Stadsnieuws. Binnenland. leerlingen moet dit een spoorslag zijn om desgelijks te doen, opdat zij op hun beurt bij het Gouden feest der school ten voor beeld gesteld kunnen worden. Aan de hand van zijn «Gedenkschrift" ging de heer Buijs de resultaten na van het onderwijs en merkte op, dat, als in de tweede kwart-eeuw de Amersfoortsche Hoogere Bur- gerschool weder 80 officieren levert, het Soger dan alras uitsluitend uit officieren zal bestaan. Vervolgens gaf hij, dikwijls op zeer luimige wijze, uitlegging van de graphische voorstellingen in het «Gedenkboek" opgeno men en voor deze bijeenkomst door een der leeraren op grooter schaal geteekend, o. a. doende uitkomen dat, sedert in 1890 ook vrouwelijke leerlingen werden toegelaten, de houding der leerlingen in de klassen zeer was verbeterd (applaus). Daarna besprak hij de quaestie der «spoorleerlingen" en de coö peratieve «melkinrichting." Herinnerend aan het 1871 gesprokene, bij de opening der School, herhaalde spr. het woonl van den eersten Directeur: «Ik roep uwe medewerking in, ouders, nu ik uw taak gedeeltelijk ga overnemen gedeel telijk, want zonder uwe hulp, zonder uw opvoeding in huis, kan ons werk niet gelukken geeft ons uw vertrouwen, geeft ons uwe vriendschap." Dat vertrouwen is niet beschaamd, dat beroep op vriendschap niet onverhoord geble ven nu de resultaten gezien worden en men viuó uuk wel de lichtzijde moet bekijken, nu zal men zich niet langer blind staren op den donkeren achterkant en steeds mopperen over de groote kosten, de vele en moeilijke lessen, de slrafuren enz.nu zuilen de leer lingen begrijpen waarom strenge tucht en groote orde gebiedend noodig zijn, gelijk de oud-leerlingen dit thans reeds hebben ingezien en zij zullen De Genestet's woord beseffen Werken en denken en leeren is 't leven. Langdurig applaus deed blijken van den weerklank, die deze Feestrede vond by de aanwezigen. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck nam vervolgens het woord om in zijn qualiteit van Burgemeester en namens het Gemeente bestuur zijn vreugde er over uit tespreken, dat zóo velen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging om op deze plaats te ver schijnen. Zoo gaarne had spr. dank gebracht aan dr. Bosscha voor hetgeen deze voor de school deed bij haar geboorte en in haar jeugdthans moest hij zich wel bepalen tot. de aanwezigen te danken, in de eerste plaats de leden en de oud-leden der C. v. T., de beide oud-directeuren dr. Campert en dr. Doyer, de oud-leeraren, het klaverblad dat' met de school zijn zilveren ambts-jubilé herdenkt en de leerarenook de oud-leer lingen, die meewerkten aan den roem dei- school door de positie welke zij zich in de maatschappij veroverden. «Het ligt slechts aan u, leerlingen van den tegenwoordigen tijd, om hun voetsporen te drukken en daar door ook op uw beurt mee te werken aan den roem der Amersfoortsche Hoogere Bur gerschool, voor wier bloei ik u uitnoodigop oud-vaderlandsche wijze driewerf hoezee te roepen." Nadat dr. Campert even had gerepliceerd, had gewezen op de tabellen van dr. De Loos en als zijn meening had uitgesproken, dat de autoriteiten zeker altijd adviezen zouden inwinnen bij den heer Buijs. dien hij sedert '82 kende; en nadat dr. Doyer zijn goede vvenschen voor den bloei der School en het hehoud van haar voorname plaats onder haar zusterinrichtingen had geuit, sloot de heer Bake de door hem op zijn eigene, meester lijke wijze geleide bijeenkomst met een woord van dank aan de verschillende sprekers en hoopte, dat de nawerking van het feest zich in al zijn kracht zou aoen gevoelen ten voordeele der school. Hierna werden de schoollokalen bezocht, waar menige guitige herinnering werd opge diept. De deelnemers aan de feestelijkheden gin gen voor het meerendeel naar Amicitia, waar. den 87 medewerkenden aan de Soiree variée door de feest-commissie een lunch werd aan geboden en de Commissie van Toezicht den Directeur, de oud-Directeuren en de 4 oudste leeraren een collation aanbood. Om 2 uur begon de rijtoer. In 21 vehikels van allen vorm en soort ging het door de hoofdstraten der stad over Heiligenberg, Lookhorst en Leusden naar den Amersfoort- schen berg. Zeer trokken in den langen stoet de aandacht Je groote breack met vrouwe lijke leerlingen, het rijtuig met cadetten en vrijwilligers van het Reservekader en dat met de musici van het schooi-orkest, dat onder leiding van dr. Prange zal blijven vot 'bestaan. Om 0 uur begon in Amicitia de feestmaal tijd van 91 couverts. Aan tafel heersohte een recht gezellige toon en werd menige hartelijke dronk gewijd aan de School wier Zilveren feest met zooveel opgewektheid werd gevierd. De najaarsvergadering van het Classicaal bestuur der Ned. Hervormde kerk van Amersfoort zal gehouden worden op Woensdag 30 September a.s., des ochtends 10 uur in dé consistorie der St. Joriskerk hier. Ds. J. R. Rispen, predikant bij de Gere- gemeente B te Steenwijk, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk op den Singel hier. Nu men zich overal in den lande aan gordt ten strijde om onder de nieuwe Kies wet Hink en eensgezind in het krijt te kunnen treden, nu bij de veranderde toestanden nieuwe krachten geworven en aan andere eischen voldaan moet worden, zoekt ook de vrijzinnige Kiesvereeniging «Amersfoort" naar uitbreiding. De advertentie in dit nummer brengen we in verband daarmee onder de bijzondere aandacht van de in deze zaak belangheb benden. Aan belanghebbenden wordt herinnerd, dat het onderwijs aan de Herhalingsschool op Maandag 5 October a. s. weder een aan vang neemt, in de openbare Lp-"~re school aan de Beekstraat. Om toegelaten te worden, is het noodig, dat de leerlingen vroeger Lager onderwijs genoten hebben. Tot hoofd der bijzondere school voor Christelijk nationaal onderwijs is, in de plaats van den heer H. Hasper, benoemd de heer P. de Groot, thans onderwijzer aan de Gere formeerde school te Utrecht. We willen nog even iu herinnering brengen, dat hedenavond half acht de openbare les der «Volkszangschool" iu Amicitia gehouden .wordt. Bij gunstig weder zal, gelijk we in ons vorig nummer reeds meedeelden, aanstaan den Zondagmiddag om twee uur het staf muziekkorps van liet 5e regiment infanterie omler directie van den heer Van Aaken een matinee geven in Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. Maruhe sur des motifs do Popérette „La femme ;i Papa"Van Aken. 2. Ouverture „Orphée aux Etifers". Offenbach. 3. „Flote de ioie", valse de concert Watdteufel, 4. Souvenir <1e l'opéra „Le pardon de Ploërmel"Meijerbeer. 5. „FEESTKLANKEN" ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Hoo gere Burgerschool alhier Van Aken. 6. LargoH<ïndel. a. Bajaderentanz. 16, Lichtertanz der Braüte von 7. Kaschmir. j c. Hochzeitszug aus der Oper I „Féramors"Rabinstein. 8. Grande fantaisie drawatique de l'opéra „Faust"Ch. Gounod, Dinsdagmiddag werd boven de Zuiderzee een luchtballon gezien, met veel touwwerk docb zonder schuitje. Thans blijkt, dat ze was van de genie troepen te Antwerpen, om 12 uur van daar opgelaten en tegen 4 uur bij De Lemmer verongelukt. De beide luchtreizigers, een kapitein en een luitenant, zijn in zee geval len, doch door visschers gered. Gisteren had te Utrecht de herbesteding plaats van de levering van haver ten be hoeve van de bereden korpsen. Minste in- sch rij vers waren de Gebrs. De Haart, voor 67 cent per 10 Kilo. Bij de aanbesteding op 4 September bedong de minste inschrijver 65 cent. Voor de rechtbank te Utrecht verscheen Maandag de 52-jarige weduwe J. van K., uit Seberpenzeel, beklaagd van op 9 Juli het kind van haar ongehuwde dochter, dat zij hier ter stede «oor fl per week zou beste den. bij het Staatsspoor-station te vondeling te hebben gelegd. Zij had aan haar dochter verteld, dat zij het kindje, dat slechts even 2 maanden was, bij zekere vrouw Vlug te Amersfoort had besteed. Het kind werd door beklaagde des middags om half 3 te vondeling gelegd doch, gelijk we destijds reeds meedeelden, reeds om kwart vóór 3 gevondenaan niets was echter te ontdekken wie het daar had ge bracht, tot de dochter een 12tal dagen later kwam met kleertjes voor de kleine, wat tot de ontdekking van beklaagde leidde. Deze bekeude thans het haar ten laste gelegde feit, aanvankelijk door haar aan de politie ontkend. Zij verklaarde echter het kind gaarne tot zich te hebben genomen, maar haar in wonende oudste zoon en kostwinner wilde het niet in huis hebben. In wanhoop had zij bet op de bewuste plaats nedergelegd, en was toen, zonder te weten hoe, over Leusden naar Scherpenzeel geloopen. De kleine, na eerst ten huize van den po litic-agent Brits verpleegd te zijn, is thans weder onder de hoede van beklaagde in haar woning. De officier van justitie, mr. Smidt, wijzende op het' ernstige van het feit en het schan- i delijke van de handeling, eischte haar ver oordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Blijkbaar diep aangedaan en als verpletterd hoorde bekl. de ernstige woorden en den zwa- ren eisch. Haar verdediger mr. Bilderdjjk, zag in tegenstelling mot hot O. M. in beklaagde geen misdadigster, maar oen pers°u,i die niol anilêpa 'tan maduW» vnivlient. verwijzing naar rte dagvaarding vroeg pL vrijspraak. Mocht do roebthank van andere meening zijn, dan wees hij op haar onbevlekt verleden, op verschillende lichtpunten en schetste welsprekend de treurige gemoeds gesteldheid, waarin bekl. reeds gerutmen tijd verkeerde, waardoor zij onbewust, onder uen invloed van het oogenblik, <n wanhoop had gehandeld en drong aan op een zeer geringe straf. In de Begrooting van Oorlog voor 1897 vinden wij het volgende, «lat den ollicieren ongetwijfeld veel genoegen zal doen De toelage aan de muziekkorpsen der in fanterie is thans met. f 13 650 verhoogd, zijnde het bedrag 't welk thans jaarlijks door de ollicieren tot het instandhouden ervan wordt bijgedragen. De Minister meent, dat de olli cieren niet meer met het gedeeltelijk on derhouden van die korpsen moeten worden belast en dat het niet raadzaam is, hun van hun geenszins ruime traktementen, welke niettegenstaande de belastingen stegen ot uitgebreid werden sedert 1881 geen ver- meedering ondergingen, maandelijks een be drag in te houden ten behoeve van de muziek. Kolonel E. van Gendt, hoofd-intendant, kwam Maandagavond hier ter stede tot het houden van inspectiën. De luitenants-kwartiermeester F. van Laer en J. Veenendaal, die gedurende de najaars oefeningen bij het 5e regement infantrie hier waren gedetacheerd tot het waarnemen van den administratieveu dienst respectievelijk bij het 2e en het 3e bataljon, keerden heden naar hun garnizoen 's-Gravenhage terug. Luitenant L. Schutte, van het 5e regiment infanterie hier, wordt van 1 October tot 15 Januari e. k. gedetacheerd bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage tot het volgen van een gymnastiek- en schermenrsus. Bij het 5e regiment infanterie hier zijn bevorderd: tot sergeant de sergeant-titulair C. W. Pape; tot reserve-onderofficier de reserve-korporaal M. van der Horst, en tot reserve-korporaal de adspiran ten-vaandrig A. Pol en P. J. Bol. Ritmeester L. Bolle, commandant van het escadron ordonnansen hier, is bevorderd tot majoor bij bet 3e regiment huzaren en komt in zijn nieuwen rang te Leiden in garnizoen. Gelijk we reeds meedeelden, wordt ritmees ter M. van Kuyk commandant der ordon nansen. Maandag is hier uit Utrecht aangekomen een detachement van den trein van het le regiment veld-artillerie, tot het verrichten van transportdiensten. HH. MM. de Koninginnen hebben aan den heer F. C. Rekker, chef aan het station Soest-Soesterberg, bij Haar vertrek van Soesl- dijk een gouden doekspeld vereerd, als be wijs van waardeering van de goede zorgen, die de cbef betoonde, wanneer <le Vorstinnen aan het station Soest in-of uitstapten. De heer D. Pool, Burgemeester van Scher penzeel, genoot gisteren het voorrecht zijn öOsten verjaardag te mogen vieren. Dat de waardige en algemeen beminde jubilaris daarbij tal van bewijzen van hoog- achtiog ontving, behoeft wel niet gezegd. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot invoering eener afzonderlijke Rijwielbelasting. Wie op den openbaren weg een rijwiel berijdt, moet voorzien zyn van een van Rijks wege aan hem afgegeven wielrijderskaart, die op de eerste vordering vertoond moet worden aan de ambtenaren der directe be lastingen, invoerrechten en accijnsen. Ook na te zijn afgestegen blijft, op den openbaren weg die verplichting bestaan. Beheerders eener winkelnering kunnen een kaart bekomen, die tevens kan worden gebruikt door ondergeschikten, bestemd om bestellingen op te nemen of waren te be zorgen. De belasting is f'3 per persoon (na 30 Juni de helft) behalve voor ambachts- en handwerkslieden die ten minste 3 K.M. moeten afleggen om zich van hun woning te begeven naar de plaats waar zij gewoon lijk moeten werken dezen verkrijgen de kaart kosteloos. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de ont vangers der belastingen op mondelinge of schriftelijke aanvrage. Voor kosteloo/.e kaar ten moet aangifte geschieden bij den ont vanger en bij weigering is beroep opengesteld bij Gedeputeerde Staten. De kaart vermeldt namen, ouderdom, be roep of bedrijf en woonplaats van Hen houder en is geldig lot 1 Februari volgend op het jaar der aangifte. Op het niet hebben eener vereischte kaart is een geldboete van ten hoogste f50 I gesteld. Vrijgesteld zijn: in uniform gekleede militairen der landmacht en ambtenaren der Rijks- of Gemeentepolitie, zij die verplicht zijn voor den imblieken dienst een rijwiel te berijden, kinderen beneden 12 jaar, zij die op eenzelfde wiel rijden met een ander persoon die van «jen kaart is voorzien, en zij die zich bevinden tusschen de grens van het land en het eerste belastingkantoor. De Minister stelt het aantal rijwielen hier te lande in gebruik thans op ongeveer 35000 en rekent, dat het spoedig het cijfer van 50000 zal hebben bereikt. De Minister meent, dat de controle der ambtenaren niet belemmerend zal zijn, daar het hun geen moeite zal kosten, te weten te kon en wie tot de wielrijders behoort, terwijl op de meeste plaatsen waar de rijders alstappen, de kaart zonder bezwaar kan worden gevraagd. Langzamerhand sterven ze uit. Telkens gaat er weer een heen. En daaronder oudjes, die «het dankbare vaderland" op hun lioogen leeftijd gebrek laat lijden. Maar de Minister van Oorlog beloofde ver leden jaar onderzoek, om te zien wat er aan te doen was. De Troonrede zweeg er echter nog over. En nu en dan sterven er intusschen in kommervolle omstandigheden. Want de Minister onderzoekt. En de Schatkist spaart inmiddels eenige honderden guldens uit. Over het gebrekkig hechten en daardoor spoedig loslaten der postzegels isindenlaat- sten tijd herhaalde malen geklaagd. Bij de nieuw in te voeren postzegels zal hierin ver betering gebracht worden. Men zal weer Arabische gom gebruiken in plaats van het minder voor het doel geschikte mengsel van Ilongaarsche lijm en Arabische gom. Een volkomen onnoodige bezuiniging, trouwens. Een lid van de Redactie der Residentiebode deelt de volgende persoonlijke ontmoeting mede: Het was op den 19en Juni jl., den dag waarop de Kieswet was aangenomen door de Tweede Kamer. Schrijver stond vóór het gebouw dier Kamer in gesprek met den heer Farncombe Sanders, die, den dood reeds in de schoenen, op het rijtuig wachtte, dat hem naar huis zou brengen. Verschillende Kamerleden groetten in het voorbijgaan mr. Sanders niet hartelijkheid; ook mr. Halfm.ins voegde zich bij hem, en zeide, hem de hand drukkend «Tot weerziens, collega. Voor velen van ons zal het ditmaal nog zijn tot weerziens, maar daarna, als de nieuwe kiezers aan het werk gaan, blijven er heel wat weg." «Mij", zeide de heer Sanders, melancholiek lachend, «jagen de nieuwe kiezers niet weg ik ga eerder." Het antwoord luidde: «Geen van ons kent zijn tijdmisschien slaat mijn uur vóór het uwe". Zóo is het niet uitgekomen, maar toch zijn beide mannen zoo geheel onverwacht elkaar nu reeds in den dood gevolgd. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellenden zal liet Centraal- Imreuu DINSDAG den 29 Sept., 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uu" verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit bet bestuur op MAAN DAG den 28 SEPTEM BER aanstaanoe, 's nam. van half twee tot half ditie, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. P. VAN HASELEN, Secretaris-P enningmeester. 3.5«ste ST. i TS-JLOTKHMJ Vijfde of laatste klasse. Tweede week. Trekking van 22 en 23 Sept. (1900 loten). Ten kautore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f200 op No 1551. Prijzen van f70. 64 1333 1352 1353 1651 1661 1662 1682 1736 10573 10613 11739 1174011768 11793 en 20818. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 49 70 81 1305 1334 1337 1543 1636 1640 1675 1725 17331057510589 10590 10599 10606 10610 10628 1064511755 11779 11788 11805 11817 11829 1441014426 14442 20792 20799 20809 20826 en 20830.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2