Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. gedaan ter voorlichting van hun gemeente- naven. /.ij hobheu op het Raadhuis een volks bureau geopend, waar des Zondags ieder kosteloos raad en inlichtingen kan verkrijgen in alle qurestiën, betreffend wetten en ver ordeningen, mot name ten opzichte van de verzekeringswetten voor ziekte, ongelukken, invaliditeit en ouderdom, van de arbeidswet geving, van de strafwet, van belastingzaken, enz. enz. Indien daartoe aanleiding bestaat, zullen ook de noodige schrifturen, voorzoo ver deze zonder juridischen bijstand kunnen worden opgesteld, kosteloos vervaardigd worden. Al leen zal voor het overschrijven een matige vergoeding aan den klerk moeten worden betaald. De heer Kerdijk gelooft, dat. vele Burge meesters.dengene, die hun voorlichting komt vragen, welwillend te woord staan en hem, zoo goed mogelyk, helpen. Maar terwijl mee- nigeen opziet tegen een vrijpostigheid, waar van hij niet weet hoe zy zal worden opge nomen, schijnt het vry zeker, dat op plaat sen. waar do Burgemeester vertrouwen ge niet bij do bevolking, van een opzettelijk aangeboden gelegenheid niet zelden gebrgik zou worden gemaakt. Laat dit. zegt bij, aanvankelijk geschieden door een enkele naarmate tie goede uit slag ervan bekend wordt, zullen er wel meer volgen. Onder het opschrift «Vooruitgang" bevat het Centrum een hoofdartikel waarin wordt geconstateerd, dat de Katholieken in de laatste tien, vijlt ion jaren op merkwaardige wijze zijn vooruitgegaan Wel loeft, zegt bet blad, tie antipapis tische geest nog voort, do Boornsche Kerk beeft nog steeds haar onverzoenlijke vijanden, die geen gelegenheid laten ontsnappen, om hun haat te luchtenmaar toch welk een kentering, welk een ommekeer in de ideeën! Mei is geen «schande" meer Ka tholiek te zyn en zelfs geen uitzondering, wanneer een Roomsche wordt benoemd tot eene of ander waardigheidKatholieken, die slechts in alle stilte en als ware het een lakenswaurtlige daad het kruisteeken inuken, neen mannen van den echten Roomschen stempel, mannen van geloof, van moed en overtuiging, die hardop durven zeggen wolk geloof zij belyden. Ook in het kerkelijk leven vertoont zich, naar het Centrum aantoont, een bloei. Ne derland is weder overdekt van Katholieke tempels, wier iijn-oploopende torenspitsen ver in den omtrek zichtbaar zyn. De kerke lijke kunst beeft zich machtig ontwikkeld. Priesters en kloosterlingen genieten de meest volledige vrijheid. En verder; De Katho lieken zijn geen quanlité ncgligeablozij vormen een party vol leven, vol kracht, welke ondanks een verdrukking van drie lange eeuwen, al hare vrijheden heeft weten te herwinnen. Ook op onderwijsgebied kan het Centrum op vooruitgang vvyzenKatholieke scholen zijn overal verrozen; Katholieke priesters maken deel uit van Staatscommissies, een dominicaner pater bekleedt een leerstoel aan de universiteit der hoofdstad en verkondigt daar de wijsheid van St. Thomas. Op onze seminaria en latynsche scholen bereidt een schare van jongelieden zich voor op de heilige bediening, en in woord en geschrift worden de Katholieke waarheden onbe lemmerd den volko voorgehouden. Voor een doel s. iirij.fi het Centrum dien vooruitgang toe aan Mc broosheid van anderen: de verbrokkeling l<-r Hervormde Kerk, en de moeilijkheden waarmede het liberalisme te kampen heeft. Wat dit laatste betreft schrijft het blad «liet is vooralsnog krachtiger dan het Protestantisme door «Ie getalsterkte zijner volgelingen en dun invloed der verkregen positiemaar toch ook dit grootsche gebouw kraakt. De fundamenten zijn niet hechtde wijsbegeerte voldoet nietde weten schap, waarvan inen alles verwachtte, heeft vele wissels onbetaald gelatenen het on derwijs, dat de anti-elericale heerschappij voorgoed vestigen zou. dreigt een wapen te zullen worden in de hand van hen. «lie de maatschappelijke instellingen willen omver werpen. Dit alles wekt onrust en het wan trouwen wast als een snel opschietende plant. De ervaring in België en elders bewijst, dat niet de liberale partij den aanzwellenilen stroom der revolutiontiait'o democratie en demagogie kan weerstaan. Daartoe wordt meer veroischt dan zij geven kan. En de ernstige vraag rijst: waar dan «Ie macht te vinden, welke den dreigenden stormvloed zal keeren en «Ie maatschappij behoeden voor «Ie verwoesting j en hel gevaar eener '.-uwe omwenteling! Men wil of kan iet nog niet openlijk getuigen, maar toch, tneo voelt, dat juist «Ie Katholieke Kerk hier groote diensten he- wezen heeft. Er staat zóóveel los, er wankelt en bezwykt. zóóveel op allerlei gebied, «lat i Rome's eenheid, Rome's vastheid cri orga nisatie weldadig aandoen. En word weleer de Kerk beschuldigd van revolutionnaire 1 strevingen, thans laul reeds menigeen zich de bekentenis ontsnappen, dat huur bestaan en haar kalme kracht een waarborg zijn tegen de overweldiging der maatschappelijke j orde". Eindelijk voert het blad als reilen doron- leving van de Katholieke Kerk aan. dat de materialistische beweging een sterke reactie heeft uitgelokt. Ook hot onpartijdig historisch onderzoek, dat op tal van feiten een juister licht heeft geworpen, heeft daartoe bijge dragen. Bij het feest van generaal Van der Heyden, op diens 70stcn verjaardag, kwam aan den dag, dat de oudjes op het Kol. Militair Inva lidenhuis «Bronbeek' 's winters kou loden. Thans wordt meegedeeld, «lat «1e Minister van Koloniën de gelden voor een centraio verwarming van Bronbeek op de Begrooting zal brengen. We juichen «lit van harte toe, maar hopen nog meer, dat men niet zal wachten met het maken der toestellen tot de geldon in een volgende Kamerzitting zullen zijn toege staan, daar do oudjes anders onherroepelijk dezen winter weer in «Ie kou zitten. De lotelingen, die dit jaar bij de bereden korpsen zijn ingelijfd, zullen op Donderdag 1 October a.s. in werkelijken dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en ge oefend. Men meldt uit Haarlem Een der inrichtingen van bijzonder onder wijs, die van den heer L. van der Wilk, is uitgebreid en verplaatst. Dit op zich zeifis niets bijzonders, maar wel bijzonder is het, dat de lieer Van «Ier Wilk steeds in hooge eere houdt de schoolbank, waarin Nicolaas Beets zat, toen bij zijn eerste lessen ontving van «meester" P. J. Prinsen. De bank heeft een eereplaats gekregen in de nieuwe lokalen. Burgem. en Woth. van Leeuwarden hebben aan den Raad ecu voorstel ingediend om, evenals gedurende de kermis de draaimolens, hippodrómes, enz. in het vervolg ook «Ie plaat sen, ingenomen door beignet, wafel- on zuur kramen, aan den meestbiedende te verhuren. V.e was heel slecht van betalen, «le iullrouw hier in de buurt, en had «lus alty«I allerlei aan te merken on veel meer dan eenig an der, óok op hut gas. Maar de gascommissie kon tot nu toe met. dan met groote moeite haar gelil krijgen, en wanneer zij betaalde, had zij weer allerlei reclames; nu eens was het licht, te fel, dan te llauvv, straks flikkerde het. Kindelyk de juffrouw zou twee nieuwe meters krijgen, «lan. verzekerde men haar. zou er geen reden tot klagen meer zijn. De litter zet de nieuwe meters, de juffrouw wil de kraantjes beproeven, maar o wee! nog grooter ramp dun vroeger! Nu brandt er in 't geheel geen licht. «Maar fitter't wil niet branden De me ters deugen niet!" «Jawel juffrouw! «Ie meiers zijn puik, heel puik zelfs, maar weef u, bij deze is bot eerst betalen, dan gas!" De leuke litter liet de juffrouw verbluft staan. En sinds heeft de gascommisie geen hinder meer van de slechte betaling der juffer, want zij had twee muntgasmeters gekre gen. Gebruik makende van de tegenwoordige goedkoope reisgelegenheid heeft «Ie bijna 90-jarige weduwe Van der Wal, uit Nieuwe Pekela, een bezoek gebracht aan haar familie te Zaandam. De oude vrouw is in den besten welstand daar aangekomen. Te Lommei kon men dezer dagen twee vreemde bedelaars zien die, om aalmoezen te vragen, van het eene huis naar liet andere trokken per rijwiel. Dat is toch wèl eind-euwsch. Ds. D. Ringnalda, predikant bij de Gere formeerde gemeente te Oudslioorn, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij «ie godsdienstoefening in «Ie Gereformeerde kerk B hier. De heer D. Gerritsen heeft ontslag geno men als lid van de Commissie van reclame voor de gemeentelijke Inkomstenbelasting. De concertreis van het Amsterdamsch vocaal-quartet is thans vastgesteld. Na «Ie eerste uitvoering, op 0 September te Amsterdam, begint de tournee. Amersfoort slaat lot dusver op no. 14 of één nu laatst, doch roet vele plaatsen wordt nog druk onderhandeld. Luitenant-kolonel J. M. Buffart van het 5e regiment infanterie te Utrecht wordt gedu rende de manoeuvres in Drente cnOverijsel belast met het bevel over het 3e bataljon van dat korps. De Minister van Oorlog heeft aan den 1e luitenant van het 1e regiment veld-artillerie J. Ij. ten Bosch, gedetacheerd bij de Hooger-o Krijgsschool, toegestaan om de groote manoeu vres van de 2e divisie infanterie bij te wonen. Genoemile olïicier zal daartoe tydens den duur «Ier oefeningen worden ingedeelil bij het 1e bataljon 5e regiment infanterie. Van het 5e regiment infanterie zijn bij het examen tot toelating op «ion Hoofdcursus alle adspiranteu geslaagd, en wel voor in fanterie h. t. I. de sergeanten G. Kopper, li. J. Tietnan en W. Meijer Timmerman Thijssen, voor infanterie O. I. «iesergeanten J. Peters, A. van dorSlooten on J. L.Schuur man. Reserve-korporaal F. B. M. II. Stiphorst, "an het 5e regiment infanterie hier. is be vorderd tot reserve-sergeant. Soldaat J. W.. van het 5e regiment infan terie hier, werd gisterochtend wegens voort durend wangedrag en dronkenschap met een briefje van ontslag uit de gelederen wegge zonden. Kolonel F. Ypey, van den staf der cavalerie, belast met het bevel over «Ie Bij- en boef- srnidschoel hier, heeft pensioen aangevraagd wegens lichaamsgebreken. Maandagavond tegen half tien zocht de arbeider G. S., wiens te talrijke offers aan Bacchus hem met alle geweld aanzetten om eens een kloppartijtje te hebben, opdeLan- gestruat twist met wie maar wilde. Eindelijk gelukte liet hem een partner te vinden, in «Ion huzaar B. dien hij met. een steen een wond toebracht aan liet hoofd, welke door dr. Schrei,nier moest verbonden worden. Onder hevig verzet is hij dwor de politie en met behulp eener patrouille naar liet bureau van politie overgebracht. Tegen een infanterist, die weigerde assis tentie te verleenen, is proces-verbaal opge maakt. Bij «le Zaterdag gehouden ondershundsche hei-besteding van den verbouw van »De Arend" zijn 3 biiletlon ingekomen, n.l. van W. van Achterbergh, hier, ('1(5 450; .1. F. Tulman, te Amsterdam, f10440, en J. Timmer, te Apeldoorn, f10 410. Met werk is niet gegund. Bij de hedenochtend ton overstaan van architect Kroes gehouden aanbestoding van «ion verbouw van oen huis aan «len Soester- straat vveg werd ingeschreven door «ie volgende stiidgcnootenG. Wolfswinkel, f3789; W. Kunt/., f3545; J. Klaaronbeek, f3298; J.van Keulen, f3130; G. Wassink, f3105 en W. van der ICooy, f2030. Bij «le Dinsdagochtend ten overstaan van architect Kroes gebonden aanbesteding van den bouw van een burgerwoonhuis aan dun Lcusderweg bij den spoorweg werd ingeschre ven door «le volgende stailgenooleiiW. van Achterbergh, 14200; J. van Keulen, f4100: .1. Klarenbeek, f3988 G. Wolfswinkel, f3871 G. Wassink, 13775; W. Kunlz, f3650. Dagen achtereen regen en storm, alsof we in 't hartje van October waren «3ii hedenoch tend voor «le eerste maal na langen tijd mooi, zacht, zonnig weer. 't, Was of Nutuur «Ie tentoonstelling barer schoonste kinderen eens recht goed wilde doen slagen. Het derde bloemenlbest van «Floralia" was alweer mooier «lan «Ie beide voorgaande; thans 278 inzenders tegen 124 ten vorigen jare en 42 in 1894; ook liet bezoek was weer drukker. De muziek vereeniging «Cmcilia" gaf weer enkele zeer goede stukken ton beste, in 't kort alles werkte mee tot een keurig geheel, waarvoor aan het ijverig bestuur der jeugdige vereeniging een woord van warme hulde mag worden gebracht. Als keurmeesters fungeerden U. van Dijk, van Hoogland (Schothorst), W. F. .lansen, van Leusden (De Boom), en H. van «ie We tering, van Woudenberg (Luanzichl). Een Isten prijs verwierven: G. de Kruijff, M. de Rooij. W. ter Beek, J. Kaljee en W. van Daal. Een 2den prijs: N. Moorselaar. W. Both, J. Dieters, C. Kolfschoten E. Kool en K. Rijnen. Een 3e prijs Icon worden toegekend aan J. v. d. Velden, A. Homburg, W. van Ach terberg, A. van Wamelen, J. Stuerop, A.v. «I. Velden, VV. v, d. Brink, Boshuizen, G. de Valk en A. G. de Wijs. Een best nursprijs eindelijk kon worden toegekend aan H. Doelen, v. d. Velden, A. v. «I. Hoek. I'. v. Achterbergh, J. Wolfs winkel, C. v. Nimwegen, Johanna v. Voren, R. ReijmorS, W. Boelhouwer. M. Elzenaar, II. v. Eist, M. Hoogevest, J. Stuerop en A. van Wijland. De prijzen bestonden als ten vorigen jare uit inschrijvingen op een spaarbankboekje. Dat het gebeuren moest, dat een huwelijk per phonograaf zou worden gesloten, stond geschreven. De primeur van «leze nieuwe wijze van trouwen is echter merkwaardiger wijze niet aan de Amerikanen te beurt ge vallen. Het feit gebeunle onlangs te Christ- church in Nieuvv-Zeelan«l, waar een blijkbaar zeer vindingrijk paartje in het. huwelijks bootje stapte door bemiddeling van oen pho nograaf. De beide verloofden, dio op groeten afstand van elkander woonden, hadden hun antwoorden en de gebruikelijke formules aan den toestel in quaestie toevertrouwd en de phonograaf toegezonden aan den predikant van Christchurch, die, in tegenwoordigheid der genoodigdoii, onmiddellijk het huwelijk sloot. Alleen de gehuwden ontbraken bij deze plechtigheid. Aan het slot der ceremonie arriveerden zij eindelijk, om «len zegen van don predikant te ontvangen en de ringen te wisselen. De phonograaf namen zij mede naar huis, om haar in den salon der nieuwe woning een eereplaatsje te geven. Zou «lat plaatsje blijvend zijn In een station bij Toulouse is de vorige week beslag gelegd op een trein. f)e Orleans-spoorwegmaatschappij was wegens schaile. berokkend aan een partij goederen, tot schadeloostelling veroordeeld. Zij weiger de te betalen, en nu is een personentrein door do hand «les gerechts in beslag geno men en verzegeld. Zondag wordt te Parijs een nieuwe markt ingewijd, en wel een voorrijwielen. Zij zal eiken Zondag van 12—4 of 5 uur worden gehouden en wel op de Paardenmarkt, boulevard de l'Hópital. Als een bewijs lioeveel in Rusland open bare pronkenschap voorkomt, kan dienen, dat in de afgeloopen week in de straten van Petersburg 1135 hopeloos beschonken per sonen zijn opgepakt, en «le daaraan vooraf gaande week 999 Vroeger werden de be- schonkonen, na hun roes uitslapen te hebben, weer op vrije voeten gesteldthans neemt mén eenter te Petersburg een proef met boeten en hechtenis. De Fiijuro bevatte dezer dagen een ver slag van dag tot dag van het verblijf van «den eersten Tsaar te Parijs." Het was Peter de Groote. die in 1717 een bezoek aan den kleinen koning Lodewijk XV kwarn brengen. Het verslag is zeer vermakelijk. Als staaltje «liene, hoe Peter Vrijdag 11 Juni doorbracht M. gaat naar St.-Cvrhij wil mad. De Mainteuon zien. Deze ligt te bed. Hij trekt de gordijnen open, bekijkt haar op zijn gemak, zegt geen woord tegen haar noch zij f/gen hein. en zonder eenige buiging te maken, loopt, hij weg. «Zij was ei^ verbaasd en nog meer geërgerd overmaar." dus merkt Saint- Simon boosaardig op, «wijlen «Ie Koning leefde ni«ït meer." Er zyn in het dagelijkscli leven voorwer pen. welker gebruik nnszóo eenvoudig, nood- zakolijk en natuurlijk schijnt, dat wij ons niet. kunnen voorstellen, dat men zich vroeger /onder die zaken moest behelpen. En toch komt dit dikwijls voor. De vork, bijvoor- bedil, is eerst in de zeventiende eeuw in «Ie mode gebracht, door een fijnproever uitdien tijd, den hertog l)e Montausier, die door Massillon in zijn lijkrede genoemd wordt, de «scheidsrechter opliet punt vangoeden smaak". Wel is waar was de vork reeds lang tevoren uitgevonden, maar zij vei-scheen slechts bij uitzondering op tafel, en dan nog alleen om er vruchten en koekjes mee te eten. Aan het hof van Byzantium at men met de vork. en van daar brachten de Dogen van Venetië haar in de elfde eeuw mede. In Frankrijk begint, zij eei-st in «le veer tiende eeuw voor te komen op de lijst van hei koninklijke tafelgereedschap. In 1328, na den «lood van dementia van Hongarije, «Ie vrouw van Lodewijk X, worden er bij den inventaris genoemd dertig lepels en een enkele vork. Eenige jaren vroeger werd er in Engeland van een gunsteling van Eduard II, «lie om zijn weelderige levenswijze bekend was, ver teld, «lat hij «Irie vorken bezat,, om er peren mee te eten". In het midden der zelfde eeuw liet oen andere koningin van Frankrijk bij haar dood na. éen vork, zorgvuldig in een étui bewaard, en vier-en-zestig lepels. Omstreeks dien tijd werd de hertogin De Touraino algemeen benijd om haar twee zilver vergulde vorken. Eerst tegen de helft «Ier zestiende eeuw kwam de vork meer in gebruik, ofschoon het bezit nog altijd beperkt bleef tot den adel en «le rijke burgers. Op dit tijdstip ver scheen de vork ook in Polen en Rusland, doch eerst, in de volgende eeuw vergunde «Ie Paus, «lat. zij in de kloosters gebruikt mocht worden. Thans wordt de vork door alle beschaafde volken gebruikt, behalve door de Cbineezen, die zich van de bekende stokjes bedienen de onbeschaafde volken eten bijna alle met de rechterhand. Een araier artikel van dien aard zijn de lucifers. Wij, die er zoo roekeloos mee om gaan, omdat zij als het ware geen geld kos ten, begrijpen niet, hoe men het vroeger maakte, om spoedig vuur of licht aan te krijgen, toen men niet «Ie lucifers maar voor het grijpen had. Welk een omvang het verbruik van luci fers heeft gekregen, blijkt uit de volgende berekening, dooi- een liefhebber van statis tiek gemaakt. Als men nagaat, dut ieder Europeaan gemiddeld 7 lucifers per dag ge bruikt, komt. men tot een totaal van 2 rnilli- arden per dag, of 730 rnilliarden per jaar. Als men die lucifers achter elkander op den grond legde, zou men een lijn krijgen van meer «lan 3(5 rnilliarden Meter lengte; 6000 lucifers wegen 1 Kilogram, hijgevolg wordt er dagelijkscli voor de lucifersiabricage in Europa 300000 Kilogram hout verbruikt. Jaarhjksch heeft Europa 400000 kubieke

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2