Stadsnieuws. Binnenland Marktprijzen. Advertentiën, J. EEKH0UDT. 4CS A. WERY. nog wol zeer vluchtig aangestipt; beperkte ruimte van dit blad laat niet en deze de zoo beperkte moer toe. Nog oen enkel woord over de Tentoon stelling zelf. Nu het zakelijke artikel van freule De Bosch Kemper in «Belang en Recht", na haar heldere uiteenzettingen, welke heel wat betee- kenen uit den mond van een vrouw, die diep doorgedrongen is in het groote vrouwen vraagstuk en die al heel wat presteerde op dit gebied, na dat artikel schijnt mij de tentoon stelling een ni>g grooter waagstuk en gevoel ik nog meer bewondering voor de energieke vrouwen, die haar durven op touw zetten. Zal de Tentoonstelling zijn, wat zij er zich van voorstellen Wie kan dat vooruit be palen, maar in elk geval zal ze toch zeker iets, zoo niet veel ten goede uitrichten. Ze zal zonder eenigen twijfel menigeen doen na denken over toestanden, die hem daardoor, zoo niet geheel, dan toch ten deele onder het oog worden gebracht. Nadenken is reeds de allereerste stap om een poging tot verbete ring te willen wagen. Ik hoop dan ook, dat zeer velen den lande zich gedrongen zullen gevoe len hun steun, in welken zin dan ook, aan deze beweging te schenken. Slechts wanneer dat geschiedt, zal het Bestuur het plan, zoo als het zich dat voorstelt, in zijn geheel kun nen uitvoeren. Ziet het zich in zijn verwach tingen teleurgesteld, blijkt het, dat vooral de financieele steun uitblyft, dan zul het veel moeten nalaten, wat het. bepaald als nood zakelijk beschouwt om een zooveel mogelijk getrouw beeld van het «kunnen cn niet-kun- nen" der vrouw te gevenen als men aan het snoeien gaat oen ieder weet het. dan valt dikwijls juist een veelbelovende loot, welke, vastzittend aan een anderen tak, niet gespaard kon worden. Moge dat verhoed blijven SUZE FREDERIKS— Van Ci.eeff. Amersfoort, 11 Febr. '97. KENNISGEVINGEN De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie UTRECHT, Gezien het besluit van 1 loeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. -t. Februari 1897, no. 15 Gelet op art. .11 iler Wet van 13 Juni 185' (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze tér kennis van belanghebbenden: lo. Dat do Visseherij in de binnenwateren wuuronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten binnen deze Pro vincie wordt gesloten van Zaterdag 15 Maart aanstaande met zonsondergang tot en niet '29 Mei daaraanvolgende, met uitzondering van de Visschcry door middel van paling fuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; b. van de Vissehcrij op spiering met hetkruis- net, welke geoorloofd blijft tot en met den 24 April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefendte Utrecht buiten de Wccrcüiarritre. tussohen de Groote sluis en de Iloodc brugte Amersfoort van de Kopiielpoort tot aan het gebouw, genaamd „de Spijker en te Vreeswijk tusschen de groote sluizen, van des middags 12 tot des avonds 10 ure; 2o. Dat de jacht op eenden voor dit jaar zal worden gesloten op Woensdag 24 Februari c.k.t met zons-ondergang, na welken tijd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitge oefend, terwijl de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanstaande: 3o. Dat de jacht op ander w.r. .-rwild, zoomede op houtsnippen, in de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 10 April 1897, met zonsondergang 4o. Dat het weispel van kwurtelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mc' e.k. tot 30 Juni daaraanvolgende. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks to doen gebruikelijk is. Utrecht,' den .8 Februari 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd. SCHIMMELDENNJNCK v. d. O. v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 0 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis vun het publiek, dat een door JOOCHEM van j.kk WAL Kz. albier ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het fabrleeeren van melkproducten in het perceel alhier gelegen buiten de Kamppoort Wijk H, No. 99, bekend onder Sectie A. No. 1302 en 13G3, o]j de Secretarie der gemeente ter visie ligt, cn dut op Zaterdag, den 27 Februari aan staande, des voormiddags te elf uren. gelegen- hcid ten Ruud huize wordt gegeven om ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bczwaron tegen het oprichten vun de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 15 Februari 1897. Burgemeester cn Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. S'JI 11M M ELPENNIXCK De Secretaris. W. L. fiCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drunk en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzock- drank in het klein bij hen is ingekomen van den heer A. WERY to 's-Hcrtogenbosch, in het perceel „De Keizerskroon" aan den Hot, wijk 1' No 382 te Amersfoort, thans bewoond door den heer J. KEKHOUDT. Amersfoort, den 15. Februari 18J(. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK, De Secretaris, W. 1.. SCHELTUS. schrift oin vergunning tot verkoop van sterken zou. indien de Vereeniging zich niet De maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in De Zaaier. Tot voorganger bij de Vrije Gereformeerde gemeente hier is beroepen de heer A. M. Schuurman, te Alfeu aan den Rijn. Uit deze provincie hebben zich 32 lotelin- gen der lichting van dit jaar aangeboden om hun militiedienst vrijwillig bij de zeemilitie te volbrengen. Van bet geheel zal een zestal niet in de algemcene inlijving begrepen zijn. Terecht wordt geklaagd over de zeer ge compliceerde nummering der huizen vooral in de wijken G. en 1., waar het wemelt van bijvoegingen als nr,bis-'. z'2, enz. terwijl in de oude stad de huisnummers, meerendeels in 1850 op de deurposten gezet, geheel of nagenoeg onleesbaar zijn. Men vraagt of daar niet verandering in moet komen. Door den Voorzitter der Christel. Jonge- lings-Vereeniging «Psalm 1190", bier,daartoe aangezocht, hebben de hoeren mr. F. D. graaf Schtmmelpenninck, mr. 1'. .1. F. van Voorst Vader, ds. G. Mansvelt, ds. H. J. ter Haar Romenv on G. C. Hoogewerff zich bereid rerklaaVd, zich tot een Commissie van advies te coustitueeren, om liet Bestuur dier Ver eeniging in gewichtige aangelegenheden van aad en voorlichting te dienen, en om het rganiseeren van YVinterlezingen door ge noemde vereeniging te bevo deren. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Uur vormde gemeente hier, is met algeineene stemmen benoemd tot president der Bijzon dere school voor Christelijk nationaal onder wijs. Kapitein J. F. P. Bekkers van het 5e ■egiment infanterie is eervol ontheven uit zijn functie als kapitein voor speciale diensten en belast mei liet bevel over de 4e compagnie bataljon, wier commandant kapitein L. C. J. Rieber aangewezen is als kapitein oor speciale diensten. Blijkens advertentie in dit nummer zal morgenavond in De Keizerskroon niet alleen Hesse's gunstig bekend operetten- en "ariétê gezelschap een met zorg gekozen programma teil geboore brengen, maar zal er bovendien gelegenheid wezen tot dansen. Eu dat alles voor twee kwartjes. De Tentoonstelling; door de vereeniging «Liefdadigheid" te houden van knutselwerk door werklieden in bun vrijen tijd vervaar digd, is thans vastgesteld op Vrijdag 26, Zaterdag 27 en Zondag 28 dezer. Wie dus nog iuis in t e zenden heeft, hetzij voor de verloting, hetzij ter opluistering of model, doe dit binnen niet te langen tijd. Dn lieeren Peerlkamp en Mezgër geven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Door de «Vereeniging vangepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder- lundsche leger" wordt een beroep gedaan den steun barer laiidgenooten. Algemeen een uitnoodiging daartoe verzonden, waarin liet doel der Vereeniging wordt uiteengezet. De militairen, gepensionneerd vóór de" Wet van 29 Mei 1877, die dus allen reeds een hoogen leeftijd hebben bereikt en zoowel behoefte hebben aan versterkende middelen als aan brandstoffen voor bun stramme lede maten, genieten daarentegen een geringer pensioen dan hun jongere kameraden, die 1877 gepensionneerd werden. Dat, het pen sioen, hetwelk hun word toegelegd, veel te gering en ontoereikend is, heelt de Regeering zelf erkendimmers in 1877 stelde zij zelf verhooging voor, waartoe besloten werd Lands middelen gedoogden echter niet, aan liet besluit een terugwerkende kracht te geven. Toen richtten de oud-gepensionneerdon de ""eeniging op, waarvan nier sprake is. Die seniging verstrekt geldelijke toelagen aan meest hulpbehoevende oud-onderol'ïicie- en minderen, die vóór 1877 werden ge- uisioniieerij. Maar de onderlinge bijdragen verre van toereikend om de hoogst nuo- ondersteuning te verschuilen. Men be denke slechts, dat er oiid-gediendon onder lie veertig jaren langde wapenen ilrno- 'ii nu een pensioen genieten van 1150 anderen ontvangen slechts f90, f83, ja f46 per jaar Menig oud-gediende verkeert in don treu rigste» toestand, die nog beklaaglijker wezen de zijn (li, zijn. gei: hem ontfermde. Niet-militairen stonden haar ter zijde, maar van dezen zijn in don loop der zestien jaren dat zij bestond velon niet meer in leven, terwijl het jongere geslacht geen sympathie gevoelt voor de Vereeniging waarvan doel en strekking hun nagenoeg onbekend zijn. De behoefte aan hulp wordt dus jaarlijks grooter en ofschoon zoowel HEL MM. de Koninginnen als de Staat cn het actief dienende leger milden steun verleunen, zijn de jaarlijksche uitkeeringen, niet in ver houding tot den nood, waarin tal van oude dienaren van het vaderland verkeeren. Wij vestigen daarom met nadruk deaun- daclu onzer lezeressen en lezers op do lijst ter intoekening voor de soiree welke de on derofficieren in dit garnizoen den 20sten dezer onder leiding van luitenant-adjudant Peltzer organiseerden. De soiree, evenals vorige jaren in Amicilia te houden, belooft weder zeer goed te zullen worden. Naar de 12de Internationale tentoonstelling van pluimgedierte van 12 tot 14 Februari vanwege «Avieultura" te 's-Gravenhage ge houden, werd uit Amersfoort slechts inge zonden door de heereri A. Herschel 13zn. en J. van der Lindeeerstgenoemde verwierf met 18 inzendingen 14 prijzen, laatstgenoemde 12 prijzen met 14 nummers, terwijl in het geheel 1130 nummers kippen werden inge zonden. Bekroond werden van den heer Herschel witte Wyandotte haan, 1896, Eervolle Ver melding, idein hen, le prijs; Orpington liaan E. V. en 2e pr.idem hen Z. E. V.Itali- aansche leghorn hen, 1890, ReservePadua goudlaken, twee Z. E. V. en R.Jokohaiua's 2e pr.fraaiste toom Fransche kuiflioenders, 4 kippen en 1 haan, le prijs; Muieiers, 3 kippen en 1 haan 1895. le pr., idem, 3 kippen en 1 haan 1896, 2e pr.zwarte kal koenen 1896, le prijs. Van den heer Van der Linde: Wyandotte zilver hen, 1896, E. V.; lichte Brahma Poot ra hen E. V.; donkere idem hen Z. E. V.:gele Chochin China haan E. V., idem hen E. V. patrijs Chochin China haan E. V., idem hen E. V.; Houdans 2e pr.blauw Andalusior E. V.ltaliaansche leghorn hen E. V.zwart Hollandsehc witkuif E. V.fraaiste toom Wvadottes, 6 kippen en 1 haan, Reserve fraaiste toom zilver Padua, 4 kippen en 1 haan, 2e prijs. Volgens het Utrechtscli Nieuwsblad zijn C. S. en H. J., de bewoners van het be ruchte huis op het Visschersplein te Utrecht, voornemens zich te Amersfoort metterwoon te vestigen; zij zouden daarbij door eenige onervaren jongelui worden geholpen, ver moedelijk onder bedriegelijk huurcontract. Eigenaars van huizen hier ter stede nemen zich dus wel in acht. Ten overstaan van notaris A. N. J. Vos is Vrijdagochtend in Hel Valkje hier geveild «Het Amsterdamsch koffiehuis" te Soest, beslaande in huizinge met schuur en verdere getimmerten, staande op- mitsgaders het recht van efpacht om 12.50 'sjaars tot 1 Januari 1917 aan een perceel grond aan den Veenhuizorweg, groot 14 Aren 40 centiaren in eigen gebruik bij den heer J. D. YVolden- berg. liet. werd in koop toegewezen aan D. van Dsveld, te Barneveld, voor f4990. Te Soest is behalve een Roomsch Katho lieke, een Doleerende en en een Anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging thans nok oen afdeeling opgericht van den Christelijk liistorischen kiezersbond. Tot, bestuursleden zijn gekozen de heeren (Ir. D. P. Brans, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente. W. Bredée, N. A. van Nahuys, G. P. Damen en A. van Herwaarden. Onder de aanstaande kiezers heerscht veel opgewektheid om zich te doen inschrijven. Voor dit examen worden opengesteld30 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande, 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandse!) Indie. In dit jaar kunnen bij het Koninklijk In stituut voor de Marine te Willemsoord, na vergelijkend examen, worden geplaatst: 19 jongelingen als adelborst voor den zeedienst en 10 jongelingen als adelborst voor de mariniers. Zie verder de Staats Ct. van Zaterdag. Voor liet examen, in de maanden Juli en Augustus hier te lande te houden voor toe lating tot den Hoofdcursus worden de vol gende aantallen plaatsen opengesteld voor het leger hier te lande infanterie 20. administratie 16, voor liet leger in Neder- landscli ïndië: infanterie 14, administratie 4. Een vrouw te Vlaardingen had een splinter in den arm gekregen en zich onder genees kundige liulp gesteldzij liet zich evenwel door iemana verleiden, op de wond een pleister te leggen, tengevolge waarvan, naar men zegt, bloedvergiftiging is ontstaan. Wat er ook van zij, de vrouw is plotseling ge storven, en de officier van Justitie te Rotter dam telde reeds een onderzoek in. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Depar tement s 11 o o 1' 1 e n, W ij k b e z o e k e 1' s en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal liet Centraal- buroau DINSDAG den 16 Februari, 'sniiddags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder (i. F. MEZGER. Zuidsingel, 273 Het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda,geregeld op de grondslagen <ler Wet van 21 Juli 1890 (Staatsblad no. 136) zal hier te lande worden gehouden in Juli en Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September. Opengesteld worden dit jaar 112 plaatsen, welke verdeeld zijn als volgt. Ten behoeve van de cadetten der Cadet tenschool hij liet leger hier te lande17 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor de artillerie en 3 voor de genie; hij het leger in Nederlandsch-Indië26 voor de infanterie, I voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en I voor de genie; Ten behoeve van de burgor-adspiranten bij hot leger hier te lande15 voor de in fanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor de ar tillerie en 3 voor de genie; bij liet leger in Nedeiluodscli-lndië11 voor de infanterie, '2 voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en 1 voor de genie. Hot examen voor toelating van jongelieden als cadet hij do Cadettenschool te Alkmaar zal hier te lande in de maanden Juli en Augustus worden gehouden. Amersfoort, Vrijdag 12 Februari 1897. Appelen 16 a f8.Peren f 0.— a l'O.— Zandaardappelei) f 1.10 a 11.60 p. li eet. lloendcreieren f4.50 a f5.50 p. 100 st. Boter 1 1.15 a 1' 1.30 p. k. Kippen f 0.80 a tl. Kuikens f 1.a f'1.20 Piepkuikens l'O.a l'O.Ganzen f0.-— a l'O. Eenden f0.60 a 10.90 Hazen 10.— a f0.Wilde konijnen f0.40 a 10.50 Tamme konijnen fl.a fl.20 p. st. Dui ven J'O.GO a i'0.80 p. paar Zeugen f25. a I 35.Biggen f6.a f 9.Schrammen i'12.116.Vette koeien f fGuste koeien 1'a f Kalf- koeien 1'—a f Kalfvaarzen f— Pinkslieren fa f Aangevoerd waren ongeveer 20 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 6000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Boter, kilo Mar garine. 10 zeugen, 240 biggen, 20 schrammen. Feuilleton en cenigeverslagen moeien wegens plaatsgebrek lot een volgend nummer blijven liggen. Heden overleed in den I ouderdom van 92 jaar mejuffrouw Catliariua Mntliea van Loou. Amersfoort, 12 Februari 1897. Volstrekt eenige kennisgeving. I Op heden overleed, na eene kortstondige ziekte, onze geliefde zuster, mejuffrouw E. G. HARTHOORN, in den ouderdom van ruimGGjaav. Uit aller naam, .1. O. IIARTHOORN. Amersfoort. 12 Februari 1897. Dankbaar voor het genoten orli'ouwuu heeft ondergetee- keode bij deze de eer te berichten, dat hij vanaf heden liet café DE KEIZERSKROON heeft overgedaan aan den heer A. WÉRY, dien hij minzaam in de gunst van het ge achte publiek aanbeveelt. Onder referte aan bovenstaande heb ik de eer mij aan te hevelen in de gunst van liet geachte publiek, zul lende niets door mij worden nagelaten om mij (lieten volle waardig te maken en beveel ik tnij ten zeerste aan.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2