Stadsnieuws. Ingezonden. Correspondentie. Marktprij ze n. in hoi geheel gesneuveld of aan bekomen wonden overleden twee militairen beneden den rang van officier, en vermist (vermoedelijk gesneuveld) éen fuselier, terwijl 32 militairen beneden den rang van officier zijn gewond. Het Handelsblad ontving Vrijdag uit Bata via dit telegram: «Onze zeemacht schoot Lepong in brand" en Zaterdag het volgende «De Marine onderzocht mogelijkheid eener landing bij Lepong. Het weder begint slecht te worden." Er is een wetsontwerp in bewerking misschien zelfs al gereed waarbij de pen sioenen van veroordeelden tot gevangenisstraf van meer dan drie maanden worden geschorst voor den duur der straf. Bij Kon. besluit zou afwijking van deze bepalingen kunnen worden toegestaan ten behoeve van vrouw en kinderen van den ver oordeelde. De vrouw vau een hovenier te Utrecht die weinige dagen geleden liet. ongeluk had, zich met. een vischgraat in een der vingers der linkerhand te steken en bij wie daardoor bloedvergiftiging ontstond, is aan de gevol gen daarvan overleden. Ter gelegenheid van de verzending van het millioenste pakket van en naar Engeland via Vlissingen, zal te Londen op 29 dezer een feestmaaltijd plaats hebben, waaraan vele spoorweg-autoriteiten, ook Nederlandsche, zijn genoodigd. Terwijl Vrijdagmiddag te Gramsbergen vijf gehuwde personen (drie vrouwen en twee mannen) allen veenarbeiders in een zooge- naamden keet schuilden voor on weer en regen, sloeg de bliksem in die keet, en doodde allen. Men schreef ons Vrijdag uit Arnhem Generaal-majoor E. C. C. Bloem, comman dant der 2e divisie infanterie, overkwam hedenochtend, toen hij wilde uitrijden, het ongeluk vóór zijn woning in de Hertogstraat met zijn paard dat steigerde, achterover te wordt door hem gebogen on groeit op t»t een fierei stnni of tol een onnut, plantje. Hij moet. de jeugd voorlichten en vooruitbrengei op zedelijk en geestelijk gebied, en daarvoor mooi hij 1,-lf goed zijn, wil hy de hinderpalen wegruimen die tic verbetering van den leerling belemmeren, Onder deze hinderpalen bekleedt het alcoholism met zij" puiini luit suugeme, numero ver te i wn emtü ,jUUs H(.t ^i^oibe/.oek, de huiselijke vallen, waarbij hij met het hoofd en den j opvoeding, kleeding en voeding lyden onder dit alles In de Donderdagavond gehouden verga dering der Kamer van Koophandel en Fa brieken werd zonder discussie en met alge- meene stemmen besloten adbaesie te ver- leenen aan het adres der Kamer te Haarlem aan de Tweede Kamer der Staten-generaal. inzake het gebruikmaken door handelsfirma's van namen en voornamen en de invoering van een handelsregister Ken missive van koffieplanters aan den Gouverneur-generaal van Nederlandscb-Indië, waarin hun belangen worden voorgestaan, werd voor kennisgeving aangenomen. Onder steund werd een adres van de Nederlandsche Kamer te Londen aan den Minister van Buitenlandschc zaken, waarin wordt aange drongen op het aanknoopen van handelsre- Jatiën met China, door vestiging van Neder landsche firma's aldaar te bevorderen en er beroeps-consuls te vestigen. Een missive van de Kamer van Koophandel te Oklenzaal aan den Minister van Buitenlandsche zaken, waarin wordt verzocht een versnelde ver binding van Noord-Nederland met noordelijk Duifscblund bevorderlijk te willen zijn, werd aangehouden tot. een volgende vergadering. Ten slotte kwam in behandeling een door de Twenfsche kamers aan de regeeringinge diend adres, waarin gewezen wordt op de belemmerende inwerking die de nieuw ontworpen bepalingen ter uitvoering van de Arbeidswet op de industrie zullen hebben, en op den verlammendeu invloed daarvan, waar zóo talrijke en evenveel onpractische au vrijwel onuitvoerbare maatregelen van •Ion fabrikant ten l.clmeve van den werkman worden gevergd. Na een toelichting dooi den heer "Visser die op enkele der nauwelijks na te komen voorschriften wees, werd met algenieene stemmen besloten, liet adres te ondersteunen. Wegens het gevorderde uur werd een beschouwing over de boterwet door den heer Sinnige uitgesteld tot een volgendevergadering. Nogmaals bevelen wij dringend aan de collecte van de vereeriiging «Het Vaderland getrouwe", welke hier heden is aangevangen en die morgen en overmorgen wordt voort gezet. Men vrage niet «met hoeveel kan ik er af" maar «hoeveel kan ik missen". Onze lezers zullen zich herinneren, dat er verschil van meening bestond tussehen het Rijk en de erfgenamen van wijlen den heer C'. Scheltus Izn. en dat over de betaling van een kleine halve ton aan successie-rech ten geprocedeerd werd. Vrijdag nu heeft de Hooge Raad heslist, dat geen successie-rechten verschuldigd zijn voor gelden ol' goederen waarvan een erf later bij testament eert stichting opricht, welke eerst, na zijn dood in werking komt. Op dien grond werd toegewezen de vor dering van den predikant der Gereformeerde gemeente li. te Amersfoort tot terugbetaling door het Rijk eener som van 40 OHO, geheven van de gelden en goederen door den erllater bestemd voor liet Gereformeerd Burgerwees huis en het Tehuis voor dames, hier. Om den nieuwen maatregel nopens de post- borderellen juist, op tijd te kunnen doen invoeren, zond de hoofd-administratie der Postrijen naar het kantoor hier hel enorme aantal van zes stuks! op den trottoirband terecht kwam. De géneraal werd in bewusteloozen toestand met éen bloedende wonde aan het hoofd zijn wo ning binnengedragen. Ernstig moet ook de kwetsing van het bekken zijn. Bijna drie uren bleef hij bewusteloos. De nacht, werd zeer pijnlijk doorgebracht. De toestand was Zater dag iets beter. Üp ons telegrapbisch verzoek op nadere inlichtingen seinde men ons hedenmiddag: «De nacht was iets rustiger, doch de pijnen blijven aanhouden." Luitenant-kolonel G. van Essen, van het oe regiment infanterie hier, zal van 10 tot 15 Augustus de prac-tische oefeningen der veld-artillerie in de Legerplaats bij Olden- broek bijwonen. Luitenant-adjudant J. L. van der Moer is belast met de leiding van en het toezicht op de onderofficieren van liet Oost-Indisch leger die voldaan bebben aan het admissie- examen voor den Hoofd-cursus en weldra, gelijk we reeds meedeelden, zullen aankomen bij het 5e regiment infanterie hier De le luitenants F. H. A. A. Wagner en P. M. Oversluijs, van het 5e regiment infanterie hier, worden gedetacheerd te 's-Gravenhage om voor den verkennings- dienst te worden opgeleid. Luitenant J. J. KorndfirfTer. van het 5e regiment infanterie hier, heeft detacheering aangevraagd bij bet leger in Oost-Indië. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is uitgereikt aan korporaal-tam boer J. K. Imminkhuizen. van het, 5e regi ment infanterie bier. Onze stadgenoot de heer W. A. van Zijst is Vrijdag aan de Rijks Universiteit te Utrecht gepromoveerd tot doctor in de Rechstweten- sehap, op stellingen. Onze stadgenoot de beer G. Muys heeft met 59 punten den 4den prijs behaald in den nationalen schietwedstrijd met cylinder- geweer, gedurende de maand Mei gehouden door de Utrechtsche Schutterij Kader Ver- eeniging «Graaf Jan van Nassau" te Utrecht. De eerste prijs werd gewonnen met CO punten. De ook hier ter stede zeer bekende kape laan E. A. van Hinsbergh, thans te Hengeloo, is door Z. D. II. den aartsbisschop van Utrecht benoemd tot professor in de dogma tische theologie aan het seminarie te Rijsen- burg. De -17jarige T. IJ, looper bij de firma Van Gend Loos hier, is gisteren bij het baden in de nabijheid van dé Viashut in de Eem verdronken. Een pleidooi voor een zwemschool. Vrijdag werd door de politie in de stad zwervende gevonden een U-jarige knaap, beboerende by de in «De Piramide" te Woudenberg vertoevende vacantie-kolonie, aarheen hij is teruggeleid. De 49ste Jnarlijksehe vergadering der Gewestelijke ereeniging „Utrecht" van het Noderlnm'.sch Onder ijzers Genootschap werd hier Zaterdag gehouden Ainmtia, onder leiding van den heer H. Hnalc, tn Anicrongen. Ter afzonderlijke vergadering van het gewestelijk bestuur en de algevaardigden der afdeelingeti, die i 9 uur 's ochtends aanving, bleek uit de Rekening en verantwoording van den penningmees ter dat de tïnancicele toestand der kas bevredigend mag heeteu. Daarna werd Utrecht aangewezen als de plaats waar in 1897 de 50ste vergadering zal wor den gehouden. Als gewestelijke afgevaardigden zul len daar heengaan de hh. H. Haak, voorzitter; of J, L. Bosnia, secretaris van het gewestelijk bestuur, t om hal feil werd do Jaarvergadering geopend rd bijgewoond door de schoolopzieners A. J. Nijland en dr. K. W. van Gorkom, do beide wet houders van Amersfoort en wat wel vermelding verdient eenige dames. Na zijn welkomstgroet herdacht de voorzitter de heeren A. van Willigen, penningmeester der Ver- eeniging en L. Freem, penningmeester van h :t Ondersteuningsfonds, wier overlijden zeer betreurd wordt. Ook werd hulde gebracht aan den lieer A. W. Haks. tien ijverigen correspondent der Levens verzekering Maatchnppij van het genootschap. Uit liet verslag van do toestand der G. V. bleek, dat liet ledental slationnnir is gebleven, behalve te Utrecht, waar het van 41 tot 59 klom en dan ook een afdeeling Utrecht II is gevormd. Even gunstig luidde het verslag vau den penning meester der Vereen, en dat van den secretaris van het Ondersteuningsfonds, hoewel een opwekking tot steun en deelneming niet uitbleef, ofschoon over 1895 niet minder dan ƒ708 is ingekomen. Daarna bracht de heer J. L. Bosnia, gewestelijk secretaris, verslag uit over de provinciale commission van de Vereeniging tot verkrijging van Rijkspensioen voor weduwen on. weezen. Na deze lange inleiding sprak de bekende propa gandist de heer Th. M. van der Wonde, uit Amsterdam, over het belang der drankbestrijding voorde school, tl<m onderwijzer en liet kind. Zijn rede, met gloei ende overtuiging uitgesproken en met treffende voorbeelden opgehelderd, oogstte warmen bijval. In de zaal waren vanwege de Ned. Onderwijzers Pro paganda Club geschriften op het gebied der drank bestrijding verkrijgbaar, die veel koopers vonden. •Sor. leidde zijn verhandeling in met de vraag: welke is de tank van den volksopvoeder Den volksopvoeder, want dit m de onderwijzer, •lie zijn schoone tank begrijpt; hij heeft (lo toekomst van het komende geslacht in minden het jonge rijs iie kwaad, dat als een rein werkt op licha- i melijk, zedelijk en maatschappelijk gebied en ecu sociaal gevaar mag genoemd worden. Als opvoeders i moeten de onderwijzers van hun leerlingen zedelijk I willenden maken, die hun eigen geluk kunnen be- 1 vorderen. Moet de drankbestrijding op de L. S. gc- i bracht worden? Zeer zeker, daar de school opvoeden j moet voor het leven, en in eiken leerling den man of de vrouw moet zien. Bij de bestrijding op de L. j S. komt men wel met enkele bezwaren in strijd, I doeh indien met voorzichtigheid en bedachtzaam heid te werk wordt gegaan, zijn de moeilijkheden i zoo groot niet. Aan de leerlingen moeten juiste denkbeelden over de werking van den alcohol aan gebracht worden en medegevoel met de drinkers, die voortaan als zieken en niet als zondaars dienen beschouwd te worden. Moeten wij op de school het drank vraagstuk als afzonderlijk leervak brengen, of zal het occasioneel onderwezen worden Spr. acht dit laatste verreweg het beste, waarvoor bij aan- schouwings-onderwijs (lezen, rekenen, aardrijkskunde en vooral natuurlijke historie) meer dan gelegenheid genoeg bestaat, wat spr. in bijzonderheden naging. Evenals indertijd in Volksheil opperde de lieer Van Veen enkele bedenkingen, die o.n. meende dat op school liet meest gedaan moet worden aan karakter vorming van den leerling, het opvoeden tot inensch. Na de pauze hield dr. 11. Blink, uit Amsterdam, een improvisatie over de wensehelijkheidom ook op de Lagere school onderwijs te geven in de Wis-en Natuurkundige aardrijkskunde, welke voordracht eveneens zeer werd toegejuicht. Dit onderwijs moet vooral oen practisch karakter hebbeniedereen, die op 13-jarigen leeftijd meestal voor goed de school verlaat, dient te kunnen begrij pen wat hij dagelijks waarneemt, omtrent jaarge tijden, zonnestand, «mansgestalten. Dit toch is van oneindig meer nut dan duistere begrippen van zee- stroomingen in verre Oceanen, dan van buiten ge leerde dingen als isothermen, isotheren, isoehimenen enz. Ook de natuurkundige aardrijkskunde welke het eerst beoefend werd door een Nederlander, Bernard Varclius dient op de Lagere school be oefend. niet echter als afzonderlijk leervak, doch uit aanschouwing, waartoe schoohvandelingen met een klasse van hoogstens 10 of 12. De leerling hebbe een begrip van hoogte en laagte, eenige hydrographische kennis omtrent polderland en lioogo' streken, eeni;; besef van het ontstaan vau beken en rivierenmot geen geleerde zaken als alluvium on dilivium valle men hem lastig, doeh men doe hem zand- en grilltgrond, veen en klei onderscheiden, wijze hem op dinudatie en delta vorming, op hoogveen en laagveen. Men vertelle hem van 't klimaat; hoe algemeen is niet de lief hebberij voor weerkunde Maar dan ook het schoolkind gewezen op invloed van zon,bewolking, regen, wind, bodem, enz. Zulk onderwijs, uit eigen aanschouwing zal zijn een begin van geestelijk genot voor do jeugd, een bron van groote pvactischc waarde voor den rijperen leeftijd. Ten slotte sprak de beer I'. H. Mulder, uit Utrecht, over de vereenvoudigde spelling, in hoofdzaak over het stelsel—Kollewijn. Niemand nam deel aan het debat; wel zeide de lieer A. M. Kollewijn Nz., dat sedert kort te Edam een tweede afdeeling der „Vereniging" is gesticht, zoodat Amersfoort niet langer de eenige is. De districts-8choolopziener, de heer Nijland betwij felde het nut der vereenvoudiging uit ptedagogisch oogpunt. Op ile eerstvolgende vergadering zal de heer Mulder hierover spreken en de heer Nijland „zal dan óok iets zeggen." Do vergadering werd daarna met de gebruikelijke plichtplegingen even na 4 uur gesloten. Zaterdagochtend is door Burgemeester en Wethouders ten Raadhuize bij enkele in schrijving in het openhaar verpacht hel jacht,- recht op de bosch- en heidegronden bestemd voor schiet- en oefeningsterrein voor het garnizoen, uitmakende oen gedeelte van den Leusderberg. tot een uitgestrektheid van on geveer 873 Hectaren, voor den tijd van drie jachtseizoenen, en wel in 1896,1897 en 1898. Twee billettea waren ingekomen, nl. van de heeren J. H. Heijer, te Amsterdam, voor f 07, en jhr. E. de Pesters, aldaar voor f51. De hoogste inschrijver is als pachter aan genomen. Aan de gisteren bij «De Hertekop" ge houden wielerwedstrijd over 10 K. M. door de leden van de W.C. A. (Wielrijders Club Amersfoort.) werd deelgenomen door Sleden. Het gold meer een proef-race, om de krach ten der leden te meten voor een weldra te houden handicap-wedstrijd. Er waren heel wat belangstellenden. De tijden waren: W. Ittmann 1S.2V5; «New Rapid" 19.12/-J. Ittmann 20; ,1. Kleber 22%A. van Vollenhoven 23, hoe wel hij kort na het afrijden viel. De prijzen een kunstvoorwerp (hoorn des overvloeds), een groote voelpomp en een gerecdschapstasch werden des avonds uitgereikt in het Clublokaal, in de «Place royal" des heeren Smulders van Osch. omdat bij liet vragen naar het daartoe benoodigjp kapitaal bij de ingezetenen van Amersfoort, die naar zijn iiicening bij den aanleg liet meeste belailgliad- den, niet de minste belangstelling viel te bespeuren. Toch wordt mot waardocring gemold, dat de (ie! mecnternad van Amersfoort, de belangen der inwo ners boter begrijpende, een jaarlyksch' subsidie heeft toegezegd. Voorloopig is het bestuur niet voorne mens, voor de lijn SoestAmersfoort de inmiddels vervallen concessie opnieuw aan te vragen, tenzij toezegging van krachtige medewerking van Amcrs- foortschc ingezetenen, wijziging iu dat plan mocht brengen, krachtige medewerking vooral ook van de zijde der Provinciale Staten van Utrecht, die, ondanks de gunstige adviezen van den hoold-ingenieur van den Provincialen Waterstaat, ondanks de pleidooien van deskundige leden voor een provinciaal subsidie aan den oOrspronkoljjkoii concessionaris, dit subsidie weigerden, omdat zij, naar het oordeel van liet. be stuur, zeer verkeerdelijk meenden, dat het belang van twee of drie gemeenten geen provinciaal belang kan genoemd worden. Aan den belungryken Steun van H. M. de Konin gin Regentes wordt warme hulde gebracht, De resultaten van liet eerste jaar der exploitatie van de lijn BiinmSoestdyk—Soest (Kerkehumt) hebben aan do verwachting beantwoord en die in veel opzichten zelfs overtroffen, Vervoerd werden 46 752 sectie-passagiers legen 11',, cent hoofd, ge middeld 4675 por maand, of ruim 150 per dag, on danks de weinig gunstige zomermaanden, terwijl het goederenvervoer ƒ527.45 of ruim f 50 per maand opbracht. De. toekomst wordt dan ook met vertrou wen tegemoet geiicn. Het verslag is goedgekeurd, en daarua werd be sloten tot uitkeoring van ƒ10 pér heel en 5 per half aandeel. De aftredende commissaris de heer P. J. Rauymakcvs word herkozen. Verleden week werden te Eemnes afgekon digd eenige verordeningen, waarin onder meer is bepaald, dat het venten op of aan den openbaren weg of aan de huizen is verboden zonder voorzien te zijn van een bewijs van vergunning afgegeven door den Burgemeester, en dat het verboden is langs de openbare ivogen afsluitingen te maken van prikkeldraad, of wel afsluitingen van anderen aard daar van te voorzien, terwijl wielrijders verplicht zullen zijn. bij bet uitgaan der kerken daar langs rijdende, of iu het algemeen wanneer zij op hun weg door de gemeente een bui tengewone verzameling van personen ontmoe ten, van hun rijwiel af te stijgen en zich te voet door die volksmenigte te bewegen. Prinses Bentheiin-Steiufurt wordt 22 Juni op Soestdijk verwacht en zal gedurende eeni ge dagen de gast zijn van H. M. de Konin gin-Regentes. De Koninginnen zullen liet ridderhofspel te Utrecht bijwonen. Andere bezoeken aan inrichtingen worden dien dag niet gebracht en er zal geen rijtoer door do stad gemaakt worden. De eerste groote algameene vergadering van den Boerenbond zal plaats hebben op 4 Juli a, s. in bet Gebouw voor Kunstenen Wetenschappen le Utrecht. We nntvinpon het eerste Jaarverslag van don Sooster-l'nnrdmitvninwcgliet loopt slechte over 10 maanden, en <le exploitatie omvat nog slechts het gedeelte Baan..Soest (Kerkebuurt) terwijl de con- esssio ook hot gedeelte SoestAmersfoort omvat Het bestuur beeft echter gemeend tot den aanleg van het laatste gedeelte niet te mogen overgaan. Het plaatsen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie inet den inhoud daar van onvoorwaardelijk instemt. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie In het Handelsblad van heden las ik, dat door de heeren Heldringen Tromp van Holst do Donl-om-bergh, in de 17de eeuw door Meyster ontworpen, op nieuw zal worden aangelegd. Terwijl het mij verheugt, dat Amersfoort zulk een zeventiende-eeuwschen tuinaanleg rijk zal worden, meen ik een en kel woord te moeten zeggen over een ander gedeelte van het bericht, dat, uit Amersfoort aan het Amsterdamsche blad geschreven, waar schijnlijk ook in uwe stad de rondte doet. Er wordt n. 1. gezegd, dat de heide bovenge noemde? heeren ontdekt hebben, dat de zoo genaamde Olieberg de plaats is van den vroegeren Dool-om-hergh en de tegenwoor dige naam dus eene verbastering van den vroegeren. Het komt niet in mij op, die heeren de eer van hunne ontdekking te betwisten. Maar dat Olieberg en Dool-om-bergh precies het- zclfde is. werd mij meer dan twee maanden geleden geheel ter loops meegedeeld door den kuudigen Archivaris van Amersfoort, den heer Rootselaar, toen hij mij op de meest welwillende wijze allerlui 'inlichtingen gaf over Nirnmerdor en Dool-om-bergh, die hei de in een gedicht van ConstanUjn Huygens genoemd worden. Geloof mij hoogachtend, Uw dienslw. dr. J. A. WORP. Groningen, 9 Juni '96. (Herplaatst wegens misstelling.) De heer Soranus gelieve even zijn naam le noemen; zonder dat kunnen wo zijn stuk niet plaatsen. Amersfoort. Vrijdag 12 Juni 1896. Appelen CO.— it ft).— Peren ft).—10.— Kleiaardappelen f 0.— 0.— per heet. Zundaurdappele» f 1.10 a f 1.60 p. heet. Hoemleveiuran 1'3 a f3.50 p. 100 st. Boter 10.85 a I I.— p. k. Kippen 10.60 it f 1.10 - Kuikens f U.— a TO.Piepkuikens 10.40 a 10.90 - Eenden 10.- a 10.- Jonge eenden 10 a 10.— Hazen a i0.— Wilde konijnen f0.a f 0.Tamme konijnen f 0.30 a f 1.p. st. Duiven f 0.40 a 10.70 p. paar Zeugen f 25.— a f35— Biggen 14.— a f8.— Schrammen f 10.a f 15. Aangevoerd waren ongeveer 0 heet. Ap pelen, 0 heet. Peren, 0 heet. Kleiaardappe len, 80 heet. Zandnardappelen B2O0O st. Hoendeveieren, 1650 kilo Boter, kilo Mar garine, 30 zeugen, 300 biggen en 5schrum- men.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2