Stadsnieuws. zielen, die zouden krijgen 50 cent per in woner; Gemeenten van 5000 tot 20000 zielen aan wie de Regeering wilde geven een vaste som 'sjaars van f'2500 en dan nog 11 voor elk hoofd meer dan 5000 zielenen eindelijk Gemeenten boven de 20 000 zielen, die zou den ontvangen oen vaste som van 1' 17 500 en dar: notf fl.50 per hoofd boveu de 20000 zielen. Om te komen tot het juiste cijfer dat iedere Gemeente zal ontvangen, worden eerst bere kend ile zuivere inkomsten der Gemeenten uit haar directe belastingendan die uit haai- indirecte belastingenvervolgens de opcenten op de Personeele belastingdan komt weder in berekening het gefixeerd van het Personeel; dan de Rijksbijdragen in dc kosten der gemeentelijke huishouding de Rykssubsidiën in de gewone kosten van het Lager onderwijsde kosten voor armen- zorg. enz. enz. Ln ais men nu dit alles heelt dan wordt er afgetrokken, gedeeld, vermenigvuldigd, nog eens gedeeld en weder afgetrokken en zoo zou men komen tot de som der jaarlyk- sche uitkeering door het Rijk aan iedere Gemeente te doeD. Tegen deze zeer «eenvoudige" rekening had niemand bezwaar, maar de strijd voor de kleine Gemeenten ontbrandde b\j de quaestie der uitkeering per hoofd. Ken amendement, voorgesteld door leden van verschillende partijen in de Kamer de hoeren Goeman Borgesius, Heemskerk, Kerdijk, Van der Kun en Zijlma had ten doel om de geheele categorie van Gemeenten beneden dc 5000 zielen te laten vervallen en de Rijksbijdrage voor iederen inwoner van gemeenten tot 20000 zielen, te bepalen op éen gulden. Het linaneieel gevolg van dut amendement zou wezen, dat de Staat 1020191 meer zou hebben te betalen. Eenige compensatie wilden die heeren ge ven door voor de Gemeenten boven de 20 000 zielen niet te geven 1'4.50, maar f 1.25 per inwoner, hetgeen een bezuiniging van f 1720U0 zou geven en de slotsom was dus een grooter uitgaaf voor de Schatkist van f448101. I)e strekking van dit amendement was om een meer billijke verhouding te brengen tusschen de uitkeeringen aan de kleine en de gi-oote Gemeenten en om de meerderheid der Gemeenten niet langer te laten leven onder het oude, veroordeelde regime. Met 07 tegen 16 stemmen werd hetamen- dement-Uorgesius c. s. aangenomen, doch om die beslissing eenigszins te verzachten werd ook hun tweede amendement, ditmaal met 52 tegen 81 stemmen aangenomen, zoo dat de Staat ruim zes ton meer zal hebben te betalen aan de Gemeenten beneden de '20000 zielen en daarentegen de grootere Gemeenten f170000 minder zullen ontvangen dan de Regeering had voorgesteld. Na deze beslissing werd artikel 2 zonder stemming aangenomen en zijn dus thans de groote gemeenten de dupe van den gevoer- aen strijd. Morgen voortzetting van het debat. niet meer verkregen dan f7 448277, dat. is iets meer dan in Januari, hetgeen wel eenige vooruitgang is, inzoover Februari drie dagen korter is, maar hot cijfer is toch allesbe halve aanmoedigend, daar Februari 1896 niet minder dan f8 386 810 gaf. Zoodoende zijn wij over de eerste twee maanden van dit jaar een heel eindje achteruit geraakt. Tot dusver is slechts f14784597 ontvangen, ter wijl, verleden jaar om dezen tijd reeds fl'7 059612 in kas was. De kleinste middelen, de waarborg, de posterijen, de vischakten en de loodsgelden nl., hebben in Februari elk een kleinigheid meer opgebrachtalle overige zijn zeer ten achter, ook in vergelijking met het vorig jaar de directe belastingen circa 7 tonde in voerrechten f7000, maar hierbij valt op te merken dat de kortere maand Februari nog circa f90000 meer gaf aan de grenzen dan de 31 dagen lange maand Januaride accijnzen wijzen een tekort aan van een kleine 2 ton de indirecte belastingen (met inbegrip der successierechten) die verleden maand reeds schraal waren, gingen nog weer eens een f40 000 terug; de domeinen bleven een kleinigheid ten achter, ook de telegrafen. Over de 2 maanden genomen, zijn: de directe belastingen circa 1 millioen in gebreke, de invoerrechten nog een weinig vooruitge komen. hebben de accijnzen een tekort van 4 ton, is ook de waarborg nog iets ten ach ter. is er oen achterstand van 8 ton op de indirecte belastingen, zijn de domeinen circa 125000 terug, zijn de posterijen iets voor uit, daarentegen de telegrafen watten achter, en wijzen de loodsgelden een grooter ont vangst van circa f20 000 aan. Alles bijeengenomen hebben wij tot dusver over 1897 niet bijzonder te roemendoch 't kan verkeeren. Naar De Hervorming meedeelt, is de ver taling van het Oude Testament in voorloopi- *en druk gereed. Wel moet dit jaar nog lard aan de eind-revisie gewerkt worden, toch is reeds een contract voor de uitgaaf gesloten met de lirma Brill te Leiden, en verschijnt in het najaar de eerste afleve ring. Men hoopt 4 vel per maand te doen verschijnen, zoodat de uitgaaf in drie jaren gereedzal zijn. Vergadering van den Raad der gemeente i Amersfoort op Woensdag, 24 Maart des I avonds half acnt. Aan luitenant J. Kooiman, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie hier, is een maand verlof verleend lot herstel van ge zond beid. Punten vnn behandeling: 1. Stemming over het aangehouden voorstel van den heer Visser om de bestrating van het Smallepad nabij het Centraal-station en dc los- en ladingplaats met Ben Ahin-keien niet te doen plaats hebben en met veldkeien aldaar de noodige herstellingen te doen. 2. Inschrijvingen voor de geldleening. 3. Request van L. van Achterbergh om be taling van een ingediende rekening over 1893, met advies van Burgemeester en Wethouders. Ds. G. Mansvelt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, heeft bedankt voor het beroep naar Scheveningen. De heer H. Limpers, sedert lange jaren godsdienstonderwijzer hier, heeft tegen 1 Mei ontslag als zoodanig gevraagd. Ds. C. B. Bavinck, predikant bij de Gere formeerde kerk te Rotterdam, heeft bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde kerk A. aan de Langegracht hier. Belanghebbenden verwijzen we naar de oflicieele Kennisgeving aan het hoofd van dit nummer aangaande de Kiezerslijst, welke thans ter visie ligt. In verband met de omstandigheid, dat bij sommigen de meening bestaat dat zij, die verzuimden aangifte te doen, om op de kiezerslijst geplaatst te worden, daarop alsnog zouden kunnen worden gebracht door reclame tusschen 23 Maart en 15 April, heeft het Gemeenbcstuur van Velzen zicli deswege Sewend tot den ontwerper der Kieswet, den linister van Binnenlandsche zaken, en van dezen vernomen, 'lat, wanneer voor 15 Fe bruari geen aangifte is gedaan, alsdan niet door middel van het uitoelenen van het reclainerecht alsnog plaatsing op de kiezers lijst kon worden verkregen. De verschillende bepalingen in de wet opgenomen, ten einde een goede samenstel ling der kiezerslijst te waarborgen, zouden niet kunnen worden nageleefd, meent de Minister, indien verzoeken om plaatsing op de kiezerslijst volgens '29 der Kieswet wer den ingewilligd, zonder dut de bij art- 13 voorgeschreven tijdige aangifte ware voor afgegaan. Ingevolge Kon. besluit van 10 Maartl897 zullen dit jaar geen jongelingen worden toe gelaten tot de opleiding van adspirant-ad- ministrateui-s bij de zeemacht. De koloniale werving is weder opengesteld. Een handgeld van f'200 wordt uitgeloofd bij het aangaan van een vrijwillige verbin tenis voor zes jaar, en voor ingelijfden bij de Nationale militie, rnet onbepaald verlof of in werkelijken dienst, bij het aangaan van een verbintenis om twee jaar gedetacheerd te worden naar Oost-lndië. Het aanbrenggcld is f20. Den 1 April zal bet schriftelijk werk voor do acte-examens Lager onderwijs (onder wijzer en onderwijzeres) te 's-Gravenhage aanvangen met 450 candidaten. Het monde ling examen begint 9 April. J De Commissaris van politie te Nijmegen waarschuwt tegen het gebruik van het be hangselpapier, gekleurd met het zeer vergif tige zoogenaamd Scheele's groen. Het ver blijven in vertrekken, behangen met zulk behang, kan aanleiding geven tot ernsiige vergiftiging. Nu ae schoonmaaktijd nadert en vele huismoeders naar een nieuw behangetje uitzien, komt deze waarschuwing wellicht niet geheel te onpas. Aan den doodgraver van Uithuizen (Gron.) is een buitenkansje ten deel gevallende Raad van die gemeente heeft hem een pen sioen verleend van f 100, en dat terwijl zijn bezoldiging nooit meer dan f75 bedroeg. De heer J. Hendrik van Balen, te Den Helder, ontwikkelt nader in een rondschrijven zijn plannen voor een Bond voor volksop voeding (door hulpscholen, ambachtsscholen enz.) en stelt voor, een vergadering te hou den bijv. te Utrecht en liefst op een Zondag, om tot oprichting van zulk een bond te komen. Men kan .:ich reeds nu opgeven als lid (jaarlijksche contributie f4) of begunstiger (minstens f2.50 per jaar). Volgens het Vrijdag verschenen Adresboek voor den Nederlandschen boekhandel worden thans hier te lande 923 en in het buiten land 49 Nederlandsche dag- en weekbladen uitgegeven, tegen 771 en 45 in 1894, 850 en 47 in 1895, en 870 en 48 in 1896. Van deze verschijnen te Amsterdam 157, te 's-Gravenhage 63, te Rotterdam 50, te Utrecht 34, enz. De heden vastgestelde Kiezerslijst voor deze Gemeente telt 1646 kiezers voor de Tweede Kamer, 1637 voor den Provinciale Staten en 1454 voor den Gemeenteraad, legen 845 voor elk in 1896. De oudste kiezer is geboren 13 October 1801, de jongste 10 Mei 1872. Er zijn 1423 belastingkiezers, 70 huur- kiezers, 132 loonkiezers, 2 pensioen kiezers, 5 spaarkiezers en 14 examen-kiezers, van welke éen op grond, dat hij het examen af legde voor de acte vrije- en orde- oe leningen. Slechts 727 van de 1G47 kiezers zijn te Amersfoort geboren. Tot agent van politie 4e klasse hier is be noemd A. van Doorn. De heer G. J. Buys, directeur der gemeen telijke Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commissie voor het toelatings-examen tot de Kon. Mili taire Academie te Breda, en wel voor be schrijvende meetkunde, mechanica en cos- mographie. De commissie voor kindervoeding uit de loge «Jacob van Campen" heeft haar liefde- wérk in dit seizoen gestaakt. Van 14 December tot. 17 Maart verstrekte zij, op werkdagen, aan gemiddeld 130 kinderen per dag en in het geheel aan ruim 10000 kinderen warm voedsel. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenon, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woens dag, den 24 Maart aanstaande, des namiddags te 7'/, uur. Amersfoort, den 22. Maart 1897. I)e Burgemeester voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENN IN'L'K We vestigen zeer «le aandacht op de ad vertentie in dit nummer waarbij het voor- loopig bestuur der Toynbee-vereeniging een oproeping doet om voor de lokalen in de Koestraat wat meubilair af te willen zonde ren, desnoods in bruikleen. Er staat zóo veel ongebruikt op zolder of vliering, dat hier zoo heel goed te pas zou kunnen komen; er zijn zóo veel prentjes en plaatjes en wandversieringen» enz. die de zalen een huiselijker aanzien zouden kunnen geven, dat zeker zeer velen iets zullen af staan. Aanstaanden Vrijdagmiddag om 3 uur is er Algemeene vergadering, waarbij niet alleen alle werkende leden worden verwacht, maar ook zij, die belang stellen in- en nader ken nis willen maken met de «Volksleeszaal", die inderdaad aan een lang gevoelde behoefte schijnt te voldoen. In zijn jongste Algemeene vergadering be sloot de «Oranje Bond van Orde" om met kracht te streven naar de tot stand koming van de nog niet uitgevoerde plannen tot verbetering der volkshuisvesting te Amers foort. De commissie hiervoor is saamgesteld uit de heeren R. F'. Verspijck, gepens. generaal- inajoor te Utrecht, en G. C. D. d' Aumale baron Van Hardenbroek van Hardenbroek te Driebergen. De vrijzinnige kiesvereeniging „Eendracht" zal Dinsdag 30 dezer een Algemeene ver gadering houden in Dr vergulde Zwaan, BURGEMEESTER en WETHOUDERS I AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den I kleinhandel in sterken drank en tot beteuge ling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een ver- zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen ADRIANA HEESTERS weduwe van NI- I n „r'AAS de FOLTER, in het perceel aan den I waarbij de heer C. J. F. Prins het debat Hoi wijk F no. 294, laatstelijk bewoond door zal inleiden over de vraag „Vóór of town U. OlliEMS. ,i„ i t Ook de tweede maand des jaars is bijzon der ongunstig geweest voor de Schatkist. Op I een raming van 19981813 werd in Februari W. L. SCHELTUS. Ch. L. STREMS. Amersfoort, den 22. Maart 1897, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8C111MMELPENNINC'K. De Secretaris, de Liberale Unie De heer C. J. van der Plank, 2e luitenant bij dc dienstdoende schutterij hier, is dooi den majoor-commandant voorgedragen voor bevordering tot le luitenant. Bij het 5e regiment infanterie zijn be- - vorderd: tot sergeant de korporaal W. H. J. S. Guise, en tot korporaal de soldaat \y, H. L. Th. Verkerk. I De geweren Model 71/88 zijn, nu er een voldoende aantal patronen is voor het ge- weer M 95, thans bij het 5e regiment in- I lanterie alle ingeleverd. Een huzaar uit dit garnizoen die, sedert 1 1 Maart zich zonder verlof van zijn korps i had verwijderd, is te Barneveld aangehouden j eii naar Amersfoort teruggeleid. Donderdagmiddag is een paard der huzaren, dat aan besmettelijke ziekte leed, afgemaakt terwijl het vleesch daarna onschadelijk is gemaakt. Bij de door de Hollandsche spoor gehou den aanbesteding voor het uitvoeren van onderhoudswerken op de lijnen Amster dam—Winterswijk en Hilversum—Utrecht, in 7 perceelen. waren minste inschrijvers onze stadgenooten de heeren J. G. van der Geest, perceel 1 voor f7750, en W. van derKooij, perceelen 2, 3 en 4 voor f11094. Onze stadgenoot de heer T. W. Bonte is j voor f910 aannemer geworden van door I het Gemeentebestuur van Hoogland aan bestede vernieuwing van 100 strekkende I Meter bestrating op den Zevenhuizerweg, I nabij de Kollcrijst, ter breedte van 3 Meter, en 100 strekkende Meter straatweg op den weg van Amersfoort naar Groot Wede, ter breedte van 2 Meter. Bij de Vrijdag ten overstaan van notaris Drijfhout van Hooll' gehouden verpachting voor den tijd van 3 jaar, ingegaan 25 Decem ber 1890. van wei- en hooiland in den polder «Nèerzeldert" onder Hoogland, ter grootte van 2.9050 H.A. en toebehoorende aan het Sint Pieters- en Bloklands gasthuis, werd pachter Ph. Kortes, te Amersfoort, voor f113 per jaar. Door den heer ontvanger der Registratie en Domeinen hier is Vrijdag in het koffie huis De Arend publiek verkocht het hakhout op spoorweggrond te Amersfoort bij het Nieuwe station en langs den Vlasakkerweg, in 4 perceelen. De gezamenlijke opbrengst was f8250, plus 10% onkosten. Ten gevolge van den hevigen wind die Donderdagmiddag opstak en welke vergezeld was van weerlicht en zwaren hagelslag zijn twee bijna voltooide huisjes aan den Soister- weg, van welke éen reeds bewoond was door den bakker Van Ee. ingestort. De metselaar F., die daarbij nog wel van den bovenmuur in den kelder viel, was de eenige die een paar lichte ontvellingen aan het been opliep, welke dr. Schreuder verbond. Een werkman aan den oliemolen buiten de Koppelpoort trof het ongeluk met zijn pols tusschen een der machines te geraken. De ernstige verwonding, die heelkundige hulp vereischle, zal hem eenigen tijd werkloos doen zijn. Vrijdagavond rond tien uur werd brand ontdekt in een schoorsteen tusschen twee huizen aan de Koningstraat. De brandmeester van spuit 3 was spoedig ter plaatse om met een straal uit de water leiding het vuur te dooven, doch toen daar na de bewoner van het tweede huis vuur zag vallen, moest hetzelfde daar geschieden. Deze brand was niet «door onbekende oor zaak" ontstaan, want er liep een balk dooi den schoorsteen, zooals dikwijls plaats heeft. Lang gaat dat goed, doch eindelijk krijgt men brand. üp het sportterrein aan den Leusderweg had gistermiddag een zeer geannimeerde football- match plaats tusschen de Utrechtsche Football Club «Hercules" en haar Ainers- foortsche zustervereniging «Quick", welke eindigde ten voordeele van eerstgenoemde met 2 tegen 1 goal. Er werd af en toe zeer ruw gespeeld. «Quick protesteerde tegen een der goals van «Hercules" daar een der Utrechtsche for wards zondigde tegen de regelen van het spel. De heer Jean Aicard die hier gisteravond optrad in de 4e soiree van de plaatselijke aldeeling der «Alliance frangaise"achter eenvolgens zal hij in alle afdeelingen in Nederland spreken was vergezeld van mevrouw Aicard, professor M. Bonnier, van de «Sorbonne' te Parijs, en diens echlgenoote en dochter. Het gezelschap logeerde in HotelSehwem- mer. Over de soiree zelve in het volgende nummer,

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2