Bijvoegsel Binnenland Militaria. behoorende bij de Arriersfoortsehe Courant van Donderdag 25 Februari 1897. Nu er in Duitschland en niet ten onrechte zooveel werk wordt ge maakt van de plechtige herdenking op 22 Maart a. s. van den geboortedag van wijlen Keizer Wilhelm I, mogen wij Nederlanders niet achterblijven in de herinnering van een dergelijken datum, in 's Land historie niet minder belangrijk. Het zal namelijk den 28n Februari e.k. 100 jaren geleden zijn dat de boe zemvriend van Wilhelm I, wijlen Prins Frederik der Nederlanden te Berlijn ge boren werd. Alleen reeds Zijn roemrijk aandeel aan de veldslagen bij Quatre Bras en Waterloo maakt het voor de Neder- landsche natie tot een plicht der dank baarheid om den aanstaanden gedenk dag niet geheel onopgemerkt te doen voorbijgaan. Het belangrijkst ontwerp, waarmede de Tweede Kamer zich dezer dagen bezig houdt is de regeling der Kamers van Arbeid. Een beknopt overzicht der voorgedragen regeling, volgens het gewijzigd ontwerp, laten wij hier volgen. Waar de behoefte is gebleken en bij be hoorlijke samenstelling mogelijk is, wordt bij Kon. besluit, op voordracht van den Minister van Waterstaat, het zij voor éen gemeente, hetzij voor verschillende gemeen ten gezamenlijk, voor een of meer bedrijven een Kamer van Arbeid opgericht. Evenzoo wordt, een K. v. A. opgeheven als de ge noemde voorwaarde niet aanwezig is of de Kamer, ondanks Ministerieele vertoogen, vol hardt bij een behandeling in strijd met de Wet, een Kon. besluit of haar Regle ment. Bet doel der K. v. A. is: de belangen van patroons en werklieden in onderlinge samen werking te bevorderen door lo. Het verzamelen van inlichtingen over arbeidsaangelegenheden 2o. het dienen van advies aan de Ministers, de Provinciale- en de Gemeentebesturen, op aanvraag of uit eigen beweging, over alle arbeidsaangelegenheden 3o. het adviseeren en ontwerpen van overeenkomsten en regelingen, op gezaine- lijk verzoek van daarbij belanghebbende pa troons en werklieden; 4o. het voorkomen en vereffenen van geschillen over arbeidsaangelegenheden, ook (voorzoover noodig) door te bewerken, dat een scheidsrechterlijke uitspraak tusschan partijen, die zij niet hebben kunnen verzoenen, tot stand kome. Patroons zijn hoofden of bestuurders van een bedrijf waarin ten minste éen persoon boven 20 jaar tegen loon werkzaam is, en allen die onder het beheer der hoofden of bestuurders toezicbt houden. Werklieden zijn alle anderen, die tegen loon in een bedrijf werkzaam zijp- Het Kon. besluit der oprichting bepaalt, behoudens latere wijziging, het gebied der Kamer, de plaats barer vestig; og, do be drijven die er in vertegenwoordigd zullen zijn, en liet getal leden. De helft der leden wordt gekozen door de patroons, de andere helft door de werklieden in die bedrijven werkzaam. Elke Kamer stelt haar Huishoudelijk regle ment vast. dat goedkeuring bij Kon. besluit behoeft. Elke Kamer van Arbeid vergadert ten 1 minste viermaal in het jaar en verder zoo 1 dikwerf de Voorzitter bet noodig oordeelt, of de andere Bestuursleden of een derde dei- leden het met schriftelijke opgaaf van redenen t verlangen. Leden kunnen alleen zijn mannelijke of vrouwelijke ingezetenen, Nederlanders, ten minste 30 jaar oud en die in de laatste 10 jaren vóór bun verkiezing gedurende 3jaren op meerderjarigen leeftijd binnen het gebied der Kamer en in een bedrijf in haar ver tegenwoordigd als patroons of werklieden werkzaam zijn geweest. Zij worden gekozen door lien, die op de kiezerslijsten voor de Kamer zijn gebracht. Kiesgerechtigd zijn de mannelijke en vrouwe lijke ingezetenen, Nederlanders, ten minste 25 jaar oud, en die als patroons of werk lieden gedurende liet laatst verloopen kalen derjaar in liet bedrijf werkzaam zijn geweest. Er is éen kiezerslijst van patroons en éen van werklieden, die door bet Gemeentebe stuur worden opgemaakt. De verdere regeling wordt in hoofdzaak overgelaten aan een Kon. besluit. De werklieden moeten 2 vrije uren hebben om aan de stemming deel te nemen. Het Bestuur der Kamer bestaat uit éen Voorzitter en twee leden. Als Voorzitter wijzen de door patroons en door werklieden gekozen leden uit bun mid den elk afzonderlijk éen lid aan, die elkaar om het half jaar vervangen de eerste beurt wordt door bet lot bepaald. De beide leden van het Bestuur worden door de patroons- en de werkliedenleden, elk éen, gekozen. De fungeerende Voorzitter heeft bet recht de Bestuursvergaderingen bij te wonen, met raadgevende stem. De Kamer benoemt een Secretaris telkens voor 5 jaren. Hij geniet een toelage voor bu- reelkosten. Het Bestuur zendt elk jaar een door de leden vastgesteld verslag aan den Minister, dat geheel of gedeeltelijk aan de Staten- Generaal wordt medegedeeld. Verder regelt liet ontwerp de behandeling van geschillen. Als een geschil dreigt te-of is ontstaan, kan door partijen, of een harer, schriftelijk de tusschenkomst van een Verzoeningsraud bij de Kamer worden gevraagd. Oordeelt de Kamer, dat dit leiden kan tot voorkoming of vereffening van het geschil, dan benoemt zij een Verzoeningsraud bestaande uit een Voor zitter, uit of buiten haar midden te kiezen, een even getal leden, half patroons- en half werkliedenleden. De Voorzitter heeft enkel een raadgevende slem, behalve als twee malen de stemmen staken. Hij tracht te bevorderen dat partijen, hangende liet onderzoek, zich verbinden zonder nader overleg met hem, noch den arbeid staken, noch iemand bij bet geschil betrokken te ont slaan. De Verzoeningsruad deelt zijn oordeel aan partijen mede over het geschil en de middelen tot verzoeninghij kan, met machtiging des Ministers, het verslag geheel of ten deele openbaar maken. Indien een der partijen aan den Voor zitter bericht, dat de tusschenkomst van den Verzoeningsruad niet tot beëindiging van het geschil heeft geleid, doch dat zij bereid is, zich aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, biedt het Bestuur dei- Kamer zijn tusschenkomst daartoe aan, in dien het geschil voor zulk een uitspraak vatbaar is. De vergaderingen worden gehouden met ge sloten deuren. Het wetsontwerp tot wettelijke Verzekering van werklieden tegen de gevolgen van on gevallen in bepaalde bedrijven, bij de Tweede Kamer ingediend, gaat uit van het hoofdbe ginsel, dat de werkman schadeloos moet worden gesteld voor de ernstige ongevallen, hem in de uitoefening van het bedrijf over komen. Dat recht wordt niet toegekend, waar hy opzettelijk een ongeval teweegbrengt, maar waar eigen schuld bestaat, wordt niet élk recht op schadeloosstelling ontzegd, dus dat recht wordt toegekend zoolang niet van opzet is gebleken. Ongevallen tengevolge van dronkenschap geven geen recht. Daarentegen wordt wel schadevergoeding gegeven voor de ongevallen uit overmacht of uit niet bekende oorzaken ontstaan. De verzekering van de, werklieden zal ge schieden ten laste van de bedrijven. De werklieden zijn door het in dienst zijn in een bepaald bedrijf verzekerd op kosten van den werkgever. De Staat behoort de grootst mogolyke zekerheid te geven, dat de verzekerde en opeischbare bedragen steeds voldaan zullen wordende verzekering moet zoo goedkoop mogelijk zijn en zij moet zóu werken, dat zy voor de werkgevers oen prikkel is om zoo veel mogelijk ongevallen te voorkomen. De Staat houdt de geheele regeling der verzekering aan zich en stolt zich aanspra kelijk voor de schadeloosstellingen. Alzoo: wettelijke verzekering, geregeld en uitgevoerd door den Staat. Een te groot aantal bedrijven wordt niet dadelijk in de wet opgenomen beter wordt het geacht tot uitbreiding.over te gaan na opgedane ondervinding. De bedrijven in art. '1 bedoeld zijn: 1°. die, waar ter gedeeltelijke of geheele uitoefening van het bedrijf oenig krachtwerk tuig wordt gebruikt met afzondering van die, uitgeoefend met vaartuigen 2". die waar ontplof barestoffen vervaardigd, vervoerd, bewaard ol'gebruikt worden: 3°. het schippershedrijf met schepen, welke in den regel van de eene plaats hier te lande naar eene andere plaats hier te lande varen en dat met schepen, welke uitsluitend de rivieren en binnen wateren bevaren en tevens geregeld van buitenlands komen of naar bui tenlands bestemd zijn 4°. het veerst hippersbedrijf: 59. «lo visscberij op rivieren en binnenwateren0°. de speur en tramweg-ondernemingen7°. de bouw vakken, (beiers, lei-en rietdekkers.loodgieters, zinkwerkei's, metselaars, schil Iers, smids, steenhouwers, steenzagers, stukadoors, en timmerlieden); 8°. het aard- en grondwerkers- vak 9°. het leggen van eloctrischegeleidingen 10°; «Ie mijnen; Tl0, de glazcnwasscheryen 12°. du slachterijen; 13°. de werven; 14°. schoorsteenvegersbedryf15°. het. linten cn lossen ver schepen. Voor do verzekering wordt aansluiting go- zocht bij de Posterijen, waar een Rijksver zekeringsbank zal worden gevestigd. De werkman ontvangt een gerégelde uit- keering zooveel mogelijk op de tyd.t.ippen, waarop hij anders zijn loon zou hebben ont vangen, een lijfrente voor den duur en voor de mate zijner ongeschiktheid tot. werken. Tot bepaling van liet gemiddelde der rente wordt het loon genomen door den getroffene genoten gedurende het voorafgaande jaar. Indien het gemiddeld jaarloon het bedrag van f1200 overschrijdt, geldt de verplichte verzekering niet. By het aangenomen stelsel zal den werk man een maximum-rente van 70 pCt. van zyn gemiddeld dagloon kunnen uitgekeerd worden en naar verhouding minder bij tij delijke of gedeeltelijke ongeschiktheid. Ten opzichte van «Ie nagelaten betrekkin gen wordt de uitkeering niet uitgesloten by zelfmoord of bij de gevolgen van dron kenschap. Aan een weduwe wordt, bij volgend hu welijk als afkoopsom toegekend tweemaal de jaurrente. By overlijden van een vrouw tengevolge van bedrijfsongeval, wordt, den overblijvenden echtgenoot een rente als schadeloosstelling toegekend voor don duur zijner ongeschikt heid tot werken. De kinderen hebben een zelfstandig recht op rente tot liet. Wie jaar. De ouders, schoonouders, grootouders, even zeer de weduwe en de weduwnaar, krijgen een rente van 30 pCt. van het jaarloon. Dc maximumrentfl zal bedragen 00 pCt., dan krijgt de vrouw 30 pCt, en alle kin deren te zamen ook 30 pCt. Als de kinderen ouderloos zijn of worden krijgen ze ieder 20 pCt.voor de ouders, grootouders en schoonouders is de rente bepaald op30pCt. Aan de nagelaten betrekkingen wordt tevens een recht op vergoeding van begra feniskosten toegekend. Een getroffen werkman kan met zijn goedvinden in een Ziekenhuis worden opge nomen. In dat geval vergoedt de Bank alle kosten van verplegingblijkt het, na een obsorvatietijd van 6 weken. «lat. de verze kerde gedeeltelijk of geheel ongeschikt tot werken is. ten gevolge van het ongeval dan heeft hij aanspraak op een renteuit- koering van den eersten dag (tor zevende week af. Bijaldien de werkman lid is van een fonds, verleent de Bank hem een schade loosstelling ten bedrage van liet. 26voud der aan het fonds betaalde wekelijksche bijdrage doch alleen voor het geval, dat hij langer dan zes weken geheel of gedeeltelijk onge schikt was. De onkosten der verzekering worden niet door werkgevers en werklieden samen ge- dragen. De uitgaven, die voldaan moeten worden uit de bijdragen der werkgevers, bestaan in de schadeloostellingen, de ad ministratiekosten en hetgeen benoodigd is tot vorming van oen reservefonds. De nijverheid behoort jaarlijks op to bren gen de kapitaalswaiu-den der uit te keeren renten en daarvoor is gekozen bet stelsel van de betaling van pi-emiön, volgens een te voren vastgesteld tarief, waarin de bij drage is uitgedrukt voor elk genoten per cent, en per I* *1 loon. Met betrekking tot de wijze van verzeke ring is het. collectieve stelsel gekozen. De organisatie is geheel gebaseerd op liet be ginsel van aansluiting aan de Posterijen. Rij het bestuur «Ier Bank berust «Ie uitvoering «Ier verzekering, onder toezicht van een Raad van beroep, met een hoogere voor ziening in sommige gevallen. Tci- uitvoering dezer wet wordt te Amsterdam eene Rijksinstelling gevestigd, welke den naam draagt van Rijksverzekeringsbank. Het ontwerp geelt aan de werkgevers, die. reeds vrijwillig hun werklieden verzekerd hadden vóór het indienen van dit ontwerp, de bevoegdheid hun loopende polissen over te dragen aan de Rijksverzekeringsbank. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden 10. dat, overeenkomstig de Veiligheidswet, het hoofd of de bestuurder .van een fabriek of werkplaats vóór 'I April 1807 uun den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, moet zonden een opgave a. van het bedrijf, dat wordt.uitgeoefend 11. van do soort van drijfkracht en het aan tal krachtwerktuigon, die worden gebezigd; e. van hei aantal der personen, die aldaar in den regel verblijven; d, voor het geval, «lat de fabriek of werk plaats behoort tot, «lo inrichtingen -lie ge vaar. schilde ol' hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen vergunning van het gezag, de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend. De .8/.-Cf. bevat verdere bijzonderheden. De formulieren voor deze aangiften zijn verkrijgbaar bij de firma A. II. van CleelT. J Niet minder dan 1014 stembureelen zullen I in ons land bij «Ie aanstaande Knmerverkie- zingen in Juni worden werkzaam gesteld. Eigenaardig is, dat het kiesdistrict Amsterdam II 4 stembureelen zal tellen en hot kiesdis- triot Sitturd 35. Over't geheel zal Amsterdam A'| j met zijn 9 districten 58 stembureelen tellen, j I Rotterdam mot 5 districten 8,'s Gravenhage I met 3 districten 27, Utrecht inet 2 distric ten Tl. De Minister van Oorlog het. wenachajW i s achtende, maatregelen te nemen, welke strek- kon om de dienstneming bij het instruction J hataillon, de instructie-battery en de instruo» j tie-comnagnie te bevorderen en waardoor tevens (le belangeb van de adspiranten voor die opleidingskorpsen en van hun ouders of voogden worden gebaat, heeft bepaald, dat I de adspiranten, die voorzien zyn van een j bewijs van oproeping van den commandant I van het betrokken opleidingskorps en zij in een der garnizoensplaatsen door een officier I van gezondheid of een als zoodanig dienst- doende» burger-geneeskundige voor den mili tairen dienst ten volle geschikt zyn bevonden, op aanvrage hunner ouders of voogden en mits overgelegd zij de militair-geneeskundige verklaring, waaruit de algeheel» geschiktheid voor den militairen dienst van «len betrok- j»| ken adspirunt blijkt, zullen worden toegelaten lot een voorloopige vrijwillige verbintenis voor het leger hier te lande, behoudens goed keuring voor den dienst. De adspiranten die voor don militairen dienst ongeschikt worden geoordeeld wegens ziekte of gebreken die voor spoedig horstel vatbaar of wel van zoodanige» aard zijn, dat dadelyk is uitte maken, of deze aan de toelating tot den militairen dienst finaal in «len weg staan, kunnen gedurende korten lyd «l.i. uiterlijk gedurende zes weken in het Mili tair hospitaal ter plaatse tor observatie of verpleging worden opgenomen. Een leel'tyd tussehon l5'/2 en 19 jaren, en een lengte van minstens 1.5 Meter op vroe ger dan IR jarigen leeftijd, van minstens 1.52 M. op 10 jarigen leeftijd van minstens 1,54 M. 17 jarigen leel'tyd en van minstens 1.55 M. op 18 jarigen leeftijd, worden vcreischt. De verbintenis voor den dienst hier te lan de wordt op 10 jarigen of lageren leeftijd voor acht en op 1/ jarigen en hoogeren leef tijd voor zes jaren aangegaan. Daarbij wordt gevorderd de overlegging der bescheiden, vermeld in de art. 8 en 9 der Instructie op «Ie werving. In don ouderdom van ruim 74 jaar is Dindagochtend te 's-Gr.ivenhage overleden de gepensionneerdegeneraal-majoorö. P. Booms, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, grootolTicier in de orde van Eikekroon en commandant van het Legioen van Eer. Het is aan de autorieteiten gebleken en liet geheele adminstratieve raderwerk van den Staat is er mede gemoeid ge weest dat aan «Ie gemeente 's-Graven- liage als Rijks vergoeding in do kosten van het. Eager onderwijs over het jaar 1895 nog toekomt de som van l (zegge éen) cent. De betrekkelijke missive van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het afschrift der beschikking van den Minister van Rinnen- landschu Zaken, met al den omhaal van data, aanhaling van Staatsbladen enz. enz., kwam eergisteren bij den Gemeenteraad in. Deze cent mocht wel. met al de schrifturen die er over gewisseld zijn, benevens oen ge trouw relaas van hot hoofdbreken, dat doze misrekening aan ie ambtenaren gekost heeft, in liet Gemeentemuseum der Hofstad wor den bijgezet. Onder Huarlemmerliedo is bet lijk opge haald van iemand, die in «Ie wandeling he kend stond uls "dronken Tin us". Zijn vrouw, dii- ook aan den drank is verslaafd, vond hem. Zij zocht zijn zakken na. vond nog 7 centen en ging dadelijk een kroeg binnen om een borrel te koopen Zijn dat menschen De oprichters van den Ofliciers-scherm- bond hebben eer van hun werk. Al kon verwacht worden, dat bun uitnemend pogen weerklank zou vinden in gnnsc.h het korps officieren, zoo van zee- als van landmacht, een dergelijk beslist succes is niet te voor spellen geweest. Van harte hebbe men zich te verblyden over de stichting van dezen Bond, een licht punt alweder in de weinig lichtvolle leger toestanden van ons vaderland. Al mogeont wikkeling in physieken zin en vaardigheid in «le scherm-techniek het hoofddoel van di-ze jeugdigen militaire voreeniging zijn de winst bepaalde zich niet tot dat. «'-ene alleen. Dc omstandigheden, dat wij hier te doen hebben mot een spontaan zieh-ver- eenigen van vnorti-elTelijke krachten uit alle ryen van korps officieren, behoorende tot velerlei wapens en takken van militairen dienst, zal er toe bijdragen den geest van samenwerking en van goede verstand houding in heel do militaire wereld nog

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 5