Donderdag 29 1897. No. 4688, 46e Jaargang VERGIFT. Stadsnieuws. Ditgave A. H. VAN CLEEPF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel moer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 40 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de ineasseerkoste» in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoou 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoe ding van het porto, aan geabonneerden, die voor horten of' langen tijd op reis gaan, de Amorsfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zonden. Opgave van duidelijk adres is voldoende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de Rekening van ont vangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1896, door hen aan den Gemeenteraad aan geboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 27. Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgermeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHÈLTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Directeur van'sRljks directe belastingen enz. te Amsterdam exccu- toor verklaard Kohier No. 3 van de Person ede Belasting over het dienstjaar 1897 aan den ont vanger van 's Rijks directe belastingen hier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet. te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 27 Juli 1S97. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELPENXINCK. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de artt. 153 laatste lid, 160 der Kies wet, in verband met art. 10 der Gemeentewet; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingeleverde opgaven van candidate» voor het lidmaatschap van den Raad dezer Gemeente voor het III kiesdistrict, alsmede het ter zake dier inlevering opgemaakt proces verbaal voor een ieder ter inzage zijn ncdergelegd, in afschrift aangeplakt aan de bergplaats nabij het Raadhuis en tegen betaling der kosten in afschrift zijn verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 28 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, F. I). SCIIIMMELPENNIXCK. Feuilleton. 30). Met deze woorden gaf zij Boor een bankbiljet duizend xnark, dat hij in zijn portefeuille deed dwijneu, waarop hij de dame tot de voordeur geleidde. Toen de onbekendo weg was, zeide hij voor zich Het is wel een vreemdsoortig zaakje, maar ik heb bet afgesloten, want cr is mooi wat aan te ver dienen ik zal dan eindelijk eens mijn schaapjes op het droge krijgen; het werd tijd, want dat nach telijk zwerven iu cafd-ehantant begon ik ernstig moe te worden. De Beaucourt zat aan het bed van Constance. Men had hem met baar alleen gelaten. De zieke jammerde Ach, dat er nu maar beterschap kwam Juist nu er hoop opdaagde dat mijn lijden een einde zou nemen, grijpt de ziekte mij zoo sterk aan. Troost je maar, zeide Beaucourt om haar wat moed tc schenken, je zult spoedig herstellen, ten minste in zooverre, dat wij ons plan ten nitvoei kunnen brengen. Een trilling van vreugde ging Constance door de leden en op haar bleeke, ingevallen wangen ver toonde zich een blosje, dat haar allerliefst stond, maar toen de ridder haar verlaten had, boog hij weer mismoedig het lioold en fluisterde Ach, kon ik maar hopen op beterschap, maar helaas Aanstaanden Zondag hoopt ds. A. K. E. Horst, Remonstrantsch predikant te Lochem, voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk hier. Tot wethouder van deze Gemeente is, in de vacature ontslaan door het bedanken als zoodanig door dr. P. Groeneboorn, gekozen de heer L. E. Visser. Ter Dinsdagmiddag om kwart vóór tweüen door den Burgemeester mr. F. D. graaf Schimmelpenninck geopende vergadering van deri Raad der gemeente waren tegenwoordig 10 leden en ontbrak dr. P. Groeneboorn. De heer Tromp van Holst was opzettelijk terug gekomen van de Schuttersfeesten te Bergen- op-Zoom. Na het voorlezen en z. h. st. onveranderd •aststellen van de notulen der vorige ver gadering kwam aan de orde het Rapport van de commissie over het verzoek om con cessie te verieenen aan de firma Geveke Co. te Amsterdam tot installatie van elec- trisch licht. De heer Visser zeide verhinderd te zijn geweest de Afdeelingsvergaderingen bij te wonen, doch zich aan te sluiten bij de meer derheid, omdat naar zijn meening de ge meente thans zelf de exploitatie ook van electrisch licht kan ter hand nemen. De conclusie der Commissie werd daarna in stemming gebracht. Z. h. st. werd aangenomen punt 1 dier conclusie, ongeveer aldus luidendeDe Ge- neente handhave haar standpunt (<l. i. eigen xploitatie) en wijze het verzoek van de hand. Zij bouwe haar nieuwe Gasfabriek zóo, dat daaraan gemakkelijk kan worden verbonden eene installatie voor electrisch licht. Evenzeer werd z. h. st. aangenomen punt '2 der conclusie, luidende ongeveer: Blijkt, dat er voldoende debiet is voor electrisch licht, dan bouwe de Gemeente terstond eene gecombineerde fabriek voorgas- en electrisch licht. Punt 3 der conclusie luidde ongeveer Indien de vergadering zich kan vereenigen met de eerste twee punten dan drage zij den bouw op aan den deskundige, den lieer J. J. Prins, te Amsterdam, en den stads-ar- chitect den beer H. J. Kam en raadplege nog in lien loop van dit. jaar ook een deskundige op electrisch gebied. Het Dagelijkseb Bestuur stelde voor om trent dit laatste met een nader voorstel te Een weok was voorbijgegaan maar in den toestand van Constance kwam geen verbetering. De Beaucourt had geen hoop meer op redding. Toch liet hij niet na, haar dag aan dag te bezoeken maar het viel hem op, dat Boor niet meer zoo vrien delijk was als in den beginne. Het scheen alsof zijn bezoeken den zielverkooper niet welkom meer waren en teu slotte ging Boor recht op zijn doel af en zeide onbewimpeld tegen don ridder: Mijnheer, ik kan deze veelvuldige bezoeken van een onbekende bij mijn doehter niet langer toestaan. Beaucourt beet zieli op dc lippen hij stond op hot punt heftig tegen Boor uit te varen, maar waar toe zou dat gediend hebber.? Hij bedwong zich dus en zeide sehijnbvar kalm Dat treft zeer toevallig, want ik ben heden juist gekomen om afscheid vau Constance te nemen. Ik ga voor geruimen tijd op reis. Des te beter. Je zult mij toch zeker wel een laatst bezoek vergunnen Dat kunt u mijnentwege doen, antwoordde Boor onbeleefd. llij ging ditmaal echter mee en liet den ridder niet met Constance alleen. Beaucourt zeide met bevende stem tegen het zieke meisje, dat hij afscheid van luiar kwam nemen om dat hij op reis moest. Constance zonk als vernietigd iu haar kussens terug en van haar kleurlooze lippen klonk, op hart verscheurende» toon slechts éen woord Verloren Beaucourt verwijderde zich uiet wankelende schre den en Boor nam niet eens de moeite hem uitge leide te doen. In den nacht, die op dezeu dag volgde, snelde de dienstbode het slaapvertrek vau haar meester binnen en wekte hem met de woorden Sta op, sta op, ik geloof, dat het vannacht komen. Aldus gewijzigd werd ook dit derde punt b. st. aangenomen. Aan de orde kwarn nu een verzoek van de plaatselijke afdeeling van den Roomseh Katholieken Volksbond tot aankoop van een gedeelte van het Kinderhuis, met advies van B. en W. Uit de discussion bleek, dat dit praeadvies strekte orn te voldoen aan bet verzoek. De heer V a n E s v e l d wilde niet spre ken overdeverkoops-condiliën,doch wenschte alleen de vraag to stellen is het voorzichtig, een terrein, zóo gunstig in het midden dei- Gemeente gelegen, van de hand te doen Als er te avond of morgen weder behoefte aan komt dan is de Gemeente bij den terug koop io lang zoo voordeelige conditie niet als nu. Spr. kan dan ook niet meewerken tot den verkoop. Men zegt, dat de Gemeente thans niets aan dat gebouw heeft, doch spr. ging er heen en zag. dat alle lokalen er van bezet zijn en dus alle in gebruik. Gooi des noods het gebouw neer, als het zóo dringend hersteld moet worden, en breng dan daar het puin dat nu aan den voet van den Lieve Vrouwe-toren, dat schoone monument ontwijdt. Spr. zal dus stemmen tegen het prteadvies van B. en W. De heer Van Kalken zeide dat, toen omstreeks twee jaar geleden, de heer Eys- vogel dit terrein wilde koopen de Raad twee hoofdbezwaren maakte: Ie dat de Gemeente een nieuwe woning moest zoeken voor den heer Frans, waarvan de kosten grooter zouden zijn dan de interest der koopsom, en 2e dat de toestand door den bouw van het voorge stelde hofje minder gewenscht zou worden. Die bezwaren kunnen thans niet gelden de heer Frans zal kunnen blijven wonen en het bouwvallige «Kinderhuis" zal vervangen wor den door een fraai gebouw van den R. K. Volksbond. Spr. betwijfelt of het gebouw thans zulk een nuttig doel heeft en zal dan ook voorstemmen. De heei Van Beek deelde primitief het bezwaar door den heer Van Esveld te berde gebracht, doch herinnert dat bij den bouw der school aan de Beekstraat aan de Ge meente te koop is aangeboden het Lieve Vrouwe-kerkhof. De Gemeente zou met de kooppenningen dit terrein kunnen aankoopen. Spr. zal eveneens voorstemmen. De heer Van der W a n t vraagt of het gezin van Boon, dat thans vrije woning heeft in het «Kinderhuis", ook elders vrije woning zal hebben. Als de huur van deze nieuwe woning slechts f 1.50 per week be draagt dan is de rente der koopsom daartoe nog te klein. Mr. H e y 1 i g e r s acht het plan werkelijk verleidelijk; voor den bouwval zal een schoon gebouw verrijzen en men zal eindelijk een ge-ouden toestand verkrijgen. Maar is aan bet bestaande niets te veranderen, s het niet rendabel te maken Spr. acht hut zeer ongeraden, Gemeentegrond van de hard te doen. De heer Gerri tsen wilde eerst stem men vóór het voorstel van B. en W. omd it de Gemeente een uitstekende philantropisclie inrichting rijker zal worden en spr. daartoe gaarne de behulpzame hand zal bieden, dooh wil eerst weten of het bezwaar, door don heer Van der Want ter sprake gebracht, werkelijk blijft bestaan. De heer KI eb er, zich volkomen veree- nigend met het door den heer Gerritsen ge sprokene, zal voorstemmen, óok op groid van zuinigheid. Gaat de koop niet door din zal de Gemeente het gebouw moeten hor stellen. Zullen de groote kosten daarvan eenige bate brengen? Spr. vreest, dat die bate zeer gering zal wezen. De heer Hamers raadpleegde een d ;s- kundige, die hem zeide, dat het geboiw niets waard is behalve aan puin en afbraak. De beer Van Esveld merkt op, dat ook hij volstrekt geen waarde hechtte t an het gebouw, maar des te meer aan het ter rein, dat wellicht spoedig weer zal moe en teruggekocht worden en dan misschien bi na onbetaalbaar zal wezen. De heer Celosse, als Wethouder van Publieke Werken de sprekers beantwoir- dend, zegt dank aan hen, die het voorstel van B. en W. beschermden. Het bezwaar van den heer Van der Wi nt behoeft niet te gelden, want de Gemeen e- arbeider Boon heelt thans wel een gedee'te van het «Kinderhuis" in gebruik, waarvoor hij er toezicht moet houden, maar geen recht op vrije woning. Het gebouw is dus gemak kelijk te ontruimen. Er is gesproken over een geschikt terrein in het centrum der Gemeente, maar waarli k het gebouw ligt niet zoo riant. Het komt spr. >oor, dat f2000 voor dit terrein mot die puinhoop waarlijk goed betaald is. Spr. wil niet onderdoen in waardeering voor den B. K. Volksbond en raadt ook uit dien hoofde aan, het voorstel aan te nemen. De heer Van der Want wil gaarnj gelooyen, dat het gebouw gemakkelijk ti ontruimen is, doch herinnert, dat hij vroeg of bet gezin van Boon elders moet gehuis- n daarop zal afloopen Boor was ii. een oogwenk klaar wakker en riep: Denk je dat? Verduiveld, dat zou meevallen 1 Ga luce, dan kan je het zelf zien. Ik zou je niet gewekt hebhen, wanneer je mij niet gezegd hadt, dal ik je terstond moest waarschuwen als liet erger met haar werd. Ja, ja, daar heb ik veel belang bijik koin dadelijk. De vrouw verwijderde zich, Boor sprong uit zijn bed. trok haastig een paar klecdingstukkeu aan en snelde naar de kamer van Constance. I-Iet meisje lag onbeweeglijk, met strakkeu blik voor zich uit te staren; iiaar ademhaling bracht een akelig, snerpend geluid teweeg. Haar vermagerde handen lagen op do dekens. Nu en dan ging er een koortaclilige rilling door al haar leden. Toen Boor een blik op zijn kleiudoehter wierp, glimlachte do onmensch en vervolgens wisselde hij een blik van verstandhouding met zijn handlangster. Alles gaat naar wcnsch, fluisterde hij baar toe, wij kunnen het einde elk oogonhlik verwachten. De beide monsters zagen met koelen blik den doodstrijd van het meisje aan, zonder cenig blijk van gevoel of medelijden te geven. De opgewondenheid, waarin het plan tot de vlucht Constance had gebracht, was voldoende geweest om haar toestand zoodanig te verergeren, dat de cntnstrophe onvermijdelijk was. Thans lag het beklagenswaardige meisje daar als dood, slechts de kreunenuo ademhaling bewees, dut er nog leven in haar was. Eensklaps opende zij de schoone oogeneen glimlach verhelderde haar gelaat en een blosje kleurde haar wangen. Een diepe zucht, en haar lippen waren voor altijd gesloten. De ongelukkige, wier geheel leven 6eu marteling was geweest, had voor 't minst een zacht sterfbed gehad. Nog iu den dood plooiden haar lippen zich tot oen glimlach. vest worden op kosten der Gemeente. Wethouder Celosse zegt,dat Boon daa Zij was nu inderdaad haar pijuiger ontvlucht. Boor. die op haai terven zat te wachten, merkte niet op. dat zij dood was, vóór de oude dienstbode hem zeide Zij is er geweest Hij stond op, boog zich over Constance heen, be taste haar hart, luisterde aan haar mond en zeide toen Ja, nu heb ik een mooi kapitaaltje verdiend. Zijn handlangster keek hem verwonderd aan. Zóo, zeide zij, een kapitaaltje verdiend Waar- Boor bromde Nieuwsgierige, oude tang. Daarna echter wendde hij zich met een vriende lijk lachje tot de vraagster en antwoordde: - Er zal voor jou óok wel wat afvallen, maar dun ook moudje dicht. Waarover Over den dood van Constance. Niemand mag weten, dat zij gestorven is. Wanneer je daar éea woord over klapt, dan zal je mot mij te doen hebben. Deze bedreiging ging van een woesten blik ver gezeld. Je kuilt op mijn stilzwijgen rekenen, maar waarom wil je den dood van Constance verbergen, hoe, en voor wien Dut is mijn zaak. Ga nu naar bed. Ik moet uit. Je moogt morgen niemand binnenlaten; trou wens, dan ben ik al terug. Ga je nu uit, vroeg de oude, midden iuden nacht? Nogmaals verzoek ik je, die lastige vragen voor je te houden. Boor ging naar zijn kamer terug, kleedde zich en verliet liet huis. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1