Donderdag 5 November 1896. No. 4612, 46e Jaargang. Wantrouwen. Ingezonden. iMERSFOORÏSCHE Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschuilt Maandag- en Donder dag namiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 3 ruoauden ƒ1.Franco per post 1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 cl., voor hot binnenland 60 ct. pot O™""-'! Advertentiën 16 regels 00 et.; elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofhcieële- en onteigeningsadvert. per regel 15 et. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel 5 Cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Mog eens De Oranjebond. REPLIEK. Dat de Redactie der Amersfoorlsche cou rant mij vriendelijk in de gelegenheid stelde van de beide Ingezonden stukken in het vorig nummer kennis te nemen, waardeer ik niet minder dan de welgemeendheid, die uit de daarin aangeboden adviezen jegens den sOranjebond van Orde" doorstraalt. Wat ten slotte met betrekking tot de stich ting «Huis en Hof," zoo voor Amersfoort en haar werklieden bevolking, als voorden Bond wenschelijk of onwetischelijk mogezijn, twee dingen staan vast lo. Dwaling kan aan de eene en kan aan de andere zijde bestaan, maar 2o. I)e Bond bedoelt niets dan liet goede.1) De bond komt niet in A mersfoórt om een bestaand economisch evenwicht te verstoren, evenmin om zich-zelf te schaden door impo pulariteit, wekkende, en ten overvloede ook nog onoordeelkundige, daden te verrichten hij wenscht niets liever dan (waar mogelijk) economisch evenwicht aan te brengen, zich zelf voor materieele schade te hoeden, en die sympathie te verwerven, zonder welke hij niet tot gezonden bloei kan komen. Waar dit vaststaat, is kalme gedachten- wisseling de beste wijze orn over de aan hangige zaak het gewenschte licht te ont stegen. Het schijnt wel niet aan betwisting onderhevig, dat het in Amersfoort, met, de arbeiders-huisvesting niet pluis is. Dit geeft Q. N. toeW. doet niet anders, en ook de Redactie beaamt zulks ten volle2) Het feit alzoo in confesso zijnde, kan het geen be vreemding baren, dat de Bond, zich voor genomen hebbend zijne sociale bemoeiingen meer speciaal ook tot de verbetering der volkshuisvesting uit te strekken, op de ge meente Amersfoort zijn oog liet vallen. Hoe de Bond er nu toe kwam, juist Amersfoort uit te kippen, doet weinig ter zake. Hij moest ergens beginnen en een samenloop van omstandigheden bracht hem a coshj. Hij deed niet anders dan antwoord weven op een door tal van economisten, moralisten en hygiënisten voorgestanen eisch, toen hij buiten de* stad een plekje voor zijn stichting zocht. Hij zocht niet allereerst aan den Ltrechtschen straatweg. Hij was met vele personen over allerlei perceelen in onder handeling maar hier scheen hem de grom! te slecht, daar het terrein te duur, elders te afgelegen, enz. Ten slotte vond hij het aar dige plekje, waarover nu de strijd loopt. Feuilleton. 15) Vrij naar het Duitsch. Templin volgde haar en maakte de boot los. Godfried had onder die korte gesprekken. Nelly aandachtig opgenomen. Hij kon niet ontkennen, dat zijn broeder een goeden smaak had, maar die broche met robijnen beviel hem niet. Nu kwam de kunstenares naar hem toe en zeide, hoewel hij zijn ontevredenheid hoegenaamd niet getoond had „U is zeker diep verontwaardigd, dat wij bier maar als wilden komen binnenstormen en u storen in uw rust." „Wel, hoe komt u op die gedachte?" hernam Godfried met een beleefde buiging. „Hoegenaamd niet, waarde jufirouw Snnd IntegendeelMaar ik moet helaas mijn leedwezen betuigen, dat ik zelf vandaag zoo weinig kan doen om uw verblijf te veraangenamen. Ik heb dat zoo juist al aan mijn broeder gezegd en u kunt het hem wel aanzien, dat hij ontevreden is over mij. Als vrije kunstenaar heeft hij er geen besef van, dat wij ambtenaren door den plicht in boeien geslagen zijn. De hoeren misdadigers zijn helaas zóo onbeleefd, dat zij zich niet be kommeren om de bureau-uren van de gestelde machten en zich niet storen aan de huiselijke c In Heeft hij misgetast Ten deele zeker, waar hij, onbedoeld, de natuurschoonlievende ge meente in haar eenigen, niet door werklieden- woningen ontsierden wandelweg heeft aange tast.3) Mij dunkt, éen stem van een welwillend man had slechts behoeven op te gaan, toen 's Bonds plannen bekend werden, eer tot den aankoop werd overgegaan, éen wenk «Bouw daar nieten de Bond zou er naar geluis terd hebben.4) Hij komt niet om te plagen. Hij ontving die waarschuwing echter niet, Ilij zag hoe moeilijk en kostbaar waterver- schalïing op de liooge gronden is; hij bedacht hoe veel aangenamer liet wonen voor werk lieden zou wezen aan den weg, dan bijv. achter de kazerne (ook uit een zedelijk oog punt) hij vond in deze omgeving een massa zeer onvoldoende woningen, óok ver van de stad, óok achter den tol. óok zonder riolee- ringdaarin menschen, die ook ver van hun werk wonen5) o.a. een man, die aan de gas fabriek werkt, en vernam dat de buren elkaar wederkeerig helpen met liet, dagelijksche transport van het middagmaal. Was het won- dei', dat het Bestuur toen niet zóo klaar de bezwaren zag, die nu a posteriori opdoemen, al hebben ze wellicht a priori bestaan En was ten slotte de koopsom te hoog '?6) Wie zal dit uitmaken De Bond vond den grond goedkooper, dan elders de gevraagde prijs bleek, in verband èn met ligging èn met qualiteit. Q. N. zegt niet veel goeds van deze. Ik zou niet weten waarom die grond, vooral sedert hij van kiezel gezift werd, slechter zoude wezen, dan het plekje van den naasten buurman, wiens tuin bekeken mag worden.") Doch, dit alles daargelaten, men had ons liever in de stad gezien, dan daarbuiten. Laat mij hier mogen zeggen, dat de Bond niet in de stad kan komen, dan voortgeholpen door de samenwerking van velen. De Bond ontvangt zijn bouw-kapitaal niet ten geschenke maar te leen. Hij moet zorgen, dat zijn zuiver (inancioele stichting zich bedruipen kunne bij kan niet onevenredig veel besteden voor den bodem, want dan wordt de huur te hoog. En nog niet vele werklieden staan zóo hoog, dat zij nuttigheidsoverwegingen laten gelden boven de vraag ol zij de goed koopste woning huren kunnen. O, ik zou zoo graag zien, dat 's Bonds financieele toestand hem veroorloofde dat onaanzienlijke straatje, hetwelk W. schetst als zijn cauchemar, eens duchtig onder han den te nemenKwamen Gemeentebestuur en liefdadigheids-instellingen en Amersfoort's gegoede ingezetenen den Bond eens tegemoet, wie weet hoe ras de algemeene sympathie hem dan zoude dragen Maar binnen afzien- genoegens van een rechter van instructie. Ik moet vandaag nog gewichtige zaken afdoen, die niet uitgesteld mogen wordenmaar ik mag er toch zeker wel op rekenen, dat u mij mijn ongalante verdwijning niet euvel zult duiden." „Hoezeer het mij ook spijt," antwoordde Nelly, „dat ik het genoegen zal missen, nader kennis te maken met den broeder van den heer Hellberg, begrijp ik u toch zeer goed. Ik zou u niet gaarne van uw kostbaren tijd willen berooven." Én met een vriendelijke buiging tot afBcbeid, zeide zij verder „Ik wensch u een aangenamen arbeid, mijnheer Hellberg!" Godfried groette, ook zeer beleefd, nam zijn acten, groette daarna moeder Sand, diejuist een oogenblik stil zat om te overleggen of zij een stuk amandeltaart of liever zandtaart zou nemen, en ging daarop in huis. Nelly zag Godfried glimlachend na en zeide guitig „Weet je wel, dat ik de woorden van je broeder eenigszins wantrouw „Hoezoo?" vroeg Martin. „Ik geloof," vervolgde Nelly schertsend, „dat je broeder mij met bet vroomste gezicht van do wereld maar wat op den mouw heeft gespeld." Martin kon te nauwer nood zijn verlegenheid verbergen. „Iloe kan je zóo iets denken zeide hij om toch iets te zeggen. Nelly lachte nóg luider. „Maar waarom zou hij onwaarheid spreken „Wel, nu spreek jij óok nog onwaarheid; 't spijt me, dat ik hier geen spiegel heb! Je bloost tot over de ooren, evenals een misdadiger, baren tijd zullen genoemde corporatiën naar deze coöperatie nog wel geen ooren hebben; en waar staan Amersfoort's gegoede inge zetenen op 's Bonds ledenlijst ingeschreven?8) Conclusie: de Bond moet. roeien met de riemen, die hij heeft. En nu is het maar de vraag of hij zijn bootje in de biezen roeit dan wel of hij dragelijk en met zeemanschap de kunst verstaat. Dit laatste wil hij. En nu kan men wel zeggen, dal hij een «buitenwijk" gaat bouwen en allerlei schrikbeelden bijbrengen van den toekomstigen last dier «huttenwijk" en dier huttenbewonersmaar men zou ook kunnen vragen of Amersfoort wel ooit veel gedaan heelt om zich de plaag van het pau perisme van den hals te schudden en of misschien het plan van den «Oranjebond van Orde" niet beter in de kaart van Gemeente bestuur en arm verzorgers zal spelen dan de pessimisten zich nu nog kunnen voorstellen. Niemand kan absoluut uitmaken of de kip er het eerst geweest is, dan wel het ei. Evenmin kan iemand met zekerheid zeggen of de Bond de paarden ach Ier of vóór de gewenschte toestanden der gemeente spant. Maar dit staat wèl vast, dat niemand de paupers beletten kan zich in Amersfoort te vestigen en niemand dit ook zelfs beproeft; dat de Bond althans woningen bouwt, die deugdelijk zijn en, gesteld dat zij er dan wellicht te veel staan, er toch altijd beter staan dan de hutten en krotten en «revolutie"- perceeltjes, welker aanbouw thans door nie mand wordt tegengewerkt; eindelijk,dat het welwillende Amersfoort het zelf het best in de hand heeft om door de beste werk lieden naar 's Bonds stichting te dirigèeren te zorgen, dat «Huis en Hof" een aan trekkelijk en navolgenswaardig voorbeeld zij en daarmede den weg naar betere toe standen bane. Rust op Amersfoort de last van een onevenredig hooge noodlijdende bevolking, dan ware toch te beproeven of 's Bonds stichting misschien een middel kan zijn om het kwaad te helpen stuiten. Die 25 woningen zullen het niet noemenswaard verergeren.9) Maar dan geve men allereerst aan den Bond zijn sympathie, zijn mede werking, zijn steun. Doet men dit, dan zal het misschien mogelijk blijken, met vereende krachten dat monster te verslaan, waartegen over Amersfoort thans machteloos is, zóo machteloos, dat men het onwillekeurig voed sel geel't en er zelfs toe overgaat, de verbe tering der volkshuisvesting tewan trouwen. De voorzitter van den «O. v. O.", HORA SICCAMA. Driebergen, 2 November 1806. dien men op heeterdaad betrapt heeft!" En waarom vraag je." En op een geheel anderen, vertrouwelijken toon vervolgde zij halfluid„Hij wil ons met ons beiden alleen laten. Ik begreep het dadelijk." Nelly meende dus, dat Martin aan Godfried een wenk had gegeven om hen alleen te laten. Martin verheugde zich over dat misverstand en zeide nu geruststellend: „En als ik Godfried nu werkelijk eens ver zocht had ons alleen te laten?" „Dan zou ik het niet kwalijk nemen," her nam Nelly eenvoudig. Martin zag haar teeder aan. „Waarom zal ik mij anders voordoen dan ik beu vervolgde zij. „Als jij het mij niet ver zocht hadt, zou ik zeker niet teruggekomen zijn, en je uitnoodiging kou ik niet anders uitleg gen, dan dat je mij iets belangrijks te zeggen hadt." „Ja," zeide Martin, en met een blik naar de koffietafel, zeide bij er zacht bij„Als wij maar alleen waren Geheel alleen 1" Nelly begreep hem. Zij verhief haar stem en sprak zoo luid, dat haar moeder het moest verstaan „Waar Asta on mijnheer Templin toch blijvenMoeder, wilt u niet eens naar hen gaan kijken?" Juffrouw Sand stond dadelijk op en ging kauwende, met, een stuk amandeltaart in haar hand, het smalle pad op, dat naar den oever leidde. Nelly ging naar haar toe en fluisterde haar zacht toe: „Doe mij toch een plcizier, lieve moeder, niet zoo veel te eten." Een woord van liartelyken dank voor dit loya il schrijven. En daarbij een paar opmerkingen. 1) Dat de „Oranjebond van Orde" niets dan hst goede bedoelt, wordt slechts betwijfeld door hei, die hem per fas et nefas tegenwerken en trachten verdacht te maken. 2) Niet alleen wy verklaarden in ons vorig ondi r- schrift, dat hier grove misstanden zijn wat betri ft de woningen van hen, die het minst kunnen be talen en in weerwil daarvan het ellendigst gehua- vest worden, maar ook allen, die dergelijke krottm kennen, stemmen dit onvoorwaardelijk toe. Tb niet onlangs nog uit den boezem van het „Nïf een poging gewaagd om daarin verbetering te bwn- gen? Het moest helaas! by' den goeden wilbljjvnn. Een vermogend en liofdadig stadgenoot kocht tien barakken en liet deze éen voor éen ontruimen; doch zoo iets kan niet dagelijks, zelfs niet iec'er iaar gebeuren ou de huisjesmelkers lachen bovendien in hun vuistje als hun afbraak nog ióo duur verkocht wordt, Dio aankoop was trouwens «en sterk protest legen den ergerlijken toestand, 3) Dit argument mag niet gelden en is trouwens ook nimmer in het debat gebracht. Waarom sou een wandelweg worden ontsierd door werkmanswo ningen 4) Tot zulk een welwillende waarschuwing k<mt men tc Amersfoort niet zoo spoedig, uit vreos, dat men allicht zou vragen „waar bemoei je je ment" 6) De hier gegeven voorbeelden zijn wel uitzon deringen 't zou wel do moeite waard zyn on. to weten of de menschen die daar op Leusden sch terrein wonen niet om bijzondere redenon zo< ver van hun werkplaats die in den regel toch act iter du binnengrachten ligt zich gevestigd hebban 6) Min on die „men" ia een terzake bevoegde noemde het terrein goed betaald met f2200. 7) De tuin van de buurvrouw ziet er inderdaad goed uit. Maar hoeveel kunstmest was daartoenoo- dig? Eu daar was alle humus nog niet afgegrave*. 8) Een zeer behartenswaardige wenk. De Statuten van den Bond schyueu dus zijn optreden in de ge meenten niet te verbieden. Wie gaat hierop in Als éen het voorbeeld geeft, volgen dra andere i en komt misschien tot stand wat hier tot dusver mis lukte. 9) Die 25 woningen zullen den toestand wM ver ergeren, dunkt ons, en veel ook. Allicht komea er door elkaar vier personen per woning, totaal dus 100, die straatverlichting, politie-toezicht, medinche hulp, enz. noodzakelijk maken en dus de ruim f 141)00, welke nu reeds vau Gemeentewege aan de armen worden besteed, nog aanzienlijk zullen verhoogen. Falen we in onze meeuing, dat men ons dan toch tegenspreke; doodzwijgen baat niet, en nóg is het niet te laat om tot een goede oplossing te gentian, goed voor Amersfoort en den Oranjebond beide Red. Het opnemen van iugezonden atukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie on voor waardel yk instemt met hun inhoud. Kopy van geplaatste of ongeplaatste stukken wo: ■dt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie! Kennis genomen hebbende van het plan van d n» Oranjebond van Orde om in onze gemeente ee »e 8liclitipg daar te stellen, waardoor de werkman ee ie Jufirouw Sand kauwde maar door en gil g verder alsof ze niets verstond. „Nu zijn we alleen," zeide Nelly glimlachen terwijl zij den architect aankeek. Martin gre«p haar hand en riep overgelukkig uit: „Je bent het liefste en bekoorlijkste schejt- seltje van de geheele wereld 1" Hij wilde haar een kus op haar hand geven, maar Nelly tro c haar hand terug en berispte hem hoogst vrier- delijk „Neen, neen, geen gekheid. Anders roep ik den grooten broeder." „Je moogt roepen, wienje maar wilt!" hernam Martin bijna uitgelaten. „Wat mij betreft maj' ieder het hooren en zien, wie maar will En jij jij moet naar mij luisteren of je wilt of niet I Ik moet zeer ernstig met je spreken," voegdt hij er langzaam bij. „Wordt het nu op eens zóo plechtig?" vroeg Nelly verwonderd. „Luister naar mij... Het leven,'dat ik nu leid. is een dwaasheid. Ik heb nergens lust meer in: ik kan niet werken, niet luieren, niet slapen! Slechts éen gedachte vervolgt mij, slechts éen wensch bezielt mij op elk uur van den dag en over aljou te zien en te hooren, met je samen tezynl En als mijn vurig verlangen dan vervuld wordt, voel ik mij eerst gelukkig Dan dringen zich zoo vele lastige een ongenaiue menschen tussehen ons, en al is het er ook maar éen dan sta ik er zoo ongelukig bijIk mag je niet zeggen wat ikgevoel! Ik moet deel nemen aan het dwaze gebabbel, ik moet het rust ig aanzien, hoe de eerste aebi ie spreekt, en dat jij lacht nis tegen my F' Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1