Donderdag 4 Februari 1897. No. 4638, 46e Jaargang. Het nieuwe station. "Wantrouwen. Uitgave firma A. H. VAN CLEFF te Amersfoort. Verechynt Maandag- en Donilerdagnasniddag met gratis Zondagsblad. Abonnement por 8 miuimton 1.— Frunoo per post ƒ1.15. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort 40 et., voor hot. binnenland 60 et. noi 8 maanden. Advertcntiën 16 regels 60 et,; elke regel meer 10 et. Groote lettors naar plaatsruimte. {.egale-, offlcieële- en onteigeningsudvert. per regel 16 et. Reclames per regel 26 et. A/tonderlijkr nummer* 10 omit. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, In het Zondagsblad, per regel5 oent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Tclophnoii 10. In de Raadsvergadering van 12 Januari werd door de leden een commissie benoemd in wier banden ten fine van onderzoek werd gesteld de missive van den Raad van Toezicht op den spoorwegdiensten, ten ge leide eener lichtdrukteekening van de toe gangswegen naar het personen-en goederen station van het gemeenschappelijk te bouwen station in de gemeente. Omdat de Raad van Toezicht aandrong op eenigen spoed by de behandeling dezer zaak, had, op het oogenblik der behandeling in den Raad van die missive, het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente reeds zijn advies bij de missive gevoegd. Het rapport der Raadscommissie op missive en advies luidt als volgt Waar een zoo groot belang op het spel staat, achtte zij het wenschelyk gebruik te maken van de gele genheid, door eenige ingezetenen aangeboden, tot het houden van onderlinge besprekingen en tevens van de inlichtingen der Kamer van Koophandel, als vertegenwoordigende een groote categorie van belanghebbenden in deze zaak. Van eenige raadge vingen van die zijden wordt iu dit rapport gaarne gebruik gemaakt. Zij grijpt deze gelegenheid aan om daarvoor hare ware erkentelijkheid Ie betuigen. Het project voor het nieuwe station benevens de goederenlosplaató heeft een zeer ongunstigen indruk gemaakt; voorwaar een scherpe tegenstelling met de wenscheu van den Rand in zijne vergndering van 20 Juni 1898 uitgesproken en belichaamd in het tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid gericht adres, luidende „Met verecbuldigden eerbied neemt de Raad der gemeente Amersfoort de vrijheid, zich tot Uwe Excellentie te wenden, betrekkelijk eene aangelegen heid, voor zijne gemeente van groot belang, namelijk de plaatsing van het spoorwegstation. „Volgens zjjne informatie toch zouden bij de desbe treffende in bewerking zijnde plannen een afstand van de kom der gemeente, nog grooter dan die waarop het station van den spoorweg Amersfoort - Kesteren thans is geplaatst, zijn aangenomen. „Dat zoodanige afstand tot groot ongerief voor de ingezeteneu aanleiding geeft, zal bij Uwe Excellentie wel geen betoog behoeven. „Aan dat bezwaar zou naar zijn meening kunnen worden tegemoet gekomen door eene plaatsing van het station op het aan den Staat behoorend terrein, kadastraal bekend gemeente Amersfoort in sectie D. no. 1716, wanneer zulks althans uit een technisch oogpunt geen bezwaar oplevert, of wel op zoodanig ander terrein als Uwe Excellentie daartoe geschikt mocht oordeelen, mits gelegen op korteren of al thans niet grooteren afstand dan het tegenwoordig station AmersfoortKesteren van de kom der ge meente geleden. „Voor de billijkheid van het gevolg geven aan zjjn verlangen in deze pleit zijns inziens de omstandig heid, dat door de vereeniging van de beide alhier aanwezige spoorwegstations het tegenwoordige slation van de NederlandscheCentraalspoorweg-Maatschappij Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 38) „Ik begrijp al wat je veronderstelt," zei God fried, „maar de reden voor je verdenking komt mij toch wel wat zwak voor „Wacht maar, mijnheer, er komt nog veel sterker bewijs," viel Stolpe hem in de rede. „In vier, vyf weken hoorden wij dus niets meer vun Jozef, maar verleden Zondag vóór veertien dagen komt hij op eens terug. Ilij zag er keurig netjes uit „Zoo," viel Godfried hem in de rede. „Had hij nieuwe kleeren aan En heb je niet ge vraagd, van wien by het geld daarvoor had ge kregen „Wel, hij vertelde ons uit zich zelf, dat hij goede zaken had gedaan met dien heer, met wien hij op reis was geweest." En op geheel anderen toon vervolgde Stolpe: „Wut ik u nu ga vertellen, is mij eigenlijk nog maar pas in ae gedachte gekomen Hij kwam een paar keer terug en telkens als hy kwam, bracht hij het gesprek op mijn dienst als houtvester. Hij vroeg hoe ver gaat toch uw district? Hoe dikwijls moet u het afloopen? en zoo al meer. „Dat is zeker al heel opvallend," zeide God fried. wordt opgeheven, niettegenstaande dat station, in overleg met het gemeentebestuur, indertijd op de plants waar het thans staat, werd gesteld, met liet oog op de voorwaarde, door den gemeenteraad aan toekenning van een jaarlyksch subsidie aan de maatschappij voornoemd verbonden, namelijk deze, dat hot station op geen verderen afstand dan 300 Meter van de U trechschopoortsbrug zou worden ge plaatst. „Op bovenvermelde gronden verzoekt de gemeen teraad Uwe Excellentie beleefdelijk, doch dringond, zijn verzoek in gunstige overweging te nemen. „Hetwelk doende, enz." In het project is niet het minste spoor te vinden van voldoening aau de rechtmatige wcnschen van den Raad. Deze zijn geheel gepasseerd, Amersfoort* belangen werden voorbij gezien en opgeofferd aan de zoogenaamde belangen van den spoorweg. Zoo- genaamiUbelangen, want men vergeto niet, dal al moge do geprojecteerde inrichting technisch voor de spoorwegmaatschappijen geschikter zyn, waar ze zoo geheel in strijd is met de belangen dezer ge meente, uit de linancieele resultaten wel eens zoude kunnen blijken, dut het begrip der belangen van den spoorweg, zooals het thans door de maatschap pijen wordt opgevat, niet de juiste is geweest! Amersfoort heeft er recht op, dat met zijn wcn schen worde rekening gehoudenop slechts enkele pnnten behoeft ten bewijze hiervan te worden ge wezen lo. liet contract met do Centraal Spoorvveg- oatsolmppü, waarbij aan deze een bijdrage van de gemeente ad f2600.— gedurende 20 jaren werd ver zekerd, op voorwaarde „dat het stationsgebouw in de gemeente Amersfoort op geen grooteren afstand dan 300 ellen van een der hoofd toegangen van de stad zal worden geplnatst," De som van f50000.— is betaald, de gemeente heeft aan hare verplichtingen voldaan eu Amers foort zal by niet-voldoeniug aan rechtmatige eisohen naar 't oordeel uwer commissie, zijn verkregen rechten weten te handhaven. 2o. het gewicht van het vervoer van uit de ge meente over den spoorweg, de enorme sommen welke jaarlijks aan de stations alhier grootendeela door Amersfoort's ingezetenen, worden gestort. Do ontvangst der Hollandsche spoorwegmaatschappij aan de stations alhier bedroeg, volgens haar verslag over 1895 f172 999.91s een cijfer oneindig veel groo ter dan vele gemeenten van 25000 inwoners en meer, terwijl Amersfoort ongeveer 17000 inwoners lolde. Hierbij komt nog ito ontvangst der Centraftlspoor- wegmaatschappü alhier, begroot op f 130 000.—, zoo dat het cijfer van drie ton wordt overschreden. Men vergelijke hiermede gemeenten als Apeldoorn (21465 inwoners, met f119 640.54"), Alkmaar (16948 inwoners met t' 125220.17), Schiedam (26983 inwoners met 156 307.19"), Zaandam (17002 inwoners metf115733.99") en zoovele andere, waar nog niet de helft ontvangen wordt. Meerdere toelichting van dit punt kan, uil deze sprekende cijfers, overbodig worden geacht 3°. Do kosten van verlichting en (voor een deel) van onderhoud der lange toegangswegen tot hot station, welke ton laste der gemeente zullen komen. Meerdere punten waren aan te stippen, doch ge noeg is er aangehaald om het bewijs te leveren, «lat het ongerijmd zoude zijn, indien alle werken wer den daargesteld zondor ook maar eenigszins op do billijke wenschen van Amersfoort te letton. Thans volge een kort resumë der bezwaren tegen •t. Duidelijkheidshalve worden t goederen station afzonderlijk „Maar het mooiste komt nog I Wie komt daar van ochtend om acht uur ui bij ons Onze Jozef!" „Wat wilde hij toen?" „Ja, dat vroeg ik hem ookeerst zei hy dit, toen dat en eindelyk kwam hij mot de zaak voor den dag. „In de courant staat, dat hier een lijk is gevonden." „Ja" zeg ik. „In uw district?" vroeg hij terloops, „fa," zeg ik, „in mijn district." „Dan hebt u die zaak zeker aan gegeven?" „Natuurlyk," zeg ik. „Wel vroeg hij na een poos, „hoe zag dat lijk er wel uit? „Hoe dat lijk er heeft uitgezien Wel," ik zou denken, zooals in de courant staat," „Dat zijn zijn zeker die ellendige Italianen geweest," meende hij. „Als die aan het vechten zijn, slaan ze maar raakze dragen het mes open in hun zak." „Dat is wel mogelijk," zeg ik. „Oom," zei hij, „u kunt er zeker van zijn, dut zijn die el lendige Italianen geweest." Ja, wat zal ik zeggen Mij beviel de zaak niet. En toen hij mij vroog „Wat moet er nu gebeuren zei ik„De rechters komen zoo dadelijk met den trein." „Zoo zei hij, „de rechters! Daar moet u zeker bij zyn?" „Natuurlyk moet ik daar bij zijn." „Nu, weet u wat, dan blijf ik zoo lang hier en wacht, tot u terugkomt." In 't kort mijnheer, wat zal ik u zeggen de zaak beviel my niet. „Stolpe," zei ik tot mijzelf, je moet er over spreken mot de heeren rechters." „Je hebt zeer goed gehundeld, Stolpeen wat heb je hem gezegd, toen je thuiskwam „Ik heb mets gezegd, muur hij rammelde maar altijd door, nu eens over het lijk en dan weer over de Italianen, en toen ik hem zeide, dat ik ook nog naar Berlijn moest gaan voor A. PERSONEN STATION. a. De afstaud van het centrum dor stad is voel te groot. Was in hot bovengenoemd request gevraagd dit station niet verder dan 't tegenwoordige hulpstation to plaatsen, thans zal men niet alleen 2(X) McLer verder moeten gaan om hot plaatsbiireau te be reiken, doch van daal' nog 50 Motor moeten afleggen tot de trap on van daar nog 100 Meter tot hot mid den der wachtlokalenin plaats van ulterldk het terrein van 't huhwtution to neuien, plaatst men het dus nog pl. m. 350 Meter verder. b. Do plaatsing van het station aan gene zljdo van do milsilor Ijjn Amersfoort—Kontoren en hiermede do geheel onnoodigo viaduct, waardoor men eerst het gehoele eind moot atoigon, van het punt af waar thans do toegangsweg tol hot hulpstation den Soes- lurwog verlaat, om later in 't station eon reeks van trappen te vinden oen niet weg te cijferen be zwaar voor velu reizigers. Men zal dun dien langen, 's zomers xonnigon (want hoplnnting blijkt daar niet mogelijk), 's winters koudon en toolitigon weg inooten uileggen en om dit alles te hereiken, worden nog wel enorme uitgaven tot ophooging dor groote ter reinen (zoowel weg als stationsplein) gedaan Voorts wordt lner verwezen naar do plinten sub 1 on 3 hiervoron besproken. B. Q0EDEREN LOSPLAATS. u. De onnoodig groote afstand van het centrum der stad. Is ton aanzien van hot porsonon-statioii ook roods een gelijkluidend bezwaar gememoreerd, hier klemt het nog to moor, wijl aun liet utleggen van den groo teren afstand uitga kosten zyn verbonden en wel miustens 10 cents per 1000 K.G. of 1'1,— per waggon. Het om to leggen gedeelte van don Soesterweg toch, zal volgons 't project pl. m. 440 M. lang worden, n.l. tot do Bierbrouwerij 140 M., van duur tot den overgang der rails 60 M„ van daar tot den bestaan- den Soesterweg 240 M b. De overgang der rails. Al moge de passage min der belemmerd worden, dan by don togen woord igeii overgang van den Soestonveg over do rails welke belemmering trouwens geen critiek kan weerstaan toch zul steeds hot goederenvervoer aan opont houd blootstaan. c. de koston vau verlichting van het om te leggen gedeelte, welku ten lus te der gemeente /.ouden komen. d. do onnoodigo verlenging van een bestiiundcn grooten verkeersweg met 440 Meter. e. het aanhalen van „een weg naar de stad" hy liet project (over 't Kalfsveld) welke als kortere weg natuurlyk voor 't vervoer zoude gebruikt worden en schynbuur een guiiatlgcn toestand creëert, dool) die, als zyudo een particuliere weg, spoedig stuk gereden en onbruikbaar zoude z(jn. Op de gronden sub A. en li. vermeld, acht de com missie het project, zooals het daar ligt, beslist een groot nadoel voor de gemeente Amersfoort on on- aannemelijk, en adviseert *y uw college zulks bij du betrokken autoriteit kenbaar te ranken, Zy heult echter gemeend, hiermede hare taak niet als geëin digd te mogen beschouwen, daar afbrokonde critiek alleen niet tot lietgeweuschte resultant zoudo leiden. Haars inziens zoude do gbWuiiMulite overeenstem- luing worden verkregen indien I. de rails, op het punt waar do Soestorstraatwog doze thans kruist, werden overbrugd en daardoor passage niet alleen voor personen iniuir ook voor goederen mogelyk word, mot plaatsing van hot personenstatiou op het snijpunt der twee lynen aan de stadsxyde ietsten Noorden vun't bestaande hulp- station. zulks volgens oen scliuts door den heer Van Eek ontworpen en tor secretarie gedeponeerd, Do gepmjoutoordo goederen losplaats blijft dan, terwijl vervult do omleg van den Soesterweg on de goheelo kostbaro torreinyorhooging voor toegangsweg, stationsplein etc., waarvoor alleen in de plaats treedt oen vernooging van den Soesterweg om vooreerst oen kleine viaduct to kunnen vormen ovor den parallelweg en daarna oen groots re ovor de rail». Ken enoriuo kostenbesparing dus, terwijl geheel aun do hezwarou der gemuuiite zoude z\ju te goiuoet gekomen. Mocht echter onverhoopt dit resultaat niet Itunnan worden bereikt, dan geeft uwe commissie in over woging II. Wyziging van 't project in dien zin, dat do losplaats voor goodoren worde gesteld tussuhon do ontworpen brug en den Ctrochtschon straatweg aan de stailszijdn of op de phuit* van 't tegenwoordige cenlrual-station. Kim ook dit niet, dim III. Overbrugging van liet snijpunt min den Soes terweg als bij punt I met verder behoud van 't project, buhulve dal dun da omgelegde Soesterweg vervalt. De commissie adviseert Uwe vergadering dorhalvo om, nevens Intro afkeuring vnn 't bestaande project, bovenstaande voorstellen hy de betrok ken autoriteit kenbaar te maken en daarbij don nadruk te leggen op het sub I genoemde plan. Z'u vertrouwt, dat, zoowel doov schriftelijke als mondelinge gedaohtou- wisseling met den Minister, die resultaten kunnen verkregen worden, welke hot meest bevorderlijk sjjn voor den bloei der gemeente Amersfoort. De oommieme voornoemd, M. I- OKL.OS.SK. O. i. ij. VAM KOK. J. G. K LEBER. K. L. VISSER. D. GERRITSEN. Amersfoort. 27 Januari 1897. De Kamer vun Koophandel verzond gisteren het volgende antwoord uun don Ruud vun Toezicht op do Spoorwegdiensten te VGra- venliugc De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier hoeft de oer uw Collegio do ontvangst te berichten van uwe missive dd. 15 December 1896, No. 15804, met bygovoogd gedeelte van oen plan van hot em placement voor hot te bouwen gemeenschappelijk station alhier, zoomede van uwe missive dd. 21 Ja nuiiri, 1897 No. 967. Wy mochten ditzelfde plan reeds in zyn geheel aanschouwen ongeveer anderhalf jaar geleden, toen nog plan dor H. IJ. S. M. Het zal niet noodig zyn, uw geacht Collcgio te verzekeren, dat onze Kamer mot groote belangstel ling vau uwe missive hooft kennis genomen ovor eene zaak van zoo groot belang voor deu handel en de nyverhoid van deze plaats, en daarom, alvorens huur antwoord in te zmiduii, dit zeer rijpeiyk moest overwegen en verschillende personen moest raad plegen. Naar do Kamer meent, is in dor tijd door de Re- gooring toezegging gedaan dut, alvorens tot hot bou wen van het gemeenschappelijk station alhier over te gaan, hol Gemeentebestuur en de Kamer vnn Koop- hnndel te Amersfoort souden gehoord worden, en meent de Kamer dan ook liet door uw Collegia namens Z.K. den Minister vnn Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden schrijven te mogen beschou wen als eene uitnoodiging om onze bezwaren aan Z.K. in overweging te geven, de zunk, zeide hy: „dun kunnen wij «amen reizen, ik moet óok nuur Berlynik heb duur een belangrijke zaak." En zoo gingen wy dua aunien. Op den «mallen weg nuur het stution heb ik goed opgelet." „Hoe gedroeg hij zioh duur?" vroeg Godfried levendig. „Ja, dut was het juist." untwoordo Stolpe. „Men kun zich vergissen, muur het beviel mij niets; eerst kon hy zyn mond niet houdon, mnur nu was hij op eens zoo stil als een muis reeds uit de verte zocht hij do plek, waar het lyk gelegen had. Toen wy' «licht bij het mo nument waren, zuchtte hij hurdopik deed nutuurlyk ulsof ik het niet bemerkte. Toen wy een eind vorder wurun, zoi hy„Waar hebt u toch het lijk govondon?" „Juist duur, waar je nu heen kykt," zoi ik. Na dien tijd hebben wij niet veel meer gesproken. „Het zijn zeker do ltuliuncn geweest" zei hy opeens, „dat moot u ook aan den rechter zeggen." Daarop bracht hij mij hiorheon. „Goeden dag!" zei ik. „Ik kan hier wei waohten," antwoordde hy, „want ik heb toch niets te doen, en ik zou graag willen weten, hoe de zaak vorder looptals liet mij te lang duurt, ga ik naar Hpranger." Dat kwam nu heelemaal niet uit; eerst had hij ge zegd, dat hij oen belangrijke zaak had en nu zei hij juist het tegendeel, ,,'t Is goed, waeht muur, zoi ik. „Zoo" besloot Stolpe, „dat is eigen lijk alles, wat ik u te zoggen had." „En dat is boluugrijk genoeg," zei Godfried erstig. Zie een», of hy daar nog staat „Ja, duur is hij." „Dun was 't muur 'tbest, dat ik hcmdadulyk liet arresteoren." „Maar dan weet hij ook, aan wien hy dat te danken heeft." Godfried knikte en vroog„waar woont hÜ?" „Dut weet ik niet," antwoordde Htolpe. „Ik zou gaarne zien, dut je dat te weten kwam; als jy nu eens met hem ging nuar de restauratie vnn Sprungor, dunr vertel je hom dan, datje mij opmerkzaam geuiuukt hebt op de Itulianen, en ats ju zoo druk aan 't praten bent, zie je onder de hand gewaar te worden, waar hy woont. Bljjf nu niet te lang bij Hpranger. Als je dat huis verlaat, luat ik jelui beiden gevangen nemen dut zal de verdenking van jou afwenden. Jy wordt natuurlyk binnen tien minuten vrijge laten." „Afgesproken." zeide Htolpe. „Ja, muur ik druk het je nog eens op'thart: wees voorzichtig." Htolpe streek met zyn linkerhand door zyn haar en zeide: „Die zaak bevalt mij toch maar halfmuar ik zie wel in, dut het mout. Goeden dug, mijn heer." II y ualuoordo en vertrok. Godfried had juist weer plaat» genomen aan zyn schrijftafel toen hein door den concierge een kuurtje werd overhandigd. Zoodra hy den naam gelezen had, werd hij zichtbaar aange daan en verzocht, dien heer dadelijk by hom binnen te luten. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1