Maandag 12 April 1897. PHOENIX BROUWERIJ Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. No. 4657, 46e Jaargang. Een modern huwelijk. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.franco per post f'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau K0RTEGR4CHT 56 Teleplioon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de blanco verzoekschriften tot het bekomen van jaclitactea, visckacten en kostelooze vergun ningen om te visschen, benevens voor de regis tratie van eendenkooien en duiventillen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secretarie verkrijgbaar zijn,- en maakt hen opmerkzaam op het belang dat er voor hen in gelegen is, de bedoelde verzoek schriften. behoorlijk ingevuld, vóór den 10. Mei aanstaande ter voormelde plaatse inteleveren, opdat men tijdig voorzien zij van eene acte of vergunning vóór het seizoen 1897/98. Amersfoort den 8. April 1897. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 13. April aanstaande, des namiddags tel'/i ure. Amersfoort, den 9. April 1897. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENNINCK. Respectabele cijfers. Do wereld is rijk, ondenkbaar rijk en toch is zij ni »t in staat, haar schulden te betalen, Indien de crediteuren van alle regeeringen vandaag of morgen eens bij den titularis, die aan 't landje zit, om hun dubbcljes kwa men, dan zou bijna geen enkele land kans zien, een faillissement te voorkomen De nationale schulden der wereld vormen samen de niet onbelangrijke som van 7*2 (XX) millioeu of driemaal zooveel geld als door alle munten der wereld in de laatste 50 jaar geslagen is, Natuurlijk zullen deze schulden nooit betaald wordendat is eenvoudig onmogelijk, want de geheelen wereld heeft zooveel gereed geld niet. Indien de inkomsten van liet geheele Brit- sche rijk met zijn 350 millioen zielen tot de aflossing dezer kapitale schuld werden ter zijde gelegd, dun zou men na vijf-en-twintig jaren nog steeds aardig in bet krijt staan. De inkomsten der zes grootte Europeesclie mogendheden, met die van Amerika er hij, gedurende tien jaren met interest op interest Feuilleton. Het stuk speelt laat ons zeggen in Fran krijk. Halloh halloh Halloh JufTromv, wilt u me aansluiten met meneer Delaunay, commissionnair te Montrougedus Montrouge 3616. Zeker, mijnheervoorwaarts. Halloh Is u mynheer Delaunay, van het huis Delaunay Cie., dat een succussaal te Reims heeft Ja, mijnheer. Wat was er uw verlangen Ik ben Felix Raymond, van het huis Raymond-Decharaps Cie te Reims. U kent mijn vader? Van naam heel goed. Hij is negen milli oen waard. Na onzen laatst opgemaaktcn inventaris kunt u zeggen elf. U kent ook mijn oom, mijn heer Labanut, den meelhandelaar? Dat zou ik meenen! Een heel geacht koopman. JaIn weerwil van allerlei bezwaren is het hem in nog geen vier jaren gelukt een firma te vestigen, die een onbeperkt crediet heeft. Ik ben zijn eenig erfgenaam. Wel mijn compliment, maar .permitteer me, wat gaat mij dat aan liet was onvermijdelijk dat ik dit zeideik moest mij toeb aan u voorstellen. En nu u mij kent, bon ik zoo vrij de hand te vragen van uw dochter, mejuflrouw Alice Delaunay. Wat is dat? Een huwelijksaanzoek per bijeengespaard, vormen een geweldig kap- taal, dat echter nog lang niet toereikeud is om de wereldschuld te dekken. Het spreekt vanzelf, datMe wereld verscheidene eeuwen achtereen het »pof-" systeem heeft gehuldigd om zóo in de schuld te geraken en even duidelijk is het, dat er eeuwen mede ge moeid zijn om een gedeelte der hoofdschuld te delgen. Dat de geheele schuld ooit afge lost zal worden, is slechts mogelijk indien het rentestelsel afgeschaft zou worden, en dan nog zullen er eeuwen mee heengaan. Natuurlijk moet over dit sctiuldbedrag inte rest betaald worden, en geen klein beetje óok, maar eventjes 2400 millioen per jaar, waarvan Frankrijk, Engeland en Rusland alleen 1100 millioen te betalen hebben. En nu moet. men uiet denken, dat liet totaalbedrag der nationale schulden ul zwaar genoeg is. Als men maar tijd van leven beeft, zal de schuld nog wel zwaarder worden. Liefhebbers van schulden-maken zullen met genoegen vernemen, dat bovenstaande cijfers nog verre beneden de werkelijkheid blijven, want in deze getallen zijn niet begrepen de kleine en groote beren, die de diverse steden van ons aardrijk te verzorgen hebben. Lon den bijv. heeft een schuld van 240 millioen terwijl Parijs, dat de helft kleiner is wat zielen-aantal betreft, op een debet van bijna 1100 millioen kan bogen. Indien de nationale schulden gelijkelijk verdeeld waren over alle bewoners uer aarde, zou iedere man, iedere vrouw en ieder kind ruim f48 te betalen hebben, zonder naluur- lijk weder van locale schulden te spreken. Het spreekt echter vanzelf, dat die schulden niet gelijk verdeeld zijn, want niet iedereen heeft liet voorrecht, schuld te kunnen maken. Frankrijk, om eeri voorbeeld te noemen, heeft een schuld- van f344 per inwoner, wat over liet geheel een bedrag van 45000 millioen uitmaaktliet is dan ook het land, dat het diepst in de schuld zit, eri nochtans zijn de Fransehen de vroolijkste mensehen ter wereld Naar verhouding naar liet zielental gerekend, is China het «onschuldigste" land der wereld. Tot zeer onlangs nog dat liet Hemelsche Rijk geen vreemde schuld, maar toen kwam de oorlog met Japan, waardoor de onschuldigen zich genoodzaakt zagen, een leeninkje of wat te sluiten voor de eventueel te betalen oor- logs-scbalting. Nu hebben de langstaarten eeri schuld van ongeveer 480 millioen, zoodat elk der drie honderd millioen zieltjes be zwaard wordt door een gemoedelijk beertje van honderdzestig centen. Er was eens een tijd, nog niet zoo heel lang terug iri de geschiedenis, dat de schuld van Engeland f540 per inwoner bedroeg, maar sedert zijn de Eugelschen er aardig op vooruitgegaan en nu kunnen zij zich ver heugen in liet feit, dat zij ongeveer driemaal minder schuld hebben dan hun overgrootvader- en. De Engelsche schuld, die thans bijna f402 per hoofd bedraagt, was het zwaarst in de dagen van Waterloo. De Napoleontische oorlogen kostten Engeland 7200 millioen en i in 4816 verheugde de Engelsche regeering j zich in het negatief bezit van 10 800 millioen, een weelde, die menig burgerman zeer ten I onrechte niet heel benijdenswaardig zal voor- I komen. George II was een eerste liefhebber i van schuldenmakengedurende 30 jaar be- I ijverde hij zich, de linkerzijde van Engeland's grootboek met postjes te vullen tot een totaal- bedrag van ongeveer 1400 millioen. De Engel- sche natie was bet rninst bezwaard voor deri Araerikaauscben opstand: de debetzijde ver toonde toen een bedrag van 1560 millioen de Amerikaansehe Vrijheidsoorlog kostte Engeland echter ruim 1440 millioen en met liet klimmen der jaren wies de schuld, tot zij in 1886 in ronde cijfers bedroeg 9000 millioensedert is zij reeds,teruggebracht tot nog niet 8000 millioen, van welk schuldie een rente moet worden opgebracht van 300 millioen per jaar, natuurlijk door de dank bare burgerij. Het beheer dezer schuld kost, aan tractementen enz., per jaar f240 000. Om nu van Engeland, als type van een land, dat in gunstige omstandigheden ver keert, af te stappen, merken wij op, dat de overige beschaafde landen een gezamenlijk schuldbedrag van 58 000 millioen cultiveeren. Frankrijk is verantwoordelijk voor de grootste portie gelijk reeds werd aangestiptdan volgt Rusland met een bijna 8000 millioen, gelijkstaande met f 72 per hoofd. Naar ver houding van het zielental is Portugal zwaar der belast dan Ruslandiedere Portugees heeft f372 voor zijn rekening, doch de ge heele schuld bedraagt juist U5 van de Rus sische schuld, namelijk 1782 millioen. Japan, het bloeiendste rijk van het Oosten, met zijn geschiedenis die over vijf-en-twintig eeuwen beschreven is, heeft zich vrijwel buiten schuld weten te houden. De bewoners van dit rijk staan genoteerd voor slechts 116 schuld per hoofd. De bewoners van het kleine vorsten dom Montenegro hebben elk een schuld van f4. een kleinigheidje, dat naast te klein is oin de onkosten van belastingbiljetten enz. te wettigen. Ons land daarentegen heeft een debet van 1' 1 087 792 650, hetgeen f210 per bewoner uitmaaktdit sehuldbedrag eischt een interest van f31734915 per jaar. Men zal bemerken, dat ons land, wat schuld betreft, voor de grootste rijken niet behoeft onder te doeneen onloochen baar bewijs, dat ons crediet zeer groot is. Italië volgt dan, met een nationale schuld van 1192 per hoofd, Spanje met f 168, Egypte met i'150, Argentinië met f132, Rumenië met f 108, Chili met f84, Oostenrijk-Hongarije met f72, Brazilië met f70, Turkije met f84, telefoon Waarom niet? Laat ik u zeggen, dat ik en frae ben en witte glacé handschoenen aan heb. Dat kan u niet zien, maar ik heb ze aan. Alles is dus in den regel en waarom zouden wij ons niet bedienen van het snelle communi catie-middel, dat de industrie ons aan de hand geeft? U woont te Parijs, ik te Reims. Met mijn overkomst bon ik twee dagen kwijt. Tijd, u weet het evengoed als ik, is geld, en u is te veel een man van zaken om mij niette begrijpen. Zeker zeker. Ik beken, dat ik eerst... maar bij nader inzien In elk geval vereert mij u aanzoek, het vereert mij inderdaad. Alleen moet ik u zeggen, dat ik moeilijk kan antwoor den, eer ik er even met mijn dochter over ge sproken heb. O, natuurlijk. Ze is thuis. Ik heb een spreekbuis van mijn kantoor naar de huiskamer en zal haar even roepen. Ga uw gang mijnheer. Ik wacht bij de te lefoon. Vijf minuten later. HallohHalloh t Halloh 1 Is u daar, mijnheer Raymond Ja. Maar wat hoor ik daar een zachte stem Is misschien Juist geraden, dat is mijn stem. Papaver- telt mij, mijnheer, dat u om mijn hand vraagt. In plaats van hem het antwoord te geven, kom ik liever zelf aan de telefoon om met u te praten wij dienen elkander toch wel een beetje te kennen, eer wij trouwen. O, u is wel vriendelijk, juffrouw Delaunay. Hoe heerlijk, zoo'n eerste samenkomst! Stil, nu geen nodeloos gepraat, dat maar tijd kost; wij hebben iets heel ernstigs te be spreken en ik wensch enkele vragen aan u te doen. Ga uw gang, juffrouw. Ik luister. Papa meent, dat ik, als ik met u trouw, een goede partij doe, wijl u, als zoon van het huis RaymondDechamps Cie aan alle voor waarden voldoet oin uw vrouw gelukkig te maken. Ja, dat is zoo wij kunnen met ons beiden aanstonds beschikken over een inkomen van vijftigduizend gulden. Nu, dat is een goed vooruitzicht, maar ik heb toch een bezwaar. Houd mij, als u wilt voor sentimenteel of romanesk, ik zou graag om mij zelf bemind willen worden. Maar zoo bemin ik u, juörouw Delaunay. Dat is sterk, u hebt mij nooit gezien. Bij den tegen woordigen staat van de we tenschap heeft men immers niet noodig elkander te zien om te kunnen beminnen, ik zag uw photografie. Dat beduidt niet veel. Pardon, door middel van de cinematograaf heb ik u zien wandelen, ik heb u zien bukken om uw parasol op te rapen, alles even gracieus. En daarbij hebt u zoo vriendelijk gelachen, dat ik een prachtige rij tanden zag. Dat trof mij, en nu zeg ik nog niets van uw lieve sopraan- stem Heeft u mij hooren zingen Zekeruw tante, mevrouw Dubonnet, heeft een phonograaf. Op cylinder 3 en 4 staan twee romances, die heerlijk door u gezongen werden. Ik heb dadelijk den toestel gebisseerd. Ik zie werkelijk, dat u mij heel goed kent, maar ik zou ook graag wat van u weten. Onze smaken dienen toch wel een beetje over een te komen. Ik ben, bij voorbeeld, dol op sport. Ik ook. Zon ik uw gewicht mogen weten? Gisteren heb ik nog twee halve stuiver stukken in den zelfweger gegooid en ik woog 68 Kiiogrnm. Moo. ik 67. Als wij onze huwelijksreis op een tandem doen, mag het gewicht niet al te veel scholen. U rijdt zeker schaatsen? Ik durf u verzekeren, dat ik een uitstekend rijder ben. Moo, ik ook, maar om samen te rijden moeten wij niet te veel in lengte schelen. Hoe lang is u, mijnheer Een Meter vijf-en-zestig. Is dat te lang? Neen juist goed. Vlug is u zeker wel, ik bedoel voor lawn-tennis, want daar zijn vlugheid en goede longen bij noodig. O, zeker! Ik zal uw papa een photografie sturen, genomen met de X-stralen, waaruit bij zal zien, dat hart en longen best in orde zijn. Ik geloof, mijnheer ik geloof dat wij heel goed bij elkander passeD. Papa zal er wel verder met u over spreken. HallohHalloh Hallo I Ik ben Delaunay. Uw aanzoek is goed op genomen. Kom in mijn armen, lieve schoonzoon I Hoort u in de telefoon mijn hart niet van blijde aandoening kloppen, waarde schoonvader Ja, ik hoor het. U zult wel goedvinden, dat ik vandaag nog met uw dochter in correspondentie treed Mijn schrijfmachine werkt uitmuntend, drie woorden in een seconde. Prachtig hoor I Op den dag van het huwelijk kom ik met mijn automatisch rijtuig. Als de prinB uit het sprookje. Ja, maar in plaats van een zwaan gebruik ik petroleum, dat is meer practisch en gaat vlugger. Apropos, vraag nog eens aan Alice of zij de huwelijksreis ook per ballon zou wil len doen, dat is werkelijk haute nouveauté. Veertien dagen na het telefonisch gesprek gingen de geboden en wederom veertien dagen later heette Alice Delaunay madame Raymond.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1