Foulard-Zijde 60 cent Stadsnieuws. Marktprijzen. (lering toevertrouwde waarden, voor zoover bekend, bedroeg f251666 042 (f235 207 250 in 1895). Hieruit blijkt, dat in 1890 bet aantal be handelde stukken mot ruim 19 millioeu stuks is toegenomen en de aan de post ter overmaking of invordering toevertrouwde waarde bijna 10' millioen gulden meer heeft bedragen dan in 1895. II. M. de Koningin-Regentes heeft afwij zend beschikt op liet verzoek om gratie voor iemand te Kethel, die wegens een overtre ding der Kieswet veroordeeld is tot zeven dagen gevangenisstraf. W. J. Truin. een zeer oppassend hand werksman te 's Hertoge.iboscb, werd op den laatsten dag der Bossche kermis,doorzijn echt- getioote vurrustrnet drie welgeschapen meis jes. Moeder en kinderen zijn zeer welvarend, maar toch op zóóveel zegen was in het ge zin niet gerakend en dit kermisgeschenk geeft dus voor de niet-benviddelde ouders nogal zorg. liet adres is: W'indmolenbergstraut. Op het kantoor van den Burgerlijken stand te Rozendaai kwam een trouwlustig paar, dat zich in het huwelijk wilde begeven, tot de minder aangename ontdekking, dat het toekomstige bruidje als jongen stond inge schreven, zoodat het huwelijk voorabands niet kan doorgaan. Onder Nieuwkoop (Zeeland) speelde een kind op den schoot van zijn grootmoeder met een vork. Door het bukken der vrouw kwam de vork in een van haar oogen en verwondde dit zóo erg, dat zij liet gebruik er van zal moeten missen. De bekende onwillige schutter Van der Veer heeft de gelederen der Middelburgsche schutterij verlaten om die der Haarletnsche schutterij te gaan versterken. Onder de 25 712 recrufen, die dit jaar bij het Beiersclie leger werden ingelijfd, waren slechts 5 urialpliabeten. Het zal nog heel wat jaren duren eer men in Nederland ook zulk een resultaat heeft. Maar in Beieren bestaat ook Leerplicht. tot f3.35 per Meter. Japanse he. Ohineesche enz. in de nien.vsie dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte c-n kleurige Heunebertr-Zijde van 35 ct. tot f 4.35 p. Met. effen. gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 verseh. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k. k. Hoflever.) Ziirich. De Minister van Binnenlandsche Zaken, erkend bestrijder van hel misbruik van ster kedrank, wil. naar men zegt, ook de onder wijzers 0-ls medestrijders winnen en zou met dit doel op de Normaalscholen een cursus doen houden over de gevolgen die dit mis bruik teweegbrengt. In Amerika wil men een anderen weg in slaan. zegt de Amhemsche CV/., daar heeft een dokter te San Francisco een serum uit gevonden, dat den mensch onvatbaar maakt voor drankzucht. Hij wil. dat daarmede alle kinderen zullen worden ingeëntde lust voor alebobol zul daardoor algemeen verdwijnen, meent bij. Het middel van den Amerikaan om langs phvsiscben weg te genezen, schijnt zeker meer afdoende dan bet middel langs psv- chischen wegalleen zouden wij vreezen, dat er ncgai dikwijls een her-vaccinatie zal worden gevorderd. Evenzoo rneenen wij, dat het met de liss-m op de Knrmaalsclu ol zal gaan als met alle dingen die op school ge leerd worden op later leeftijd heeft degroote meerderheid der leerlingen er liet grootste gedeelte van vergeten. Maar ook in dit worstelperk is het streven Schoon en de overwinning op den vijand veel roemrijker, wanneer die door den geest geschiedt dan door de (inentings)stof. en dat reeds 1355 volle manen over hem zijn opgegaan. Naar aanleiding van Boom gaard's vijandschap tegen Napoleon heeft de schrijver tevens een keurig versch gezonden, waaruit de haat tegen den geweldenaar eveneens blijkt. Men meldt ons uit Arnhem: Het Comité der Goldersche tentoonstelling van Nijverheid en Handel heeft besloten de verloting te doen doorgaan. Doordat er veel door den brand vernield is, zal het aantal loten tot op 1/3 beperkt blijven; in plaats van 10 zijn er thans 7 hoofdprijzen, waar onder de eerste prijs een volledige equipage uit den model stal van de heeren Louis Nagel en Co., J. Kok Zn. en B. Veth. Te Assen heeft men een soort plebisciet gehouden over den nachtarbeid voor bakkers. Op de lijsten, die bij verschillende gezinnen zijn aangeboden, vindt men 12(32 hand teeke- ningen tegen den nachtarbeid en 43 van personen die er vóór waren. De bakkers kunnen thans als zij dit verkiezen, beginnen met van 1 October eerst des ochtends te 10 uur versch brood rond te brengen. Op eenigszins feestelijke wijze is gister avond de nieuwe gasverlichting in de St. Joris-kerk in gebruik genomen. Het zang koor »Door Vriendschap Verbonden" luisterde de plechtigheid op, welke geleid werd door den oudsten en den jongsten predikant der Ned. Hervormde gemeente, ds. D. P. M. Gras- winckei en ds. G. Mansvelt. De kerk was overvol, met lieden van alle stand en gezindten; het moet belaas! gezegd dat enkelen af en toe vergaten, dat zij in een kerk waren. Het licht, dat met de leidingen en mooie kronen geleverd werd door den beer H. Lindeman, hoofd-agent te Amsterdam der «Nederlandsche Gasgloeilicht Maatschappij" (systeem dr. Auer von Welsbach) voldoet uitstekend en is een waar sieraad voor de toch reeds zoo schoone kerk. Ook d1 zoogenaamde kleine kerk en de dienstkamers zijn van hel nieuwe licht •.oorzien: in het geheel werden 135branders aangebracht. De kosten zijn bestreden uit vrijwillige bijdragen van stadnooten, leden der kerk. De loting der voor de Nationale militie I ingeschrevenen, beboerende tot de lichting 1897 uit Amersfoort zal plaats hebben in I Ainicilia op Donderdag 21 October a.s. aan- vangende des middags om 2 uur voor hen wier geslachtsnaam begint met de letter A j tof. en met E. en op Vrijdag 22 October, des ochtends hall elf. voor lic-n wier geslachts- j naam begint met de leilers F tot en metZ. Rij de hedenochtend ten Raadhuize ge- houden aanbesteding van 1465 dubbele Hec- 1 tnliler (tonnen) beste lange Friesclte turf voor de Gemeente. 100 voor het Weeshuis j en 050 voor het St. Pielers- en Bloklands- Gasthuis, alsmede 790 dubbele fl.L. beste harde turf voor de Gemeente, 250 voor het Weeshuis en 250 voor het Gasthuisen de levering van ongeveer 1550 ILL. goede vette grove Ruiirkolen (kachelkolen), werd inge- schreven voor de steenkolen door de heeren I. J. Cohen f0.65, A Schimmel f0.70, Tlir. W. Mink f0.80 per ILL: voor de lange turf door: .1. van Eijken f0.25 E. van Kijken l '1.21. A. Schimmel f0.24 D. G. Putman J. van Doorn, f0.205: voor harde turf J. van Eijken f0.41, E. van Eijken f 0.40, A. Schim mel 10.39», Putman Van Doorn f'0.40 j De levering der kolen is derhalve gegund aan den lieer 1. Cohen, die der turf aan den lieer Schimmel. Aan liet jongste jaarverslag van de ver- niging »De Blijmaar in Woord en Werk" Als een brief niet per spoor behoeft ver zonden te worden, dan kan de Staat hem voor 2 centen minder bezorgen. Als een briefkaart in datzelfde geval ver keert, dan blijft het stadsport 3 cent. Men vraagtis er bezwaar tegen Je invoe ring van stadsbriefkaarton Zoo ja, welk is dat bezwaar, dat bijvoor beeld in Duitschland niet geldt Bij het herdenken van den 109-verjaar- dog kwamen voor den heer G. A. Boom gaard. te Groningen, tal van gelukweuschen per post en telegraaf aan. Onder de laatste was er een van het bestuur van het Zee manscollege te Rotterdam, waarvan de oud- zeekapitein Roger dan 66 jaren lid was. Onder de brieven was er een uit Joure, waarin de schrijver uitrekent, dat de nestor der Nederlanders 39 812 dagen oud ir, dat J hij den 22 Maast e.k. de 40 000 zal hebben i te Amersfoort ontleenen wij het volgende Den Inden Juli vierde deze vereeniging I haar tienjarig bestaan. Zij werd opgericht I door prof. dr. J. J. P. Valeton, ds. A. War- tena en den heer G. C. HoogewerlT. Den 31 Augustus 1887 werd de eerste steen gelegd van het gebouw Volksheil dat gewijd zou zijn aan werken van Christelijk-philantropi- sclien aard J ito. werd een deel van dit ge- houw ingericht als «Huis van Toevlucht en Redding". Tot hiertoe werden daarin 88 meisjes opgenomen. Van dezen werden er 39 in diensten geplaatst (waarvan 6 sedert zijn gehuwd) 13 werden naar andere inrich tingen gezonden, 7 keerden naar hun be trekkingen lenig28 meisjes verlieten het gebouw, omdat zij zich niet aan de tucht wilden onderwerpen, of orndat zij wegens wangedrag moesten worden weggezonden. Prof. Valeton bedankte wegens zijn hongen leeftijd als Voorzitter en lid van het Bestuur. Ilij werd tot Eere-lid benoemd en in zijn plaats werd benoemd tot Voorzitter rnr, F. IJ. graaf Schimmelponninck. Burgemeester van Amersfoort, die deze benoeming aan vaardde. Lezingen op wetenschappelijk en letter kundig gebied werden gehouden, ook Bijbel lezingen en Zendings-bidstonden. Tot concierge en huismoeder werden be noemd G. F. Kuipers en erhtgenoote, in plaats van J. W. den l lartog en echtgenoote, die op bun verzoek eervol werden ontslagen. De balans sloot mei een tekort van 1244.29. Dr. .1. C. Roland us llagedoorn verleende wederom geheel belangloos geneeskundige hulp. Tot Rijks-telephoniste aan liet Post-en Te legraafkantoor hier is met ingang van 1 Oc tober benoemd mej. E. E. Fortuin, thans ohef- telephoniste bij de Ned. Bell-telephoon maat schappij hier. In haar plaats zal als chef-teleplioniste bij de Bell-telephoon hier optreden haar zuster mej. W. A. Fortuin, tot'dusver telephouiste, terwijl als zoodanig wordt aangesteld mej. C'. Kraan, hier. Gelijk onze lezers weten, kan met ingang van 1 October niet langer van de Bell-tele phoon maatschappij worden gebruik gemaakt tot het voeren van gesprekken builen de ge meente, doch moet dit voortaan geschieden via liet Rijks-telegraafkantoor De vrij omslachtige bepalingen dienaan gaande laten wij hieronder volg Hij, die tot het'voercn vau een intercommunaal telcphoongesprek wordt toegelaten, is bevoegd, zich gedurende drie minuten met den geroepene te on derhouden. Weuscht Itij na verloop van drie minuten het gesprek voort te zetten, dan wordt dit toegelaten gedurende een nieuwen termijn van drie minuten. Na zes minuten mag het gesprek, telkens voor drie minuten, alleen voortgezel worden indien zich geene andere personen tot het voeren van een gesprek hebben aangemeld. De gesprekken worden in volgorde van aanmel ding gevoerd. Die volgorde wordt echter onderbroken voorgesprek ken, waaraau recht van voorrang wordt toegekend. Indien aan eene oproeping tot het voeren van een gesprek binnen twee minuten geen gehoor is gege ven, wordt Je verbinding opgeheven, Aansluiting van plaatselijke telephoonnelten aan intercommunale Kijkstelcphoonburcelen geschiedt op de voorwaarden, welke in de concessiën voor den aanleg en de exploitatie van plaatselijke toleplioon- u et ten zijn opgenomen, en met inachtneming van de voorschriïteu, door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het belaug van de inter communale tetephoongenieenschap noodig geacht. Behalve de in het vorig artikel bedoelde plaatselijke tclephoounetten. kunueu ook alzouderlijke perecelen met het naaslbijgelegen intercommunaal Rijkstele- phoonburecl verbonden worden. De belanghebbende, die hiertoe vergunning van den voornoemden Mi nister verzocht en verkregen heeft, tuoet de geleidingen tusscheu het intercommunaal Rijkstelephoonbureel en hot te verbinden perceel, zoomede de technische inrichtingen in dit laatste voor zijne rekening tot stand brengen en onderhouden ten genoegen van den meergenoemdeu Minister, en is voorts onder worpen aan de voorschriften, die de Minister voor noemd in het belang van de intercommunale tele- phoongemeenschnp noodig acht. De biet-bedoelde geleidingen zullen, voor zooveel liet betrokken perceel ligt buiten den kring van een plaatselijk telephoonnet, eventueel tevens op de daa.voor nader te stellen voorwaarden kunnen ge bezigd worden tot het voeren van gesprekken met de geubonneerden van het liet ter plaatse van het in tercoinmunaal tclephoonburecl. Voor een gesprek van drie minuten of minder tusschen 11.40 'smorgens en 3.40 'snamiddags (Green- wiehtijd) wordt betaa, 1 50 centgedurende den ove rigen tijd van openstelling der kantoren 25 cent. Voor elke verlenging gedurende drie minuten of minder wordt eveneens 50 respectievelijk 25 cent betaald. Voor een dringend gesprek wordt het dubbele van een gewoon gesprek voldaan. Deze betalingen geschieden vóór het voeren van het gesprek. Bij opheffing van de verbinding, omdat aan de oproeping geen gehoor is gegeven, wordt de helft van het betaalde teruggegeven. Degeabonneerdén van een plaatselijk telephoonnet, die van hunne perceelen uit, intercommunale ver bindingen wensenc» te kunnen aanvragen, voldoen boven liet gewone tarief aan het Rijk een vast bedrag van vijf gulden per jaar en storten voor do kosten der te voeren gesprekken een door of vanwege den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid tc bepalen som in voorschot. Zonder vooruitbetaling van gezegd vast bedrag kunnen geabonneerden zoodanige verbinding mede verkrijgen tegen betaling van 50 percent boven het gewone tarief. Degenen, wier perceelen aan een intercommunaal Rijkstelephoonbureel zijn verbonden, voldoen nan het Rijk, afgescheiden van het gewone tarief, een janrlijksch vast bedrag van I'S.— en zijn verplicht voor de kosten der te voeren gesprekken oeneduor of vanwege den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te bepalen som iu voorschot te storten. I)e in (lit artikel bedoeldi worden over het jaar 189; rekening gebracht. Op de in voorschot gesloi., ,t„i ,.v„ kort de kosten van alle gesprekken, van uit de he- trokken perceelen gevoerd. teekeuingeii van het Rijkstelephoonbureel j De genbbonnccrden van liet plaatselijk telophoon. net, bedoeld sub ll>, dia de bevoegdheid wensehen tc erlangen, om, van hunne woningen uit, inter- communale verbindingen aan tc vragen, zoomede de belanghebbenden bedoeld in artikel 5 van het genoemde Koninklijk Besluit, beliooren zich bij ,ion Directeur vau het Rijkstelegraaf kantoor ter plaatse waar het intercommunaal Rijkstelephoonbureel r-c vestigt! is. aan te melden, een annyrnagbiljei (model Tl'n 9) te onderteokencn, de vastgestelde som van f5.— in verhouding tot het nog loopende gedeelte des jaars te betalen, en als depót voor de kosten verschuldigd bij liet gebruik van intercommunale tolephooiilguen, eene som van ten minste f]()_ bij den Directeur te storten. De geabonneerden, die in dit artikel genoemde f5.— per jaar niet hebben gestort, en nochtans van intercommunale telephoonljjncu wensehen gebruik te maken, behooren zich bij den voornoemden Di recteur aan ie melden, het bovenbedoelde aanvraag, biljet tc onderteekeuen en als depót voor de kosten verschuldigd hij het gebruik van bedoelde telephone lijnen, ion minste f5.— te storten. Zij, die bovenbepaalde sommen in depót hebben gestort, zijn gehouden luit depót terstond aan to vullen wanneer dit door kortingen wegens gevoerde gesprekken tot uiterlijk 11.— is verminderd. Zoo lang die aanvulling niet heeft plaats gehad, is de meergenoemde Directeur gerechtigd de aansluiting aan het intercommunale telephoonnet te weigeren Het gesprok wordt gerekend te zijn aangevangen op liet oogenblik dat de tclephonisclie gemeenschap tusschen den aanvrager en liet perceel van den op. geroepen persoon of de opgegeven spreekcel is tot stand gebracht, onverschillig of de opgeroepen per soon al dan niet aanwezig is. Recht van voorrang hébben a. de gesprekken van autoriteiten of ambtenaren bevoegd lot liet verzenden vau regeeringstclegriuu- b. gesprekken over dringende dienstzaken van autoriteiten of ambtenaren, bevoegd tot het verzen den van diensttelegrammon den telegraaf- of tole- phooiulienst betreffende dringende gesprekken. Behoudens zeer bijzondere omstandigheden ter beoordeeling van den dienstdoendeu beambte wordt slechts een persoon tegelijk tot een publieke' spoekcel toegelaten. Do duur van gesprekken vau autoriteiten of amb tenaren, die het recht hebben om regeerings- of diensllelegrammeu te verzenden, is niet beperkt. Het volle tarief is daarop echter toepasselijk met uitzondering van gesprokken als bedoeld 'sub 4b hierboven. Kik gesprek, aangevraagd uit een perceel, bewoond door oen geabonneerde van liet gemeentelijk tele- pboonnet, wordt geacht door dien geabonneerde te zijn aangevraagd. De belanghebbenden zullen steeds liet recht heb ben lmn depót, voor zoover dat na aftrek der kor tingen aanwezig is, op te vragen: alsdan zal hun tegen inlevering der door liet Rijk verstrekte depót- quïtiuitie liet bedrag worden uitgekeerd, dat na aftrek der aan het Rijk verrchuldigde gelden, he- schikbaar is. Door dit terugvragen van het depót, vervalt de bevoegdheid tot het aanvragen van ver binding over intercommunale telephoonlijnen uit andere plaataeu dan de publieke spreekcellen. ste bedragen n Rijkswege niet i verbindend. ?emt met betrekking tot don tolephoon- zijn daari De Staat dienst geenerlei aansprakelijkheid op zicli. Alle verdere regelen voor het intercommunaal telephoouverkeer worden vastgesteld door of van wegc den Minister van Waterstaat, Handel en Nij- j an deu intercommunalen telephoondienst kan onder de voorwaarden, daarvoor bepaald in hetKo- I mnkhjk Besluit van 10 September 1897, No. 20 worden gebruik gemaakt door: a. een ieder, die zieli bij een publieke spreekcel intercommunalen Rijkstclephoomlienst aanmeldt b. geabonneerden van ten, welker ceiitraalbure naai Rijks-telephoonburoi ilaatselijke telephoonnet- en met een intercoiniuu- zijn verbonden voor zoo veel «en genoegen van non Directeur van het Rijks telegraaf kantoor ter plaatse van even bedoeld tele- phoonbureel gebleken is, dal de exploitant van het plaatselijk net voldaan heeft aan de voorwaarden. I hem l,.j do Rijksverguiiiiing voor don aanleg en dé exploitatie van dat net met betrekking tot het in tercommunaal verkeer Opgelegd j c. personen, wier perceelen direct mot een intor- I communaal Rijkstelephoonbureel zijn verbonden. I Ook het lluufjsche Dat/blacl, dut aan de bron zit en met dergelijke inededeelingen steeds hoogst voorzichtig is. bericht nu dat generaal- majoor 11. J. G. Benschop, de vorige comman dant van het 5e regiment zal worden benoemd tot inspecteur van het wapen der infanterie. l)e bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde officieren, herkomstig van de Militaire school en den Hoofdcursus, zullen aanstaanden Donderdag worden beëedigd en bij liet korps in functie gesteld. Een weduwe te Baarn is Vrijdag naar het Krankzinnigengesticht te Utrecht overge bracht. Verslaafd aan hetSchiedamsche nat, is zij verleden week door een jeneverbe roerte getroffen, waaruit baar kraiizinnig- lieid voortspruit. Naar wij ven.emen zal bet «Hotel Ubbink" bij Soestdijk een groote gedaanteverwisseling ondergaan. Het bestaande gebouw zal worden ge sloopt en vervangen door een hotel, dat aan de eisclien van den tegenwoordige?! tijd vol doet. Ook zullen nieuwe stallen worden ge bouwd, speciaal ingericht voor de stalling van paarden van farailië», die in bet hotel lo- geeren. Hoewel met de afbraak eerst na Januari a.s. kan worden begonnen, moet alles vóoj' den aanstaanden zomer gereed zijn. Een koe te Hoogland moest Donderdag uit nood worden geslacht. Al heel spoedig was een Amersfoortsche slager bij do hand, die bet lekkers wilde koopen voor f 14 (zegge veertien gulden, terwijl de huid alleen f6 a f7 waard is) en die zeker het vleesch weder in den handel zou hebben gebracht. De keurmeester Kuijer was hem echter te vlug af en zorgde er voor, dat de politie het vleesch onverkoopbaar maakte. Jammer, dat do slager niet met name mag genoemd wordende wet beschermd zoo'n knoeier nog. Amersfoort, Vrijdag 24 September 1897. Appelen 1'2. a f4.Peren f2. k 1'5. Zandaardappelen f 1.90 a l'2. Iloen- dereieren t 4.25 a ('4.60 Eendeneieren f0.— a l'O. p. 100 st. Boter 1.05 a 11.25 p. k. Kippen 1 0.00 k 10.90.— - Kuikens 10.90 a I 1.20 - Piepkuikens f0.20 a f'0.40 Ganzen f0.a CO.— Eenden ('0.60 a 10.90 Hazen i'0.— a l'O.Wilde konijnen l'O.a f0.— Tamme konijnen f 0.30 a 10.90 p. st. Dui ven 10.20 a 10.40 p. paar Zeugen f 30 a 140. Biggen f6.a I'll,Schrammen

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2