Aan de orde was nu het eerste aanvullings- kob'er van de Inkomstenbelasting, dienst 1897, tot een bedrag van f 4714.608, dat z. h. st. werd vastgesteld. Eveneens werd z. h. st. overeenkomstig het ontwerp besloten tot verhooging der jaar wedden van de onderwijzers P. W. van Sehendel en E. Lindenhovius ieder met f 100 en van den onderwijzer F. Faber met f125, alles overeenkomstig de Verordening. Ook het ontwerp-besluit tot af- en over schrijving van posten op de Regrooting voor 4897 der dienstdoende Schutterij tot een bedrag van f 78.91 werd z. h. st. goedge keurd. Aan dr. A. J. A. Prange werd z. h. st.op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leer- anr aan de inrichtingen voor Hooger- en Mid delbaar onderwijs. Overeenkomstig bet praeadvies werd z. h. st. afwijzend beschikt op het request van den heer A. van Santbrink om inzage der stuk ken vóór elke Raadsvergadering. De Raad vond geen termen om B. en W. uit te noo- digen het verzoek iu nadere overweging te nemen. Op het request van de muziekvereeniging ^paecilia" om voor haar repetiliën te mogen beschikken over het gymnastiek-lokaal van de school aan de Koningstraat is overeen komstig het praeadvies z. h. st. afwijzend beschikt doch besloten haar een toelage te schenken van f50, onder gehoudenheid jaar lijks éen of twee openbare uitvoeringen te geven. Tot lid .an de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs werd alsnu met 9 stemmen benoemd de heer J. H. Krudopop mr. Heijiigers werden 3, op den heer Van den Bovenkamp 2 en op den heer Dubois 1 stem uitgebracht. Met 14 stemmen werd benoemd tot lid der Openbare gezondsheidscommissie de heer W. A van den Bovenkamp; éen biljet was in blanco. Ingekomen waren eeri verzoek om ontslag met ingang van 18 October als leeraar aan de inrichtingen voor Hooger- en Middelbaar onderwijs van dr. M. de Haas, met adviezen van de be trokken Inspecteurs en het Schooltoezicht. Het. D. B. is bedacht op waarneming en stelde voor, deze zaak spoedeisehend te ver klaren. Nadat de heer Van Esveld ge vraagd had nf er in het onderwijs is voor zien en de Voorzitter had geantwoord, dat er in wordt voorzien en liet onderwijs er niet onder zal lijden, werd z. b. st. het ontslag eervol ontleend. een verzoek van kapitein J. M. Brants om terug te komen op het besluit 7 September j.l. door den Raad genomen op zijn reclame over de Inkomstenbelasting. Ook deze zaak werd spoedeisehend verklaard, terwijl over eenkomstig het advies van B. en W. besloten werd om afwijzend te beschikken, óok om dat. waar de Raad reeds in hooger beroep uitspraak deed, hij niet kan terugkomen op die uitspraak. het volgend request van de afdeeling Amersfoort en Omstreken van den «Bond van Nederlandsche onderwijzers" goedge keurd bij Kon. besluit van 22 Maart 1890, waarin zij eerbiedig te kennen geeft dat door de Verordening regelende het Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort, dd. 26 Mei 1896, de invloed van de onderwijzers en de onderwijzeressen, niet-Hoofden, binnen nog nau were grenzen beperkt is, dan artikel 21 der Wet op het Lager onderwijs van 19 September 1889 ei8cht. Redenen, waarom adressante verzoekt eene regeling te trefifn, waarbij bepaald wordt a. dat het Hoofd der school met de geza menlijke onderwijzeressen en onderwijzers, aan die school verbonden, minstens tweemalen per jaar eene schoolvergadering zal houden, waarop alle zaken, die het onderwijs aan die school betreffen, worden besproken en genotuleerd b. dat het Hoofd met gezegde onderwijzeres sen en onderwijzers aan het einde van elk bur gerlijk jaar omtrent die schoolvergaderingen aan Burgemeester en Wethouders zullon inzen den een beredeneerd verslag, waarin zij o. a. zullen vermelden de gevallen, in welke het Hoofd der school gemeend heeft eene beslissing te moeten nemen, tegengesteld aan het advies der vergadering, met motiveering van zijn besluit. Hetwelk doende, enz. De daarbij gevoegde Memorie van Toe lichting luidt: Bij de regeling van het openbaar Lager onderwijs word aan onderwijzeressen en onder wijzers, niet-Hoofden, niet den minsten invloed toegekend in zake de inrichting van het on derwijs. Geïsoleerd van elkander, arbeidt ieder aan de taak, op een rooster van werkzaamheden afge deeld en naar een leerplan voor de behoeften der inrichting pasklaar gemaakt. Het samengestelde werk der geheele sehool- opvoeding ligt daardoor buiten den gezichtskring van hen die daaraan de beste krachten moeten wijden, en inzichten, opvattingen en ervaringen,, door ernstigen arbeid verkregen, worden niet dienstbaar gemaakt aan het onderwijs in zijn ganschen omvang. Dat een gewensehte eenheid, zóo geheel on misbaar, wnur sprake moet zijn van vormende waarde, noodwendig moet buitengesloten blijven, vloeit voort uit de omstandigheid, dat door de vigeerende Verordening samenwerking van onderwijskrachten schier onmogelijk wordt ge maakt. Volgens de ernstige meening van adressante is het bovenstaande een overweging waardig en acht zij schoolvergaderingen een dringende noodzakelijkheid. Deze toch zullen mits Hoofden van scho len erkennen, dat ook de denkwijzen der onder wijzers en onderwijzeressen waard zijn gehoord te worden een gelegenheid aanbieden om besprekingen te houden over alles, wat d3 inrichting van het onderwijs aangaat en het belang van onderwijzers en leerlingen beoogt. Waar ir. deze gemeente dergelijke vergade ringen gehouden worden (gelijk door den heer N. van Veen, Hoofd der 9chool Se soort, Ko ningstraat te Amersfoort) zal hunnen invloed ten goede moeten worden erkend, en wijl in ons land volgens verklaringen van Hoofden en onderwijzers (zooals o. a. door de heeren R. Dijkstra, R. Batenburg en L. Nooter. allen Hoofden van scholen te Amsterdam, J. Ligt- hart en J. J. ten Have, beiden Hoofden van scholen te 's-Gravenhage, en A. Laban, Hoofd der school te Scbeveningen) de schoolvergade ringen uitmuntende resultaten opleveren, mag de wensch niet onderdrukt worden, dat art. 21 van de Wet op het Lager onderwijs een wij ziging onderga. Zoolang deze wijziging echter niet is aange bracht, kan in de Gemeente-verordening regelen de het Lager onderwijs, de schadelijke werking van dit artikel voor een deel althans ondervan gen worden zonder met de Wet zelve in strijd te zijn. Vandaar h't verzoek om in de Verordening op het Lager onderwijs in deze Gemeente be palingen op te nemen in den geest van het adre9. Overeenkomstig het voorstel vanB.enW. werd dit verzoek «tot instellen eener onder- wijzersraad ter zijde van de hoofdonderwij zers" gedeponeerd ter Secretarie, ter inzage voor de leden. Hierna werd de vergadering te 2.28 ge sloten. Bij de Hooge regeeriug zijn maatregelen in voorbereiding tot wettelijke voorziening tegen vervuiling der openbare wateren. Eer; bericht, dat de Openbare gezondheids commissie even aangenaam zal aandoen als bet onaangenaam zal wezen voor de velen, die de grachten bij hun woning bezigen als vuilnisbak. Aan den heer T. Tal, opperrabijn van het ressort 's-Gravenhage, is weder voor éen jaar toestemming verleend het interimaat óver de ressorten Utrecht en Zeeland waar te riemen. In den kerkeraad welke dezetoestemming verleende, werd echter de wensch geuit, dat de ressorten Utrecht en Zeeland zelf standig een geestelijk opperhoold zouden aanstellen. De Staats-courant van gisteren bevat de Statuten van de vereeniging «De Hulpbank" te Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit van 29 September, no. 29. Wie nog verzuimd mocht hebben, iets bij te dragen voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes ten volgenden jare aan te bieden en die dit alsnog zou wen- schen te doen, denke er wel aan, dat de heer E. L. H. van Lanschol Hubreeht, de penningmeester der plaatselijke commissie, morgen 15 October zijn lijsten afsluit en hij dus na morgen geen giften of toezeg gingen daarvan meer in ontvangst kan nemen. Thans zijn ook de straat-commissiën voor de Hellingstraat en de Kortegracht definitief saamgesteld. De loop der treinen gedurende den win- terdienst op de spoorwegen is nog niet ge heel vastgesteld en in verband daarmede kan de Postlijst nog niet worden afgedrukt. Wij hopen haar echter bij het volgend nummer aan onze abboné's te kunnen doen toekomen. Tot dusver is Everard Meyster steeds be schouwd als een dwaas, en als een van zijn allerdwaaste zetten rekende men wel zijn keitrekking. Niemand heelt ooit kunnen be grijpen wat den zonderling er toe bewogen kan hebben, dit stuk te ondernemen. Thans is hij volkomen gerehabiliteerd hij kende de legende aan dien steen ver bonden, een legende uit welke zeer veel leering te putren valt, maar ook een, die geheel vergeten scheen en welke wij ons tnans haasten mee te deelen. Aan den noesten vlyt en de grondige studie van een der theologia? novitii der Utrechtsche Alma Mat,er, die het zeer oude handschrift terug vond en de welwillendheid had het ons, in meer modern Nederlandsch overgezet, toe te zenden, zij onze eerbiedige hulde gebracht. Jammer, dat het oude handschrift, dat als alle oude manuscripten geleden heelt dooi den tand des tijds, hier en daar onleesbaar is. Die helaas vergane plokken zijn hier thans door puntjes vervangen. De geleerde jongeling wiens naam en in deze zal weder blijken dat nomen est omen mettertijd met eere zal genoemd worden, als hij. op 't voetspoor vait zijn naamgenoot den Dooper, den volke zal voor gaan ten goedede veelbelovende novitius dan schrijft ons, dat het gedicht luidt als volgt In Ameisfoort leefde, reeds lang geleen, Een bruinlokkig kind, zoo schoon als er eon Vergeefs men elders zou zoeken. Henr donkere oogen keken zoo zacht, Heur stem klouk als zilver zoo rein En wie dan ook zag 't schoonc niaagdehin Hij kwam plots, doch geheel in haar macht Een edelman, zegt men, verdronk zich om 't kind Zijn liefde voor haar was zóo groot, Dat eindlooze smart liera een wissen dood Deed zoeken. Hij werd niet bt nind. Het ging menigeen zoo, die dong naar heur hand, Want steeds wees zo af, wie haar vroeg. De liefde toch, die in 't harte zy droog, Bewees ze een knaap uit haar stand. Hjj was een flink burger, bemind om zijn deugd. Bekend door zijn kracht en zijn moed. Hij minde het meisje met al den gloed, Die brandt in het harte dar jeugd. Er woonde zoo zegt men een ridder gehaat, Zoo wat in de buurt van den Berg, De tooverkunst leerde hem eens een dwerg En daarmee stichtte hij veel kwaad. Ook hij nu beminde het meisje met vuur, Doch zij wees hem kort en goed af, Toen zon hij, de booze, op wreede straf, En wachtte slechts op een goed uur. Eens toen ze bij hem, dien ze lief had, alleen In vuurge omhelzing genoot, Bereidde de slechtaard voor beiden den dood, En hij maakte ze beiden tot steen. En daar hij nu niet meer hun gestalten wou zien, 8molt hij er een steenklomp omheen. .Nog menig jaar lag bij den Berg die steen, Het boek spreekt van 'n duizend of tien. Toon trokken er menschen uit Amersfoort heen, En ze sleepten die klomp naar .hun stad. En ze maakten een heerlijk postament En plaatsten daarop den steen. Doch later vergat men de vreeselijke maar, En liet zinken weer den steen En van 't plein maakte men een varkeusmarkt Mocht eens nog met bloemen en levend mos Men tooien het graf van het paar. Van de hand des heeren W. F. N. van Rootselaar is ter perse een bundel Geschied kundige bijzonderheden over de stad onzer inwoning. Volgens den prospectus, ons welwillend toe gezonden door den uitgever, den heer Jos. P. H. Hamers, ligt het in de bedoeling telken jare een bundel van tien vellen druks het lichtte doen zien. Bij inteekening kost zulk een bundel slechts \2lj2 cent per vel van 16 pagina's groot 8°. De eerste bundel zal veel wetenswaardigs bevatten over de Meifeesten van 1798 en de blijde inkomsten van Napoleon in 1811, van den Prins van Oranje in 1817, van Koning Willem I in 1837, enz. Na 15 November wordt de inteekening gesloten en de prijs verhoogd. Men ver bindt zich voor slechts éen bundel. Dinsdag, op den 15den gedenkdag dei- oprichting van de «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer", werd aan deze zoo populaire vereeniging bij monde van den heer J. A. RielT aangeboden bet vaandel, waarvoor tal van stadgenooten bijdragen hebben afgestaan. Het fraaie vaandel is van blauw fluweel, door zilveren franje en kwasten omgeven. Rond het opschrift «Vrijwillige Brandweer Amersfoort" zijn aangebracht de brandweer attributen ladder, bijl, haak en touw, door een helm gedekt, daaronder de jaarcijfers 1882—1897. Het ontwerp voor de banier werd vervaardigd door onzen stadgenoot, den lieer J. van Unen, in wiens magazijn aan de Langestraat het vaandel nog tot morgen middag is geëtalleerd, terwijl het geleverd werd door de firma A. A. Kuuyver, te 's-Gravenhage. Na tegen 8 uur bijeengekomen te zijn aan het spuithuis aan de Waag, maakten de leden der vereeniging met het comité een wandeling door de stadj de muziek van «Ccecilia" aan het hoofd, cn omstuwd door een ontzaglijke massa belangstellenden, en begaf zich toen naar Café Suisse waar de heer RielT het vaandel overhandigde aan den voorzitter der »A. V. B." den heer J. A. Schoterman, daarbij de eervolle geschiedenis der vereeniging herinnerend en zijn goede wenschen uitsprekend voor haar toekomst. Ook Wethouder Visser zeidc een hartelijk woord voor de Vrijwilligers, daarbij de aan de vereeniging door den dood ontvallen leden herdenkend. En na dit oflieicele gedeelte der bijeen komst bleef men onder het genot der muziek van «Cóecilia" en de voordrachten van Van Hodel nog lang gezellig bijeen in de door den bloemist J. van Diggelen keurig ver sierde zaal. We zijn weer in deu tijd van vergaderen en alsof de Bchade van den zomer, waarin men niet zoo yeol bijeenkomt in eon warm lokaal, moot wordon ingehaald, is er nu weer avond aan avond iets te doen. Morgenavond om 8 uur vergadert „Liefdadigheid" ten Raad huize o.a. tot het benoemen van con nieuwen Secretaris-boekhouder, wijl de heer Mczgor als zoo- dunig ontslag nam en, jammer genoeg, niet te be wegen is, zijn zeer gewaardeerde diensten langer aan de vereeniging te wjjden. Zaterdagavond 8 uur de niet minder belangrijke vergadering over de schoolvergaderingen in De Arend. Nogmaals vestigen wy hierop do aandacht van alle ouders; want zij allen hebben groot belang by dit brandend vraagstuk. Zondagavond de vergaderingen van „Quick" in de Place royale tot vorming van een soort Weer baarheidskorps, waarover nader hieronder. En in De Arend een concert van „Crescendo". Maandagavond in De Arend een poging tot stich ting hier ter stede van een afdeeling van den Na tionale» Bond van Handels- en kantoorbedienden iu Nederland. En in 't „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht het in zoo korten tijd beroemd geworden Udel-quartet. Zondag zullen de leden dei- football- vereeniging «Quick" vergaderen met enkele belangstellenden, buiten de vereeniging staande. Men zal een voor de leden belang wekkende zaak bespreken om waarschijnlijk te komen tot bet voorstel, dat de vereeniging het programma der werkzaamheden eeniger- mate zal uitbreiden. Daardoor zou op ge schikte tijden ook plaats worden gegeven aan andere oefeningen dan football, en eene wellicht niet onbelangrijke toename van het ledental in uitzicht komen. Men zou nog overleg moeten plegen omtrent de aanvan kelijke keuze der werkzaamheden, ook in verband met daarvoor beschikbare gelegen heid eu middelen. Schiet- en schermoefe- ningen worden reeds genoemd, alsook de wapenhandel in 't algemeen, op den voet eener sinds enkele jaren bestaande en bloei ende vereeniging te Nijmegen. Intusschen kan men zich nog altijd nader op een en ander beraden, 3n is het niet de hoofdzaak waarmee, doch veeleer dat men begint. Alzijdige lichamelijkeontwikkeling, oefening van oog en hand krijgen met den dag meer beteekenis voor onze jongelingschap ln haar geheel zal deze vermoedelijk eerlang krach tens wet geroepen worden tot persoonlijken dienstplicht, gelijk alleen het Reservekader in den laatsten tijd daar reeds een 500-tal vrij willig toe bracht. Verscheidene onzer nieuwe recruten zullen, ter Aville van hun maat schappelijke bestemming dan gretig uitzien naar de mogelijkheid van verkorten oefe- ningstijd in het leger. En die zal verleend kunnen worden, wanneer zij, wij zeggen niet «afgeëxerceerd," maar lichamelijk ge oefend en goed gedisciplineerd daar komen. Aan meetbare lichaamskracht en vaardig heid kunnen dan bepaalde voorrechten worden toegekend, die als weldadige prikkels zullen werken in ruimen kring, en zonder eenigen twijfel onze geheele natie ten goede komen. Men denke over een en ander na, en zal erkennen, dat het eene zaak betreft, inder daad van belang. De «Garanten-vereeniging" zal binnen en kele dagen haar lijsten weer doen circuleeren. Bedenke men toch dat, om hier goede voor stellingen te kunnen hebben, het niet moge lijk is om zonder deze vereeniging iets tot stand te brengen. En als de «Garanten-ver eeniging" iets zal kunnen doen, dan is bet gebiedend noodig, dat allen, die schouwburg voorstellingen bezoeken, toetreden als garant. De voorwaarden zijn zóo gunstig en het Bestuur gaf zich reeds zóo veel moeite, dat alleen zekere laksheid de oorzaak zal wezen als het ledental niet aanzienlijk toeneemt. Naar wij vernemen, zullen the Royal Bell Ringers (Klokkenspelers), die drie jaar gele den zulk een groot succes in Nederland had den, weder ons land bezoeken.'Begin Novem ber zullen zij ook bier ter stede een concert geven in Amicitia. Hun tournée zal ".ijn ten bate eener philantropische inrichting. Aan bevolen behoeven zij niet meer te worden, daar zij reeds te goed bij bet Nederlandsche publiek bekend zijndaarvan getuigden de stampvolle zalen, waarin ze altijd optraden. Make ieder zich op, om ook nu weder van hun 9choone muziek te genieten. Wachtmeester W. A. J. van Moarleveld, van het 1e rcgimeDt veld-artillerie hier, wordt 1 November voor 2 jaar gedetacheerd bij de artillerie-rijschool te Bergen-op-Zoom. De levering van het ligstroo voor het gar- nizoens-nachtlegermagazijn te Amersfoort gedurende het tijdvak 1 November 1897—31 October 1898 is toegewezen aan de firma H. Gerritsen, alhier, tegen den prijs van 1'29.80 per 1000 K. G. Het wasschen der linnen goederen voor dat magazijn is toege wezen aan J. Poll Jonker, te Epe, tegen den prijs van een bedzak 33/4 cent, een kussen- zak 3/4 cent, een laken l1/2 cent, eeri stroo- zak 33/4 cent, een tweemanslaken l1.^ cent. Men verzoekt ons te melden, dat de gun ning van het lokaul voor den Roomsch Ka tholieken Volksband nog niet heeft plaats gehad. Met ingang van 20 dezer is benoemd tot Burgemeester van Baarn de heer E. L. baron d'Aulnis de Bourouill, thans Burgemeester van lieerde. Ds. G. van Goor, predikant te Bunschoten, hoopt 27 October den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar te Nedor-Andel de Evangelie-bediening aanvaardde.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2