Binnenland. Stadsnieuws. Militaria. Gemengd Nieuws. dag zijn ojiroepingskaart., die de namen der gestelde candidaten bevat, waarvan ook publieke bekend making plaats heeft, en op den stemdag ontvangt hij in het stembureau zijn stembiljet waarop mede de namen der candidaten zijn vermeld. Vóór die namen is een zwart ruitje met een witte stip in bureau aanwezig potlood wordt zwart gemaakt, als men wil aanwijzen wien men stemt. I)ie stemming heeft plaats voor een afgeschoten lessenaar, waarin slechts éen kiezer tegelijk wordt, toegelaten. Daarop ktitnt het zoogenaamd couloirstelsel neer. De verkiezingen zullen plaats 'nebben op deneer- Dinsdag der maand Juni. Tot lö Mei 1397 worden voor de Kamerverkiezing nog de bepalingen der bestaande wet toegeutstvoor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden moet daaromtrent nog nader heslist worden, krachtens de aanhangige wet ten. Terwijl voortaan elk lid der Kamer in een afzonderlijk district zal worden gekozen, heeft de Minister aan de Kamer nu reeds voorgesteld ook voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden hel. stelsel van candidaatstelling in te voeren en tevens om do districten te splitsen. VrJKH Blijkens een Maandag, onder dagteekening van 21 dezer, hij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouver neur-generaal van N'ederlandsch Indië is de aan luitenant-generaal .1. A. Vetter als Re- geeriiigs-comrnissaris in Atjeh gegeven op dracht beëindigd en is generaal-rnajoor J. J. K. de Moulin benoemd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De correspont der A'. R. CL te Batavia seinde Dinsdag: «Onze troepen keerden yan den laatsten tocht terug, zonder verliezen geleden hebben. «Heden gaat weer een colonne naar Kroeng Raba" Rij het Departement is gisteren het vol gende telegram rfntvangen «Gisteren over He rad in en Glitaroen naar Kroeng Raba. Bevolking in de IV Moekirns rustig. Alleen beoosten Kroeng Raba vuur van een kleine bende. Twee cavaleristen werden licht gewon/I". De correspondent flor N. Hult. Cl. te Ma- tuvia seinde nader «De colonne, die naar Kroeng Raba is geweest, is teruggekeerd twee cavaleristen werden gewond. «lieden heelt eene actie tegen Kroeng Kali plaats. Kén colonne gaat er op oor logsschepen ov r Lamga heen. en éen colonne over Lamjong, «Generaal Vetter keert Donderdag naar Java tenig". Aan het Handelsblad werd geseind, dat aan generaal-rnajoor J. J. K. de Mouiin. nieuw benoemd civiel en militair-gouverneur van Aljeb en Onderhoorigheden, opgedragen is zi< ii Zaterdag a. -. i ri te schepen naar Atjeh. Aan de Telegraaf werd geseind ii11et vijlde bataljon keert met de tweede bergbatterij naar Java terug." Het schijnt dus, dat de den vijand toege diende tuchtiging voldoende wordt, geacht, i rnen overtuigd is. dat liet doel der operaties is bereikt, en men kan terugkeeren tot het stelsel der geconcentreerde linie. Wat verder zal geschieden, of de luchten naar de onlangs getuchtigde streken zullen worden hervat, of ile kusi zal worden geblokkeerd enz,, zal na-j tiiurlijk eerst later bekend worden. Voor het «ogenblik kan men niet meer dan gissingen I wagen op een vrij onbekend terrein. Het Miide van Mezen veldtocht is niet zoo i indrukwekkend al- lal van dien op Lombok, j Toen waren het u men van de hoofd versier- i king, de onderwerping der voornaamstepoeng- gawa's en de gevangenneming van den Radja en diens familie, en zooveel onbetwisfchare bewijzen van onze <i\"i-winning. Met zulk een «apotheose" l,<m de strijd np Atjohjijet eindigen. Maar al is de «onderwerping" van Atjeh ui el. in de gesehiedbladeo op te schrijven, ons kranig Indisch leger kou weer eeruge roemrijke bladzijden bij zijn geschiedboek voegen. Kr zijn heldendaden verricht, welke nog lang eerbied zullen afdwingen. Aan liet Handelsblad werd Woensdag uit Batavia geseind «Gisteren zijn vijl' bataljons naar Larn Ngu en Kroeng Kali. ten oosten van onze stelling in de XXVI Moekirns. uitgerukt. «De resident voor de Atjebsche zaken K. j F. H. van Langen, die bij het aftreden van j generaal Deykerholl' tot tijdelijk gouverneur werd benoemd, legde dit ambt neder. «De Gouverneur Generaal heeft de op- richting van twee reserve-bataljons bevolen.'' Aan het Nieuws van dun Dag werd nog geseind «De troepen tuchtigden in hef,Noordelijke deel der XXVI Moekirns de Bezittingen van Nja Makam en Toekoe Tjoet Toengkoeb. «Gesneuveld 1 soldaat, gewond 8." Aan hel Departement van Koloniën werd i dit telegram ontvangen «Gisteren colonne van Ladoeng, aan de i KrofMig-Rababaai. over gebergte naar Kroeng- Kali, waar eon andere colonne van Lamjoeng. Bentiiigs beoosten Kroeng-Kali genomen, i Gebergte doorkruist, 's Avonds in de linie I terug. Gesneuveld I, gewond 7militairen be neden den rang van oflicier." De N. Hall. Cl. ontving liet volgende tele- «Het doel vari onzen tocht (naar Kroeng- Kali) om den vijand in te sluiten, is mislukt. Wij ondervonden weinig tegenstand en had den éen doode en acht gewonden." Heden werd geseind «Het vertrek van generaal Vetter naar Java is uitgesteld, in verband met een spoed- eischende expeditie naar Lepong, waar de vijand bentings opwierp en op onze oorlogs schepen vuurde." Reuter seint uit Padua: De kist, bevattende het stoffelijk hulsel van den Prins van Oranje, is gevonden. Te rekenen van 1 Juli e. k. heeft de Mi nister van Oorlog o.a. het volgende bepaald omtrent de indeeling van het Rijk niet be trekking tot deri aankoop van remonte-paar den voor het leger in tijd van vrede, zoomede de aanwijzing van bet personeel, dat met dien aankoop wordt belast of in het belang der binnenlarnlsche paardenfokkerij aan de pro vinciale keurings-commissien wordt toege voegd Met betrekking tot den aankoop van remon te-paarden voor de bereden artillerie in het binnenlan l is het Rijk ver leeld in drie distric ten. Tot het 2e district behooren de provinciën Overijsel, Gelderland. Utrecht en Drente. De hiervoren bedoelde aankoop geschiedt door een vaste commissie, bestaande uit majoor D. Kromhout, directeur der rijschool voor de hereden artillerie, lid en voorzitter kapitein K. D. Punt van het 2e regiment veldartillerie, lid eri plaatsvervangend voor zitter en paardenarts Ie kl. W. T. Schroder van het Je regiment veld-artillerie. Voor wat betreft de ondersteuning van Rijkswege van de paardenfokkerij en hei aandeel dat het Departement van Oorlog daarin neemt, worden de provinciën van hen Rijk op dezelfde wijze samengesteld als hier voren is vermeld. Als militair lid der keuringscommissie in elke provincie treedt in den regel op de commandant van liet depot van het regiment veld-artillerie, wiens standplaats in de groep van provinciën gelegden is, waarvan 'le be trokken provincie deel uitmaakt. Voorloopig blijven de thans met laatstbe doelde function belaste officieren in die func tie gehandhaafd. In strijd met het in oris vorig nummer over genomen bericht uit de Maasbode wordt ons thans gemeld, dat de voorloopige hechtenis van J. F. de Vos, verdacht van den moord op den jongen Hoogsteden, te Rotterdam, door de rechtbank aldaar is verlengd. De Minister van Waterstaat heeft aan een aantal ambtenaren der telegrapnie. die ongeveer 40 of rneer dienstjaren tellen, en dus daarvoor in de termen vallen, bericht dut zij in den loop van dit jaar den dienst met pensioen zullen verlaten, ten einde de pro motie voor de jongeren gemakkelijker te maken. De vorige week verdween te Arnhem een 25-jarig jonkman met een 15-jarig meisje. De politie signaleerde den mart, met het gevolg, dat deze te Scherpenzeel werd aan gehouden. Indertijd deelden wij mede, dat te Zutphen een fonds is opgericht tot geldelijke uitkee- riug bij overlijden van gemeente-ambte naren. Dat fonds is op 1 April j.i. in werking getreden ruim 80 personen zijn als lid toe- gei reden. Het bestuur, bestaande uit de heeren H. F. van Haaren, te Druten, voorzitter en J. Kurdux, te Deventer, secretaris, doet een beroep om krachtig rnede te werken tot aanbrenging van nieuwe leden. In de Gemeentestem vindt men een adver tentie, waarbij ter secretarie van Markeloo een ambtenaar gevraagd wordt «Volkomen op de hoogte van de gemeente-administratie", op een jaarwedde van 150. Nog wel «volkomen op de hoogte" Tot. onder-opziener der Domeinen in het rentambt beide Zwaluwen is volgens <\eStaals- courant benoemd de heer Joris Goedbioed. Van verschillende zijden aldus schrijft de Steenindustrie koinen bij oris berich ten in, waaruit blijkt, dat de steenprijzen, vooral die der Waalsteen, langzaam rijzen de oorzaak hiervoor moet hierin worden ge- zacht., dat alles, wat in de eerste ovens ter beschikking kornt reeds verkocht is, en dat vele contracten voor belangrijke leveringen in hef najaar en het daaraanvolgende voor jaar zijn afgesloten. Ook de straatklinkers kunnen door de vele aanvraag een hoogen prijs blijven houden, vooral ook, omdat op veel straatwegen dit jaar, door gebrek aan klinkers, het werk is uitgesteld tot 1807 en dus dubbele hoeveel heden benoodigd zullen zijn. Geen aangenaam bericht, zoomin voor aannemers als voor bouwlusfigen. Feu duitscli blad beveelt; als middel tot wering van vliegen aaneen oplossing van i aluin te mengen in het witsel van muren en plafonds. De aluin is noodlottig voorde vlie- gen, door het inzuigen van de kleefstof hun- ner pontjes. Onlangs had een meisje te Polsbroekevham het ongeluk, al spelende in een hooivork te looperi. Het arme kind kreeg een wel een paar centimeter diepe wond aan den voet, en kermend van pijn werd ze naar de ouder lijke woning gedragen. Öin mogelijk gevaar vari ontsteking te voorkomen, gat iemand den raad... een dokter te halen, misschien Mis, om de hooivork in een stuk spek te stekenFn werkelijk, die raad werd opge volgd. Te Dalen (bij Gorinchem) is sedert eeni- gen tijd een vrouw lijdende. Stellig meenden de buren, dat bet vrouwtje betonverd was. Daarom werd een stooveroanner ontboden uit Rotterdam, die elke visite met t 8.50 laat betalen Den Rotterdarnschen »tooverdokter schijnt het echter nog niet gelukt te zijn, den heks of de heksen'te verbannen: daarom zal hij binnen enkele dagen volgend middel aan wenden voor de woning, waar de betonvwie vrouw woont, zal bij een bos stroo plaatsen en deze in brand steken. Alsdan zullen al de too verkollen in die buurt er een brandenden sr.rooliahn uittrekken en zal onze ïpover dokter len schuldige aanwijzen Wat zijn er nog doiniui; meusciien in de wereld Te Hu ,rd van huwde lezer lagen een grijs- war met een meisje van 18 uit Morgenavond om half acht hoopt ds. Schotel, 1 van Utrecht, op te treden voor de Cbi'. Ge- reformeerde gemeente, in de bovenzaal van Ds. De Jong. van Holten, hoopt aanstaan den Zondag vuur te gaan bij de godsdienst oefening in de Gereformeerde kerk B. hier. Onze vroegere stadgeuoot majoor J. Doorn bos. van net 8e regiu'iem infanterie te Arn hem. is volgens 'Ie Amh. CrL aangewezen om overste L. de Vlaming op te volgen als directeur der Cadettenschool te Alkmaar. Men schrijft, ons uit Arnhem De toestand van generaal Bloem is naar omstandigheden geruststellend. Gedurende de ziekte van den generaal zal kolonel vV. Housen boom. sous-chef van den Generalen star. worden belast met liet bevel over de 2e divisie en met de leiding der manoeuvres welke tiet 5e regiment, in ver- 1 eeniging met het le en het 8e, in het najaar zal houden. Majoor Tromp van Holst zal aanstaanden Dinsdag op «Randenbroek'' 'le officieren der dienstdoende schutterij aan een maaltijd ver- I eenigen. I Het korps genietroepen maakte gisteroch- I tend met zijn muziekkorps een mursch door l een gedeelte der stad, W. Boerhauven, aan de Hertekop, die met een wagen met plaggen huiswaarts keerde, trof liet ongeluk dat zijn voertuig kantelde en hij er onder geraakte. Hij werd echter spoedig uit zijn benarden toestand verlost, I waarna hern uit Amersfoort heelkundige hulp werd verleend. j Maandagavond rond 8 uur kwam H. D. H. de prinses van Rentbeim-Steinfurt aan het I station te Raam aan. Voor de Koninklijke I wachtkamer werd zij opgewacht door II. M. de Koningin-Regentes, vergezeld van freule Van Itterson en baron Taets van A meningen. De ontmoeting was allerhartelijkst. In een j lloli'ijtuig reed de Regentes met IIDr. zuster naar liet paleis Poestdijk, terwijl het gevolg I in een tweede rijuiig plaats nam. Vele be- larigstslleodeii waren op het perron aanwezig. I Li Hung Tschang zal waarschijnlijk den (iden Juli op Soes ui ij k zijn opwachting rna- j ken bij 11. M. de Koningin-Regentes, i De gezant, van den Keizer van C'hina is i vergezeld van een gevolg van 33 personen I en 45 bedienden. Maandagmiddag zijn 14 officieren van de 1 Hnogere krijgsschool in de Legerplaats bij i Zeist aangekomen, onder leiding van een kapitein-leeraar dier inrichting, ten einde aldaar de oefeningen van hel korps genie troepen bij te wonen. Morgenochtend vertrekken zij weder. De vriend uit Paterswolde van wiens prak tijken we laatst een en ander vertelden, schijnt te Zeist minder gelukkig te zijn geweest. Men schrijft van daar: Woensdagavond omstreeks JO uur ver voegde zich bij een familie hier, die kamers verhuurt, hetgeen voor het huis te lezen staat,, een heer wiens greatest attraction bestond uit een sportpet en een paar wandel schoenen. Hij vroeg de kamer te-zien en informeerde naar den prijsalles beviel hern best en daarom stelde hij.voor, maar dadelijk te blijven, betgeen echter minder gereed el ijk werd geaccepteerd. Den volgenden dag zou mijnheel-, die voor zijn gezondheid buiten was, zijn kuilers zenden en zelf arrivoeren. I Hij is echter niet meer verschenen en schijnt Amersfoort geschikter plaats voor zijn ope raties gevonden te hebben. Mindere zijn is niet synoniem met minder zijn. Tertius. Neen, hoe gaarne ik ook andere wilde, ik kan niet meegaan met hen, die beweren, dat de rechtstoestand van den Nederland- schen militair voldoende verzekerd is. Koolemans Beynen. De menagerekening, de groote spil waarom het leger sedert tientallen van jaren gedraaid heeft, is verdwenen I De geschiedenis van de menagerekening is de geschiedenis van ons leger. Van don eersten dag af heeft zij geklopt. Soldenier. Ken wenk. zeker niet overbodig mot liet oog op de aanstaande manoeuvres: Wanneer men examens noodig acht voor bevordering tot hoogere rangen in het offi cierekorps, laai men ze dan Ilinkweg invoeren; maar zóo, dat iedereen weet waaraan hij zich te houden beeft. Dat door elkander haspelen van oefeningen on evamens is de dood van onze nazomer-manoeuvres, die zoo vruchtdragend konden zijn. Centralisatie «ik heb de eer u mede te doelen, dat door mij aan Z. Fxe. den Minister van Oorlog machtiging is verzocht, de oude boornsnoe- ren te mogen doen aanwenden bij repetitiën, theoriën enz. der tamboers en hoorn blazers, in stede van ze in te leveren. Deze machti ging werd mij bij aanschrijving van het D. v. dato 2 dezer, Vie afdeeling No. 79 verleend." Fen ministerieele beschikking voor een versleten touwtje, maar... 14 ton zonder begrooting Die zich blind staart op zandkorrels, zal geen bergen meer zien. (nvestigatores. liet was in het midden dor twintigste eeuw Cyclopolis bood een vroolijken aanblik vol af wisseling en gewoel. Allo inwoners waren in de vrije lucht. Sommigen kwamen op twee- wielere, anderen op driewielers aanrijden dezen bewogen zich voort op rijtuigen door peteroleum-,of gas-motoren bewogen genen op wagens, door electrieileit. aan den gang gebracht. Geheele families zag men voorbij rollen op vierwielers. Sommige dezer voer tuigen hadden den vorm van oen vogel, an dere van een Rorneinschen wagen, of van een schip, van een krekel, een zwaan, een doodkist op raderen, een vat, een bom, een slang, een kanon, enz. Men kan zich nu eenigszins voorstellen, hoe Cvclopolis er op een feesdag als deze uit -zag want behalve de vervoermiddelen, die we hebben opgenoemd, waren er nog vele an dere, En dat alles rolde, reed en bewoog zich door elkaar, dat het een pleizier was oin te zien. Geen sprake van gevaar. In geen jaren was er éen ongeluk gebeurd. Po litie-agenten, twee aan twee op een tandem rijdende, zorgden voor do goede orde. Trot toirs waren er natuurlijk niet. want iedereen, oud en jong, mannen, vrouwen en kinderen, bedienden zich van het een of andere voer tuig of vaartuig. Maar op dien dug gebeurde er op het hoofdplein van Cyclopolis iets zeer bijzon ders. Plotseling was er een man te zien. die niet op een rijwiel zat, niet in een rijtuig, die zich niet bediende van petroleum, gas, electriciteit of san ingeperste lucht om zich voort te bewegen. Ilij ging over liet pla veisel en droeg aan zijn voeten die loeren omhulsels, die men vroeger laarzen of schoe nen noemde. En allen, die dit schouwspel gade sloegen, riepen als uit. éen mond«Hij gaat te voet! Hij gaat te voet!" Een onafzienbare menigte verzamelde zich j om hem heen. Men vioog den onbekende, i hoe hij toch deed, om zoo vooruit te komen, I zonder van een wiel gebruik to maken. Ilij j antwoordde alleen door verder te gaan. Maai bij wist wel wat hij deed liij werd beroemd, en verdiende veel geld, want hij gaf les in een soort sport die toen in Cyclopolis on bekend was het loepen, en liet loopen maakt e opgang in Cyclopolis. Wat de Engelschman -voor onnet houdt zijn 20 dingen en welluid lachen, lezen ter wijl anderen praten, iets voorlezen zonder daarom gevraagd te zijn, spreken als anderen lezen ot schrijven, in gezelschap zijn nagels reinigen, in een vreemd huis zonder toestem ming ronken, voor het eindigen van den dienst de kerk verlaten, tijdens de godsdienstoefening duisteren of lachen, vreemden nieuwsgierig aanzien, bezoek ontvangen zonder een stoel aan te bieden, gebrek aan eerbied voor den ouderdom, ouderen personen willen leeren, een geschenk zonder bedankje aanvaarden, zich tot hoofdpersoon van ieder verhaal ma ken, over oen font van onze medemenschen lachen, anderen in gezelschap bespotten, een gesprek door in de rede te vallen afbreken,

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2