Donderdag 17 December 1896. No. 4624, 46e Jaargang. ZIJ aie £ich me' "en 1 Ja Stadsnieuws. Wantrouwen. Ditgave Firma A. H. VAN CLI te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Dmiderdagnamiddag met gratis Zondagsblad. Abonnement per 8 maanden ƒ1.Franco per post i.iö. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pet 8n' Adv?rtentiën 16 regels 60 ct.; elke regel meer 10 ct. Groote let'ers naar plaatsruimte. Legale-, othcieele- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijke nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, y©r regel5 ce„t. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkoaten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 66 Telephoon 19. op dit blad teuten abonneeren, ontvan gen de nog vóór dien tijd verschijnende nummers GHATIS. Zitting van den Gemeenteraad op Dinsdag 15 December 's middags half twee. Voorzitter de lieer Burgemeester mr. F. D. graaf' Scbimmelpenninck. Tegenwoordig 16 leden; afwezig «le heer Van der Want, met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. Aan de orde is: een verzoek van conces sionarissen voor de gasverlichting tot over neming van de fabriek voor een bedrag van 1'47 100, met advies van de commissie, dat luidt om het verzoek te wijzen van de hand, wijl volgens haar deskundigen raadsman het bezit van de bestaande fabriek aan de ge meente niet slechts geen voordeel, maar be paald nadeel zou opleveren. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming wordt con form dit advies besloten. Aan de orde iseen ontwerp-besluit tot aankoop van gronden bestemd voor het bouwen eener gasfabriek. De heer Gerritsen zegt, dat, toen in de geheime zitting van 21 November bij meerderheid van stemmen (10 tegen 7) in beginsel werd besloten om het terrein van mevrouw Steenberghe-Bosch van Drakesteyn te koopen, voor circa f50000, hij tot de tegenstemmers behoorde om den enorm hoogen prijs, doch nu vóór zal stemmen om B. en W. niet in moeilijkheden te brengen. Intusseben is spr. nu uit de stukken gebleken, dat er een weg is waarop inmid dels een servituut is gelegd en dit zonder voorkennis van den Raad. Als deze nu af stemt, is dan de Gemeente weer vrij, op grond van de gewijzigde overeenkomst? Spr. zou bet zeer pernicieus achten, dat het servituut bleef bestaan en de Gemeente dus niet te allen tijde recht van overgang had met palen, buizen, rails, enz. De heer Croockewit acht de bezwaren van dit servituut niet van grooten omvang. Het terrein dat door den weg wordt afge sneden, is niet noodig voor de fabriek, die er vóór 1900 moet zijn. Er is geen beter terrein voor te vinden door zijn ligging aan spoor en rivier, waardoor de kolenaun- Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. Martin schudde het hoofd, en toen Attenhofer herhaalde: „Wanneer u mij dus eens gebruiken kunt, sta ik altijd voor u klaar," kwam er plot seling een gedachte bij hem op, die hij even wel dadelijk weer wilde laten varen, maar die zich met een onheilspellende kracht van hem meester maakte. „LuiRter eens, Attenhofer," zeide hij haperend, „het zou wel eens kunnen gebeuren nu nog niet, maar later dat ik je een opdracht gaf, maar dat zou dan een zeer teedere en moeilijke zaak zijn, die ik slechts aan bijzonder geschikte handen zou durven toe vertrouwen. Je schijnt mij nogal handig toe, maar de bewijzen, die jij aangehaald hebt om je routine te toonen, zeggen nog niet heel veel." „Natuurlijkzeide Attenhofer, die nu een veel levendiger toon aansloeg en de bittere ellende, waarover hij zooeven nog geklaagd had, geheel vergeten scheen te zijn. „Ik had nu ook geen bijzonder belang bij de zaak, maar als het er op aankomt, zult u my leeren kennen." „Kan je ook zwijgen?" vroeg Martin. „Dat is immers mijn vak", antwoordde Atten hofer op eenigszins aanmatigenden toon. „Nu ja maar vóór ik je de gewichtige voer zeer billijk zal zijn, de ligging vlak bij de slad, waardoor het buizennet' slechts kort behoeft te wezen en waardoor ook de kosten van aanbouw gering zullen zijn, terwijl de bij-producten licht vervoerd zullen kunnen worden en gretig konpers zullen vinden. Daarom is spr. een der voorstemmers. De V o o r z i 11 e r, repliceerende ter recht vaardiging van de handelingen van net Da- gelijksch Bestuur, zegt, dat het 't beste terrein moest koopen en na rijp beraad geen beter vond. Hier ter stede zijn wer kelijk niet zooveel geschikte terreinen voor zulk een fabriek: Aan het water alleen zijn er vele, doch die liggen te ver af en zouden een zeer duur buizennet veroorzaken aan het spoor liggen slechts enkele bruik bare, doch aan water en spoor was er slechts éen goed, maar dit is dan ook zeer goed. In antwoord op het door den heer Gerritsen aangevoerde, zegt spr. dat het recht van overgang door de Gemeente wel zeer degelijk is voorbehouden. Heeft de heer Gerritsen in de stukken soms «koopster" verwisseld met «verkoopster"? De weg was bovendien reeds lang met het servituut bezwaard. In antwoord op het door den heer Croo- kewit gezegde, merkt spr. op, dat de fabriek zal gebouwd worden op het laagste gedeelte van het terrein, d. i. het meest naar de Eem. Spr. hoopt, dat de Gemeente het gedeelte dat zij niet noodig heeft te gelde zal kunnen maken. De heer K 1 e b e r stemde in de geheime vergadering óok tegen den aankoop, doch zal nu voorstemmen, omdat er toch geen terrein tot minder prijs te krijgen zal zijn. De heer Visser zal thans ook voorstem men. Het contract is gesloten en spr. wil B. en W. niet contrarieeren. We kochten voor goud en mogen vooral niet verkoopen voor koper, gelijk met het stukje weg reeds geschiedde. De heer Gerritsen herhaalt zijn vraag indien de Raad thans afstemt, is de Gemeente dan weer vrij De Voorzitter antwoordtB. en W. zijn niet meer vrij en financieel verant woordelijk. Ook de heer Van Kalken zal nu voorstemmenwe staan immers voor een afgedane zaak. Toch had spr. gaarne gezien, dat men een openbare uitnoodiging had ge richt tot eigenaren van terreinen, wat hem billijker zou zijn voorgekomen. Wethouder Gelosse wijst, in antwoord op hetgeen de heer Visser zeide, op de erva ringen welke Gouda heeft opgedaan in de Kaak, die ik op het oog heb, toevertrouw, wil ik je eerst wel eens op de proef stellen met een onverschillige zaak'k zou wel eens willen zien, hoe je zooiets aanpakt en ten uitvoer brengt." „Ik kan niet beter verlangen, mijnheer, geef mij maar een opdracht; zal ik u overmorgen komen vertellen, hoe Attenhofer hield zich alsof hij iets bedacht, „hoe bn voorbeeld uw broeder morgen den dag doorbrengt? Ik zal geen enkel kwartier overslaan! Uw broeder, of misschien een ander." „Daar breng je mij op een gedachte," merkte Martin luchtig op, en trachtte onverschilliger te schijnen dan hij was. „Morgen en over morgen ben ik op de jacht. Als ik nu bij mijn turugkomst juffrouw Sand het is inder daad de blonde dame, die je voor het raam gezien hebt eens kon vertellen, wat zij ge daan heeft, terwyl ik uit de stad wus, zou ik dat wel een aardige grap vinden, 't Is natuur lijk maar voor de aardigheid, ik kan ook nog wel iets anders bedenken." ,,'t Is natuurlijk maar een aardigheid!" her haalde Attenhofer met denzelfden geslepen glim lach als te voren. „Maar waarom zouden wij hier niet bij blijven Ik behandel de grap toch als een ernstige zaak." „Zoo moet de zaak ook beschouwd worden, maar vóór alles moet ik er zeker van zijn, dat niemand er iets van bemerkt." „Daar behoeft u niet bang voor te zijn," her nam Attenhofer weer met een glimlach. „Maar als ik de zaak heel ernstig moet behandelen, zou ik, als er iets buitengewoons mocht voor vallen. toch moeten telegrapheeren." „Handel naar goeddunken," zeide Mariin schijnbaar onverschillig. „Ik wil alleen maar 9 jaar dat die gemeente zelf de exploitatie heeft en gelooft, dat het met goud betaalde terrein ook aan Amersfoort goud zal op brengen. Het ontwerp-besluit, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met op éen na algemeene stemmen (de heer Tromp van Holst). De gemeente zal dus de gasbereiding in eigen beheer nemen en kocht daartoe aan het reeds vroeger door ons omschreven ter rein over het Centraalstation, groot 4 HA. 77 A. 53 cA. voor een bedrag van f48700, uiterlijk te voldoen 1 Februari 4897. Aan de orde is: een ontwerp-besluit tot het opnemen met 4 Januari 4897 of later van f50000 tegen hoogstens 4°/0 eu af te lossen in 4897 uit een daartoe aan te gane leening, om daarvan den koop te betalen wordt zonder discussie met algemeene stem men goedgekeurd. Aan de orde is: de Rekening der dienst doende Schutterij over 4895, met advies der Commissie tot goedkeuring. Wordt met algemeene steramen goedgekeurd tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f2372.50; de heeren Tromp van Holst en mr. Prikken onthouden zich. Aau de orde is het ter vorige vergadering ingekomen request van de agenten van politie 3e klasse om verhooging van hun jaar wedde dat toen in handen werd gesteld van B. en W. om advies, dat luidde: toe te staan, met f25 per jaar. De heer Van Es veld zegt, «lat de nacht- wacbts niet ten onrechte klaagdenze ont vangen nog geen 9 cent per uur. Spr. meent, dat men hun bezoldiging zoo gering maakte met het oog op hun bijverdiensten overdag, doch wanneer zij des daags werken, moeten zij 's nacht slaperig wezen in plaats van krachtig en energiek. Spr. wil daarom verder gaan en hun bezoldiging gebracht zien op f6 per week, zoodat de verhooging niet f25 doch f50 zal moeten bedragen. Ook m r. Prikken verheugde het, dat B. en W. de zeer billijke verbooging voor stelden. Requestranten hebben echter de zaak nog te zacht voorgesteldzij ontvangen niet 40 cent per uur, zooals zij in hun verzoek schrift aangeven, doch slechts even 8 centen dit is toch geen behoorlijk bezoldiging voor een post van groot vertrouwen, groote activiteit, groote toewijding en welke in den nacht moet worden bediend. En eigenlijk is het nog niet eens 8 cent, want in geval van ziekte moet de nachtwaker zelf voorzien in zijn plaatsvervanger, althans volgens het eeus weten hoever je handigheid guat om er la ter voor een ernstig doel gebruik van te maken." „Ik begrijp u zeer goed," zeide Attenhofer en kneep zijn eene oog dicht, en terwijl hij een oua notitieboekje uit een zijner zakken voor den dag haalde, vroeg hij„Mag ik uw adres weten voor morgen en overmor gen „Villa Moller, Zehlendorp. Dan weet men altijd waar ik ben." „Voor den naam van de persoon, die ik gadesla, zal ik „architect" schrijven." „Goed. Dat is dus afgesproken," zeide Martin, wien dit gesprek toch te lang duurde en zeer onaangenaam begon te worden. „Afgesproken, ja," zeide Attenhofer dralend, „afgesproken, behalve in éen opzicht. De depê ches zullen geld kosten, ik zal misschien ook rijtuigen moeten nemen en zoo al meer, en ik heb geen geld." Martin nam uit zijn portemonnaie twee goud stukken en gaf ze hem, terwyl hij met een sarcastich lachje vroeg: „Zou dat genoeg zijn?" „Ruim," antwoordde Attenhofer en stak het geld in het vestzakje. „Wij rekenen later af. IJ zult tevreden zijn over mij uw belangrijke opdracht krijg ik zekergeheel tot uw dienst Toen hij de deur gesloten had en de trap afging, hield hij philosofiscbe beschouwingen over Martin, die zich zelf zeer grootmoedig had gevonden, toen hij hem een ryksdaalder had gegeven en die hem nu zonder aarzelen twintig f;ulden had toevertrouwd om aan een dwazen uim te voldoen. De geslepen schavuit liad zich natuurlijk request. Om de weinige billijkheid van deze bepaling meer te doen uitkomen, herinnert spr. aan hel in den Raad behandelde bij de aanvraag om verlof wegens ziekte door een onderwijzereszij behield haar tractement, omdat het toch onmenschelijk zou wezen, een zieke óok nog fioancieele zorgen te berokkenen. Alle Raadsleden op éen na deel den toen die meening. De heer Van Kalken zegt, dat het loon voor nachtarbeid hooger moet wezen, niet lager, dan voor dagwerk. De Gemeente moet het voorbeeld geven, dat zjj haar die naren ondersteunt in geval van ziekte. Spr. zal dus niet alleen stemmen voorde verhoo ging rnet f50, maar wenscht óok waarborg tegen ziekte of ongevallen. De Voorzitter brengt densprekers zijn dank voor hun sympathie jegens de nacbt- Colitie. De heer Van Esveld schilderde de ehoefte aan bewaking gedurende den nacht in deze gemeente wel wat hoog. Ware dit zoo, dan zou een gansch andere toestand in het leven geroepen moeten worden. De nacht- politie bestaat niet uit beroepsmensehen en wij kunnen daarmee hier zeer goed volstaan. Zij hebben bovendien veel bijverdiensten 's ochtends om 7 uur rukken zij in en om den vierden nacht zijn zij vrij. Ook aan mr. Prikken brengt spr. zijn dank voor de zeer ruime sympathie door hem aan dit deel der Gemeenle-politie betoond, doch spr. kan niet met hem mee gaan waar hij in de verzui men wil doen voorzien door de Gemeente. Op de Begrooting is slechts f 400 uitgetrok ken, welk bedrag óok dient voor de agenten 4e klasse, die, overeenkomstig art 7 van de Politie-verordening, dienst doen voor de 3e klasses. Aan den heer Van Kalken merkt spr. op, dat voor geen enkel Gemeente-amb tenaar of beam te verzekering bij ziekte of ongevallen bestaat. De heer Van Kalken trekt nu dit deel van zijn voorstel in. De heer Van Esveld, repliceerend. zegt dat bij de eischen aan de nachtwachts gedaan, wellicht wat hoog stelde, doch juist des nachts is er straatrumoer, juist des nachts zijn er dieven. Is een bezoldiging van nog geen 10 cent per uur niet wat gering? De Voorzitter wilde geenszins een blaam werpen op de nachtwachts; in te gendeel, zij hebben zich steeds zeer geschikt getoond, doch hun dienst is werkelijk niet zoo zwaar, anders zouden we stellig een korps van vakmenschen moeten stichten. Ook de heer V a n E c k meent, dat de geen enkel oogenblib laten foppen door den kieschen vorm dien de archcitect gekozen had om zijn bruid te laten bewakenhij begreep zeer goed, dat de architect er bijzonder op gesteld was, precies te weten wat die mooie jonge dame gedurende zijn afwezigheid deed, en hij maakte zich volstrekt geen illusies omtrent de „ernstige opdracht", aie hij later van Martin zou ontvangen. Nauwelijks was Attenhofer vertrokken, of Martin had er al berouw van, dat hij zich met zulk een wezen had ingelaten. Hij had reeds zijn vinger op den knop van de elec- triche bel gelegd en wilde er op drukken, om Attenhofer door zijn bediende terug te laten roepen, maar hij zag in, dat het terugroepen de zaak eigenlijk eerst verdacht zou maken. Hij had er oprecht berouw van, dat hij zich door zyn ongegronde jaloezie tot zulk een on waardige handeling had laten verleiden. Hij nam zich stellig voor, Nelly na zijn terugkomst alles mede te deelen. Priecies op het uur, dat Nelly hem genoemd had, vijf uur, want om dien tijd was zij altijd alleen liet Ottrot, de juwelier, zich aandienen. Ottrot had een keurig voorkomenzijn lengte was boven 't middelmatige, zijn baar zwart en keurig net gekapt, zijn bakkebaarden waren kort geknipt, zijn bovenlip en de scherpe, spitse kin waren geschoren; in zijn gesloten zwarten rok en met zijn cylinder in de hand maakte hij den indruk van een Fransch advocaat. Hij maakte een diepe buiging en lachte vriendelijk, toen hy den gezelligen kleinen salon van Nelly binnentrad. (Wordt trrvobjcL)

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 1