Binnenland Militaria. Gemengd Nieuws. De Minister van Binnenlandscbe zaken beeft beantwoord het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot invoering van een wettelijken tijd. De Minister zegt, dat bij den eenigszins gewijzigden middel- Europeeschen tijd wel in meerdere mate dan bij aanneming van den Greenwichtijd of'van den Amsterdamschen tijd, van den zonne-tijd wordt afgeweken, doch dat dit bezwaar in de practijk niet behoeft te wegen. De Minister heeft den vrij algemeenen wensch tracfiten te bevredigen, waarbij de doorslag werd ge geven door de gronden die voor eenige ver vroeging van bet arbeidsleven pleiten, als hygiënisch gunstig en alsjleidende tot be sparing van kunstlicht. De hygiënische en oeconomische voordeelen zijn uiteengezet door verschillende gezaghebbende schrijvers in couranten en tijdschriften, terwijl uit ver schillende handelskringen op het voordeel gewezen is der vergemakkelijking van den handel met Duitschland door aansluiting bij de daar te lande gevolgde tijdrekening.] De Minister handhaaft het wetsontwerp zooals het luidt. De Minister van Binuenlandsche zaken heeft aan de Burgemeesters eenige inlich tingen doen toekomen betreffende de uit voering der Kieswet. Daaruit blijkt o.a., dat de ingevulde formulieren tot het doen van aangifte kosteloos per post aan den Burge meester kunnen toegezonden worden, met inachtneming van het volgende voorschrift: «dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: «Vrij van briefport.ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woon plaats van den afzender, gewaarmerkt door zijn handteekening." Bij Kon. besluit is benoemd tot Hoofd directeur van 's Rijks museum te Amsterdam, tevens Directeur van het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst, jhr. B. W. F. van Riemsdijk. De heer Fransen van de Putte gewaagde Donderdag, over de afwisselende sluitiug en openstelling der grenzen van België voor ons vee sprekende, met verontwaardiging van de beleedigende woorden in de Belgische Kamer onlangs door den heer Colaert over onzen Minister van Buitenlandsche Zakeu geuit, zonder dat de Belgische Minister daar tegen had geprotesteerd. Minister Roëll merkte aan het slot van zijn rede hierom trent eenvoudig aan: «Goede vormen zijn niet ieders deel, doch de Nederlandsche Mi nister heeft een te groot besef van de waar digheid van zijn ambt dan dat hij de goede vormen zou zoeken waar zij niet te vinden zijn." Hiermede kan niet alleen de heer Colaert, die onzen Minister van lichtzinnige uitingen betichtte, het doen, maar ook de Belgische Minister, die dat onweersproken liet. In de Standaard doet een belangstellende verschillende vragen omtrent de toepassing der Kieswet, waaronder ook deze, of de hon denbelasting iemand kiezer kan maken voor den Gemeenteraad De Standaard vindt het wel zonderling, dat een hond zijn eigenaar kiezer maakt, dochnaar de letter dei- wet is het verdedigbaar. Men zal dus naast de verschillende variëteiten van loon-, huur-, spaarbank- en andere kiezers, ook krijgen hondenkiezers (of hondkiezers, of honds kiezers; boe moeten ze eigenlijk heeten). In verband met de nieuwe wet op de Personcele belasting, waarin bepaald wordt dat toestellen, die gebruikt worden zonder afvoer in een schoorsteen ofin de open lucht, voor de belasting niet in aanmerking komen, waarschuwt de Geneeskundige raad voor Lim burg en Oostelijk Noord-Brabant het publiek tegen het gebruik van gas- of petroleum kachels zonder geleiding naar buiten, daar deze zeer schadelijk zijn voor de gezondheid. Het gebruik van steen- of houtskolen in toestellen zonder afvoerbuis is nog gevaar lijker daar kan men 't leven bij inschieten. Men moet zich dus niet laten verleiden door deze schijnbaar gunstige bepaling in de wet, omdat het financieele voordeel, dat daarbij verkregen wordt, niet opweegt tegen het lichamelijk nadeel, dat het medebrengt. Donderdag is te Dordrecht het huwelijk voltrokken van generaal Karei van der Heij den en mejuffrouw C'ato de Jongb. Algemeen was de belangstelling der ingezetenen en bij herhaling werd het echtpaar toegejuicht. De Wethouder, de beer P. Bos Azn., hield een korte doch zeer welsprekende rede. Na vol trekking van het huwelijk loste de sleepboot Libra zeventien saluutschoten, terwijl alle schepen pavoiseerden. Als tegenhanger van het bekende adres van eenige Hagenaars over lange vacanties bevat de Haagsche Crl. onder het opschrift «Huiswerk of andere redenen de volgende regelen, die ontleend zyn aan een rede van dr. Jonkman, Directeur van de R. H. B. S. te Utrecht: «Men moet niet vergpten, «lat er dikwijls over huiswerk geklaagd wordt, waar niet te klagen valt, en dat een groote fout hierin zit, dat er thuis niet voor orde en regelmaat in het huiswerk wordt gezorgd. «De klacht komt ook dikwijls hieruit voort, dat men de kinderen te vroeg naar eene hoogere school stuurt. Men houde hen liever nog een jaar lang op de Lagere school, dan hen te vroeg naar Gymnasium of Hoogere Burgerschool te zenden, mits onder voor waarde, dat men daar de leerstof niet uit breidt. «Ongetwijfeld is ook een oorzaak van de zenuwachtigheid der schooljeugd, dat men de jeugd veel te vroeg laat deelnemen aan wereldsche vermaken en aan genotmiddelen, b. v. rooken. «Lu dan speelt een groote rol de over vul ling van Gymnasiën en Hoogere Burger scholen met ongeschikte elementen. Dat dwingen van de jongens tot een opleiding, waarvoor zij de gaven uiet bezitten, is een gevolg van het verschijnsel, dat velen het te min achten, een handwerk te leeren of in een zaak te gaanmaar het is beslist na- deelig voor de kinderen, die men tot breeke- beenen of ontevredenen maakt, en voor de scholen, die men vult met elementen, welke er niet behooren." De gemeente Amsterdam had, gelijk we reeds meedeelden, op 1 Januari een schuld van 753/4 millioen, maar dit bedrag zal spoe dig weer grooter worden, daar de Gemeente raad Woensdag 3x/2 millioen beschikbaar stelde voor de uitbreiding der waterleiding, en «lit jaar zal worden aangevangen met den bouw eener Beurs, welke ten minste \l/2 millioen zal kosten. Amsterdam telde 1 Januari jl. 494365 «Dwarskijker" vertelt in het Vaderland de volgende aardigheid uit de jongste zitting van den Haagschen gemeenteraad: De benoeming van Regenten en Regentessen van Burgerweeshuis is aangehouden. Weet ge waarom? Omdat in de voordracht een dame voor herbenoeming werd voorgedragen, die niet bestaatmevrouw Gevers Deynoot, geboren Beelaerts. Bedoeld was mevrouw Beelaerts-Gevers. Nu, zoo'n vergissing is vergeeflijk. Doch wat 't zonderlingst is de voordracht werd namens Regenten onder teekend. door den secretaris-regent mr. G. J. Th. Beelaerts van BloklandDat is kras! Enfin, Homerus sliep wel eens. De radicale Volksstem, van welker aan staanden dood reeds melding is gemaakt, is thans voor het laatst verschenen. Haar hoofdredacteur, de heer De Koo, zegt in het laatste nummer: «Gedurende de twee jaren, dat zij uit kwam, is het ons niet gelukt onder de ra- diealen zooveel belangstelling en medewer king ter samenstelling en verspreiding te vinden, als noodig was om den uitgever de voortzetting van het blad mogelijk te maken." In De Banier komt de volgende waar schuwing voor uit Oak Harbor (Amerika) van den heer Sjoerd Osinga tegen de po gingen, die gedaan worden om emigranten over te halen land in den Staat Texas de koopen Mr. A. Kuipers vertrekt of is vertrokken naar Nederland, om emigranten te werven naar den Staat Texas, een land veel slechter dan Dakota waar hij vandaan komt, en Dakota is zeker nogal bekend onder de Hollanders, vanwege zijn geringe opbrengst. Hij is daar maar zeer kort geweest en kan er niet over oordeelenhet is alles humbug (bluf) wat hij vertelt en alleen om de spoor wegmaatschappij te bevoordeelen en om de lantlagenten te helpen. Laat dit bekend gemaakt worden in alle deelen van Nederland, in alle couranten. Indien ik in Nederland was, zou ik het zelf doen maar nu moet ik mij met schrijven tevreden stellen; het schijnt hem alleen te doen te zijn om arme menschen ongelukkig te maken. Ik moet daar wel tegen protes teeren. Donderdagavond tegen 7 uur hield bij een zieke te Lopik het rijtuig van den dokter uit Vreeswijk voor de deur stil. Tot groote bevreemding van allen kwam de dokter niet te voorschijn en bleef de koets gesloten. Toen men buiten ging kyken, bleek dat het rijtuig ledig was en de koetsier ontbrak. Deze kwam een tijdje later te paard aanzetten en nu werd het raadsel opgehelderd. Het dier was te Vreeswijk uit aen stal ontsnapt en had een afstand van ruim 2 uren over bruggen en langs een laan waar neergevelde boomen lagen, ongehinderd afgelegd. De schrik zit er bij de dienstmeisjes van den Parkweg en omstreken te Amsterdam nog een beetje in door al die moordverhalen, maar... hun uitgaansavondje er voorin den steek laten, dat zou toch wat heel erg wezen. Een hoffelijk kruier is echter den velon Betjes en Keetjes te hulp gekomen. Hij posteert zich op de vrye (of vrijersj-avondjos oij een der rondpuiiits en de bange nia:ig«ljes zwermen op hem al" als do bijen 0111 een koningin. Is het stelletje zoowat. compleet, dan ge leidt onze cavalier «Ie dames naar het Leidsehe Pleinonderweg wordt er hier en daar nog eentje opgepikt, en onder de veilige lichten van den Stadsschouwburg wordt de zwerm losgelaten en dan trippelen de meisjes heel dappertjes alleen naar hun ontspannings plaatsen. Tegen tien uur staat de wakkere kruier weer op post op het Leidsehe Plein en de gedienstige geesten worden weer veilig bij hun «volk" thuisgebracht. Van mond tot mond gaat te Kef hel het verhaal omtrent het wedervaren van een landbouwer uit die gemeente op de jongste veemarkt te Rotterdam. Hij verkocht aan een hem onbekenden slager een koe. Terwijl men afrekende, bracht de slager het gesprek op kwade praktijken bij den verkoop en vroeg aan den verkooper of 't hem nooit was over komen, dat hij een rund had verkocht en de kooper zich onderwijl zonder betaling doch met het beest bad verwijderd? Toen de boer op die vraag ten antwoord gaf, dat hem dit 8 jaar geleden gebeurd was, zeide de slager, dat hij zelf de man was, die dat op zijn geweten hadhij was loen door den nood gedrongen, doch kon nu wel 20 koeien betalen. Hij betaalde daarop de koe van vóór 8 jaar en bovendien f 100 als rente voor het gebruikte geld. Die Armeen genügen nicht um eine Nation zu retten, wahrend eine durch das Volk ver- teidigte Nation unbesieglich ist. Die allgemeine Volksbewaffnungeines der vorziiglicbsten Mittel im Defensirkriege. Das System der Befestigung soil sich grim den au'f die disponiblen Streitkrafte der Nation. Plaatsvervanging is bevoorrechting van het kapitaal. Zoodra men toegeeft, dat het noodig en nuttig is, de onafhankelijkheid van zijn land te bewaren, erkent men het recht van den Staat om den dienstplicht progressief te re gelen. In Nederland is hij progressief in verkeerde orde. Non pasdressage mécanique, mais éducation. Op de Reglementen-onvastheid: «als de wind, slechts staag in 't wisslen". In ons leger exerceeren de officieren meer met het potlood dan met den sabelde sol daten meer met den bezem dan met het Heel onze opleiding, al onze oefeningen zegt de Landsverdediging bestaan uit papier, drijven op papier en worden ten slotte scboongelogen door papier. Wie daarmee niet tevreden is, kan heengaan, en wie daar mee wel tevreden is, is een tacticus, een strateeg, een bruikbaar mensch. Gelukkig Vaderland met zijn enorm aantal papiermolens Evenals te onzent openbaart zich ook in Engeland bij een deel des volks het ver langen om tot de bescherming terug te keeren. De Ministère Salisbury, Balfour en Goschen weigeren echter om zich ten gunste van be schermende rechten uit te spreken op grond, dat er geen enkel logisch argument is ten voordeele van de protectie, en omdat ontbreekt éen enkel voorbeeld van éen enkel land uit eenigen tijd, dat door zulk een stelsel be voordeeld werd. Laat dus de voorstanders van bescher ming zulk een argument bijbrengenhet eenige wat zij nu als zoodanig aanvoeren is de gedrukte toestand van den landbouw, maar dit kan toch niet als argument gelden voor he stelsel van bescherming, want toen de pro tectie in Engeland gehuldigd werd, was de toestand van den lanbouw ook gedrukt; hij nam eerst in bloei toe toen aan ue bescher ming een einde werd gemaakt. Ieder die zich, dien tijd herinnert, kan dit getuigen. Eenige beroemde namen uit bet Berlijnsche Adresboek: Cesar, directeur van een financieel blaadjeAugustus, postconducteurClaudius, masseur ;Cassius, boekbinderValerius, klom penmaker Cicero, kanselier der Italiaansohe ambassade Wilhelm Teil, pottenbakkerRo land, schoenmaker; Tannhauser, kruier- Siegfried, student; Wittekind, bankierHagen] kachelsmid en schoorsteenvegerMartin Lu ther, restaurateur; Wallenstein, wisselaar- Piccolomini, postbeambtePlato, politie-agent Schopenhauer, concierge; Leibniz, drogist! Kant, houder van een verhuurkantoor; Goethe, bakkerSchiller, glazenmaker Hein- rich Heine, deurwaarder. To Rockhouse, in Kentucky, is verleden week een weduwnaar van 103 jaar in het huwelijk getreden met eon weeuwtje van 106 zomers. Deze profanatie van not huwelijk is echter geschied in een oord zóo ver van de Euro- neesche lezers, dat men lichtelijk het bruids paar nog een tien of twintig jaar ouder had kunnen maken zonder beducht te hoe ven zijn voor tegenspraak. Te Christiania, de hoofdstad van Noor wegen, het land, beroemd om zijn maat regelen tegen het misbruik van sterkedrank, zijn in het afgeloopen jaar, volgens opgave Z politie, 10500 van «ie 180000 inwoners aangehouden wegens openbare dronkenschap. Er vertoeft thans te Amsterdam een mensch bij wien het grootste deel van de spiermassa tot een harde beenachtige stof geworden is en die, in weerwil «laarvan, vol komen gezond en welgemoed is. Albert Schwartz is in een klein plaatste bij Galatz in Rumenië geboren en thans 31 jaar. Zijn overleden vader en moeder waren geheel normaal. Op zijn negentiende jaar begon een eigen aardige ziekelijke aandoening, waarvan de verschijnselen bestonden uit koorts, bra kingen, inwendige pijnen, roode vlekken en opzwellingen over het geheele rechter- deel van het bovenlichaam. Toen deze ver schijnselen na onveer 3 maanden ophielden constateerde men. dat alle aangetaste deelen geheel hard en stijf waren geworden. Hethoofd stond onbeweegbaar op den hals, de kaken waren zóo op elkaar geklemd dat een opening tusschen de tanden gemaakt moest worden om den patiënt door middel van een slang altijd te kunnen voeden. Twee jaar achtereen herhaalden zich de zelfde verschijnsels aan de rechterzijde telkens afdalende en eindelijk dezen geheelen kant versteenenddaarna werd de linkerzyde op dezelfde wijze aangedaan tot het ziekte proces voor ongeveer 6 jaar ophield en de man, hoewel meer dan half vesteend, vol komen gezond bleef. Het New-York Journal bracht onder de oogen zijner lezers een zestal afbeeldingen van teekeningen, zooals de telegraaf die had overgeseind. Het is namelijk aan Edison, in samenwer king met zekeren Patrick Henry, gelukt om met dezelfde nauwkeurigheid en in den zelfden korten tijd teekeningen per draad over te maken, zooals dit tot dusverre nog slechts met letterschrift het geval was. De ondervinding leerde nu reeds, dat het seinen over 500 Eng. mijlen met het grootste ge mak en tot op 1000 mijlen nog met vol doende nauwkeurigheid kan plaats hebben. Het seinen gaat ongeveer als volgt: de teekenaar neemt zeer zacht papier, waarop of liever waarin hij met een zeer harde stilt de schets scherp afteekent; dit blad rolt hij om een cylinder, die aan het telegraaftoestel wordt verbonden. Eén druk op een knopen de electrische stroom glijdt door den draad, de cylinder vangt aan met ronddraaien, ter wijl een naald over zijn oppervlak en dus over bet papier glijdt. Komt nu deze naald in een der diepingegrifte lijnen der teekening, dan ontstaat er contact, de zeer gevoelige naald eener dergelijke machine op het kan toor van ontvangst wordt aangetrokken en geeft met zijn uiteinde een blauw puntje op het papier. Op die wijze wordt ieder puntje van elke lijn overgeseind en liet telegraphisch portret is in 4 minuten gereed. De Spaansche bladen publiceeren eenige merkwaardige bijzonderheden betreffende ae salarieering van stierenbevechters. In den loop van 1896 trad Guerita, een beroemd matador, 68 maal in het strijdperk, waarmede hij ongeveer f153000 verdiende; Reverto maakte in 38 gevechten f72000; Mozzantin in 29 f 65250, Bombita f04500, Algabegno 157 500, enz. Wanneer men «Ie waarde dei- stieren en de vervoerkosten daarbij in aan merking neemt, dan berekent men, dat Spanje jaarlijks f2500000 aan stierenge vechten wegwerpt. Er zyn op 't oogenblik in Spanje 23 matadors, die in het nu afge loopen jaar 1218 stieren hebben afgemaakt. Rudoli Falb, de bekende weerprofeet, is door een zware ramp getroffen. Ten g«?vol- ge van een ruggemergsaaudoening is het onderste gedeelte van zijn lichaam geheel verlamd, zoodat de vroeger zoo krachtige man een hulplooze invalide is geworden. Daarbij komt, dat hij volstreki geen ver mogen heeft, en de vooruitzichten voor hein en zijn gezin hij heeft vijf nog vrij jon ge kinderen dus zeer somber zijn. Ver scheidene geleerden van naam, 0. a. Virchow, hebben zich zijn lot aan getrokken en me degewerkt tot het inzamelen van giften, die door het weekblad Echo te Berlijn in ont vangst genomen worden.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 6