Gemengd Nieuws. deed zij de boodschappen en rekende zij mol, de leveranciers af. De/.e voor haar leeftijd niet ten volle geëigende arbeid schijnt «ie geestvermogens van lietrkind sterk ontwikkeld te hebbenhet meisje heeft althans een Sroote mate van scherpzinnigheid ontwikkeld, ie haar echter op den duur op het kwade pad heeft gebracht, In het werk bijna een volwassene geworden, was baar niettemin de snoeplust van bet kind bijgebleven, en «loze snoeplust, iu gewo.ie gevallen licht te onderdrukken, beeft nu een opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht ten gevolge. De gelegenheid maakte haar tot dievegge; kameraadjes profileerden mede van de achtergehouden centen, waarvoor snoeperijen gekoeld werden de kameraadjes wilden allengs meer en meer prolijl en zotten dus liet meisje tot erger diefstal aan de centen werden dubbeltjes, de dubbeltjes wer den kwartjes. Van dit achterhouden van enkele centen geraakte het kind tot bedrog met rekeningen en quitanties, totdat bet eindelijk uitkwam, dat zij haar mevrouw sinds langen tijd, week op week, bestolen had. Iu de bank der beklaagden gedroeg bet kind zich, als begreep zij geen tittel of jota van wat er met haar voorviel. De officier van Justitie achtte bet oordeel des onderscheids dan ook afwezig en vroeg opzending naar een Rijksopvoedinggestichtde verdediger, mr. Boissevain, vereenigde zich met het requisitoir en na alloop der zitting bleek, dat, noch aan de moeder, noch aan liet kind de beteekenis «Ier goëisclite straf ook maar eenigszins duidelijk was. Zou zoo'n «mevrouw" óok niet eens eenigen tijd naar een opvoedingsgesticht moeten ge zonden worden Een kind van 13 jaar, dat reeds anderhalf jaar meid-alleen is! Een van de lezers der Telegraaf die een jongsten bediende voor zijn handelskantoor zocht, ontving o. ra. den volgenden sollici tatiebrief: «Als opmerking in het advertentie in de Courant Stel ik mij gaarne in de vrijwilligheid om mij in uwe ten dienste te zijn. Zoo u s. v. p. mij de vrijwilligheid wilt verleenen. Dan verlang ik de prijs van Salarus liefst Kost en inwoning. Deze brief zelfstandig geschreven Oud 22 jaar. Na een vriendelijk groete," enz. Eu nu zijn er nog die beweren, dat het onderwijs in de Nedet'landsche taal op onze Lagere scholen geen goede resultaten op levert Te Nichtevecht hebben een paar grappen- makkers Maandagnacht een schoenmakers- uithangbord afgehaakt, dit vervangen door een ander, met een opschrift dat nu niet bepaald betrekking heelt op bet vervaardigen van laarzen, en bet eerste bevestigd om den nek van bet baantje van den toren. Zulke kunstenaars moesten voor straf worden ingedeeld als pijpleiders bij de brand weer te Amsterdam. In de Verzekeringshode leest men«Iets nieuws onder de zon! Het Gemeentebestuur van Kaïnpeu heeft aanbesteding uitgeschreven voor de verzekering van bet gemeenteamb tenaars- en bedienden personeel tegen onge lukken." Dat is weer een echte Kampei-streek. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen beeft bet voornemen, met in gang van I Maart kilometerboekjes der 2e klasse in te Voeren van 500 K.M. De waar borgsom voor de nieuwe boekjes zal de helft zijn van de thans bestaande, dus f2.50. De geldigheidsduur van de boekjes is eveneens zes maanden. De Gemeenteraad van 's-Gravenbage heeft met 29 tegen 0 stemmen gehandhaafd bet besluit tot oprichtiug van noodklassen voor openbare Lagere scholen, welk besluit, gelijk we bereids meedeelden, «looi- den Minister van Binnenlandscbe zaken strijdig met de wet werd geoordeeld. Dit jaar zullen 100 van de 130 voor de veldartillerie benoodigde paarden in ons land en dus slechts 30 in Ierland worden aange kocht. Een te Ginneken wonend dienstmeisje, dat op baar gemak 14 boterhammetjes naar bin nen speelde, zeide een half uur later baai- dienst op omdat haar «volk" baarhonger liet lijden Te Winschoten zag men Zaterdagmiddag iemand zijn hond, die voor een slede gespan nen was, na het dier eerst barbaarsch ge slagen en gestooten te heb! en, bij herhaling in den snuit bijten om bet te dwingen de veel te zware vracht te trekken. Reigers worden beschouwd als weervoor- spellers. Het zijn, zooals men weet, trekvogels maar als ze geen strengen winter verwach ten, blijven verscheidene hier, en meenen de vertrokkene, dat liet barste weer achten den rug is, dan komen zij hun oud jachtveld weer opzoeken. Zoo werden reeds in de vorige week in Zeeland reigers gezien die- uil hei Zuiden kwamen aanzetten en dus overtuigd schenen, dat het nu met de kou zoo'n vaart niet meer zal loepen. Te Vinnen doet zich een vreemd ziekte geval voor. Een löjarig meisje aldaar is overdag als een krankzinnigeze lacht, danst, praal alles door elkander, of is zeer iu /.icli zelve gekeerd en neemt van niets notitie. Tegen 9 uur 's avonds evenwel komt er verandering in baar toestand; dan wrijft ze zich de oog gen uit en zegt: «Hó, wat heb ik weer lang geslapen". Hel verdere gedeelte van den dag is zij volkomen helder van geest en ook 's nachts slaapt ze rustig. Onwaakt ze's mor gens dan is ze weer als den vorigeu dag. Deze treurige toestand duurt nu al 4 weken de moeder is dood en de vader een arm dag- loonei-, heeft nog 7 kleine kinderen te vezor- In de onderaardsche gangen van den St.. Pietersberg bij Maastricht heef' sinds eenigen tijd een zonderling zijn intrek genomen. Deze holbewoner, zekere Louis Wijnands. een dertiger, woont reeds sedert jaren in de ge meente St. Pieter, ofschoon tot voor korten tijd boven den grond. Verstandelijk abnormaal en lijdende aan toevallen als hij is, werd hij ongeschikt voor zijn werk bij den boer, zoodat hij ontslagen werd. In een gedeelte van den berg heeft, hij zich thans een bedstede gemaakt en bij leeft daar nu rustig en on gestoord. Des daags gaat hij rond om voor eten te zorgen, waaraan het hem dan ook niet ont breekt. Indringers duldt hij niet in zijn ge bied komen er vreemdelingen, dan weet hij ze spoedig te verjageneen brandend bosje sti-oo verspreidt zulk een verstik kenden rook, dat de nieuwsgierige overhaast de vlucht neemt. Daar het gedeelte der gangen waar hij verblijf houdt, privaat eigendom is van een grondbezitter, die den zonderling zijn leven niet misgunt, heeft men hier met een per manenten hoi-bewoner te doen. Dat de bestemming van bet hoofdhaar is de hersenen tegen snelle afwisseling van temperatuur te beschutten, is zeker een niet onbekend feit, maar boe groot die werking is, zal wel minder bekend zijn. Een Duitsch hoogleeraar, Exner, gaf dit in cijfers aan in een vi -rdracht over het ineuschelijk haar in de Artsenvereeniging te Weenen. Hij nam proeven met een schedel, waar van een gedeelte kaalgeschoren was, terwijl op de andere helft het baar (matig dik en enkele centimeters lang) was gelaten. Beur telings wei-den beide helften verwarmd, telkens 15 minuten achtereen, waarna 5 minuten rust, van 6 u. 10 tot 9 u. 25 en wel van 18" 0. tot 39" 25. Welk resultaat verkreeg hij toen 1 Gedurende de eerste twee perioden, waarin de behaarde helft werd verwarmd, steeg de temperatuur in deschedel- holte resp. 2" 1 en 1", maar in de drie anderedaalde zij 0.1, 0.37 en u.30 graad, terwijl zij daarentegen 'looi- de (gelijke) verwarming van de kale hel ft steeg met 4° 5, 2° 54. 10 97, 1" 75 en 1° 65. Van die matigende werking van het haai- geel't de volgende berekening een verklaring. Het met haar begroeide hoofdoppervlak is gemiddeld ongeveer 700 vierk. centimeters groot. Bij een meusch met een matigen haargroei staan er op eiken vierk. centimeter ongeveer 300 haren. Al kan men iemands haren moeilijk teilen, hun getal vrij nauw keurig schatten op ongeveer 228 000 kan men dus wel. Een haar van 8 c.M. lang heelt, daal de dikte ongeveer 0,06 rn.M. is, een opper vlak van 15 vierk. millimeters. De gezamen lijke oppervlakte haren is dus3i/2 vierk. Meter. De slotsom is, dat de inensch, die een matige portie haar op zijn hoofd heeft, dat, daar de hoornstof waaruit het bestaat de warmte zeer slecht geleidt, de huid tegen zonnehitte beschut en die warmte weer uit straalt in 45 maal gunstiger condit-e is dan iemand met een kalen kruin. Dat de haren op de huid overigens nog andere function uitoefenen en o. a. gedeel telijk dienen ais tastorganen, ten-einde ge voelige lichaarasdeelen, zooals de oogen, te beschermen tegen schadelijke aanrakingen, wees de hoogleeraar verder uitvoerig aan. a. leverde hij daarvan een bewijs met de volgende proef: aan een ooghaartje kleefde bij een stukje ijzervijlsel, en zoodra hij nu een stroom liet gaan door een elektromagneet, zóo zwak dat aan het haartje slechts een nauwelijks merkbare beweging was waar te nemen, kreeg de persoon, met wien de proel werd genomen, reeds een gewaarwording alsof de oogharen werden aangeraakt. Deze, en daarna de haren der wenkbrauwen, zijn dan ook de allergevoeligste. Op weikon Imogen prijs men in Engeland de werkzaamheid dei-Pers stelt, blijkt uit bet feit, dat dagbladen in de openbare scholen wo den gebruikt als leermiddelen. Zoo werd do door de Dailg Chronicle gepubliceerde reisbeschrijving van Kriljof Nansen door verscheidene onderwijzers op school met hun leerlingen gelezen en besproken. Uit een niededeeling van andere onderwijzers vernam men, dat de leerstof niet vuur de eerste maal genomen werd uit couranten, maar velen van ben «leze reeds langen tijd bij hun onderwijs gebruiken. Vooral onder wijzers in de Aardrijkskunde maken zich de dagbladberichten over reizen naar on bekende landen en de daaraan toegevoegde kaarten ten nutte. Zij wachten niet eerst tut een kaart van een nieuw onderzocht land in den handel is verschenen, maar nemen hun toevlucht tot de door de cou ranten gepubliceerde schetskaartjes. Naar een der onderwijzers meedeelt, vindt men in enkele klassen borden met uitknipsels uit de couranten, bijzonder geschikt ter onder richting van de scholierenin zijn klasse is een bord vol van alle door de bladen uitge geven kaarten van Madagascar, Matabeleland, China, die welke betrekking hebben op Nansen's Noord poolreis, enz. Een ander onderwijzer verzekert, dat men in alle goede scholen er op uit is de scho lieren in nauwe voeling te brengen met de gebeurtenissen van bun tijd: te dien einde wordt een ruim gebruik gebruik gemaakt van dagbladen en tijdschriften, een wijze van onderrichten op de openbare school, die voorzeker verre de voorkeur verdient boven alle methodisch ouderwijs en pedante boekenwijsheid. In het British Medical Journal bespreekt dr. YV. Pringle Morgan een eigenaardig ge val van zoogenaamde woordblindheid. Het betreft een gezonden knaap van 14 jaar, den zoon van welgestelde en intelligente ouders. Het is dezen knaap onmogelijk, lezen te leeren, hoewel hij sedert zijn zevende jaar uitstekende onderwijzers had. Geen hunner kon hem echter doen begrijpen, welke beteekenis de verschillende combi naties der letters hebbenmet geen moge lijkheid kon de knaap bet begrip eener lettergreep vatten. Overigens is hij een op gewekte jongen, vlug en bedreven in jon gensspelen. Zelden gelukt bet hem, de vijf letters van zijn naam Persy in be hoorlijke volgorde te schikken. Vijf minu ten later weet hij niet meer wat zij voor stellen. In rekenkunde en algebra is hij iets beter thuis. De onderwijzer, die hem sedert eenige jaren onderricht geeft, zegt dat de knaap een uitstekende leerling zou zijn, wanneer het onderwijs geheel monde ling kon worden gegeven. In een minder verlichten tijd zou de arme jongen onge twijfeld iederen dag op een aanzienlijk quanturn slagen met de plak onthaald ge worden zijnthans zoekt men naar mid delen om hem te helpen, Gelukkig komt woordblindhcid hoogstzel den voor. De grootste bijenkorf der wereld is gewis die, welke zich iu Californiein de «Bee Rock" bevindt. De «Bee Rock" (bijenrost) is een rots, die ongeveer 40 M. hoog is en zich steil verheit aan de bedding van een zijtak der Avroyed Alcade. Zij toont van achteren en van ter- zijden diepe kloven, die door millioenen bijen worden bewoond. Men kan de hoeveelheid honig die er in is zelfs niet schatten, daar men de diepte van deze kloven niet kent. Men ziet vele honigraten, maar het is ze ker dat er een nog veel grooter aantal voor het oog verborgen zijn. Het is ondoenlijk iu de kloven te dringen, want liet kost al moeite de enkele raten aan den in gang machtig te worden, waarvan de opbrengst per jaar reeds honderden Kilogrammen be draagt. Een orgel uit een kerk stelen, is voorze ker iets geheel nieuws; vreemd keken, de geestelijke en de geloovigen van de Protes- tantsche kerk te Pleasant-Wally, in den staat Wisconsin, dan ook op, toen zij bemerkten, dat het groote nieuwe orgel spoorloos ver dwenen was. De tot nog toe niet ont dekte dieven hadden zich kordaat laten in- stuiten, het orgel heel netjes uit elkaar ge nomen en stuk woor stuk weggedragen, waartoe zij volop tijd en gelegenheid schrijven gehad te hebben. De Archives de la Médicine navale hebben de sterftecijfers van den veldtocht in Mada gascar nu definitief medegedeeld. Deze ge tallen zijn vaneen treurige welsprekendheid van de 22 850 man, die in 't geheel tot tuch- tiging van de Hova's naar het groote Afri- kaansche eiland gezonden werden, zijn 7498 gestorven, dus juist een derde. Het meest hebben de genietroepen geleden, die bij het aanleggen van wegen en bruggen moesten wei-ken twee derden van deze mannen heb ben den dood gevonden in liet ongezonde klimaat. Na hen wijst het bataljon jagers het grootste verliescijfer aan (63,2 pet), hoofd zakelijk ten gevolge van den marsen naar Tsa- rasotra. De inlandsche troepen, die onder Europeesche kaders waren ingedeeld, toon den veel meer weerstandsvermogen, maar de hulptroepen, zooals de Sakalawen, als de uit Noord- en West-Afrika gezondenen, zooals de Kabylen en de Senegaleezen, zijn zwaar geteisterdop 8000 man kwamen 3000 sterfgevallen onder hen voor. Hoe een vrouw' uit de groote wereld in 't begin dezer eeuw, liever iu 1805, gewoon was den dag te besteden. Hoofdzakelijk wordt liet grootste deel van den dag door een «madame" uit den aan zienlijken stand aan duizenden kleine zor gen voor haar toilet gewijd. Niet zoodra is zij uit baar bed gestapt, of zij neemt een Chineescb bad, geparfumeerd met welrie kende amandelzeep. Een paar kameniers, die groote vaardigheid in haar» vak" gekregen hebben, wrijven haar in met allerlei parfums, en bewerken de nagels van handen en voeten op de meest zorgvuldige wijze. Daarna wik kelen zij hun meesteres, nadat deze zich de moeite gegeven heeft om het linnengoed aan te trekken, in een elegante peignoir, waarna de dame dejeuneert, terwijl zij allerlei koop lieden, modisten, en naasters onvangt en met deze de noodige besprekingen houdt. Niet zoo dra zijn dezen vertrokken, of monsieur Cour- bette, de «professeur" der etiquette, treedt binnen om haar te onderrichten, hoe zij het bevalligst buigen en groeten moet; hij leert baar boe zij met den waaier baar gedachten uiten kan, in éen woord, hoe zij zich naar de regelen der etiquette gedragen moet. Als de «les" afgeloopen is, laat zij haar secretaris ontbieden, die een paar briefjes, welke zij hem dicteert, voor baar te schrij ven heeft. Nauwelijks is dit afgeloopen, of zij keert tot haar reeds wachtende kameniers terug om zich te kleeden voor een rit te paard. Na een paar uur komt ze thuis. Eerst past zij bet een of armer nieuw kleedingstnk voor de groote spiegels, daarna wordt haar de kapmantel omgeslagen en thans stelt zij zich onder de handen van haar kaper, want voor het kapsel onder den hoed zijn kameniers bekwaam genoeg, maar de coiffure voor het diner en den avond moet een kunstuk, en eiken dag liefst anders, gearrangeerd zijn. Die «haarkunstenaar" brengt allerlei teeke- ningen van door hem ontworpen coiffures mee en, als de dame gekozen heeft, gaat hij volgens zijn model aan liet werk, waarbij hij allerlei onderhoudende verhalen heeft te ver tellen. 's Avonds zit zij, prachtig gekleed, in de loge van het eene of andere thé&tre, dat in de mode is. Na afloop wacht haar een fijn souper, waaraan gewoonlijk eenige vriendin nen en vrienden mee aanzitten, die zich la ter vermaken tot laat in den nacht met eenige gezelschapspelen. De morgen breekt menigmaal reeds aan, als de vrouw des huizes zich door haar kameniers laat ontkleeden om zich daarna neer te vlijen op de fijne lakens van Hollandsch linnen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 6