Stadsnieuws. Advertentièn. PENSION. gehoopt, in welk geval voor hel overblijvende het saldo te goed van f88 natuurlijk niet bereikt zou worden. In dat opzicht is de jaar-statistiek van de directie der Rijkspostspaarbank niet volledig. In een ander opzicht is het jaarverslag over 1895 zelfs eenigszins teleurstellend. Het alge meen resultaat is zeer zeker hoogst verblij dend. Het feit, dat eene som van f 1035555 alleen aan rente is gekweekt in éen jaar door al de inleggers ter Rijkspostspaarbank en dat alleen aan die inrichting een nationaal kapitaal van f' 44 184 883 berust, grootendeels aan geld dat tie burgerman heeft bespaard, en dat men daarbij weder een vooruitgang heeft op te teekenen van f6528236 dat feit op zichzelf is verblijdend. Maar tie rubriek der terugbetalingen is minder kleurrijk. Er werd op 309 512 boekjes terugbetaald in 1895, terwijl in het jaar te voren dat slechts met. 277 204 boekjes 't ge val was. De cijfers der terugbetalingen be liepen resp. f 17 727 430 en t 15577 505dat is dus in het afgeloopen jaar 32 308 meer terugbetalingen met f2 149925 meer aan geld. De percentage was 29 tegen 27 pCt. Uit deze cijfers blijkt wel. dat in 1895 de «spaarkracht" is verminderd en trouwens dit kan men ook zien uit de omstandigheid dat het cijfer der iivretten oh naam van werk lieden een veel ongunstiger verhouding dan het jaar te voren aanwijst tegenover het ge- heele getal der in omloop zijnde boekjes. Meer zekerheid omtrent een en ander zal inen echter eerst kunnen krijgen wanneer men er toe gekomen zal zijn om de stelsel matige inlichting te verkrijgen van een ver deeling van de inleggers bij de Rijkspost spaarbank naar hun beroepen. Men is daarmede bezig. Rij besluit van den Minister van financiën is (ie 353ste Staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt den 16 November 1896 en eindigt den 6. februari 1897. Het examen voor commies hij 's Rijksbe lastingen zal beginnen den 14 September en gehouden worden te Utrecht. Ruim 600 personen hebben zich aangemeld voor de 80 vacatures. De verloting der ho:i lerd gratis abonne menten voor de Nederlandsche Opera zal plaats hebben ten overstaan van notaris H. Mo lenpage op Zaterdag 29 Augustus a.s. des voor middags in het openbaar in een der lokalen van den Stadsschouwburg te Amsterdam. Loten alom verkrijgbaar tot 28 Augustus 's morgens te 10 uur. De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, besloot in een buitengewone algemeene vergadering liet ingekomen voor stel van 117 leden en firma's, orn Maandag 31 Augustus, den verjaardag van II.M. de Koningin, als Beursvacantiedag te beschouwen, aan te nemen. Tegen stemden 19 der aanwezigen vóór 79. Omtrent de zaak van kapitein Van Vulpen, die op grond der onware verklaring zijner schoonmoeder veroordeeld werd, leest men in de «Haagsche Sprokkelingen van het Ulrechtsch Dagblad Het schrijven der schoonmoeder van den onbillijk veroordeelden heer v. V. deed een vraag bij mij rijzen. Niet deze. of het vonnis van v. V. niet moet worden herzien, ofschoon 't mij toch ook een niet aangenntnen indruk gaf van het recht, dat. iemand kan veroor deeld worden op de verklaringen van een ontoerekenbare vrouw en ook niet deze hoe de openbare ocening nu den hypnoti seur straffen zal. <!ic buiten schot de vrouw onderzijn invloed deed handelen maar v/el: waarom het verzoekschrift der schoon moeder. van 12 Juni gedagleekend, twee maanden in onderzoek moest blijven alvo- rends de gratie voor den onschuldig veroor deelde werd toegestaan Als dat aan de formaliteiten ligt, dan wordt 't toch waarlijk hoog tijd, ook die formaliteiten eens links aan een grondige herziening te onderwerpen. Daargelaten nog. dat ik niet vernam, dat inmiddels ten behoeve van den heer v. V. van het recht tot voorwaardelijke invrij heidstelling is gebruik gemaakt. Rij den muziekhandelaar R.. te Utrecht, kwam Zaterdag een juffrouw in den winkel om een vioolsnaar te koopan en gaf daarvoor een rijksdaalder in betaling, van welk geld stuk de winkelbediende baar twee guldens en eenia klein geld teruggaf'. Toevallig was éen van die guldens oen niéuwe, met de beelte nis van de Koningin, waarover do juffrouw zich zóo verrukt toonde, dat zij den bediende vroeg of hij soms nog meer guldens had met de beeltenis der Koningin, in welk geval zij deze zeer gaarne tégen ander geld bij hem zou inwisselen. Geen kwaad vermoedende, haalde de bediende den bak mot zilvergeld uit de lade en begon daarin naar de verlangde muntstukken te «oeken. waarbij de juffrouw hem al heel g'.iAiw behulpzaam was, zo< dut er dan ook svcllra geen een moor was te vindon, on zij, lo m dankende voor zijn be reidwilligheid. den winkel verliet. Nauwelijks was de juffrouw echter vertrokken of de be diende kreeg/'kwaad vermoeden on telde het geld na, waarbij hij tot de treurige ontdek king kwam, dat daaraan f40 onlbrak. Daar niemand anders dau de jnffrouw dat geld kon hebben ontvreemd, werd de politie ge waarschuwd. aan wie het echter niet mocht gelukken haar spoor te ontdekken. Hoe dikwijls namen de couranten reeds een dergelijk bericht op? En hoe dikwijls zullen er nog weer men- schen zijn, welke zich op die manier laten beetnemen Tegen een paar sjouwerlieden, die te Win schoten een levenden rat met petroleum over goten en daarna in brand staken, is wegens dierenmishandeling twee en éen maand ge vangenisstraf geëisebt. Rahden Mas Sosró Kartono. de derde zoon van den regent van Japara, die bij het jongste eindexamen der Hoogere Burgerschool no. 3 was, gaat aan de Polytechnische school te Delft studeeren. K E N N ISG E V I N G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat do Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 1. September aanstaande, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 27. Augustus 1896. De Burgemeester voornoemd, GROENEBOOM, Wetli.. 1° Burg. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 1 September 1896, des namiddags half twee. Punten van behandeling 1. Benoeming van een Wethouder. 2. Verzoeken van dr. H. van Cappelle en dr. A. H. Rorgesius om eervol ontslag als leeraren aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 3. Voorstel van R. en W. tot vaststelling der jaarwedden van ambtenaren ter Secrelarie. 4. Benoeming van twee leden der Com missie. bedoeld bij art. 166 der Gemeentewet. 5. Samenstelling der Ai'deelingen. Ds. Hiemscii hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening inde Gereformeerde kerk R hier. Tot kapelaan in de parochie Muria-ten Hemel-opneming hier is benoemd de Wel- eerw. H. G. G. O verbeek. Onze stadgenoot de Weleerw. B. M. Brom is benoemd tot kapelaan te Ankeveen. H. M. de Koningin-Regentes heeft opnieuw een blijk van II. I). hooge belangstelling in den arbeid van den Orunjebond van orde gegeven, door voor een bedrag van f2000 deel te nemen aan de obligatie-leening voor de stichting «Huis en Hof", aan den Utrecht- sehen weg bij Amersfoort. Tengevolge van de aansluiting van het reservoir op den Amersfoortschen berg. zal de waterleiding hier ter stede morgen Vrij dag) afgesloten zijn van 4 tot omstreeks 10 uur 's avonds. De verjaardag van H. M. de Koningin zal hier dit jaar een zeer kalm verloop hebben. De parade van schutterij en garnizoen zal, door de sterkte der troepen, buitengewoon luisterrijk v.ezenna afloop daarvan volks spelen bij de verschillende kazernes. In Amicitia echter geen concert, wijl de stafmnzick van het 5e regiment infanterie de eervolle opdracht kreeg zich te doen boe ren gedurende het diner ten Hove. Toch worden kort vóór en onmiddellijk na 31 Augustus muziekuitvoeringen gegeven; Zaterdag, ter gelegenheid van debeëediging der nieuwbenoemde officieren, een concert door de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie, aangeboden door het officierskorps, bij ongunstig weder in de zaal. En zeer vermoedelijk Dinsdag wederom concert van Van A ken's dapper korps. liet programma van de muziekuitvoering, Zaterdagavond half' acht op het terras van Amicitia te geven, luidt: 1. „Sntut :1 l'Armée", marche militaire Reuland. 2. Ouverture „Martha ou le marché de Richmond"Von Flotow. „An Dich", Concert-WalzerWaldtmfel. 4. Grande fantaiaie de I'opéra „La Muettc de Portiei", d'Auber Van Aken. 5. Raeoczy-ouvertureKtler-Bèla. 6. „L'inauguration". GavotteVan A km. 7. Grande caprice héroiqueDe Kontsky. 8. Potpourri aits der Operette „Der Oher- steigcr"Zeiler. Dut eendracht macht maakt. ïs weer op schitte rende wijze gebleken op bet Liefdadigheidsfeest, (Int ver boven alle verwachting geslaagd is. Watitalhud de heer Tromp van Holst zijn schoon buiten be schikbaar gesteld: al hebben de dnines, weken to voren en iaugo (lagen achtereen, alles in het werk gesteld om het te doen slagenal hebben inagnzijn- houders, winkeliers. l<uUeii>ars, fabrikanten en par ticulieren als om strijd voorwerpen en verversohin- gen geheel gratia ingezonden (en vele voor Zeer aan zienlijke bedragen) toch wist men niet of er wel publiek zou komen al vermoedde men liet en of er wel koopers zouden verschijnen. Er. ondanks het zeer ongunstige weder is de toeloop ontzaglijk geweest; den eersten dag bijna 700, den tweeden bijna 1000 personenen dat van allen stand. Ook veel werklieden en zeer veel uit den dienstbaren Niet alleen de moreolc voldoening is zeer groot, ook het financieel succes overtreft elke raming liet te kort is niet alleen gedokt, maar er is nog heel wat over voor do aanstaande winter-canipagne. Onze lezers weten, dat de vereeniging „Liefdadigheid" de cijfers van haar inkomsten niet kan meededen en dus moeten we in deze ons ook onthouden vau (1e vermelding der totale ontvangsten, waartegenover nagenoeg geen onkosten staan. Want niet alleen werden de verschillende zaken kosteloos verstrekt, maar ook werden ze zonder kosten bezorgd op (le verkoopplaatsen, die eveneens kosteloos werden ge reedgemaakt en versierd. Hulde aan zooveel menscblievendheid En welk een heerlijke toon heersohte er. Over het feest-zelf moeten we kort zijn. Slechts willen we relcveeren, dat den eersten dag liet ge- lieele stafmuziekkorps van het óe regiment infan terie geheel belangloos medewerkte. Hoe schoon klonk de heerlijke muziek onder het dicht gebla derte. Het Zigeunerkamp en de Kinder-symplionie waren éen immens succes. Wat al moeite om zoo iets zóo te doen slagen en hoe treffend soms om den ernst en de toewijding der kleine executanten gade tc slaan. En (iet herhaalde warm applaus voor het koor gezang van „D. V. V.", op den tweeden dag, was geen „succès d'estime". De kleine maar dappere schare zong niet veel entrain kon 't ook anders, waar het een zoo goed doel gold Sneeuwwitje moest tweemaal gegeven worden, zóo veel belangstelling had het. En de Gondelvaart met zijn fijngevoclde verrassing aan het slot was eveneens een heerlijk moment van dit schnnne feest. Wel zeer terecht heelt Jacob vau Cam pen, die gisteren nog eens een bezoek bracht aan zijn heer lijk buitengoed, gezegd 't Feest der Liefdadigheid, Met zooveel vuur bepleit., Met zooveel tact geleid, Werd goed verstaan Burgers van Amersfoort Hoog thans uw adel gloort. Elk die uw daden hoort Prijst u voortaan De warme hulde, die hij bracht aan de tegenwoor dige bewoners van zijn landgoed, vond weerklank bij alle aanwezigenver van den vijver, aan het einde van het terrein der verkooptentjes, waren de donderende boerah's goed hoorbaar. Het eenvoudig aandenken door den eerevoorzitter, het bestuur en de werkende leden der Vereeniging. bij monde van een der dames, aan Mevrouw Tromp van Holst aangeboden, moge haar een bewijs zijn voor den warmen bijval welke haar initiatief tot het feest vond. Het moge haar in lengte van dagen her inneren aan deze haar nieuwe poging om het lot van den arme te verzachten en, wat meer nog is, armoede ;e voorkomen. Mogen allo wenschen, haar en haren edelenjecht- genoot op deze dagen gebracht, in vervulling gaan. Aanstaanden Zondagochtend om 10 uur zal bij «De Hertekop" een wielerwedstrijd over 25 Kiiomeler worden tcehouden tnsschen onze stadgenooten de lieeren D. Eijsink en W. Ittmann. De buitengewone Algemeene vergadering van de Nederlandsche vereeniging van Spoor weg-Ambtenaren zal bier aanstaanden Zondag om halfeen gehouden worden in de sociëteit HarmonieLangestraat. Het. vaandel van het 5e regiment infan terie zal onmiddellijk na afloop der grooto manoeuvres door den vaandeldrager en een officier naar 's-Gravenhage worden overge bracht, om te worden voorzien van de op schriften «Quatre Bras en Waterloo, 1815" en «Citadel van Antwerpen, 1832" aan het korps toegekend bij Kon. besluit van 7 Au gustus j.l. Aan de grooto manoeuvres van liet5e re giment. infanterie zullen óok nog deelnémen luitenant-kwartiermeester J. Yeenendaal, werkzaam hij den controleur van de inwen dige administratie der korpsen, en luitenant W. II. Doorman, van de artillerie, gedeta cheerd hij de Hoogere Krijgsschool. Eerstge noemde wordt ingedeeld bij het 3e, laatst genoemde bij het 2e bataljon. Bij hot 5e regiment infanterie hier zijn heden de miliciens-verlofgangers van de lich tingen 92 en 93 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen gekomen. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e milil ó"e arrondissement is D. f'. K., soldaat hij het 5e regiment infanterie, schuldig ver klaard aandiefstal in de chambrée ten nadeele van een kameraad, en veroordeeld tot een militaire gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, en in de proces kosten. Gedurende de wintermaanden zal aan de onderofficieren van de verschillende wapens in dit garnizoen onderricht worden gegeven in medische hulp. Nauw heeft een industrieel, vermoedelijk te Amsterdam woonachtig, weer valsche guldens in omloop gebracht of' de couranten waarschuwen de menschen tegen zijn overi gens zeer mooie namaaksel. Ze dragen den beeldenaar der Koningin en liet jaarral 1892, doch missen het rand schrift. Eenieder wnchte zich voor deze namaak. Nu liet zeker is, dat II. M. do Koningin op H. D. verjaardag een rijtoer door een gedeelte van Raam zal maken, worden aller- wege straat versieringen aangebracht. 's Avonds zal de Brink van gemeentewege worden verlicht door tal van illurnineerglazen en lampions. De allegorische optocht beloofd schil terend te worden en moet. gelijk we reeds meedeel den, ten half twen ten Paleize zijn. HU. MM. dn Koningin en 'Ie Koningin- Regentes vertrekken 19 September van Soest- dijk naar Het Eoo. De besmettelijke vlekziekte richt nok te Barneveld, vooral in de kom van liet. dorp, vreeselijke verwoestingen aan onder de var kens. Geen dag gaat voorbjj, of er worden ettelijke dieren onteigend en verbrand. Reeds velen, die mestten om in deu winter wat in den pot te hebben, werden daardoor bitter teleurgesteld. BURGERLIJK3 STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN19 Aug. Hendrika Maria, d. van Gerardus van Nes en Francisca Maria Huurdeman. 20 Aug. Carolina, d. van Jo hannes Jacobus Vermey en Johanna Vos. 21 Aug. Eleonora Gerarda, d. van Leonard van de Kasteele en Elisabeth Catharina Prins. Albertns z. van Mengs van Velzen en Neeltje Veldhuizen. 22 Aug. Gerarda Jo hanna, d. van Hendrik van Doorn en Johanna Akkerman. 23 Aug. Willemina Fredorica, (1. van Jacobus van Reeneii en Geertruida vau Boeijeu. -- Henri, z. van Nicolaas Hen drik van den Heuvel en Johanna van Es- veld. Martinus Johannes Josephus A ute ri i us. z. van Leonardus Johannes van Helvoirt en Lucia Anna Maria Frenay. 24 Aug. Alula Maria Elisabeth, d. van Cornelis Mat, thins Dagelet en Elisabeth Happe.25 Aug. Hendrik Gerrit, z. van Jan Vetkamp en Alijda Koenen. Gerarda, d. van Johannes Rijn en Johanna van Eikelenburg. ONDERTROUWD: 20 Aug. Hendrik de Gans en Teunisje van den Brink. Joost Pucman en Geertruida IJeere. GETROUWD: 26 Aug. Levie Hilversum en Branca Nabarro. Joseph Uding en Aalhertje van Beek. OVERLEDEN: 22 Aug. Gerrit Staats 3 m. 24 Aug. Wilhelmina Johanna de Groot 39 j. wed. van Antoon van Doornik. Be- rendina Flora Vos 46 j. ongeh. Hendrika Priem 10 m. 26 Aug. Jacob Gijsbert van Meetoren 11 m. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden tbr leen zal .«e Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 31 AUGUSTUS aanstaande,'s nam. van ii.vi.i' twkk tot half mui;, zitting houden in oen der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gulden. 1IERM. I'. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Getrouwd: A. J. WARTENA, Beroepen Predikant te Breedeeoort en M. ten BOSCH. Ld. Gouda, 26 Aug. 1896. De heer en mevrouw WARTENA—Ten Boson betuigen hierdoor, mede namens wederzijdsclie familie, hun liartelijken dank voor de lie wijzen van belangstelling bij liun huwelijk ondervonden Na een langdurig lijden over leed heden te Amersfoort, ten huize van huren broeder, onze geliefde zuster en behuwdzuster BERTHA VOS, laatstelijk Directrice van het. Utrechtse!) Stedelijk ziekenhuis. A. N. J. VOS Notaris. M. II. C. VOS— Cautikr van Dissel. II. G. DEEBLKAMP Vos. II. PEER EK A MP. Amersfoort, 24 Aug. 1896. Tot onze diepe droefheid overleed heden ons geliefd zoontje A R I E in don aanvalligen leeftijd van 3 jaar. J. J. BERENDS. S. BERENDS— Van der Neut. Amersfoort, 20 Aug. 1896. V De lieer er mevrouw L. BKEN- DKR BRANDLS betuigen hun dank voor de deelneming, ondervonden bij liet overlijden van hunne zuster en behuwdzuster. Amersfoort, 22 Aug. 1806. Gevraagd voor do maand SEPTEMBER Haam, Soest, Barneveld. Ede of in die omstreken, voor twee dames. Franco brieven met prijsopgaafondér lett, A, W. aan liet Centraal Advertentie-Bureel van GEUR. BEI.INKANTE, Wagenstraat 102, 's-Gravenhage.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2