Binnenland. missie 10, 20, 30, 100 vragen doet aan B. en W. Terwijl de reclamanten spreken met de Commissie zijn B. en W. bovendien elders en die wijze van afdoen der zaken leidt slechts tot groot tijdverlies. Mr. H ey 1 iger s zal vöor de motie stemmen, doch wil doen uitkommen dat hij dit geenszins doet uit wantrouwen tegen het. D. B. Wethouder Celosse repliceert, dat de motie veel te voel vraagt. Er zijn van de 1700 a 1800 belastingschuldigen omstreeks 900 ambtshalve aaugeslagenen en van dezen reclameeren slechts 250. De Voorzitter zegt, dat van de 969 ambtshalve aangeslagenen slechts 255, dus nog niet x/4, reclameeren. Werd de motie aan genomen dan zou men een lijst moeten samenstellen waarvan 3/4 nimmer zou worden geraadpleegd en dus onnoodig zou wezen. Waai- de Commissie verzoekt geenonnoodigen arbeid te behoeven verrichten, vraagt het D. B. het zelfde. Ten overvloede vreest spr. dat tal van zeer delicate beweegredenen, welke leiden tot sommige handelingen ten deze van de Commissie van Aanslag geheel onnoodig door de overlegging van zulk een lijst onder veel meer oogen zullen komen dan in de bedoeling ligt. Heeft de Commissie geen zekerheid in een bijzonder geval, dat ze dan inlichtingen vrage, en B. en W. zullen onmiddellijk diénen van advies. Spr. verzet zich dan ook sterk en met kracht tegen de motie en verzoekt den Raad instantelijk haar niet aan te nemen. De rnotie-Gerritsen, in stemming gebracht, wordt verworpen met 12 stemmen tegen 4 (Van Beek, mr. Heyligere, Gerritsen en Gar- jeanne.) Aan de orde is het request van de muziek- vereeniging »C«ecilia" om een toelage van f lUO per jaar uit de Gemeentekas, met ad vies van de commissie, bestaande uit de heeren Van Reek, Gerritsen en mr. Heyli- gei-s. Conform de conclusie der commissie, welke geen grond vindt om het gevraagd jaurlijksch snbsidie te verleenen, doch voorstelt om een bijdrage in eens te geven wanneer het mu ziekgezelschap meewerkt bij een schoolfeest, als anderszins, wordt z. h. st. besloten. Komt aan de orde een voorstel van R. en W. om uit de post «onvoorziene uitgaven" dienst 1896, te voldoen een bijdrage in de onderhoudskosten van de «Hnarbrug" over 1895. De bijdrage, groot f5 (zegge vijf gulden) wordt z. b. st. verleend. Eveneens wordt z. h. st. besloten om aan de onderwijzeres mej. .1. H. van Mill en de onderwijzers P. van den HoolT, G. J. F. Prins, C. A. Hetinks en O. Akkerman de hun vol gens de Verordening toekomende verhoogin gen op hun jaarwedde toe te kennen. Eveneens wordt z. 1). st. besloten tot ont trekking aan den openbaren dienstgedurende de kermis van terreinnen op den Hof, de Groenmarkt en de Appelmarkt, met. liet doel die te verhuren. Rij de samenstelling dei' voordracht ter benoeming van zetters der Rijks directe be lastingen verwierven de heeren J. P. G. Kok, J. Sinnige. S. Knoppers, T. van Daal en A. Herschel Bzn. alle stemmen, terwijl op den heer E. L. Visser 15 stemmen werden uit gebracht. Tot Gemeente-vroedvrouw werd benoemd de eenige sollicitante mej. G. van Eede Kamperman tot leden der Commissie van fabricage de heeren II. .1. Croockewit en A. J. Garjeanna. Van de concessionarissen der gasverlichting is een schrijven ingekomen, waarbij zij, naar aanleiding van riet besluit van den Raad om bij liet eindigen der concessie de gas-exploi- tatie in eigen beheer te nemen, de gasfabriek- met. alles wat daartoe behoort ter overname aanbieden voor een som van f47 000, mits die overname en de betaling vanden koopprijs ge schieden vóór primo November 1896 en de fabriek hun van den dag der overname tot aan het eindigen hunner concessie ter uit oefening van deze worde verhuurd tegen f2000 per jaar. Op voorstel van R. en W. is dit schrijven om praï-advies in handen gesteld van een commissie, die zich zoo noodig door een des kundige kan doen bijstaan. De commissie is samengesteld uit de heeren Celosse, mr. Ileyligei-s, Van Eek, Hamers en Croockewit. Ds. Kroeskamp, predikant teNaarden. hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij ae godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk B. hier. De heeren dr. H. van Cappelle en dr. A. H. Borgesius, leeraren nun het Gymnasium E en de Hoogere Burgero School hier, zijn benoemd tot Ieeraar aan de Rijks Landbouw school te Wageningen. Onze stadgenooten de heeren. A. H. baron Van Hardenbroek van Ammei^ol, F. .1. C. baron van Hardenbroek van Ammerstol en M. R. Drijfhout van Hoolf. die hun opleiding ontvingen aan de Koninklijke Academie te Breda, zijn benoemd tot 2c luitetant.onder- seheidenlijk bij het 7e regiment infanterie, het 8e regiment van dat wapen en het 1e regiment huzaren. Onze vroegere stadgenoot de heer D. Klerk is Dinsdag te Amsterdam geslaagd voor de hoofdacte. De dag-medaille in den Nationalen schiet wedstrijd te Wageningen is Zondag met 92 punten gewonnen door luitenant L. Schutte, van 5e regiment infanterie hier. De schietvereeniging »WilheImina" van de afdeeling «Amersfoort" van den Neder- landschen Bond van oud-onderofliciere» be- haaldein den korpsschietwedstrijd, te Zutphen gehouden, den Vaandelprijs. een groote ver guld zilveren medaille, wegens het grootst aantal rozen. In de iudividueele wedstrijden mocht, geen der leden een prijs verwerven, hoewel er 57, 56 en 55 punten behaald werden van het maximum 60. In de hedenavond om 8 uur in Amicitia te houden vergadering van het »Nut" zal o. a. worden behandeld een voorstel van de Commissie der Spaarbank tot liquidatie dier instelling. Belangstellenden verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende avdertentie over de sportfeesten, aanstaanden Zondag op Sons- beek bij Arnhem te houden. Programma van de muziekuitvoering, Zon dagavond half acht op bet terras van Amicitia te geven door het Stafmuziekkorps van hel 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken. *1. W. C. A. MarschH'. Hendriks. 2. Ouverture „Ossian's Nneliklaupe" Niels II'. Gade. *8. „La Housarile", grande valse militaireCnnne.^ 4. Souvenir de 1'opéra .,T,a Juive" Jfalcvij. *5. Ouverture „Diinitri Donskoi". Rubinstein. (a. Alia Stella Confidents, romance Rabaudi. (b. Flirtation, petite valse Stick. 7. Ungarische Rhapsodic no XIII. Fr. Liszt, 8. Grande fantnisie sur des motifs (le 1'opera „Les dragons de Vil- lurs" de Maillart Van Akin, met gemerkt, eerste uitvoering. Bij de dienstdoende schutterij hier zijn bevorderd tot kapitein de le luitenant C. H. M. Li'mgen en tot 1e luitenant de 2e luitenant mr. J. W. A. Immink. Om da herinnering levendig te houden aan de roemvolle wijze waarop het 5e regiment infanterie zich sedert 1813 in den krijg van de opgelegde plichten heeft gekweten en zich boven andere korpsen heelt onderscheiden, is bij Kon. besluit bepaald, dat het vaandel zal worden voorzien van de opschriften «Quatre Bras en Waterloo, 1815" en «Citadel van Antwerpen, 1832". De opschriften zullen in vergulde letters worden aangebracht aan die zijde van het doek, waarop de naam van het regiment, ver meld staat. Luitenant J. W. G. Peltzer, van het le bataljon 5e regiment infanterie hier. is met ingang van 1 September benoemd tot adju dant van het 4e bataljon van het korps. Bij het 5e regiment infanterie zijn be noemd tot 2e luitenant de cadetten H. C, Gerritsen, R. G. A. Z. baron Van Baersolte, B. E. Stöver en VV. F. L. Van de Wetering, genaamd de Rooy, allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Bij een bij het 5e regiment gehouden examen voor den graad van sergeant en fourier zijn geslaagd de korporaals Ooster- hage, Haars, Van der Schaaf, F. Smit, Bei- mer, Eggink, Van 't Rood, Soeterik, P. Smit, Van den Lijnden, Bueno en Jellesma. Door den kolonel-commandant vari het 5e regiment infanterie zijn ria afgelegd examen tot korporaal bevorderd de tamboers F. Rooij en K. Wageningen en de soldaten K. H. C. Christen en J. W. Kanne. De adspiranten-vaandrig I. J. Dormout. en I). Horseling, van 5e regiment infanterie hier, zijn, na afgelegd examen bevorderd tot re serve-korporaal. Overste C. W. W. van Walsem, dirigee- rend officier van gezondheid 2e klasse en chef van bet Militair hospitaal hier, is aan gewezen om bij de groote manoeuvres,door de 2e divisie infanterie in Overijsel en Drente te houden, op te treden als chef van den geneeskundigen dienst. Ten behoeve van den vétérinaire» dienst wordt aan hem toegevoegd de paardenarts le klasse D. G. Valewink, van het 2e regi ment veld-artillerie te 's-Gravenhage. Den huzaar V., van het le regiment huza ren hier, die heden juist 6 jaar dienst had bij de remonte, overkwam hedenochtend het ongeluk hij het binnenrijden van de Larige- stallen door zijn paard, eerst onlangs van het remonte-depot, te Millingen hier aange komen, te worden afgeworpen. Met zijn hoofd werd hij tegen de hardsteenen pomp geslingerd, tengevolge waarvan zijn schedel letterlijk gespleten werd. De dokter kon slechts den dood consta- teeren. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, dat verleden jaar een verhaal liep volgens hetwelk de milicien C. Langeveld, van het 7e regiment infanterie te Hoorn, na de jongste groote manoeuvres op de Zeisterheide werd vermist. Enkele bladen wisten toen te ver tellen dat hij, na in een kuil gevallen te zijn en een been gebroken te hebben, van honger en dorst was omgekomenkraaien zouden zijn lijk hebben verminkt, enz. Wellicht is men ook onze tegenspraak nog niet geheel vergeten, een tegenspraak echter welke liet geloof van aan het «drama van de Zeisterheide" geenszins ophief. Zelfs een interpellatie in de Tweede Kamer volgde! Maandag is Langeveld, die zonder «Heimat- schein" in Duitschland vertoefde en daarom over de grenzen werd geleid, door de mar- rechaussee te Arcen gearresteerd en naar Venloo overgebracht. De Duitsche gendar merie kwam tot. de ervaring dat hij vreem deling was nadat hij twist had gezocht in een herberg en toen moest, worden gear resteerd. Na zijn wapens en leergoed te hebben weg geworpen, ruilde hij bij een boer zijn uniform tegen burgerkleereti. In deze kleederen heeft hij de wijk genomen naar Duitschland, waar hij in de gemeenten Walbeek, Wachtendonk, Straelen en Herungen afwisselend gewerkt heeft. Verscheidene over zijn dood geschreven artikelen heeft hij gelezen en natuurlijk har telijk daarom gelachen. Hij is gister naar Amsterdam overgebracht en hedenmiddag naar Haarlem, waar hij voor den Krijgsraad moet terecht staan. H. K. H. de Hertogin van Albany wordt morgenmiddag op Soestdijk verwacht tot een bezoek bij li. D. zuster H. M. de Koningin-Regentes. H. M. de Koningin-Regentes beeft aan het bestuur der feesicomiuissie voor 31 Augustus te Baarn welwillend toestemming verleend om met den historiseh-allegorischon optocht der Raarnsche vereenigingen langs het pa leis Soestdijk te mogen trekken, om li. M. de Koningin op H. D. -»rjaardag te komen begroeten. Dit zal des namiddags t.en half twee plaats hebben. De heer \V. Vedder, onderwijzer aan de Christelijke school te Spakenburg, is in gelijke betrekking benoemd aan een Geref. school te Amsterdam en heeft deze benoeming aangenomen. ATJEH. Aan het Departement van Koloniën werd Zondag het volgende telegram uit Atjeli ge zonden, dat Dinsdagochtend werd bekend gemaakt «Eergister zijn benden op den Rlang Ritang gevolgd tot in liet gebergte. Gesneuveld trompetter N. van Spanjegevaarlijk gewond fuselier C. J. J. Ras." Dinsdagmiddag werd het volgende olïicieele telegram ontvangen «Eergister naarLepong. Vijand uit benting Dea Mamplan verdreven. Daar bivak opge slagen. Eén militair beneden den rang van officier gewond. Vijand uit strandbentings door het vuur der marine verjaagd." Aan het Nieuws van den Dag werd ge seind «Troepen naar Lepong, dat zij verwoestten ondervonden geen tegenstand. Toekoe Oemar vluchtte in een zeilschip naar Melaboeh ver volgd door de Condoi.' Met leedwezen zal men zeker liet bericht missen, dat het de Condor (geen oorlogsschip, maar een stooiuscbeepje van de Gouvcrncments-marine) is ge lukt, Toekoe Oemar te achterhalen, maar zij die bekend zijn met de tallooze streken waar een prauw wel en ecu stoomschip niet varen kan, luidden reeds aanstonds een zwaar hoofd in de vervolging. Melaboeh, waarheen Toelcoo Oemar gevlucht zou zjjn, ligt omstreeks 8 mijlen bezuiden Lepong, en is de geboorteplaats van onzen vi'oegeren bondge noot. Dit belet echter niet, dat men hem daar liever niet ziet komen, daar hij or vroeger nogal onrust wekte, waardoor een krachtige partij tegen hem ontstond. Intusschcn heeft zijn vlucht uit een moreel oog punt wel eenige beleekenis. vooral omdat Toekoc Oemar den weg door de hergen naar de XXII Moekim» had kunnen inslaan. Dat hij dit niet deed, bewijst, dat hij zelf gevoelt daar een nog minder vriendschappelijke ontvangst te zullen genieten dan in zijn geboorteplaats. Gister wem het volgende telegram aan het Departement, ontvangen «Eergisteren het Lepongscbe doorkruist. Vijand verdreven tot bezuiden Poeloet. Licht gewond éen officier en éen fuselier." De Regeering zou bezig zijn met de laatste hand te leggen aan een Ontwerp van wet tot verplichte levensverzekering van werk lieden en tot oprichting van een Staatsbank voor levensverzekering, die daarmede ver band houdt. Bij zijn jongste inspectie deelde luitenant- generaal Hennas den officieren mede, dat de kleeding en bewapening der infanterie met uitzondering van het hoofddeksel zoo goed als geregeld was. Dit laatste schijnt nu ook gevonden te zijn. De 1e compagnie 3e bataljon van het 7e regiment infanterie, die de nieuwe uniform en uitrusting in beproe ving heeft, zal nl. eerstdaags voorzien wor den van een hoofddeksel, dat veel gelijkenis heeft met de z.g. »pupillen-pet" en er met eenige wijziging zeer goed uitziet. Op het moment wordt het model nog ontsierd door een veel te zwaren stormband van dof leer. Ook de kwartiermuts blijft met eenige wijziging behouden. jn liet Centrum beklaagt zich een inzender dat een zijner bekenden, die met levensge vaar acht menschen gered heeft bij een overstrooming, slechts een bronzen medaille met loffelijk getuigschrift heeft gekregen. Wat moet men dan wel doen om in Hol land een ridderorde te verdienen, vraagt hij. Als den man liet Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw ware toegekend, wij zouden er evenmin tegen hebben als toen dat verleend werd aan den ouden heer Li maar zou voor den man niet de hoogste belooning zijn liet besef, dat hij acht men schen aan den dood heelt ontrukt? Dat is, dunkt ons. voor iemand meer waard dan een ridderorde, welke helaas aan zoovelen gegeven wordt, die er niets voor gedaan hebben. Tot dusver was te Parijs het adres te vinden, waar men gewaar kan worden op welke wijze men in zijn ledigen tijd flÜOO per jaar kon bijverdienen. Wij weten niet ol' het ligt aan de ruime winsten, die het Parijsche philantropische bureau maakte, dan wel aan den lust om het groote aantal liefhebbers, dat naar zulk een aardige bijverdienste hunkert, ter hulpe te komen, maar een feit is het, dat men tegen woordig even goed aan oen advertentiebureaux te Amsterdam de blijde boodschap kan ont vangen als te Parijs. Het is zeker belangrijk te vernemen hoe men de goegemeent te Parijs voorspiegelt rijk te worden. Hij die naar liet Parijsche adres schijft, krijgt let antwoord, dat men daar een toestel gereed heeft waarmede dagelijks drie a vier beelden, een waarde van 10 franc vertegenwoordigende, kan teekenenmen behoeft slechts het bewuste toestel, dat kant en klaar 20 franc kost, tegen rembours te laten komen en het geld komt dan vanzelf. We behoeven wel niét,te zeggen, dat dit aan bod meer schijnt te dienen om het Parijscbe adres te bevoordeelen, dan hem die op de verlokkende aanbieding acht slaat. Als een bewijs hoe de storm van 26 Juli op de Vcluvve heeft huisgehouden, moge dienen, dat door den rentmeester van het Kroondomein (rentambt Het Loo) een veiling van niet minder dan 456 omgewaaide den- neboomen aangekondigd is. Kinderen loopen gaarne achter de rijtuigen en, zoo er gelegenheid bestaat er achterop te kunnen zitten, dan is dat een uitnoodi- ging voor hen om er gebruik van te maken, niettegenstaande de dikwijls droeve gevolgen, welke zoon gratis rijtoer heeft, betzij ze er af vielen, of onder de wielen kwamen of iets dergelijks. Thans, nu de kinderen gedurende de va cant,ie alle gelegenheid hebben, zich op straat te vermaken, is het zeker niet ongepast hen voor dit kwaad te waarschuwen, 'tIs niet alleen (lat zij zulke ongelukken aan zich zelf te wijten hebben, ook op een andere manier, onafhankelijk van hun wil, buitengesloten dat zij zich achter het rijtuig begeven, kan hun een ongeluk overkomen, waarvan zij de gevolgen ondervinden. Zoo kreeg een knaap op de Marnixstraat te' Amsterdam het in den zin achter een rijtuig te gaan loopen. De koetsier had het bemerkt, hij was gewaarschuwd; 't vol gende oogenblik sloeg bij met de zweep om het rijtuig en trof den jongen vlak in het oog. Gillend van pijn liet het kind zich op de straat, vallengeneeskundige hulp werd in geroepen, doch de knaap zal het getroffen oog moeten missen. HULPBANK TK AMERSFOORT. Tot het geven van oei.dkx tf.u leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 17 AUGUSTUS aanstaande,'s nam. van half twee tot hai.k drie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. MERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT- GEBOREN6 Aug. Everardus Hendrikus, z. van Diecemer Klarenbeek en Wijntje Aal ten. 8 Aug. Bernardus Christiaan Josephus, z. van Philippus Wilhelmus Petrus Martinus Smolders eri Maria Johanna Luijkx. Hen- (lrikje, d. van Hendrik Elzenaar en Hendrikje Valkenburg. Reyer, z. van Cornelis Wegen en Rikje van Nirnwegen. Wilhelmina Eli sabeth, d. van Rutgerus van 't Wel en Bar bara van der Veer. 9 Aug. Arie Antonie, z. van Jan Bakkenes en Johanna Gieliks. Johannes Everardus, z. van Karei Hendrik Mulder en Lubberta Dulrnus. - 10 Aug. Antoon Peter, z. van Bernardus van Bekkum en Antje Cornelisse. ONDERTROUWD. 6 Aug. Hendrik van Ommeren en Margrietha Diederichs. GETROUWD12 Aug. Adolf Arnoldus ter Beek en Aaltje Florijn. Dirk Pieter Jager en Hendrina Kroijenga. Wessel Priem en Alijda van Douverden. Petrus Wilhelm van den Hammen en Wilhelmina

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2