Binnenland. Stadsnieuws. waard Schelteraa's verhaal besproken, dan is het alléén geschied om tenminste aan éen enkele van de vele dwaasheden, die omtrent den kei in omloop zijn, een einde te maken. W. F. N. van ROOTSELAAR. Amkksfooiit, 11 Juli 1896. Den len Augustus was het een jaar geleden, dat de nieuwe wet op de helling der invoer rechten in werking kwam. Zelfs boven ver wachting van ambtenaren en handelaren heeft zij voldaan aan de bedoeling om de opbrengst der invoerrechten op zoodanige wijze te verzekeren, dat het verschuldigd bedrag wer kelijk in de Schatkist terecht komt en het ontduiken daarvan met wettige maatregelen kan gekeerd worden. De eerlijke handelaar heeft niet meer de concurrentie te vreezen van vakgenooten, die op dit punt minder nauwgezet zijn. Datzelfde kan van «Ie expe diteurs gezegd worden. Dat de pogingen tot ontduiking nog idet geheel ophouden, bewijzen de menigvuldige aanhoudingen, welke nogsteeds plaats hebben. Dat daarbij door de ambtenaren wel eens wordt misgetast, is natuurlijk, maar in ver houding tot het aantal aanhoudingen zijn de gevallen dat de zaak voor de commissie van beoordeeling komt, zeer gering. Wij schreven die mededeeling toe aan een communiqué, omdat wij in verscheidene bla den woordelijk hetzelfde bericht lazen. Er wordt echter niets gezegd van «Ie gevallen, die zich ook nogal vaak voordeden dat te hooge rechten werden geheven en zij die zich daarover beklaagden door den Raad van beroep in het gelijk zijn gesteld. Gaarne er kennen wij, dat er vroeger geducht gefrau deerd werd, en de nieuwe wet heilzaam werkt, maar zij die ze toepassen, moeten niet al te ijverig zijn en het den eerlijken handelaars niet te lastig maken. De goede werking der nieuwe bepalingen op de helling der invoerrechten blijkt ove rigens wel uit het feit, dat alleen te Amster dam over hel eerste halfjaar van 18!Hi de invoerrechten ongeveer l .Til) 000 meer hebben opgebracht dan verleden jaar. Net kantoor Vlissingen schijnt 50 pC't.. Den Haag zelfs 100 pt't. invoerrechten meer op te brengen dan vroeger. In Juli alleen leverde Rotter dam een meerdere ontvangst van f23000 op en zoo vervolgens. In ons land worden volgens l)e Katholieke j werkman thans gevonden 502 kloosters of huizen, bewoond door paters, broeders of zusters. Ook wanneer uien niet let op de godsdienstige belangen van duizenden en duizenden, die zij behartigen dun nog kan men wijzen op 720 leerlingen, die Gymnasiaal onderwijs bij hen ontvangen; ««p 15505on geluk kigen en hulpbehoevenden, «lie door hen verpleegd wonienop 4185 peusionnaires en 133390 andere leerlingen, aan wie zij opvoeding en onderricht geven. Aan het toelatings-examen tot het Reser- I vekader, waaraan ten vorige jare 51 adspi- j runten met gunsiigen uitslag deelnamen, tieh- i ben dit jaar voldaan 08 udspiruutcn. Die J jongelieden kunnen, voor zooveel zij tevens bedreven zijn in de behandeling van het geweer, zich thans bij hel Reservekader ver- j binden. Do nog migeoefenden onder hen moeten, orn lot a kader te kunnen toe- treden, zorgen, vm r I Januari 1897 in het i bezit te zijn van liet getuigschrift a, waar uit Wijkt dat zij zich de gevorderde mate van bedrevenheid in de behandeling van het i geweer hebben eigen gemankt. Het is daarom voor «leze laalsten van bijzonder belang, te weten op welke wijze zij de gelegenhei'l kunnen vinden om zich te oefenen. In de eerste plaats dan zullen zy, die in of nabij eene garnizoensplaats wonen, in «len regel met goed gevolg kunnen verzoeken aan den o(Ticier, die aldaar met de leiding van het Reservekader is belust, hun een on derofficier te willen aanwijzen, die tegen billijke vergoeding genegen is hen in zijn j vrijen tijd te onderrichten. Voorts kunnen zij kosteloos worden geoe fend door deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, welke, bij voldoende deelneming, jaarlijks in de verschil lende gemeenten plaats vinden en tusschen 7 October en 7 .November aanvangen. Tot deelneming aan deze oefeningen moeten zij zich vóór 1 September aanmelden bij den burgemeester hunner woonplaats, indien duur geen infanterie of vesting-artillerie in gar nizoen ligt. in het andere geval Ion biirenle van den commandeerenden officier der in fanterie of der vesting-artillerie. (Menziede daarop betrekking hebbenden nutielicatie aan het hoofd van dit nummer Worden de evenbedoeldö oefeningen in ile plaats hunner inwoning niet gehouden, dan kunnen zij aan den hoofdofficier voor het Reservekader verzoeken, kosteloos onder richt in den wapenhandel te mogen ontvan gen. welk verzoek kan worden toegestaan, wanneer minstens f> jongelieden aan dat on derricht wenschen deel te nemen, met het dool zich tot het sluiten eener verbintenis voor het Reservekader voor te bereiden. De eerstvermelde der 3 wegen om het bovenbedoeld getuigschrift a te verwerven is de beste, omdat men dan kan verbonden zijn vóór den aanvang van den militairen wintercursus (begin October), dien cursus zoodoende geheel kan volgen, waardoor be vorderd kan worden, dat men, bij opkomst onder de wapenen, spoediger tot reserve korporaal wordt aangesteld. Dit jaar zal weder een vergelijkend examen plaats vinden voor hen, die als kommies bij de belastr m wensehen geplaatst te worden. Er zijn lOu plaatsen. Sedert 1893 werd dit examen niet gehouden. Blijkens bij assuradeuren te Rotterdam ont vangen bericht, hebben de Engelsche As surantie-maatschappijen besloten om fabrie ken en gebouwen, die niet acetyleengas worden verlicht, niet te verzekeren. Een der bladen bevat het volgende zonder ling bericht. «Eenige leden der Postduiven-vereeniging »'s-Gravenhage" hielden 18 Juli een onder linge prijs vlucht van Libourne (bij Bordeaux). Afstand hemelsbreed 803 Kilometer. »Des morgens te 4 uren werden zij met mooi weder aldaar losgelaten". We hebben wel geweten, dat vele Hage naars van de lucht leven, maai' dat ze zich zóo goed in de lucht konden weren, wisten we niet. Maandagmiddag geraakte een reiziger aan het Centraalstation te Amsterdam in den tunnel-chaos verward. Niet lettende op het bordje «Verboden Toegang" ging hij door een gang met het noodlottig gevolg, dat hij aan het einde daarvan in het gat voor de lift terecht kwam. terwijl deze bijna onmiddellijk I op hem werd neergelaten. Zwaar gekwetst werd hij per brancard naar het Binnen-Gast- huis overgebracht. De instructie der zaak tegen de officieren, «iie den inspecteur der Amsterdamsche politie Van der Schri«*k mishandelden, is ten einde. Daar eigenlijk twee afzonderlijke feiten heb ben plaats gehad, zullen waarschijnlijk 3 der 4 officieren naar den auditeur militair ver wezen worden en zal de vierde met zijn broeder, een student, voor «len burgerlijken rechter terecht staan. Aan den rijksveldwachter te Mijdrecht j zouden van Rijkswege een paar schoenen worden verstrekt. Hij verkreeg hiervoor een reis-order naar... i Breda, ten einde in «ie gevangenis aldaar zijn schoeisel te gaan passen Een sluwe oplichterij is «Ie vorige week te Delft gepleegd. Bij een bakker in «ie Choorstraat komt een net gekleed beer, bestelt 100 kadetjes, geeft een adres op voor het bezorgen, en betaalt contant. Daarna begeeft hij zich naar een in dezelfde straat wonenden kleedermaker en koopteen eostuum voor 150; het gel«l was niets, «lat kwam 'savonds terecht, want, en liior vver«l «Ie naam van «i«-u bakker genoemd, adieu heb ik zooeven 1' 100 geleend, «lie ik vanavond terugkrijg". De kooper verdwijnt, liet gekochte eostuum medenemende. De kleermaker, «lie niet geheel en al tevre den is, wil zich toch overtuigen en gaat naar den bakker, doch nauwlijks is hij binnen of «Jaar komt ook de onbekende kooper en zegt tegen den bakker: «Geef hem (op «len kleermaker wijzende) vanavond er maar 50 van, «lat iieb ik afgesproken". De kleermaker in «le vaste meening dat hier sprake is van guldens, gaat tevreden weg en wordt 's avonds aangenaam verrast «loor het bezorgen van 50 kadetjes. Hij naar «len bakker, «Inch toen bleek de oplichterij Op het «lak van een boerderij onder Zeven huizen (bij Gouda) is thans de kop van een paard gelegd, om de betoovering te doen wijken van een 3-jarig knaapje! De «zwarte kip" was reeds gekookt, doch zonder succes Wat zijn er toch nog «lonnne mensehen. Naar men meldt, zal aan «ie conducteurs «Ier posterijen, alsmede aan de poslloopers en brievenbestellers, een nieuw zomercostuum worden verstrekt bestaande uit grijslinnen pet, jas en broek. Tegen «len zomer van 97 Ten behoeve van de Ncderlandsche opera zijn uitgegeven 100 seriën ieder van 25U loten. In de laatste week van Augustus zal uit elke serie éen bewijs van vrijen toegang worden geloot, voor stalles, fauteuil de bal- con of bovenloge, gelilig voor alle voorstel lingen, zoowel te Amsterdam als in alle an dere plaatsen waar «Ie Opera optreedt. Uit Je Indische bladen blijkt, dat de kost baarste van de op Lombok veroverde kleino diën op verlangen van den Minister van Koloniën naar Nederland zullen worden ge zonden. Het gerechtshof te 's-Ilertogenbosch heeft een beslissing genomen, die voor alle inleg gers in «Ie Rijkspostspaarbank van belang I is. Het besliste nl.. «lat op gelden in «le j Rijkspostspaarbank ingelegd, beslag onder derden mag worden gelegd door hen, die van «len inlegger geld te vorderen hebben, en «lat j deze beslaglegging kan geschieilen onder den Directeur van het postkantoor, waar het geld I ingelegd is. De eerste vraag, die het hol besliste, was of <l«' Rijkspostspaarbank een instelling op zich zelf is of eenvoiulig een tak van Staats- dienst, in welk laatste geval op gelden in I haiuien van haar. die geen afgescheiilen ver- I mogen bezit, geen beslag kan wor« len gelegd. Het" noemde «le Rijkspostspaarbank echter een door haar bezittingen haar reservetonds en «le garantie van «len Slaat gewaarborgde I Staatsileposito-bank en mitsilien »een parti- cnliere Rijksinstelling". En «le tegenwerping, «lat het beslag niet mocht wonlen gelegd i onder den directeur van het postkantoor, I waar het geld was gedeponeerd, heeft hei I hol' eveneens afgewezen: «Ieterugbetalingen toch geschieiiijn «loor «Ie postkantoren op aanwijzing van «len directeur «Ier spaarbank en deze, kunnen dus óok «le betaling doen aan «len 'crediteur van den inlegger. De gevangenissen te Maastricht, Roermond, Den Rost'h, Breda en Goes zijn zóo overvol, «lal verschillende vonnissen nog in «le eerste maanden niet kunnen voltrokken worden. Een schoorsteenveger te Goor bezoekt sedert eenigen tij«l zijn klanten per rijwiel. Ook Rotterdam heeft thans zijn klompen- schutter. Het overige laten wij onvermeld. Zou liet niet beter geweest zijn, «lat geen courant van dien dwaas had mel« ling gemaakt? Nu hij zijn zaak in bijna alle bladen vermeld ziet, beschouwt hij zich misschien als een persoon van beteeken is en lokt zijn voor beeld tot navolging. Men had hem moeten doodzwijgen; Door den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn. in verband met regeling der Gemeente- linauciën, aan de Gemeentebesturen de vol gende opgaven gevraagd a. Zuivere inkomsten «lat zijn «ie ont vangsten na aftrek van alle kwade posten, teruggaven, ontheffingen en kwijtscheldingen wegens 1°. iloofdelijken omslag of andere plaatse lijke directe belastingen, als bedoeld in art 248 «Ier Gemeentewet 2°. belasting op voorwerpen van verbruik (art, 241 jto 255 der Gemeentewet.) b. Ontvangsten aanJ 1°. opcenten op «le Personeele belasting 2". uitkeering van het Rijk volgens «Ie wet 1 van 29 Juli 1885 (Stbl. n". 10!)) «I. i. het tixura. in de plaats getreden van het 4/3 van «Ie hoofdsom «Ier Personeele belasting: 3°. subsidie van bet Rijk iu de kosten «Ier Gemeente-huishouding 4°. subsidie van het Rijk in de gewone j kosten van het Lager onderwijs, volgens art. 49 der wet van 17 Augustus 1878 (St.bl. n°. 127). c. Omgeslagen belasting in natura (art. 239 «Ier Gemeentewet) het totaal tot geld herleid, naar de daarvoor bepaalde afkoopsommen of dagloonen. Onder «le Beursberichten zal men er een gevonden hebben, dat tol nadenken moet stemmen. Rotterdam, dat in menig opzicht zooveel op Amsterdam vóór heeft, zag zijn 3 pCt. lee- ning mislukken. Er werd gevraagd 11 001)000, maar «Ie inschrijvingen beliepen slechts f730000 en dat tot koersen van ten hoogste 971/2 pet., zelfs dalende tot 93! De Raad besloot dan ook de 7*10 obligation te gunnen tegen «len koers van 95 pet. Als men rekent, «lat «le 3pel. N. VV. S. onlangs hoven pari stond, en dat Amsterdam iu «le oogen «Ier Beurs niet dat vertrouwen heeft hetwelk Rot terdam bezit, dan vraagt men zich bezorgil at, op welke voorwaarden Amsterdam wel geld zal kunnen krijgen, als het straks zoo vele millioenen vraagt voor gasfabriek, tram. beurs, entrepotdok, enz. enz. De Gnudsche kaartlegster is wegens op lichterij f het zich doen afgeven van geld door I iemand, vvien zij erfenis voorspiegelde) ver oordeeld lot negen maanden gevangenisstraf. Dinsdag is zij* onder groote belangstelling, gerechtelijk uit haar woning gezet, Als een curiositeit kan worden meilegedecld, dat enkele leden van den Bossche» raad, die openlijk verklaren «lat baden «onzedelijk" is, blijkbaar invloed genoeg hebben om een hall en zweminrichting, waaraan daar ter plaatse zoo groote behoefte bestaat en waarvoor een geschikte plaats is aan te wijzen, tot de pia vota der Bosschenaren blijft behooren. Baden is (in «len Bosch althans) «onzedelijk" Wal men te Lochein kan. Door het Nut aldaar is besloten, met November een kook cursus te doen geven. Door het Gemeente bestuur is een geschikt lokaal beschikbaar gesteldeen voldoend bedrag is voor op- rigtingskosten verkregen, en er wordt «loor het hoofdbestuur «Ier Maatschappij een ge diplomeerde onderwijzeres gezonden. De be doeling is, aan het volk een goedkoope, een voudige, gezonde en vooral afwisselende «pot" te leoren koken doch «le gelegenheid is niet uitgesloten voor burgermeisjes en anderen, nrivaat onderricht in liet bereiden van duur- De godsdienstoefening in de Remonstrant- sche kerk hier zal aanstaanden Zondag wonlen geleid door «is. H. C. Lohr, Luthersch predikant te Rotterdam in de Gereformeerde kerk B hoopt, dien «lag vóór te gaan ds. P. Segboer, predikant te Zwartsluis. Door de Hol-commissie is aan de heeren G. J. Slothouwer en J. Valkhoff. boekhande laren hier, vergunning verleend tot het voeren van let wapen van H. M. «Ie Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk. Aan het vereenigd Post- en Telegraafkan toor hier is alsnog werkzaam gesteld jhr. P. A. van Holthe, klerk der posterijen en I telegraph ie. Bij ministerieel besluit is de heer J. de Vries, thans klerk ter inspectie van de <li- J recte belastingen hier, benoemd tot Rijks- klerk. De vischboertjes hebben eieren voor hun geld gekozen en ingezien, dat al hun po gingen oin den keurmeester der viscli te bedotten lalikant uitkomen. De slechte waar wordt dan ook niet meer hier ter markt gebracht en hetgeen wordt aangevoerd, is 1 van zóo uitstekende qualite.it, «lat de heer Kiimes ons verzoekt er «Ie aandacht der koo- 1 pet's op te vestigen, evenwel omler bijvoe ging, «lat ze tóch af en toe eens inzage moeten vragen van de vischbriefjes. De agent van politie 2e klasse J. J. J. M. Capilaine, wiens naam ondanks zijn korten diensttijd hier ter steile meermalen door ons met lof kon worden vermeld, heeft tegen 15 Augustus ontslag gevraagd, in verband met zijn benoeming te Sloterdijk. Ook door «le afdeeling «Amersfoort en omstreken" is aan «len Gemeenteraad van Amsterdam hij ongezegeld adres ad laesie I betuigd aan bet. adres van het Hoofdbestuur 1 van «len Bond van Neilerlandsche onder wijzers, houdende het verzoek om den Ara- i sterdamscheu onderwijzer M. den Ilartog niet te ontslaan. Met 18 tegen 7 stemmen heeft de Raad I «Ier Hoofstad gisteren het ontslag verleend. Weder dienende, zullen de volgende con- 1 certen op liet terras van Amicitia gegeven worden op Zondag Zondag 16, Maandag 24 en Maandag 31 dezer, telkens des avonds half acht. Er is dus eenige verandering gebracht in den Muziek rooster. Het programma voor aanstaanden Zondag luidt 1. Iïoohzcits Marseh aus „Kin Som- Mendelssohn— mi'.riiuchlstriium"Bartholdy, -. Ouverture „Leiehtc Ouvulleriu". Kon Suppt. 3. „.Noues Leliën", WalzerKomzuk. 4. Grande fanuiisic de l'upérii „lléro- dindc". Massenrl, 5. Ouverture „Raymond uu le secrèt «tela Reine"Amb. Thomas. 6. Intermezzo siufonico aus „Cnval- leria Rusticana"Masiwjni. 7. Grande funtaisie draniatique sur des motifs del'opéra ..Der Frei- schütz", «le 0. SI. vin; Wc tierFr. Dunkter. 8. Grand potpourri populaire Rnmud. (op vwzoek) Dinsdag zijn do nieuwe seiuklokken, welke op andere spoorlijnen reeds in gebruik zijn, ook beproefd op de lijn Ainersfoort-Utrecht. Zij «luiden «le tijilen aan, waarop de treinen van het station vertrekken, tot groot gemak voor «le spoorwegwachters. Goede wijn behoeft geen kransen de firmaVan Zaliiigen, van ouder lot ouder hier gevestigd, heeft zeker haar sporen verdiend, maar toch willen we even, onder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie, mel- «ling maken van de onderscheiding haar gister te Dordrecht ten deel gevallen. Zoo hoogst zelden'komt het in den laatsten lijd voor, dat een Amersfoortsche firma op tentoonstellingen inzendt en dan tevens be kroond wordt, dat. de vermelding misschien tot navolging kan aansporen. Het incompleet aan dokters en kwartier meesters bij «le bataljons van het 5e regi ment infanterie, «lat steeds met een ijver een hetere zaak waardig wordt gehandhaafd, zal gedurende de manoeuvre-dagen worden op geheven, door detacheering van de officieren yan gezondheid D. E. J. Mac Leo«l bij het 3e en dr. J. E. van Persijn bij het 4e batal jon, alsmede de luitenants-kwartiermeester I van Laer bij het 2e en J. J. M. E. Muyser bij liet 3e bataljon. De officier va:i gezondheid 2e klasse J. J. I'. M. Nooren, van het 5e regimet infanterie, L'eilutacheenl hij de landmacht in Westlndië, keert in December naar Nederland terug. D«; kapitein der infanterie van het O. I. leger Nij pels, ridder M. W. O., leera v.' Lij de Kon. Militaire Academie te Breda, die sedert 1 Augustus gedetacheerd is bij het 5e regi ment infanterie hier, wordt in September

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2