Maandag 21 September 1896. No. 4599, 45e Jaargang. 1871-1896. Wantrouwen. AKERSFOQRTSCHE COÏÏRAIT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Donderdagnamiddag met gratie Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.—Franco rr post ƒ1.15. Abonnement alleen op bet Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct„ voor bet binnenland 50 ct. pei maanden. Advertontiën 16 regels 60 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaateruimte. Legale-, offieieële- en onteigeningsadvert, per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 cent. 'Bjj advertentiën van buiten de stad worden de incosseerkoston in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVING. Nationale Militie. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 26 dor Militiewet, tijdelijk gewijzigd bjj art. 1 letter h der wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56), Doen te weten, dat het register van inschrijving over het jaar 1896 en de alphabctisclie naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der Nationale militie voor 1897, gedurende acht dagen, te rekenen van beden, van 's voormiddags 10 tot I uur des namiddags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Com missaris der Koningin bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodige bewijsstuKken geslaafd verzoekschrift op ongezcgcld papier, iutcdieucn bij den Burgemeester der woon plaats. Amersfoort, den 19. September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l>e Burgemeester, F. D. SCHIM MELPENNINOK, De Secretaris, 1 W. L. SCHEI.TUS. Een enkel woord naar aanleiding van het zilveren feest der gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, dat men hier heden viert en dat dubbel waard is herdacht te worden, al ware het slechts om het groote nut, dat die Inrichting voor Amers foort had en naar we hopen nog in lengte van jaren hebben zal. Want zeer zeker neemt de A mersfoortsche school een waardige plaats in onder haar zusterinrichtingen, ondanks de schijnbaar groote bezwaren voor de Gemeente aan haar instandhouding verbonden; ondanks de bard- hoorigheid der Regeering voor haar bede om grooter steun; ondanks haar talrijke buiten- gasten, die genieten van de lusten zonder naar evenredigheid in de kosten te deelen. De huidige Directeur der School, de heer G. J. Buys, hepft. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Inrichting een «Gedenk boek" saamgèsteld, dat we niet alleen in veler handen wehschen, maar waarvan we zoo gaarne zouden vernemen niet door woorden, maar in daden dat het in deze gemeente de belangstelling voor het Middel baar onderwijs heeft kunnen verlevendigen. De Wet van 2 Mei 18(33, regelende het Middelbaar onderwijs, legt in «Ie eerste alinea van art. 14 de verplichting op aan het Be stuur eener gemeente, wier bevolking meer dan 10000 zielen telt, om minstens Óen Burgerschool (dag- en avondschool) op te richten. Die wet trad 1 Juli 18(53 in wer- Feuilleton. king; de gemeente Amersfoort telde toen 13 000 inwoners en was derhalve verplicht om uiterlijk zes jaar na de invoering der wet een Burgerschool te openen. Reeds 13 December 1864 werd door den Raad benoemd een Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs en saamgestekl uit de heeren mr. A. G. Wijers, mr. A. N. .1. van de Poll en P. Hondius Tzn. Zij had in opdracht aan den Raad de noodige voor stellen te doen, terwijl het Dagelijksch Be stuur den wenscli had te kennen gegeven om niet den luatsten termijn af te wachten alvorens tot «lie regeling zou worden over gegaan. De eerste Verordening op het Mid delbaar onderwijs, ontworpen door mr. Van de Poll, werd den 17 Juli 1865 met algemeene stemmen door den Raad aangenomen en den 22 Augustus daaraanvolgende in werking gesteld, terwijl in beginsel werd besloten tot stichting eener Burgerdagschool. Eerst den 6 Juli 1868 werd dit beginsel belichaamd en met 8 tegen 7 stemmen genomen het besluit tot oprichting dier school. De groote kosten echter (f5750 jaarlijks) vertraagden de uitvoering van dit besluit, terwijl de meeste Raadsleden zelfs een ge- heele dispensatie van het Middelbaar onder wijs wenschten. Anderen vonden, dat hel geringe nut van zulk eene school de uitgaven niet kon wettigen. In dezen stand van zaken waren het de heeren dr. D. Burger, rector der Latijnsche school, en R. baron Van Heeckeren, directeur van het Postkantoor, die door het zenden van een adres aan den Raad en door het schrij ven van courant-artikelen den stoot gaven tot een meer juiste opvatting van den aard van het Middelbaar onderwijs, dat in de ge meente het meeste nut kon stichten. Boven vermeld besluit werd dan ook niet uitgevoerd, en wederom werd een commissie benoemd om den Raad (e dienen van advies. Toen toonde dë meerderheid een open oog voor de toekomst te hebben, door in plaats van de in het rapport dier commissie nutteloos genoemde Burgerdagschool tot de oprichting van een Hoogere Burgerschool, niet met 3-, doch met 5-jarigen cursus te besluiten (7 Juli 1809). Deze werkelijk moedige daad mag de oorzaak genoemd worden, dat onze gemeente, wat het onderwijs betreft, bij geen andere in den lande achterstaat. Had men toen een driejarigen cursus opgericht waarbij aan het personeel lager eisclien van bevoegdheid kunnen gesteld worden de kosten voor de gemeente zouden niet noemenswaardig min der bedragen hebben dan nu het geval is geweest; doch alle voordeelen van eenen Vrij naar het Duilsch. 1) Den 25sten November 1869 bevatten alleBer- lijnsche bladen het volgende bericht dat hun van ambtswege ter openbaarmaking was toe gezonden „Gisteren in den namiddag werd een der houtvesters in het Gründelwald bij het doen eener ronde, door zijn hond, die opvallend onrustig was, in het kreupelhout geleid, en vond daar, in de onmiddellijke nabijheid van het gedenktceken op het graf van Heinrich von Kleist en Henrietta Vogel op ongeveer 150 Êas van een smul, weinig begaan pad, lusschen et Wannernieer en het station, het lijk van een man, dat blijkbaar gedurende langen tijd, min stens eenige weken, onopgemerkt was gebleven. „De plotselinge weersverandering in de laatste weken, de strenge vorst 5n 't begin der maand, de vele sneeuw, het dooiweer en de voortdurende regens van de laatste acht dagen hebben het. lijk evenals de klecren zoo onkenbaar gemaakt, dat het de justitie zeer moeilijk valt cenig onderzoek te doen, Intusschen kan men met nagenoeg volkomen zekerheid aannemen, dat hier aan een moord gedacht moet worden, begaan door iemand pp/jarigen cursus had inen waarschijnlijk voor altijd moeten missengeen Gymnasium was in deze gemeente mogelijk geweest, daar het juist de doeltreffende combinatie van leeraren is, welke beide inrichtingen hier ter plaatse bestaanbaar heeft gemaakt. Bij de openbare aanbesteding van het school gebouw, op 22 Juli 1870, was laagste inschrij ver de heer J. C. van Eybergen alhier, aan wien de bouw voor f29710 werd opgedragen. De school werd 15 September 187 geopend en de lessen vingen aan inet 40 leerlingen, verdeeld over drie klassen. Tot 1886 varieerde het aantal leerlingen tusschen 55 en 75; daarna groeide het, vooral door vermeerde ring der »spoorleerlingen", successievelijk aan tot 125 gedurende den vorigen cursus. De geschiedenis der school tot op dezen dag is beschreven in het tweede hoofdstuk van het «Gedenkboek". Een merkwaardig gedeelte daarvan behan delt de evengenoemde «spoorleerlingen", wier aantal in den laatsten cursus 38 (d. i. 34 °'0) bedragen heeft en die, sedert de ope ning der school, een uitgave voor de ge meente Amersfoort hebben noodig gemaakt van f27 834.24, terwijl voor de in de Ge meente wonenden in deze eerste kwarteeuw is betaald f174 627.29. Een nog juister over zicht geeft het volgende staatje. Gedurende het bestaan der H. B. S. heeft Amersfoort betaald voor de leerlingen uit: Baaru3913.93s Barueveld 1326.49 515.62 196.62 1253.56 4889.45s 33935 196.62 1311.53 71.47 607.98 2623.24 409.82 1149.70 1095.80s 231.42s 298S.79S 1513.62s Woudenberg4199.20 Zoolang de «spoorleerlingen" nog niet tot splitsing van klassen aanleiding hadden ge legen, verminderde het door hen betaalde schoolgeld de uitgaven der gemeente. Nu echter de splitsing reeds in den vorigen cur sus met éen klasse aangevangen is en in de toekomst zich dreigt uit te breiden ook tot andere klassen, zal hun aanwezigheid beslist nadeelig zijn voor de Gemeentekas. En tegen dit laatste kwaad schijnt geen kruid gewassen; verhooging van hetschool- Ermeloo Harderwijk Hilversum Hoogland Huizen Leusden Li Rhonen Soest Utrecht Veenendaal die geen nieuweling is in het vak, en die bij de uitvoering van den misdaad met kalmte en koel overleg gehandeld heeft. Het lijk was geheel met takken bedekt. De sche del en het gelaat schenen door een stomp, zwaar werktuig verpletterd te zijn ver moedelijk door den grooten steen, die in de nabijheid gevonden werd en waarop sporen van bloed te zien waren. Op het lijk is niets gevonden dan een vest, een broek, een hemd, onderkleeren, schoenen en kousenhoed cn jas ontbraken. „Geen enkel voorwerp van waarde is aan wezig alle zakken zijn ledig. Uit het hemd en de kousen, zijn de raerkteekens weggenomenuit de rijgschoenen, die het tninst geleden hebben van het weer, kon men opmaken, dat de ver moorde tot den gegoeden stand behoorde. Tot nu toe ontbreken nog alle bijzonderheden omtrent het lijk en den vermoedelijke moor denaar. „Ieder, die omtrent personen, die in den laatsten tijd vermist zijn, inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich zoo spoedig mo gelijk aan te melden bij het Commissariaat van politie, 2de afdeeling." Dit bericht bracht grooten schrik teweeg onder de bevolking van Berlijn. Gedurende de i laatste jaren waren juist tusschen Berlijn en I Postdam talrijke villa's verrezen, en nu bewees j deze moord aan de eigenaren van de aardige i kleine huisjes, die daar gebouwd waren tusschen het maatbosch en do Haveïmeren en aan de bouwondernemingen, die hier grootsche villa's aanlegden, dat tot nu toe eigenlijk maar zeer I weinig was gedaan voor de veiligheid van hen die buiten de poorten der groote stad woonden. Door een gelukkig toeval was de ambtenaar, geld dezer forensen heeft onver intrekken ten gevolge van het Rijkssubsidie ten bedrage van f8000, terwijl de talrijke omliggende Gemeenten, geen post op hun hoofdstuk «Onderwijs" schijnen te kunnen brengen, waaruit althans eenigszins aan de bezwaren kan te gemoet gekomen wor den, tegen welke Amersfoort in de naaste toekomst zal te strijden hebben. In weerwil van de vertoogen en het per soonlijk bezoek van het college van Burge meester en Wethouders; in weerwil van het omstandig verzoekschrift van den Raad, in dato "10 Juni dezes jaars, om verhoogd Rijks subsidie, werd door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord, dat er «geen termen zijn gevonden om aan het verzoek te voldoen." Heteenig uitvoerbaar middel om dedreigende financieele moeilijkheden te ontwijken, zal <lus bestaan in hel jaarlijks beschikbaar stellen van een beperkt aantal plaatsen voor nieuwe leerlingen m. a. w.geen klassen meer splitsen. Afgezien van het feit, dat bij een daaruit volgend vergelijkend examen ook aan zonen van ingezetenen de toegang tot do school geweigerd kan worden, zou die maatregel zonder twijfel nadeelig werken op de schooi zelve. Bovendien zou het zeer te bejammeren zijn, dat in onzen tijd waarin zoovele scholen trachten in steeds uitgebreider kring nut te stichten, en zich tot taak stel len door alle middelen haar bloei te bevorde ren juist Amersfoort de zeer twijfelachtige eer zou genieten van beperkende maatregelen toe te |>assen op een tot bloei gerakende on- derwijs-inrichting als onze Hoogere Burger school werkelijk is. Uit het «Gedenkboek" blijkt, welke goede resultaten de school behaalde in haar verle den, en hoevelen harer oud-leerlingen nu eer volle betrekingen in de maatschappij beklee- dendat er o. a. meer dan 80 officieren voorbereidend onderwijs genoten hebben Tevens blijkt echter, welke de groote moei lijkheden waren, die steeds aan de school ver bonden zijn geweest. Snelle wisseling van leeraarspersoneel be moeilijkte o. a. steeds haar streven naar eenheid in het onderwijs. Hoe komt het, dat zoovele leeraren elders plaatsing zoeken De voornaamste oorzaken van dezen toestand zijn ongetwijfeld de afwezigheid van een pen- sioens-regeling en van geleidelijke opklim ming der jaarwedden, alsmede de verplichting van directeur en leeraren om, na afloop van een vermoeiende dagtaak, ook aan de Bur geravondschool nog werkzaam te zijn waardooi^e^ poorl.i „olukkig die belast was met het onderzoek naar die ge heimzinnige gebeurtenis, zeer nauwkeurig bekend met de omstreken van het Wannermeer. Dicht bij de plaats, waar men het lijk had gevonden, bezat de rechter Godfried Hellberg gezamenlijk met zijn broeder, den architect Mar tin Hellberg reeds sedert jaren een eenvoudig buitenhuisje, waarin zij jaarlijks verscheidene maanden doorbrachten. Als de Berlijners hun zomervacanties begonnen te nemen, plachten de broeders dat huisje op te zoeken en bleven daar ge woonlijk tot laat ni aen herfst, somtijds wel tot het invallen 'an de vorst. De verbinding met de stad was in den laatsten tijd al beel gemakkelijk ge maakt, en, zooals ook zeer goed te begrijpen is, zij gevoelden zich bijzonder aangetrokken totdat klei ne huis met den fraaien, grooten, lommerrijken tuin. Hier was hun vader gestorven, hier had de president delaatate, rustigste,mischsien ook wel de gelukkigste jaren van. zijnlevendoorgebracht. Toen hij opzijn vij fen vijftigste jaar wegensgezondheids redenen zijn betrekking moest neerleggen, had hij het. zoo bekoorlijk gelegen boerenhuisje goedkoop Het kleine huis was ruim genoeg om aan de rijke bibliotheek een goede plaats te geven, en in de twee kleine vertrekken op de tweede ver dieping, hadden beide zoons, als zij voorkorter of langer tijd te Wannsee kwamen, het zeer naar hun zin. In het eerst scheen het hun vreemd toe, dat hun vader zich in de eenzaam heid ging begraven, maar elk jaar konden zij zich beter met de voorliefde van hun vader ver eenigen. In het eerste jaar waren zij maar een paar weken, gedurende don warmsten tijd te Wannsee geweest; het daaropvolgende jaar bleven zij al wat langer en het derde jaar bleven zij er zelfs vier maanden achtereen, en bekommerden er zich hoegenaamd niet om, dat de reiB naar Berlijn zoo lastig was. Zij dachten er zelfs over, hun vriendelijke woning in de wereldstad af te schaffen en alleen maar een paar kamers te nemenmaar van dat voornemen moesten zij weer afzien, omdat zij te Berlijn hun bezigheden hadden. Nu was het ook niet alleen om het heerlijk vrije buitenleven, dat de twee zoons steeds meer hun verblijf te Wannsee rekten, het was ook uit bezorgdheid voor hun vader, wiens krachten i gekocht. Daar hij zeer eenvoudig was in zijn ei- I duidelijk zichtbaar verminderden. In het najaar I schen had hij aan het huis niet meer laten verande- van 1869 stierf hij kalm en zacht, diep betreurd i hij ren dan hoogst noodzakelijk was. Hij had na zijn moeitevol leven niets anders gezocht dan rust. en die had hij hier gevonden. Zijn oudste zoon Godfried stond reeds sedert lang op zichzelf, was drie en dertig jaar en griflier bij het kan tongerechtzijn tweede zoon Martin, die veertien jaar jonger was, had kort geleden het eindexa men gedaan van de Hoogere Burgerschool en bezocht nu dc Bouw-academic. 1869 stierf hij kalm en zacht, diep betreurd door zijn zoons, oprecht geëerd door allen, die den uitstekenden man gekend hadden. De jongste zoon, Martin, was toen twee en twintig jaar en moest spoedig examen doen voor archi tect. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1