Stadsnieuws. vakjes zullen alsdan zijn ingevuld met hot af te leggen traject, bijv. RotterdamAm sterdam, zoodat de werkzaamheden van hot statiunspersnneel worden beperkt tot het afstempelen. De boekjes worden niet op naam geschreven en op mondelinge aanvraag verstrekt. Alleeu de volgende trajecten kunnen al- gelegd worden van Rotterdam naar Utrecht, Arnhem, Nymogon. Amersfoort, Dordrecht, Rnzendnnl en omgekeerdvan Amsterdam naar Arnhem, Amersfoort, Den Haag. Nij megen, Rotterdam, Utrecht. Zutphen, Zeist- Driebergen en omgekeerdvan Den Haag naar Arnhem, Amersfoort. Utrecht, Nijmegen, Zeist-Driebergen en omgekeerd van Utrecht naar Arnhem, Leiden, Nijmegen, Zutphen en omgekeerd. Ook deze nieuwe regeling trad heden, 1 Maart, in werking. De aanbrengpremie van soldaten voor de Koloniale reserve te Nijmegen is van 110 tot 1'20 verhoogd, van welke regeling men een gunstigen uitslag voor de werving van dat korps verwacht. Door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam worden bankiers, hotelhouders en houders van wisselkantoren gewaarschuwd tegen het wisselen vat» Engclsche banknoten van 20 pond, waarvan vele valsche in om loop zijn. Zij zijn gedateerd 15 Januari '1890 en dragen verschillende nummers. Het cijfer (d. w. z. de letters naast het nummer) is de banknoten zijn grijs en vuil. Het watermerk is daarin door iets vettigs aangebracht, waardoor de peheele oppervlakte van het papier olieachtig geworden is. Do druk is lithographiseh en onnauwkeu rig, "Ie teekening van de figuur «Brittannia" oniulst en onregelmatig. Vermoedelijk is de naam eener Londensche bankinstelling met ronden inkt onder aan dc banknoten aangebracht. In «Café Vondel" te Amsterdam is een familiebijeenkomst gehouden van hen, die meenen aanspraak te mogen en kunnen maken op een gedeelte van een nalatenschap van zekere Neoltjo Pater, in 178!) te Broek in Waterland overleden. Uit alle oorden des lands waren circa 400 menschel) opgekomen. Als dat allen erfgenamen zijn, moet de nalatenschap nogal iets boteekenen, wil de spoeling niet zeer dun worden Iemand nam onlangs een 3-cents-postzcgcl, schreef op de achterzijde zijn adres en een complimentje aan de Posterijen, deed'tdin- gentje toen in de bus aan liet postkantoor en kreeg de curiositeit voor zijn postzegel- verzameling inderdaad eenige uren latei- als brief afgestempeld thuis. Wij vermelden 't als een bewijs van de welwillendheid der postambtenaren, maar voegen er bij, dat we anderen niet kunnen aanbevelen, die aardigheid te herhalen, om dat de post wel wat anders te doen heeft en vermoedelijk, bij navolging, van haar recht zou gebruik maken om een poststuk van zöo kleine afmetingen niet te bestellen. Voor het kantongerecht te Heerenveen stond verleden week een vrouw terecht, be schuldigd van hel onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Uit liet verhoor bleek, dat van alle zijden de zieken naar haar toestroomden om ge nezing te zoeken. In September van het vorig jaar waren twee zieken hij haar gekomen de eerste had een gezwel aan de lip, dat de vrouw verklaarde bloedkanker te zijn, de laatste was reeds sedert eenigen tijd suk kelen de, wat volgens haar het gevolg was van een maagkwaal. Reiden ontvingen een zalf voor uitwendig gebruik en kruiden, waarvan ze het aftreksel moesten drinken. «En heeft het u geholpen vroeg de kan ton rechter aan den een. «Jongen ja, perfect hoorLit haar eigen zei ze krek waar 't zathet heeft mij best geholpen." «Dus als je weer ziek wordt, ga je er weer heen «Waarachtig! Het heeft me goed vol daan." Beklaagde ontkende, dal zij onbevoegd zou zijn tot uitoefetien der geneeskunde, Zij had. zeide zij. indertijd uit de handen van Koning Willem 1 een doktershui ontvangen, maar', jammer genoeg, was dat papier zoek geraakt. Desniettegenstaande eischte het O. M. tegen haar een boete Van 1'100 sub. 20 dugen gevangenisstraf. De oudste inwoner van Bergen-op-Zoom, de oud-strijder S. Proost, hoopt 10 dezer zijn 95e-jaar te bereiken. I)e man geniet van het fonds van het Metalen Kruis een jaarlykscho bijdrage van vijf gulden Voor het overige moet hij maar zien hoe hij er komt. Eenige ingezetenen zullen thans voor dezen behoeftige geld inzamelen. De posterijen verzenden voor weinig geld en byna geen moeite postwissels ónk naar Bergen-op-Zoom. Naar wy vernemen wordt te Utrecht dooi de Vereeniging «Voor de Kunst" oen ten toonstelling voorbereid van Oud-Nederiand- selie prentkunst vóór anno 1000. Deze zal bevatten zeer voornaam werken van de oudste plaatsnijders, die de Nederlanden hebben voortgebracht. Hiertoe worden gere kend ile makers van xylographische drukken en de verluchters van incunabelen zoowel uis degenen die door afzonderlijke prenten de gunst van het publiek wisten te verwerven. Vooral Lucas van Leiden, de evenknie van Alhreclit Dhrer, en Hendrik Goltzius, de vcelzijdigste kunstenaar der 10de eeuw, zullen hier met hun meesterwerken op den voorgrond treden. De tentoonstelling zal worden gehouden gedurende de maand Maart en komt tot stand door de welwillende mede werking welke sommige eigenaars van be langrijke prentverzamelingen en eenige be heerders van openbare bibliotheken aan het Bestuur der Vereeniging hebben verleend. De Burgemeester van IJ 1st heeft tegen 1 April ontslag gevraagd. Men weet dat. de heer Huisman een groot tegenstander is van publieke vermakelijkheden, zelfs van zeer geoorloofde, als hardrijderijen op schaatsen, wat meermalen de ontevredenheid der inge zetenen opwekte. Zijn tijd van aftreden was eerst 1 Augustus aanstaande. Onder hen, die Donderdag te Arnhem in den echt verbonden werden, was ook een paar dat trouwde met een bewijs van on vermogen. Het bruidspaar en de getuigen werden echter in drie rijtuigen tiaar het Stadhuis gereden. In een gemeente bij Doesburg zou dezer dagen een liuwelyk worden voltrokken. Te bestemder tijd verscheen de bruidegom, maar hij verklaarde van het huwelijk af te zien, omdat hij zijn bruid dronken had gevonden. «Over twee maanden kom ik weerom" zeide hij bij het heengaan, «maar dan met een andere." Het tweejarig zoontje van een landbouwer te Smallingerland rookt reeds met smaak zijn pijpje tabak. 't /.al wel niet lang duren of hij drinkt óok zyn borrel. En als hij dan 22 is, gaat hij stellig op kosten van ongelijk naar Mecrenberg. Een schooljongen te Ambt-Delden was ver leden week reeds in het bezit van een mei kever, dien hy aan een kamuraud verkocht voor den buitengewonen prijs van10 knoopen Als de «aanvoer" grooter wordt, daalt de prijs van dit artikel en wordt voor een mei kever slechts 1 a 2 knoopen besteed. Zenuwziekten en Warner's Safe Nervine. Dit geneesmiddel is volgens hot recept van een beroemden dokter, specialiteit voor ze nuwziekten, gereed gemaakt, liet verwekt slaap en versterkt het zenuwgestel't bevat geen schadelijke slaapverwekkende bestand deel en. Verkrygbaar'bijT. P. van den Borgh Zn. Utrecht; .1. W. Snabilié, Rotterdam I. de L'-'-uw. Boileribiirgst. 74. Arnliem. KENNISGEVING. Dg BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelezen i-'-ne missive van den Luitenant-Kolo nel Commandant van het 5c bataljon 8e regi ment infanterie, dd. 20. Februari 181)7, no. 23 Brengt ter kennis van de ingezetenen dat op den 8. Maart u.h. door gemeld bataljon in de Legerplaats bij Zeist, oefeningen In geveelitsseliieten waarbij met scherpe putronen wordt gevuurd, zullen worden gehouden vun ongeveer 10 uur voormiddng tot 2 uur namiddag in de richting van Noord naar Zuid of van Noord-West naar Zuid-Oost; Het terrein Zuidelijk en Zuid-OoHtclijk van de Legerplaats gelegen en dat omgeven zal worden met palen waarop het woord „Onveilig" is ge stel-!, is dus op dien dug en die uren onveilig; zoodat een ieder wordt uitgenoodigd zich daar alsdan niet optohouden ter voorkoming van on gelukken. Amersfoort, den 1. Maart 18117. Do Burgemeester voornoemd, V. D. S(IflMMKII'ION"XIiVK Provinciaal-Blad no. 20 bevat de medc- deeling van Gedeputeerde Staten, dat de Gemeenteraad van Lexrnond besloten heeft om aldaar met ingang van 1897 in te trekken en ui' te schaffen de veemarkt, die invalt daags vóór de St.. IIubertus-beestenmarkt te Gorine.hem, en de vrye paardenmarkt op Dinsdag na de Utrechtsche veuleninurkt, die jaurlijks in November wordt gehouden. De Pegoering koestert het voornomen om de regeling van dosubsidiën voorde Hoogere Burgerscholen aan een herziening te onder werpen, rnet het oog eensdeels op de tegen woordig j daar voor noodige uitguven, ander deels op de mate waarin zij, behalve aan de gemeentenaren, tevens aan ingezetenen van omliggende gemeente ten goede komen. Al hetgeen in verband staat mei het Kies recht is nu zoo goed als geregeld en hier onder moet thans worden verstaan het Kies recht voor de Tweede Kamer zoowel als voor de Provinciale Staten en de Gemeen teraden. Het voornaamste stippen we nog even aan: Amersfoort is verdeeld in drie stemdis- tricten, wier grenzen we in ons vorig nummer meedeelden. Voor de Tweede Kamer-verkiezingen kan men op den kiesdag een opgave voor een candidaat inleveren, onderteekend door ten minste veertig kiezers. Voor de Provinciale Staten geldt voor het district Amersfoort het zelfde getal. Voor den Gemeenteraad behoeft de opgave slechts geteekend te worden dooi- Vso van het aantal kiezers, omdat dit aantal ideiner is dan 2000. De kiesdag voor de Kamer en de Staten (periodieke aftreding) is bepaald op den eersten Dinsdag in Juni. Binnen 14 dagen heeft, de herkiezing plaats. De kiesdag voor den Raad is bepaald op den derden Dinsdag iu Juni. Aan den Raad van Toezicht op de spoor wegdiensten is door de Commissie uit de burgerij, welke naast de Raads-commissie en -lie uit de Kamer van Koophandel, welke de stations-quECStie behandelen, het volgend adres gezonden Bij de onteigeningswet van 8 Mei 1878 (Slbl. No. 51voor den aanleg van den Spoor weg AmersfoortNijmegen, werden -ie gron den aangewezen, o. a. noodig voor liet bouwen van een nieuw Station c. a. te Amersfoort. Eerst in 1884 werden die gronden onteigend. Sinds dien tijd wachten de ingezetenen van Amersfoort geduldig op die verbetering van een toestand, welke voor een verkeers- en handelscentrum als Amersfoort, steeds aller- noodigst werd en nog wordt geoordeelden thans na die lange jaren hebben zij vernomen, dat voor liet nieuwe Station en de Goederen losplaats een ontwerp is gemaakt, dat wel verro van den tegenwoordigen toestand te verbeteren voortdurend grooter lasten en kosten zoude opleggen aan handel en nijverheid en liet personenverkeer; im mers, niet alleen zouden de kosten van ver voer naar en van de Losplaats grooter wor den, maar ook om liet Station te bereiken, of bij aankomst alhier, zoude een inspanning worden vereischt, welke liet personenverkeer zou belemmeren en voor zwakke personen liet Station Amersfoort tot eer» schrikbeeld maken. In een met algemeene stemmen door den Gemeenteraad van Amersfoort vastgesteld bezwaarschrift zijn aan Uw College de vele en groote bezwaren meegedeeld, die aan het bewuste ontwerp zijn verbonden, Hetorislaat de oridergetcekenden van een uiteenzetting hunner bezwaren, maar onthelt hen niet, naar zij moenon, van een krachtig bewijs van instemming. En dit brengen de ondergeteekenden, in gezetenen van Amersfoort, bij deze aan Uw College. Zij vertrouwen, dat de bezwaren, naar hun waarde en gewicht, door U zullen worden geschat en gewogen en dat de noodzakelijke wijzigingen, in het ontwerp te brengen, ge tuigen zullen van een juist inzicht der be langen van de Spoorwegmaatschappij in ver band met, die der gemeente Amersfoort, wier bloei niet moge verhinderd worden, door de tenuitvoerlegging van het tegenwoordig ont werp. Volgen de handteekeningen. De Kies vereeniging «Eendracht" zal Don derdagavond 8 uur in Dr. vergulde zwaan een algemeene vergadering houden o. a. ter bespreking van de Statuten. In enkele bladen doet hot bericht de ronde, dat een deputatie uit de Kamer van Koop handel hier jl. Donderdag op audiëntie zou zijn geweest bij den Minister van Waterstaat om haar bezwaren toe te lichten over den stationsbouw. We kunnen verzekeren, dat dit bericht geheel ongegrond is. Onze stadgenoot mr. L. E. Visser, doctor in de rechts- en de staatswetenschap, is be noemd tot adjunct-commies bij het Depar tement van Buitenlandsche zaken. Tot concierge en huismoeder van het ge bouw Volksheil zijn benoemd G. F. Kuipers en zijn echtgenoote. De driekleur nil bet zoldervenster, de tropee hoven den ingang en de keurige etalage in de winkelkasten aan de Lange- straat, maar ook de mooie versiering van het groote pakhuis aan den Koppel herinnert dat. de zaak des heeren J. van Vollenhoveii lieden haar zilveren jiibilé viert. Het personeel schonk den beminden pa troon, die ook van andere zijden als over stelpt werd met blijken van belangstelling en hoogachting, een zeer fraaïen hoorn des overvloeds met zilver gemonteerd en ver gezeld van een even fraai gebonden als mooi gecalligruplieerd album met de namen der gevers, benevens een reusachtige lijst met photographieën van de verschillende etablissementen. Hedenochtend reeds ondernamen zij met. patroon en chefs een rijtoer, welke tot half vijf duurde; straks verzamelen allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in De Keizerskroon. Als slechts een gedeelte van de goede wenschen, welke heden den heer Van Vol lenhoven worden gebracht, in vervulling gaat, dan zal hij zeker tevreden wezen. Van ganscher harte wenschen we hem toe. dat" hij in de 25 jaar die hem nog scheiden van zijn gouden feest, even ge lukkig moge zijn in zaken, even bemind door zijn personepl, even geacht door zijn stad- genooten als in de nu afgesloten kwart eeuw. Men verzoekt ons mee te deelen, dat bij liet brandje in de school des heeren Nagel de spuit der Vrijwillige Brandweer het eerst ter plaatse was. Spuit 3, welke juist buiten de Kamppoort aan het oefenen was, kwam een tien minuten later. Het bestuur van «Floralia" zal in Septem ber wederom een tentoonstelling houden van gekweekte bloemen en planten. Tot het uitgeven van stekjes (hoogstens 5 stuks, tegen betaling van 4 cent per stuk) zal het zitting houden in De Arend, morgen van 4 tot 5 en Woensdag van 3 tot 4. Daar zal wel weer een zeer druk gebruik van worden gemaakt en 'tzal dus zaak wezen, er in tijds bij te zyn. Mogen we nog even herinneren aan de opening, hedenavond te 7 uur, van de «Volks leeszaal" in de voormalige school aan de Koestraat lederen avond, 's Zondags óok des middags van 1 tot 4 uur, zijn de /.alen opengesteld, tegen betaling van slechts éen cent per week. Een occasional schrijft: De uitvoering, welke Vrijdag j.l. door eenige onderofficieren van het garnizoen Amersfoort, in de concertzaal van Amicitia, met welwil lende medewerking van eenige dames en het strijk-orkest van het 5e regiment infanterie werd gegeven, is uitmuntend geslaagd. De opbrengst strekt ten voordeele van de Vereeniging tot ondersteuning van onder officieren en minderen der Landmacht, die vóór 1877 zijn gepensionneerd. Moest de Commissie in vorige jaren, toen een dergelijke uitvoering voor hetzelide doel alhier werd gegeven, tot haar leedwezen mededeelen, dat de opbrengst gering was te noemen, doordat het publiek blijken gaf, weinig ingenomen te zijn met liet riool, nu kunnen wij met genoegen melden, dat de netto-opbrenst van deze soiree bedraagt f243, tegen 1220 in 189(5 en f187 in 1895. Even als vorige jaren verstrekten de militaire eantines alhier een totaal bedrag van f125, waarvoor de onderofficieren eri minderen vrijen toegang hadden op de groote repetitie van deze uitvoering, en waren «le drukkers on leveranciers zoo welwillend niets in re kening te brengen voor hetgeen door hen ten behoeve der uitvoering werd geleverd. De zaal was vrij goed bezet, doch volgens de inteekenlijsten had deze voller kunnen zijn. Onaangenaam deed het de Commissie aan. te ontwaren, dat enkelen, die vermoe delijk verhinderd waren rnet. hun familie de uitvoering bij te wonen, hun dienstboden daarheen hadden laten gaan, aangezien dit den lust der executanten zeker niet ver meerdert. Een woord van lof en dank aan de dames on de onderofficieren, die zich zooveel moeite hebben gegeven om deze uitvoering zóo te doen slagen, vinde hier een plaats, terwijl wij niet onvermeld mogen laten, dat de heer J. L. Muijs, evenals het vorige jaar, geheel belangloos bet grimeeren en kappen op zich nam. Ten slotte een woord van erkentelijkheid aan allon, die hebben medegewerkt om zulk een schoon resultaat te verkrijgen (waarbij de adjudant-vaandeldrager Kiepe zeker mag genoemd worden, aangezien deze daarvoor tijd noch moeite heeft ontzien) en een be leefd verzoek van de Commissie om bij een volgende dergelijke uitvoering de entrée- kuarten, waarvoor wordt ingeteekend, niet meer aan dienstpersoneel af te geven. Zaterdagavond hield de onlangs opgerichte vereeniging A. I). V. K. N. O. (Aangenaam Door Vereeniging En Nuttig Door Oefening) haar eerste feestelijke vergadering in het lokaal De Arendmet. welwillende medewer king der Gymnastiek- eri Sehermvereeniging «Olympia" en eenige IIII. muziekdiletlantcn, onder leiding van doe heer W. Hendriks. Het leest nam omstreeks half acht een aanvang en werd geopend met een Marche militaire waarna door den President, den heer .1. W. A. Stuurop, een openingsrede werd gehouden. Vervolgens kwamen aan de orde eenige voordrachten, afgewisseld door muzieknummers. Daarna trad de Gymnastiek-

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2