Stadsnieuws. Ruwzijden Bastkleeren f8.65 Gemengd Nieuws. Jrewezen, dut de groote grondeigenaren van teverlede Friesland verlaten. Hun bezittingen werden belangrijk in waarde verhoogd door het aanleggen en verbeteren van kunst- en waterwegen, waarvan de Gemeenten de kos ten moesten dragen en daardoor gebukt gaan onder zeer zware hoofdelijke omslagen. De nieuwe Wet tot regeling van de geldelijku hulp van het Rijk aan hulpbehoevende Ge meenten zal wel oenige, maar geen aldoendo verbetering aanbrengen. Aanleiding tot deze vernieuwde klachten is voor een goed deel de hoop, dat het thans optredende nieuwe Ministerie den weg zal welen te vindon om aan dezen onbevredi gende!) toestand tegemoet te komen. De Haagscbe briefschrijver van de Zaaril. Cl. wijdt een zeer sympatieken brief aan de regeering van 11. Ni. de Koningin-Regentes. In het bijzonder roemt bij haar constitutio- neelen zin, nog weer aan den dag gekomen hij de jongste politieke gebeurtenissen. Aan deze beschouwing knoopt hij de vol gende opmerking vast. Men beweert, dat de Regeering het voorne men koestert orn op de Begrooting voor 1808 gelden aan te vragen voor den aanbouw van een nieuw Koninklijk jacht. Dat is geen over bodige luxe. De vValk" is een verouderd, haast versleten scheepje, dat bijna niet meer voldoet aan de meest bescheiden eischen. Reeds lang is er op aangedrongen om dit jacht, te vervangen, tnattr men heeft steeds tegen de hooge kosten opgezien, en terecht, waar de Marine nog zoovuel andere onver vulde behoeften had. Toch is een behoorlijk Koninklijk jacht voor een koloniale en zeevarende mogendheid als Nederland geen overtollige weelde: we kunnen ons de luxe van een voldoend scheep je om onze Koningin, npperbestuurderes van land- en zeemacht, over de wateren te voeren, nog wel veroorloven. En waar het «ogen blik zich er zóu uitnemend toe leent om zulk een scheepje tevpns te doen gelden nis blijk van waardeering en hulde voor de Vorstin, daar komt het mij voor, dat Regeering, Kamers en Volk het zich tot een eer zullen rekenen te zorgen, dat in 1808 dit nationaal huldeblijk gereed is. Een Koninklijk jacht «Emma en Williel- mina," op een Nederlandsche werf aange bouwd, zooveel mogelijk versierd met pro ducten van Nederlandsche nijverheid en kunst, door den Staat aan de aftredende Regentes als nationaal huldeblijk aan te bieden ziedaar een denkbeeld, dat warme sympathie zal wekken bij allen, die de on schatbare verdiensten van onze beminde Koningin-weduwe op den waren prijs weten te stellen. Naar het Werkblad van hel Recht verneemt, is bepaald, dat de plaatsing in deStaafscourani van do aankondigingen, bedoeld in artt. 14, 45, 18, 107,193 en 208 der Faillissementswet, voortaan kosteloos zul geschieden. Het toeval wilde, dat Dinsdag, tien dag waarop tie lieer L Tijdens tol lid der Tweede Kamer herkozen werd, de koren- prijzen te Groningen iets hooger waren. Woensdag verhoogden dientengevolge tie bakkers te Reerta den prijs van bet brood mei 2 cent per 4 Kilo. Bitter klonk het toen uit den mund van een kiezer aldaar: »Daor heb je 't noe ul; guster is e pas kozen en noe is 't brood al duurder." By Kon. besluit is benoemd bij den groo- ten staf, tot commandant der stelling Amster dam. tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling. de generual-majoor W. Rooseboom, thans sous-chef van den Generale» staf. Men verzoekt ons t.« herinneren, dat de groote Nationale Velddftg van het Leger des lleils Woensdag 18 dezer op het landgoed Velserbcek hij Velgen gehouden wordt, en zal worden geleid door generaal Booth, hij ge staan door den Commandant en de Maréchale. Op Koninginnedag, 31 Augustus, zal te Breda door den uitgever Erigelbrogt. het eerste nummer verzonden worden van een weekblad, getiteld De Soldatenkrant. Bit blad zal staan onder toezicht van generaal Dnmmers, kol- nel Van Schermbeek en de 1e luitenants II. J. A. Feber en W. J. II. Feber. De abon nement prijs is slechts éen cent per week. Het blad zal niet spreken over quaestiën van politiek eri godsdienst, en ook geen cri- tisehc beschouwingen geven; liet doel is, mede te werken tot de ontwikkeling van militaire deugden en zedelijke vorming van den soldaat. Men schrijft uit Loo aan de Arnh. Ct. Op Zondig 25 Juli en later zijn er vele gegoede bewoners van Arnhem en omstre ken te Loo geweest orn de verwoesting gade te sJaan. die de bliksem hier 21 Juli beeft aangericht. Een rter bezoekers (iemand, die over een zeer uitgebreide een grondige algemeene kermis schijnt te beschikken) verbaasde zich er over, dat de dornsmenschen gecne, zij bet ook primitieve, bliksemafleiders op hun huizen of' boomen hadden. Ik verbaasde mij over 's bezoekers ver bazing, want vooreerst is de bliksem in het oog van den dorpeling iets veel hoogers dan een gewoon natuurverschijnsel, en daar tegen iots anders dan geestelijke middelen aan te wenden en donderstokken (witte wilgen stokken, 1 M. lang die in het Paasch- vuur een zwarte punt gekregen hebben en die bij onweder onder den schoorsteen neer gelegd worden niet in het vuur, neen, zoo maar op den grond) enz., zal in diens hoofd niet opkomen, terwyl de bliksemaf leiders den meesten zelfs niet bij naam be kend zijn. Een bezoeker herhaalde nu, dat bij eenigen tijd in het Zuiden van Frankrijk had door gebracht en dat daar elke boer zijn bliksem afleider had, en een zeer eenvoudige», zeer goedkoopen. Op het huis of in den naasten hoogen boom staat een lange stok, flink dik en sterk. Bovenop is een bos stroo gebonden. Van dat stroo is om den stok koperdraad van 6 a 8 mM. dik gewonden. Aan het on dereind van den stok wordt de draad langs het buis of don boom naar den bodem in een put of sloot geleid. De geheele inrich ting, waarvoor misschien 20 M. draad noodig is, kan hoogstens f3 kosten. En waar de menschen dezen toestel hebben, hoort men nooit van inslaan van den bliksem I De bos stroo dient klaarblij kelijk om aan het eindstuk van don ge leidenden draad een groot oppervlak te geven (aan onze afleiders maakt men voor dat doel immers ook verschillende spitsen.) Als men nu weet, dat gewone bliksem afleiders f60 a 70 kosten, dan kon bet m.i. geen kwaad, dat de stroo-koper-afleider ook bekend werd in ons land en aat. deskundigen op (tit gebied eens een aan- of afradend woord deden hooren. Een 80-jarige te Surhuisterveen heeft aan een 20-jarig exemplaar van het «mislijk, akelig nageslacht'' een aardig lesje gegeven. De jonge man zag geen kans om een den- noboom van 28 voet lengte op te tillen. Dat was den ouden heer te sterk hij ging er op af, vroeg: »ls die nu zóo zwaar pakte den boom op en droeg hom, zonder te rus ten, een kwartier ver. Evenals in vorige zomers schijnen de zakkenrollers ook thans weder het Holland- sche Spoorwegstation te 's-Gravenhage tot arbeidsveld te hebben verkozen, en dat die lieden in vele gevallen een goeden slag slaan, blijkt uit de talrijke klachten, welke bij de politie inkomen. Men zij dus bij een bezoek aan Residentie op zijn hoede. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Wet van den 2 Juni 1876 (Staatsblad no. 95), Brongen ter kennis van het publiek, dat door hen aan GERRIT van de KAMP en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om een runderslachterij opterichten in het perceel, alhier gelegen in de Koestraat, wijk A. No. 258, kasdastrual bekend onder sectie E. No. 2965. Amersfoort, den 9 Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER Lo. Br. Do Secretaris. W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. t> der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door F. M. IIOUBAER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene drogerij van sigaren in het perceel te stich ten aan het Christiaanspark, bij het kadaster bekend onder sectie D. No. 1846, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 23 Augustus aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, be zwaren tegen het oprichten van de inrichting te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER Lo. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. werklieden gebruik kunnen maken van hun stemrecht. Weder is een geval van tongblaar onder rundvee.in deze Gemeente geconstateerd. Deze waarschuwing leide er toe, dat men zyn melk ter dege kookt vóór haar te ge bruiken. Er zijn weer valsche bankbiljetten van f25 in omloop, vooral in de Zuidelyke pro vinciën. Zij dragen alle den datum 13 Augustus 1896. Opgepast dus. De heer H. I.. Klein zal Vrijdag zijn zil veren ambtsjubilé vieren als koster der Ned. Israelietische Hoofd-synagoge hier. Onze stadgenoote mej. A. H. J. M. Vaesen heeft met gunstig gevolg afgelegd het exa men voor de acte Fransch, Lager onderwijs. Onze vroegere stadgenoote mej. M. C. ÏI. Sax slaagde voor de acte Engelsch, Lager onderwijs. Aan onzen vroegeren stadgenoot den heer H. E. E. Morren Jr. is op zijn verzoek door B. en W. van Rotterdam met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als assis tent-geneesheer in het Ziekenhuis aldaar. De heer Morren zal zich hier ter stede metterwoon vestigen. Onze vroegere stadgenoot de heer J. F. Luycx, thans onderwijzer te Leiden, heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor de Hoofdactt». Het eerste motor-rijtuig, een zeer elegante victoria uit de fabriek van de tirrna Daimler te Gannstadt, kwam verleden week Dinsdag op zijn tocht van Amsterdam naar Zwolle door Amersfoort. Van iemand, die den rit met dit vehikel dei- toekomst van Baarn over Soest en Soester- berg meemaakte naar Amersfoort, vernamen wij dat bet rijtuigje zeer gemakkelijk was en regelmatig en snel liep. Het uitwijken, remmen en ophouden geschiedde gemakke lijker dan met een paard. Van machine- warmte, benzine-lucht en bijzonder geraas werd niets bemerktalleen werd bij stilstand het gonzen van liet drijfrad waargenomen. Voor den voorbijganger staat het geraas vrijwel gelijk met dat van paard en rijtuig op straat vele paarden werden dan ook voorbijgegaan, zonder dat éen enkel schrikte of schichtig werd. Volgens opgaaf kan het motorrijtuig per uur twintig a vijf'en twintig Kilometer afleggen, terwijl per uur hetben- zine-verbruik bedraagt ongeveer dertig cent. Zelfs op de keistenen in Utrechtschestraat, Langestraat en Kampstraat liep het rijtuig zeer gemakkelijk. De Slaats-Ccurant van Vrijdag bevat een Kon. besluit tot goedkeuring eener wijziging in de Statuten van de «Vereeniging tot be vordering van Chr. nationaal schoolonder wijs" hier. De «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" lerdacht verleden week haar 15-jarig beslaan door een tocht naar Amsterdam, waar een zeer leerrijk bezoek werd gebracht aan de hoof'ri-kazerneder Amsterdamsche Brandweer, en een boottocht naar Zaandam. ofticiei's-schermvereeniging «E.M.M.A.", van hier: in den korps wedstrijd op degen den 3den, in dien op sabel den 2den en indien op geweer den 2den prijs, telkens na over- kampen met de Normaal-scbiet- en scherm school te 's Gravenhage. In den wedstrijd-degen traden .op voor »E,M.M.A." sergeant De Jong, wachtmeester Vet-heijen en sergeant Pomrnerin den wed strijd-sabel, sergeant Van Rossum, wacht meester Verheijen en sergeant Pomrner; in den wedstrijd-geweer, sergeanten Van Ros sum, De Jong en Simons. - De uitslag der personele wedstrijden is nog niet bekend. De nieuwbenoemde 2e luitenants der ca- vallerie jhr. .I. H. A. P. von Schmidt auf Al- tenstadt en J.-D. Ninaber worden, naafloop der groote manoeuvres, voor den tijd van zes maanden gedetacheerd bij de Rijschool hier, ter voltooiing hunner rijkunstige op leiding. Programma van het buitengewoon concert den leden der Sociëteit Amicitia aangeboden door HH. Officieren van het le Regiment Huzaren in garnizoen te Amersfoort en te geven door de kapel van dat korps, onder directie van den heer H. Kareis, op Donder dag 12 Augustus 1897, des avonds te acht uur 1. Honeymoou-marsch O. Rosey. 2. Ouverture „Die lnatigen Weiber vou Windsor"O. Ntcolai. 3. „Houy soit qui mal y pense", ScherzoR. Völlstedt, 4. Troubadour waltz O. Sabathil. 5. Fantaisie de l'ojiéra „Mignon" Amb. Thornat 6. Ouverture der komiscben Ope rette „König Mydas" R. Eilcnberg. 7. Le trompette joyeux,introduction el polka. Solo pour piston H. Kareis. 8. Scotch wedding march O. Christen, 9. Muzikaal-Historische potpourri van het le Regiment Huzaren, naar mo tieven van kolonel J. A. Ort H. Karets. 10. Marche russeL. Ganne. lu den uacht van Donderdag op Vrijdag is ten nadeele van A. van E., aan den Leus- derweg, een partij waschgoed gestolen. Een der schildwachts aan de Int'anterie-kazerne heeft verklaard 's ochtends tegen 4 uur twee vrouwen «bezig" te hebben gezien, naar welke dames de politie thans ijverig onderzoek doet. Een broodbakkerij te Baarn, voor welke verleden jaar vruchteloos f4000 werd ge boden, is verleden week in het openbaar verkocht voor f1875 en voor die som toe gewezen. Een poes te Baarn aldus deelt de Baarnsche Ct. mee beeft verleden week een heel vreemd jonkje gekregen. Het is er maar éen, maar toch zijn het er haast twee, daar het diertje geboren is met eenige dubbeltallen van ledematen aan éen romp. Zoo heeft het acht pootjes, twee vóór, vier achter en twee op den rug, twee staarten, twee tongen'en twee neuzen. Het wonderdier is op sterkwater gezet. De collecte voor het «Fonds voor den ge- wapenden dienst in de Nederlanden" heeft te Hoogland opgebracht het kapitale bedrag van f4 (zegge vier gulden)-! De Gemeenteraad van Zeist heeft besloten, na gehouden overleg met den districtsschool opziener, den heer G. F. Kruse, hoofd der school te Austerlitz, over te plaatsen naar Bij het 5e regiment infanterie is bevorderd j «le school te Zeist, en benoem»tot onder tot le luitenant de 2e luitenant II. Meywert van het korps. Do bij liet 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2e luitenant H. P. van den Ham van Ileijst komt in garnizoen te Amersfoort. De jongelingen A. Q. F. Schmoutziguer, J. J. de Moor en G. W. do Boer hebben bij wijzer aan de te openen school voor meer uitgebreid Lager onderwijs, den heer W*. Mol, te Putten; tot onderwijzers aan de La gere school de heeren J. J. Kraal Jr., te Zeist, en A. Lenstra, te Deventer, en tot on derwijzeres aan die school mej. F. H. van Hennes, te Utrecht, allen met ingang van 1 September. Aanstaanden Woensdagavond om halfacht hoopt ds. De Bruin, van Apeldoorn, vóór te gaan bij de godsdienstoefening der Chr. Gereformeerde Gemeente in Volksheil. Het kan zijn nut hebben, te herinneren, dat do verkiezing voor éen lid van don Ge meenteraad in liet 3de district morgen moet tlaats hebben tusschen 8 en 5 uur en dat n verband daarmee in fabrieken en werk plaatsen weder de lijst moet hangen aanwij zende de uren waarop de stemgerechtigde tot f 42,75 per stof voor een compl. Robe Tussore en Shantungs-Pongees, alsmede zwarte, witte en kleurige Henuoberg-Zijde van 35 et. tot f 4.65 p. M. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. in 2000 versch. kleuren, desp;ns enz.). Franco en vrij van In voerrechten In hnis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zjjde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.), Zürich. het 5e regiment infanterie aangegaan de I verbintenis als adspiranl-vaandrig bij bet. Reservekader. Sergeanten K. F. Heijlen en M. F. P. Christen, van het 5e regiment infanterie, zijn aangewezen om deel te nemen aan den schiet- cursus die van 16 Augustus tot 31 October bij de Normaal-schietscliool te 's Gravenhage zal worden gehouden. Aan den milicien-korporaal A. Op 't Hof', van het 5e regiment infanterie hier, is door den Minister van Oorlog vergunning verleend om zich gedurende zijn nog overigen militie diensttijd naar Transvaal te begeven. Bij de gister en heden te Dordrecht ge houden Internationale wapenfeesten en schermwedstrijden zijn behaald door deonder- Een Belgisch geneeskundige zegt, dat geeuwen een voor de gezonheid zeer heilza me verrichting is en|bovendien een gunstigen invloed oefent bij buisaandoeningen van de keel of de Eustuchiaansche Geeuwen is de meest natuurlijke manier om de ademhalingsorganen te oefenen, daar alsdan al de bij deademhaling betrokken spieren van borst en bals in werking kornen. Geeuwen verdient aanbeveling, zoowel des morgens als des avonds, en wel met uitge- i strekte armen; de longen worden daardoor geventileerd en bij deademhalingbenoodigde spieren versterkt. Bij wijze van gymnastische oefening wordt geeuwen met goed gevolg toegepast bij keel- en oorziekten. Het moet

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2