Binnenland. Stadsnieuws. toogcn der Spaansche regeering en het ont zeggen, 15 Maart 1572, ook der Engelsche havens haar laatste wijkplaats aan de geuzenvloot, zijn te zeer bekend om hier in het breede verhaald te worden .Wel moeten we aanstippen, dat juist op dat oogenblik Lodewijk van Nassau en wellicht Lumbres met hem, aan het Fransche hof' pogingen tot ondersteuning van zijn zaak aanwendde en Lumey, die liet bevel had overgenomen, met zijn vloot aan zijn lot als 't ware over gelaten was. Men stevende naar de Sont om daar op de koopvaardijvloten vooral mondvoorraad te halen en vervolgensde Spaansche schepen te Enkhuizen aan te vallen. Den 30en Maart vielen hun echter nog onder de Engelsche kust achtereenvolgens twee Spaansche schepen in handen, zoodat men voorloopig weer Sroviand genoeg had en van den tocht naar e Sont afzag. Zoo kwam de vloot voor den Maasmond, waar men weer wilde proviandeeren entoen eerst rijpte het plan om Den Brie! te plun- deren. De gebeurtenissen van 1 April 1 o/- be hoeven hier evenmin een breede uiteenzet ting. Het stoute waagstuk, waaraan zelfs Oranje geen gewicht hechtte, toen hij ervan vernam, was de grondsteen onzer onafhan kelijkheid en het handjevol geuzen had een daad verricht, waarvan de geheugenis nimmer zal verloren gaan. Een korteherinnering aan het feit op 1 April 1897 was wellicht niet geheel misplaatst. Frederiks. Volgens het Soerab. Handelsblad heeft generaal Vetter zijn voornemen te kennen gegeven om in het najaar den dienst te verlaten. Volgens de Haagsche bladen is door het Ministerie van Oorlog aan do leveranciers van schako's voor het leger staking van ver deren aanmaak bevolen. Zulks wordt in ver band gebracht met de invoering eersdaags van een nieuw hoofddeksel (Oostenrijksch model). Meldden de bladen indertijd, dat de stichter der villa voor artisten te Apeldoorn zou zijn de heer Frederik van Eeden, thans schrijft de heer F. 11. Boerma aan het Handelsblad «Buiten mij is er niemand, die den naam van den milden schenker weet; en waar hij mij uitdrukkelijk verzocht nimmer zijn naam te noemen, verzoek ik u en den redactiën van andere bladen vriendelijk, zoo welwillend te zijn aan dezen wensch tegemoet te komen." In den ouderdom van 90 jaar is te Som- melsdijk overleden de wed. M. van Driel - Van Soest, de eenige overgebleven marke tenster van den Tiendaagschen Veldtocht. In de Huisvrouw schreef onlangs een geneesheer te Leeuwarden een artikel over een nieuw kiridervoedsel, het «Hygea-kin- dermoel", veel goedkooper en beter dan buitenlandsche mengsels, welk zeer waar- deerend artikel thans afzonderlijk in het licht is verschenen. Wij ontleenen daaraan de volgende aanbeveling. «Wij hebben hier te doen met een pro duct van inlandsche wetenschap en industrie, dat in geen enkel opzicht bij de buitenland sche behoeft achter te staan en deze laatste zelfs in vele oogpunten verre overtreft. Aan alle moedors, die om de een of andere oorzaak kinderen niet zelve kunnen voeden, die niet in de gelegenheid zijn een plaatsvervangend zoogster te nemen en wier kinderen geen koemelk kunnen ver dragen, wordt het gebruik van het Hygea- kindermeel met volle gerustheid aanbevolen. Ook acht ik bet in die gevallen, waar wegens ziekte, zwakte of ouderdom, meelsoorten voor volwassenen worden voorgeschreven of aanbevolen, volkomen op zijn plaats." Het goed geschreven boekje is verkrijg baar bij de plaatselijke verkoopers (hier ter stede de heeren Van Haselen Boom Sint Andries-straat) of aan de fabriek, Wagen straat 122 ter te 's-Gravenhage. In de vakbladen wordt gewaarschuwd tegen de aanbiedingen van rijwielen, wegens ziekte of orn dei-gelijke redenen. Vaak blijkt, dat die rijwielen prullen zijn en op verre na het geld niet waard, dat er voor gevraagd wordt. Het is slechts een middel om ondeug delijke rijwielen aan den man te brengen. Een groot aantal bewoners van Marken heoft een adres aan de hooge Regeering verzonden, met liet verzoek om, in de plaats van den kortelings overleden Burgemeester den heer C. de Groot, geen ingezetene tot Burgemeester van dat eiland te benoemen. Een ondernemend Hagenaar heeft vergun ning gevraagd om op de plaatsen voor Stationneerende rijtuigen een Sütal «veloci- pèdes-liacre" (driewielers met overdekten zetel, waarop éen persoon kan plaats riemen behalve de bestuurder) te mogen plaatsen. Het vervoer zou geschieden tegen 10 cent per Kilometer. I De invoer in Nederland van papier uit het I buitenland in het afgeloopen jaar bedroeg I aan pakpapier f784000, aan drukpapier j f 1 830000, aan post- en schrijfpapier f625000, I een gezamenlijk bedrag van dus f3222 000. I En dat in het land der papiermolens. Aan de bouwmeesters Jozef Cuypers en W. Kromhout is door kerkvoogden van de Ned. Herv. Gemeente te Gouda opgedragen, een voofloopig plan van hei-stelling van het eerbiedwaardig kerkgebouw dier gemeente, algemeen vermaard om zijn gebrande glazen. In een veelgelezen tuinbouwblad worden levende padden te koon gevraagd tegen hoog stens f'5 per honderd. Deze worden door tuiniers in broeibakken gezet, waar zij de schadelijke slakken verorberen. Te Loosdrecht wordt door een gezin een vak uitgeoefend, dat in de meeste plaatsen van ons vaderland wel geheel onbekend zal zijn, dat van kruidenzoeker. De geheele fami lie Wingelaar en 't was steeds en is nog een uitgebreide familie - houdt zich reeds sedert bijna een eeuw bezig met het zoeken van geneeskundige kruiden voor mensen en dier. Na zuivering en voorzooveel noodig droging worden deze kruiden geleverd aan apothekers, drogisten, veeartsen, enz. Bij het schoonmaken van een bedstede in een pas gekocht huis, heeft iemand te Hendrik-Ido-Ambacht een oud nachtpitten- doosje gevonden, waarin 60 gouden tientjes. Bij een spaarzaam weeuwtje te Velden vonden de erfgenamen na haar dood onder oud linnengoed onverwacht een pakje dat f400 aan bankpapier bevatte. Inderdaad vreemde bergplaatsen. Kieswet-varia. Alles behalve eenstemmig is men over de vraag of loonkiezers bet minimumloon dan wel het werkelijke loon, dat zij in het laatste jaar verdiend hebben, moeten opgeven, om op de Kiezerslijst geplaatst te worden. Menig Burgemeester heeft dan ook de niet-volledig ingevulde formulieren van loon kiezers geweigerd in ontvangst te nemen. Daar nu B. en W. de Kiezerslijst samen stellen en de meerderheid daarvan dikwijls in de strenge toepassing van dezen eisch niet met den Burgemeester modegaal, en dus tevreden zou zijn wanneer de adspirant- kiezers bet bij de wet genoemde loon op geven, zoo zullen de loonkiezers, die in dit geval verkeerden, goed doen zoo spoedig mogelijk, doch natuurlijk vóór 15 April a.s. van hun reclainerecht gebruik te maken. Gelukte het hun bij de inlevering van hun formulier niet hun doel te bereiken, zij hebben kans door de indiening van hun reclame, wanneer de meerderheid van het Dagelijkseh Bestuur op hun hand is, kiezer te worden. Daar er loonkiezers zijn, die hun biljet verbeterd hebben ingediend, blijkt het, dat niet in alle gemeenten met dezelfde maat is gemeten. Volgens de Zwolsche courant is door een der Burgemeesters van Overijsel aan den Commissaris der Koningin in dat gewest verzocht, zooveel mogelijk te willen bevor deren, dat de kennisgeving peruangeteeken- den brief, die ingevolge art. 27 in verband met art. 50, 2e lid der Kieswet, aan belang- moet worden gezonden, indien liet Gemeen tebestuur besluit hen voorloopig niet op «le kiezerslijst te plaatsen, niet ten koste der gemeente worde gebracht. De Minister vun Binnenlandselie zaken heeft hierop medege deeld, dat bij zijn ambtgenoot van Water staat bezwaar bestaat, tot inwilliging van het verzoek zijn medewerking te verleenen doch hierbij tevens bericht, dat er evenwel wordt overwogen, of het bezwaar bij laatst genoemde niet uit den weg te ruimen ware. De Arnhemsche courant meldt intusscben Een persoon die zich als kiezer had aan gemeld doch niet op de lijst werd geplaatst, liet ons de kennisgeving zien hem door den Burgemeester zijner woon plaats toegezonden; zij was per post als geadviseerde brief, met het motto «dienst" verzonden, zoodat deze brief franco en onbelast door den Burge meester verzonden, evenzoo den afzenuer onbelast in handen kwam. Wij begrijpen dus niet als men in alle gemeenten hetzelfde voorbeeld volgt, dat de j 22e Maart voorde Gemeentebesturen wegens l de verzending van zoovele aangeteekende brieven, een dure dag kan geweest zijn Of zou ook hier de wet op verschillende J wijzen worden uitgevoerd Iemand, die geacht wordt het te weten, berekende reeds, dat de mededeelingen aan personen, dio volgons art. 27 der Kieswet voorloopig niet op de kiezerslijst zijn geplaatst en welke mededeelingen per aangeteekenden brief moeten worden verzonden, aan de ge- zamelijke Gemeenten in Nederland eeri uit gaaf zullen veroorzaken van f'50U0, welke alzoo in 's Rijks kas zullen vloeien. Dat alle verandering geen verbetering is, bewijst het «Verbeterblad" van het Staats blad, waarin men leest: «In elk stemlokaal bevindt zich op elk aantal van ten volle tweehonderd kiezers, dat het stemdistrict telt, ten minste éen lessenaar." Aldus: ineen stemdistrict dat minder dan 200 kiezers telt en zulke zijn er op het platte land vele heeft men in 't geheel geen lessenaar, Te Maastricht is iemand van de Kiezers lijst geschrapt, die 1'90 personeele belasting betaalt en dat bedrag behoorlijk op tijd had voldaan. De reden der schrapping ligt in het feit, dat hij voor 50 cent medicijnen in het gesticht Culveriënberg gratis kreeg. Om gelijke reden zijn in andere gemeen ten tal van personen van de kiezerslijsten geschrapt. Bij Kon. besluit van 30 Maart is benoemd tot subsituut-olïicier van justitie bij dearron- dissements-rechtbauk te Roermond, jhr. mi', J. W. M. Boscli van Oud-Amelisweerd, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, voor de kantons Amersfoort, Breu kelenNijenrode en Woerden, ter stand plaats Utrecht. Gedurende het jaar 1890 werden aan den afslag 84 partijen visch en aan den Koppel 24 schuiten visch afgeslagen. Door den keur meester werden 4756 keurbiljetjes afgegeven, terwijl 14 partijen visch, door hem afgekeurd, door de politie werden onschadelijk gemaakt. Van af heden, den eersten April, heeft de keuring van visch, volgens het reglement, 's ochtends om 8 uur plaats, terwijl den huisvrouwen nogmaals dringend wordt aan bevolen om bij het koopen van visch steeds naar het keurbiljetje te vragen. Ongesteldheid belette ons tegenwoordig te zijn bij de vergadering van de Kiesvereeniging «Eendracht". Een vriendelijke occasional be richt ons dienaangaande her, volgende In de Dinsdagavond gehouden algomeene vergadering van de kiesvereeniging «Een dracht" is met 63 tegen 21 stemmen besloten zich aan te sluiten bij de Liberale (Jnie. Dit besluit bad ten gevolge, dat het be stuur collectief ontslag nam, terwijl de heeron M. Boukamp, A. Veen en A. Schimmel Vicli bereid verklaarden de belangen te blijven be hartigen tot de eerst volgende vergadering, waarin een nieuw bestuur zal worden ge kozen. Het. aantal leden is inmiddels gestegen tot 230; van de militaire leden des Bestuurs adjudant Schrijver en sergeant-majoor Ver schoor, was bericht ingekomen, dat zij wegens redenen onafhankelijk van hun wil, niet langer deel konden uitmaken van het Bestuur. Verslag van het Gasthuis Aldegondo over liet jaar 1896, Verpleegd werden gedurende dat jaar 49 patiënten, waarvan er 4 overleden. Het aan tal verpleegdagen was 2344. Poliklinisch werden behandeld 823 pa- tienten met 3613 consulten. Maandag, 29 Maart, om kwart over achten werd de ledenvergaderingder Amers- foortsche afdeelirig van den Volkbond geopend in de catechesatiekamer der Rem. kerk, daar andere lokalen bezet of te duur waren. Ter tafel werden gebracht de notulen, die gekeurd worden, waarna liet jaarverslag volgde, dat den heer van Aehtcrbergh de opmerking ontlokte, dat liet te betreuren was, dat de Volksbond niet meer had gedaan of kunnen doen. De heer Gerritsen protesteerde daartegen de thans ingestelde Volksleeszaal aan de Koestraat was althans wat zijn aandeel er aan betrof (eri wjj merken er bij op dat dit aandeel niet gering is) liet werk van den Volksbond; deze toch bad hum de oogen geopend èn voor de noodzakelijkheid èn voorde mogelijkheid van zulk een inrichting. Ging zij thans onder een andere vlag, soit, wij voor ons hebben de stille voldoening liet zware proniei'swerk verricht te hebben. We zoeken immers geen eer voor ons zelf, maar wc trachten alleen bet. belang van ons volk te bevorderen. Uit deze discussie vloeide vanzelf voort het besluit om individueel en als bondsaf- deeling de Amei'sf. Toynbee-vereeniging «Ons Huis" op alle wijzen'zoo krachtig mo gelijk te steunen. Naar de Algomeene Vergadering te Alk maar werd afgevaardigd do voorzitter. liet laatste punt van beschrijving of de afdeeling zelfstandig zou blijven voortbestaan, werd zonder tegenspraak bevestigend beant woord op de volgende gronden 1e om te steunen die partij in 'slands vergaderzaal, welke geen gelegenheid onge bruikt voorbij laat of liet, gaan om met de Volksbonden achter zich te hameren op de verbetering van do drankwet en de toestanden die het drankmisbruik iu de baud werken. 2e om door verspreiding van do platen en de belangrijke geschriften van don Volks- I bond te blijven «veren tegen drankmisbruik J 3e om te blijven houden een staand leger dat te gelegener tijd tegen het drankmis bruik meer handelend zou kunnen optreden. De vergadering; die te negen uur gesloten werd, was slechtbezocht, slechts enkelen van de 60 leden waren aanwezig. Zij, dio wegblyvon, hebben ongelijk! Waar en wanneer'? Wel, Maandagavond in Arnicitia bij de lezing van den heer Tours, den kranigen directeur van «Ons Huis" te Amsterdam. (Entree 25 ets. Voor mannen en vrouwen uit den werkenden stand alleen personen boven de 17 Jaar worden toegelaten 5 ets. per persoon. Kaarten te ver krijgen in Valkhoff'8 boekhandel, bij den kastelein van Arnicitia en 's avonds in „Ons Huis" in de Koestraat.) De heer Tours komt alle belangstellenden en we hopen dat liet er velen zullen zijn een en ander meedeelen over Toynbee- werk en waar *de man van de praktijk'' aan het woord is, daar zullen de «menschen van de theorie" en zij. wie het onbekende vaak onbemind doet zijn, waarschijnlijk ge heel andere inzichten krijgen. Toe, komt allen in elk geval, vrouwen eu mannen uit eiken stand, voor ieder uwer zal die lezing veel belangrijks opleveren. Er bestaat kans, dat ge, alleen door een paar uur in de groote zaal van Arnicitia te gaan luisteren, opmerkzaam wordt gemaakt op veel, dat gij, hoewel het zich in het dage lijkseh leven telkens aan u opdringt, dan met andere oogen gaat beschouwen, zoodat eens klaps de lust in u ontwaakt om wat te gaan «gevoelen" voor zooveel, dat ge wel waar- naamt, maar dat u vrij koud liet. En is het eenmaal zoover, is uw belang stelling gewekt, welnu, dan is reeds veel ge wonnen; tegen onverschilligheid is het zoo moeilijk strijden en waar zij op de vlucht gaat, daar treedt een nobeler bewustzijn op den voorgrond en al geeft ge dan nog niet aanstonds al, wat ge geven kimt en moot, toch is er dat in u opgewekt, wat de Gé- nestet zoo innig inooi onder woorden brengt in de volgende regelen y> een Doel licht ons voor, En worstelend winnen we krachten, En dwalende vinden we het spoor." «Ja, «dat spoor zult ge vinden" de eene partij door te geven, de andere door te ontvangen, te willen ontvangen, het van beide kanten niet beschouwende als een gave, maai' als dat, wat leiden kan tot ge lukkiger, betere verhoudingen, waar heel de maatschappij op den duur wel hij va- 'en kan. Ziet gij, en daarom worden allen ver wacht eu als daar Maandagavond een warme opwekking weerklinken zal uit den mond een ernstig man om «liet leven tot leven te maken", den een als aanmaning om licht te brengen, den andere om dat licht te willen zien, ener zich niet vanaf te wenden, dan hoop ik, dat er in menig gemoed een zaadje zal vallen, dat, door toewijding en ardeering ontkiemend, zooveel plaats tot groeien en tot volle ontwikkeling noodig heeft, dal. het meer en meer de andere, ons ontzenuwende woekerplanten in onze ziel verdringt. SU ZE FRKDEUIKS— Van Ci.eeff. Onze stadgenoot, de heer J. R. van 't Hoi' is als laagste inschrijver, aannemer geworden van het schilderwerk der kazernogebouwen te Gouda, onder beheer der Genie te's-Graven- hage. Maandag is door notaris C. A. van Illari- cum alhier, iu de herberg van VV. Schouten te Achteveld, onder Barneveld, bij toesla^ verkocht het volgend onroerend goed twee huizen, verdeeld in vier woningen, met schuurtjes, eri, tuin en bouwland, aan den Hessenweg te Achteveld, onder Barneveld te zamen groot. 58 aren, 30 centiarenbij gedeelten verhuurd voor f 160 'sjaar Maan dag l:i Maart j.l. óp 1'1510 ingezet, werd het thans voor 11710 in koop toegewezen. Door den architect W. Salomons is, voor rekening van den heer J. van de Kamp, n het Ca Ie «Bellevue" Maandagavond aan besteed hut bouwen van een dubbel heeren- huis te Amersfoort, waarvoor de zes volgen- o inschrijvingen waren ingekomen, als van uc ut Amersfoort wonende heeron: 1. C. Kunst, 1/585; 2. J. H, Lousing 7574; 3 W FJiL Ad'torbergh f0388; 4. G. Wa*>ink V ïwL»Van den 'h'ink f0200 G. Wolfs winkel 1 5090, De gunning is beraad gebuuden.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2