Donderdag 17 September 1896. No. 4598, 45e Jaargang. Vermaak. Een noodlottig geheim. Binnenland. üitgave Firma A. H. VAN CLE EFF te Amersioort. Verschijnt Maandag- en Donderdag-namiddag met gratis Zondagsblad, Abonnement per 3 maanden 1.Franco per post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 cl., voor het binnenland 50 ut. pet ,1^u5l;l.lïl'en- Advertonliën 1—0 rogels 00 et.; elke regel meer 10 ut. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olhcieële- en onteigoningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 et. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij adv rtentiën van bnitcu de stad worden de incusseerkosteu in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. kennisgeving. Schietoefeningen. I)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 23eu en den 24en September aanstaande door de •troepen van liet 5e Regiment Infanterie op de terreinen der Legerplaats bij Zeist eene oefe ning in bet gevecktschieten zal worden gehou den waarbij met scherpe patronen wordt gevuurd. Het schieten zal plaats hebben van ongeveer "J uur des voormiddag/, tot- 3 uur des namiddags in de richting van N.W. naar Z.O. Het terrein ten O. en ten Z. der legerplaats voornoemd, zal dientengevolge gedurende die uren onveilig zijn. Op de toegangswegen zullen op onderlinge afstanden van 1000 M. palen geplaatst wor den waaraan een rood vlagje en een plankje niet het opschrift „ONVEILIG". Gedaan te Amersfoort, den 16. September 1X96. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPEN"N'INCK. Brillat-Savarin heelt, nu een kleine tachtig jaar geleden, gezegd: Dis-moi ce que tu manges, je te dirai ce que tu es". In navolging daarvan zou men, zich van den zelfden vorm bedienend, kunnen zeggen„Zeg mij waarmede gij u ver maakt, en ik zal u zeggen wie gij zijl." Vermaak, wel verre van een woord te zijn, dat bij ernstige menschen in dis- crediet verdient te komen, is een heerlijk woord, een dat onophoudelijk mag voor komen in 't boek onzes levens. Het komt er maar op aan, in welken zin wij het opvatten. Taalkundig heeft het. een zeer schoone beteekeniszich vermakeu is zich overmaken, zich zeiven herschep pen, dat is, aan lichaam en geest nieuwe frischheid schenken, de verloren krachten herstellen, den levensmoed weder opwek keu, iemand tot een nieuw wezen maken. Helaas! de oorspronkelijke beteekenis van dit edele woord is bij velen onzettend verminkt en onkenbaar geworden. Onder zoek bij velen onzer medemensclieu, wat hun vermaken zijn en men zal u voeren naar muffe lokalen, waar in een atmos feer, van alcohol doortrokken en met dikke rookwolken bezwangerd, vuile kaar ten tussehende vingers gehouden worden. Of men zal u voeren door hossende, klot sende, schreeuwende en tierende volks menigten, die bezig zijn hun kolen to bederven en ziehzelveu langzamerhand te brengen tot een toestand, beueden dien van liet dier. Of wel men zal u brengen in gezelschappen, waar de avond gesleten Feuilleton. 82) Slot. Luister eens unar mij, hernam Kenneth op een toon vau gezag. Je mag je niet in liet hoofd r.etten dat je ter wille van je zuster verplicht bont, nooit te huwen. Gertrude zal wei de laatste zijn om te willen, dat je je voor haar opoffer,t en mijn moeder heeft haar en Phillis even lief als ze mij lief heeft. Lord Chatterly liet geen testament na. Kenneth Ford en Cecil Monk ton werdon door de overheid, op hun eigen verzoek, tot voogden over lady Phillis Chutterlv benoemd. Daar zij do wet tigheid der aanspraken van hun nicht Beatrix Chatterly erkenden, verzette zich niemand tegen do erfopvolging van de laatstge- noemde en met Paschen' had liet kasteel Chatterly een nieuwe meesteres. Lady Beatrix Chatterly was thans de rijkste en aanzienlijkste jonge dame vau geheel In het begin van de lente vertrokken Cecil en zijn zuster met een zeilschip naar Australië, daar de dokter tot herstel van Gertrude een lange zee- wordt met onbeduidende, zouteloozepraat jes. wellicht ook met. lasteren en kwaadspre ken van de afwezigen. En misschien zal men, zijn onderzoek voortzettende, hij I sommigen op de vraag: „hoe vermaakt gij u gewoonlijk, of waarmede V' ten ant- j woord krijgen: „wij vermaken ons in 't geheel nietwij vervelen onshet leven is nu eenmaal criant vervelend, en na in onze jeugd van alle zoogenaamde ver maken volop genoten to hebben, schiet voor ons thans niets over dan verveling." Te beklagen is hij, die ongepaste ver maken najaagtte beklagen is hij, die uit levensmoeheid zich niet meer ver maken kan. Maar te beklagen is ook degeen, die niet met eenvoudige, nede rige middelen zich kan vermakenhij voor wien de vroolijke, huiselijke kring geen vermaak aanbiedthij, die in een opgewekt en geestig gesprek, in sclioone muziek, in een prettig uitstapje geeu vermakende, dat is herscheppende en verlrissclieude kracht voor zijn geest vindt. Hij is gelijk aan den man, wiens ver hemelte voor die van sterk prikkelende, uithcemsche specerijen ongevoelig gewor den is. Het zenuwachtig jageu naar genot, dat onzen tijd kenmerkt, is geen gunstig teeken. „Panern et circenses" (brood en spelen) was de leus en de eisch van het Romein- sclie volk in den Keizertijd het lijkt wel een weinig van of in onzen tijd die leus, een beetje gemoderniseerd, herleeft en bij velen uit de hedendaagsche kriugeu schijnen de „spelen" nummer éen en het werken voor „brood" nummer twee. Laten alle ouders en opvoeders door hun lessen en ook' door hun voor beeld hun kweekeliugen, die gewis bij brood alleen niet kunnen leven, er toe brengen om te haken naar eenvou- voudige, reine, edele vermaken, naar vermaken, die niet verlagen maar ver heffen, die den geest niet afstompen of overprikkelen, maar hem verfrisschen. Laten zij hen afhouden van de ver maken, die geput worden uit den beker der bedwelming (deze uitdrukking mag men zoowel in den letterlijken als in den figuurlijken zin opvatten) en lien waar schuwen, dat ze met de zoete teugen binnenkrijgen den bitteren droesem, die onderaan ligt en onvermijdelijk walging doet ontstaan. ATJEIl. Hij luit Departement van Koloniën is Maan dag ontvangen liet volgend vau 131lezer ge- dagteekend telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-lndië betrelfende de krijgsverrichtingen in Atjeh »ln IV Moekims keert bevolking in grooten getale terug. »Uit Sarnahani worden dagelijks kampongs dooiwocht. »Een korporaal gewond in heuvels van Tjot Basatoel." In verband met de oprichting, naast een hoofdcomité, van provinciale commissies, die allerwegen plaatselijke commissies in het le ven zullen roepen, tot aanbieding in 1898 van een Nationaal huldeblijk aan de Konin gin-Moeder zegt ile Haagsche kroniekschrij ver der N. Gron. Ct, o. a. «Omtrent den aard van 't geschenk is nog niets bepaald, doch ik hoor, dat men er zeer toe overhelt om het te doen bestaan in een geldsom, uit vrijwillige bijdragen bijeenge bracht zonder bepaling van maximum maar met een zeer lang minimum, opdat elkeen zijn penningske kunne offeren liet kapitaal zon dan ter beschikking van H. M. worden gesteld om er zelf een bestemming aan te geven en als blijvend souvenir voor de Re gentes zou er dan een prachtig album, kost baar georneerd, worden bijgevoegd, behel zende de namen van alle deelnemers zeker een reusachtige lijstzonder vermelding van het door elk gestorte bedrag in dat album zouden allen gelijk zijn, de schenkers van't kleinste en het grootste bedrag. Ze zouden allen op dezelfde wijze, alphabetisch gerang schikt en plaatselijk ingedeeld vermeld wor den als Staatsburgers en burgeressen, die de Koningin-Regentes huldigen en eerbiedi- Wij ontvingen een circulaire in oranje- enveloppe en met een driekleurige streep schuin er door heen, waaruit blijkt, dat uit voering zal worden gegeven aan het reeds vermeide plan om ook vanwege de Handels reizigers in 1898 aan H. M. Koningin Wil- lielinina een geschenk aan te bieden. De commissie van uitvoering bestaat uit de hh. Johs. Meijerink, Henri A. van Eijsden en J. J. de Kort, allen te Amsterdam. Reeds is gemeld, dat onze jonge Koningin, na Hare kerkelijke aanneming, in 't laatst van October, Haar eigen hofstaat krijgt grootmeesteres, kamerheeren, hofdames enz. Dit houdt volgens de Haagsche kroniek der .V. ti'. Ct, ook verband met 't voornemen, dat II. M. in het, volgend winterseizoen aan de Hoffeesten zal deelnemen en zich ook met de Regentes meer bij publieke ver makelijkheden zal vertoonen. In het Paleis tr 's-Gravenhage worden nu ook meer ver reis had voorgeschreven. Zij bleven langer dun een I jaar weg on toen het koren ten tweede tnale sedert den doocl van lord Reginald begon te rijpen, keer- den heiden te Chatterly terug, waar zij als gasten hun intrek namen op 'Lauc-house. Daar bekende I Kenneth op zekeren dag aan de eenige vrouw, die j hij ooit had bemind, dat het le ledig Ik /.al niet hertrouwen antwoordde Gertrude. En ik /.al nooit een vrouw nciucu tenzij gij van gedachten veraudert, zeide Kenneth. 'Ut ben te oud voor u, hernam Gertrude; ik beu twee-en-devtig, maar ik voel mij zoo vermoeid en afgeleefd als een oude vrouw. En ik bon veertig. Ik had vroeger altijd gedacht, zeide Gertrude treurig, dat Phillis nog eenmaal uw vrouw zou worden. Wel, ik zal al over de vijftig zijn wanneer zij eerst twintig is en dan zal er wel con jonger en i passender echtgenoot voor Phil gevonden kunnen worden. Neen, Gertrude, ik wil geen weigering van je aannemen, of je moet zeggen, dat je mij niet lief luidt. En dat kon Gertrude uiet. Lady Edith wenschtc bel jonge paar hartelijk en verheugd geluk, toen zij zich als verloofden aan haar voorstelden. Zij zeide tegen Gertrude,dat zij al sedert maanden er in stilte naar had verlangd, haar nog eens dochter te mogen Phillis was verrukt over het nieuws, maar in haar blijdschap bracht zij ecnigen van de aanwezigen in groote verlegenheid. Ik vind het heerlijk, zeide zij tegen Kenneth, want ik geloof wel, dat u goed voor moeder zult zijn, maar het zal mij moeite kosten, papa tegen u tc ieeren zoggenik vind het zoo gek; ik heb mij steeds verbeeld, dat u mijn groote broer waart. Oom Cecil zal moeder erg missen; hij moest nu ook nu trouwen eu dan zou hij geen mooiere, geen liev< vrouw kunueu nemen dan nicht Trix. Lady Beatrix verliet haastig en' met hoogrood ge kleurd gelaat het vertrek. Het was Zondag toen Phillis deze schalksche op merking daar Beatrix, als zij te Chatterly was, voo haar genoegen nog altijd het kerkorgel bespeelde en Cecil weder lid van het koor geworden was, waren 7,ij in de niiddagkcrk, verscholen achter het groene gordijn van het orgel, hij elkaar. Toende godsdienstoefening geëindigd was, speelde zij nog eenige minuten voort en verliet de kerk toen deze reeds geheel ledig was. Niet weinig ver schrikte zij, toen zij in de gang Cecil ontmectte, die op haar gewacht had. Zwijgend liepen zij naast elkaar voort, eu eerst toen zij halverwege Lme-house waren, zeide hij eensklaps Beatrix, je hei.', thans een rijke erfgename, maar toch zou ik je we! iets willen zeggen. Wan neer je niet de aanzienlijkste jongedame van North- shire waart, dan zou ik jo reeds laug geravagd lieb- trekken voor Maar ingericht en de eigen lijke speelkamer vervalt. Met opzicht tot het onderwijs worden groote veranderingen gemaaktde muzieklessen'zijn geëindigd en Het godsdienst-onderwijs loopt nu ook weldra af. Er zal dan meer tijd zijn voor de be oefening van Geschiedenis en vooral ook voor Staatswetenschappen, waartoe eerlang de nian, die er rnede belast zal zijn, wordt aan gewezen. De Troonrede pleegt telken jare door de kranten tc worden uitgeplozen om hier of daar in de woordenkeus''éen diplomatiek in gewikkelde, verborgen beteekenis te vinden. Wij slaagden daarin niet. Het eenige, dat naar onze meening de aandacht, waard schijnt, is de officiëele aan kondiging van een wetsontwerp tot regeling van de verplichte verzekering van werklieden tegen ongelukken. Tegen ongelukken alleen. Pensioenverze- zekeriug bij ouderdom dus nog niet.' Het ontwerp is reeds sedert een paar weken in onderzoek bij den Raad van State. Volgens de Haagsche bladen is het Ont- vverp van wet tot herziening der Gemeente- financiën bij de Tweede Kamer ingekomen. Terwijl de opbrengst der Rijksmiddelen over Juli die van de correspondeerende maand over 1895 met f334211 overtrof, is er in Augustus jl. slechts f 120 45U meer ontvangen dan in Augustus des vorigen ja ars, nl. f 8 877 340.825, terwijl de raming over eene maand bedraagt fit) 994858. De minder gunstige uitkomst wordt ditmaal niet gecom penseerd, maar mede veroorzaakt aoor de rubriek der indirecte belastingen, in welke de successierechten een zoo belangrijke rol plegen te vervullen. De bedoelde groep gaf in Augustus jl. f1549005 tegen fltj" in Augustus 1895. Merkwaardig is 't, en verblijdend tevens voor de algemeene uitkomst, dat ook in ver gelijking rnet Augustus van 't vorige jaar, toen de verscherpte douanebepalingen voor hef. eerst in werking traden, de rechten op den invoer nog steeds een steigende bewe ging aanwijzen. Zij brachten f709 497.705 op; hoewel Augustus 1895 reeds een belangrijk hooger cijfer gaf boven het vroeger normale, overtreft de opbrengst in de afgeloopen maand oog met circa 21/2 ton die van de corres pondeerende maand van 1895. Overigens gaven de directe belastingen ook f 125 000 meerde aecijnzen bleven daarentegen circa een j,on beneden deopbrengst van Oogstmaand 1895de waarborg-rechten gaven een klei nigheid minder, de domeinen evenzeerde posterijen leverden 1' 11 000 meer op de Rijkstelegrafen schommelden een f-4000 terug en de loodsgelden gingen een 1 0000 vooruit. Alles dus kleine mutatiën, gelijk dan ook het eindcijfer weinig verschil in de uitkomsten aanwijst. De stand vau zaken aan 't einde der achtste maand van het jaar is, dat ben, in ij n vrouw te worden. Zij zag hem met haar schoone oogen vrijmoedig aau en antwoordde Cecil, dat ik rijk en aanzienlijk ben, heb ik alleen nan u te dankener kan dus tussehen ons geen kloof bestaan. Je moot niet donken aan hetgeen ik voor je deed, Beatrix. Ik zou, niet willen, dat je mij je hand schonk als een belooning. Neen, Cecil, dat zou ik ook niet kunnen of willen doen; liever ver- iet ik heden nog Chatterly, dat mij lief gewordeulis en deed ik afstand van al mijn rijkdom, dan da ik een man zou toebehooren, dien ik niet beminde. En wil je mij toebehooren, Beatrix? Ja, Cecil, ruet heel mijn hart. Zij legde haar hand in de zijue. In dc volgende maand was Chatierlv in feestdos gehulii eti in de slotkapel werden door Jim Cart- wright twee huwelijken ingezegend, dat van Ken neth Ford met Gertrude Mnnkton eu dat van Cecil Monkton met Beatrix Chatterly. Cecil zou, mettoe- stemraiug der overheid, den naam aannemen van lord Chatterly, opdat het familietlouiein niet iu han den zou overgaan van een landheer, die een anderen naam droeg van dien van !tct roemvolle geslacht, welxs laatste mannelijke afstammeling er bijna een bloedige smet op had geworpen.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1