen betaling eener jaarlijksche contri butie, liet. uitzicht op pensioen te openen. In don loon der volgende weck 7.al nok kier ter stede een collecte worden gehouden vanwege de vereeniging „Hut Vaderland getrouw," beschermheer luitenant-generaal .1. A. Vetter, commandant van het Neerlandsch-Indisohe Leger, commandeur (Ier Militaire Willemsorde. Wij hevelen deze collecte bijzonder aan, omdat de opbrengst strekken moet ten behoeve van de weduwen en weezen van oud- strijders der zee-en landmacht van Ned-Indië. Door de wijziging der Pensioenwet in 1877 wordt aan heil, die thans in de termen van pensionneering vallen, ecu tamelijk jaargeld toegekend, maar wie vóór ge noemd jaar op pensioen werden gesteld, genoten veel minder, en hieronder lijden nu hun weduwen cn weezen. Thans, nu schier elke mail berichten aanbrengt omtrent dc uitnemende wijze waarop het Indische leger zich van zijn plicht kwijt, en door geheel Eu rupa «le heldenmoed van onze krijgslieden onder du keerkringen geroemd wordt, zal een beroep Op onze lundgenooten, om de nagelaten betrekkingen (lier dap peren te steunen, zeker algemeen bijval vinden. Moge daarvan deze collecte dc tastbare bewijzen opleverenlaten wij ons niet bepalen tot woorden, zal nemen, in de groot e zaal van A micilia. J.)e vereeniging «Liefdadigheid" zou Dins dagavond haar algemeene Ledenvergadering houden. Door onvoorziene omstandigheden moet deze bijeenkomst lot later worden ver daagd. Maandagnacht is te 'sGravenhage plot seling overleden onze vroegere stadgenoot de heer J. C. van Lookhorst, inspecteur van het vervoer der H.IJ. S. M. iu de inspectie Den Haag. De ontslapene heeft een ruim 40-jarige loopbaan als spoorweg-ambtenaar achter zich. Op jeugdige» leeftijd trad hij iu dienst hij de voormalige Rijnspoorweg Mij., daarna bij de Centraal Spoorweg- Mij. en na het ver vullen van onderscheidene betrekkingen, o. a. die van stationschef op verschillende stand plaatsen. werd hij in 4874, hij de opening van «le Oosterspnor, benoemd tot inspecteur der Hollaudsche IJzeren Spoorweg Mij., waar bij hij 22 jaren werkzaam was. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den beer B. VV. van Burgsleeden is tot lid van het college van Regenten van liet gesticht «de Armen de Both" benoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Onze stadgenoot de heer J. van den Hooff Pz., opgeleid door den heer G. J. van der Zoo de Jong alhier, heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor apothekersbe diende. Onder voorzitterschap van den heer C. van Ouwerkerk, vice-president van «ie Chr. Jongelingsvereeniging Ps. 449 9, is hier opgericht een kuapenvereeniging, onder-af- deeiing van eerstgenoemde, onder den naam «Samuel". De bronzen medaille voor 42-jarigen trou wen dienst is op de gebruiklijke wijze uit gereikt aan fourier I.. Pijl, van de Rij- en Hoefsmidschool hier. Aanstaanden Zondag zal vanwege de Amers- foortsche Wielrijders Club «W. C. A." een wedstrijd worden gehouden over 10 Kilo meter. Afrit, van «de Hertelcop" 's ochtend half elf. Programma «Ier muziekuitvoering op Dins dag 10 Juni, «les avonds half acht. te geven door liet Stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aak en, op het terras van A micilia. 1.* Salut l'arméeClément. 2. Ouverture „La mueltedePortici" Aubtf. „Seid unischlungen Millionen." Walser 4.* Potpourri aus der Oper „Der Oh steiger" Ouverture „Piqué Dame' „Ave Maria", Lied „Flirtation", Petite also Dc Grande fimtaisie l'npéra „Faust" met gemerkte Hcrzlicbchen". «ton solo j dramatique de late Joh. Straws. Zeiler. Von Siippê, Fr. Sehuoert. Sterk, Jtajf. Holme, Ch. Gounod. Dezer dagen meldde hier zich een «hardlooper aan liet bureau van politie aan, met het, ver zoek om eeu reiskaart naar een andere gemeente hier in de buurt, onder voorgeven, dal hy die, wegens ziekte, loopende niet kon bereiken. Daar men geen geloof sloeg aan zijn bewering, omdat hij oogenscliijnlijk in hinkenden welstand verkeerde, «l«?e«l rnen hem op zijn verzoek onderzoeken door dr. Croo- kewit die roodvonk bij hem constateerde en zijn onmiddellijke overbrenging beval naar de inrichting ter verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, waar de «hardlooper" nu nog wordt verpleegd. Omtrent de herten, die dezer dagen te Loosdrecht en onder Amersfoort gezien zijn, wordt gemeld, «lat zij ongetwijfeld de Baar»- sche bosschen verlaten zullen hebben. In dertijd liet wijlen Z. M. Willem 111 de herten uit de kamp achter Soest,dijk opvangen; eenige echter wisten daarbij te ontkomen en vonden een schuilplaats in het Uaarnsche Bosch, voornamelijk in den omtrek der Lage Vuur- sche, waar zij thans vaak gezien worden. Door H. M. de Koningin-Regentes wordt in de aanstaande week op het lustslot Socst- dijk een matinee aangeboden aan dames en heeren rit «le provincie. Bij gunstig weder zal «ie ontvangst plaats hebben in liet park, bij min gunstig weder in «le salons van het paleis. Bij Kon. besluit is goedgekeurd, dat de heer L. van Buvn, Burgemeester van Bun schoten. is benoemd tut Secretaris dier ge- Hot plaatsen van Ingezonden stukken breng! niet altijd mede, dat de Redactie met dun inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of Ongoplftfttstestukkun wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie In «le Amersfoort sche Courant, las ik, dat door de heeren Heldring en Tromp van Holst -Ie «Dool-om-hergh," in de 47de eeuw door Meyster ontworpen, op nieuw zul wor den aangelegd. Terwijl het mij verheugt, dat Amersfoort zulk een zeventiende-eeuw- schen tuinaanleg rijk zal worden, meen ik een enkel woord le moeten zeggen over een ain'er gedeelte van het bericht, dat waar schijnlijk ook in uwe stad de rondte «loet. Er wordt n.l. gezegd, dat «Ie beide bovenge noemde heeren ontdekt hebben, dat de zoo genaamde Olieberg de plaats is van dun vroegere» Dool-om-berg en «Ie tegenwoordige naam «lus eene verbastering is van den vroe- geren. Het komt niet in mij op, die heeren de eer van hunne ontdekking te betwisten. Maar dat «Olieberg" en »Dool-om-berg" precies hetzelfde is, werd mij meer dan twee maan den geleden geheel ter loops meegeileeld door den kundigen Archivaris van Amers foort, den heer Van Rootselaar, toen hij mij op de meest welwillende wijze allerlei in lichtingen gaf over Nimmerdor en Dool-orn- bergb, «lie beide in een gedicht van Con- stantijn Iluijgens genoemd worden. Geloof mij hoogachtend, Uw dienslw. dr. J. A. WORP. x Groningen, 9 Juni '96. n„...y' .K/UjtMo mC/ufr. Geachte Redactie Verzoeke beleefd voor het on «lei-staande een plaatsje in uw algemeen gelezen blad te willen doen inruimen. Iedereen, die van den overgang van het Hollaudsche Spoor hij het R. K. kerkhof tot het eindje straatweg, «lat naar de militaire woningen voert, den Utrechtscben weg op wandelt, inoet het zeer zeker opgevallen zijn, welk eenonaangename reuk hem aldaar links van den straatweg wordt aangeboden. De oorzaak hiervan ligt voor de hand. Daar ter plaatse toch vindt mpn aan den straat weg niet minder dan een zestal mestputten, die «1e meest stinkende bestanddeelen be vatten. Gaarne breng ik «leze aangelegenheid ter kennis van het publiek, opdat er zich daar onder wellicht zullen bevinden, die aandien toestand een einde maken. M. i, kan hierin ook worden voorzien door van Gemeentewege den eigenaars dier mest putten te «loon aanzeggen deze urinoirs meer in 't midden van bet bouwland leverplaatsen. Mocht onverhoopt dit euvel niet spoedig worden uitgeroeid, dan voorzeker, wordt daardoor voor een goed deel vooral met het oog op de hoogere temperatuur de gezondheid van een gedeelte van Amersfoort's ingezetenen op «le proef gesteld. U dankzeggende voor «le verleende plaats ruimte heb ik de eer te zijn Een trouw lezer. Amersfoort, 10 Juni 4896. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN'2 Juni. Maria Catharina, d. van Theodorus Abraham Cramer en Grietje Brouwer. 3 Juni. Johannes Cornelis, z. van Johannes de Groot en Cornelia Johanna Booinhouwer. Willem, z. van Eibert Luig- jes on Jacoba l'uijs. Johannes, z. van Ja cobus van Eldert en Jansje Langelaar Emma Paulina Sophia, d. van Willem Hen driks en Everdina Geertruida Somon. Jacob, z. van Antonius Johannes van Drie en Reintje Willernsen. Herman, z. van Derk Hendrik «ie Vries en Houdrika Lensing. 4 Juni. Pierre Willem Cornelis, z. van Willem Rudolf Klaasing en Maria Adriana Cornelia van Opstal. Everardus Paulusz. van Wijiiand Kooreman en Aaltjen Denkers. 5 Juni. Hendrika, d. van Aalbert Walet en Hendrika van Dijkhuizen. Klaas, van Peter Krans Koops en Elisabeth Muijs. ®®e,'D*ui<la Hendrika, «I. van Johannes Georgius Kienstra en Hendrika de Haan. 6 Juni. Jacob, z. van Arnoldus Batavier en Eennetje Bloei. Jannelta Gijsberta d: van Gerrit van Grootheest en Teuntje van Loe- nen. Hendrika Petronella d. van Dirk Schipper en Petronella Kraandijk. Johanna Petronella. «I. van Gerrit Kentin en Geertje Klok. 8 Juni. Dirk, z. van Willem viiu Kommer en Rikje van den Middendorp, 9 Juni. Johannes, van Hendrik van de Hoef en Hendrika Walet, Adrianus Gijs- bertus, z. van Adrianus van den Tempel en Anthonia Gijsburtha Heijinans. ONDERTROUWD: 4 Juli Johannes Snij ders en Johanna Horman. Leonard van de Kasteele en Elisabeth Catharina Prins.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2