Stadsnieuws. De Zijde is verbrand! Ingezonden. blad verder uit bevestigd door Duitsche visschers, die vooral dit jaar een verminde ring in de grootte constateerden, zoodat op de markt te Geestemiinde dan ook slechts visih van geringe afmeting werd aangebracht. Dit doet zich niet alleen ten opzichte van de longen voor, maar ook de schelvisch on dergaat hetzelfde lot. Slechts zelden worden van deze laatsten nog exemplaren le taille bekomen. Ook de reizen met de visch-stoomsehepen hebben dit jaar niet veel opgeleverd 4 dezer schepen, welke onlangs er voor een tocht van 8 a 10 dagen op uit waren gegaan, hebben slechts 14000 pond schelvisch van dezen tocbt thuis gebracht. De vermindering van deze vischsoort is een gevolg van de jacht daarop, meer dan vroeger, door de Helgolandsche visschers gemaakt. Vroeger was het geen zeldzaamheid, dat zij in de nabijheid van hun eiland een lOOtal groote schelvisschen vingennu zijn zij verplicht, zich dikwijls met zeer onbe- teekenende uitkomsten tevreden stellen. Het is een algemeen aangenomen en ge constateerd feit, dat de afneming in grootte van de tongen en van de schelvisschen voort vloeit uit de misbruiken, welke zich bij de visscherij in de Noordzee voordoen, voor namelijk vandenkantder visch-stoomschepen, vooral de Engelsche. Het zou te wenschen zijn zoo besluit het blad dat door internationale vereenigingen maatregelen werden getroffen om tijdig in dezen verkeer den staat van zaken verbetering te brengen. De Minister van Financiën heeft ontvan- ?en onder postmerk «BredaVlissingen" 70 en uit Rotterdam I'15 800, beide zooge naamd conscientiegeld. wegens aan het Rijk toekomende successie-gelden. De beraadslagingen op het Internationaal Postcongres te Washington hebben tot de volgende resultaten gevoerd De uitbreiding van het gewicht van een enkelvoudigen brief van 15 tot 20 gram is afgestemd. Jubileum- of gelegenheidszegels zullen voortaan in het Internationaal Postverkeer niet meer geldig zijn. Het maximum bedrag der postwissels is verhoogd van 500 tot 1000 franc. Het postwisseirecht is verminderd tot de j helft voor bedragen hoven 100 franc. Verrekening op aangeteekende stukken is 1 toegelaten tot 1000 franc. Het maximum gewicht der postpakketten is algemeen uitgebreid tot 5 K.G. Invoering van een wereldpostzegel is af gestemd, evenals het Britscne vooi-stel om als overeenkomstige waarde van het veree- nigingsport van 25 centimes de Engelsche waarde van 2 pence aan te nemen. Door de politie te Maastricht is gearres teerd een Duitscher, zich noemende Christiaan Gerlich, verdacht van het uitgeven van val- sche Nederlandscbe bankbiljetten van f25. Bij zijn arrestatie werd nog een vijftigtal van die valsche biljetten op hem gevonden. Een compere van hem moet te Rotterdam ■vertoeven. Opgepast dus met de bankjes van f25. Onder het opschrift «Block, Block, Blok en Block", bevat het Hbl. het volgende De geschiedenis zit zóo in elkaarEmile Block, geboren te Hamburg, was tamelijk berooid te Amsterdam aangekomen en wachtte aangeteekende brieven uit Duitschland en Ruskind. Gelijk dat meer gaat metgeldhou- dende zendingen.^bleven ze uit. Block ging met den gids van'hotel «Elhcrfeld" naar het postkantoor om te vragen of ei- niets voor nem gekomen was. Er bleek een brief te zijn voor E. Block. Emile kon de verzoeking niet weerstaan, legitimeerde zich als E Block en kreeg den brief met 20Q Mark inhoud. Die 200 Mark werden in een paar dagen opgemaakt. Maar toen Ernst Block, die óok in «KI- berfeld" logeerde, zijn brieven wilde halen, bleek het bedrog. De politie werd gewaar schuwd en de rechercheur Eduard Blok re kende Emile Block in. Aldus kwam de zuftk gisteren voor de rechtbank. Maar rui bleek uit de verhoeren, dat er nog een vierde, zekere Mich iel Block in het spél wasde afzender van don brief. Dit heer schijnt om rechtvaardigheid niet veel te geven. Zijn getuigenis was noodig, dat begreep hij wol, orn de bewijzen dat er werkelijk geld in den brief heeft gezeten en er dus gestolen was. Daarom trachtte hij et- een slaafje uit te slaan en schreef na lange onderhandeling, «lat hij voor 150 Mark zou overkomen. Hoewel natuurlijk noodt', ver klaarde de Nederlandscbe justitie zich bereid lot. betaling dezer som. Maar nu wilde Mi- chiel Block weer wat anders: zijn geld voor uit.. Dat was al le machtig, daar kon men niet op ingaan. En zoo kwam het dat in de terechtzitting van gisterochtend te Amsterdam do diefstal niet bewezen kon worden en het O. M. vrij spraak vroeg. De verdediger drong aan op onmiddellijke invrijheidstelling, die dooi- de rechtbank, met de vrijspraak, verleend werd. Ter secretarie te Loosdrecbt heeft het ge val zich voorgedaan, dat van een aanstaand echtpaar de bruid niet wist, waar zij is ge- horen. en niet juist wanneer. Evenmin kan de famillie (hurèr naaste bloedverwanten zijn overleden) hieromtrent voldoende inlich tingen geven. 't Zal heel wat voeten in de aarde hebben eer deze zaak behoorlijk geregeld is en het huwelijk kan worden voltrokken. Een arbeider op het platteland bij Coe- vorden werd, verleden week thuiskomende, onaangenaam verrast door «le vraag wat hij verleden jaar in Pruisen toch wel uitgehaald had. De man, zich van geen kwaad bewust, ont kende iets misdreven te hebben, waarop de vrouw hem een kaart toonde, dien «lag door den veldwachter bezorgd, en gericht aan zijn adres, op den achterkant van welke I kaart volgens haar zeggen stond vermeld, dat een jaar gevangenisstraf ondergaan moest worden. De man, die tamelijk ongerust begon te worden, nam het besluit, een buurman in deze zaak het noodige licht te doen ont steken. En wat bleek De kaart was een stern- kaart voor de verkiezing op 15 Juni, De strafbepaling onder aan den voet had den nieuwen kiezer heel wat angst bezorgd. Dezer «lagen deed zich te Druten een eigenaardig geval voor. Een Rotterdamsch photograaf, die zich daar als zoodanig wilde vestigen, liet dit door den veldwachter na allnop van den kerkdienst in de ke voor- j lezen Een vrouw te Stolwyk, die, gelijk brei- i sters wel meer doen, de onvoorzichtigheid j had een breinaald in het oor te steken en I in die houding haar arm stootte, kreeg de naald zóo «liep in het oor, dat ze waarschijn lijk aan dien kant doof zal blijven. Sprekend over de fieismanie onzer «lagen, j schrijft de Haagscbe sprokkelaar van het Ulr.Dbl: Alleen een opzienbarend ongeluk in beken- den kring is in staat, een oogenhlik daling J te veroorzaken in de voortdurende «hausse" der rijwielheweging zooals onlangs over- i is aan een jonge en mooie pasgehuwde vrouw, die zoodanig met 't aangezicht tegen een rijwiel viel, «.at zij zeker levenslang misvormd j en waarschijnlijk blind zal zijn. Óver zulke gevolgen van het wielrijden in de straten I spreekt men eenïge dagen, rijt er een oogen hlik van. besluit er uit, dat 't toch eige- j lijk gevaarlijker is dan eenige andere uit- vinding van onzen tijd, en ..laat zich i eenigen tijd later overtuigen, dat het toch noodzakelijk is, ook «dans le mouvement coulant" le gaan, omdat xmeri" tegenwoor- 1 dig fietst als men een klein beetje is en j niet wil aangezien worden voor iemand, die geen f201) te missen heeft wat, zooals iedereen weet. een erge schande is, behalve i als men den fiscus wil trachten te misleiden, j I Tot directeur der Rij- en Hoefsmidschool I hier wordt eerlang benoetrnl ritmeester H. I F. D. Braams, adjudant van «len inspecteur j «Ier cavalerie, die in verhand daarmee wordt benoemd tot majoor-titulair. j De 2e luitenants jhr. E. W. van Ilolthe I en II. Wijnaendts. van het 5e regiment in- I fanterie, en P. D. van Essen, van het 1e i regiment veld-artillerie hier, zijn bevorderd tot le luitenant bij hun korpsen en blijven i hier in garnizoen. I Na het vertrek van luitenant J. L. Ver- brugh, van de Koninklijke Militaire Acade- I mie, is luitenant II. W. Schauikes. van liet 5e regiment infanterie, belast met. het, toe- zicht op. en het administratief beheer der i cadetten, die bij voormeld korps tot het bij- 1 woning der practische oefeningen zijngede- tacheerd. j De reserve-onderofficier S. J. L. M. van I Schaik, van het. 5e regiment infanterie, in j het bezit van het getuigschrift voor het i theoretisch examen voor vaandrig, heeft nu ook met guns'igen uitslag het practische ge- i deelte van dat examen afgelegd. I Door den kolonel-commandant van het I I 5e regiment infanterie zijn bevorderdtot I sergeant, dienstdoend luitenant, de sergeant- I onderwijzer G. P. Piersmatot, sergeant onderwijzer de fourier J. C. Bruins: tot fourier de sergeant W. A. C. van Dijktot sergeant de sergeant-titulair H. VV. Wind j en korporaal W. G. J. Muuse. De gewaande freule V. d. P., vanwier in hechtenisneming te Baarn we indertijd ge wag maakten, is nu geheel ontmaskerd. Voor de Haagsche rechtbank stond Vrij dag terecht wegens oplichting Aaltje Vonk, gewezen dienstbode te A msterdam, thans ka- merverhuurdster te Baarn, vroeger gehuwd met een brievenbesteller,later meteen spoor- wegconducteur. Haar was ten laste gelegd, «lat zij de dames S., in Den Haag, in mantels en costumes, heeft bewogen goederen af te geven tot een waarde van f3000 en f1250 in contanten, en dat wel onder valsche voor- gevens en verzinsels onder het opgeven van namen van verschillende geachte familiën aan wie zij beweerde verwant te zijn, ter wijl tot tweemaal het toevertrouwen van de dames S. werd verschalkt door het ten too- neele brengen van zoogenoemde preten denten van Aaltje Vonk, eerst een officier, daarna iemand met een adellijken naam. Wegens haar wijze van doen eenigszins in 't onzekere gebracht omtrent de voornaam heid van haar klant, bleek het ter te rechtzitting dat Aaltje «met de groote wereld" had gebroken en woei- liever eenvoudig leefde. Zóo «burgerlijk" was zij echter niet of Aaltje was «geformaliseerd" door de aan maning om betaling van het verschuldigde. Het mensch bezat genoeg; zij had in Am sterdam een ameublement voor 14 kamers, enz. De officier van Justitie eischte 2'/2 jaar gevangenisstraf. De oudste ingezetene van Eemnes, Antje Harder, is daar verleden week in den ouder dom van 93 jaar overleden. Het kies-college der Ned. Hervormde ge meente benoemde Vrijdagavond tot diaken den heer H. van Ommeren, in de vacature ontstaan «looi- de benoeming van den heer J. H. Boks tot ouderling. Ter gelegenheid van den 82sten jaardag van den slag bij Waterloo wapperde Vrijdag de driekleur van de torens en enkele parti culiere huizen. Tot inspecteur van 't Roomsch-Kr.tholiek bij zonder onderwijs in het dekanaat Utrecht is benoemd pastoor H. H. Sinnige, te Ouden rijn, wien ook de inspectie in het dekanaat Amersfoort is opgedragen. Ter waarschuwing van werkgevers kan dienen, dat in zeer vele plaatsen in den lande tegen onderscheidene personen proces-ver haal is opgemaakt, omdat zij in hun werk plaatsen geen lijst hadden opgehangen van de uren, waarop de kiezers onder hun arbei ders van hun stemrecht gebruik konden gaan maken. Naar men weet, is tegen «leze overtreding tot 14 dagen hechtenis of f75 boete bedreigd, en moet die kennisgeving ook weer Woens dag, Donderdag en Vrijdag van deze'week in de werkplaatsen aanwezig zijn. Men verzoekt ons, de kiezers attent te maken op de in dit nummer voorkomende advertentie aangaande de lezing, door prof. Fabius aanstaanden Woensdagavond in Ami- citia te houden. Bij liet, Zaterdag geëindigd eind-examen vari het Gymnasium zijngeslaagdvoorA.de heeren1. J. Derrnout, F. Kijftenbelt, W. M. R. Malherbe, H. M. Moll, P. H. Schepers, A. Snethlage en W. Warmolts; voor B. de heer .1. W. van der Valk. Met óen candidaat voor A wordt het examen voortgezet; en candidaat voor B is afgewezen. zeggen de Dames, wanneer de betreffende kleedingstukken zeer dikwijls na slechts 28 maal dragen scheuren enz., in de plooien krijgen of „als watten" uit elkander gaan. Dat is echter geen toe vallig „verbranden" der ruw-zijde maar zij wordt opzettelijk, om de zijde dikker en goedkooper te doen schijnen, met Tin en Pliosphornsznren overladen, die de vezel van den ruwen zijdedraad doorbijtenmen noemt een zoodanig kleuren „Chargecrenlloe meer de zijde gechargeerd wordt, door zooveel te meer Tin-baden moet zij getrokken worden, om dit vergift goed te kunnen 1 opzuigen. De geverfde Zijde liet edelste spinsel! heeft aldus de kieui des doods reeds in zich I vóór zij op den weefstoel komtDe daaruit vervaardigde zoogenaamde ZijdeatofFen moeten na kort gebruik als zwam scheuren, al naarmate de Zijde meer of minder gechargeerd geworden is. De dure Robe (inc-1. maakloon!) is totaal waardeloos. Stalen van mijn echte Zijden zend ikomino- I gaand. De stoffen worden franco en vrij van invoerrechten in hnis toegezonden. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever. Zürich). Op hooast eenvoudige wijze is Zaterdag het stoffelijk hulsel van De Vries, van wiens plotselingen dood, onder zulke treilende om standighedenwe in ons vorig nummer mel- «ling maakten, naar de laatste rustplaats geleid. Eenige officieren eerden den overledene door op het kerkhof aanwezig te zijn. Aan ons staat liet thans om de zorgen van de be klagenswaardige vrouw, die eiken dag het negende kind verwacht, te helpen verlichten. Velen gaven reeds, zooals hieronder blijkt, gehoor aan de inspraak van hun goed hart. Ziehier ons plan. We wilden die moeder met haar negen kinderen zoo gaarne afdoende en practiscli helpen: we zouden haar 'tliefst elke week eeri vaste toelage willen verzekeren, zoodat zij in staat is, zich geheel aan haar kinde ren te wijden, want een ieder zal moeten erkennen, dat, waar een weduwe dagen ach tereen zooveel jonge kinderen alleen moet laten, om bijvoorbeeld te gaan werken, ze «lezen, maar tegelijk ook haar huishouden, op den duur moet verwaarloozen. Een zaakje beginnen och, afgezien nog van 't feit, dat daarvoor altijd een min of meer belangrijk bedrijfskapitaaltje noodig is, zoo kan men daarvan, althans op den duur, weinig financieel succes verwachten, daar dergelijke nerinkjes in elke achterbuurt el kaar «opeten" terwijl ze gaandeweg een vrij aanzienlijk sommetje verslinden doorliet «interen". Toe, helpt ons door óen kwartje in de week bij te dragen, in ons pogen om die negen vaderlooze kinderen ook nog niet in moreelen zin hun moeder te ontnemen. Zij is het thans ten volle waard gesteund te worden, opdat zij blijven kan, wat zij is: een zorgvolle moeder, een flinke huisvrouw. Komt, gunt u zelf de satisfactie om met óen kwartje per week zooveel goeds te kunnen stichten. Reedsil deden toezegging een kwartje per week by te dragen. In dank bovendien ontvangen van F. f2.50: V. fl.50; N. N. een kleine bijdrage voor de wed. J. P. de Vries f2.— N. N. f 10.75; P. f5; mevr. V. I 2.5(1; E. fldames B. f3; gift voor de nagelaten betrekkingen van De Vries f2.60; v. 't II. fl; uit de spaarpot van broer en 7.us te Amsterdam fl ;N. N. te Amsterdam f25; mevr. v. C. f 1mevr. D. v. II. f 5 met een groot pak kindergoed N. N. f 3 movr. <1. J. 's Hertogen bosch f2.50; R. E. A. f 2.50 een Oostcnr. coupon uit Rotterdam van 21 florijnen (f21,12); een kleine bijdrage voor de wed. J, P. de Vries uit Amsterdam coupon f2.97J. S. te Am sterdam aan postzegels 1 2 Th. B. Amsterdam f3; Bram en Frits Amsterdam f2; E. S. V.Amsterdam 12.50; H. to Zutphen f10; Visclihoek, Amsterdam f2.50; een eenvoudige dienstbode f0.25; J. VV. van A. fl N. N, f2.50; allo beetjes helpen, 'sHcrtogen- boscli, aan postzegels f0.50; N. K Botterdam PO; Anonymus te Blerick fó; 8, B. le Dordrecht f2.50; N. N. Spiegelstraat Amsterdam f2.50; II. P. W. Amsterdam PO; van- eii aan een bedroefde weduwe pii moeder uit Rotterdam, aan postzegels f0.60; D. B. en II. f2.50: J. L. M. fl.50; N. N. 110; motto een regenachtige dag op den Gondsehen singel f 1.25Willem uit Dieren, f60 Rotterdam rouw brief f 10.—- Totaal f227.84. Voor giften houdt zich nog gaarne aanbe- volen. SUZIi FREDERIKS-Van Cleeff. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Bijzondere redenen hebben mij er toe ge leid om niet in het district op te treden ol mij in de verkiezing op eenigerlei wijze te mengen. Thans ontvang ik echter de circulaire welke «loot- liet bestuur der af- deeling «Amersfoort en Omstreken" van den Bond van Ned. Onderwijzers aan de kiezers is toegezonden, waaruit mij blijkt, dat de afdeeling wel mededeeling doet van de antwoorden door de heeren Schimmelpen- ninck, De Beaufort en Zelvelder op eenige vragen gegeven, doch voor mijn antwoord ver wijst waar het extra-nummer van het orgaan van den Bond, De Bode. Wat daarin staat, weet ik nietmen heeft mij dat extra nummer niet toegezonden. Ik veronderstel, dat daarin mijn antwoord vermeld wordt. Waarom men dat niet aan de kiezers zendt, weet ik niet en heb ik niet te beoordeelen. Maar wanneer men de antwoorden der andere candidaten publiceert en aan de kiezers toezendt, meen ik, dat het goed is, dat men ook mijn antwoord kent, waarom ik de vrijheid neem U te verzoeken in Uw blad wel te willen opnemen de hierbijgaande stukken, zijnde le mijn antwoord en 2e mijn bege leidend schrijven. Met dankbetuiging voor de plaatsing. Uw dienstw. dr. T. A. J. van Asch van Wijck. 's-Gravenhage 17 Juni '97. ünnrne voldoen we aan het verzoek van den zeer peach ten inzender. Wjjl echter het bedoelde stuk niet aan dtle onze lezers bekend zal zijn, meenen we duidelijkheids halve de vragen moeten inlaaschen. Zij luiden a. Wat is uw oordeel over de vrijheid van den onderwijzer builen de school b. Zijt gij van oordeel, dat do tegenwoordige positie der onderwijzers dient verbeterd te worden? c. Wat is uw oordeel omtrent meerdere zelfstan digheid van den klasse-onderwijzer <1. Z\jt gij voor 't verstrekken van kindervoeding en kleediug van overheidswege, voor zoover de particuliere liefdadigheid daarin te kort schiet? e. Zijtgij voor leerplicht tot het 14e, voor verplicht horhahngsouderwijs tot het 16e jaar? 2ijt gg voor het instellen van eon Rijkspensioen* fonds voor onderwijzersweduwen en weezou? 1. Mijn antwoorden op de vragen. a. Ik wensch de vrijheid van den on derwijzer huiten de school door niets te beperken, evenmin als ik de vrijheid zou willen beperken van hen, die den onderwijzer aanstellen, om hem te ontslaan wanneer hy door zijn optreden buiten de school, niet meer gerekend kan worden zijn plichten als onderwijzer naar behooren te kunnen uit oefenen. Voor iederen ambtenaar geldt dit wanneer hij dooi' zijn optreden niet meer

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2