De Kleermakerij en Handel in Stoffen, I. J. DOESBURG Bleekers-Dienstbode. Th. J. WELLING. Kunsttanden f 2.50. Gebitten f40. Advertentièn. van Rijswijk de Joop PALUS 1893. ZALM. ZALM. ChylooDg fiember (1896) HOEFSMEDERIJ overgenomen H E E merk .Eureka." W.F.UI Motor populieronhout noodig alleen voor luci fers. Wie het niet gelooft, kan het narekenen. I Ieder weet, dat de Duitsche Keizer Wil helm II een buitengewoon man is. Hij is behalve keizer van Duitschland ook koning van Pruisen, soldaat, zeeman, sportsman, dich- j ter, kapelmeester, componist en schilder: hij bemoeit zich met alles. Thans is de kei zer kok geworden. Sedert eenigen tijd was Wilhelm II ontevreden over de wijze, waar op zijn «chefde cuisine" hetvleesch bereidde. Op een schoonen dag daalde hij af naar de keuken, waar hij het met stomme verbazing geslagen personeel een lesje in het vleesch- braden gaf. Dit was nog niet alles; wantZ. M. maakte van de gelegenheid gebruik, zijn keukenpersoneel tevens proefondervindelijk te verklaren, hoe men volgens Duitsch ge bruik koffie behoort te zetten, De keukenchef was door dit onverwachte lesje zóo beteuterd, dat hij, half ziek van ont zetting, naar een opvolger moest omzien. Dezer dagen is te Londen in publieke vei ling een souvenir van Napoleon verkocht, dat een stuk van historische waarde kan worden genoemd. Het is een haarlok van den keizer, die deze uit zijn naam door graaf Milleraye aan den Engelschen letterkundige Capel Lolft heeft gezonden om hem te danken voor de pogingen, die hij in 'l werk stelde om den overwonnen overwinnaar tijdens zijn gedwon gen verblijf aan boord van de «Northumber land" op de reede van Plymouth, in vrijheid te doen stellen. Als jurist van naam was Capel Lofft overtuigd, dat Napoleon onder geen voorwendsel als krijgsgevangene kon worden beschouwd. Hij was vrijwillig aan boord van de »Bellorophon" gegaan, zoodat hij, naar de Engelsche wateren gevoerd, zich beroepen kon op het «habeas corpus"( de beroemde Engelsche wet, volgens welke iedere beschuldigde in Engeland tegen cautie vuor- loopig in vrijheid kan worden gesteld). De rechtsgeleerde maakte een memorie in dien zin op, die hij den keizer met het verzoek haar te mogen indienen, ter visie stelde. Zonder verwijl begaf Capel Lofft zich naar Londen en daagde den eersten minister voor de politie-rechtbank om hem te doen ver- oordeelen tot invrijheidstelling van den hoo- gen gevangene. De Engelsche regeering liet door haar rechtsgeleerde aanvoeren, dat de habeascorpuswet niet van toepassing was op vreemdelingen. Zonder den moed te ver liezen, nam de Bonapartistische Engelscliinan, die destijils in zijn overtuiging niet alleen stond, zijn toevlucht tot een zeer handigen zet. Op dat tijdstip had een te Londen ge vestigd Franschman en aanklacht wegens laster ingediend tegen een Engelscl)man. Die Franschman was een gewezen soldaat, die j koopman was geworden en door een Engel sehen concurrent was beschuldigd van alle mogelijke laagheden, waarvan de Britsche partijdigheid destijds het Franselie leger be tichtte. Capel Lolft bezocht den aanklager en wist hem te bewegen, Napoleon als getuige in zijn proces te doen dagvaardenOp dit terrein was Lolft onoverwinbaar en het gou vernement zag zich reeds genoodzaakt, den I keizer te ontschepen om hem te Londen als getuige voor de rechtbank te doen verschij- nen, toen men het besluit nam, zijn vertrek te verhaasten, opdat de dagvaarding hein niet ineer zou kunnen bereiken. Zonder dit j overhaast vertrek zou Napoleon, eenmaal in de Engelsche hoofdstad gearriveerd, niet zoo gemakkelijk weer aan boord zijn gekomen om naar de Afrikaansche kust te worden overgebracht. Napoleon wilde niet vertrekken zonder een blijk van dankbaarheid te geven aan den on bekenden vriend, die zich zóo had ingespannen om hem te redden. Hij liet hem dus een lok van zijn haar overbrengen, vergezeld van een bijna amicalen brief. Deze haarlok is nu verkocht voor f375. Capel Lolft had haar duurder gekocht. De verholen en onverholen aanvallen en vervol gingen, waaraan hij onmiddellijk bloodstond, noodzaakten hem, zijn vaderland den rug toe te keeren. Hij overleed te Parijs in 1824. Hoe ver de kunst van draadtrekken ge vorderd is, heeft de heer Bocuse in de Aca demie van Wetenschappen te Parijs getoond. Hij liet daar een draad van platina on iri dium zien, welke slechts een honderdste deel van een millimeter doorsnede had. zoodat 580000 Meters van zulk draad, ongeveer de afstand tusschen Parijs en Bordeaux, 1 Kilo wegen. Kon men een Kilo koper tot een even dunnen draad trekken, deze zou 1400 Kilo meter lang zijn. Het dunste kinderhaar is nog viermaal zoo dik. Deze dunne dradon zijn te Lyon. waar vele ilraadtrekkerijen zijn, vervaardigd in de fa briek van de heeren Bocuse O0., dio voor de bewerking een reeks van toestellen ge bruiken, welker inrichting voor dat doel eeni- ge jaren arbeid heeft, gekost. Die uiterst dunne draden kunnen niet meer dienen voor galon of andere versieringen. Zij zijn vooral van nut voor physiscbe in strumenten en voor het doen springen van mijnen. Wat een Ameiikaan zooal kan!De heer Minor is eigenaar van vijf schouwbur gen in de Vereenigdo Staten, die hij exploi teert; bovendien doet hij in 't groot in dro gisterijen en heelt een photografisch atelier, dat zeer geroemd wordt; ook staat hij aan het hoofd eener uitgeverszaak en bezorgt hij een dagblad en een dramatisch jaarboekje. Onlangs heeft hij ook nog een Bank gesticht en is als impresario voor Eleonore Duse op getreden. Daar de kiezers van oordeel waren, dat die man nog te veel vrijen tijd had, hebben zij hem op den koop toe naar het Parlement afgevaardigd 1 Speciale inkt voor minnebrieven wordt te genwoordig te Parijs vervaardigd. Het «spe ciale" bestaat daarindat na vier weken van het schrift absoluut niets meer te zien Het oudste boek ter wereld schijnt de ptSpyrus van Prisse te zijn. een der kost baarste schatten der Bibliothcque Nationale te Parijs. Het boek werd door Prisse ontdekt in een graf, dat ook een lid der eerste Egyp tische Vorstendynastie bevatte. Daaruit zou blijken, dat het boek in elk geval ouder is dan de 25ste eeuw vóór Christus, misschien wel dateert uit den tijd van Koning Assa. die 3350 jaren voor Christus leefde. Het boek is verdeeld in 44 hoofdstukken en bevat al lerlei voorschriften en wetsbepalingen. Ontduikt men in onzen tijd het verzetten van bergen door er tunnels door te graven, de stem van den roepende in de woestijn kan ook niet meer in de beeldspraak worden ge bruikt Nous avons changé tout 90. In de Sahara is thans een telephoonlij 11 aangelegd Onze lezers zullen waarschijnlijk wel nooit bedacht hebben, dat zij het zonderlingste ding met zich ronddragen, iets, waarvan de rug van voren is, de wortel van boven, de vleugels van onder: hun neus. In Amerika zal binnenkort aluminiumgeld in omloop worden gebracht. De secretaris der schatkist is door een bill gemachtigd,proef- munt te doen slaan. Op gezag van medici van naam, 0. a. pro fessor Saltet, wordt appelwijn aanbevolen niet alleen voor nierzieken maar voor ieder. De practijk van den opkomstdwang.Te Brussel, waar liet opkomen ter stembus ver plicht is, bleef verleden Zondag nog x/8 der kiezers thuis. Men zal nu (>000 personen moeten vervolgen. Rij kNi>ostsi>aHi-1)Rnk Toe hen, die zich, ten aanzien van dienstaange legenheden, schriftelijk tot hem wenden, richt de ondergetoekende het beleefd verzoek, niet (op het adres) aan zijne ambtelijke qualiteits-aanauicUng zijn familienaam toe te voegen. Wanneer in laatstgemelden zin mocht zijn ge handeld, worden de brieven, natuurlijk, als van geheel particulieren aard beschouwd, en dienten gevolge: of hem nagezonden, óf tot zijn terug komst ter directie, in bewaring gehouden. Iliordoor kan (de ervaring heeft liet geleerd), buiten toedoen des ondergeteekenden, belangrij ke vertraging in de afdoening der zaken ontstaan, en dientengevolge nan de belanghebbenden ongerief ja, soms nadeel worden berokkend. Vooral is dit geval, wanneer de briefschrijvers inleggers zijn. die hun tegoed, geheel of gedeeltelijk willen terugontvangen. Het is derhalve in hun eigen belang wenschelyk, dat zij aan het verzoek des ondergeteekenden ge hoor geven. De directeur vin de Rijkspostspaarbank, Sassen. Amsterdam, 15 Augustus 1895. die tot heden onder de firma J. WELLING gedreven is, overgenomen hebbende, zeg ik dank voor 't gedurende ongeveer 50 jaren wijlen mijn vader geschonken vertrouwenden hoop ik, zijne wijze van werken tot richtsnoer nemende, dat zelfde vertrouwen deelachtig te mogen worden. Onder minzame aanbeveling, UEd. dienstw. dienaar Mot referte aan bovenstaande mededeeling mijns zoons, neem ik de vrijheid hem ten zeerste in uwe gunst en recommandatie auntebevelen. Weduwe J. WELLING. en Alijda van de Hoef. 15 Aug. Willem, j z. van Willem de Vries en Joanna van Vul pen. Trijntje, <1. van Lubertus Brink en Geertruida Johanna Fliek. Hendrikus Her- manus, z. van Albertus Petrus Franciscus Reeders en Margaretha Hendrina Elisabeth Bijtelaar. Adrianus, z. van Jan Koeslag en Elisabeth Cornelia Peters. 17 Aug. Johanna Elisabeth, d. van Bernardus Zwart en Johanna Elisabeth Peegers. Alberta, d. en Gerrit, z. van Anthonie van Hell" en Klaasje van den Ham. Engelina Joanna, d. van Jan Willem Karei van Wandelen en Anna Maria Jueoba Huijgen. ONDERTROUWD: 13 Aiig. Joseph Uding en Aalberlje van Beek. Hendrik van de Steenhoven en Hendrika van der Last. GETROUWD: Evert Zoon en Hermeintje van 't Hoog. OVERLEDEN13 Aug. Gerrit Veenvliet 26 j. ongeh. 16 Aug. Een lev. aang. kd. rn. g. van Reinder de Wit en Alida Maria de Rue. 17 Aug. Willemina van Reek 70 j. erhtg. van Jan van der Geld. Jo hannes van Mespelaar80 j. wedr. van Adriana Middelaar. Grietje Hartgerse 69 j. wed. van Arris de Bree. 18 Aug. Gatharina Dietiker 23 m. Cliristiaaii Meester 1 m. 0PERATIËN ZONDER PIJN. SPREEKUREN: Maandag en Woensdag van 41/2—1W/s R®r en Vrijdag van 10S1/2 nur. ZUIDSINGEL 959, b\d VARKENSMARKT. AMERSFOORT. iDVERTENTIKN gelieve men in te zenden des Maandags-, des Donderdags en des Zater- dagsochtends voor 12 uur, I groote annoneen zooveel mogelijk eer der, om van plaatsing in 't nummer van den/.elfden dag verzekerd te zijn, Alle voor ons bestemde stukken gelieve men te adresseeren firma A. H. van CLEEFF Kortegracht. Onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van 'belangstelling', on dervonden bij de geboorte van onze Dochter E. OTTE en Echtgenoote. Amersfoort, 19 Aug. 1896. 5.2ste ST J TS-MjOTEMJ Derde klasse. Trekking van 1720 Aug. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van flOO op No. 10627. Prijzen van f45. 1 46 58 88 80 1302 1316 1310 13^ 13201336 1347 1348 1354 1534 1545 1552 1557 1563 j 1570 1659 1683 1688 1715 1717 1735 10610 I 10633 106-43 11746 11772 11780 11701 11811 11818 11823 14413 14439 207712077520782 20784 20705 20708 20807 20824 20846 20859 20800 20867 en 20876. Te zaïnen 51 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 4e klasse 31 Aug.13 Sept. en 5e klasse 14—16, 18, 22—25, 20, 30 Sept., 1, 2. 6—10 Oct. De vierde klasse bevat de navolgende prij zen l van f25000, l van t 5000. 1 van f2000, 2 van 11500, 5 van f1000, 5 van f400, 5 an f200. 15 van f100 en 1565 van f65. (Geene nieten). Loten of gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. no. 350) nog verkrijgbaar, doorgefoerneerde a f3.50 en klassikale a f2.85 per '/go- TANDARTS (Nieuwe Wet) AMERSFOORT, KrlMPSTRelAT 40. Voor T A N D H E E L K U N D E, Kunsttanden en Gebitten te consulleeren alle werkdagen van 912 en van i4x/2. Operatlën zonder pijn. Zeer aan te bevelen T A F E L W IJ N. Per flesch f 065. 24 flesschen 0 6'0 Verkrijgbaar bij J. A. SCH0TERMAJÜ, Utrechtsche straat, Amersfoort. „OLD ENGLAND" Utrechtsche straat 18. GROOTE KEUZE fijne DAMES en HEEREN HANDSCHOENEN. Tevens Militaire Handschoenen in alle prijzen voorradig. Lijnmarkt hoek Zadelstraat U T R E C H T. Prima Oregon ZALM in platte bossen van 1 pond 45 cents. per heele pot. halve kwart f 1.40 „0.76 „0.40 BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 11 Aug. Everdina, d. van Jo hannes Jati Jansen en Marietje Meerdink 12 Aug. Hendrik, z. van Hendrik Talsma en Johanna Maria de Vrije. Engelina Hen drika, d. van Gerardus Gerritsen en Antonia van Daal. 13 Aug. Cornelis Marie, z. van Jacobus Antonius Govers en Johanna Helena Barteleraina van der Miessen. 14 Aug. Hendrika Cornelia, d. van Hendrik Welling Ondergeteekende maakt be kend, dat hij de van IN DEN KLEEF aan de Beestenmarkt heeft en beveelt zich in de gunst van het. geachte publiek aan. Aanbevelend, J. WEI4DEKT, P. VERHOEVE, kleerbleeker bij Noorden, vraagt terstond «ene CURVIM ETERS VELDKIJKERS COMP ASSEN 8TAFKAARTL0UPEN. fJLr INSTRUMENT- en HORLOGEMAKER, HAVIK AMERSFOORT. HoofdaceotaohapReguliersdw. 48 Amst. Alleen verkrijglinnr tc Amersfoort bij W. v. Zalm- gen LnngestriuU hoek Vnrkensmarkt, B. Kortbeek Soestenveg, il. van 't Hof Langeatraat 33, G. Dieges Krommestriuil 250, E. .1. Emich Lcuaderweg 120, H. Koning Arnli. str. 45. M. R. H. Oostervem Arnh. str.. Waterschot Co. Langcstraat, C. v. Koot Muur- htiizen, C'. Jnnsru IJtrcchtschcstr.; tc liaarn hij J. W. Ij. Vervloei, te Dibit bij M. S. Takken, Samuel Mat- thee, te Soest bij II. J. v. Tienen, A. Buitelaar, te Scliorpenzeel bij A. J. Vosselman, te Woudenberg bij Mei. II. Meerbeek, West broek bij II. M. Watier, te N ij kerk bij M. r. d. Mast Nieuwstr., te Veenen- daal liii P. de Jonge Hoogatr,, D.r. Hunnik Markt 8, Wed. II'. A. Meijer Hnofdstr., II. v. Doom Hoogatr., te Baraevold bij Mijnheel:, Erkens, Wed. H.v. Monrik, JV. Balt, to Driebergen bij IF. Kraal, te Doom bij A. van Zaling en. te AmerODgen bij A. ti- Vregen, tc Wijk by Duurstede by I'. J. F. Schelle- kens, II. de Vroom Pzn., M. v. Eek, en WA Dubois.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 3