Openbare Zwemplaats. Stadsnieuws. Militaria. Advertentièn, ECHTSCHEIDING. vader (volgens art. 334 Ontw.) ouderlijk gezag kr\jgen, en werd bij genoodzaakt op die wijze een geregelde betrekking tot zijn onwettige kinderen en hun moeder te on derhouden de belangen der echtgenoot en harer wettige kinderen konden dan licht blij ken aan die der onwettigen opgeofferd te zijn. Het redmiddel,daartegen aan hetEngel- sche recht te outleenen, dat evenals ons oude recht en art. 203 Wetb. Nap. van Holland, aan de rechterlijke beslissing alleen gelde lijke gevolgen verbindt, moet tot onzuivere toestanden leiden, daar de hoedanigheid van vader onsplitsbaar is, en moeilijk bij vonnis daartoe verklaard kan zijn, zonder al de daaraan van nature verbonden gevolgen te dragen. Eindelijk mag niet vergeten worden, dat. indien men aldus de onwettige kinderen, gesproten uit vereenigingen als hier bedoeld zijn, scherp van «ie overige onderscheidt, en hun belangrijke voorrechten toekent, men onwillekeurig komt tot een erkenning en regeling van het concubinaat, die ongetwijfeld op den eerbied voor het huwelijk ongunstig werken moet. »Een en ander heeft er toe geleid, om, gelijk ook in art. 189 Ital. Weto. geschied is, de bepaling van art. 342 B. W., zooals zij laatstelijk bij de wet van 26 April 1884 Slblno. 93) met het Strafwetboek in over eenstemming gebracht is. behoudens een paar kleine wijzingen van redactie, opnieuw voor te dragen". Nu de examen-koorts weer overal in den lande woedt, is het van ganscher harte te hopen, dat, zonder éen uitzondering, onze jeugdige examinandi mogen ver klaren «Dewelke, mij onderzocht hebbende, gene gen waren mij los te laten." Hand. 29 28a en ieder examinator zich den eisch stelle «En ik stelde mijn hart om met wijsheid te onderzoeken." Prediker 1 13. Prof', dr. W. C. van Manen, hnogleeraar te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk; «is. J. Sluys, predikant te Uithuizermeeden, bij die in «ie Gereformeerde Kerk B. bier. Door de mans-lidmaten van de Gerefor meerde kerk B. hier is gisteren, in de vaca- ture-Bouman, met algemeene stemmen ge kozen tot predikant «Is. H. T. Teerink, pre dikant bij de Gereformeerde Kerk B. te Werkendam. Tengevolge van het bedanken door den heer ,1. H. Brom is door Gedeputeerde Staten van Utrecht benoemd tot lid van de Com missie van aanslag voor de Bedrijfsbelasting de heer G. A. Kamp. De Proviuciale Stalen van Utrecht hebben gisteren gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in «Ie vacature-Roij- aards van Scherpenzeel, jhr. mr. W. H. de Beaufort met 23 stemmen14 briefjes wer den blanco ingeleverd en derhalve van on waarde verklaard. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten werd benoemd mr. S. J. van Geuns met 33 stemmen. De beide gekozen namen de benoeming aan. Aan Gedeputeerde Staten zijn verzonden om prceadvies dc bekende adressen tegen het Reglement op de hondenkarren. Adressanten hebben, althans volgens liet eene adres, dat voorgelezen werd. ernstig bezwaar tegen het verbod cun op den wagen te zitten, ook binnen de kom dei' gemeente, en tegen het gebod om de honden te muilkorven. In «Ie winter/.ilting zullen Gedeputeerden hierover advies uitbrengen. De waterleiding zal hedenavond na tien uur wegens herstellingswerken weder eeni- gen tijd afgesloten worden, vermoedelijk tot 1 uur na middernacht. Dc Algemeene vergadering van «Liefda digheid" wordt morgen (Vrijdag)avond ge houden om 8 uur precies, ten Stadhuiz.e. We herinneren belanghebbenden er aan, dat de maatregel voor de Zondagsrust der slagere uanstaanden Zondag in werking treedt en dat men dus moet zorgen, vóór 10 uur zjjo vleesch te hebben. Gaarne verleenen we een plaats aan het vol gende «In het voorbijgaan zij opgemerkt, dat toen reeds, zooals alle volgende eeuwen en thans nog, door Utrecht zooveel mogelijk voordeel getrokken is en wordt van Amersfoort." Deze woorden van den heer Van Rootselaar in zijn jongste «Amersforliana" zullen zeker door recht velen beaamd zijnmaar zullen die velen thans niet de handen ineen slaan om een eind te maken aan dien middeleeuw- schen toestand, die zoowel vernederend als zeer onvoordeelig voor onze stad is? Ontbreken bier energie en zelfvertrouwen Immers neen De ligging der stad is zoo gunstig moge- gelijk, fraaie omstreken en zuivere lucht, een uitstekend waterleiiling, ofschoon nog te weinig algemeen in gebruik, zijn zeker eerste voorwaarden om het oog te doen vestigen op onze gemeente. Het onderwijs staat buitenaf reeds gunstig bekend en mocht dat bij nadere kennismaking niet altijd mee vallen, de gebreken, die het nog aankleven, zyn licht te verhelpen, vooral als men te rade wil gaan, door vergelijking, met ervaringen in andere vooruitstrevende steden opgedaan Ja, er valt veel te doen, maai' dat moge niemand ontmoedigen door samenwerking en geleid door een flinke hand, zoude een Vereeniging tot bevordering van het Vreem- delingenverrkeer hier zeker veel goeds tot stand kunnen brengen. Binnenkort verwachten we in onze stad eenige honderden deelnemers aan de schutte- rijfeestenwaar zullen die heeren logeeren Van particulieren is toch niet te vergen, dat zij hen allen zullen huisvestenen de hotels kunnen hen zeker niet herbergen. Daarbij zijn deze zóo uit den tijd, dat ze ook aan bescheiden wenschen niet meer voldoen. Ik kan niet gelooven. dat iemand, die wat heeft rondgekeken in de wereld, niet over tuigd zou zijn van de hoog noodige veran deringen die hier moeten worden aange bracht. üp, dus mannen van Amersfoort. Slaat de handen ineen Wie neemt het initiatief in Amersfoort voor een Vereeniging t. B. v. h. V. V. Dr. K. H. J. Koker, sedert 12 Augustus 1879 leeraar in de Grieksche taal en letter kunde aan het Gymnasium hier, heeft wegens gezondheidsredenen tegen 1 September als zoodanig ontslag gevraagd. Bij het toelatings-examen voor de Hoogere Burgerschool alhier zijn van de 20 candidaten voor de eerste klasse gisteren toegelaten C. J. H. van Eek, 1'. van der Eist, P. N. van Ravel, G. Wijnaendts, J. G. W. de Rruijn, H. .1. D. van Wessum, A. H. J. Nord, ,1. H. L. Frijda, P. H. Rurgers, C. C. W. van Garis- wijk, J. W. F. M. de Jong, H. van Cappelle en J. van de Kamp, (de laatste voorwaarde lijk, met her-examen in het Fransch) Het examen wordt nog voortgezet met 7 candidaten voor de eerste, 0 voor de tweede en 3 voor de dêrde klasse, terwijl er 0 reeds zijn afgewezen. De ophelïïng van liet verbod tot onderzoek naar het vaderschap vindt ook hier vele voorstanders. Eenige stadgenooten willen dat streven steunen door een adres, dat in Valk holfs boekhandel, Lungestraut., ter teekening ligt voor ieder, die zich bij hen wil aan sluiten. We ontvingen den Gids voor de deelne mers aan de 77ste Algemeene vergadering met daaraan verbonden Schietwedstrijd, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan vim den Nederlandschen Schutterij kader Bond hier ter stede te houden op 1!"), 20 en 21 Juli. Daaruit bljjkt onder meer, dat op Zondag 19 Juli des middags om half éen de deelne mers zullen aantreden bij »De Arend" en, met muziek, een militaire wandeling zullen maken door «Ie hoofdstraten naar «Amicitia" waar om half twee de Algemeene vergade ring begint.; des avonds half acht concert aldaar en in »De Arend". Maandagochtend 7 uur aantreden op den Hof en almarsch naar het schiefterrein op de Leusderheide, waar om half negen de schietwedstrijd begint, welke o. a. wordt af gewisseld door een muziekuitvoering. Des avonds Soiree amusante in «Amicitia", waarbij in 'do pauze de Korpsprijzen worden uitge reikt, welke met de individueel» prijzen te bezichtigen zijn van aanstaanden Woensdag tot 21 dezer in het depot des heeren Boelen aan de Varkenmarkt. Dinsdag van half negen tot omstreeks 4 uur voortzetting van den wedstrijd om half zes uitdeeling der prijzen in «Amicitia". Hopen we. dat ne feesten worden gevierd onder begunstiging van prachtig weer en bij wat enthusiasme van de stadgenooten. De luitenants P. W. van Weeren en J. J. Beijerman, van het 5e regiment infanterie hier zijn aangewezen om van 16 Juli tot 31 Octo ber a. s. aan de Normaal-schietschool te 's-Gravenhage een schiet-eursus bij te wo nen. Bij het 5e regiment infanterie zijn aange steldfourier F. W. Brinkman tot sergeant, bestemd om zoonoodig een luitenantsplaats te vervullensergeant J. van Dormolen tot fourier; fourier H. Flenrlrie tot sergeant; en sergeant-titulair J. A. F. van Geelkerken tot fourier. Welhaast zullen we ook hier de nieuwe infanterie-uniform zien. Immers door den intendant is bepaald, dat voor het kaderen de vrijwilligers van het 5e regiment na 1 September de te verstrekken nieuwe kleeding- stukken rood zullen zijn uitgemonsterd. De adspirant vaandrig F. G. van der Linden, van het 5e regiment infanterie hier, is be vorderd tot Reserve-korporaal. Sergeant P. A. von M, van het 5e regiment infanterie, is door den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement, ter zake van tweede desertie in tijd van vrede, veroordeeld tot zes maanden militaire gevangenisstraf, met i degradatie tot den stand van soldaat. Dinsdagochtend zijn hier uit de Legerplaats bij Zeist aangekomen sergeant J. H. Th. Koelman en geniesoldaat le klasse J. A. T. Broune. tot het houden van opzicht bij het doen van voorzieningen van onderscheiden aard aan- en bij militaire gebouwen en bij een verving van kazerne-gehouwen hier ter stede. Gister deden de Rurgerweezeu andermaal hun jaarüjksch tochtje. Per rijtuig werden Amerongen, Wagenin- gen, de Grebbe en de Wageningsche berg bezocht, terwijl Oranje Nassau-oord bezich tigd werd. Zeer voldaan keerden ze 's avonds huis waarts, hoogst dankbaar aan den weezen- vriend, die hen bij testamentaire beschikking in de gelegenheid stelde jaarlijks zulk een tochtje te doen. 'i ls overbekend dat de kinderen uit den midden- snul in menig opzicht heel wat achterstaan bij die waarvoor „Vaeautio-kolouies" worden ingericht, maar ook zij hebben behoefte aan een gezonde wan deling, een nuttig verblijf in 't vrije veld, een flink luchtbed. Toch moeten ze zich dikwijls daarvan speenen en strekken hun tochtjes zich zelden verder uit dan hun onmiddellijke omgeving, gewoonlijk omdat dc ouders hen alleen niet te ver van huis durven laten gaan en zjlf niet in de gelegenheid zijn hen te vergezellen. Deze overweging bracht den Utroehtsehon onder wijzer. den heer J. L. Bosnia, op hel denkbeeld om met eenige collega's en een tl ink aantal knapen en meisjes „vacantie-reisjes" te houden. Het succes, verleden jaar motdie reisjes de eerste, die in ons land door onderwijzers op deze wijze georganiseerd werden ingcoogst, bewees genoeg, dat zij aan een bestaande behoefte voldeden, terwijl inmiddels bleek dat liet wensehelyk zou zijn, ook dit jaar, op denzelfden voet als in het vorige, va- cantie-reisjes samen te stellen. In '95 werden in het geheel zeven reisjesgemankt; bij alle werd een gedeelte per spoor, tram of boot afgelegd, terwijl minstens tweemaal op elk tochtje den kinderen gelegenheid werd gegeven uit te rus ten en zich te verfrisscheu. In don regel werd's mor gens te 9 tnir de tocht aanvaard en was men 0111 ougeveer 4 uur in dc stad terug. Enkele der tochtjes waren 1) over Hilversum en de Vuursehe naar Zwaluwenberg (naar Maartensdijk heen eu terug per spoor); 2) over Soesterborg eu tie Amersfbortselie heide naar den Aniorslbortseheii berg eu Amersfoort (per spoor naar Soosterberg en van Amersfoort): 3) over Zuilen en Manrssen naar Brcukelcn (bezoek aan Slangevecht en per boot terug)4) over Jutphaas naar Vreeswijk en IJselstein (per boot terug); 5) over De Bilt en Zeist naar liet Kamp (per spoor van Zeist—Driebergen terug). Alle onkosten betref fende vervoer, verversohingen, enz. kwamen voor rekening van de geleiders; slechts hun tweede ont bijt werd door de deelnemers-zelf meegenomen, i-.lk reisje werd ouder toezicht van minstens twee ouder wijzers gehouden de meeste malen waren er drie tegenwoordig; waarborg dus genoeg voor voldoend en nauwkeurig toezicht. Ook iiet maximum, in het aantal deelnemers gesteld, werd niet overschreden. Op geheel dezelfde voorwaarden worden ook thans weer de vacantie-reisjes gehouden. De deelnemers betalen fl.00 per reisje en alle onkosten zijn verder voor rekening van de geleiders. Er wordt voor min stens drie reisjes ingeteekend, terwijl er in het ge heel tien reisjes gehouden worden. Spoedige aan- gilte (vóór 15 Juli) is zoor gewonscht. Zaterdag, 13 Juli. wordt hot eerste tochtje ge maakt over Hilversum naar Zwaluwenbergsamen komst om 'J uur Oosterspoor te Utrecht, wanrlieen de deelnemers uit Amersfoort zich natuurlijk op eigen kosten dienen te begeven. Verdere inlichtingen geeft, behalve de heer Bosnia (Weistraat GO te Utrecht), gaarne «lebeer C. van den Bergh, Plantsoen bier. Den 22sten September zal door het Am- sterdanische vocaal-kwartet (bestaande uit de dames Reddingius en Lobman en de heeren Messehaert. en Rogmans, «Ie vier besten van De Lunge's a capella-koor) in «le Sint Joriskerk hier een uitvoering worden ge geven. De zonen van Mars plegen wel eens geen rekening te houden met de gebeurlijkhe den in "de Civilisterei. Dat dit nie! juist gezien is, blijkt uit de badreis van generaal Schneider, die zich schromelijk moet hebben overwerkt. Waaraan zult ge vragen. Er is in de twee jaren, gedurende welke de tegenwoor dige titularis Minister is, letterlijk niets van belang verbeterd of tot stand gekomende loopende zaken werden zoo telle quelle af gedaan. Overigens was het erg slapjes in den militairen winkel; er is haast niets om gegaan een derderangs boekhoudertje kon 't op zijn slofjes af. 't Was de «lood in de pot. Maar de Kieswet is er de schuld van. Dat de regeling van het. militair straf recht op zich wachten laat de schuld van de Kieswet. Dat de infanterie het hoofd wapen ongeoefend is gebleven de schuld van de Kieswet. Dat het papier het leger regeert, met toe nemende tyranie de schuld van de Kieswet. Dat op den lmidigen oogenblik hot hoofd wapen ten prooi is aan een grenzelooze ver warring op het stuk harer voorschriften, op het stuk harer wapening, op het stuk harer uniformeering de schuld van de Kies wet. I)at de materieele ofliciersbelangen onge regeld blijven de scltuld van de Kieswet. Dat er in 1896 voor de oefening van 2 lichtingen, thans met groot verlof, een rege ling is gemaakt die kant noch wal raakt.. de schuld van de Kieswet. Dat er slechts een papier-kameraadschap tusschen de verschillende wapens bestaat dut er geen rechtstoestand isdat er nog een (vrijwillige gedwongen muziekbelasting bestaat; dat er, dat er alles de scltuld van de Kieswet, ergo van de Civilisterei. We zijn er nu. In zijn circulaire van 2 Juli spreekt de Inspecteur der infanterie van de «kwellende halsdas" en «de ondoelmatige shako". Beide Ungeheuer zullen nu mettertijd wel verdwijnen. "BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 1 Juli. Bertus Johannes, z. van Johannes van Ley en horst en Mechteld Blie- Icemlaal. Hendrika Willemina, d. van Jo hannes van der Laan eu Hendrika Willemina Beek 2 Juli. Johanna Petronella, d. van Puu- Ins Johannes Wijnen en Geertruida Koekoek. Johanna Alberta, d. van Tomas Tomasseu en Maria Kleinhoven. 5 Juli. Albert, z. van Gerrit llooijer en Aartje van den Broek. Barend Johaimes Arend, z. van Johannes Arend Stoopendaai en Catharina Jaeoba van de Water. 7 Juli. Wouterus, z. van Aart van Egdom en Johanna Willetnijna Wiggen- raad. 8 Juli. Hermann Heinrich, z. van Pinter Adriatnis Mouthaan en Cornelia Pie- ternella Laging. Elisabeth Maria, d. van Hendrikus Pas en Petronella Alffrink. ONDERTROUWD: 3 Juli. Adriaan Lebret en Christina Deliana Tengbergen. GETROUWD: 8 Juli. Natiian Hilversum en Jentje van der Horst. Cornelis van Nieuwenhuizen en Willemina de Gans. OVERLEDEN2 Juli. Elisabeth van Pla- teringen 18 d. 3 Juli. Augustin Olvers 8 m. Elisabeth Maria Kuiks '17 d. 4 Juli. Neeltje Pronk 62 j. eehtg. van Jacobus Johannes Vervark. 7 Juli. Engelina ('oe nen 52 j. ongehuwd. Getrouwd LEONARDOS A. HOURAER en ALL EG ON DA S. tVl. van BOCHEM. Haaiii.em, 7 Juli 1896. Heden overleed onze geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mevrouw GEKTHUDA ISABELLA SURIE, geh. Brender A Braudis. W. J. BRENDER it BRANDIS. E. BRENDER a BRANDIS— HOEST VAN LIMBURG. E. BRENDER a BRANDIS. J. I'. BRENDER it BRANDIS— VAN HOORN. Wed. S. van DKit WILLIGEN— SURIE. I. I. SURIE. G. SURIK-JURHIAANS. Wed. I. M. LLNGEMAN SURIE. M. STRUM PI ILER—SURIE. II. G. STRUM PI ILER. P. SURIE. II. SURIE— OI.DENUOR1T. II. C. SURIE. S. J. SURIE—L1NGEMAN. .1. van DKit VIES—SURIE. van DER VIES. A. G. S. SURIE. haaiu.rm, Amersfoort, i uSSSt 5 ïfiSJ, Bij vonnis van de Arrondissements-Rccht- battk te Utrecht, d.d. 22 April 1896, in liet openbaar uitgesproken, is het huwelijk tus schen PHILIP VEEN ENDAAL. koopman, en NEELTJE van ])kn BONGAARD, zonder beroep, beiden wonende te Amersfoort, op 20 November 1889 te Amersfoort voltrokken, op vordering van don man. door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle wettelijke ge volgen van dien. Hetwelk certificeert dc Procureur des Eischers, mr. J. 0. II. PRIKKEN. Zij. die willen meewerken om eene zwem plaats, voldoende aan de behoeften van Amersfoort s talrijke liefhebbers, te verkrij gen, worden uitgenoodigd hiervan blijk te geven door bun instemming te betuigen door toezending van hun visitekaartje, met bij voeging (if zij finantieel- dan wel als com missie-lid daartoe hunne gewaardeerde mee werking willen verleenen, en zulks in te zenden onder motto «ZWEMMEN" Bureau Oude Amersf. Courant, Kortegracht 56.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2