Maandag 27 September 1897. No. 4705, 46e Jaargang. VERGIFT. Binnenland. PHOENIX BROUWERIJ. H, MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Oitgave Firma A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post ƒ4.15. Advertentiön 1—G regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOETEGRACHT 5 6 Tolephoon 19. Wielrijden voor vrouwen. Dezer dagen gaf de heer D. Tuinstra, arts te Poortugaal, eenige beschouwingen ten beste over het wielrijden door vrouwen. Zij zijn zóo belangrijk, dat we meenen ze niet aan onze lezers te mogen onthouden. Ons is zegt hij, die zich in het alge- gemeen geen voorstander toont van dames- sport, tenzij deze zeer gematigd wordt be oefend ons is daartoe nog. te veel van de oud vaderlijke begrippen bijgebleven, waar door we in deze uitspanning iets onpassends en onvrouwelijks vindeniets wat het pres tige voor de vrouw in onze oogen niet ver hoogt en afbreuk doet aan de charme, waarin het aantrekkelijk beeld van het secht weib- liche" ons steeds voor oogen heeft gestaan. Ook vinden we het navolgen van dit man lijke vermaak in strijd met de positie, welke de vrouw in de maatschappij dient in te nemen, zoolang ten minste de degeneratie van het sterkere geslacht niet zoo ver is gevorderd, dat het door spo',f. geharde li chaam van de vrouw dat van den man in den struggle for life dient te vervangen, of een krachtig gespierde vrouwevuist noodig is om hem tot zijn plicht te roepen. Hij zegt niet te kunnen ingaan op de uiterst belangrijke vraag in hoever door langdurig, min of meer gebogen bewegend zitten op een klein oudersteuningsvlak, zonder vasten steun voor de voeten, eengunstigen of nadeeligen invloed op belangrijke vrouwelijke organen kan worden uitgeoefendevenmin in hoeverre ziekelijke afwijkingen daarvan door wielrijden kunnen worden verbeterd of genezen. Onderzoekingen in die richting heb ben in de medische wereld nog slechts uiterst spaarzaam plaats gehad. Op grond van on derzoekingen van dr. Mendelssohu acht de schr. echter afdoende bewezen, dal wielrijden moet beschouwd worden als een krachtige spierarbeid met een ingrijpende werking op het geheele organisme, vooral op twee be langrijke organen, nl. hart en longen. Deze physiologische beginselen, op hun practische waarde getoetst door vijf jaren lange on dervinding als zelfbeoefenaar, proefnemingen op en observatie van eigen lichaam, hebben dan ook bij den schr. de vaste overtuiging doen ontstaan dat (le lichaamskrachten onzer meisjes en vrouwen niet opgewassen zijn tegen de vermoeinissen van het wielrijden, waar de lust tot deze uitspanning zich uit in het meer en meer in zwang komende tourisme. In vergelijking met het sterkere geslacht Feuilleton. 46). De regisseur duisterde hem geheimzinnig toe: Hij is werkelijk een vanipyr. Adrian moest lachen. Maar mijn beste heer Rosier! riep bij uit, wie gelooft er nu in onze eeuw nog aan zulke baker sprookjes? Jawel, zeide de eerste acteur met een eigen aardig lachje, men noemt onze eeuw verlicht, men pronkt met geleerdheid en verstand, maar al die geleerde bollen stuiten toch eenmaal op iets, waar van zij zich vanzelf moeten bekennen, dat zij er niets van begrijpen. Oho. u hebt neiging tot het geheimzinnige, zeide Adrian, daar is wel iets voor te zeggen. Zeker, er bestaan machten waar ons incuschen- verstnnd bij stil staat, hernam Raslci met innige overtuiging, en wie daarvoor ongeloovig de schouders ophaalt en er zich boven verheven acht, noem ik een eigenwijzen gek. -- Maar om op Berger, onzen directeur terug te komen, zeide Adrian, vertel my eens, welke reden hebt u er toe, hem een vanipyr te noemen. Bedoelt u, dat hij een woekeraar is? Ja, maar dat is hij ook, want als hij ons een mark voorschot geeft, houd hij een thaler van de gage af, antwoordde Rusier, hij is een vrek en een woekeraar, maar daarom heb ik hem geen vampyr genoemd. Waarom dan Ik doelde daarmee op Gabrielle Funko, zijn gevangene. Weet ge iets met zekerheid omtrent de ver hebben zij in haar nadeeleen zwakker spierstelsel, beweeglijker hart,geringer long capaciteit, gevoeliger zenuwstelsel en daarbij de eigendommelijke toestanden, die alleen aan het vrouwelijk organisme eigen zijn. Zoo de heer Tuinstra op het punt van geestelijk arbeidsvermogen de vrouw niet gaarne achter stelt bij den man, in phy- sieke kracht is ze zeker de misdeelde, en de levenswijze draagt daartoe bij. Is de rage voor het rijwiel dan ook niet een vrouwelijke gril en dus voorbijgaande, maar dringt het zich meer en meer in de gunst onzer schoonen, laten de dames dan begrijpen, dat er een voorbereidende oefe- ningsscbool dient te worden doorloopen om aan de tekortkomingen van natuurlijken aanleg en een verslappende levenswijze te gemoet te komen. »Dan geen minachtend neusophalen meer eer den lichamelijken arbeid, geen zoeken naar iederen vorm van rust en gemak, geen donzige vertroeteling van spier- en zenuw stelsel en vooral geen vrouwelijke prenten- ties of preutschheiil op het punt van Wee ding. Maar de handen uit de mouw ge stoken en de teedere blanke vingeren niet ontziendoor dagelijksche, verdere en ver dere wandelingen, ook bij minder gunstige weergesteldheid, de kwijnende stofwisseling aangezetde spieren geoefendlongen en huid verhard voor de wisselingen der tem peratuur; het hard getraineerd voor zijn vermoeiende taak. Verder de kleeding in overeenstemming gebracht niet de streng noodzakelijke voorschriften der hygiëne. De al te weelderige lokken die het hoofd hinderlijk drukken aan de schaar van den kapper geofferd; hethooggepluimde,dikwijls gevoileerde hoofddeksel, dat door zijn geringe stal liteit het rijden bemoeilijkt, door een licht vaststaand stroohoedje of barret ver vangen vóór alles het borstomsnoereude pantser dat de ademhaling bemoeilijkt en maag en buikstreek zoo jammerlijk drukt, en op zichzelf reeds voldoende is om het wiel rijden voor dames als een schadelijke lichaams beweging te verbieden, aan den wand ge hangen en de buste in een wijde blouse ge stokenhet langt onderkleed, dat niet alleen onveilig is, maar ook door zijn windvangen- de eigenschap den arbeid aanmerkelijk ver hoogt, door een korte wijde pantalon vervan gen het voetje in een wijd model schoei sel gestoken en verder alle snoerende, taile- vorinende en kunstmatige veerkracht gevende geheimmiddelen van het damestoilet aan de voeten van de godin der sport, neergelegd. „Dan tenminste zijn twee hoofdgrieven weg genomen, die volgens onze meening het veto van denconseiencieusen medicus motiveeren, wanneer hij het hedendaagsche wielrijden onzer dames veroordeelt. Dan wordt de weg ingeslagen waarop de gewillige natuur, die geen plotselinge overgangen duldt, maar voor geleidelijke met de benoodigde krachtenge- schiktheid voor zwuren spierarbeid kan be giftigen dan kan er in verloop der tijden ook echt sportbloed in het vrouwelijke or ganisme worden gekweekt en een geslacht van wiel rijdsters in het leven worden geroe pen, waaraan het medisch verbod is opgehe ven. voorzoover het nl. betreft de algemeene conditie van het lichaam. »Intusschen laten we hopen, dat het al vermogend rijwiel niet dezen revolutionnairen invloed met een nasleep van niet te over- ziene gevolgen in de vrouwenwereld tenge volge zal hebben. Laten onze dames haar gevoel voor en belangstelling in dezen beslist manlijken tak van sport toonen op een wijze, zooals in lang vervlogen eeuwen onze jonk vrouwen bij tournooi en ridderspel manlijke kracht, vlugheid en behendigheid in hun ridders wisten te eeren. Laten zij dikwijls onze kampplaatsen bezoekendoor hun elegante verschijning, in smaakvolle veel kleurige toiletten, luister bijzetten aan deze opwekkende feestendoor een aanmoedi genden blik uit hun sehoone oogen den vermoeiden strijder met nieuwe kracht be zielen en den overwinnaar met zachte vin geren den lauwerkrans op de slapen drukken. »Dan hebben wij weliswaar een verouderd beeld voor oogen, maar dat ons gezonder en aanlokkerlijker toeschijnt dan de hijgende, bestoven, transpiree rende modedame in mannengewaad op haar wiel." Er is zeer ernstig sprake van het beleggen van een congres ter bespreking, en zoo mogelijk ter beantwoording, van de vraag of wielrijden voor vrouwen al dan niet scha delijk is. Ook de aesthetic» zal er bij te pas komen. Er zouden alleen artsen tot dit congres worden toegelaten. Tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is weder benoemd mr. J. G. Gleichman. Van de Tweede Kamer in haar geheel is de meerderheid liberaal. Zij koos dan ook een liberaal als eersten candidaat voor het voorzitterschap. Als men de Kamer verdeelt, komt echter aan het licht, dat in de sectiën de meerderheden anti-liberaal zijn. Dit althans moet men opmaken uit de verkiezing van de voorzitters en ondervoorzitters derafdee- lingen. Tot voorzitters en evenzoo tot onder voorzitters werden gekozen vier anti-liberalen en éen liberaal. Ook het ontwerpen van het Adres van antwoord is opgedragen aan een commissie, waarvan drie anti-liberalen en twee liberalen leden waren. Men zou meenen, dat juist in dit adres, dat van de Kamer uitgaat, de meerderheid van de Kamer het sterkst zou zijn vertegen woordigd. Het blijkt, dat zelfs in beperkten kring de stembus haar verrassingen heeft. Het aantal per post gewisselde stukken bedroeg het vorige jaar 284899895 tegen 265 520 400 in 1895 waarvan gewone brieven 85 233 266 (70032 511), briefkaarten 43205 509 (40 427 073) en nieuwsbladen en gedrukte stukken 133 096 623 tegen 123 976 823 in 1895. De aan de post ter overmaking of invor- houding tusschen den directeur eu Gabrielle vroeg Adrian vol belangstelling. Met zekerheid neen, maar ik vermoed, dat hij haar door een bovenatuurlijke macht in bedwang houdC Adriau haalde de schouders op en kon niet na laten te glimlachen. Kom, kom, Rasier. nan zoo iets geloofde men wel voor vijftig jaar, maar nu niet meer, zeide hij, Ik iaat u vrij er niet aan te gelooven, Fels, maar ik geloof er aan en niemand kan het mij uit het hoofd praten. Den volgenden dag, na de repetitie, zat Gabrielle in den tuin achter het hotel. Berger had de repetitie niet bijgewoond, hij was vertrokken naar eer. naburige stad om daar eeu lokaal voor ziju voorstellingen te bespreken en zou eerst tegen den avond terugkomen. Gabrielle leunde met het marmerwitte gelaat in de handen en langzaam big gelden tranen langs haar wangen. Zij was zóo in gepeins verdiept, dat zij alles om zich heen ver gat en zelfs de naderende voetstappen op het kiezel zand niet hoorde. Eerst de stem van Adrian deed haar opzien. Juffrouw Funke, fluisterde de jonge tooueel- speler. Zij zag hem met haar betraande oogen aan. Hebt u verdriet? vroeg hy vol deelneming. Schuchter antwoorde zij Ja. U is niet gelukkig, o dat heb ik reeds bemerkt het eerste oogenblik dat ik u zag. Gelukkig? herhaalde het meisje op bitteren Adrian deeldp in geen enkel opzicht het bijgeloof van zijn ouderen kunstbroeder Rasier, maar toch moest hij onophoudelijk denken aan hetgeen deze hem den vorigen avond had gezegd cn nu hij met met Gabrielle alleen was, nu hem, door d eafwe- zigheid van Berger, zulk een gunstige gelegenheid werd geboden, kon hij den lust niet bedwingen te trachten iets naders omtreut de verhouding van den directeur tot zijn eerste actrice te vernemen. Jk vermoed ook, waarom en door wien u on gelukkig is, ging hij voort. Het meisje deinsde verschrikt terug en llluisterde Stil, o stil. Door don directeur, nietwaar? zeggen welk een macht mij aan hem kluistertik kan hem slechts gehoorzamen en vreezen. Adrian zette zich aan het tuintafeltje tegenover haar en zag haar vriendelijk aan. Ik wil niet vorschen naar de beweegredenen, die u hebt, (lien man te gehoorzamen on te vreezen, sprak hij zacht. Ik ben gelukkig, in uw nabijheid te kunnen zijn. Dc donkere oogen van Gabrielle fonkelden en er kwam een weinig leven in haar trekken. Werkelijk zeide zjj zeer zacht on er kwam eeu nauw merkbaar lachje om haar mond; dat ver heugt mij. Zij stak Adrian haar rechterhand toe. De jonge man beefde toen hij die witte hand aanraakte. Zij was zoo koud als die van een lijk. Adrian trachtte terstond zyn ontroering te be dwingen opdat Gabrielle daar niets van nierken zou, ■naar zij hernam Gij beeft voor mij terug, mijnheer Fels, ontken het maar niet, ik weet wel, dat het een vermetel heid van mij is, mij bij een levend wezen aan te sluiteu. Adriau zag haar verwonderd aanwelk een zon- derlinge uitdrukking I 1— Waarom udt ge u niet bij eeu levend wezen aansluiten, juffrouw Gabrielle vroeg hij. L' is toch jong en schoon. Spreek zoo niet tegen my, smeekte Gabrielle. Zeg my alleen dat gij mij niet wilt ontwijken. 01 mynheer Fels, ik beu zoo gaarne bij u. Opnieuw strekte zy de hand uit, als wilde zij die van Adrian grijpen, maar zij deed het niet, zij trok baar onmiiidelijk terug, want zij wist wel dat haar koude vingers den jongen man daareven zoo verschrikt hadden. Diepe weemoed lag op haar gelaat uitgedrukt. Adrian nam thans zelf de hand van het meisje in dc zijne en drukte er zijn lippen op, Van het eerste oogenblik, dat ik u leerde kennen, heb ik mij onweerstaanbaar tot u aange trokken gevoeld, juffrouw Gabrielle, zeide hij. U is eeu engel van zachtmoedigheid en moet veel lijden onder het juk, dat Berger u oplegt. Gabrielle zag Adrian gedurende eenige oogon- blikken strak aan, daarna sprak zij Mijn lijuen zou spoedig een einde uerneu, wan neer ik Berger niet meer wilde gehoorzamen, maar dan zou het ook met mij gednau zijn. Hoe moet ik dat bcgrypen riep Adrian ver wonderd nit, u spreekt zóo geheimzinnig dat ik den loop uwer gedachten niet meer volgen kan. Wat zou er dan gebeuren wanneer gij de slavin van Ber ger uiet langer wildet zijn? Wilt gij dan uw geheele leven bij dien mau met zijn vnmpyrsgelaat door- orengen Ik heb geen leven meer. Deze woorden klonken hol en akelig uit de hors van Gabrielle. Adrian voelde zijn haren te hergc rijzen, zijn pol sen joegen koorlsachlig en zijn tanden klapperden op elkaar. Toen hem deze woorden in de ooren klonken, leek hem hel gelaat van Gabrielle meer dan ooit dat vr.n een lijk. Hij sloot de oogen en leunde, een oogenblik in zijn stoel achterover: toni liy opkeek, w.is Gabrielle verdwenen, zonder dat hij linnr voetstappen lmd gehoord. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 1