Stadsnieuws. Ingezonden. zoot water. Evenroo kan voor tiet stellen van militaire inundaties nni Amstordam alsdan zoet- in plaats van zeewater worden gebruikt, en worden de schadelijke invloeden der inun daties belangrijk geringer. Voor Noord-Holland kan eveneens in vol doende mate worden voorzien in do behoefte aan zoet water. Voor Friesland wordt het zoetwatenneer een bron van onborekenbaar genot. Dit alles is reeds zonder bedijking, alleen bij afsluiting, dus 8 a 10 jaar na den aan vang der werken, te verkrijgen. Een oud beer, dooi als een pot, was door oen ongeluk met zijn rijtuig in een sloot terecht gekomen. Natuurlijk dat ieder, die hem de eerstvolgende dagen sprak, dadelijk daarover begon. Een jongmensch, die een paar maanden geleden aan hem voorgesteld was en nu den heer in een salon ontmoette, zei (onbekend met 's mans doofheid) U herinnert u misschien, meneer, dat ik eenigen tijd geleden de eer had aan u gepresenteerd te worden. l)e oude, die niets verstaat, denkt, dat die het óok al over «le sloot-geschiedenis hool't en antwoordt, met 'n lachje: Ju, dat is een lieele nare geschiedenis geweest; maar enfin, ik en her nu overheen. Tableau Historisch In tegenstelling mei de gewoonte van ten toonstellingen om altijd meer te kosten dan ze opleveren, heeft de onlangs te Amsterdam gebonden postzegeltontoonstelling eens meer opgebracht dan ze gekost heelt, namelijk éen cent. Hehnlve do heer Garjeanne, die kennis had gegeven dat hij verhinderd was ter ver gadering to komen, en de heer Van beek die afwezig was, werd de vergadering van den Gemeenteraad, Dinsdagmiddag door 15 leden bijgewoond. Om kwart vóór twee opende de Burge meester, mr. F. p. graiifScliimnielponninck, do zitting, velke aanving met het lezen en z. h. st. vaststellen der notulen. Vervolgens werd z. h. st. aangenomen een voorstel van 15. en W. lot wijziging van het plan dei' geldleening tot een bedrag van f20500, in zoover, dal de rente zal bedra ge» 31/2 °/o> Deze leening wordt aangegaan om de kosten van den bouw der nieuwe begraafplaats te bestrijden. Eveneens werd z. h. st. bet eerste Aan vullingskohier der Inkomstenbelasting vast gesteld tot een bedrag van f2941.701 2 Daarna was aan de orde de benoeming van een leeruur in de Grieksche taal en haar letterkunde aan het Stedelijk Gymnasium Met 13 stemmen werd als zoodanig benoemd dr. A. Smit, thans conrector aan het Gym nasium te Doetinchemdr. Melder en dr. Hooykaas verwierven ieder een stem. Afs lautste punt stond op de agenda de benoeming van een lid «lor Commissie voor de reclames in zake de Inkomstenbelasting. Gelyk onze lezers weten, nam de heer Ger ritsen en vroeg de heer Kleber «uitslag als zoodanig. De burgemeester «leed voorlezing van liet volgende schrijven door eerstge noemde» in dato 19 September aan den Raad gezonden „Naar aanleiding van uw besluit van 1 Sep tember jl. om den omlergeteekende tic gelegen heid te laten het door hem ingediende ontslag als lid der Reclame-commissie in te trekken, heeft hij «le eer te berichten, «lat hij in het be sluit der commissie van 18 September 11., om vóór de behandeling «Ier reclames deze aan B. en W. te zenden, met verzoek om opgave der redenen waarom door hen bij den aanslag in de Inkomstenbelasting!?) van de aangifte der reclamanten werd afgeweken, on meer nog in do gewijzigde gedragslijn van 15. en W. die bij de thans nan de commissie ter behandeling toe gezonden reclames de bedoelde opgave reeds hebben verstrekt, de vrijheid vindt op die aan vrage orn ontslag terug te komen. Wanneer toch voortaan op de thans gevolgde wijze de behan deling van reclames plaats vindt, meent bij zijn tank als lid der Reclame-commissie naarbehoo- ron tc kunnen blijven vervullen. „Den ondergoteekende doet het leed, dat door B. en W. eerst thans aan het telkens herhaald verzoek om de bedoelde opgave te mogen ont vangen, is tegemoet gekomen, omdat, indien dit vroeger ware geschied, voor hein geen aanleiding zou bestaan hebben tot do indiening van zijn ontslag als lid der commissie en uwe vergade ring in de zitting van 1 September jl. ook de voorlezing, in naam vun B. en W. zon bespaard zijn geworden van cene verklaring, die wegens den door mij niet te qunlifieeeren toon ovor hetgeen passende is vooreen raadslid, door ieder weldenkende ten zeerste wordt betreurd. Het lid van den Gemeenteraad, I». GERKITSHN. Na de voorlezing zegt de burgemees ter in dit briefje twee verwijten te hebben aangetroffen. De beer Gerritsen schrijft, op /.ijn besluit te zijn teruggekomen omdat het Dagelijkse!) bestuur eindelijk gevolg heeft gegeven aan een herhaalde malen geuit ver zoek muur in de vergaderingen van den Raad van 30 Juli en 24 Augustus heeft het D. IJ. pertinent verklaard, bij elke aanvraag om inlichtingen officieuse inlichtingen te zul len gevennu 24 Augustus heelt de heer Gerritsen ontslag genomen en «leze heelt dus: óf geen vertrouwen gehad in de perti nente verklaring van het l). B., ófzich ver gist in den grond van zijn ontslagnemen. De nota van het I). B. opgenomen in ons nummer van Donderdag 3 September '1806 was geheel plichtmatig, en ofschoon do heer Gerritsen die liever niet wil qualiliceeren, meent spr. namens het D. B. nogmaals een waarschuwende stem te moeten dóen hooren opdat niet andermaal een lid bedanke voor een minder aangename commissie. Waar zou hel op den «Tuur heen moeten De heer Gerritsen, repliceerend, zegt dat het hier niet «le quaostie is van het be sproken- in Juli, Augustus of September, maar dat hij reeds een jaar geleden vroeg en aandrong op inlichtingenspeciaal Wet houder Oelosse wilde niet geven wat «le Commissie noodig had. Waarom wordt eerst thans voldaan aan het verzoek; waarom liet men zooveel kostbaren tijd verloren gaan Had ik mij willen onttrekken aan den arbeid in deze commissie, ik had goen vergaderin gen meer bijgewoond; en waai' de Gemeen tewet my liét recht geelt, ontslag te nemen, ontzeg ik het D. B. liet recht, mij te herin neren aan mijn verplichtingen op «ie wijze gelijk liet «leed in zijn nota. Het spijt inij, dal «Ie Burgemeester, die de vorige verga dering niet bijwoonde, thans namens bet college van B. en W. zegt, dat dezen gelijk hebben. De Burgemeester doet thans voor lezing van hetgeen Wethouder Oelosse in die zittingen, speciaal in die van 30 Juli, namens B. en W. verklaarde. Hij zal niet meer spreken over «1e qualificatie der nota; hier staat opinie tegenover opinie en spr. stelt daarom voor, zich onledig tc houden met de benoeming van een lid der Reclame commissie. De hoer Visser verzoekt namens de Commissie den hear Kleber zijn mandaat niet neer tu loggen. De Commissie zou hem noode zien heengaan. De lieer K lube r zegt, dat bij ontslag vroeg uit principieel bezwaar, doch moet erkennen «lat thans «le werkzaamheden bijna alle, ja reeds alle, zij.i afgeloopcn. En als bij die overweging nog de wensch van de zijde der Commissie wordt te kennen gegeven dat zij hem wil behouden, dan zal spr. maar aan (lat verlangen voldoen. De V o o r z i 11 e r neemt gaarne nota van deze woorden en neemt dientengevolge punt 4 van «Ie dagorde af. Ingekomen waren: Goedkeuring van het besluit tot verhoo ging der jaarwedde van onderwijzend per soneel voor notificatie; Begrooting der Schutterij, dienst 1897 in ontvangst en uit gaaf bedragend f2090 naar de afdoolin- genafwijzend advies van B. en W. op de requested tot verlichting van den Bisschops- weg en voorwaardelijk toestemmend advies tot rioolcering van «ie Bergstraat naar do af- deelingenvoorstel van B. en W. tot uit breiding van het personeel aan de Meisjes school met nóg een onderwijzeres op een aanvangs-tractemenl van 1'GoO zal in een volgende vergadering worden behandeld. Niets meer aan «Ie orde zijnde, werd de vergadering orn 2.05 gesloten. Uit den regenmeter hier is in de vorige maand afgetapt H8 m. M. neerslag tegen 25 in. M. in September 95. Toen waren er slechts G regendagen, nu 20het heeft zelfs van den lüden tot den luatsten dag aan «lag geregend, behalve den 27sten. De grootste hoeveelheid viel den 24slen, lil 22 m. M. Burgemeester en Wethouders hebben den lieer A. C. R. O. Leinweber, ambtenaar ter Secretarie, belast met het uitgeven van brief jes voor «ie genees, heel-en verloskundige behandeling in liet gasthuis Aldegonde», en het verstrekken van medicijnen door de apothekers voor rekening van de Gemeente. De loting voor den «lienst «Ier Nationale militie, lichting 1897, is bepaald op Dinsdag en Woensdag 3 en 4 Novemberop eerst- genoemden datum voor de ingeschrevenen wier geslachtsnamen beginnen met de letter A tot en inct de letter E, en op laatslgemel- den datum de ingeschrevenen wier geslachts namen beginnen met de letter F tot en met de letter Door de gascommissie is benoemd tot tech nisch adviseur de heer J. J. Prins, directeur der gasfabriek te Gouda. Het in ons Raadsverslag aangeduid praead- vies van B. en W. op bet verzoek van eige naren en bewoners van buizen aande Berg straat, de Korte Bergstraat en den Vlasakker- weg om riooleering luidt als volgt: Het I). B. stelt voor, die riooleering te doen bewerkstelligen en de kosten daarvan, i op f9000 begroot, uit een aan teganegeld leening" te voldoen, doch daartoe niet over te gaan alvorens do eigenaren van bedoelde perceelen als bijdrage in do kosten een be drag van f20 voor iedere woning in de Gemeentekas hebben gestort, als blijk, dat de behoefte aan die riooleering werkelijk bestaat, die naar het. oordeel van B. en W. meer in het bijzonder zal moeten dienen om de liowonors der perceelen in «le huid te stellen linnjrienagewater te loozen. De oudste inwoner onzer gemeente, de heer van der Zoo de Jong, «hier Dinsdag in don ouderdom van bijna 9.5 jaar overleden. Ofschoon reeds gehuwd en vader van twee kinderen gaf hij in 1830 gehoor aan do roepstem «les Konings en nam hy deel als vrijwilliger aan den Tiendaagschen veld tocht. Bij monde van riek heer Directeur der Hoogere Burgerschool werd gisteren namens allo leeraren aan den concierge-amanuensis F. VV. Ebert een fraaie marmeren pendule met coupes aangeboden, ter herinnering aan zijn 25-jarigen dienst en als blijk van syrn-. pathie. Ebert dankte op hartelijke wijze zoo voor liet geschenk, dat zeer door hem wordt gewaardeerd, als voor «ie hartelijke woorden hem door den lieer Buijs toegesproken. Onze vroegere stadgenoot kapitein J.Lun- genbach is ingedeelil bij liet 10de bataljon infanterie te Weltevreden. De aandacht van onze belanghebbende lezers vestigen wij op «le advertentie van de nMaatschap tot Exploitatie van het ver beterd systeem Kok" gevestigd te Dellt, die in ons nummer van heden voorkomt. Het is geen geringe besparing aan brandstol, 20 a 30 °/o, die hier in uitzicht wordt ge steld, en waarvan door verschillende perso- werkelijk uitstekende attesten zijn algegeven. Naar wij vernemen zal een vertegenwoor diger der meergenoemde Maatschap weldra een bezoek aan belanghebbenden brengen om deze aangelegenheid nader mondeling toe te lichten. Ter gisteravond gehouden vergadering van hel departement «Amcisfóort" der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen is gekozen tot Bestuurslid de heer G. J. Buijs en is met n Urtclrtlnn «rtf 1 in 11 il'lll 11P tuursnu <ie neer u. .1. duijo <;u 10 mu» tegen 7 stemmen besloten tot liquidatie Spaarbank. Het bestuur van «Liefdadigheid" verzoekt ons mode te deelen, dat «le Algemeene ver gadering wordt gehouden aanstaanden Maan dagavond om 8 uur ten Stad huize, en dat n«tg immer niet gereclameerd zijn de schil derij voorstellende een mand met violen (bij loting toegewezen aan no. 40), het be schilderde bord (aan no. 53) en de schilderij «Entree van Randenbroek" (aan no. 25). Mochten deze prijzen vóór 15 October niet zijn afgehaald ten huize van mevrouw Burgers-Roland Holst, Singel-Zand, 394) dan zal er een andere bestemming aan worden gegeven. De tot majoor bij het 5e regiment infan terie benoemde kapitein van het regiment grenadiers en jagers F. B. A. van Steen hardt Carré, is hier aangekomen en heeft liet bevel over liet 2e bataljon van het korps aanvaard. Bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd tot 2e luitenant; «le sergeanten-volontair H. J. OlTorhaus en J. F. Miiller, van het 4e regi ment, A. J. Valevvink van het 8e, H. F. Keetell van het le en C. A. van Enschut van het korps; tot 2e luitenant-kwartier meester de sergeant M. A. Pont, van hel regiment grenadiers en jagers. Sergeant W. D. Kniilf van het 5e regiment infanterie is benoemd tot 2e luitenant bij het le regiment; sergeanten G. F. B. Watrin, 1'. L. Stenuekes, J. M. Nolen,P. J.deRuyter en J, H. van Boldrik. van genoemd korps, tot 2e luitenant der infanterie van liet O.-I. leger. Luitenant W. Klem, 1 eeraar aan den voor bereidenden cursus van het 5e regiment in fanterie hier. is op zijn verzoek met ingang van 1 November overgeplaatst bij het In structie-bataljon te Kampen. Aan 20 sergeanten van het 5e regiment infanterie, «lie hijzonderen ijver hebben be toond bij het geven van onderricht aan de miliciens der lichting 189(5, is een maand verlof met behoud van soldij toegekend. Sergeant II. Bezoen, van het 5e regiment infanterie hier, is op zijn verzoek voor 4 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost- Jndië. Bij het De regiment infanterie zal éen mi licien per compagnie worden opgeleid tot militair wielrijder. 't Is wel te hopen, dat de eigenlijke mi litaire wielrijders daarom nog niet worden afgedankt, want als twee het, zelfde doen, is het nog lang niet_altijd het zelfde. Voor «len Hoogen Raad is Dinsdag door het O. M. geconcludeerd tot verwerping van het, cassatie-beroep van den heer II. F. Bultman te Haarlemmermeer tegen zijn veroordeeling wegens smaadschrift jegens den luitenant der huzaren J. M. H. ten Kate, te Amersfoort. Bij vonnis van den Krijgsraad in het 3e militaire arrondissement is G. N. v. d. W., tamboer bij het 5e regiment infanterie' schuldig verklaard aan tweede desertie in' tijd van vrede, door zonder verlof langer dan twee dagen afwezig te zijn van zijn korps, na vroegere bestraffing wegens eerste desertie, zonder de reden zijner afwezigheid ten genoegen des rechters te bewijzen, met vrijwillige terugkomst binnen vier weken en veroordeeld tot een militaire detentie voor den tijd van vier maanden en in de pro ceskosten. De vrouw uit Scherpenzeel, die 9 Juli het kind barer dochter bij het Nieuwe station hier te vondeling legde, is door de Recht bank te Utrecht deswege veroordeeld tot. 3 maanden gevangenisstraf. Uit Nijkerk meldt men ons: Voor 'den alhier vanwege de Landbouw- afdeeling te geven hoefsmidscursus, hebben zich 10 smeilen aangemeld, waarvan 3 uit Nijkerk en de anderen uit Harderwijk, Bar- neveld, Putten en andere omliggende plaatsen. De lessen zullen gegeven worden doorden paardenarts Lameris en den hoefsmid Lans beiden te Amersfoort in garnizoen. Hot opnemen van ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dut do Redactie onvoorwaardelijk instemt mot liinvr inhoud. ICopij vun geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Sta mij toe, onder de aandacht uwer lezers te brengen, dat hen dezer dagen zeer waarschijnlijk een bericht zal bereiken van de Nederlandsche Stenografen-Vereeniging «Willem Stolzo", welke in het Corresponden tieschrift eenige wijzigingen wil aanbrengen en verdere verkortingen uit mijn Leerboek voor Debatlenschril't aan het Corresponden tieschrift wil toevoegen. Hoewel ik «leze vereeniging, die ik in 1891 wegens geschil met het Bestuur heb verlaten, in 1889 zelf oprichtte, wordt ze door het Cen traal-Bureau voorStolze'sche Stenografie hier te lande niet erkend en is zij in het «Verband Stolze'scher Stenogr. Vereine" niet opgeno men. Zij telt ongeveer 41 a 42 contribueerende leden, terwijl liet ledental der vereeniging »Stolze-W«Tv" moer dan 600 bedraagt. Eene publicatie van veranderingen in het Correspondentieschrift zou den beoefenaars van het systeem «Stolze" [Stolze-Wéry|, allichtaanleiding geven tot de veronderstelling dat dit van het Centraal-Bureau uitging, waarom ik beleefd verzoek, van deze mede- deeling goede nota te willen nemen. Hoogachtend, Uw dienstwillige J. L. WÊRY, Directeur. 's-Gravenhage, 28 Sept. '9ti. Gevonden voorwerpen. Aan hel politiebureau alhier zijn inlichtin gen te bekomen omtrent de volgende op den openbaren weg gevonden voorwerpen Zwart lederen portemonnaie, broche met 4 pareltjes, zwarte boezelaar, portemonnaie met 2 overhoindknoopjes, mes met schede en sleutel, zwarte strik, ongemerkte witte zakdoek. 332ste T i T8-JLO TMÏÊUJ Vyfde of laatste klasse. Derde week. Trokking van 29 en 30 Sept. (1950 loten). Ten kantore van «len Collecteur te Ameis- foort zijn aan de volgende nummers «e beurt gevallen Prijs van f100 op No. 82. Prijzen van f70. 130(5 1571 1(5(58 1718 172211771 11782 11814 11821 14410 14434 208042081420819 20875 en 20880. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 44 54 59 67 78 83 84 85 1307 1313 1321 1349 1359 1536 1538 15.39 15(51 15(56 1569 1641 1670 1678 1(589 1734 3038 10579 1058510595 1 >(i<10(541 11734 11742 117831181014103 14411 14422 14435 1444(5 207832079020811 20849 20855 2<)864 20805 en 20877. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN23 Sept. Willemina, d. van Willem Hijmering en Anna van deBiesebos 25 Sept. Cornells Lambertus, z. van Cor nells Johannes de Koning en Wilhelmina van Gaaien Jacoba Geertruida, «1. van Gijsbertus Verschuur en Cornelia van Geijn. Johannes Hendrikus Jacobus z. van Jan de Vooght en Johanna Louisa Klein. 26 Sept. Heiidrika, d. van Lambertus de KruijfT en Teunisje Veldhuizen. Christiaan Mar- tinus, z. van Christiaan AlbertusClasquinen Frederica de Rue. 27 Sopt. Willem, z. van Willem Rottenburg en Jannigje Martha Kléin- jan. Gerardus, van Johannes Meijer en Adriaria Quick. 28 Sept. Catrina, d. van Pieter Ruitenbeek en Alijrla Gerth. Leen- «lert, z. van Jacobus Jagtenberg en Wilhel mina Brunetta Catrina van Diermen. 29 Sept. Gijsbertus Marinus z. van Antenie Sleeking en Adrian» Wilhelmina van Eni- pelen. 30 Sept. Jannetje «1. van Dirk Dijk huizen en Adrianna Johanna Staal. GETROUWD: 24 Sept. Jclle Woudstraen Anne Wilhelmina Louise Schelteroa 30 Johannes Ilermanus van Oostveen en Ge- rarda van Manen.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2