Stadsnieuws. taktiek óok door hen, die groot vertrouwen stellen en veel gevoelen voor het krachtig en goed bestuur van den tegenwoordigen Gouverneur-generaal werd in den laatsten tijd met bezorgdheid de vraag gesteldwaar heen? Wat is de bedoeling? Waarom al die excursies, vaak zonder bepaald doel, met als voornaamste gevolg het zoogenaamde «thuis brengen" dat ons slechts dooden en gewonden bezorgt en den troep demorali seert Al die vragen en nog meer werden ge steld in lndië en in Nederland, ja zelfs, zoo als uit correspondenties blijkt, op Atjeh. En niemand kon daarop antwoord gevenal thans zulk een antwoord bleef uit. Thans is door den Gouverneur-generaal, persoonlijk en in het openbaar, aan het bil lijk verlangen naar een verklaring dor te genover Atjeh gevolgde taktiek op de meest bevredigende wijze voldaan. De algemeene audiëntie bij gelegenheid van den geboorte dag van H. M. ae Koningin was de goede plaats voor het goede woord, dat Z. E. wenschte te zeggen »Wij zullen Atjeh onderwerpen met eigen middelendit kan en moet geschieden. »De thans plaats hebbende snelle bewe gingen op het oorlogsterrein bedoelen de veroverde streken buiten de geconcentreerde linie vrij te houden en alle daden van vijandelijkheid te bestraffen." In zoover wordt dus thans den Atjeher aangedaan, wat hij jaren lang ons aandeed. Overal waar hij komt om zijn vijandelijke tenten op te slaan, wordt hij aangevallen men laat hem rust noch duur, en waar de bevolking den vijand geholpen of toegelaten heeft, wordt zij gestraft- Het is, dunkt mij, alles wel overwogen en met doel voor oogen, een goed stelsel, al heeft de medaille ook, gelijk elke, haar keerzijde. De vraag, of wij dat doel werkelijk kunnen bereiken, door eigen kracht en met eigen middelen" meent schrijver bevestigend te kunnen beantwoorden. De in den regel zeer goed ingelichte Haag- sche kroniekschrijver van de JV. Gron Ct. zegt: behalve voor de Kamerverkiezingen van Haarlem en Venloo wil men weten dat binnen kort nog enkele mutaties zullen vol gen deze nader aan te duiden, ware rn. i. gewaagd, omdat er geen zekerheid bestaat, dat de gebeurtenissen, die er voor moeten plaats maken, spoedig zullen voorkomen. Op éen punt wil ik u echter een, zij 't dan ne gatieve verzekering geven «Ie van enkele zijden in uitzicht gestelde mogelijkheid dat de heer JF.. baron Mackay tot vice-president van den Raad van State zou worden benoemd, bestaat niet: de Regeering is dit evenmin van plan als de heer Gleichmun 't voornemen heeft, zijn zetel als President der Kamer voorden post van jlir. Van Panhuijs te verwisselen, liet is aan geen van beiden gevraagdvroe ger is de lieer Gleichman er wél toe aan gezocht, maar hij weigerde en hij zou dit ook thans weder doen. De heer Mackay zou de benoeming daarentegen zeker aannemen doch dat het Ministerie, hoe onpartijdig ook, waar het de verdeeling van ambten en on derscheidingen betreft, het hoogste staatsambt zou opdragen aan een politiek tegenstander, is niet wel aannemelijk. Ik heb dan ook ook andere namen hooren noemenen daaronder éen, die mij aanleiding gaf van de bij geruchte aangekondigde veranderingen te spreken in de Kamer ik zeg niet speciaal op de groene banken. Evenwel, ik herhaal dat daarvan misschien vooreerst nog niets zal komen. Ren ik wel ingelicht clan zal jhr. Van Panhuijs, op verzoek van H. M. de Koningin-Regentes, nog eenige» tijd zijn ambt blijven waarnemen misschien wel zóu lang tot. zonder gevaar voor politieke moeilijkheden, de opvolger kan worden ge kozen. dien ik voor den goeden verstaander, duidelijk genoeg meen te hebben aangewezen. Tol lid der Tweede Kamer voor het dis trict Haarlem is. in de plaats van wijlen den lieer Earncombe Sanders, gekozen mr. A. J. Rethaan Macaré lib De gemeenteraad van Amsterdam heeft gister de voordracht van B. en W. tot het bouwen van een Beurs op het gedempte Damrak met 25 tegen 'tO stemmen aange nomen. Het «comité tot wederinvoering der dood straf', gevestigd te Rotterdam, geeft den moed niet op. Een nieuw adres aan de Re- geeririg zal ter teekening worden gelegd, waarin wordt in overweging gegeven het doen instellen, naast de gewone rechters, van jury's, samengesteld uit «oude, verstandige, de 'bevelen Gods eerende manden. Dezulken, die tegen liet verleenen van volstrekt recht aan een verslagens, een ook voor de veilig heid der maatschappij onmisbaar gebleken strenger rechtsbetoon waarvan do dood straf voor den moordenaar de grondslag uitmaakt zich niet zullen keeren". De Volksgesehriftên, sedert eenige jaren uitgegeven door de «Maatschappij tot Nut van T Algemeen" vinden veel aftrek bij de keuze der onderwerpen wordt dan ook gelet op de eischen van het oogenblik, terwijl de schrijvers op de hoogte van hun onderwerp zijn. Thans is weder verschenen »De Maat schappelijke en de Rechtstoestand der Vrouw in Nederland in 1896" van de hand van mr. E. Fokker. Na den tocht door de burgerlijké wetge ving te hebben volbracht, een tocht, dien mr. Fokker treurig noemt en die veel mis kenning, terugzetting en wantrouwen te aanschouwen geeft, eindigt hij aldus: »Dat mannen alleen de wetgeving hebben gemaakt, is uit den inhoud geen oogenblik twijfelachtig. Doch ook zonder dat de vrouw zelve deelneemt aan de wetgevende macht, of mede de vertegenwoordiging kiest, kan er verandering ten goede komen. Waren de zeden, de begrippen tusschen 1820 en 1848 anders geweest, er zouden andere bepalingen zijn gemaakt. De openbare meening late zich gelden, en, ook zonder medewerking van de vrouw in de wetgevende vergadering en nog vóór de vrouw in de gelederen der kiezers zal zijn opgenomen, zal de wetgever mildere bepalingen tot stand brengen. «Moge deze uiteenzetting de overtuiging meer algemeen maken, dat de toestand in derdaad niet houdbaar en een beschaafde natie niet waardig is «Een aangename herinnering" komt in het Handelsblad voor. De Deensche hoofd officier Sörensen, de geschiedenis beschrij vende van Kopenliagen's belegering, maakt daarin met groeten lof melding van de hulp, die Holland in 1658 aan zijn bondgenoot Denemarken verleende, toen deze door Zwe den bedreigd werd. Denemarken, dat het met Zweden te kwaacl kreeg, herinnerde Holland aan zijn traktaat, waarbij hulp werd toegezegd. «Nauwelijks," schrijft hij, «waren Van Beuningen en eenige andere boden aangekomen, of (le Staten-Ge- neraal beslisten, dat het traktaat ten volle zou worden ten uitvoer gelegd en dat zelfs met 19, maar veertig schenen (buiten de branders en aviso's) zon spoedig mogelijk zouden uitzeilen onder bevel van den admi raal Jacob van Wassenaer Obdam, «een zee soldaat van den eersten rang", zegt Sörensen, die bovendien de Deensche vaarwaters uit stekend kendecn onder hem /.ouden de vice-admiraals Witte de Witt en Pieter Florisz. het bevel voeren. En tegenwoordig? Tegenwoordig «overweegt" de Nederlanil- scbe Regeering of liet ook noodig zou kunnen worden geacht, dat de omstandigheden er toe zouden leiden om ernstig na te denken over de wensohelijklieid en de mogelijkheid der uitzending naar Constantinopel van éen oorlogscheepje. En ze «overweegt" zoo lang tot «de veranderde omstandigheden" zulle een zending intusschen overbodig ge maakt hebben, terwijl gedurende al dien tijd de Nederlaiidsclie vlag te Constantinopel zorg vuldig wordt weggestopt. In het jaar 1895 zijn door degczan.r"ii:jke rechtbanken in het geheel 955 personen in staat van faillissement of van kennelijk on vermogen verklaard dat is 1 meer dan in het vorige jaar. Van de faillietverklnarden waren 876 bij zondere personen en 53 vennootschappen onder een firma. Het Haaysche Dar/blad meldt de volgende militaire nieuwtjes Naar wij vernemen is een voorstel in gediend om bij de vekl-artillerie de attilla in te voeren. Rij het personeel der militaire administra tie zijn, naar men verneemt, vrij veel peitsion- neeringen en bevorderingen te wachten. Tot opvolger, als inspecteur der cavalerie, van luitenant-generaal W. K. L. van Helden, die den dienst met pensioen zal verlaten, wordt genoemd kolonel W. J. H. Röiner, commandant van het 3e regiment huzaren. Een langen tijd reeds verlangde maatregel om aan jongelieden uit Transvaai het be zoeken van de Rijks universiteiten in Neder land gemakkelijk te maken, heeft thans zijn beslag gekregen. Bij Kon. Besluit is bet getuigschrift van met goed gevolg afgelegd eindexamen der afdeeling A van het Staatgymnasium te Pre toria, en zulks voor alle faculteiten, opgeno men onder de diploma's, welke voldoende voorbereiding bewijzen tot de studie voor de academische graden. De bezitter van zulk een getuigschrift is dus voortaan vrijgesteld van het gymnasiaal eindexamen, dat hier te lande wordt afgenomen. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam vestigt deaandacht op een Italiaansche vrouw van circa 40-jarigen leeftijd en een in haar gezelschap zjjnde 16 a 17-jarigen jongen, die bij de ingezetenen, voornamelijk bij winkeliers, aanbieding doen om vaneen nieuw zilveren muntstuk een broche te maken, waarbij zij dan, bij het/oeken onder de specie naar nieuwe munt. zich behendig eenig geld toeëigenen.' Een koffiehuishouder vermiste kort na het bezoek van bedoelde vrouwen jongen een bedrag van ongeveer 50 gulden aan rijks daalders eri guldens! Men boude zich voor gewaarschuwd. In vele bladen komen klachten voor over de fouten in de oflicicele Trekkingslijsten der Staatsloterij. Vroeger was het een zeld zaamheid, maar nu komt het bijna dagelijks voor, dat fouten moeten worden geconstateerd. Vele meellabrieken hier te lande zjjn er slechts aan toe. Gebrek aan tarweolTerten en aan beschikbare tarwe is oorzaak, dat vele spoedig het bedrijf zullen moeten staken. Eenige fabrieken te Amsterdam hebben reeds ^ïeéns, .lat onilor zulke omstandigheden een oorlog uitbrak. Wat dan? Onze militaire autoriteiten mogen hierop antwoord geven. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat sedert 1 October de Buslichtingen aan het kantoor voor de ver zending per Spoortreinen geschieden als volgt. Spoortijd (20 minuten achter bij den plaat- selijken tijd). Richting AMSTERDAM 7.25, 10.30, 11.35, 1.25, 1.50, 5.20, 7.—,9.20. Richting Z1JTPHEN. 055 11.2.45, G.30, 8.45. Richting UTRECHT. 7.25, 9.30, 10.30, 11.40, 1.50. 3.35,7.40,9.20. Richting ZWOLLE. 6.15, 9.—, 11.—, 1.45, 5.10, 6.30, 9.20. Richting NIJMEGEN. 7.50, 12.20, 8.45. Lichting der Ruitenbussen. 5.45, 9.30. 12.55, 3.— en 8.10. (beide laatste oji Zon- en Feestdagen niet). Op Zon- en Feestdagen is bet Kantoor o.a. geopend van 7.45 tot 8 uur 's av. uitsluitend tot het afhalen van Brieven, enz. De Directeur, BRANDT. Amersfoort. 3 October 1896. KENNISGEVINGEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den heer Commissaris der Koningin in dc provincie Utrecht, van den 21. September 1896, No. 1 N. M. en S. (Provin ciaalblad No. 89), Gelet op het bij art. 1 letter i der wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 56) tijdelijk gewijzigd art. 27, alsmede art. 28, le lid, der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), benevens artt. 20 en 21 van bet Koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Doen te weten, dat de loting der voor de mili tie ingeschrevenen, behoorende tot. de lichting van lS9r in het gebouw AïlKTTIA, aan het plantsoen, tusschen de Utrecht se he- en Arnhemse hepoorte n alhier gelegen, zal geschieden op Dinsdag den 3. November 1S96, aantevangen des namiddags te TWEE UREN, voor de ingeschrevenen wier (jedachtmaam bef/int met de letter A tot cn met E, on op Woensdag den 4. November 1SH(1, des voormiddags 10' 2 uur, voor de ingeschrevenen wier i/ednclilmaam heyint i met de letter F tot en met Z. En voorts, dat op Woensdag, den 11. en Zuter- dag den 14. November aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ton rnadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld- in de 2e en 3e zinsnede van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige j wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders j te hebben); luidende vermeld art. 53 in zijn I geheel ais volgt „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontslag, een uittreksel uit bet stamboek, of een I „bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- j „dienst moet men bovendien overleggen een ge- I „tuig8chrift van den Burgemeester, waaruit het „getal zonen tot het gezin behoorende blijkt." „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt „verleend op overlegging van een getuigschrift „van den Burgemeester, waaruit blijkt, dat men „eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 53 der wet, wordt ten minste tien „dagen vóór den dag (den tweeden Maandag in „December) waaroptie eerste zitting van den Mili „tieraad wordt geopend, ingeleverd bij den Bur gemeester der gemeente, in welke do loteling, „die vrijstolling verlangt wegens eigen militairen „dienst of dien van eenen broeder of broeders, „voor de militie is ingeschreven." AMERSFOORT, den 8. October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 13. October aanstaande, des namiddags te '/i ure. AMERSFOORT, den 8. October 1896. De Burgemeester voornoemd, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. Vergadering van den Raad der gemeente 1 Amersfoort op Dinsdag, den 13 October 1896 des namiddags ten lJ/2ure. Punten van behandelen. 1. Request van den heer G. Bloemink tot het verlengen der huur van het huis in de Kampei-binnenpoort, wijk B. no. 5, met praeadvies van Burg. en Weth. I 2, Voorstel van Burg. en Weth. tot uit breiding van hot. onderwijzend personeel aan de school le soort voor meisjes. 3. Reclames inzake de Inkomsten-belas ting, met advies der commissie. 4 Ontwerp-besluit tot af- en overschrij ving van posten op de Begrooting der Schut terij over 1895. 5. Missive van Regentessen van het Bur gerweeshuis, waarbij zij ontslag aanbieden uit genoemde betrekking. 6. Benoeming van twee leden en twee plaatsvervangende leden van het stembureau voor de verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ds. D. Dekker, predikant bij de Gerefor meerde kerk B. in Noord-Amerika, thans tijdelijk te Soest vertoevende, hoopt aan staanden Zondag vóór te gaan bij de gods dienstoefening in de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel hier. Bij genoegzame deelneming zal het volle dig 'orkest van het Concertgebouw te Am sterdam* onder directie van den heer W. Mengelberg, in dezen winter vier concerten geven te Utrecht, tegen den luttelen prijs van f3 voor de vier concerten. Nu Van Aken's symphonie concerten hier niet meer gegeven worden en er hier ter stede toch zeker velen zijn, die goede muziek vvenschen te hooren, voldoen wij aan liet tot ons gericht verzoek om de aandacht te vestigen op de lijsten, die ook hier ter stole in de Sociëteiten zijn neergelegd en waarop zeker velen ter deelneming zullen teekenen, De kaarten, dit zij nog gezegd, zijn niet personeel. In «De goede Raadgever", den zeer be kenden Almanak van de Nederlandsche Ver- eeniging tot Afschaffing van den sterkedrank zal o. a. verschijnen een welgelijkend por tret van wijlen onzen stadgenoot dr. H. A. Middelburg, met levensschets door P. v. d. M. (een bekend anonimus). Zeker zullen er velen zijn, die, ware het alleen om dit portret en dat artikel, liet lioekske zich zullen willen aanschaffen. Het kost slechts 10 cent. Onze vroegere stadgenoot de lieer J. W. van Wisselingli. apotheker 'le klasse van het Noderlandseh-lndiseh leger, is op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen, terwijl hem de bevoegdheid van apotheker is verleend. Onze vroegere stadgenoot de heer Alex. Visser heel t, aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd liet eandidaats-cxamen geneeskunde. Ten huize van onzen vroegeren Burge meester jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijk, thans te's-Gravenhage, vervoegde zich Dinsdagmiddag een commissie, bestaande uit de heeren mr. F. Siewerts van Reeseina, pater A. Beuker en J. A. 11. Reiziger, die hem een huldeblijk aanbood namens de Surinaam- sehe ingezetenen. I let bestaat uit een volledig studeerkamer-ameublement. In het boven- vak van den spiegel prijkt, in Delfsch aarde werk, een afbeelding van het Gouverne mentshuis te Paramaribo. Lenige dames uit Suriname boden aan Mevrouw Van Asch van Wijk een kostbaren gouden armband aan. Het vaandel van het5e regiment infanterie dat naar 's-Gravenhage werd gebracht om (laar te worden voorzien van de opschriften bij Kon. besluit er aan toegekend, zal Dins dag weder naar hier worden overgebracht. Do beëodiging van de bij het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde officieren zal vermoedelijk plaats hebben op Zaterdag 17 dezer. Gelijk we in ons vorig nummer reeds in hot kort meedeelden, zijn bier Zaterdagavond ten overstaan van Notaris A. N. J. Vos vrij willig in het openbaar verkocht de onroe rende goederen, behoorende tot den boedel van den heer J. ,1. Vervark, gelegen binnen deze gemeente en bestaande uit: no. '1, een heerenhuis met erf en tuin aan de Korte- gracht, met afzonderlijk bovenhuis groot 1 Are 60 centiaren; ingezet door en in koop toegewezen aan den heer W. Ruitenberg voor f'3600no. 2, een winkelhuis aan den Weverssingel, wijk D. no. 97, groot23centi aren no. 3, een winkelhuis en erf, naast het vorige perceel, wijk D no. 96, groot 60 centiaren, in massa ingezet door en toege wezen aan den lieer J. W. Boshuizen, voor de som van f2580; no. 4, een huis en eri aan den Zuidsingel, wijk A no. 275, groot 91 centiaren, ingezet op f710 en voor f770 in koop toegewezen aan den heer J. J. Ver vark no. 5, een woning met tuintje in de Wolkerstraat, groot 1 Are 10 centiaren, in gezet door en in koop toegewezen aan den heer J. J. Vervark, voor de som van f603. Uit den uitslag dezer verknoping kan weder blijken, welk een goede geldbelegging de aankoop van huizen in deze gemeente mag boeten. De porceelen nos. 2 en 3 komen den kooper, met de 7 pet. onkosten, te staan op rond f2800; zij brengen ieder PI30 of te zamen f260 per jaar op, dus ongeveer tien procent van den koopprijsnos. 4 en 5 komen met de onkosten op circa f'1470 en

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2