Stadsnieuws. Gedeputeerde Staten hebben op het adres des heeren Meibergen gunstig beschikt en zijn toelating als Raadslid bevolen op grond dat daar door het ie stembureau een stem biljet is goedgekeurd waarop achter den naam van den candidaat Ten Gate een bij voeging geplaatst is, welk biljet van on waarde had belmoren verklaard te zijn, op grond, dat volgens art. Si) der Kieswet van onwaarde zijn de stembiljetten, waarop an dore bijvoegingen zijn geplaatst. Op dit stem biljet is «le naatn Vixseboxse zwartgemaakt, zoodal beide candidaten Meibergen en Vixse boxse weder een gelijk aantal stemmen ge acht moeten te hebben, verkregen, en Mei- borgen, als oudste in jaren, «le verkozeneis. Wat het eigenlijk bezwaar van den heer Meibergnn betreft, beslisten Gedeputeerden, echter, dat dn Raad liet stembiljet, waarbij op den heer Meibergen, vóór wiens naam o.a. het witte stipje in het stemvak met een paarse kleur is ingevuld, op grond van art, 89 in verband met art. 77 der Kieswet, als heb bende de aanwijzing van de candidaten op een andere wijze plaats gehad dan is voor geschreven bij laatsgenoemd artikel, terecht van onwaarde heeft verklaard, daar toch door het aanduiden van een candidaat op stembiljetten op die wijze als hier heeft plaats gehad, de stellige bepaling van art. 77 der Kieswet, die uit haren aard geen andere dan letterlijke opvatting toelaat, niet is nagekomen en zoodanige aanduiding mede in «Ie stryd moet worden geacht met den geest der Kieswet, welke zooveel moge lijk 'het, geheim der stemming wil gewaar borgd zien en die goede bedoeling zou worden verijdeld indien den kiezer in «ie wijze van aanduiding zijner stem op het stembiljet vrijheid werd gelaten. liet hoofdbestuur van den Nationalen Zui- dcrzeeboml heeft een reeks vragen gericht aan de leden der Zuiderzeevereeniging, die van den Zuiderzeebond en allen, die liet vraag stuk «Ier afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee willen helpen oplossen, ten ein«le de meeningeri van deskundigen te leeren kennen over de directe en indirecte voordeel- en van den afsluitdijk. De uitkomsten van dit onderzoek zullen door den druk openbaar gemaakt en aan de Rege'ering medegedeeld worden. Te Terneuzen zijn door het stijgen der brood prijzen eenige werklieden op het denkbeeld gekomen, een coöperatieve volksbroodbakke- rij op te richten. In een gehouden vergadering wera daartoe besloten. Zestig aanwezigen verklaarden zich terstond bereid, toe tc treilen. Door het plaatsen van aandeel en van fit a IT> zal men trachten het bénoodigde kapitaal bijeen te krijgen. Door het Nederlaudscli Onderwijzers-Ge nootschap en don Bond van Ned. Onderwij zers is bij II. M. de Koningin-Regentes een adres ingediend, onderteekend door 109 per sonen bij liet openbaar Lager onderwijs werk zaam als een betuiging van adhesie aan het in Januari door die vereenigiugen ver zonden adres ter verkrijging van een Rijks- pensioen voor weduwen en weezen van open bare onderwijzers. Dit adres was geteekend door 87f>2 ouderwijzers, zoodat het aantal handteekeningen thans gestegen is tot 8801. liét bestuur van de Véreomgiiig »£)e Mid denstand' te 's-Gravenhage heeft zich met een adres tot «len Minister van Financiën gericht, om zijn diep leedwezen uit te spreken, dat het up 14 tot 17 September j. I. te Delft gehouden internationale congres «Ier coöperatieve vereenigingen door den Minister met een redevoering is geopend. WiMir tie in vloed van il<; werking dor coöperatieve vereenigingen in liet algemeen on (lie der coöpe ratieve vcrbruikgvercoiiigingon in het bijzonder, door heel den neringdoenden stand wordt gevoeld wenscht bet bestuur nis zijn overtuiging uit te sproken, dat sedert do wetten betreffende de coöperatie worden Overtreden of bleken niet moer te kunnen worden nageleefd, liet bedrijf der neringdoenden gevoelig werd getroffen en dnt er geene verbetering is te verwachten zoolang de wetgever niet overgaat tot een herziening tier bier bedoelde wetten. Het bestuur wijst op een uitlating in eeu geschrift \an jhr. rar. \V. H. 'ie Savornin Lohm.it), noorden Minister in het tijdschrift De Economist, jaargang 1807, aangekondigd, welke uitlating als volgt luidt „Do tusseiieuhana (of tiisschoiihandcl) dngtoekent van den tijd, toen niet meer ieder voor zijn bonoo- dighoden zorgde en het voordecligcr werd te gaan prcduceereo, niet wat men zelf, maar wnl anderen uoodig hadden". Deze woorden vonden instemming by den Minister, liet bestuur vraagt evenwel of het tot de roeping van ambtenaren, officieren en andere hooggepiantsten behoort te „produeeeren" wat men zelf en wat anderen noodig hebben, om den tus8chonhandel te doen verdwijnen en nis coö peratie diens plaats in te nemen. En tot die vraag bestaat, mud de meoning van het bestuur, to meer roden, waar het bestaan van duizenden medeburgers dreigt vernietigd te worden, wat in het nadoel zal zijn van de gemeenschap en van het vaderland. Verder wordt er op gewezen, dat drie leden van het tegenwoordig Ministerie ill. de heeren Goe man Borgesius, Lelv en Jansen lid zijn van «ie coöperatieve verbruiKsvereoniging „Eigen Hulp" te 's-Gravenhuge, „welk feit aanleiding zou kunnen geven om hot vermoeden te opperen of die raads lieden der Kroon hunne verplichting tegenover de gemeenschap zich we) volkomen bewust zijn." liet bestuur zag in het openen van vermeld con gres door den Minister het sanctionecrcn vnnrcgce- ringswoge van liet streven der coöperators, hetgeen huns orach tens het congres „niet nnders kan zijn dan een verheerlijking van een streven, dat den tua- schenhandel bedreigt en moet uitloopen op een omverwerping der bestaande wannehappolijke ver houdingen, die zoo anderen dat wilden bewerken, door lien rechter zouden worden gestraft". De ambtenaren «Ier Staatsspoor, met name de stationschefs, adjuncten, assistenten, tele grafisten, klerken en controleurs, zullen van een model uniformpet voorzien worden, on geveer van hetzelfde model als «le nieuwe officierspetten bij dc landmacht in gebruik. Zou nu ook bet tijdstip aangebroken zijn, dat de dienstdoende stationschefs en assisten ten in uniformkleeding gestoken worden, op dat deze spoorwegambtenaren bij een druk reizigersverkeer meer prestige kunnen uitoe fenen en voor het publiek spoediger te her kennen zijn De Staatsspoor kan in deze een voor beeld nemen aan de Hollandse he Spoor, waar alle ambtenaren uniformkleeding dragen. Maar nu de nieuwe petten er zijn, zal ook geen enkele trein meer te laat aankomen en dus geen enkele aansluiting meer worden gemist. Verleden Woensdag werd te Waddingsveen een jonkman grafwaarts gedragen. De hond van den overledene volgde het lijk en toen >le dragers weder huiswaarts gingen, bleef de hond op den doodenakker en op liet graf zyns meesters liggen, waar het trouwe (lier de. hongerdood stierf. Een straatreiniger te Rotterdam is veroor deeld tot. een gulden boete of een dag gevan genisstraf wegensverontreiniging der straat. Wel een contradictio m terminis. De bekende Hendrik de Jong, 18 Augustus uit de gevangenis te Amsterdam ontslagen, is in een hotel le Arnhen% waar hij onder den naam »StaaI" logeerde, weder in arrest genomen en overgebracht naar net Huis van bewaring. Vóór ecnigen tijd bad hij op een reis van Arnhem naar Rotterdam op de stoomboot «Concordia", varende tusschen Rotterdam en Arnhem, liefdesbetrekkingen aangeknoopt met de hofmeesteres. Te Arnhem en te Velp wer den hui/.eu door hem gehuurd enz., alles onder den valschen naam »Filz". Het meisje spiegelde hij alles even mooi voor en wist van haar f48 machtig te worden, daarbij voorgevende schatrijk te zijn en eigenaar van villa's. Bij de komst der politie lag De Jong te bed en moest door den hotelhouder gewekt worden. Zeer kalm ging hij met dezen mede. Op een aansporing van den schrijver der- politie, die met de rechercheurs de arrestatie volvoerde,' om wat haast te maken, gaf hij ten antwoord»ik moet mij eerst even kleeden." Bij het heengaan voegde hij den hotelhouder, bij wien hij ook vóór dien tijd een paar maal had gelogeerd, toe«tot morgen" Volgens de Arnli. Cl. had hij sedert zijn invrijheidstelling ook nog begunstigd een weduwe le Arnhem wiergehoele vertrouwen hij door het opgeven van valschen naam en qualiteit wist hij te winnen. Hij gaf vooreen lubrikantszoon te zijn, die zijn koffers in eeu hotel te Rotterdam had staan, zoodat hij op dit oogenblik zonder kapitaal was. Toen de koffers echter lang uitbleven, maakte bij ge bruik van een courantenbericht in een dei- bladen omtrent liet overlijden van een hotel portier en vertoonde hij aan de vrouw een waarschijnlijk door hem zelf verzonden te legram, waarin de hotelhouder hem berichtte de koffers niet t,e kunnen afgeven, voordat hij zelf ze had uitgezocht. Bij de arrestatie bleek, dat hij een ver zameling couranten bij zich had, waarin nogal huwelijksadvertenties voorkomen en men beweert zelfs, dat hij ook te Utrecht en te Nijmegen reeds weder connecties had aangeknoopt. De Jong en zijn nieuwe aanstaande deden uitstapjes in den omtrek, waar zij huizen gingen kijken, omdat de heer De Jong een huis wilde koopen te Velp moet hij in onderhandeling zijn geweest over den Icoop van een huis van f7000 it f8000. Bij gele genheid, dat zij te Velp waren, bood Dc- Jong zijn aanstaande een glas bier aan, dat niet heel lekker scheen te zijnalthans er werd voor een tweede glas bedankt. Toch wist De Jong de juffrouw nog een tweede glas tegen heug en meug op te dringen. Dit smaakte zoo ellendig, dat zij, op zijn raad, maar toegaf' en een grogie nadronk. Van kwaad werd het erger; de juffrouw moest zich verwijderen en werd erg onpasselijk. Men begrijpt, dat zij thans liet hare er van denkt. 't Is zeer opmerkelijk dat Hendrik de Jong juist te Arnhem weer van zich beeft doen spreken in de omstreken van die stad is Surah Juett 't laatst gezien in zijn gezel schap. Men zegt, dat misdadigers door een psy chische kracht zich onweerstaanbaar aange trokken gevoelen naar de plek waar zij bun slachtoffer lieten. Daarom doei zich de vraag opheeft Do Jong de omstreken van Arnhem doorkruist'? En in verband daarmeeheeft de justitie hem in 't oog gehouden op zulke wandelingen-? In sommige bladen wordt beweerd, dat De Jong in dronkenschap uitlatingen zou heb ben gedaan omtrent de misdaad, waarvan hij vroeger verdacht is dus met betrekking tot zijn spoorloos beide verdwenen vrouwen. Een van de inspecteurs der belastingen opende dezer dagen een besehrijvingsbiljet voor de Bedrijfsbelasting, waarop de volgende dichterlijke ontboezeming voorkwam Zeer geachte en waarde heer, 'k Verklaar u heden op mijn eer, Dat ik heb, evenals mijn wijf, Noch handel, zaken of bedrijf. Ik bid dus, zend na deez keer Nooit van deez paperassen meer. De najaarsvergadering van het Classicaal Bestuur van Amersfoort zal gehouden worden op Woensdag 29 September, in de consisto rie der St. Joriskerk hier. Alle vacaturen in de classis Amesfoort der Ned. Hervormde kerk, welke classis bestaat uit 24 gemeenten, met 27 predikanten, zullen weldra vervuld zijn. Te Nieuw-Loodsrecht doet dr. Vellenga van Kootwijk, te De Vuursche ds. Niemeyer van Jutfaas weldra intrede, terwijl naar Leusden, dat vacant wordt, de candidaat Schallenberg de toezegging van beroep aannam. Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, Bur gemeester dezer gemeente, is van zijn bui- tenlandsch verlof teruggekeerd en heeft zijn ambt weer aanvaard. Bij de ten Raadhuize gehouden verpach ting van de vier standplaatsen voor carrou sels. draaimolens, hippodromme 's en derge lijke inrichtingen gedurende de jaarmarkt, bier te houden van 20 tot 30 October, is het hoogst ingeschreven voordraaimolen op den Hof door G. Schoenmaker, te Amsterdam, voor ƒ225.25; draaimolen op de Groenmarkt door R. Botter, te Amsterdam, voor/"87.50stoom- earrousel op den Hof door A. C. Tewe, te Dordrecht, voor f 2000, en hippodrome op de Appelmarkt door G. Wolffs, te Roermond, voor 514. Ook de Mooijerstraat heeft thans haar commissie voor de Kroningsfeesten. De nieuwe cursus aan de Meisjesschool is begonnen met 135 leerlingen, waarvan 13 nieuw ingeschrevenen; die aan de Jongens school begon met 148 leerliugen. De nieuwe cursus van de Muziekschool der plaatselijke aldeeling van «Toonkunst," 0 dezer aangevangen, wordt gevolgd door 439 leerlingen in de verschillende vakken van onderwijs (73 personen). Gelegenheid tot deelneming blijft, nog open gesteld voor ben die om geldige redenen aan de oproeping tot inschrijving niet aanstond konden gevolg geven. De Thomas Scholtus-stichting, het Tehuis voor dames uit den deftigen stond aan den Soesterweg hier, zal eerlang geopend worden. Dames die in genoemd «Tehuis" wenschen opgenomen te worden, moeten boven de 45 jaren oud zijn, de Gereformeerde belijdenis zijn toegedaan en jaarlijks f300 storten in handen van Regenten. President-regent van het «Tehuis" is ds. M. J. Bouwman, emerituspredikant tc Utrecht. Zooiets kan te Amersfoort niet plaats hebben. Ofschoöh de Gemeenteverordening te Haaks bergen het hebben van mestvaalten bij de huizen verbiedt, waren er in een doel van genoemd dorp altijd nog rneuschen, die een plaatsje voor het huis een geschikte stee voor een hoop mest achtten. Men zag dat door do vingers, dewijl aldaar zeer weinig passage was. Nu or echter eenige gevallen van typhus te Haaksbergen voorkomen, zal aan de verordening streng de hand worden gehouden en moeten de mestvaalten voor de huizen worden opgeruimd. Te Amersfoort zal men den put nimme. behoeven te dempen als het kalf verdron ken is. In de jongste vergadering der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst" zijn als Bestuurs leden herkozen do heeren 1. M. J. Hoog en Jos. M. 0. Haak, die periodiek moesten al treden, en is gekozen tot lid van het Bestuur, in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer II. W. A. van den Wall Bake, jhr. W. H. J. van de Poll. „Ons Huis", hot gebouw der plaatselijke Toynbcc- vcrocniging, is gisteravond heropend. De 9iniuikvo| met mooie platen en fraaie land kaarten goilwijecrordo en nu van zeer doelmatige gordijnen voorziene lokalen waren goed gevuld zoo wel met de trouwe bezoeksters en bezoekers van het vorige jaar als niet een groot ounlul nieuwelingen, die zieh allen aanmeldden voor het lidmaatschap. Een niet genoeg Ie prijzen verbetering is liet, dat in dc leeszaal, waar door do mildheid van leden on uitgevers behalve boeken en tijdsohrifton een groot aantal dag- en weekbladen voorhanden is, voortaan sleciits vrouwen en mannen boven de 19 jaar toe gang bobben, zoodot daar niet langer jongens en meisjes de lezeressen en lozers kunnen hinderen en er thans gelegenheid is tot eeu rustig gesprek over onderwerpen van den dag. In zijn welkomstwoord wees d^heer Hooykaas op het'nut der cursussen, die reeds hedenavond aan vangen en voor welke zich reeds zeer velen hebben aangegeven. De deelneemsters en deelnemers zullen mettertijd zelf ervaren hoe goed het is, het op school geleerde .c hebben onderhouden en te hebben uit gebreid. Vooral de populair-wetenschappeliike voor drachten, hoofdzakelijk des Zaterdagsavonds te hou den, kunnen in deze veel nut doen. Moge „Toynbee" groeien en bloeien tot heil van Amersfoort. Sedert een kleine veertien dagen bivak keert in de open lucht naast de houten manége op de Veemarkt een vroeger in het «Kinder huis" gehuisveste bijna 52-jarige vrouw met haar ruim 45-jarigen zoon, een oppassenden knaap, werkzaam in de tapijtfabriek. De moeder heeft daar zooiet-s wat zij een bed noemtde jongen zoekt 's nachts een kar op om daarin te rusten. Het geheel is een toonbeeld van ellende, welke nog verhoogd wordt door de lieve straatjeugd en meedoo- genlooze grappenmakers. Velen hebben reeds getracht den knaap tot zich te trekken en hem? hetzij in een der particuliere opvoedingsgestichten, hetzij in Rijksdienst te plaatsen, opdat ook hij niet geheel ten gronde ga. De moeder weigert echter steeds, daartoe haar toestemming te geven. Aan den anderen kant gaat het niet aan om haar, die er het op toelegt door de Gemeente te worden gehuisvest en onderhouden en die dit vooral niet waardig is, op stadskosten uit te besteden. Intusschen zijn maatregelen genomen die een eind maken aan de soms walgelijke too- neelen, die bij de manége worden afgespeeld. Het schamele huisraad is in bewaring ge nomen en aan de betreurenswaardige vrouw wordt nachtverblijf verstrekt door de politie. Den werkman G. G. overkwam gisteroch tend het ongeluk, toen hij aan de Zeeppoeder fabriek des heeren Pleines een vracht planken droeg, te vallen, met het gevolg-dat zijn been dermate gekneusd werd, dat heelkundige hulp moest worden verleend door den heer Morren. De vereeniging «Broederschap", afdeeling van den NederlandscheSchutterij-Kaderbond (beschermheer majoor-commandant A. M. Tromp van Holst) heeft besloten een natio nalen schietwedstrijd uit te schrijveh met het cilinder-geweer en de buks. Deze wedslrijil zal in de maanden Decem ber 4897 en '1898 worden gehouden in de Concertzaal van het café De Arend, welke lokaliteit zich daartoe bijzonder leent. Binnenkort zullen meer bijzonderheden medegedeeld kunnen worden. Amersfoort, in het centrum des lands zeer gunstig gelegen, zal ongetwijfeld op een druk bezoek kunnen rekenen. Programma der muziekuitvoering, a. s. Zondagmiddag om twee uur te geven op bet terras van Amieitia door hot stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de beer G. K. G. van Aaken. 1. Hoclizeitsmarzch uus „Eiu Som- Mendelssohn- mcrnachtstrauin"Bartholdy. 2. Ouverture zura Drama „Hamlet" Niels W. Gcule. 3. „Lustige Briiilor", Walzer Vollstadt. 4. Fantaisie de l'opéra „La Traviata" Verdi. 5. Ouverture „La Sirène" Au lier. 1«. „Alia Stella Gonfidentn", RomanceItaubaudi. „La Tzigane", Mazurka Ganne. 7. „Die Kaiserparado"Uilenberg. I Introduction. Anmnrach dor Truppen 3 Dio Kavallerio 3 Dio Artillerie 4 Trommlur nnd I'foifor Die Infauterio. Delilii- Marsch 0 Aokuuft des Kuiser» 7 l'arnde Marsch. a Infauterio, b Kavul- lerie und Artillerie. Finale. (le uitvoering.) 8. Potpourri aus der Oper „Der Vogelhandler"Zeiler. Kolonel W. L. «le Petit, commandant van het 5e regiment infanterie, is hier terugge keerd uit Noord-Brabant, waar bij als scheids rechter optrad bij de manoeuvres der 3e disvisie, en heeft het bevel over zijn korps weder aanvaard De adspiranten-vaanrlrig G. W. de Boer en J. J. de Moor, van het 5e regiment in fanterie, zijn door «len regiments-commandant bevorderd tot reserve-korporaal. De jongeling J. van der Beek beeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbin tenis als adspirunt-vaandrig voor het Reser ve-kader. De bij het 5e regiment infanterie gede tacheerde cadetten van de Kon. Militaire Academie endeleerlingen van den Hoofdcursus en de b(j het 4e regiment veld-artillerie ge detacheerde cadetten vertrokken heden met verlof om op 1 October de lessen aan ge noemde inrichtingen van onderwijs te her vatten. Korporaal J. Grader, leerling vun den cursus van het 5e regiment infanterie, is aangesteld tot sergeant-titulair.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2