t Gemengd Nieuws. krachtiger en schoener dan tot nog toe te I dene ook dikwijlslast hadvan verk oudheid. kelijk jeugdigen leeftijd even 50 jaar bevorderen. Hoe zou onze snuivende verkouden werleld ju het graf werd gebracht. Hoe met zulki In tegenstelling met andere jaren schijnt thans het pensionneeren van officieren niet Ken Engelse meer zóo plotseling uit de lucht to komen wandschildei denkbeelden kunnen bestaan millionair bester den salon vallen. Men leest herhaaldelijk in verschil- I plei/ierjacht 3ü 000 pond en besloot, toen die lende bladen, dat deze of die officier tegen I 1 salon eens in de golf van Hisraye wat be- Mei op pensioen gestold zal worden. Vroeger gebeurde het maar al te vaak, dat een offi cier eerst van zijn pensionneering kennis kreeg, als de Staatscourant liet bericht had meegedeeld. Wat meer égards vis-a-vis onze offi cieren scheen er toen niet op te kunnen overschieten. Naar wij vernemen, moet. aan den pas ingestelde» Militairen pensioenraad deze verbetering te danken zijn, terwijl boven met vrij wat grooter zorg de aanspraken van de te pensionneeren personen worden gewogen en onderzocht en ook, meer dan tot dusverre, de belangen van de Schatkist een woordje schijnen mee te spreken al te gader veranderingen, die evenzoovee! verbeteringen mogen heeten. De lust voor de militaire intendance is dit jaar niet bijster groot, hoort men ver luiden. Er moet zich zelfs geen enkel can- didaat voor de 3 plaatsen, welke aan de Höogere krijgschool werden opengesteld, hebben aangeboden. Vanwaar dat geringe animo voor dit veelszins zoo belangwekkend dienstvak? Zou ile studielust. bij onze officieren af nemend zijn Wij gelooven bet niet, ofschoon wij haast tien tegen een verwedden willen, dat men aan hoogerhand de kwaal uitsluitend daar zal zoeken. Zou het. intusschen geen aanbeveling ver dienen, ditmaal eens, de hand in eigen boezem leggend, zich af te vragenhebben wij zeil' ook schuld Wie weet of de wonde plek dan niet spodig zon gevonden zijn. Wat al jammer klachten lieefi men in enkele bladen niet kunnen lezen over de gunseh onvoldoende organisatie van dit gewichtige onderdeel der armee De kapiteins-intendant, zoo weinig in getal, zijn als overstelpt met werkzaam heden. Ook andere klachten, van ernstiger aarder scheen heel weinig solidariteit te zijn in dat korps officieren: men sprak van animositeit en «afmaak-zucht". De vooruit zichten lijken voorts al heel wat minder dan voorheen. In 't. kort, alles bijeen ge nomen, moeten er redenen bestaan om het voorshands nog maar eerst «eens aan te zien" vóór en alleer men zich als jong lui tenant zedelijk bindt aan een dienstvak, waar nu reeds blijkt, dat er nog wel oen en ander te hervormen schijnt te zijn. De jongste onzinnigheid van despiritisten is die van een mevrouw nurlmnk van Brisbane in Australië, een medium De geest van deze beeft, volgens een bericht in Borderland, 's nachts een reis naar de planeet Mars ge maakt. Zij kwam terug, diep geschokt over de oorlogsgruwelen, die gedurende zes jaar de bevolking van deze vroeger zoo gelukkige planeet dunnen. Het getal dooden is zóo groot, dat men ze niet meer begraaft: de lijken bevriezen tot steen onder den ijzigen wind. Eén ding blijft ons echter nog duisterhoe weet iuffvrouw Hui-bank. dat zij op de pla neet. Mars is geweest De planeten dragen toch haar naam niet op den bodem, en zoo al, dan toch niet, evenals bij ons de station in voor aardbewoners leesbare letters. Het menscb kan even goed op Jupiter of Wega zijn verzeild geraakt. Dit laatste zou vooral ook merkwaardig zijn, omdat zij 0(i lichtjaren van de aarde verwijderd is. De Grieken en Romeinen hadden geen zak doek, zooals wij dien kennenwel hadden zij een zoogenaamden sudorium (zweetdoek), waarmee ze zich liet zweet van 't gelaat wischten. Deze doek werd gewoonlijk gedra gen in een plooi var. de tunica (het overkleed) of los om den hals gehonden. De Atheensche en Romeinsclie fatten brachten later in de mode óen zoo ,n doek in de hand, een an deren in den gordel te dragen. Maar men derike echter niet, dat zij die doeken gebruikten voor het, doel. waar voor wij onze zakdoeken hebben. Geen quaestie vanHet snuiten van den neus gold iu dien tijd voor zeer onfatsoenlijk en alleen aan kinderen en heel oude lieden was bet toe gestaan, in het publiek den neus schoon te, maken. Een man van de wereld, die dat deed, beging daarmee een groole zonde jegens de goede zeden. Een dame, die openlijk de be hoefte toonde, haar schadigd was, zijn jacht altoos te laten ver gezellen door een ander schip met olie ge laden, dat, zoodra de zee onstuimig werd. liet jacht met een olielaag moest, omgeven. Dit verhoogde de kosten der zeereizen met 4001) pond 'sjaars. De proef is slechts ééns ge nomen, 'maar gelukte uitstekend: desaion had niets te lijden en de baron en zijn gasten werden niet zeeziek. Deze zelfde baron had zin in een schilderij, dat in eigendom toebehoorde aan een be trekkelijk arm lid van het. Lagerhuis. Het inderdaad fraaie stuk zou in veiling ongeveer '20 000 pond hebben opgebracht, maar bet kwam niet in veiling. De baron begon de onderhandelingen met het zenden van een cheque in-blaiico; de eigenaar kon de som invullen die hij verkoos. De cheque werd teruggezondenliet. stuk was niet te koop. De baron bood toen den eigenaar S0 000 pond en 2000 pond'sjaars levenlang: na herhaalde weigeringen ging hij tot 300 000 pond: ver geefs. En sedert is de eigenaar erfgenaam geworden van een groot fortuin en denkt hij er niet meer overj zijn schilderij van de hand te doen. Een ander millionair trekt iederen dag een nieuwen pantalon aan zijn kleermakers rekening bedraagt alleen aan pantalons 012 pond per jaareen ander millionair heeft iu zijn huis vier prachtige slaapkamers laten bouwen, voor elk jaargetijde een: weer een ander heeft zijn stallen in verbinding met zijn eetkamer, precies eender gemeubeld en gedecoreerd, en na den eten komen de paarden, mei elastieke schoenen om de hoeven in volgorde goeden nacht zeggen en hun klontje van liet dessert halen K Een ander heeft, omdat er wel eens roodvonk in bet, dorp was, een waterleiding naar zijn kasteel laten aanleggen die het water achttien mijlen ver haalt, en hem S0 000 pond kost. Ilij is ongetrouwd en bewoont zijn kasteel maar drie maanden 'sjaars. De vrouwen der millionnirs weten nog vlugger wegen om de rente cp te maken dan hun mannen. De vrouw van een mag naat in de city droeg, toen zij aan het Hof' gepresenteerd werd, een japon die 3000 pond (36000 gulden) kostte; en die japon is veel te mooi om ergens anders gedragen te worden. Een troost is liet., dat meest al dat geld toch weer besteed wordt aan menschen, die er bun arbeid voor leveren. Maar ook, welk eeu groot aantal van dergelijke zoogenaamd bevoorrechten hebben van bun schatten allesbehalve genot. Men herinnert zich Max Lebnudy, den Parijzenaar, dien de millioenen letterlijk in het graf hebben gebracht, en niet alleen tengevolge zijner eigen uitspattin gen. Dag aan dag bracht de post hein een groot aantal brieven met bedreigin gen en afpersingen. Was het niet om zijn millioenen geweest, men had hem niet, toen hij reeds in lievige mate aan longaandoening leed, niet voor den dienst, geschikt verklaard. Thans deed men het uit vrees voor de socialistische pers. Aan de overzijde van den oceaan zijn een aantal millionnairs, die er weinig beter aan toe zijn. Mr. Pulitzer, de grond vester van The World, heeft door de verbazende geestelijke inspanning, die hij aan zijn blad te koste heeft gelegd, het gezicht bijna geheel verloren en de oogartsen vreezen ernstig voor een spoedig volkomen blindheid. Mr. Armour, de grootste vleeschouwer, die duizenden arbeiders werk geeft, mag op voorschrift vau zijn dokters alleen melk gebruiken. Hij, die zijn millioenen door het verschaffen van vleesch in al lerlei vorm aan zijn medemensehen heeft verworven, mag er zelf niets van ge bruiken. Een deelgenoot in zijn lijden is de „mijnkoning" Mackay, die, door het te sterk profiteeren van het tafelgenot, even eens door eeu hevig maaglijden wordt gekweld en nu volgens een streng diëet leven en dagelijks eenige mijnen wandelen moet. Mac Cormack, de uitvinder en fabri kant van de beroemde naar hem ge noemde landbouwwerktuigen, is een chronisch invalide, die voor zijn lijden tevergeefs bij de beroemdste artsen van Europa heel heeft gezocht. Van een anderen aard is het leed van i Óf intusschen de wetenschap van dit alles iemand zal terughouden te trachten I millionair te worden, valt zeer te be- j twijfelen anachronisme is een ti-am- i-iimiilen. De Egyptische re- nai-vooi- concessie verleend -maatschappij te Cairo. Hel nieuwste weg naar de Pv peering heeft '<l aan de tramweg- s te moeten snuiten,zou i - alle achting hebben vei-loren. De omstandigheid hoofd der familie Vanderbilt, daar dat oen vrouw dikwijls een zakdoek noodig ^ezc, behalve door zijn lichamelijk lijden, had, kon zelfs een reden wezen tot echtscheidin; In Rome vergewiste een jonge man, als hij betrekkingen met een jong meisje traebte aan te knoopen, zich eerst, of zijn iiangebe- ook nog door zijn familie-twisten wordt gekweld. Bekend is het hoe Jay Gould, de spoor wegkoning," door zijn zorgen op betrek- Uit Londen schrijft menin het. Temple Magazine verhaalt de afgevaardigde Justin Mac Cartliv een kleine geschiedenis, tot waarschuwing voor afgevaardigden, die dooi den hartstocht, bezeten zijn om aan Ministers vragen te richten. Een dezer heeron sprak onlangs voor zijn kiezers en legde, om hun een begrip van zijn beteekenis in het Par lement en zijn plichtijver te geven, vollen nadruk up het feit, dat hij gedurende de laatste zittingsperiode meer dan 300 vragen tot den Minister gericht had. Hij hield op, om de uitwerking van deze mededeeling te kunnen gadeslaan, toen op eens van de ga lerij geroepen werd:... «Nu, of je dan ook een onwetende kerel bent geweest Dezer dagen kwam een grijsaard van 75 jaar bij den Minister van onderwijs in Rus land om toelating te vragen tot de lessen der Academie. Deze zonderlinge adspirant- student deelde mee, dat bij in zijn jonkheid de lessen aan het Gymnasium had gevolgd, maar hem toen de middelen hadden ontbro ken mn verder te studeeren. Het doel, dat liij in zijn lang leven steeds voor oogen bad ihouden, was geweest eens zooveel geld over te verdienen, dat hij de middelen bezat ei-der te studeeren. Dat had echter lang geduurd hij was oud en grijs geworden, maar zijn wensch was dezelfde gebleven. Hij mocht zich laten inschrijven en volgt thans, na afgelegd examen, met ijver de colleges der Universiteit. De eenmaal zoo beroemde koorddanser Emile Gravelet Blondiu, de „Held van de Niagara" is eergister te Ealing bij Birmingham in den ouderdom van 73 jaar overleden. Korten tijd geleden werd de grootste snelpers der wereld te New York in werking gesteld en wel voor het drukken van het dagblad The New World. Iedere cylinderomdraaiïng levert 64 gedrukte en gevouwen zijden, d. w. z. dat bij iedere omwenteling S exemplaren elk van S pagina's van de pers komen. De om wen telingssnelheid bedraagt 200Jtoeren per minuut, zoodat men in dien korten tijd 1600 maal S pagina's of per uur 66 000 exemplaren kan drukken. Er zul len drie van deze machines in werking worden gesteld. Voor de bediening van iedere pers zijn 10 man noodig. Het totale getal couranten, dat jaar lijks wordt uitgegeven, is, volgens een der laatste statistieken, op 12 000 millioen exemplaren. Om zich een begrip te kunnen maken van dit kolossale getal, kan, dienen, dat men met deze couran ten een vlakte van ongeveer 30 millioen vierkante Meter zou kunnen bedekken. Moest deze oplaag door éen pers worden gedrukt, dan zou deze, als elke seconde een courant van de pers kwam, eindelijk na 333 jaren kunnen verschijnen. Op elkan der gestapeld, zou deze oplaag een hoogte van 80 000 Meter hereiken Neemt men aan, dat de menschen ge- middeld 5 minuten per dag besteden voor het lezen eener courant, dan zal, volgens een mededeeling van het patent en teclinischbureau van Richard Lilders te Görlitz, de tijd, die de geheele be volking der aarde per jaar noodig heeft voor het lezen van zulk een courant 100 000 jaar bedragen. Do muis als ho-. d garn eersel, d e jongste abuor- maliteit der mode, kan men thans in ver schillende modemagazijnen te Berlijn als «haute nouveauté" begroeten of, als men wil, ook bewonderen. Dat ons kleinste zoogdier! dat zich vooral in de de dameswereld geen bijzondere sympathie heeft, weten te verwer ven nog eens tot zulk een «hooge" eer zou worden uitverkoren, zal het zelf allerminst vermoed hebben. Totnogtoe viel die eer slechts ie beurt aan onze gevedederde bosch- en veld zangers, die hun vroolijk bestaan ten offer moesten brengen aan de zucht tot opschik onzer schoonen. De kleine knagers, die on deugend uit een bree.de plooi van den hoed komen kijken, als gesp of op een torenhoo- gen strik gedrapeerd zijn of op eenigerlci andere wijze dikwijls in grooten getale «smaak vol' een plaatsje in liet lioedarrangement vinden, zijn echte opgezette muizen. Natuur lijk hebben witte, bruine en gevlekte (zoogenaamde Japansche)muizen, de preferen tie in enkele gevallen echter wordt ook de gewone grauwe muis als hoed-figurant geën gageerd. Hiermede heeft de mode zich een vruchtbaar terrein geopend tot het doen van nieuwe ontdekkingen. Misschien zal de mensch- heid de mode nog eens zegenen, wanneer alle plagen des menschdoms achtereenvolgens haar aandacht hebben getrokken.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 6