Donderdag 15 April 1897. No. 4658, 46e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. Uitgave A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Mamdag--en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. In verband met het Paasch- feest zal het volgend nummer reeds ZATERDAG worden uitgegeven. Advertentiën voor dat num mer bestemd, worden aan genomen tot u i t e r 1 ij t Zaterdagochtend TIEN uur. De Hofphotograaf H. W. Wollrabe, Noord einde te 's Gravenhage, zal in Mei oi' Juni het jongste portret van 11. M. de Koningin, met goedvinden van HH. MM. in den handel brengen. H. M. is daarop gekleed in gala-baltoilet, de satijnen corsage getooid met juweelën, het hoofd prijkende met de Koninklijke dia deem, om de schouders een bonten mantel. Van den heer mr. G. Wttewaal, lid van de arrondissementsrechtbank te Arnhem, ver scheen dezer dagen een vlugschrift, waarin de schrijver een schets geeft van een rege ling der burgerrechterlijke verhouding van de Koningin tot haar aanstaanden gemaal. De hoofdbepalingen dezer regeling zouden zijn »De Koningin worde het hoofd der echt- vereeniging. »De wettelijke verhouding ware dan omge keerd. »De buitenlandsche Prins zoude door zijn huwelijk Nederlander worden. »De Koningin koos de gemeenschappelijke woonplaats. »Zij bezat het recht de Hol'dignitarissen en Hofbeambten te benoemen. L?ij strijdige bevelen hadde het personeel Maar te gehoor zamen. hHave" Majesteit zoude het eigen en het gemeenschappelijk vermogen beheeren, koo- pen, verkoopen, schenken naar Haar welge vallen. »De kinderen droegen Haar geslachtsnaam. Zij waren Prinsen en Prinsessen der Neder landen uit hel Stamhuis Oranje Nassau. »De opvoeding der kinderen ware in de eerste plaats aan de Koningin toevertrouwd. »Aan den Gemaal konden het bestuur en de beschikking over zijn eigen vermogen, en de daarmede samenhangende bevoegdheid Feuilleton. i). 't AVns carnaval. Heel Miinelicn wils vol leven en vroolykheid, een kleine verademing van den gespannen tijd van speeulatiën. waarin nu'u leelile. Onze geschiedenis begint namelijk m een der jaren die volgden op den Fruuseh-Duitschen oorlog eti in dien tijd is menige arme drommel, die maar slim was. rijk geworden, terwijl weer anderen zich er onder werkten. Het goud la» op de straat, maar menigeen die zich bukte om het op te rapenver loor daardoor zijn portefeuille met bankpapier. In de straten der stad hoersehto alom drukte en gewoel, de dames en beeren trilden nu reeds van genoegen, in het vooruitzicht der genietingen van het hal. De vermoeienis van gisteren is verdwenen inoii heeft gold genoog om hot zie.) lieden zoo aan genaam mogelijk te maken. Op den hoek van oen der straten, die pp hot Mariaploin uitkomen, stond peinzend voor zich uit te staren oen heer alleen, op wicu do wandelaars geen uoht sloegen; niemand verstond ook zyn ge fluister: Zou zü heden weer voorbijrijden U ie kan zy toch zijn Voornaam is ze in teder geval, en schoon, zoo schoon dat zij mij zinneloos maakt, ja geheel zinneloos. Dat interessante gelaat met die geestige oogen, die lijnbesnedcn mond, hot goudblonde hiuir, dat in zulk een bekoorlijke wanorde over liet voor hoofd hangt tot aan do heerlijk geteokende wenk brauwen, die aan het gelaal eon tol voorzichtigheid aanmanende en toch onweerstaanbare, bijna deuu- om zonder bijstand der Koningin in rechten te verschijnen, gelaten worden". Het bezoek van HH. MM. aan Gouda is thans bepaald op Zaterdag 24 April. HH. MM. zullen omstreeks 12V2 ure van 's-Gravenhage naai- Gouda vertrekken en gaan, na het bezoek aan die stad, per extra- trein naar Amsterdam, waar HH. MM. tot Vrijdag 30 April zullen verblijven. Met het oog op den Hofrouw zal gedu rende het verblijf van HH. MM. te Amster dam door de Koninginnen geen voorstelling in den stadsschouwburg worden bijgewoond, terwijl ook geen raout ten Hove zal plaats hebben. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet is men in ile afdeelingen der Eerste Kamer in uitvoe rige godachtenwisseling getreden over de splitsing in kiesdistricten van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en de Gemeenten boven de 15 000 zielen. Volgens een aantal leden bestaat nog altijd het bezwaar, dat de splitsing het karakter der Gemeente als organisme verbreekt, welk motief indertijd aanleiding heeft gegeven tot de verwerping op 10 April 1801 met 37 tegen 14 stemmen van bet splilsings-ontwerp van Minister De Savornin Lohman. Van een andere zijde werd hiertegen aan gevoerd, dat de zaken niet gelijk staan, omdat thans tevens wordt voorgesteld de invoering van het couloirstelsel. Wordt het ontwerp verworpen, dan blijven de groote Gemeenten ongesplitst en blijft ook de invoe ring van het couloirstelsel achterwege. Juist wegens dat stelsel zouden eenige le den over de bedenkingen tegen de splitsing heenstappen, omdat zij in dat stelsel zagen een hechten waarborg zoowel voor liet, ge heim der stemmrng als voor de onafhanke lijkheid der kiezers en liet daarom ook voor de Gemeenteraadsverkiezingen wilden in voeren. Verschillend werd gedacht over de wen- schelijkheid der splitsing van de grootere gemeenten. De vraag is gedaan of het de bedoeling is dat, indien er op den verkiezingsdag on derscheidene lijsten van candidateu zijn in geleverd en een van al deze candidate» komt te overlijden vóór den dag der stemming, de geheele stemming komt te vervallen en oppieuw de gelegenheid wordt gegeven lijs ten van eandidaten voor al de vacatures in te leveren. Men meende, dat dit volgde uit de woorden van artikel 15 en dat bet. ook rationeel is. nische bevalligheid verleenen. Er is niet de geringste harmonie in dat gelaat, maar liet betoovert mij. Weg met alle zorgenwanneer zij voorbijrijdt, ben ik gelukkig. De dweper sloeg vol verrukking de oogen op, maar terstond daarop tuurde hij weer door de straat. Eensklaps begon hij over het geheele lichaam te beven hij herkende do livrei van den koetsier en den bediendede mot zooveel ongeduld verwachte equipage naderde, hoewel langzaam, want de straat was vol rijtuigen. De jonge man haalde sneller en dieper adem. Reeds was de weelderige koets dicht bij heiu ge komen, sloeg, zooals reeds meermalen gebeurd was, den hoek om en daardoor moest de jonge man ook weder de goudblonde schoonheid zien in de coupé, die bekleed was met violetkleurige zijde,haar gloei- euden blik, haar vriendelijken glimlach opvangen en dan Dan zou zeker de equipage weer verdwijnen voor zijn oogen, de oogenblikken van zaligheid zonden voorbij zijn. de hoop op den volgenden dag zou alles zijn wat hem overbleef. Thans zag hij haar, wier gelaat hem zoo bekoorde. Het portierraampje was neergelaten en hij was zóo dicht hij lmar. dat hij haar had kunnen toeroepen Oschoone engel, geel mij slechts éen toeken van uw gunst. liij durfde hét echter niethij zag haar alleen betooverd aan en vouwde de handen. Zij lachte hem toe en vóór hij tot bezinning ge komen was van zijn geluk, viel een bouquetje ea- iuelia's aan zijn voeten neer. Het rjjtuig.de schoone dame, het heerlijke oogenblik was voorbij. Een zucht ontwelde aan de borst van den jongen man, een klagendo zucht, maar terstond daarop uitte hij een kreet van verrukking: ziju oog viel op het bouquetje dat daar nog lag. Hij raapte het op, zijn hart tintelde van vreugde, De Tweede Kamer is, gelijk we reeds mee deelden, gescheiden. Voor haar, zegt de Haag- sche correspondent der N. Gron. Ct.. zal de rust wel van langen duur zijn. Er is geen sprake van terugkomen voor de verkiezingen na de Juni stemmingen, in Juli dus, zal nog een bijeenkomst van een dag of tien worden gehouden om spoedeischende en kleine zaken af t,e doen, maar nu reeds kan ge rust worden gezegd, dat de Tweede Kamer haar taak volbracht heeft. Voor de Regeering begint de rust eerst in Mei. De Eerste Kamer toch komt, zooals gemeld is, 26 April bijeen om de berg van ontwerpen die haar in de laatste weken zijn toegestroomd te behandelen, deels nog eerst te onderzoeken. Het wordt dus mis schien medio Mei vóór de Ministers van het Parlement af zijn, en dan is bet nog zeer de vraag of zij dadelijk veel rust zullen nemen. Ben ik toch goed ingelichi. dan zullen nog vóór de algemeene verkiezingen, eenige zeer belangrijke wetsvoorstellen óok op sociaal-oeconomisch en belastingge bied worden ingediend. Het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp op het zegelrecht strekt vooral om tusschen de verschillende soorten van effecten onderscheid te maken, en de fondsen, die een speculatief karakter dragen, zwaarder te belasten dan die, welke dit karakter niet hebben. Tegenwoordig wordt een uniform-recht geheven van een tiende pCt. Dit zal worden opgevoerd tol éen pet. voor de bewijzen van aandeel in premieleeningen drie tiende pet. voor de bewijzen van aandeel in hier te lande gevestigde maatschappijen of onder nemingen en twee tiende pet. voor alle verdere stukken, behalve pandbrieven van hier te lande gevestigde hypotheekbanken, welker bedrijf is beperkt tot het geven van geld tegen hypotheek op goederen hier te lande, en die blijven op het bestaande tarief. Het ligt niet in de bedoeling van het wetsontwerp, het zegelrecht van effecten, reeds eenmaal naar bebooren van Neder- Iandseh zegel voorzien, te verhoogen. De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft het volgende schrijven gericht aan de Commissarissen der Koningin in de pro vinciën. De Minister van Financiën deelt mij mede, dat het zijn voornemen is den maatregel tot kostelooze verstrekking der formulieren at testation de vita, benoodigd voor de ontvangst want zijn vingers hadden een strookje papier aan geraakt, dat om de stengels van de bloemen ge wikkeld was. Met trillende stem las hij halfluid de woorden, die vluchtig op het papier geschreven Vannacht is er bal-masqué in het Odéon. Deze veelbcteekenende aanwijzing bracht liera schier buiten ziohzelven en hij riep O 1 ik zal komen, zeker, zeker zal ik naar dat bal gaan. Hij liep voort en verdween weldra te midden van het gewoel der groote stad. Zonder dat hij zelf wist hoe, kwam hy in ceu der stillere straten van een der voorsteden, waar de groet van eeu bekende hem deed opschrikken uit het gepeins waarin hij verzonken was. Goedenavond, Keiler, je loopt alsof je men- sehenschuiv geworden bent, en je hebt toch werke lijk gceu reden om ontstemd te zijn. Waarom zou ik daar geen reden toe hebben vroeg Keiler met een glimlach. Nu, hoor eens, wanneer men de uitverkorene is van liet mooiste meisje uit een geheele wijk, dan behoeft men toch waarlijk het hoofd niet te laten hangen, mijn beste Benedict. Hermine Gundler krijgt van haar vader minstens honderdduizend thaler bruidsschat, want Andreas Gundler is een rijk fabrikant en hy zal zich voor zijn eenige dochter niet karig tooneu. Adieu waarde Keiler, ouder ons gezegd, ik weet ook, dat je geld noodig hebt. want je hebt in de laatste jaren wel wat al te vroolyt geleefd, maar nu zal alles weer geregeld worden, adien. Benedict herademde toen die man met zijn on aangename vriendelijkheid zich verwijderd had. Maar hy heeft gelijk, zeide Benedict voor zich. Ik heb te los geleefd en mijn zieke moeder zou het nog wel eens kunnen beleven, dat de schuldeiscliers ons laatste huis ook nog verkochten en ons uit onze woning verdreven. De fabriek, die myn vader naliet. van pensioenen ten laste der staatsbegrooting, met l Juli a.s. in werking te doen treden. De attestatiën waarvan de formulieren u door tusschenkomst van mijn Departement te zijner tijd zullen worden toegezonden, zullen in verband hiermede, van gemelden dag verstrekt, kosteloos aan de belanghebbenden zijn uit te rijken. U gelieve te dien einde de besturen der gemeenten in uw gewest, waar alsnog hellingen bij de uitreiking van attestatiën de vita geschieden, krachtensgoed keuring hij Koninklijk besluit, uit tenoodigen de vereischte stappen te doen lot tijdige in trekking der desbetreffende bepalingen. Vermits de heer Bahlmann aan zijn oor spronkelijk voorstel tot wijziging der Schut terij wet onderscheidene nieuwe bepalingen heeft toegevoegd, heeft de Commissie van Rapporteurs aan de Kamer voorgesteld, het wetsvoorstel opnieuw in de afdeelingen te onderzoeken. Ingevolge Kon. besluit van 30 Maart 1897 worden, krachtens de Militiewet, opgeroepen om in den wapenhandel te worden geoefend 1. gedurende ten hoogste 25 dagen, van de lichtingen van 1893 en 1894 de verlof gangers der militie, behoorende tot de re gimenten infanterie 2. gedurende tea hoogste 35 dagen a. van de lichting 1894 de verlofgangers der militie, behoorende tot de compagnieën hospitaalsoldaten, bet le en het 3e reg. veld artillerie met uitzondering van die der trein-afdeelingen dezer regimenten het 2e reg. veld-art. met uitzondering van hen, die van de cavallerie bij de treinafdeeling van dat regiment zijn overgeplaatst gewor denhet korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het korps "torpedisten en het korps genietroepen met uitzondering van de vestingtelegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Kon. besluit van 29 Febru ari 1884. b. van de lichting 1895 de verlofgangers der militie, behoorende tot de regimenten vesting-artillerie, het korps pantserfort-artil lerie en het korps genietroepen. De Staats Ct. van Zaterdag vermeldt te vens den tijd, welke door den Minister van Oorlog voor de verschillende korpsen be paald is. Te Leiden heeft een lid der Tweede Kamer een befaamd oplichter aangehouden en aan de politie overgeleverd. Het geval is daarom de moeite waard om te vermelden, omdat is allang weg, maar tegenwoordig ben ik toch nog bij de menschen bekend als de rijke" Keiler en dat is nog een troost. De jonge man bleef voor een prachtig huis staan. Daar woonde de rij kt fabrikant Andreas Gundler. Benedict zag naar boven, naar de verlichte ven stors, Daarboven verwachten zij my, mompelde hij, en Hermine zeker met het grootste verlaugen, want zy weet, dat heden ons verlovingsfeest zal gevierd worden. Hermiue is een goed meisje, maar de oogen in liet gelaat van de aanzienlijke dame uit de equi page heelt zij toch niet. Ohad ik die vrouw toch maar nooit gezien. Nu eerst herinnerde hij zich, dat l>y de camelia's nog in de hand hield. Hij schrikte. Met die bloemen in de hand kon hij toch niet het huis der familie Gundler binnentreden maar ze weg te werpen, kon hij óok niet over zich verkrjjgen. Het voelbeteekenende briefje had hij reeds in zijn zak geborgen nu stak hij de camelia's er bij. Met die twee gedachtenissen aan de onbekende, waarop hij zoo krankzinnig verliefd was, ging hy uaav zijn verloofde. llermino en haar ouders ontvingen Benedict zeer hartelijk, maar hij moest zich geweld aandoen, vroolyk te sohyuen. Op de gezichten der verzamelde gasten bespeurde hij vreugde en spanningalleen hy zelf was somber gestemd. Hermine werd als een schoonheid geroemd, zy bezat dan ook de gezonde, aantrekkelijke frischheid, die men zoo dikwijls met schoonheid verwart; tegen over de schoone onbekende uit de equipage kwam zy Benedict evenwel zeer onbeduidend voor. Het beeld van de vrouw met de goudblonde haren stond hem onafgebroken voor den geest.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1