Stadsnieuws. Advertentiën. Gemengd Nieuws. Ooor wiulcjiiiiraauiuul m te PORT a PORT VISITEKAARTEN HANDSCHOENEN. Dezer dagen had te 'Maastricht een trouwplechtigheid plaats, die zóo geringe sympathie wekte, dat noch de bruid, noch de bruidegom aan getuigen kon komen, zoo dat ten slotte vier soldaten uit het garnizoens- hospitaal als zoodanig fungeerden. Zelfs de beambten van het Raadhuis weigerden hun medewerking als getuigen te verleenen. De firma Verkade Comp., te Zaandam is op 't goede denkbeeld gekomen, de cartons waarin zij baar bukenden koek in don handel brengt van binnen te laten bedrukken met figuren om te kleuren, met schaduwbeelden enz. liet carton doet zoodoende dubbel dienst en voor kinderen is, met het oog op de lange winteravonden, dit kleuren en knippen een aardige bezigheid. Nier- en leverziekten. De wetenschap en de statistiek bewijzen, dat deze de meest verspreide ziekten en oorzaak van byna alle andere zijn. Wanneer nieren en lever niet geregeld werken, komen dadelijk een menigte ziekten te voorschijn, als: slechte spijsver- j teering, galsteenen, hart- en zenuwziekten. Ter voorkoming en genezing gebruike men Warner's Safe Cure Verkrijgbaar byF. B. v. d. Berge Zn, Utrecht; C. J. v. d. Snabilié, Rotterdam 1. de Leeuw, Bodenburgstraat 74, Arnhem. Het bureau van informatie der Ned. Zuid- Afrikaansche vereeniging, gevestigd Rokin 00 Amsterdam, deelt mede, dat in Transvaal voortdurend groote behoefte bestaat aan goe de dienstboden, vooral aan zulke die goed kunnen koken. Er worden flinke loonen be taald, doch zij die naar Transvaal gaan, hebben gewoonlijk zelven voor de overtochtskosten te zorgen. Ook werd aan liet bureau geschreven, dat een winkelbediende in het manufacturenvak. j goed op de hoogte van dit vak. bij een ngelsrhe flrma te Pretoria voorde Holland- sche clientèle kan worden geplaatstflink salaris. Allen, die naar de Zuid-Afrik.-Republiek j (Transvaal) wenschen te emigreeren, moet het bureau er met den meesten nadruk op i wijzen, -lat het ten einde teleurstellingen te I voorkomen voor hen gewenscht, is in lich- tingen te vragen, die kosteloos worden ver- strekt. j Het bureau is geopend voor mondelinge I inlichtingen eiken Dinsdag en Vrijdag van 3 tot 5 uur, voor schriftelijke inlichtingen te allen tyde. hersteld bij het 4e regiment van het wapen. Luitenant H. 1. voti Santen wordt in ac tiviteit hersteld bij bot 5e regiment en is ingedeeld bij het 3e bataljon hier in girni- j zoen. De officier van gezondheid 1e klasse dr. I J. J. Rinkel, is van zijn detacheering bij het Militair hospitaal te Utrecht hier in I garnizoen teruggekeerd en heeft zijn dienst bij het 5e regiment infanterie hervat. I Aan den sergeant-majoor titulair, dienst- J doend luitenant te volde, C. Bruens, van het 5e regiment infanterie, is de bronzen medaille voor 1'2-jarigen trouwen dienst uitgereikt. De inspecteur der cavalerie heeft het voor nemen. alle van de Militaire Academie her komstige nieuwbenoemde luitenants van het wapen onmiddellijk na hun aanstelling ge durende een half jaar te detacheeren bij de Rijschool hier. By zijn vertrek naar Amsterdam, waai de heer H. Haspcr als hoofd zal optreden van -Ie zeer gunstig bekende bijzondere school voor Christ, onderwijs aan de Kerk straat. schonken de leerlingen der Christ, school aan de Kortegrarht hier hem als aandenken en uit erkentelijkheid een fraaie mahoniehouten schrijflessenaar. Nadat zij hem eenige liederen hadden toegezongen, sprak de heer II. S. Koopmans hem namens leerlingen en oud-leerlingen toe De onderwijzeressen en onderwijzers schon ken hem een kachel. Moge het zijn opvolger, den heer P. de Groot, -lie thans in functie is getreden, ge geven zijn zich evenveel vrienden te verwer ven als de lieer llasjier onder alle standen bad. In een der toonk.isten van Slothouwers boekhandel hangt thans de ontwerp-sehets- teekening van een paviljoen met ijsbaan, lawn-teunis en wielerbaan op een terrein van het Hotel De Berg" by -leze gemeente. Onlangs deelden we daaromtrent een en ander medehopen we thans, dal door eendrachtige samenwerking van alle sport beoefenaars het kapitaal gevonden kan wor den. De heer Weterings wil veel doen. doch kan niet het geheele kapitaal fourneeren, te meer daar hij zijn hotel wil maken tot een sieraad voor de stad, een lustoord voor ingezetene en vreemdeling. In 1807 zal hier oen turndag gehouden worden door liet Middengewest van het sNedorlandsch Gymnastiek Verbond." Blijkens advertentie in dit nummer zal •Caecilia" morgenavond in De Arend een concert geven. De soiree, door de werkende leden der Sociëteit «Harmonie" op touw gezet, om den trouw schoolgaande kinderenn van alle ar menscholen hier een feestje, althans een Kerstgave, te verschaffen, wordt aanstaanden Woensdagavond om half acht gegeven in de lokalen der Sociëteit, aan de Langestraat. Het programma belooft veeler is flink getockend. maar de ijverige Penningmeester wil gaarne nog entreekaarton (a 11.) doen bezorgen aan wie nog vergat in te teekenen. Kapitein II. J. F. van Overveldt, van het i 5e regiment infanterie hier, thans op non activiteit te Leipzig, wordt in actieven dienst I God geeft feesten en do engelen verheugen zich in de liefde der menschen en de blijdschap der kindereu. Met die woorden, gedragen door een engelen beeldje, dat zjjn vleugelen uitbreidde over 't glan zend groen, werd Woensdag 23 dezer, te drie uur het kerstfeest ingewijd op de Anna Paulowna Be waarschool. Dal was het derde feest in dezen winter voor de kleine jeugd des volks van Amersfoort het laatste voor haar dankbare onderwijzeres, die zoo menig kinderfeest mocht besturen in die ge liefde school, welke zjj woldra iu jeugdiger handen zal moeten overgeven. Drie feesten 't is veelMaai nooit te veel voor de weldadige kindervrienden en vriendinnen, wier liefde voor 't goede stijgt van jaar M' jaar nim mer overdaad voor die dankbare lieftallige kleinen, die zich zoo besehermd weten door hen, die altijd gehoor gaven aan- en volgden de roepstem van Hem, die sprak: „Laat de kinderkous tot Mij ko men". En ze kwamen. Ze kwamen zoo vreugdevol, zoo eerbiedig en toch vrijmoedig zich scharen onder de vleugelen der liefde, zingende: „Hier glanzen de stralen vau liefde, licht en vree." Op den 11 November jl. had het eerste feest plaats I do winteruitdeeling door den Dameskrans ter klee ding en opwekking tot getrouw schoolbezoek. Toen I werden afgedragen jurken en kielen der behoel'tigen verwisseld voor warme nieuwe, die zoo netjes paa ien die hen zouden behoeden voor de volgende winterkou. Op die le prijzen de meesten hadden die verworven volgden als2e prijs: wollen rokkon of broeken, terwijl de 3e prijs uit flinke hemden bestoud. De iiiet-bedeelden werden, als altijd, ver blijd met een fraai prentenboek, ook weer verschil lend in grootte en waarde, naarmate vau trouw schoolbezoek. Dan de boezeltjes of de petten gevuld met moppen en dankbaar werd het eerste feest be sloten de winter ingewacht. Op Zaterdag 5 December zong de kinderschaar ouder meer: „Wij zullen ons nu maar verstoppen, En net zoo stil zijn als oen muis".Fluks werden boezeltjes, zakdoeken ot handjes voor de oogen go- houden en weg waren ze, alle 225En 't was doodstil. Een schilderachtig tafreelSt. Nico laas had er vreugde iu. hij zag met welgevallen neer op dien aantrekkelijk schoonen groep. Maar de stilte werd verbroken: men tikte aan de deur... „Hoort toch, daar staat hij al te ktoppenl" vervolgden ze hun lied. En een grove stem vroeg: „Zijn hier ook stoute kinderen thuis Daar daal den eensklaps alle sluiers en het „Neen. St. Nico- lunsgalmde als een triomfzang uit alle mondjes. En op hun: „Sint Nicolaas. kom binnen maarWij zijn niet bang voor Klaasjevaer!" verscheen de goede Sint namens het Bestuur der school. Voorafhad hij voor ieder een grooten koek gezonden in den vorm vau „vrijers eu vrijsters"; zelfs de aauvoerdsters van het blijde troepje had hij niet vergeten. Eindelijk eindelijk was dan de dag aangebroken, die alle feesten kronen zou met zijn sierlijk groenen, „wit besneeuwden" schitterend verlichten, rijk beladen Kerstboom, mild geschenk onzer edele Be schermvrouw, die, bewogen, teeder en trouw, zoo met hart en ziel deelde in die algemeene, onbe- i schrijtlijk heerlijke levensvreugd. I Toen de gordijnen, die den prachtrollen boom voor 't oog bedekten, op 't bepaalde uur werden I weggeschoven, galmde éen gedempte jubelkreet door 't gansche schoolgebouw. De Beschermvrouw, het Bestuur, de Dameskrans, de lieftallige freule Schiminelpenninck, de lieve jonge Dames v. d. Wall Bake en Taunay zelve drie „Kerstengelen" de kleine jeugd" met huur onderwijzeressen, allen werden, als door een schonnc tooverglans, omstraald door hut vriendelijk licht van den Kerstboom. Nu het zingen der feestliederen, het reciteeren van een huldegroet aai. de lieve wel doenster, door Alidu de Wit, mocht Rijmert van Aohierbergh, zoo pikzwart als hij was, optreden en den leesieflngen vertellen hoe zwaar een smid werken ui"' imaar hoc k 1.k - n flink hij zjjn arbeid vol brengt. Met opgeheven zwarte hand noodigde hij do Dames uit „de prooi muur oetis te nemen on die roestige kachel daar oen goede beurt te geven." Toen de geestige knaap zag, dal aan zjjn verzoek geen ge volg werd gegeven, maakte hij een linksche buiging en vertrok even blij, ulsof nu op eens alle kachels blinken zwart gepoetst waren. Hoe zwart do smid ook was, in witheid won de hakker Nico Voorn 't van hom, als hij op do vraag der kinderen „Zeg bakkertje, wat doe je daar?" een koekje van van eene der „Kerstengeltjes" in zijn mondje stak, iu plaats van ons mee te declen wat hij al zoo kneduii en bakken zou. Hij had de proef gemaakt vóór do sommaar ook die lukte tot groot ge noegen vun ulle feostgenooten. Toen was hot melk scheuken, bedienen, drinken, koek eten, zingen, lachen en jubelen zonder einde alles vreugd. Nu aan het kiezen; want de boom mocht geplunderd worden. Eerst do meisjes. Tuchtig barer werden binnen een half uur tot „moeder" bevorderd. O, hoe ze haar prachtige kindertjes aan 't hart knelden En wij dachten Zalig zoo kind te zijn, Huis moedertjes in spé eu oankomendeude keukenmeiden kozen een porseleinen theeservies of een fornuis dat „eerlyk" branden kon of iets andere wat haar nis begeerlijk had loogeblonkcii. De knaapjes mochten kruien, tollen, trompetten, zich verdiepen in 't snellen van den lyd, loekonen, ieder naar zijn aard, zjjn wil eu keuze elk zocht voor zich het schoonste uit. Ten slotte werden de boezeltjes nog gevuld met een krentenbrood en onder jubeltonen verlieten de weldadige feostgenooten het altjjcl vriendelijk school gebouw, onder den indruk der bekoring van het onvergelijkelijk schooue feest, liet feest van licht, liefde en leven van vrede op aarde. Ja, het heilige: „Iu menschen welbehagen", was hier weer zoo zichtbaar in woord cu daad gepredikt door„meuschenliefde". Do kaarsjes van den eeuwig groonen deuneboom waren uitgebrand; maar de dankbaarheid vlamde hoog on in de harten van grooten en kleinen, ver mogende» en minbedeelden I 's Was alles éen é<5u Ecro zjj God in den Hooge en vrede op aarde. H. M. Schermer. Zooveel vrije dagen achtereen zijn wel wat weinig digestief, hoorden we zeggen en voor velen, die gewend zijn otn druk te arbeiden, zijn ze een gereede aanleiding om in de herberg hun tijd te dooden. Het gevolg blijft dan ook niet lang uit; ze drinken te veel, het komt tot vechterij en eenige maanden later wordt het slot-tafereel afgespeeld in een der zalen van vrouw Justitia. Zoo hebben hier ook zes hoeren uit Ha- mersveld in den avond van Tweeden Kerst dag de Sint Andiesstraat en omgeving in rep en roer gebracht. Toen het sluitingsuur der herbergen gekomen was en zij, na her haalde aanmaning op de straat beland waren, trokken zij daar hun messen en bedreigden zij ieder, die in hun nabijheid kwam. Eindelijk werd het den nachtwachts Kreijermaat, Van Daal en Ten Hoeve te kras eu besloten zij den grootsten drukte maker te arresteereu, doch nauwelijks had den zij dezen aangepakt of het heele span viel hen aan, slaande en stekende waar ze slechts konden. De arrestant ontsnapte dan ook twee der nachtwachts,lagen bewusteloos op den grond, de derde had tal van steek en snijwonden aan het hoofdalle drie zijn buiten dienst doch ook huiten gevaar. De daders werden gister uit hun woning gehaald en voor de politie hier geleideerst tegen middernacht was het onderzoek afge- loopen. De rechtbank te Utrecht zal hen nu wel beloonen voor» hun heldenmoed. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie der spoorwegmaatschappijen aan gaande den geldigheidsduur der retourbil- jelten in verband met den Nieuwjaarsdag. strekt zoo verre niet. M. Janssens: Laat ons te zamen een on derzoek doen en de slechte boeken verwerpen. Een schepen Er zijn geen goede boeken in M. Smis: Zijn de werken van Conscience wel geschikt om in handen van vrouwen en kinderen over te gaan? Zijn ze niet volop zedeloos? Met 6 stemmen tegen 3 blijft de bibliotheek gesloten. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan D e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellenden zal het Centranl- hureau DINSDAG den 5 Januari, 'smiddags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis! Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel273 Maatschappij tot Exploitatie vau Staatssp o or we gen Bij benadering vastgestelde totale ontvangsten van de maand November 1896. Reizigers 543484 614355.31 Bagage honden (tonnen) 1251 46316.S0 Levende dieren, rijtuigen enz. 44291.36 Goederen (tonnen) 605 689 876619.80 Diversen 30 588.57 Totale opbrengst ƒ1582474.84 Totale ontvangst sedert 1 Jan. '96 18 290 836.87 gedurende 1895 17853 844.675 in exploitatie 4896 1589 KM. i> 1895 1567 KM. ontvangst per dag KM. '96 34.37 '95 f 34 42 Het hesie middel om oud te worden is volgens den heer French, schrijver van een artikel over den levensduur van den mensch in <1. «Annuls of Hygiene," zich te wijden aan den landbouw. De waarnemingen van gemelde» heer betreffende den levensduur, in verhand gebracht met het uitgeoefend be roep, loopen over een periode van 43 jaar, gedurende welken tijd hij alle sterfgevallen j in den Amerikaanschen staat Massaehussets, heeft gerangschikt naar leeltijd en beroep hij hield alleen aanteekening van sterfgevallen j van lieden hoven twintig jaar, die een vast beroep uitoefenden. Het aantal gevallen van j overlijden was 238 792, terwijl de gemiddelde levensduur dier personen uD/s jaar was. i Algemeen genomen blijkt uit de cijfers van den heer French, dat zij, die in den open lucht zwaar werk verrichten, langer dau de overigen leven. Landbouwers, boomkweekers en veldarbeiders staan aan het hoofd van de lijst met een gemiddelden levensduur van 66.3 jaar. Machinisten, timmerlieden en metselaars, die onmiddellijk daarna volgen, worden gemiddeld slechts 54.6 jaar oud, hetgeen reeds een groot verschil oplevert met het gezondste beroep. Zelfstandige be trekkingen, dokters, priesters eu professoren staan genoteerd voor 52.47 jaar; financiers, bankiers en boekhouders voor 49.6; be dienden over het algemeen voor 49. Met schilders, en locdwerkers daait het cijfer tot 39.8. Lieden, die meer binnenshuis leven, schoenmakers, barbiers, goudsmeden en ju weliers, worden gemiddeld slechts 45.5 jaar oud. Bij bedienden van het zwakke ge slacht. echter, dienstboden, winkeljuffrouwen en modisten, daalt de levensduur tot het minimumzij bereiken slechts ternauwer nood een gemiddelden leeftijd van 39 jaar. De vrouwelijke telephoonbeambten sluiten de rij dezen hebben den korsten levens- I duur, gemiddeld 36. Het Gentsche Volksbelang geeft het vol- gende raadszitting-verslag Te Oudenburg, een nederig dorpken tus- scben Brugge en Ostende, werd in den Baad dooi' een der leden gevraagd, of men niet de bibliotheek zou heropenen, die sedert een tiental jaren reeds gesloten was gebleven. M. Lnroye zegde: Wij hebben hier een prachtige Volksbibliotheek die gij sedert een tiental jaren gesloten houdt, Zij bevat de werken van Snieders, Consience, Aimard, Verne, Dickens, Walter Scott, Cremer, van Lennep, Beets, in ócn woord van al -Ie beste schijvers; er werden jaarlijks 1000 boeken j gelezen: guut gij -lie nu nog niet heropenen? i Een schepenAllemaal zedelooze werken. M. Janssens: Burgemeester, gij placht een trouwe klant der bibliotheek te zijn hebt gy zedelooze boeken aangetroffen M. van LooM.( Janssens, mijne memorie I SAUCIJZEN-BROODJES PASTEITJES KA LFSRAGOUT-BROODJES BERLINER BOLLEN SNEEUWBALLEN A BRIKOZ EN BEIGN ETS APPELBOLLEN Friesche BOTERDRABBELKOEKEN bij Erven W van Zalingen Varkenmarkt. Amersf. Muziekvereniging „CAECILIA" Directeur: de heer JOCHEMS. CONCERT op Dinsdag- 29 December a.s., in het lokaal «DE AREND" Alleen introductièkaarten op naam zijn geldig. Aanvang 8 uur. gewas 1890. Deze PORT is vol en krachtig. Per fiesch a f 1.2ö verkrijgbaar bij J. A. SCHOTERMAN, UTRECHTSCHE STRAAT Amersfoort. Ten einde alle orders nog in tijds te kunnen uitvoeren, verzoeken wij spoe dige bestelling van de nog benoodigde aan ons adres: Kortegracht 56. firma A. H. van Cleeff. WASSCHERIJ van allo soorten H. do VRIJ, Korte Bergstraat, tegenover de Zeepfabriek. NB. Glacé-handschoenen up verbuigen in Óen dag terug; zeemlederen Inmieu acht dagen thuis.

Amersfoortsche Courant | 1896 | | pagina 2