Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën, keukenmeid Dames, mesje bevindt, waarmee de punt wordt af gesneden, en die er vrij aardig uitzien; en van het op die wijze verkregene levert hij pakjes tabak in rood, wit en blauw papier met passende opschriften. Wij verzochten genoemden heer ons eens zoo'n pakje te zenden, dat 40 cent kost, met inbegrip van een guillotine, en kunnen niet nalaten, na aldus geheel op de hoogte ge komen te zijn, onze bijzondere sympathie uit te spreken voor deze onderneming, waaraan ieder kan meedoen die wil. van welke rich ting of wat stand men ook wezen moge. Zelfs kinderen kunnen dat, getuige de jon gelui van Leiderdorp, die op aansporing van hun onderwijzer 's Maandags de puntjes mee brengen, die zij in den loop der week hebben kunnen verzamelen, en daardoor niet alleen iets leeren doen voor hun evenmensch, maar ook de macht van het kleine leeren waar- deeren. 't Moeilijkst is vooralsnog aan ieder, die belang stelt in deze zaak, een «guillotine" te bezorgen; de kortste weg sciiijnt ons voor den welwillenden lezer toe, te doen wat wij deden en een bedrag van 40 cent in post wissel of postzegels aan den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp te zenden. Deze geeft dan, als gezegd, voor dat geld een pakje recht smakelijke tabak, guillotine en verder alle mogelijke inlichtingen, op de kos- telooze verzending van sigarenpuntjes be trekking hebbende; wat er aan winst van zoo'n pakje overschiet, wordt weer ten bate van de oudjes gebruikt en komt dus de goede zaak mee ten nutte. Dat de doosjes nog wel iets fraaier kunnen worden en de verpakking der tabak ook wat i sierlijker kan zijn, stemt de heer Van Zanten j ons ongetwijfeld toemaar de zaak is nog in haar begin, en al doende leert men. Moge de vriendelijke ondernemer van dit I aardig werk maar steeds meer succes zien op zijn pogen en zij de bewustheid, dat hij ook op deze wijze mag bijdragen tot het aan- kweeken van liefde tot den medemensch, zijn welverdiend loon. Gister, 14 Maart, was het 1 1)0 jaar geleden, dat te Leeuwarden J. L. C. Schrneder van der Kolk het levenslicht aanschouwde. Schroeder van der Kolk, 1 Mei 18(32 te Utrecht overleden, was van 2 Februari 1827 een sieraad der Utrechtsche Hoogeschool, een uitnemend physioloogmaar wat zijn naam bovenal in wijden kring in eer doet houden, is, dat hij de hervormer was van het krank zinnigenwezen. De krankzinnigenverpleging, in Nederland niet alleen, is aan hem onuit sprekelijk veel verplicht. Vandaar dat wij meenden, dezen gedenkdag niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan, zegt liet Utr. Dagblad. Vrijdag herdacht Kaatje van den Bergh, weduwe C. Tuin, te Dreischor, haar 103 den geboortedag; morgen hoopt Frans de Rau te Nieuwvliet, eveneens in Zeeland, zijn 101 sten jaardag te vieren. Beiden zijn voor hun jaren nog heel kras. Een logó in een hotel te Amsterdam deed verleden week aangifte, dat een aan hem geadresseerde brief inhoudende 202 Mark, aan het postkantoor was afgehaald dooreen persoon mede logeerende in dat ho tel. Deze is kort daarop in hechtenis genomen. De geadresseerde heette Block, de mede- logé, die den brief valschelijk zich toeeigende Bloc, en de rechercheur, die hem daarna, arresteerde, Blok. De Raad eener gemeente in de nabijheid van Meppel verwierp verleden week het voorstel om zich een stoombrandspuit aan te schallen met de overweging dat „nu se dert menschenheugenis de branden hier steeds gebluscht zijn met koud water, het niet noo- dig mag heeten, het voortaan te gaan doen met warm"! Te Groningen is het Militaire hospitaal als garnizoensplaats aangewezen aan een milicien uit Slochteren, die zich noch aan de loting, noch aan de verschillende oproepingen om te verschijnen voor den Militieraad we gens het indienen van reclames, heeft ge stoord. De jongeling is idioot; de waarschu wingen aan den vader gedaan, werden in den wind geslagen, zoodat de wet moest worden uitgevoerd. In het begin der vorige week overleed, bijna van gebrek een Go-jarig uitdrager en op- kooper te Haarlem, die in zeer armoedige omstandigheden leefde. Zijn woning aan de Spuarnwouderstraat, die hij kort te voren verliet, was voor de straatjeugd jarenlang het mikpunt; geen ruit was er meer heel. Thans is gebleken, dat de man niet arm was; op verschillende plaatsen in zijn arme lijke woning zijn contanten en bankpapier gevonden, tot. een som, (Re Zaterdag reeds meer dan l'OOOO bedroeg. Men zoekt en vindt steeds nog meer geld. Geen prettige logé is voorzeker geweest, de jongedame uit Zeist, die dezer dagen bij haar oom den tolbaas aan de Klingelbeek te Arnhem dc halve wijk in rep en roer bracht. Vooreerst werd de tegen het tolhuis staande brievenbus herhaaldelijk zóo zeer door haar met allerlei bevuild, dat de in de zeer volkrijke buurt wonenden huiverden brieven en dergelijken er in te werpen. Vervolgens bleek, bij het uitstekend geleid onderzoek, dat zij de schrijfster was van talrijke bij en in de woning van den tolgaarder gevonden briefjes, die alle ergerlijken laster inhielden tegen personen, die aan de Klingelbeek wonen en waarin zij bet deed voorkomen of een aan de Klingelbeek wonend persoon de schrijfster was. Zoodra de zeventienjarige schoone naar Zeist vertokken was. hielden die grappen op en viel het vermoeden op haar. Voorloopig zal ze wel niet meer een uit stapje naar Arnhem ondernemen. Hier ter stede worden heel wat verlok kende aanbiedingen gedaan van boter als men een half ons van dat lekkers koopt, krijgt men een pond kaas, of een bon, of een koek, of wat niet ai meer toe. Het record is nu echter geslagen te Utrecht althans het Utr. Dagblad schrijft In een onzer buitenwijken werd Zaterdag een strooibiljet verspreid, dat een aanbieding bevatte van boter waarin 5 ons «prima zuivere smakelijke boter" werd aangeboden voor 121/2 cent. Wat voor specie zou deze prima zuivere smakelijke boter wel zijn als men nagaat, dat de prijs van vet ongeveer driemaal zoo veel is? En nög vliegen de menschen er in. William's Pleisters. Beste, snelwerkendste en krachtigste uitwendig geneesmiddel tegen verkoudheid en aandoening van de borst, bronchitus, asthma, pijn in de zijde en rug, stijven nek, ontsteking der spieren. Uitmun tend kalmeerend middel voor alle pijnen, Het gebruik is zeer gemakkelijk en zinde- j lijk, daar 't de ongemakken niet heeft van j olie of zalf Verkrijgbaar bijT. P. v. d. Bergb Zn. Utrecht; C. J. W. Snabilié, Rotterdam I.de Leeuw, Rodenburgst. 74 Arnhem. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, 10 Maart 1807, des nammiddags half twee. Punten van behandeling 1. Verzoek van de schermvereeniging «Olympia" otn gebruik te mogen maken van het gebouw in de Koestraat, met advies van B. en W. 2. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, dienst 1896. 3. Advies op het request van den Com missaris van Politie om verhooging zijner jaarwedde. 4. Ontwerp-besluit tot het verleenen van afschrijving op aanslagen in de Inkomsten- I belasting, dienst 1890, wegens vertrek, enz. 5. Ontwerp-besluiten tot vaststelling der jaarwedden van mej. do wed. Van Slooten, j onderwijzeres aan (ie Meisjesschool, en den heer J. Huisman, onderwijzer aan de school 3e soort, Beekstraat, met advies van Burg. en Weth. G. Ontwerp-besluit tot liet verleenen van j eene jaarlijksche toelage van Mej. Overbosch, onderwijzeres aan de Meisjesschool. 7. Benoeming van eene onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de school j in de Beekstraat, met ontwerp-besluit tot j vaststelling der jaarwedde van de benoemde, j 8. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort. j 9. Benoeming van twee onderwijzers aan de openbare school 3e soort, Beekstraat. 10. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedden van onderwijzend personeel. Do maandelijksche Zendingsbidstond zal morgenavond om 8 uur gehouden worden in De Zaaier. Tot predikant bij de Gerei', kerk A, aan de Langegracht hier, is beroepen ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Gerei', kerk te Rotterdam. Nadat ds. Galjaard gisteren den dienst in de Vrije Gerei', kerk aan de Mum-huizen heeft hervat, zal daar morgen- en over- morgenavond, telkens om 7 uur, oefening worden gehouden, waarin ds. De Vries, van Grafhorst, hoopt voor te gaan. Restuurders van fabrieken en werkplaat sen worden, voorzoover die inrichtingen vallen binnen de grens door de Veiligheids wet gesteld, nogmaals attent gemaakt op de kennisgeving aan liet hoofd van dit nummer. De boete bij verzuim kan ('100 beloopen. De formulieren zijn verkrijgbaar te onzen kantore. In 189G zijn hier uitgereikt 177 arbeids kaarten. Het aantal geldige kaarten op ultimo December 1890, voor jeugdige per sonen van 12 tot 10 jaar, bedroeg 130 en was aangevraagd voor 227 jongens en 83 meisjes. Het aantal vrouwen boven 16 jaar werkzaam in fabrieken en werkplaatsen bedroeg 195. In het afgeloopen jaar werden wegens overtreding der Arbeidswet opgemaakt 5 processen-verbaal. Als assistenten bij het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de openbare Lagere school aan do Koningstraat zijn, ter vervanging van mej. Spruit en mej. E. Blok, aangewezen mej. E. Limpevs en mej. M. van Rottenburg. De voordrachten, uit welke de Gemeente raad morgenmiddag benoemen zal, zijn saam- gesteld als volgt; Onderwijzeres in de vrouwelijke handwer ken aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat: mej. S. C. J. Verweij, uit Amersfoort. Onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort; mej. C. H. F. van Nouhuijs, te Apeldoornmej. W. A. Bauling, te Nijkerk mej. J. Bol, te Wieringervvaard. Onderwijzers aan de openbare Lagere school aan de Beekstraatde heeren M. G. Noordholt, te EnschedeJ. van der Hart, te Hoogland en M. van den Blink, te Oost- voorne; en de heerenJ. van der Hart, J. van den Blink, vorengenoemd, en J. Ott, te Venhuizen. Onze vroegere stadgenoote mej. G. Th. W. Mezger, thans onderwijzeres te Eck-en-Wiel, slaagdeVrijdag bij het te Utrecht gehouden examen voor de acte nuttige handwerken. Volgens het Haagsche Dagbladzal gene- raal-majoor II. J. G. Benschop, commandant der 3e divisie, vroeger commandant van liet 5e regiment infanterie hier, met Mei den dienst met pensioen verlaten. In de afgeloopen maand is door de politie hier ter zake van overtreding van het Reglement op liet rijden met honden wagens proces-verbaal opgemaakt tegen J. van F., II. P. B., N. van F., en H. v. E., allen te Amersfoort, en K. F., te Leusdeu. Enkelen wellicht zullen er belang in stellen te weten, dat de tentoonstelling van oude Nederlandsclie prentkunst, door de Vereeni ging «Voor de kunst" te Utrecht georgani seerd, thans iederen dag geopend is van 11 tot 4 uur. Door de vereeniging van de II. Catharina van Senen zijn in den afgeloopen winter uitgedeeld 128 lakens, 09 sloopen, 00 mutsen, 55 jakken, 57 zakdoeken, 04 halsdoeken. 07 hemden en 41 boezeroenenen aan kinder goed 90 lakens, 45 sloopen, 45 jakjes, 90 hemdjes, 125 witte en 45 wollen luiers, 1 borstrokje. De heer Sweris te Baarn is thans druk bezig met het doen in orde brengen van de wielerbaan, welke zeer prachtig komt te liggen langs den Amsterdamschen straatweg. Ook maakt men reeds een aanvang met het bouwen van liet café-restaurant, dat in de onmiddellijke nabijheid der baan zal geplaatst worden. De heer F. van de Kuinder, Secretaris van liet waterschap Eemnes, vierde Donderdag onder zeer talrijke blijken van belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. Op Dinsdag 23 dezer zal te Stoutenburg een nieuwe verkiezing voor den Gemeente raad gehouden worden, daar de heer .1. Lagerwcij, die 2 Maart gekozen werd, de benoeming niet heei't aanvaard. Een kip van een landbouwer te Eemnes, heei't Donderslag <»n ei gelegd dat niet min der dan 11 Decagram woog. Wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee van veehouders rond deze gemeente meenen we lezeressen en lezei-s wederom te moeten waarschuwen tegen het gebruik van ongekookte melk. Morgenavond zal de «Garanten-vereoni- ging" haar derde voorstelling in dit seizoen doen geven. Het gezelschap van den Tivoli- schouwburg te Rotterdam zal opvoeren Het poortje of de duivel in Kruimelburg, een zeer gunstig beoordeeld blijspel van dr. Frederik van Eeden, den schrijver van De Student thuis, Johannes Viator. De kleine Johannes, enz. De hoofdrollen worden ver vuld door Mevrouw Muider- Roelofsen, mej. Sasbach en mej. Beukers en de hoeren I-nts Bouwmeester, Eriïnann en Mori'iën. t ls wel te wenschen, dat de voorstelling, die veel belooft, zeer druk worde bezocht zoodat zij niet te veel aan de Vereeniging kost, want in het tegenovergestelde geval kan men er zeker van wezen, dat op de eerstvolgende Algemeene vergadering een voorstel komt tot 'ontbinding. En bestaat-de Gai-anten-vereeniging niet meer, dan hebben de theater-directeuren weer. vrij spel en komen ze weer met stukken die zij goed genoeg achten voor «de provincie"; dan wordt het weer onmogelijk om met vrouw en dochter naar den schouwburg te gaan en krijgen we weer den tijd terug, die de oprichting eener Garanten-vereeni ging noodzakelijk muakte. Er is nu in zoo heel lang hier niets te doen geweestzou men nu niet het Bestuur der Garanten-vereeniging willen steunen, al ware het slechts om te toonen, dat men belang stelt in zijn strevenhier goede stukken voor het voetlicht te brengen. LIJST van BRIEVEN, verzonden van het Postkantoor Amersfoort en arrondissement en geadresseerd aan onbekenden over de tweede helft van Februari 1897. J. Wai-narsAmsterdam. Van den Berg's-Gravenhage. Mevr. J. H. II. Serurier. A. Kamps Mej. N. DekkerRotterdam. Brief kaart F. DekkerHilversum. Mej. A. de VosUtrecht. Buitenland Mej. W. Klaassen Scholten Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Amersfoort, Vrijdag 12 Maart 1897. Appelen f4.a f8.—. Peren f 0 a f 0. Zandaardappelen f 1.40 a fl.00 p. heet. Hoendereieren i'2.50 a f3.10 p. 100 st. Boter i 1.20 a i'1.40 p. k. Kippen f 0.60 a i 1 Kuikens 11.a i'1.25 Piepkuikens f0.a 10.Ganzen f0.-- a f0. Eenden f0.60 a f0.90 Hazen f0. a 10.Wilde konijnen i'O.a f0. Tamme konijnen 10.00 a fl.10 p. st. Dui ven f0.50 ii i'0.70 p. paar Zeugen f25 a 1'50. Biggen I'O.— a f 10.Schrammen f*12.a 1'20.Vette koeien fa fGuste koeien fii i' Kalf- koeien fa f .--- Kalfvaarzen f— Pinkstieren faf Aangevoerd waren ongeveer 20 heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 140 heet. Zandaardappelen, 15 000 st. Hoendereieren, 1100 kilo Boter, kilo Mar garine, 11 zeugen, 250 biggen. 50 sehrammen. 0. Donderdag 18 Maart aanstaande {3^ hopen onze geliefde ouders G. J. W. STEENHOFF 0 en m H. STEENHOFF- Looyen Kt hunne 121/o-jarige echtvereeniging te herdenken. S* Hunne dankbare kinderen. 'W G. STEENHOFF W 0 H. STEENHOFF {pi Amersfoort, Kortegracht 308. g*.A 'AASI V ooi* cle vel e be wij zen v au deel neming, ondervonden 'bij het over lijden vau onze innig geliefd dochtertje j betuigen wij onzen harte] ij ken dank. 11. J. SNI.1DERS A. II. SNIJDERS— Scliepers. Amersfoort, 15 Maart 1897. Men verlangt met 1 Mei op een buiten, aan den Billsclien Straatweg eene bekwame P. G. niet beneden 25 jaar en van goede get. voorzien. Fr. br. onder motto «keukenmeid" bij den boekhandelaar Bernard J. Zandvliet Bak kerburg Utrecht. (lie haar inkomen op oen aangename, hoogst fatsoenlijke, niet algemeen bekend wordende manier willen vermeerderen, adresseoren zich met franco brieven onder «Inkomen" aan het bureau der OudeAmers- foortsche Courant, Kortegracht 56. J. van POELGEEST. 303. Iloek Hoi' en Zevenhuizen 304. ONTVANGE N Versche Zeeuwsche OESTERS, versche Kerookto ZALM en PALING. KREEFTEN, ANSJOVIS, SPROT, SPEKBOKK1NG, ROL,: MOPS, PALING in gelei, ingelegde GAR NALEN, NIEUWE SARDINES ii l'luiile.enz. fdUSg" En wordt door mij geleverd: allo versche Zee- en Riviervisch, be nevens ZALM-, KREEFTEN-, ANSJOV1S,- HAR1NG- en HUZARENSALADE.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2