Maandag 2 November 1896. No. 4611, 46e Jaargang. Daarom! Wantrouwen. 14>.. iMERSFOOETSCHE COURANT. Uitgave firma A. H. VAK CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 maanden ƒ1.Franco 1-1= ai binnenland 50 et. per plaatsruimte. Legale-, per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. «maanden. Advcrtentiën 1—6 regels 60 ct.; elke' regel meer 10 ct. Groote letters naar plnatsruimte. Legt oraeieële- en onteigcningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advcrtentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten ia rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5fl Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van JAN van de WETERING, arbeider alhier, in het perceel wijk G. no. löGa., aan den Straatweg van Amersfoort naar Utrecht staande. AMERSFOORT, den 30. October 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secreteris, W. L. SCHELTUS. „Wij goloovon in <le kracht tou cooilo van het tehuis ,.,ryy,Beloo,'u!1' dat onmatigheid, onzede lijkheid. onreinheid boven alles bevorderd wordon door samenwoning in krotten ruime' K°loovon <lat z6. die krotten wog- men eerbaar eu fatsoenlijk love^kun, hor vormers zijn, die onmatigheid onzedelijk heid eu onreinheid bestrijden. Zij doen Jus dienst goliik ouu dien der;ridders en hel den uit onde tijden, die monsters versloe- schouwing in de Amersfoortsche courant van 22 October 1896, strekkende om »een ernstige waarschuwing te doen hooren, opdat het Bestuur van den »Oranjebohd" nog tot ander inzicht kome", een waarschuwing niet alleen van het geachte orgaan, maar ook aan »Ge- meentebestuur, geneesheeren, arm verzorgers, bouwkundigen, enz." »Daaromis mijn antwoord. En ik roep met gelijke vrijmoedigheid, alleen met tegen overgestelde strekking «Gemeentebestuur, geneesheeren, armverzorgers, bouwkundigen, enz." op. Er bestaat een woning-vraagstuk, een zeer urgent, zeer klemmend woning-vraagstuk. De arbeidende klasse woont naar het alge meen gevoelen in Nederland slecht en duur. Ia Amersfoort ook. Het is in Amersfoort dat nog niet lang geleden tien huizen in andere handen over gingen (bij publieke veiling) voor een som van f2000.de tien, en dat onlangs voor de somma van 1'399.vijf woningen ver kocht werden, brengende jaarlijks f113. op aan huur. Attentie, s.v.p. Gemeentebestuur, geneesheeren, armverzorgers, bouwkundigen enInspecteur van liet Geneeskundig Staatstoezicht Het is in Amersfoort en buiten Amers- Feuilleton. Vrij naar het Duitscli. foort, dat oude krotten worden in stand ge laten en de bouw van nieuwe krotten wordt gedoogd, waarvan Gemeentebestuur, open bare gezondheidstoestand, armverzorging, bouwkundigen enbewoners de wrange vruchten plukken, of ze er zich in willen verdiepen of niet. In stand gelaten en ge doogd, ten behoeve der speculanten en huis jesmelkers, die met vrede gelaten worden, terwijl de «Oranjebond van Orde" die zulke misstanden wil verhelpenglad verkeerd wordt beoordeeld. Het is in Amersfoort, dat bij onderzoek is bevonden (ik zeg ei1 bijelk onderzoek, elke daarop gogronde beschouwing is sub jectiet; maar net hier beschreven onderzoek is toch objectief bedoeld) dat de volgende toestanden bestaan. Het is een greep. Namen van eigenaars en bewoners zijn mij wel be kend, doch die verzwijg ik 1. Woning in de Teutstraat. Echte achter buurt. Ouderwetscl; en zeer bouwvallig huis, bestaande uit klein voorhuis, waarin een kleine nering wordt gedreven, en woonkamer met. twee bedsteden. Pannendak, gedokt. Achter het huis een klein plaatsje. Dit huis moest onbewoonbaar verklaard worden. Huur- prijs f 0.80 's weeks. Geschatte waarde (grond inbegrepen) f300. Brengt naar schatting aan rente op 141.00 f 11.60 (belasting, assu rantie en onderhoud) f30 of 10%. 2. Woning in de Koningstraat. Knap huisje, bestaande uit kamer en keuken, beide zeer klein, doch niet beschoten. Heel klein binnenplaatsje. Huurprijs f 0.90's weeks. Ge schatte waarde (grond inbegrepen) f 450. Opbrengst als voren f 46.80 1' 10.80 f36 of 8%. 3. Woning in de Bolderstraat. Oud en vervallen huis, bestaande uit voorkamer, waarin beroep wordt uitgeoefend, en achter kamer met een bedstede. Met losse pannen ?edekt. Heel klein binnenplaatsje. Huurprijs 1.15 's weeks'. Geschatte waarde (grond in begrepen) 1'400.—. Opbrengst als voren. f59.80 - f 11.80 f 48 of 12%. 4. Woning bij de Kamppoort. Zeer oud huisje, erg vervallen, bestaande uit voor kamer, waarin beroep wordt uitgeoefend, en kleine achterkamer. Gedekt met gedokte pannen. Klein binnenplaatsje. Huurprijs f 1.25 s weeks. Geschatte waarde (grond inbegre pen) f400. Opbrengst als voren f65 f 13 f52 of 13%. 5. Woning aan den Bisschopsweg, deel uitmakend van een gebeele rij, meest oude. 5 minuten buiten de stad. Nieuw huisje, erg klein maar knap. Bestaat uit voorvertrek, waarin winkel, en achterkamertje. Boven een „Wat wil je dan eigenlijk van mij hernam Godfried, terwijl hij op elk woord een sterken nadruk legde. „Het gezelschap, dat jij hebt uitgenoodigd, is mij persoonlijk onaangenaam en hinderlijk. Misschien heb ik ongelijkdat kan zeer licht gebeuren. Maar over smaak valt niet te twisten. Ik motiveer mijn terug tocht volstrekt niet met mijn zedelijke eigen schappen, en nog minder met de zedelijke gebre ken van anderenik heb alleen maar geen voe ling met de leden van het tooneelen van dien Templin heb ik bepaald een afkeer. Ik krijg een onbehaaglijk gevoel, zoodra die man zijn mond maar opendoet; denk alleen maar eens aanzijn manier van sprekenHet is «ie platte taal van het volk, maar zonder de frischheid enden gezonden humor van het volk! Het is voor mij een kwelling, naar hem to luisteren. Jou ergert 't niet jij kunt er dus bij zijn, maar ik ga heen." Hij deed weer een jiaar stappen. Op dat oogenblilc weerklonk Ast-a's heldere lach. Martin ging naar zijn broeder toe en fluisterde hem in „Daar komen ze al I Toe, doe mij nu het plei- zier," voegde hij er met bijzonderen nadruk bij, „om hen even vriendelijk toe te spreken." Godfried moest, of hij wilde of niet, wel voldoen aan het verzoek van zijn broeder. Het oogenblik, om ongemerkt te verdwijnen, was verzuimd. Nu zou het werkelijk kwetsend zijn, als hij zóo, zonder iets te zeggen, heenging. De beide jonge meisjes zagen er in hun aardige, kokette tennis-kostuiims al zeer bekoor lijk uit. Een miuder aangenaraen indruk maakte juflrouw Sand in haar donkere japon met een bonten omslagdoek men zou aan haar schrale figuur niet gezegd hebben, dat zij altijd zulk een buitengewonen eetlust had. Op het eerste gezicht had Godfried begropen, dat het gracieuse, slanke, blonde meisje Nelly Sand was, voor wie zijn broeder reeds zoo ridderlijk in de bres was gesprongen. Het was hem ook dadelijk opgevallen dat Neilly's japon aan den hals was dicht gemaakt met een buitengewoon mooie broche: een salamander, wiens rug met robijnen bedekt was, en daaruit maakte hij onmiddellijk op, dat dit kostbare sieraad een bedenkelijk licht wierp op do eigenschappen van de jonge kunstenares, die zijn broeder zoo hemelhoog geroemd had. Martin was hun een paar schreden tegemoet gegaan; hij heette de bezoeksters hartelijk wel kom in zijn eenvoudige woning en stelde zijn hoeder voor aan juffrouw Sand, juffrouw Nelly Sand en juffrouw .Frohnsdorf. „De heeren zijn reeds aan elkander voorge steld," zeidc hij verder, zich tot Templin wen dende. Godfried, die de dames vriendelijk gegroet had, groette den lieer Templin juist diep genoeg om niet onbeleefd ie zijn. „Het is hier overheerlijkriep Nelly uit, die zelf gefabriceerd kamertje op den niet be schoten zolder. Klein plaatsje met schuur en 8 roeden grond +120 M2. Huurprijs f 1.25 's weeks. Geschatte waarde (grond inbegre pen) f750.Opbrengst als voren f65 f 12.50 f52.50 of 7%. 6. Woning aan den Bisschopsweg, als voren. Nieuw net huisje, bestaande uit kamer en keuken, beide zeer klein. Beschoten kap. 8 roeden 120 M2 grond. Huurprijs f 4.25 's weeks. Geschatte waarde (grond inbegre pen) f700.Opbrengst als voren f65 f 12.50 f52.50 of 7%%. 7. Woning in de Hamsestraat. Tien minu ten buiten de stad. Net burgerhuisje, kamer, keuken, gang, beschoten zolder, 9 a 10 roeden 450 M2 grond. Huurprijs f4.50 's weeks. Geschatte waarde (grond inbegrepen) f900. Opbrengst als voren f78f45 f 63 of 7%. 8. Woning aan den Weversingel. Net huisje, bestaande uit woonkamer, voorkamer, gang en keuken. Geen beschoten kap. Tuintje 10 M2 groot. Huurprijs f2.'s weeks. Ge schatte waarde (grond inbegrepen) f 1000. opbrengst als voren f 404f 14 f 90 of 9%. 9. Woningachterden Luiert, 40 a 12 minuten buiten de stad. Zeer oud en vervallen uit ziend huis, klein, leelijk en verveloos. Iets beter dan een krot. Bestaande uit voor kamertje metsteenen vloer en achterkamertje. Dak van losse pannen. Een houten schuurtje. 700 roeden 4 Hectare bouwland. Huurprijs f490.'sjaars. Geschatte waarde voor huis f300.voor grond (als bouwterrein geschat) f2000.samen f2300.opbrengst als voren f 490f29 f164 of 7%. Den grond als bouwland of tuinland schattend op f500, stijgt de approximatieve rente tot 20%. Er is, dit blijkt uit het bovenstaande genoegzaam, niet expres naar krotten ge zocht. De schets der typen teekent onbe vangenheid. De verkregen totaal-indruk is dezeDe arbeiderswoningen in de stad zijn meeréndeels oud, te laag, te veel iu elkaar gebouwd, bieden weinig ruimte, worden zuinig onderhouden, zijn ongezond door lig ging en inrichting, echte huisjesmelkerijmaar toch over het geheel, trots dé goede rente, de meerendeels te goededie zij verzekeren, niet overmatig laag in prijs. De werklieden woningen buiten de stad zijn aardiger ge bouwd, gezonder door bouwtrant en frisscher ligging, maken een netten indruk (n°. 9 ech ter alles behalve maar hebben weinig tuin, zijn eigenlijk in allen doele veel te klein en relatief ook veel te duur. Nu komt de Boud met ruimer, beter ge- bouwde^^erieflijl^Jngeric^ den tuin eens had doorgekeken. „Verrukkelijk I" bevestigde Asta met nadruk. Juffrouw Sand zeide niets; zij had dadelijk de gedekte koffietafel bespeurd en wisselde vriendelijke blikken van verstandhouding met vrouw Stolpe, die juist bezig was de koffie in te schenken. Met haar gewonen droefgeestigen blik ging zij ongemerkt naar de tafel, nam plaats, deed suiker in haar koffie, schonk er room bij en trok de schaal met gebakjes naar zich toe. „Het bevalt ons hier zeer goed," zeide Martin, „wij kennen het niet anders, maar wie in de villa hiernaast geweest is, moet zijn smaak heel wat vereenvoudigen om het bij ons mooi te vinden. „Dat zie ik niet in," hernam Nelly, ,,'t Is hier anders, maar niet minder mooi, en mijn heer Templin zal het mij zeker wel niet kwalijk nemen als ik zeg, dat het tnij hier eigenlijk veel beter bevalt; het is hier meer landelijk inniger, trieer bewoond. Alles heeft hier zoo iets partriarchaals „Daar hebt u wel gelijk in!" viel Templin haar luid lachend in de reden. „Hier zijn wij op een gebied, dat reeds sedert vele jaren een kalme bezitting is geweest, en ik behoor tot de rustverstorende indringers, maar dat neemt niet weg, dat wij eerst loven gebracht hebben in de brouwerij. Vroeger kon ruon hier leeren tooveren." Asta had den anderen kant uitgekeken en riep in werkelijke verrukking uit: „O, hier lean men het meer óok uit den tuin zien En wat een mooie bootla die van u Martin knikte haar bevestigend toe. En daarop leiding voorziene, hygiënisch volmaakte, aar dig uitziende woningen met grooten tuin en wil die voor f4.50 of ruim fl.50 verhu ren, wellicht met erfpacht of eigendom in het vooruitzicht. Waar is hier de misgreep? Moeten de genoemde autoriteiten, moeten de arbeiders niet juichen? Zeker, de wo ningen zijn niet te geef. Maar de Bond kan ween schaap met vijf pooten leveren voor den prijs van een ziek lam. De Bond levert iets goeds, met economische, hygiënische en moreele voordeelen en denkt niet aan het maken van winst. Voor de wandelaars mogen langs dezen eenigen wandelweg bij de stad villa's welko- mer zijn, de vruchten van aanwassend soci aal gevoel te mogen gadeslaan, is echter een buitenkansje, dat tegenwoordig nog tot de aangename zeldzaamheden behoort. Ik zou er liever naast wonen dan naast eeuwig blaffende honden en onafgebroken pianospel. Ofschoon, men went aan alles, ook aan ver keerde woningtoestanden. En doordien men hieraan went, haalt met name Amersfoort's gemeente zich al die ram pen op den hals, waartegen «Waarom?" waarschuwt. Waarom stijgt de bevolking zoo onrustbarend? Waarom vinden zelfs in Amersfoort, dat met zijn groot garnizoen tegelijk heel wat leven in de heerenhuizen- bouw-brouwerij zag aankomen, te weinig werklieden emplooi Waarom wordt voor de behoeftigen de spoeling der liefdadigheid zóo dun? Waarom woont de arbeider (werk man) er voor betrekkelijk zóo weinig geld, waarvoor hij nochtans Shylock geen «dankje" behoeft te zeggen Alleen en uitsluitend om dat liet bouwen van arbeiderswoningen uit winstbejag zulk een door en door voordee- lige affaire is; omdat de aangeroepen auto riteiten niet waken, oorzaak en gevolgen niet doorzienomdat de publieke opinie, zóo vlug gereed waar het betreft den «Oranjebond van Orde" op z'n gemoed te werken, zoo laks blijft tegenover de huisjesmelkerij. Wie 'sBonds woningen zullen betrekken Zij, die door ben, die het goed met hen rneenen, door de Amers foor tsche Courant voorop, in hun, in het algemeen belang, daarheen gedirigeerd zullen worden de beste werklieden naar de beste woningen. Al wie in Amersfoort hoog gevoelt, diep doordenkt, een warm hart heeft en naar sociale hervorming snakt, zal, als hij zich niet op een dwaalspoor laat leiden, maar de moeite neemt den «Oranjebond van Orde" te bestudeeren, zijn stichting niet alleen wel kom heeten, haar tot standkoming ook door he^^ourneeren^^ zeide Asta tot Templin: „Als u nu werkelijk galant was, zou u een poos met mij gaan roeien." „Met pleizicrl" riep Templin uit. „Maar de koffie wordt koud. Gij ziet immers wel, dat mama Sand ons reeds met een goed voorbeeld voorgaat." Nelly schudde knorrig haar hoofd om het „mama Sand," en kreog nog onaangenamer gewaarwording, toen haar oog op haar moeder viel. die juist bezig was een groot stuk taart in naar kopje te stippen om daarna hek week- geworden gedeelte, dat van hot vaste, niet in- gestipte gedeelte dreigde af te vallen, haastig in de reeds geopende mond te steken. „Wat kan dat schelen hernam Asta. „De koffie mag, wat mij betreft, gerust koud worden 1 Ik laat alles staan, als ik maar kan roeien maar u kunt waarschijnlijk niet roeien en zoekt daarom maar een uitvlucht." „Ik zou niet kunnen roeien herhaaldeTera- plin, terwijl hij zich trotsch oprichtte. „Alsgij op mijn eergevoel begint te werken en als de heeren en dames het niet kwalijk nemen," voegde hij er met een lichte buiging tegen de anderen bij. „Dat neem ik op mijriep Asta er vroolijk tusschendoor. „Kom maar mee, maar éen keer heen en terug." Zij liep vlug weg en riep, terwijl zij de helling naar den oever afging, Nolly toe „Binnen tien minuten zijn wij terug!" Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1