Stadsnieuws. Marktprijzen. Advertentiën. teg'-n «Ie achterlijkheid van «ie Grondbelasting. Hut eindresultaat is. dat wij op ditoogen- blik leelük in de achterhoede zijn geraakt. Volgens de beschouwingen van den Minister van Financiën, nu een jaar geloden, moesten wij om dezen tyd van 1897 reeds in kas hebben gekregen i'79 854 504 en wij hebben pas 173 427 138 ontvangen, dat is 16427 300 benode:' de raming, terwijl einde Augustus 1890 reeds 170 582 536 geïnd was, zoodat we ook in dat opzicht 13 155398 te kort hebben. Dat is niet bemoedigend en het is nu reeds als b'ynaonmogelykte beschouwen, dat de vier maanden van het jaar die ons nog resten, den achterstand zoover zullen inhalen, dat zij het tekort van O1/-» millioen zouden kun nen dekken en nog een surplus waarop altijd gerekend wordt bezorgen. De nieuwe Minister van Financiën zal dan ook in zijn aanstaande millioenenspeech niet al Ie optimistisch kunnen wezen. De herdenking van den op 20 September 1097 gesloten Vrede van Rijswijk werd in die gemeente gisteren kerkelijk gevierd. D*. J. Vorwey hield een herinneringsrede, terwijl daarna'een toepasselijk gedicht van dr. E. EauriHard werd gezongen De Eerste kamer der Staten-genemal zal reeds morgenmiddag om huif vier haar eerste vergadering in het niemve zittingjaar houden. Hij don Minister van Rinnenlandsche zaken bestaat het voornemen, aan het leerplan der Rijksnormaallessen uitbreiding te geven in dien zin, dat, onder de rubriek: «gezond heidsleer en physiologic" óok lessen worden gegeven in de physiologische invloeden van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam, en hun gevolgen ten opzichte der maatschappelijke toestanden. Een onderzoek wordt ingesteld. Het plan bestaat, de zaak zóo te regelen, dat reeds bij den aanvang van de cursussen der Rijks normaallessen iii 1898, met die vakken kan begonnen worden. Volgens de Haagsche bladen zal de oud- Minister Seylïardt spoedig zijn weuschen be vredigd zien. Aan het Ministerie van Oorlog zou nl. reeds een wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienst plicht in bewerking zijn. van eenvoudigen aard en niet omvat tend een reorganisatie «Ier levende strijd kracht;». maaralleen hetgeen melde invoering van persoonlijken dienstplicht in onmiddellijk verband staat De talryke Nederlanders, die aan rywiel- sport doen, zullen zeker met. groote belang stelling hebben gelezen, «lat de regeering het onalgedaan gebleven wetsvoorstel lot hefling eener Rijwielbelasting heelt inge trokken. Uit dit bericht volgt echter nog geenszins, dat «le tegenwoordige Minister van Financiën heelt afgezien van het heffen dier belasting. Nog altijd toch staat in de nieuwe wetop do Personeele belasting ouder de grondslagen, naar welke deze geheven wordt, als 6e ge noemd rijwielen". En art. 31 dier wet schrijft voor: »De belasting naar den zesden grondslag wordt nader hij de wet geregeld". De Minister van Financien is dus gehouden in plaats van het ingetrokken ontwerp, een ander voorstel voor te dragen. Uitstel staat dus hier nog niet gelijk met afstel, tenzij Minister I'iei'son mocht voorstellen uit de wet op de Personeele belasting den 6en grondslag en dan ook artikel 31 te schrappen. Dan kan hij volstaan met het behouden van een enkel artikel uit het ontwerp van zyn voorganger, die naar wij herinneren de Rywielbelasting afzonderlijk wilde regelen, afgescheiden van de Personeele belasting, en iri zijn voorstel dus tevens de schrapping der genoemde woorden had opgenomen. Wij herinneren nog, dat die zesde grond slag in het ontwerp van minister Spreo- ger van Eijk niet voorkwam, maar door de Kamer er werd ingebracht door de aanne ming van het amendement der hueren Rut- gors van Rozenburg c. s. Uit de millioenenrede zal men wellicht omtrent de voornemens des tegenwoordige» Ministers zekerheid erlangen. De Nederl. Fabriek van geconcentreerde Voedingsmiddelente 's-Gravenhage, wier pro ducten zich nok hier ter stede in een wel verdiende populariteit mogen verheugen, heeft op de tentoonstelling te Brussel een dubbele onderscheiding behaald. Zij verwierf voor haar «Hygea-Kinderraeel" niet alleen een gouden medaille, in de sectie «Voedings middelen," doch ook een der weinige zilveren medailles in de afdeeliog «Hygiene." De beteekenis dezer bekroningen voor deze jonge Nederlandsche industrie klemt te meer, wijl zij. beantwoordend aan de gunstige verwach tingen (mede gebleken uit tal van genees kundigen attesten), op een internationale tentoonstelling moest, on met vrucht kon wedijveren met «ie bekende buitenlandsche fabrikaten die sedert jaren onze inurkt over stroomd). Een gouden ambtsfeest van een journalist is een zeer groote zeldzaamheid. Een bijzon der voorrecht mag het dus heeten voor den heer lierman Heijermans te Rotterdam, dat hij binnen weinige dagen, op 1 October, hoopt te beleven, 50 jaar als redacteur verbonden te zijn aan de Nieuwe Rotter damche Courant. Tol zijn werkkring behoorde o. a. hot bij wonen van congressen, feesten en plechtig heden in binnen- en buitenland en ontelbaar zijn de verslagen van zijn hand. Nog op dit oogenblik werkt de nestor der Nederlandsche verslaggevers inet even groote activiteit en toewijding als voorheen. Als bewijs, dat door het groot overcom pleet van ambtenaren voor het binnenlandsch bestuur in Ned-Indië, vele ouders huiverig zijn hun zonen voor die betrekking te doen opleiden, diene, dat Zich thans aan de Indi sche Instelling te Delft tot dusverre slechts tien studenten lieten inschrijven en meer dere niet worden verwacht. Een groot aantal jongelui, die ol' voor het eerste gedeelte voor het groot-Indisch-amb- teuaars-examen niet slaagden, 51 reeds een paar malen aan het eindexamen voldeden, zonder lot de gelukkigen te behooren, die uitgezonden konden worden, hebben de studie opgegeven en trachten elders een betrekking te vinden. Hoe voorzichtig reizigers zijn moeten in den trein uit een zekere vertrouwelijkheid aan onbekenden papieren ter inzage tege ven, on dervond Vrijdag een jongmensch, dat uit Sak sen niet den trein van ruim 8 uur te Zevenaar aankwam. Dit jongmensch, in Holland een be trekking willende zoeken, was na'uurlijk van een reispas voorzien. In een gesprek met een zijner medereizigers liet hij dezen zijn pas zien, doch deze maakte van de gelegenheid, dat het jongmensch bezig was den trein te verlaten, gebruik om met de hem niet toe- belioorende pas de wijk te nemen. Men kan zich «Ie verlegenheid van den gedupeerde voorstellen, terwijl van het gestolen paspoort misbruik kan gemaakt worden. „Henneberg-Zijde," alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van 35 ct. Uit 14.05 p. Meter eflen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qua!, en 201X) verseh. kleuren, dessins, enz.) Franco en vrij van invoerrechten in huis. Stalen omme gaand. Dubbel briefporto naar Zwitseand. Zijde-Frlrieken G. Henneerg, (k. &k. Hoflever.), Zürich. In verhand met liet verbranden der ten toonstelling te Arnhem is daar ter stede onder verdenking van moedwillige brandstichting aangehouden een der exposanten, een han delaar in muziek-instrumenten, nabij wiens étalage in het hoofdgebouw de brand het eerst is waargenomen. Naar de Echo verneemt, is de weduwe, die door de Jong voor ruim t" 18 werd op gelicht, uit Arnhem naar onbekende oorden gevlucht, waarschijnlijk uit vrees voor wraak van de zijde van De Jong, zoo hij eens op vrije voeten mocht worden gesteld. De spoedige aanhouding van De Jong is te danken aan de Rijks-detectives, die De Jong voortdurend in het oog hielden sinds hij in August us uit de gevangenis werd ont slagen. Ds. G. Mans velt, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente hier, is beroepen bij die kerk te Apeldoorn en Het Loo. Aanstaanden Zondagavond zal het gaslicht in de Sint Joriskerk hier op eenigszins fees telijke wijze in gebruik worden gesteld. Naar inen ons meedeelt, zijn dé plannen voor het nieuwe station thans gereed en zal zoo spoedig mogelijk met de uitvoering wor den aangevangen. Zijn wij goed ingelicht, dan is tevens in menig opzicht voldaan aan het billijk ver langen van den Amersfoortschen handel en is het rnogen gelukken, alsnog tal van voor het publiek gunstige wijzigingen in de plan nen aan te brengen. Belanghebbenden maken wij er opmerk zaam op, dat de avondtrein van 40.09 (spoor- tijd) van bier naar Utrecht niet meer loopt en dus de laatste gelegenheid om daarheen te vertrekken weder is per trein van 9.31. De plaatselijke commissie inzake het aan H.M. de Koningin-weduwe, Regentes van het Koninkrijk, als teeken van dank baarheid voor H.D. goede zorgen in het waarnemen van Hare gewichtige be trekkingen ais Regentes en Voogdes, aan te bieden Nationaal huldeblijk ver zoekt ons te berichten, dat zij voorne- me is is op 15 October a. s. haar inza melingen te sluiten en dat zij allen, die alsnog daarvoor wenschen bij te dragen, uitnoodigt hun bijdrage of de toezeg ging daartoe vóór dien datum te zenden aan aan den Penningmeester, oen heer E. L. H. van Lanschot Hubrecht, gep. luitenant-kolonel, Beukenlaantje al hier. Sedert Donderdagmiddag hebben zich nog geconstitueerd als straat-commissiën voor de Kroningsfeesten: de Hof, het Havik, de Bloemendalsche binnenpoort en het Bloe mendal tot de Teutstraat. Voor de Utrechtschestraat enden Utrecht- schenweg, de Langestraat van Kamperbin nenpoort tot Varkenmarkt en voor de Groote Haag zijn voorloopige commission gevormd, die vermoedelijk nog in den loop van deze week zullen overgaan in definitieve. Later, als alle commission voorgoed zyn saamgesteld, zullen we de namen der leden vermelden. Volgens de Staastcourant is dr. A. J. A. Prange, leeraar aan het Gymnasium en de inrichtingen van Middelbaar onderwijs hier, thans eindelijk door den Minister van Kolo niën ter beschikking gesteld van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-lndie, om te worden benoemd tot leeraar bij het Middelbaar onderwijs daar te lande. Aan de Java-Bode van 27 Juli ontleenden we het bericht, dat dit zou geschieden. Zeer zeker heeft de «bekwame spoed waarmede men in Den Haag gevolg gaf aan het telegraphisch verzoek om uitzending van dr. Prange de Hoogere Burgerschool hier weder aardig in ongelegenheid gebracht. De bronzen druag-inedaille met loffelijk getuigschrift is bij Kon. besluit toegekend aan den stukrijder 2e klasse H. Chr. Schip- po's, van het 4e regiment veid-artillerie bier, wegens de door ons indertijd vermelde met levensgevaar volbrachte redding van een kind uit de Flierbeek, op 27 Juli j.l. Aau de firma Berns Co. hier, eerste Ne derlandsche Zeeppoederfabriek is binnen een jaar tijds de derde bekroning te beurt gevallen vóórhaar trouwens algemeen gunstig bekend fabriekkaat. Vermeldden wij onlangs, dat de firma te te Dordrecht bekroond werd, thans komt het bericht dat zij ook te Brussel een zilveren medaille behaalde. De pachter der standplaats van het hippo drome op de Appelmarkt heeft niet f544 te betalen, gelijk in ons vorig nummer werd meegedeeld, doch f211. Wat in ieder geval toch nog heel wat vooi'deeliger is voor de Gemeente dan vroe ger, toen geen inschrijving werd gehouden. Aan.het verslag der plaatselijke at'deelingvan „Toonkunst" ontleenen we nog het volgende De Rekening over 1896/97, in ontvangst groot f827.05, in uitgaaf f 856.07'/i» wees een tekort aan van f29.021/*de Begrooting voor 1897/98, berekend op het lager cijfer van leden (14 vielen af, grootendeels door vertrek uit de gemeente, terwijl tot dusver slechts 3 nieuwe leden zich aanmeldden) laat slechts een bedrag van f 150 over voor uitvoeringen in het a. e. seizoen. Op 1 Mei waren ingeschreven101 leden van de afdeeling, van welke 12 afschrijving verzoch ten, en 56 medewerkenden in de Zang vereen i- ging, van welke 3 zich voor afschrijving hebben aangemeld. Aan het einde van hot vereenigings- jaar bleven ingeschreven 87 leden van de af- deeling en 51 koorleden. Drie vierde van de afschrijvingen geschiedde wegens vertrek uit de gemeente. Aan de Muziekschool waren op 1 Maart 1897 ingeschreven 157 leerlingentegen 138 leerlingen in 1896. De commissie, die sedert de oprichting der school onveranderd werkzaam bleef, lijdt een gevoelig verlies door het vertrek van den voor zitter, den heer H. W. A. van den Wall Bake. De Zangvereeniging gaf in den loop van het vereenigingsjaar twee uitvoeringen met bege leiding, voorbereid en geleid door den heer M. W. Petri. Als commissaris der Zangvereeniging trad weder op jhr. J. A. Sandberg. Het kosteloos zang-onderwijs aan onvermo gende kinderen, gegeven door de onderwijzers H. C. den Hartog (Beekstraat; en A. Veen (Ko ningstraat) werd bijgewoond door 140 leerlin gen, waarvan 83 in de Beekstraat. Lust en ijver van de leerlingen blijven zeer te roemen. Aan geldelijken steun blijft deze nuttige inrichting echter nog steeds groote behoefte gevoelen. Belangstellenden verwijze we naar de ad vertentie omtrent de specialiteiten-voorstel ling, aanstaanden Donderdag in Amicilia te geven. Tot vaandrig bij het 5e regiment infan terie zijn alsnog benoemd de reserve-ser geanten J. W. van der Valk, A. J. A. Bake en E. Hottinga, van het korps. Tot reserve-sergeant zijn bevorderd de reserve-korporaals J. W. H. Nicolai, G. F. Merz en A. J. Ultee; tot reserve-korporaal is aangesteld de adspirant-vaandrig S. S. Gallée. Onder commando van kapitein A. J. Ebeling en mede-geleide van,.3 luitenants vertrekt mor genochtend weder een compagnie van het 5e regiment infanterie ter sterkte van 100 onderofficieren en minderen naai- de Leger plaats bij Oldebroek om daar deel te nemen aan de oefeningen der vesting-artillerie. De compagnie keert morgenavond hier in garnizoen terug. Dr. D. Romeijn, officier van gezondheid ■Ie klasse van het 4e regiment huzaren hier pas teruggekeerd van zijn reis naar Rusland' wordt met ingang van 4 October voor den' tijd van 3 maanden gedetacheerd iu de Le gerplaats bij Oldebroek. Konden wij Donderdag meedeelen, dat de levering der iburages voor de paarden der bereden korpsen in dit garnizoen in het tijd- vak van 4 November 1897 tot 34 October 4898 onder het gewone voorbehoud was ge gund aan de firma H. Gerritsen, thans kun nen wij berichten, dat zij bedong voorhooi f 0.399, stroo f 0.349, haver (ini.) f 0.739, ha ver (buitenl.) f07.29, alles per 40 Kilogram. De andere gegadigde, de heer Vroomans te Amsterdam, schreef in voorhooi f 0.423 stroo f0.328, haver f0.76. Voor de levering van turfstrooisel in het zelfde tijdvak zijn geen inschrijvingen inge kopt) en. De Soester messentrekker die in den avond van 2 Agustus na afloop van het vuurwerk in het Wilhelmina-park te Baarn twee oude lieden uit Eemnes zonder eenige aanleiding te lijf ging en verwondde, is door de Recht bank te Utrecht deswege veroordeeld tot 8 maanden gevangenistraf. Jongens-logica. Een aardige knaap kreeg dezer dagen van een onzer kennissen een peer en zette er, zooals aan jongens eigen is, onmiddellijk zijn tanden in. De gever meende den knaap te moeten wijzen op de onverteerbaarheid van de schil alsof een jongen daar rekening mee houdt en vroeg of hij de peer niet eerst moest schillen, doch kreeg lluks ten antwoord «Neen, meneer, dan wordt ie zoo dun". Historisch. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, W ij kbezoekerg en B e 1 a n g s t e 11 e n d e n zal het Centrval- bureau DINSDAG den 7 SEPT., 'smiddags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen dagelijks tot 12 uur inlichtingen bekomen bij den Secretaris-Boekhouder G. F. MEZGER. Zuidsingel, 273 Amersfoort, Vrijdag 17 September 4897. Appelen f2.a f 5.Peren f 2. f4. Zanaaardappelen f 4.60 a 12. Hoen dereieren f4.a f4.50 Eendeneieren CO.— a f0.— p. 100 st. Boter I 4.— a f4.25 p. k.Kippen 10.60 a 180.— Kuikens fl.a t 4.20 Piepkuikens f0.20 a f0.40 Ganzen f0.a fO. Eenden f0.60 a f0.90 Hazen 10.— a f0— Wilde konijnen f0.— a f0.— Tamme konijnen f 0.30 a f 0.90 p. st. Dui ven f0.30 a f0.50 p. pilar Zeugen f35 a f 50. Biggen fG.a f40.— Schrammen 112.i'i 1' 22,Vette koeien fi'i fGuste koeien fa f Kalf' koeien fa f Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—a 1' Aangevoerd waren ongeveer 420 heet. Ap pelen, 90 heet. Peren, heet.. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zandaardappelen, 44000 st. Hoendereieren, 4500 kilo Boter, kilo Mar garine, 45 zeugen, 30 biggen, 30schrammen. 355ste TA A T&L, O T E it IJ. VIJFDE KLASSE. (Eerste week). Trekking van 46 Sept. (700 loten). Ten kantore vari den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f70. 4934 4982 45006 en 15175. Te zarnen 4 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4514 4538 4940 49«8 9581 1330415068 15071 15085 15116 15456 154651519045294 en 20056. Volgende trekkingen geschieden2124, 27—30 September, 4, 5 en 7—9 October. Behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f tOOOof hooger en de premie van f'3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn ingebleven de navolgende prijzen: 4 van 1100 000, 1 van f25000, 1 15000, 1 van 10000, 4 f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 44 van f4000, 46 van f400,48 van f200, 129 van f100 en 3032 van f70. Getrouwd J. KERKHOFF en ALEIDA MODDERMAN die, ook namens wederzijdsche familie, dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 16 Sept. '97.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2