Donderdag 11 Februari 1897. No. 4640, 46e Jaargang. Wantrouwen. Aan onze lezers, Stadsnieuws. Uitgave firma A. H. VAN CLEEFF te Amerstoort. Verschijnt Maandag- en Dimderdaynamiddug niet gratia Zondagsblad. Abonnement per3 maanden ƒ1.—Franco per post /l.lö. Abonnement alleen op het Zondagsblad voor Amersfoort. 40 ct., voor het binnenland 50 ct. pet 3 maanden. Advcrtentiën 16 regeis 60 ct.elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieëlc- en onteigeningsadvert. per regel 15 ct. Reclames per regel 25 ct. Afzonderlijks nummers 10 cent. Dienstaanbiedingen en aanvragen, uitsluitend voor- en betreffende den werkenden stand, van minstens 5 regels, in het Zondagsblad, per regel5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de art. 11, 12 en 13 der KIESWET, Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het volle luatstverloopen dienstjaar zijn aange slagen in een der Rijks directe belastingen, wat de grondbelasting betreft, in eene andere ge meente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste ccn gulden, daarvan door overlegging van voor voldaan geteekende aan slagbiljetten vóór den lCden Februari a. s. te doen blijken; tevens moeten zij, die aanspraak maken om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, krachtens aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalaten schap, mits bet aandeel in dien aanslag minstens éen gulden bedraagt, daarvan, onder overlegging van bewijsstukken, waartoe behoorenbet aan slagbiljet of door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, vóór 1(1 Fe bruari a. s. ter Secretarie aangifte te doen, Zij, die vermeenen het kiesrecht deelachtig te zijn op grond lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den Bisten Ja nuari a. s. sedert den 1 Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorende grond of lokalen en bijge bouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen eene som. wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op f 1.50 en bet overige deel op fl. of krachtens eigendom, vruchtgebruik, of buur eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter, 2o. dat zij op den Bisten Januari a. s. sedert den lsten Januari van bet luatstverloopen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, open bare- of bijzondere instelling in dienstbe trekking, of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten, wat Amersfoort betreft, voor bet stadsgedeelte bepaald op f 400. en het overige deel op f300, of dat zij op den lsten Februari a.s. in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen, wat Amersfoort betreft, van gelijk bedragmet dien verstande, dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, bet Feuilleton. Vrij naar het Duitsch. 40) Toen Attenhofer en Stolpe bet cafe van Spran- ger verlieten, trad een commissaris van politie Attenhofer in den weg en zeide: „Ik neem u gevangenEn hem," voegde bij er op Stolpe wijzende bij, tot de agenten die hem vergezelden „nemen wij óok mede." Attenhofer verbleekte eerst eenigszins, maar herstelde zich spoedig en ging zelfs lachende mee. In 't begin hield hij zijn handen in den zakonder 't gaan haalde hij ze daaruit en zwaaide met zijn armen. Hij deed dat zóo na tuurlijk» dat de commissaris het niet bemerkte, maar de agent, die met Stolpe achter hum liep, zag toch, dat Attenhofer een gevouwen papier bijzonder handig wegwierp; hij bukte zich en raapte het vlug op. Toen Attenhofer achter slot en grendel zat, gaf de agent het papier aan den commissaris; bet was een pandbriefje, dat door Schorpitza, een zeer berucht sujet, geteekend was. In overleg met den rechter van instructie §ing de commissaris zelf naar Schorpitza om aar, tegen afgifte van een rechterlijk bewijs, bet verpande voorwerp in ontvangst te nemen. In dien tijd werd Attenhofer voor den rechter van instructie gebracht: inkomen en het pensioen worden samen geteld, 3o. dat zij op den lsten Februari a. s. sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, ingelegd in de Rijks-postspaarbank, 4o. dat zij, die. hebben voldaan aan deeischeu van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van cenige be trekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep, moeten insgelijks daarvan voor l(i Febru ari a. s. ter Secretarie aangifte doen. De modellen der aangiften, waarvan hierboven sprake is, zijn ter Secretarie gratis verkrijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd dat: dc kiezers moeten zijn mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders en vóór of op 1") Mei a.s. den vijfentwintigjarigen leeftijd heb ben bereikt en, voor zoover zij over bet. laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den 2den Maart a. s. hebben voldaan. Zij die over liet. volle laatstverlooiien dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting vooreen bedrag van ten minste ÉEN GULDEN, in de ver mogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, of in de persnnecle belasting, overeenkomstig de bepalingen der Kieswet, zijn vrijgesteld van de verplichting tot aangifte, daar hnline plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve ge schiedt. Amersfoort, den 30. Januari 1807. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHLMMELI'ENNINGK. Niemand verzuime dit te doen, wil hij althans niet de deuren, die hem toegang verleenen tot het Staatsburgerschap, voor een vol jaar gesloten vinden. Mocht iemand nadere inlichtingen of behulpzaamheid wenschen, hij wende zich, onverschillig tot welke partij hij gerekend wenscht te worden, tot ons, die ons gaarne bereid verklareu hem, zoo veel als in ons vermogen is, en natuur lijk kosteloos, voor te lichten. Ten overvloede herhalen wij de hoofd bepalingen uit de Kieswet Ieder kiezer moet: mannelijk ingezeten en Neder lander zijn en vóór of op 15 Mei den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt. Kr zijn zes manieren waarop men kiezer voor dc Tweede Kamer kan worden: ting, of eenig bedrag in de Vermogens-, de Be drijfs- of de Tersoneele belasting betaalden en zij werkelijk voor dat bedrag zijn aangeslagen. Deze kiezers worden door het Gemeentebestuur ambts halve op de kiezerslijst geplaatst, als zij vóór 1 Maart belasting hebben betaald. Voldoen zij dii Fobn 1 ZIJ, r te .•orden voovzoover zij niet reeds krachtens be taalde Rijksbelasting over een vol jaar ter Secretarie ambtshalve op de lijs-1 ten gebracht zijn, geven wij met aan drang in overweging oui, zoo zij op eeui- gerlei wijze daartoe gerechtigd zijn, zich op te geven als kiezer, waartoe de gele genheid hier ter stede tot en met den lGen Februari a. s. is opengesteld in tus- schen is het zaak hier niet langer mee te wachten dan tot 13 Februari, omdat de 14de op een Zondag valt. en het niet raadzaam is, den uitersten termijn af te wachten. ,'oor voldaan geteekend aanslagbiljet vóór 3 Aiiuirt aan den Burgemeester vertonnenbetalen zij eerst na 1 Maart, dan worden zij niet op de kiezers lijst geplaatst. liet kan geen kwaad, zich te overtuigen of dc ambtshalve inschrijving heeft plaats gehad. De volgende kiezers moeten zich schriftelijk aan geven en wel vóór 15 Februari met een ingevuld model, dat ter Secretarie kosteloos verkrijgbaar is: Huurkiezers, of zij, die op 31 Januari sedert 1 Augustus van het vorig jaar in dezelfde gemeente niet meer dan twee woningen hebben bewoond, ter wijl voor elk van die woningen de huurprijs per w ek niet minder beeft bedragen dan fl.5Ó voor de stad en fl.voor bet overige deel der gemeente. Ook zij, die krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, sedert 1 Augustus een zelfde vaartuig van ten minste 2-1 kult. Meter bewonen. Locnklezers, of zij die gedurende dertien maanden, voorafgaand aan 1 Januari bij dezelfde persoon, on derneming of instelling in dienst, zijn geweest en aan loon hebben ontvangen f400 in de stad, en f300 in het overige deel der gemeente. Als iemand óok als inwonende zoon, werkzaam in het beroep of bedrijf der ouders boven zijn loon nog kost- en inwoning of ten van beide geniet, kan hij daarvoor bij zijn loon in rekening brengen 'i. voor het genot van vrije woning of in woning, in de stad f75 en in het overige deel van de ge meente f37.50; b. voor het genot van vrije kost en inwoning, in de stad f275. en in het overige deel van de ge meente f200: e. voor het genot van vrije kost, in de stad f200, in 't overige deel van de gemeente f 162.50. Pensioenkiezers, of zij aan wie door een openbare instelling een pensioen wordt verleend van 1400 „Toen ik je dezen zomer te Wannsce zag, ging het je heel slecht," zeide Godfried. „Je geldmiddelen schijnen vooruit gegaan te zijnI ik zou nu wel eens willen weten, wat je in de j laatste maanden gedaan en verdiend hebt." j „Ik ben particulier detective." „En heb je daarmee op eens zooveel ver diend, dat je je al die zaken hebt kunnen aan- j schallen, die men bij je gevonden heeft? Een horloge, een gevulde sigarenkoker een j portemonnaie met 13 gulden en 5 dubbeltjes, j Hoeveel heb je dan wel per maand verdiend ,,'t Is wel eens in éen maand driehonderd I gulden geweest." „Wie liet je dat dan verdienen?" „Dat kan ik u niet zeggen; dat is eenambts- geheim." „Kan je dan ook e enige anderen noemen bij wie je ietB verdiend hebt?'' Attenhofer zweeg. „Waar woon je?" vroeg Godfried nu. „Ik heb geen woning." „Waar ben je dan des nachts?" „Nu eens hier, dan daar." Godfried ging achterover liggen in zijn stoel en zeide toen „Je begrijpt toch wel, dat ik jc nietgeloof, en j dat het tot je eigen nadeel is, dat je de waarheid niet wilt zeggen." „Maar ik zou wel eens willen weten," ant- woordde Attenhofer, „welke zaak het dan toch j betreft." „Dat zal ik je zeggen zoodra ik het noodig oordeel," antwoordde Godfried scherp. „Voor- loonig wil ik wel eens weten waarvan je ge- leetd heb sedert half September." Attenhofer ontstelde. Godfried ging voort: „Om heel nauwkeurig te zijnsedert den hevigen storm." Nu kom Attenhofer zich niet langer goed- houdenhij waggelde op zijn stoel en keek schuw om zich heen. Godfried stond op en zeide „Zie eens, Attenhofer, hoe de herinnering aan dien hevigen storm je doet ontstellen. Sta eens op Attenhofer stond met. moeite op. „Over den storm bij Wannsee zeide Godfried langzaam, op dreigenden toon, „zou ik wel eens met je willen spreken." Nu riep Attenhofer uit „En ik geef geen antwoord meer." Hij had zich eenigzins hersteld en voegde er nog bij: „En wat ik u raden mag, vraag liever niet verder, want als ik de geheele waarheid vertelde mijnheer de rechter, dan zoudt u wel eens dingen kunnen hooren, die u minder aangenaam waren Die bedreiging had niet den minsten invloed op Godfried. „Je behoeft mij volstrekt niet te ontzien," zeide hij. „Zeg maar alles, wat te zeggen hebt." „Zoo moet ik spreken En hiev zeide Atten hofer onbeschaamd. „Ik denk er niet aanMaar als ik voor de jury kom en mij hot mes op de keel gezet wordt, dan zal ik wel spreken, wees daar zeker van 1 En dan zal het vooral u spijten, dat men mij tot spreken dwingt." „Je bent er dus wel op voorbereid," hernam Godfried, „dat je je moet verantwoorden wegens een zware misdaad." Attenhofer haalde zijn schouders op. Godfried had intusschen gebeld en zeide tot den concierge, op Attenhofer wijzende „Hij kan weggebracht worden!" voor wie ia de stad, en van f300 voor wie in het overige deel van de gemeente woont. Dit pensioen kan gevoegd worden bij het loon, om te geraken tot de bedragen f 400 of f 300 boven vermeld. Spaarkiezers, of zij die op 1 Februari sedert een jaar voor ten minste f 100 nominaal zijn ingeschreven op het Grootboek per Nationale Schuld, of ten minste f50 hebben ingelegd in de Rijkspostspaarbank. Die bedragen mogen echter niet gestort zijn als borgtocht en dergelijkemen moet er de vrije be schikking over hebben. Examénkiezers, of zij die hebben voldaan aan zekere wettelijke, eischen van bekwaamheid. Militairen. Voor onderofficieren, en met hen gelijk- gestelden, zoowel van dc laud macht als van ae zee macht, gelden dezelfde bepalingen als voor burger lijke personen. Dit is eveneens bet geval voor t- rij willig dienende korporaals en soldaten, en met hen gelijkgestelden, wanneer dezen belastingkiezer of huurkiezer kunnen worden. Vrijwillig dienende korporaals en soldaten en met hen gelijkgestelden, die geeu belastingkiezer of huur kiezer kunnen worden en niet-vrijwillig dienende korporaals en soldaten hebben wel recht om op de kiezerslijst geplaatst te worden, doch mogen van hun kiesrecht, geen gebruik maken, zoolang zij onder de wapens zijn. Bestaat er dus kans, dat zij vóór 15 Mei 1898 (tot zoolang geldt de kiezerslijst, die nu opgemaakt wordt) den dienst verinten of met groot verlof gaan, dan hebben zij er nu reeds belang bij, op de lijst geplaatst te worden. De ingevulde aangifte-formulieren kunnen des- verlangd kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits de omslagen met aan giften en stukken boven aan dc voorzr '.e het op schrift dragen „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet," en in den linker-benedenhoek den naam en de woonplaats vermelden van den afzen der, gewaarmerkt door zijn handteekening. Om kiezer te kunnen worden voor de Provinciale Staten moet men voldoen aan de zelfde eischen als hierboven vermeld en mintens sedert 1 Februari IS'.Hi bovendien ingezeten der Provincie zijn. Om kiezer te kunnen worden voor den Gemeente raad moet men bovendien bijdragen in de Gemeente belasting, in de stad fl.50, in liet overig deel fl. Deze nevenbepaling geldt echter niet voor de be lastingkiezers. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitge sloten zij die in liet jaar aan do vaststelling van de kiezerslijsten voorafgaande, onderstand hebben genoten, tietzij van het Burgerlijk armbestuur, hetzij van de eene of andere instelling van weldadigheid. Vergadering van den Raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 9 Februari, des middags kwart vóór twee uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. F. D. graaf Sehim- melpeuninck. Aanwezig 16 leden; de lieer Garjeanneheelt ken nis gegeven, verhinderd te zijn deze zitting bij te De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en z. h. st. gearresteerd. De Voorzitter deelt mede, dat punt 10 der Agenda (verzoek van mej. S. E. Muller, onderwij zeres aan de Meisjesschool, om verleuging van verlof Een half uur later kwam de commissaris weer bij Godfried binnen en gaf hem een klein étui. dat hij op het pandbriefje van Attenhofer ontvangen had. Godfried maakte het open hij ontstelde hevig. In het étui was een broche in den vorm van een gouden salamander, met robijnen versierd. „Waar heb ik dat vroeger gezien?" zeide hij halfluid. „Juist, juistzeide hij op eens. „Als ik me niet vergis mijnheer de commissaris, ik geloof, dat ik wel weet aan wie dat kleinood behoort. Ik wil het zelf gaan onderzoeken, wilt u hier op me blijven wachten?" „Om u te dienen" Godfried nam een rijtuig en liet zich naar de Börsigstraat brengen. Hij kon zich niet vergis sen; juist zulk een salamander met robijnen was hem door zijn buitengewone schoonheid opge vallen bij het lawn-tennis costuum van juffrouw Sand. Nadat Martin afscheid had genomen van Godfried, begaf hij zich naar Nelly. Toen hij den gezelligen, kleinen salon binnenkwam, vloog Nelly hem tegemoetzij omhelsde hem vurig en gaf hein een hartelijken kus. Die onstuimige hartelijkheid overrompelde Martin en maakte hem voor een oogenblik weerloosal zijn ver standige plannen waren gevlogen. Toen hij haar tranen op zijn wang voelde en haar hart voelde klonpen tegen zijn borst, drukte hij heur harts tochtelijk tegen zich aan. streelde bij haar zacht blond haar en kuste haar op het voorhoofd. Maar op eens drong zien een vreeselijk beeld tu9schen hen in. Killend liet hij Nelly los en liet hij zich op een stoel neervallen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1