Donderdag 24 «3S September 1896. No. 4600, 45e Jaargang. 45e Jaar DE BURmSCHOOLffiSTl. Wantrouwèn. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. i Dtnulordagnmnddag mot gratis /.ondagtbUxd. Abonnement per 3 maanden 1.— Frnnoo lont nlleen op hot Zondagsblad voor Amersfoort -10 cl., voor hel binnenhuid CO et. pot Verschijnt Maandag- per post ƒ1.16. Abonnement n 3 inaimdon. Ad ver ten tien 16 rogols 60 et.; elke regel moor 10 ot. Qrooto letters naar plaatsruimte. Legale-, oilieieüle- on ontcigcningsadvort. per regel lö et. Itculnmes per regel 26 ct. AJtontUtrlyke nummer» 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkendon stand, van minstens 6 regels, In het Zondagsblad, per regel 5 oen». Bij aavertentiëu van buiten do stud worden do inenssoerkoston in rekoning gebracht. Bureau KORTEORACHT 56 Telephoou 19. KENNIS GEJ I N G E N. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter konnis van de ingezetenen dezer ge meente, dut het door den Directeur van 's Rijks di- recto belastingen, enz, te Amsterdam executoor ver klaard kohier No. 4 van do belasting op het personeel over hot dienstjaar 1898/97 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wot bepaalden voet to voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt to Amersfoort, den 22 September 1S96. Do Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 6 der wet tot regeling van don klein handel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van JOSEPH KilRÏEN, kofflehuishouder, wonende te Utrecht, in liet perceel „de Keizerskroon" aan don Hof to Amersfoort, wijk F. no. 332, laatstelijk be woond door den lieer J. Eekhoudt. AMERSFOORT, don 24. September 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCIIELTUS.. KOSTFLOOZE WAARSCHUWING lit k oinsten-belasting. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belastingschuldigen die de op 30 September vervallen vier betalingstermijnen namelijk het tweederde van hunnen aanslng over 1896 nog niet hebben aangezuiverd, dat na verloop van de eerste helft der maand October tot eene vervolging moet worden overgegaan. Het indienen van eene reclame ontheft niet van de verplichting tot voortbetaling van de verschenen tormynen. Van het teveel betaald bedrag geschiedt teruggave. AMERSFOORT, den 28 September 1896. Do Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Lang vóór half acht, het uur waarop Maan dagavond het Grand spectacle varié tinta- maresque zou aanvangen, was de groote zaal van Amicitia gevuld, zóo overvol zells, dat de gastheeren, de leerlingen der H.B.Ö., zich moesten vergenoegen met. een staanplaatsie achterin de aardig versierde zaal of in de corridors. Het «Rooster der werkzaamheden", ingericht naar de tabel der lessen van de school zelfs het »45 minuten speeltijd" ontbrak niet werd met veol entrain door- geloopen en met nog meer belangstelling gevolgd. Mogen we ons er toe bepalen te zeggen, dat zoowel de nummers voor het Feuilleton. Vrjj naar het Duitsch. 2) Het volgende jaar bleef het huis leeg. Martin nam als reserve-luitenant deel aan den veld tocht en Godfried kon niet besluiten om alleen te zijn op die geliefde plek, die zóovoel droevige en weemoedige berinneringen in hem opwekte. Het was nu trouwens voor goed uit met het kalme gonot; dat het huisje uun het Wanner- meer de familie Hallberg verschafte. By hot leven van den president waren de oevers van het meer nog bijna geheel onbe woond. Het huis van de Ilellborg's was toon verreweg het voornaamste. De enkele huisjes, die hier en daar in het groen verscholen waren, zagen er allo zeer primitief uit. De heoren Hellberg hadden zien om zoo te zeggen als onbeperkte gebieders beschouwd van de oeverB van het Wannermeer. Maar evenals het met vele andere zaken ging, zoo bracht ook hier de vlucht, die Berlijn na den oorlog had ge nomen, eengeheelen ommekeer teweeg en zoodoende kwam er ook een ommekeer aan deze idylle vóór de poorten van de hoofdstad. Aan alle kanten om Berlyn vooral dilar, waar slechts een klein beekje stroomde of eenig groen ontsproot, ontvouwden de bouw-specu- lanten hun werkzaamheid. slechts 10 dagen oude orkest als Servant) de Bruyn's aardig blyspel »Het spreekuur van den dokter" zeer in den smaak vielenen als we den medewerkenden gymnasiast in 't bijzonder vermelden, dan zullen de overige medespelenden er zeker niet over gebelgd zijn, dat we niet gewagen van hun accuraat zeggen, bun werkelijk mooi spel en hun rol vastheid. Een bepaald succes was «Deftige lui", een vroolijke bent; maar het grootste succesnummer, na dat van het orkest, was ongetwijfeld «Adèle". Ook bet^plechtig bezoek van Amersl'oortsche en andere geesten" die in hun ondeugende quodlibets menige harde waarheid te slikken gaven, was een zeer ge lukkig nummer, evenals de staaloefeningen, die de woorden van Milo van Groton ten volle bewezen. Dat de apotheose, met «Bloeie de H. B. S." in 't oneindige werd toegejuicht, spreekt wel van zelf. Wat al zorgen hebben de leeraren dr. H. van Capelle, F. Rauh en F. Wesseling gehad eer ze hun «jongens" zóo ver kregenhoe vlug liep alles van stapel; hoe stil ging alles in zijn werk. Geen drukte in de zaal als de musici haar verlieten om als acteur of turner in een volgend nummer op te tredengeen lawaai of onnoodig gedraaf achter de coulissen. Dien hoeren komt wel een woord van open lijken dank toe dien dank óok aaa de mede spelenden, die zich aan hun leeraars in zoo geheel ander licht dan op de schoolbanken lieten zien. En na de voorstelling een bal, zóo geani meerd als Amicitia slechts zelden in zijn zaal zag. «Al mijn dansen bezet en al mijn extra's óok" hoorden we een der vrouwelijke leer lingen zeggen reeds vóór het bal een aan vang i.amlater vernamen we, dat er tot bij vieren gedanst is! Dinsdag was bet meer olïicieele gedeelte zelfs de Lieve Vrouwetoren vierde toon ook feest. Tegen half twaall verzamelden Zich in de toepasselijk versierde vestibule der Hoogero Burgerschool, behalve het college van Burge meester en Wethouders, den Gemeente secretaris en den Gemeente-ontvanger, vele Raadsleden, de leden der Commissie van Toezicht, de Rector en het Curatorium van bet Gymnasium, de hoofden der Openbare scholen, de leeraren, tal van oud-leerlingen en eetiige belangstellenden, die zich om half twaalf naar het Gymnastiek-lokaal begaven, waar de huidige leerlingen reeds waren op gesteld. De heer H. W. A. van den Wall Rake nam, als president der Commissie van Toe- zicht, hot eerst het woord om de aanwezigen Er was oon breedo gordel van afzonderlijke villa's oen gansohe kolonie van buitentjes gevormd om hot middelpunt van het Duitscue Rijk. De werkelijke mooie Havelmeren, kwamen het eerst in aanmerking bij de bouwmaatschappijen, en bij het Wannermeer, een der mooiste, waren van 1870 tot 1875 overal nieuwe, en zelfs enkele zeer fraaie en grootsche villa's ontstaan, die een geheele verandering gebracht hadden iu het oorspronkelijk karakter van hot land schap en die het kleine landhuisje van de Heli- berg^ geheel in het niet deed verzinken. Men had den heeren Hellberg voor hun be zitting waarbij de prachtigste sierboomen be hoorden, reeds het twintig- en dertigvoud van don oorspronkelijken koopprijs geboden, maar zij dachten er niet aan, afstand te doen van die eenvoudige bezitting, al hadden ook de vele veranderingen van de laatste jaren veel nadeel gedaan aan het bekoorlijke van hun geliefd buitentje. Zii scholden om hot hardst op de Borlijnscho beursmannen en de drukte en be weeglijkheid der nieuwe buren. Het eenigo, dut hen nog wat zachter stemde voor de onwel kome indringers, was de omstandigheid, dat Mnrtin, die intusschen zijn examen als archi tect had gedaan en onder de mannen van kunst als een van de meest talentvolle jonge bouw kundigen werd beschouwd, van een dier ver achte boursmannen, den heer Reinhold Templin, die door zijn gelukkige en gewaagde speculaties veel van zich had doen spreken, de opdracht ontving tot bet bouwen van eon villa naast hun bezitting. Martin behoefde geen kosten te ontzien en liet ook zyn stoute fantasie de vryen teugel. welkom t.e hceten. Herinnerend aan hut feit, dat 15 September 1871 in het zelfde lokaal ile openingsrede was gehouden, door enkelen der nu weder aanwezigen aangehoord onder deze laatstee noemde spreker meur in het byzonder deti heer Gemeente-secretaris W. I.. Scheltus. De oud-inspecteur van hot M. O. dr. J. Bosscha, die by de opening tegenwoordig was, had een telegram gezonden, betuigende zijn leedwezen, dut hij thans niet andermaal hier kon wezen en behelzende goede wen- schen voor de school (applaus)du oud- Secretaris-Penningmeester der C. v. T., mr. P. VerLoren van Thcmuat, de tegenwoordige inspecteur dr. W. B. J. van Eijk en do vroe gere Burgemeester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck hadden telegrammen go- zonden van denzeifden inhoud. Uun afwezig heid op dezen dag deed spr. on zeker ook zyn toehoorders leed. Nog moer speet hot hun mr. A. G. Wyers, in 1871 Burgemeester, en dr. 11. J. Menalda van Schouwenburg, den eersten Directeur der School, niet hier te zien zij zyn ons door den dood ontvallen, doch hun herinnering wordt levondiggohou- den in en door de school, hun stichting (ap plaus). Spr. bracht een groet aan do oud- leeraren en de leeraren, vooral aan het viertal Prikken, Rauh, Kam en Cruyrt', dat nu oen kwarteeuw aan de School verbonden is (lang durig applaus).* Vervolgens gewaagde spr. van de zeldzame harmonie tussclien de zusterinrichtingen, waarvan de aanwezige curatoren vun het Gymnasium en de hoofden dor Lagere scholen andermaal het sprekend bewijs gaven. Met dubbel genoegen begroette hij de talryke reünisten, welke als hot ware hot aan de school geleerde in beeld brachtenden hui- digen leerlingen mochten zy oon voorbeeld wezen. Zich tot do leden van den Gemeente raad wendend, zeide spr., onder Ik innoring aan hot feit, dut hij zelf zoo lange jaren Raadslid was, dat hij bij ervaring wist hoe dikwyls de Raad geheel d contre coeur de meest eenvoudige en billyke verzookon, door de School aan dat college gedaan, moest afwyzen. Na hem kroeg de heer G. J. Buys het woord, die begon met er op te wyzon hoe hy slechts even 2 jaar, Directeur dor school is. Maar veel is gebeurd in do 14 jaar welke hy als leeraar aan deze inrichting verbonden was, zeer veel in deze eorsto kwart eeuw van haar beslaan, want do Amersfoovtsche Hoo- Otmlat du vorslnggovor don naam van Ebort Torgat, voog ik hom hierbij. Do totter. lfy sohiep oon soort van toovor- on sprookjoe- slot, zooalg mon ze wol vindt in dooompositiÖn van Gustavo Dor6 oon gebouw mot platte dakoit on spitsen, dat tot goun onkelen styl bohoordo en waarvan men nooit do woorga had gezien, manrdatdoor zijn oorspronkelijkheid en grootsoho kunst, evenals door de prachtige uitvooring, overal groot opzien teweegbracht. Hierdoor had Martin op sohitterende wyzo vol daan aan de hoofdvoorwaarde, die Templin hom stilzwijgend gesteld had. Tusschen den architect en den eigenaar van hot trotsche gebouw was langzum mor hand oen zokero band ontstaan, hetgeen mot loodo oogon werd opgemerkt door den ouderen broodor, die intusscnon kantonrechter en rechter van in structie was geworden. Godfried, die den zooveel jongoron broeder Martin ook nog gedurendeti dionBacuderaiojnren met byna vuderlyke zorg on liofdo had goleid, had oigenlyk nooit kunnen inzien, dat Martin eindolyk tot de jaren dos ondorsohoids was ge komen. Hij liet het nooit ontbroken aan ver maningen en berispingen en Martin vond dat ook zeer nutuurlijk. Hot gobourde slechts zelden, dat hij er over dacht, dat hy nu toch ook lang zamerhand wel bevoegd was, zelf zyn plannen te maken en de verantwoordelijkheid daarvoor op zich te nemen, on dat hij nog slechts in geringe mate het gezag behoefd" tc erkennen van zijn broeder, dien ny In zyn kindsheid en zijn vroegsto jeugd onvoorwaardeiyk had ge hoorzaamd. Maar gewoonlijk verzotte Murtin er zich volstrekt niet tegen, als Godfried hem j nog maar altyd als een groot ongozeglyk kind behandoldo. gent Burgerschool is oen van do merk waar digste in den lande, vooral door do moeilijk heden waarmede zij uithoofde dor plaatsolyke omstandigheden te kampen heeft. Als oen roode draad loopt door haar geschiedenis het groote struikelblok «flnancioele bezwaren", woike zelfs vóór de oprichting erkend 011 gevoeld werden. Toch ging tnen over tot do stichting, omdat de Wet daartoe dwong on men, het schalksch artikeltje vermydend, van twee kwailen het besta koos, wat meor geld be steedde voor die grondvesting, doch dan ook iets goeds kreeg. Toen spr. herinnerde aan do Handwerks school, de voorgangster dor H. B. S., en aan do in 1854 geopende inrichting voor M. U. L. O. en hy do hoeren Do Hous on Kollewün complimenteerde, ging een welgemeend en langdurig «hoezee' op. Ook de namen van wylen dr. Burger en baron Van Hneckeren, die vooral door hun artikelen in de Oude Amersfoortache Courant van 18(18 tot 1871 den stoot gaven tot do stichting dorH.B. S. met 5-jarigen cursus, werden mot hetzelfde enthusiasme begroet. Spreker releveerde dan ook liet feit, dat door die stichting Amersfoort naast do 11. B. S. een Gymnasium kon openen als het tegenwoordige is, en dat, door de combi natie der leeraren, onze stad onderwysinrich- tingen bezit waardoor het zelfs by groote gemeenten niet achterstaat, ja, waaropgrootenfc plaatsen zelfs afgunstig zyn (langdurig ap plaus). Verwijzend naar zyn «Gedenkboek," dat den reünisten en belangstellenden lutor werd geschonken, releveerde spr. hot feit, dat hier een ongewoon groote wisseling van leer uren hoeft plaats gegrepenniot minder toch dan 114 leeraren en 4 directeuren hebben in de nu afgesloten 25 juar de school verlaten thans gaan weor dr. Van Capelle en dr. Bor- gesius naar elders oon zeldzaam verlies voor de school (applaus). Door die groote wisseling heerscht niet do noodigo rust in de school, zuodat de resultaten van het on- derwys niet behoorlijk kunnen kristaliseoren, on bestaat er niet do noodige trust tusschen leeraren en leerlingen, die toch vóór allo» elkaar moeten kennen en waardooren. Als echter ondanks die togenhedon nóg een rug- gegrnat in de school is, dan moet daarin ge zien worden de stempel van de energieke hand des eersten Directeurs, dr. Schouwen* burg, en het gelukkig toeval, dat nog 4 zyner leeraren zyn trnditiën hoog houden. Dit vier tal bracht spr. daarvoor zijn warmen dank (langdurig applaus). Deden de oud-loorüngen de Schoor eer aan door wat zo zyn ge women u^h^^naatschajijijj^^^ Dat was ook bost to bogrijpon, daar dioboido karakters zoor uitcon liepuil. Martin wist, dat zyn broeder hem hartelijk liefhad on dat zijn strafprodioatios, al schonen zy hem ook dikwyls Sedunt too on al vorvoolden zo bom ook go- uoht, voortkwamon uit een ware on ooht broe- dolyke toegenegenheid. Bovondion kondo hy zioh zelf gonoeg om te orkonnon,dat hij do meest zorgeloozo on do licht zinnigste van hun beiden was. on dut bijnanltyd borouw zou gehad hebben, als hij niot geluisterd had naar den wijzeu raad van zyn oudoren broodor. Martin was oon buitengewoon knap jongman. Mot zyn donkere, vurige oogen, zijn dik, kas tanjebruin on oonigszins krullond haar, zijn niot zoer zware onder zyn kin spits toeloopende board en zijn door do zou verbrande gelaats kleur, zag hij er uit als iemand uit Zuid-Europa. Hy geleek zeer veel op zyn moeder, die uit Tirol afkomstig was. Fly was lang, slank, ge spierd, en krachtig als oou Horoulos. Van jongs af had hy zeer veel geduun aan lichaamsoefe ningen, was hy ver in do gymnastiek, kon goed zwommen, vechten, paardrijden on was een harte- tochtolijk iagor. In hot rooien had hy het tot zulk con noogte gobraoht, dat hij durfde deel nomen aan do grootste wedstryden, en meestal won hij don oorsten pryB. Hy was vorreweg de moest begaafde vun do tweo broeders. Hy had eigenlijk aanleg voor alle kunston. Zonder ooit muziekles gohud te hebben, kon bij op een voudige muziekavondjes zeer good on aardig Siunospelen. Hy tookonde en schilderde 160 mooi, at hij or laug over geducht had, zioh tot schilder to bekwamen. Wordt u

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1