Buitenland. Stadsnieuws. Ken geacht ingezetene van Franeker huwde Maandag voor de tweede maal, terwijl tevens twee zijner dochters in het huwelijksbootje traden. De belangstelling, die de gemeente- naren voor dit 3-tal huwelijken aan den dag legdea, was bijzonder groot. Onder Overzand werd een landbouwer ver rast door 3 tweelinggeboortcu bi) rjn koeien o£ een et denzelf'den dag. Al de jongge borenen zijn volkomen wel. Een eenige methode om spoedig een vol len stal te krijgen. Weder zullen eenige juweliers te Amster dam met hun personeel naar Antwerpen vertrekken. Zoo langzamerhand, maar toch gestadig aan, wordt de eertijds zoo beroemde Amster- damsche' diamantnijverheid ten doode ge doemd. Op de lasten, door een dames-commissie, welke zich te Leeuwarden heeft gevormd om afschailingvan nachtarbeid in de bakkerijen te verkrijgen, tor betuiging van symphatie aan de ingezetenen ter teekening aangeboden, zijn niet minder dan 4000 naamteekeniiigen gesteld. Het historisch gebouw »De zeven Provin ciën" op Tessel, waarin eenmaal onze vloot voogd De Ruvter vertoefde, zal vallen onder de hand des sloopers. Op dezelfde plaats zal een modern (dus leelijkj logement verrijzen. Waarden vroeger de heksen en spoken uitsluitend in den wintertijd rond, als ze weinig om banden hadden, thans verlaten zij ook hun schuilhoeken in de lente, om onzen maagden booze parten te komen spelen, zoo wordt uit Gennep (Limburg) geschreven. Kr werden ditmaal geen kransen in het hoofd kussen gevonden, doch de heks was zelf verschenen in de gedaante van een oud mottig wijf. Betreuren wij het, geen duivelbanners te bezitten om ons het gevaarlijk goedje van het lijf te houden, gelukkig hebben wy daar voor legio practische middelen, die der heks den toegang tot onze woning onmogelijk maken. Althans als radicaal middel hoorden wij der betooverde zus aanbevelen een pekel haring met den kop naar beneden over het sleutelgat te hangen en tegelijk twee klaver blaadjes van vieren op don dorpel te leggen, waardoor hot binnendringen der heks wordt belet. Is de heks eenmaal binnen, dan blaast zij binnen tweemaal vier-en-twintig uur den aftocht door den schoorsteen. Zouden de menschen wel uoit wijzer worden Ken 12jarig meisje uit Heemstede, stiel- dochter van een schoenmaker, is daar in den nacht van Zondag op Maandag de ouderlijke woning ontloopen, meenemende f25. Zij ging naar Amsterdam, kocht daar een nieuwe japon, hoed en schoenen en ook een mooie poppenwagen, waarmede zij op de Ruyterkade door een agent werd aangetroffen; deze vond, dat het kind erg verdacht deed en sprak haar aan. Eerst gaf zij op te Half weg te wonen, doch later viel zij dour do mand. Zij had nog 1' 12.50 over. De Haarlernsche politie heeft haar van Amsterdam gehaald en naar Heemstede terug gebracht. Een surveilleerenrl agent van politie te Haarlem kwam verleden week op den Singel een man tegen, die hem vroeg hoe laat het was. Op hel antwoord 2 uur" zei de man «dan is het myn tijd en sprong in de gracht. Hij werd er dood uitgehaald. Te Bergen-op-Zoora is een 3-jarig knaapje geworgd, doordat het. spelende met een geit, het touw, waarmee het dier was vastgebonden, eenige keeren om den hals kreeg. Toen het ongeval bemerkt werd, was het kind reeds dood. Parijs is Dinsdagmiddag getroffen door een ramp welke, in de laatste halve eeuw mis schien slechts wordt geëvenaard door den brand van het Ririg-theater te Weenen in 1881 die 1.77, en dien van de Opéra-comique in Frankrijk» hoofdstad, die by na 200 slacht offers maakte. In een houten gebouw aan de rue Goujeon, vlak bij het Palais de l'industrie en dus in een der aanzienlijkste en rijkste gedeelten dei stad. werd een Weldadigheidshazaaf ge houden door de fine Ileur en bezocht door al hetgeen op 'toogeriblik te Parijs vertoeft en door rang en middelen daarbij toegang had. Vermoedelijk door een vonk uit de i ine- matogmaiih. welke het licht ontbrandbarc decoratief1 in vlam deed geraken, ontstond Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur toen een 1400 personen in de zaal waren, brand welke, eer nog de spuiten, die in allerijl waren aangerukt, in werking waren gebracht, de loods in alle hoeken in lichter laaie zette. Binnen 10 minuten was de geheelo bazaar êen vuurzee en binnen 20 minuten was het geheele drama afgespoeld. Op het eerste gerucht van den brand drongen allen naar de weinige en helaas zeer nauwe deuren, waar het meerendeel der slachtoffers den dood vond, den dood door verbranding, niet door verstikking. Verschrik kelijk is het, de bijzonderheden der Fransclie blauen te lezen gelukkig zijn onze lezers niet gesteld op al dat realisme. Reeds zijn 130 lijken van onder de nog smeulende massa gehaaldveel meer personen worden nog vermistslechts enkelen zijn herkend. Het aantal der zwaar gewonden is zelfs bij benadering niet te bepalen. Velen zijn plotseling krankzinnig geworden. De aanzienlijkste en rijkste familiën van Frankrijk ja, de geheele Fransche adel want alleen zij die daartoe behoorden, waren in de loods zijn door dezen ramp in rouw gedompeld. De tweede voorjaarvergadering van het classicaal bestuur van Amersfoort is met bet oog op den Hemelvaartsdag een week ver vroegd en zal gehouden worden op Woensdag ■10 Mei a.s., in de St. Joriskerk hier. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van 12 leden van het Kiescollege der Ned. Her vormde Gemeente hier werden uitgebracht 1 338 stemmen. Van onwaarde waren er 3; de volstrekte meerderheid was derhalve 108. t De uitslag was R. .1. graaf Schimmel- j pennink 300. C. Maas 3ÜS, .1. J. Berends 308, .1. van Haselen 305, J. .1. Klcber 30r, E. S. Bij te-laar 304. N. Wolfswinkel Ez. 289, H. W. Vale wink 186. G. HoogewerlV183, L. Ruitenberg I70, H. G. van Giukel 107, C. Vlaanderen 130, jlir. mr. B. W.Th.Sand- berg 148, C. van Ouwerkerk 143, -I. Kraan Gz. 141, P. M. den Hertogh 130 en C. Jan- sen 138. De eerste tien zijn derhalve gekozen. De keuze van kapitein B. J. graal'Schim- melpennitick (op «Puntenburg") is echter niet geldig, daar hij pas kort geleden zijn attestatie heeft ingediend; er zijn dus 0 i leden gekozen, zoodat voor de 3 ontbrekende over 14 dagen een herstemming zal plaats j hebben tussclien de zes, die wel de meeste stemmen maar niet de volstrekte meerder- derheid hadden, n.l. de hoerenH. G. va.n Giukel, C. Vlaanderen jlir. mr. B. W. Th. j Sandberg, C. van Ouwerkerk, J. Kraan Gz en P. M. den Hertogh. De heer II. Limpers. die door langdurige ongesteldheid zich verplicht zag tegen 1 Mei ontslag als godsdienstonderwijzer aan te vim- gen hij den Kerkeraad der Ned.-Hervormde mcente, on die zulks op eervolle wijze heeft ontvangen, hield laatstleden Zondag 2 Mei zijn afscheidsrede in de Gasthuiskerk, naar aanleiding van Psalm 73:23. Vóór het uitspreken der zegenbede, dankte ds Graswinckel hem voor hetgeen hij in die 20 jaren voor de Amcrsfoortsche go- j meente is geweest. Door zijn practische op- i vutting van het. Evangelie en zijn onpartijdig- j hcid heelt hij zich by velen bemind gemaakt. Ds. Graswinckel sprak den wensch uit, dat de rust den heer Limpers goed zou doen en dat hij nog eenige jaren gespaard mocht blijven voor zijii gezin en zijn talrijke vrienden, j De gemeente zong daarna den scheiden den leeraar hei békende Psalmvers toe: »DatJ 's Heeren zegen op u daal, enz." Gelijk we indertijd medooldon, is de op- perwachtiir-.'.-,tor-hoefsmid \V. Kamerbeek, i onderwijzer in het practisch hoefbeslag aan de i Rij- en Hoel'smidschool hier. met ingang van j 1 Mei op zijn verzoek wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld. Kamerbeek is een geboren Amersfoorter, waar zijn vader 43'jaar als hoefsmid bij het regiment Rijdende artillerie gediend heeft, en, door zijn kundigheden zoowel als door zijn stipte plichtsbetrachting, zich de j algcinuene achting had verworven. Het voetspoor van zijn braven vader vol- 1 gend, trad Kamerbeek op 19-jarigen leeftijd als vrijwilliger in dienst bij het, regiment j Radende artillerie, werd overgeplaatst hij het 4e regiment Dragonders en daarbij den ■19 Januari 1864 aangesteld als hoefsmid. 1 Den 1 Augustus d. a. v. Gij zijn vorig regi ment teruggeplaatst, werd hij reeds den 15 Mei 1865 orn zijn kundigheden als hnef- sinidsbaas bij de Hoefsinidscliool te Veulen geplaatst. In '73 tot wachtmeester-titulair aangesteld, verkreeg hij in 1881 den graad van wachtmeester-hoefsmid, terwijl hij, hij de overplaatsing van de Hnefsmidschool''naar hier. op den I November '86 tot opperwut ut- 1 monster-hoefsmid werd benoemd. Dit. ver diende hij ruimschoots wegens zijn meester schap in het hoeismidsvuk en zijn tact in den omgang met zijn leerlingen Eenigen tijd na het tierdenken van den dag, waarop Kamerbeek oen kwart eeuw werkzaam was geweest als practisch onder wijzer, werden zijn verdien ;ten beloond dooi de benoeming tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen.Leeuw, hij Kon. besluit, van 21 Juli 1891. Deze onderscheiding was welverdiend; op enkele zeer weinige uitzon- I •leringen na we meenen te weten slechts 1 I een drietal) zijn toch alle hoefsmeden in het leger dienende door hem practisch gevormd. Lungwit.z, directeur der Hoefsinidscliool te 1 Dresden, die inet graaf Von Einsiedel de groute bevorderaars van het hoefbeslag in Duitschland bijna alle landen heeft be- I zocht om het standpunt van dit vak na te gaan schrijft in zijn dagboek over Nederland: «Zeer zuiver en goed beslaat men hij het leger; in 't bijzonder viel mij de juiste ge steldheid der nagelgaten op enz." Een groot gedeelde van deze lofspraak van zulke bevoegde beoordeelaars komt zeker aan Ka- i in er beek toe. Den 21 Juli 1895 werd hem de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst op 1 de borst gehecht. Van ganscher harte wenschen wij hem voor het verdere van zijn leven oen welver diende rust toe. I Bij de te Utrecht gehouden examens zijn alsnog geslaagd de volgende sladgenooten voor de acte hulponderwijzer de heeren G. Prins, J. W. Radersma en M. L. de Pretor; voor de auiiteekening vrije- en oi'de-oelenin- geu de hoeren: G. Prins en J. W. Radersma. De heer J. Dekker, van wiens slagen bij het examen voor de onderwijzei-s akte wij Maandag melding maakten, is reeds benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool bier. Tot opvolger van den lieer B. C. van Ber- kel is bij Kon. besluit benoemd tot ontvanger der Registratie en Domeinen te dezer stede de heer G. J. Plomp, thans in gelijke be trekking te Alphen. Men wil weten, dat het kantoor van den nieuwen ontvanger zal gevestigd worden op den Heiligenbergerweg. We hopen, dat dit gerucht onwaar zal blijken, want svie akten in te schrijven of ook maar plakzegels te halen heeft, zal met de wandeling daarheen verre van ingenomen wezen. In liet kantoor des heeren Van Berk el zou gevestigd worden dat van den Rijksont vanger den heer N. J. M. Schelfhout, den opvolger van wijlen den heer Teugbergen. De heeren J. C. Klcber en W. van Rot tenburg, schatters van het meubilair, hebben ontslag als zoodanig genomen nadat hun, uit hun werkzaamheden in wijk A. eu wijk l!. gebleken is. dat de belooning ad 20 cent per perceel, niet in evenredigheid is met den arbeid daarvoor gevorderd. Aanstaanden Woensdagavond 12 Mei zal de zangvereeniging van «Toonkunst" haar laatste uitvoering in dit seizoen geven. Op het met zorg samengesteld program komen o.a. voor Gade's Heilige Nacht, Men delssohn's IValpuryis Nacht, eu Vrouwen koren van Willem de liaan. Medewerkers zijn mej. Hutiau, alt, en de lieer Orelio, bariton, en vermoedelijk ook de lieer J. Dijker, tenor van de Nederlandsche Opera te Amsterdam. Het belooft dus een zeer goede uitvoering te zijn en het zou inderdaad jammer wezen j indien ze niet heel druk bezocht werd. We maken ook daarom nu reeds gewag van dezen kunstavond, opdat ieder er zich naar kunne inrichten en dien avond vrij boude. Met ingang van morgen zal het schoone carillon van deh Lieve Vrouwetoren ten ge- hoore brengen bij heel uur een gedeelte van het «Oogstlied" van A. C. W. Staring, ge- toonzet door den heer W. F. Enderlc. De woorden zijn: Sikkels klinken Sikkels blinken; Ituischend valt l|ct graan. Ziet de bindster garen Ziet, in lange .scharen, Garf bij garven staan 't Boeter branden Op de landen Meldt den middagtijd Heeft ach schuil begeven En nog zwoegt de vlijt. Slaat uw oogen Naar den heugen Alles kwam van daar! Zachte regen daalde, Vriendlijk zonlicht straalde Mild op halm on aar. Bij hall' uur zal liet carillon 't «Mailied" van Beethoven spelen, waarvan de tekst luidt: Wie herrlioii leuehtot rair die Xatur. Wie gliin/.i die Sonne, wie lacht die Flor! Ks diiiigcn Uhithcn aus jedem Zwoig Und tansi'iid Stinuucn au» deni Gcstriiuch. Uod Freud' und Woniie aus ieder Uruai: O ICnl, o Sonne, o Gtticlc, o Lust! Hebben wij meermalen verzocht, inef zekere omzichtigheid bij ie dragen aan col lecten voor instellingen van liefdadigheid buitori deze gemeente, thans doen wij. naar aanleiding van een der vele kennisgevingen in het Bijvoegsel tot dit nummer, een drin gend beroep op den weldadigheidszin onzer lezeressen en lezers. We bedoelen de collecte voor den ge- wnpenden dienst, welke hier Maandagochtend zal gehouden worden door onderofficieren van het garnizoen. Die inzameling toJi, welke slechts een maal per jaar gehouden wordt, is de grootste en bijna de eenige bron van inkomsten van het Fonds, waaruit de enkele nog over geblevenen van Waterloo en uit den Tien- daagschen veldtocht en zij die na 40-jari- gen trouwen dienst gepensionneerd zijn, worden ondersteund, wel nog .heel Karig, maar toch zóo, dat ze bewaard blijven voor broodsgebrek. 't Is wel hard, dat gebedeld moet worden voor mannen die hun leven veil hadden voor het vaderland en nu niet meer in staat zijn, in eigen onderhoud te voorziendoch nu de zaak eenmaal zoo staat, geve ieder met milde hand. liet Centraal-bureau der vereeniging «Lief dadigheid" verzoekt ons, de schoonmakende huismoeders nog eens te vragen om oude kleoren, oud huisraad, scheurpapier, oud blik en koperwerk enz. kortom, al hetgeen zij wegwerpen en dat toch, gesorteerd en bij elkaar gepast en bij dien arbeid verdienen enkele armen ook weer een broodjevoor anderen weer van veel nut kan wezen. Kón boodschap aan den heer Mezger, Zuid- singel. en de goederen worden kosteloos af gehaald. Men verzoekt ons de aandacht van belang hebbenden te vestigen op de advertente in •lit nummer aangaande het in September te Utrecht te openen Christelijk Gymnasium. Onder leiding van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie zal in den omtrek van dit garnizoen op 7. 11,12 en 13 dezer een kader-manoeuvre worden gehouden waaraan, behalve alle hoofd-ollicieren van het korps, deelnemen kapitein-adjudant Pie- ter, kapiteins Cheriex, Baak, Wernas, Hein- sius. Hieber en Charlé, en luitenant-adjudant Steiubucb. Bij de Zaterdag ten Raadhuize gehouden herbesteding van de bestrating van het Groote Spui werd ingeschreven door onze stadge- nooteu de heeren T. W. Bonte, voor f 2480.70, ph J. van den Berg, voor f2449, aan wun, als laagsten inschrijver het werk is gegund. Bij de door het Heemraadschap «De rivier de Eem, beken en aankleve van dien" ge houden aanbesteding van het op diepte bren gen van reeds verdiepte gedeelten der water leidingen onder beheer van dat Heemraad schap waren minste inschrijver voor: perceel 1 en 3 G. de Bruijn, te Woudenberg, f059 en f320; perceel 7 en 8 P. van Dijk, te Scherpenzeel, f305 en f299; en perceelen 2, 4. 5 en 0 II. Velthuizen, te Woudenberg. De werken zijn niet gegund; de herbe steding is uitgeschreven tegen 14 dezer. De visscherij op de rivier de Eem van 1 Juni 1897 tot 1 Juni 1900 is bij de door het Heemraadschap gehouden verpachting ge gund aan R. Los, te Bunschoten, voo" f 177 per jaar. De deelnemers aan de in een vorig nummer vermelde generale vechtpartij in de herberg van wed. J., in den nacht van 26 op 27 Maart gepleegd, zijn Maandag door de Recht bank te Utrecht veroordeeld. M. v. M., die den artillerist D. B. snij won den toebracht, kreeg daarvoor 4 maanden van der K„ die twee stoelen stuksloeg op zijn tegenpartij, kreeg 8 dagen, terwijl F. 1), die <ien inwonenden zoon met een ijzeren bout een paar tanden uitwierp, 3 maanden gevangenisstraf kreeg alles volgens den eisch van het Openbaar Ministerie. 01' de vechtpartijen daarom uit zullen zijn Aanstaanden Zondagmiddag zal door de Amsterdarnsche vereeniging tot bevordering van jacht.- en terreinrijden ter viering van haar 12' .j-jarig bestaan een jachtrit gehouden worden tiisschen Amersfoort en Hilversum. De leden en hun genoodigden komen orn óen uur samen bij het «Hotel De Berg". Aan het eind wordt een wedloop gehouden over 900 Meter voor die paarden, welke den jugermeester over het geheele parcours heb ben gevolgd. Te Hilversum zal een gemeenschappelijken maaltijd worden gehouden. Men verzoekt ons plaatsing van het on derstaande i»iKi8Tii:niiG voor Oost- en West-Indië. Dezer dagen i» door den Minister van Koloniën behuild, dm in 1807 1920 nun aan suppletietroepen naar ouzo Overzeesche bezittingen moeten worden uitgezonden, waarbij tevens door den Minister is te kennen gegeven, dut hij gaarne zou zien, dat in den loop van dut jaar daarvan van uit Harderwijk inin- •leii» 1800 man naar Oost-Indië vertrok. In verband daarmede kan hot zijn nut hebben de voorwaarden van dienstneming in Indië, en wat daarbij annex is, mede te deelen. Voor ieder, die dienst wil nemen voor Indië, bestaat in elke plaats van ons land waar garnizoen is, d. w. z. waar mili tairen verblijf honden, gelegenheid om zich daar voor aan te melden woont men niet in zulk een plants, dan kan men daarvoor in de nanstbijzijude garnizoensplaats terecht. In de provincie Utrecht bestaat daarvoor gelegenheid te Utrecht. Amersfoort en Woerden.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2