Stadsnieuws. Staat ;E. baron Mackay, lid van de Tweede Kamer reeds genoemd als zijn opvolgers. De Tweede Kamer is ter vergadering op geroepen op Dinsdag 29 September, des na middags half twee, alsdan is het eerst aan de orde het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp lot invoering der Personeele be lasting. Woensdag om 11 uur openbare vergadering. De Haagscbe medewerker van de Zutph. Ct. geeft de volgende karakterschets in de voorgestelde regeling derGemeente-financiën. Op dit oogenblik worden, zooals gij weet, ook reeds van Rijkswege uitkeeringen ge daan aan de gemeenten. Vooreerst beschik ken zij over 4/5 van de opbrengst van het Personeel, dat in 1885 op een fixum, een bepaald*bedrag, is vastgesteld. Verder zijn er nog gemeenten, die als noodlijdend worden beschouwd en jaarlijks op dien grond een extra-bijdrage krijgen uit 's Rijks kas, welke uitkeeringen worden gedaan uit een op de Bcgrooting van Rinnenlandsche Zaken voor komenden post. Deze Minister nu wil meer uitkeeringen geven, maar volgens een geheel anderstelsel. Extra-bijdragen voor noodlijdende gemeenten zullen wel niet geheel verdwijnen, maar tot enkele gevallen worden beperkt, liet lixum als uitkeering voor 4/5 van het Personeel zal daarentegen geheel komen te vervallen. Daardoor komt circa 8 millicen vrij, die de Minister op een andere wijze wil venleelen. Die 8 millioen zouden echter, ook bij meer steld, zou onzes inziens verbindende kracht ontzegd moeten worden. Naar onze bescheiden meening wordt bier wel wat veel letierkneehterij gepleegd. Als niemand zicli tegen een voorstel ver klaart, is het immers niet noodig dat men hoofd voor hoofd het woord «vóór" uitspreekt. Het Haagsche Day blad behelst oen zeer opmerkelijke verrassing, welke de pas in werking getreden Failissementswet bracht. Een onlangs benoemd curator zond aan zijn failliet die drie kwartier gaans ver woonde, een schrijven over de post om den volgenden dag te zijnen kantore te komen. Wat kwam nu den volgenden dag Niet de failliet, maar des curators eigen schrijven, hem door de goede zorg der posterijen overeenkomstig art. 99 van genoemde wet toegezonden. De curator raadpleegt den Directeur van het postkantoordoch art. 99 is zóo absoluut, dat deze geen afwijking gedongen kan en wel verplicht is 's curators eigen brieven aan zijn failliet hem voortdurend terug te zenden, Daar dus de failliet niet tot den curator komt, moet voortaan wel de curator tot den failliet gaan. Middelerwijl vernemen wij, dat aan de Hoofdadministratie der Posterijen om advies is gevraagd. Luitenant H. U. S. Boersma, van de artil lerie O. I. leger, die op Lombok zoo zwaar gewond werd en door de behandeling van di1. Mezger voor den militairen dienst behouden is gebleven, keert per Lawoe naar Indië terug. billijke verdeeling. nog onvoldoende zijn om alle financieel gedrukte gemeenten afdoende Behalve het 5-gulden-zegel is nu ook ver te helpen, en daarom stelt de Minister zich spenen het 50-cents-zegel, in dezelfde tee- unnii nipt S millioen maar il (nu hoen siaars i i i.i. ï.r i'oeai voor, niet 8 millioen maar 10 millioen'sjaars naar een vasten maatstal aan de ruim '1100 gemeenten uit ie keeren. Naar welken maatstaf, naar welkeregelen zullen nu volgens 's Ministers wetsontwerp voortaan die uitkeeringen geschieden l in de eerste plaats wil hij de uitkeering in verband brengen niet de bevolkingmaar daar als regel is aan te nemen, dat in groote gemeenten de kosten van hetgeen de ge meente in het algemeen belang te doen heeft betrekkelijk van meer beteekenis zijn dun in kleinere, zal niet overal hetzelfde bedrag per hoold worden genoten, lletwetsiuitwerpneemt daarom drie klassen aan, namelijkgemeenten van 5000 zielen of minder, gemeenten van 5000 tot 20 000 zielen en gemeenten van meer dan 90 000 zielen. Afgescheiden van andere factoren, waarover nader, zullen de kleinste fü.50, de grootere f4, en de grootste fl.50 voor iederon inwoner ontvangen als vergoeding van een deel der kosten, die dooi" de Gemeentebesturen gemaakt worden als organen van het Rijksbestuur. De verdeeling zal echter niet geheel ge schieden naar het bevolkingscijfer. Daarbij v il ook rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat de gemeente van een I barer inwoners geen persoonlijke directe kening als het bestaande, f2.50 zegel. De Nederl.-Indisclie regeering is voorne mens zegels te laten vervaardigen van 1, 5 en 10 gulden en kruisbanden van 2 cent. De Nederlandsch e postei'ij schjjnt die stroo- ken nog maar altijd niet aan te durven. Iemand schrijft aan de Haagsche Ct. Ik meen te weten, dat vroeger een bewijs van vervalscbing van postzegels bestond in liet afgeven der kleuren bij bevochtiging. Dezer dagen merkte ik op, dat blauwe en gele postzegels, die aan het postkantoor ge kocht en dus wel zeker echt waren, bij 'tbe- vochligen en opplakken aan de omgeving hun kleur meedeelden. Heeft de Rykspostzegelfabriek de kleur wijze der vervalschers overgenomen Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boter- en kaashandel deelt ons mede, dat door haar aan Z.Exc, den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid alsook aan Z. Exc. den Minister van Justitie adressen van adhaesie zijn ge- zonden, naar aanleiding van de adressen van het Nederlandsch Landbouw Comité, eenige j wijzigingen behelzende aangaande de thans in gebruik zijnde Botervvet. Daar de Regeeringen in naburige landen de belasting kan vorderen, omdat hun inkomen wettelijke bepalingen tegen het bedrog in geacht worden de betaling niet toe te laten. den boterbandel steeds meer bun aandacht De Staat bereikt ook deze on- of minver- i waardig keuren en daartegen strengere maat- mogenden mot zijn belasting door de hef- j regelen nemen, vordert liet belang van onzen fing van accijnzen, maar ontzegt aan doge- i Nederlandsehen boterbandel, dat er ook door meenten de bevoegdheid om hetzejfde te j onze Regeering meer de aandacht aan doen. En door die ontzegging heeft de Staat zelf het middel gekregen om zijn heffingen van accijnzen honger op te voeren. Onder die omstandigheden wordt het billijk geacht, dat de Staat aan de gemeenten een uitkee ring doet, vertegenwoordigend bet aandeel dat door bedoelde categorie van inwoners in de plaatselijke belastingen zou worden gedragen, indien het mogelijk ware hen daarin te betrekke». Zijn iu een gemeente de plaatselijke hellingen hoog, dan zourlen ook de minvermogenden, als zij betalen konden, veel moeten opbrengen, en in zulk een ge meente zal de pilkeering per ziel meer be dragen dan bet geiriiddeldi schonken zal worden en strengere straffen zul len worden toegepast. In de nu trekkende 352e Staatsloterij is verleden week de I' 100 000 gevallen op no. 719. Iemand te Gouda had de onvoorzich tigheid, eenige dagen vóór de trekking een briefje ('L,, aandeel) van dat nummer te verscheuren, waarvan nu het gevolg is, dat de daarop gevallen prijs niet kan wor den uitbetaald vóór einde 1897, indien althans door bet inleveren der overige 19 twintigjes blijkt, dut het verhaal waar is. Dit strekke tot waarschuwing van de hou ders van loten tegen de vernietiging van briefjes, zoolang de trekkingen niet zijn af in de derde nlaats zal rekening worden j gdoope'n en zoo lang de mogelijkheid be houden met de kosten, welke de gemeente slaati ,lilt nog foulen in ,|e trekkingslijsten heelt ie getroosten voor de inwoners, du niet alleen niet dragen in de lasten, maar bovendien in bijzondere mate tot verhooging j dier lasten aanleiding geven, nL de armias- j tigen, die ten laste der gemeentekas hulp ontvangen. Zijn voor een gemeente de arm- last-meer dan liet gemiddelde, dan dien- l tengevolge de uitkeering per inwoner uit 's Rijks kas hoogcr worden. Zierdaar dus de drie factoren, die de grootte der uitkeering zullen bepalena. het bevolkingscijfer: ft. liet aantal on ver mogenden in verband met hetgeen thans door de rnee.•vermogenden aan pluatselijken j belastingen wordt gebrachtc. de armen- I lasten. Herhaaldelijk wordt door Gemeenteraden j een voorstel zonder hoofdelijke stemming aan- I genomen. In het Weekbl. van Uurycrl. Ad ministratie opport iemand de meening, dat die wijze van handelen in strijd is met de Gemeentewetart. 42 zegL toch uitdrukkelijk, dat over alle zaken mondeling en bij hoof- 1 delijke oproeping moet worden gestemd, en bevat geen uitzondering, zooals art. 100 slot der Grondwet voor 'ie Kamers. De redactie teekent er bij aan Het feil waarop gewezen wordt, heelt ook herhaaldelijk onze aandacht getrokken. Aan I een Verordening, op bedoelde wijze vaslge- I voorkómen. De volgende zonderlinge advertentie vindt men in de Schoonhovensche Ct. «Door bet gepraat der omstandigheden kunnen allen 25 gulden belooning ontvangen, die uit mijn rnond vernomen hebben, dat de oorzaak mijns Vaders schuld is, dat hij inij bestolen heeft, geslagen of iets anders, heeft beleedigd, benadeeld of iets dergelijks." Daarop volgt de onderteekening. In de Leeuw. Cl. kwam Vrijdag een ad vertentie voor, waarbij de jonggehuwden danken voor (1e «dubbelzinnige"' blijken van belangstelling, vóór en bij hun huwelijk on dervonden. Vergadering van den Baad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 29 September 1891), des namiddags ten 1'/z ure. Punten van behandeling: 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het plan der geldleening van /"20500. 2. Vaststelling Te aanvuliings-Koliier In komstenbelasting. 3. Benoeming van een leeraar aan het Gymnasium. 4. Benoeming van oen lid der Commissie voor de reclames in zake de Inkomstenbe lasting. Ds, G. Mans velt, van Scherpenzeel, heeft h et j beroep naar de Ned. Hervormde gemeente hier aangenomen. I Door den keurmeester der visch werd j Vrijdag op de weekmarkt een ton haring j afgekeurd voor de consumptie. De politie zorgde er voor, dat het vuil I goedje vernietigd werd. Tot lid van de Commissie van aanslag I voor de belasting op bedrijfs- en ontere i inkomsten is in de vacature-Vermolen b - noemd de heer E. L. H. van Lanscliot Hu- fa recht, die de benoeming heelt aangenomen. Aan de firma H. Gerritsen hier is opge dragen de levering der fourages gedurende I 1897 voor de paarden van het Koninklijk staldepartement. Onze stadgenoot de aannemer Maas van j Drie was Zaterdag met f5055 minste insclmj- I ver bij de door B. en YV. van Utrecht ge houden aanbesteding van het aanleggen van een riool met vergaarputten in een gedeelte van den Koningsweg en van daar door een gedeelte van de Ganssteeg naar den Krommen Rijn. Onze stadgenoot de heer G. van Ede heeft Zaterdag als militair wielrijder deel genomen aan den afslandsi'it Winsterwijk Den Haag. Hij reed zonder gangmakers. Om 5 uur 's ochtends met zijn collega jhr. Verheijen uit Winterswijk vertrokken, kreeg het rijwiel van laatsgenoemde al heel spoe dig averij door den slechten, modderige» weg: wel hielp (Ie heer Van Ede hem bij I de herstellingen er van, doch spoedig brak een der spatborden en geraakte het wiel zóo in liet ongereede, dat jhr. erheijen den tocht moest opgeven. De heer Van Ede ging toen alleen verderen bereikte omstreeks 9.30 Arnhem, en, na een spijker door zijn ach terband gekregen en de zeven gaten daarin gedicht te hebben, ondanks liet lange op onthoud en den slechten weg om 1.30 uur Utrecht, vanwaar hij, zijn route over Gouda en Bodegraven vervolgend, zich om 7.25 aan de Hoofdwacht te 's-Gravenbage meldde, na van liet «Huis Ten Deyl" wegens de duister nis en het herhaalde slippen te voet. zijn gegaan. Als derde aankomende verwierf hij den 3den prijs. Eén was Smit, die oin 3.40twee Couvée, die om 3.52 zich meldde. Men gelieve zich te herinneren, dat bij den zelfden rit, onder veel gunstiger om standigheden door eavalerie-olïiciereii dezen zomer gehouden, de eerstaankomende zich eerst na 24 uur meldde. De adjunct-ingenieur der Hollundsche IJzeren Spoorweg Maatschappij A. E. Hoekstra wordt I November weder uit Amsterdam naar hier teruggeplaatst. Men kwam ons meedeelen, dat het be richt in ons vorig nummer over het nieuw benoemde hoofd der Christelijke school on juist was. Dat onze inlichtingen toch niet zoo heel I verkeerd waren, blijkt uit bet Ulrechtsch dagblad (1 at heden middag in zijn «Stadsnieuws" schrijft De heer De Groot, onderwijzer aan de Gereformeerde School Achter St. Pieter, hoofd de heer Waasdorp, heeft de benoeming naar de Christ, school te Amersfoort aange nomen. Hedenochtend zijn hier aangekomen en aan liet «Hotel Schwemmer" afgestapt ko lonel Roosenboom, majoor De Waal en de kapiteins Sodenkamp en Kemper, van den Generalen staf, benevens de le luitenants Land, Overduyn en Kist, werkzaam onder de bevelen van den chef van den Generalen staf, met eenige minderen en do noodïge paarden tot het houden van een Stafoefe- ningsreis, welke tot 4 October plaats heeft in het Noorden der provincie Utrecht en het Zuidoosten van Noord-Holland. Tot Woensdag vertoeven zij hier ter stede en begeven zich dan naar Baar». De nieuwbenoemde luitenant-kolonel C. H. ter Beek, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, is Vrijdag van hier vertrokken om in zijn nieuwen rang op te treden bij het 1e regiment infanterie. Vrijdag is hier weder het bewijs geleverd hoe nuttig het zou zijn als eens werd ge hoor gegeven aan het reeds''herhaalde malen gedaan verzoek om voor die subalterne officieren «Ier onbereden wapens, (lie in dienst moeten paardrijden, een eigon paard werd aangewezen, waarover zij steeds beschikken kunnen en waarmede zij dan ook vertrouwd kunnen geraken. Luitenant-adjudant J. W. G. P. had Vrij dagochtend een paard gekregen, dat al me nigmaal er vandoor is geweest met wacht- meest'-rsof huzaren. Naar de kazerne rijdende, om deel te nemen aan ile manoeuvre werd I het paard bij de Bergstraat onrustig en bolde terug, den Utrechtsche.il weg op en de I ÏJtreclitsehe straat in. Gelukkig wist luite- riant P. het den Zuidsingel op te krijgen, I waar een boer en een knaap omgereden wer- I den, zonder zich echter ernstig' 'te bozeoreu I en althans in de Ungestraat onge- i lukken voorkomen iverrl. Maar toen het I paard, dat in een linksehen galop was, rechts de Kampstraat in wilde, sloeg het neer voor de woning des heeren De Jong. Luitenant 1>. kwam er af met een lichte kwetsuur aan den linkerarm en een gescheurde mouw En dit ongeval, dat thans boven verwach ting goed is aigeloopen, had niet behoeven te geschiedenalthans hier niet, waar telkens hand paarden moeten worden meegenomen bij het afrijden. Welk bezwaar kan er toch bestaan, dat men aan officieren, die te velde bereden zijn niet steeds een zelfde paard geeft? We kennen een kwartiermeester van een der bereden korpsen, die zich zelfs niet eens behoorlijk kan oefenen in het rijden en, als hij een mee moet uitrukken, desnoods nog bespot wordt oin zijnjlechten zit. Dank je schrikkelijkJat geblèr van die kinderen ga ik niet aanhooren, zei de heer Dingos- hoven toen we hein vroegen of hij gebruik zou maken van do invitatie van de „Volkzangscbool". Dat geblèr Ga ze nu eerst eens hooren en we wedden, datje dan niet meer zoo onheusch zult ziju in je overigens geheel ongemotiveerd oordeel. En na veel vijven en zessen kregen we Din- gêshoven, die werkelijk veel van muziek houdt en zelfs een paar instrumenten verre van onver dienstelijk bespeelt, er toe, dat hij Donderdag avond in de groote zaal vau Anucitia was. Er zijn nogal wat menschcD, was zijn eerste woord nu de plechtige begroeting. Een voede tweehonderd. Het 'Bestuur van Toonkunst 6ok, en de Burgemeester en de Wethouder van onderwijs. En de heer Nijland, de districts-schoolop- ziener ook. Ik weet toevallig, dat dr. Van Gorkora, (le distriots-schoolopziener. geschreven heeft, dat hij tot zijn leedwezen door dienst verhinderd was te komen. Wat gaan ze nu doen, getallen uitspreken? Wees nu niet zoo flauw. Jo kent de me thode „Gulin-Paris-Chevé" even goed als ik. O, is 't dat? Laat eens zien. Wacht'k heb het al„Een sleeperspaard op hol." Driestem mig nog wel. Een aardig beetje over half acht kwamen de jeugdige zangorrossen en zangers op het podium en met groote vrijmoedigheid zetten de „Koning- struters" knapen en meisjes van i> tot 11 jaar Valerius XIXe lied in, meesterlijk be geleid door den heer M. W. Petri. Hun zes num mers zongen ze schier on verbetelij k, de ougen niet afgewend van hun onderwijzer, den heer A. Veen, die met groote soberheid dirigeerde en zijn klein troepje flink in de hand had. Na hen zongen de „Beekstraters", grooter in aantal, onder leiding van hun onderwijzer, den lieer H. den liartog, die hen eerst „getallen liet uitspreken" zooals Dingesboven beweerde. Ten slotte zongen de gezamenlijke leerlingen drie Vaderlandsehe liederen, in een flink tempo, en Van Krieksen's zoo recht voor kinderen geschreven „Jongens zijn wij." Dingesboven was éen en al enthusiasme. Hij applaudisseerde of zijn handen stuk moesten, zoowel voor do kinderen als voor den heer Petri. Doet me toch plcizier, dat ik je raad heb gevolgd, 't W.ts waarachtig mooi. V/eet, je wat? Ik ga me bij mr. Ileyligers aangeven als dona teur. Wat kan me dat kosten Wat je wilt. „Toonkunst" geeft een klei nigheid, net genoeg om de onderwijskosten te bestrijden maar de rest moet komen van de voorstanders en die zijn niet groot in getale. On bekend maakt onbemind, weet je? Ja, maar 't nut. 't Nut Dat de kinderen ook buiten de school die liedjes zingen en ze deze thuis aan de ouders en de broertjes en zusjes leeren en zoodoende een eind maken, al zal ;t lang duren, aan het zingen der ellendige kermisdeuntjes. Enfin, ik wordt donateur. Moge zijn goed voorbeeld Hink worden gevolgd. Voor wie 't nog niet weot souden er inderdaad nog wezen zij opgemerkt, dat de uitvoering van bet Amsterdarnsch Vocaal Kwartet aanstaanden Woensdagmiddag om twee uur in de Sint Joriskerk hier wordt Men zie de advertentie in dit nummer. liet plaatselijk Departement van het »Nnt" vergadert Woensdagavond om half acht in den foyer van Amicitia o.a. tot het benoe men van éen lid van bet Bestuur en liet houden der eindstemming over het voorstel van de Commissie der Spaarbank tot liqui datie dier inrichting. I it het ons toegezonden 45ste jaarverslag der landbouwkolonie «Nederlandsch Mettray" blijkt o. a. dat er in 4895 slechts 433 kwec- kelingeu weder opgeleid tegen 142 in 1894 en dat 28 jongens werden opgenomen, terwijl er 40 vertrokken. De rapporten der ontslagen kweekelingeii, vroeger verwaarloosde knapen, luiden bijna alle gunstig. Aan legaten werd ruim 1'28 000 ontvangen ook de jaarlijkschc bijdragen stegen eeniger- male. Wie van onze lezers deze hoogst nuttige instelling niet voldoende mochten kennen en er iets meer van zouden willen weten, kunnen steeds allo inlichtingen bekomen bij mr. J. van der Leeuw, correspondeorend lid van de afdoeling «Amersfoortwelke wij eonslatceren het mot genoegen in 1895 ook eenigermate vooruitging. Dn behangersknecht, die, gelijk we in ons vorig nummer meedeelden, de firma Hamers oplichtte voor eenige tafelklceden en tapijt goederen, is hedenochtend door de Recht bank te Utrecht veroordeeld tot een gevan genisstraf van 3 maanden.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2