Stadsnieuws. Bal-Zij de 40 cent Ingezonden. Staten werd mededecüng gedaan. Dit colle ga nu heeft ingevolge art. 225 der Gemeen tewet den Raad doen hooren en deze heeft zich met de opvatting van R. en W, name lijk dat artikel 70 der Kieswet geen bepaald voorschrift bevat en artikel '205 k. niet van toepassing kan worden geacht, vereenigd en de weigering goedgekeurd. Doe nu 11H. MM. de Koninginnen zullen 2 De cember van «Het Loo" naar 's-Gravenhage terugkeeren. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 29 November a.s. des avonds half negen. Een der bladen heeft de moeite genomen om eens op te tellen hoeveel onderwerpen aangeroerd werden in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Regrooting van Binnenlandsche Zaken. Het zijn er ruim 160. Rij de spoorweg-ondernemingen bestaat het voornemen, bij wijze van proef, gedu rende de maanden Januari, Februari en Maart van het volgende jaar Kilometerboekjes van 5000 K.M. verkrijgbaar te stellen tegen den prijs van f70, geldig voor de 3e klasse, zijnde. f5 billijker dan 5 boekjes van de bestaande a 1000 K.M. De geldigheid is op een jaar vastgesteld en de waarborgsom op f5. Al léén als de afgifte van de nieuwe boekjes belangrijk is te noemen, wordt de maatregel na 1 April ook toegepast. Van de 1800 biljetten door de bakkers gezellen te Almeloo verspreid, kwamen er 1037 terug. Vóór afschaffing van nacht- en Zondagsdienst stemden 100Ö huisvrouwen, dus 98%, tegen de afschaffing 10 huisvrou wen, en blanco 20. Het tegen den Domtoren te Utrecht aan gebouwde huis is ondershands aangekocht door de Gemeente, zoodat de toren nu rond om vrij kan worden gemaakt. Aan de Haagsche darnes, die de Meel- en Broodfabriek hebben geboycot wegens rnet- afschafling van den nachtarbeid, wijdt »een vriend van consequentie" in het Haagsche Dagblad de volgende regelen O. dapp're Haagsche dames, Wat treedt gij fier in 't perk, Hoe toont gij klaar uw afkeer Van 's bakkers nachtlijk werk Maar blijft nu op uw kruistocht Niet halverwege staan Gij moet tot heil der menschheid Een stapje verder gaan. Bezoekt gij bals of feesten Tot diep soms ip den nacht Bedenkt.: dat aan de huisdeur U ginds een rijtuig wacht. En die koetsier daar mijmert: »U hebt het goed, Mevrouw, U zit daar warm en heerlijk, Ik bibber van de kou". 'k Meen, dat ge een droog kadetje Wel zoo verkies'lijk vindt. Dan om naar huis te wand'len ln regen en in wind En als gij wilt gaan reizen Naar steden als Berlijn, Och, kiest dan nooit den nachttrein Om 't spoedigst daar te zijn. Want als gij 's nachts daar indut Op kussens van fluweel, Dan is 't een tijd van zwoegen Voor 't spoorweg-personeel. En als ge aan uw modiste Een nieuw costuum bestelt. Blijft dan geduldig wachten Schoon 't ongeduld u kwelt. Want als die -rme naaister, Die voor uw gramschap rilt, Den ganschen nacht rnoet pieken Hebt gij het zoo gewild. Dus, dapp're Haagsche dames, Die zoo'n reclame maakt, Denkt eens aan menig stakkert Die óok geen nachtrust smaakt Het aantal onderwijzers schijnt sterk te zullen vermeerderen, althans de deelneming aan het eerstvolgend examen voordeonder- wijzei-sacte in Den Haag zal zóo groot zijn, dat men ernstig over «lenkt om twee examen- commissiën samen te stellen. De Rechtbank te Utrecht heelt thans von nis gewezen in de in ons nummer van 4 dezer omstandig meegedeelde zaak betreffende de vraag, of de verhuurder van huizen, die deze met opgenomen kapitaal bouwt, mag worden aangeslagen in de Bedrijfs belasting, en heeft de vraag in ontkennenden zin beantwoord. Na een uitvoerige beschouwing van de ge schiedenis der wet op de Bedrijfsbelasting, speciaal van de oorspronkelijk voorgestelde 6, waarbij een bijzondere v.ijze van bere kening der winst uit verhuren van woningen werd bepaald, kwam de Rechtbank tot de be slissing dat het amendement van den heer Douner, door welks aanneming die paragraaf uit het ontwerp is verdwenen, de strekking had om te doen uitmaken, dat het verhu ren van woningen niet zou zijn een bedrijf in zin der wet. Op dien grond oordeelde de rechtbank, dal de neer Van L. ten on rechte in de Bedrijfsbelasting werd aange slagen en werd diens vordering tot terugbe taling van den aanslag toegewézen. Rij liet afdeelings-onderzoek van het wets ontwerp, houdende aanwijzing der ontheffin gen enz., ter zake van de belasting op het Personeel, geheven krachtens de wet van '29 Maart 1893, werd tegenover de vrees, dat door deze ontheffing Je ontvangsten uit iiet Personeel over 1896 buiten alle ver- houding zouden worden gedrukt betoogd, «lat. wanneer, gelijk het wetsontwerp beoogt, in mindering der ontvangsten over 1896 nog slechts gebracht worden de ontheffingen enz., waarvan de ordonnantiën na 31 December 1896 zijn of worden uitgevaardigd, tot een j bedrag gelijk aan het meerdere dan de helft van de hoofdsom en 's Rijks-opcenten der kohieren van het Personeel, dienst 1896/97, i van geen bijzonder drukken der ontvangsten over 1896 sprake kan zijn. De versierselen der Nederlandsche ridder- orden komen den Staat op de volgende uit- J gaven te staan Nederlandsche Leeuw Ridder-grootkruis I f 181.40, commandeur f 140.75, ridder 136, broeder f12 .Orattje-Nassau-orde: Ridder-grootkruis, mi litair f146, civiel f142; groot officier, militair 1'135, civiel f133; commandeur, civiel f93, militair f91 officier, civiel f54.50, militair f53; ridder 111.75; gouden medaille 1'42; zilveren medaille f4.75; bronzen medaille f3. Bij liet wapen der infanterie ontbreken thans 374 korporartlshet aantal omterofll- eieren volgens de organieke sterkte is sedert 1884 voltallig, thans zijn er 114 onderoffi cieren overcompleet, waaronder 96 den titu- lairen graad bekleeden. Ouder de aanwezige korporaals zijn er 156 die voldoende hebben voor sergeant of fout'ier, doch die wegens gebrek aan vacatures niet bevorderd kunnen worden. Treurig vooruitzicht voor de jonge korporaals, die toch in dienst kwamen met het doel om het verder te brengen, te treu riger nu de proef met het Reservekader wordt voortgezet. Dr. Kuyper heelt den voorslag van den lieer Ch. Boissevuin aangenomen om beider briefwisseling over het gebeurde met de Nieuwe kerk te Amsterdam iu brochure te doen uilgeven. De week van gebed en zelfverloochening heeft iu Nederland voor het »Leger des Heils" opgebracht ongeveer negentienduizendgulden. Omtrent hel flnancieele resultaat van de tentoonstelling te Dordrecht liepen allerlei geruchten. In een vergadering van aandeel- houders van het garantie-fonds werd beslo ten een commissie te benoemen, welke een I onderzoek zal instellen naar albs wat oorzaak I kan geweest zijn van het belangrijke tekort. Het Hoofdbestuur deelde mede, dat het na- j deelig saldo der tentoonstelling van dezen j zomer vermoedelijk zal bedragen 1'37 652.92 mogelijk zal het wat minder worden door verkoop van terreinen in elk geval bedraagt het ten minste f3i 000. De hoofd-redactie van De Amsterdammer, Weekblad voor Nederlandzond ons ter kennismaking toe het goed uitgevoerde werkje »Onze afgevaardigden, 1897-1901 bevattende de welgelijkende portretten van op zes na alle leden van de Tweede Kamer, met korte doch zeer goede aantee- keningen over elk hunner. Het handige boekje, dat zeker heel dik wijls zal woruen geraadpleegd, is uitsluitend bestemd voor abonnés var het zoogenaamde «groene weekblad" en voor hen tegen den werkelijk zeer lagen prijs van 25 cent ver krijgbaar. De Staatscourant van Donderdag bevat de goedgekeurde statuten der «Vereeniging tot bevordering van wielersport, voornamelijk on der de handwerks- en arbeidersklasse, zoowel in de steden als ten plattelande", gevestigd te Amsterdam. Haar doel is: de bevordering en het zoo al gemeen mogelijk maken van de beoefening der wielersport, zoowel bij de uitoefening van beroep als tot uitspanning, hoofdzakelijk onder de ambachtslieden en de arbeiders in de steden des Rijks en ten plattelande. De vereeniging bestaat uit gewone leden, honoraire leden en begunstigers. Voor de eerste maal zijn tot bestuursleden benoemd de heeren f), K. Baron, voorzitter; J. W. van Leeuwen, secretaris, en C. W. F'. Baron, penningmeester. tot f 14.65 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige Henneberg-Zijde van 35 ct. tot f 14.65 p. Met. ellén gestreept, geruit, gewerkt damast enz, (ca. '240 qnal. en 2000 vorsch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in buis. Stalen om megaand. Dubbel briefport» naar Zwitserland. Zijde-Fabriekanten G. Henneberg (k. A: k. Toflever.) Zürich. Donderdagnacht vond de politie te Zutphen I Het tekort is niet te wijten aan het bedrag op een vensterbank van het Nuts-gebouw j der entrees;'dit was geraamd op ongeveer aan de Rozengracht een vrouwebecld zonder f 55 000 en er is f 34899.69 moor ontvangen, hoofd, waarop stond: «gevolgen van het Ook do bouw en de terreinaanleg is aanzien- vrouwenkiesrecht." I lijk goedkooper geweest dan tnen geraamd j Hedenavond half zeven hoopt ds. De Bruin, I van Apeldoorn, in Volksheil op te treden I voor de Chr. Gereformeerde gemeente. Door Gedeputeerde Staten is bij hun be- I sluit van 11 November benoemd tot plaats vervangend lid der Commissie van aanslag voor de belasting uit bedrijfs- en andere inkomsten voor den kring Amersfoort, de heer W. L. Reeder te Baarn, en zulks in tie plaats van den heer M. W. van tier Tak al daar, die om gezondheidsredenen voor de gedane herbenoeming heelt bedankt. De directie van de Utrechtsche Waterlei dingmaatschappij herinnert bij advertentie in dit nummer de abonnés en verbruikers aan de verplichting om de watermeters tegen vorst te beveiligen en aan tie wenschelijk- heid om, in geval van vorst, vóór het aan breken van den nacht de binnenleidingen te doen ledigloopen. Hedenochtend werd door tien ZeerEerw. heer H. J. Kleve, beschermheer van don R. K. Volksbond, de eerste steen gelegd voor het nieuwe Bondsgebouw, Op het sportterrein aan den Leusderweg had gistermiddag tie eerste competitie-wi strijd plaats tusschen de Zutphensche voet- balvereeniging sZutphania" en «Quick" Amersfoort. Na een zeer interessanten strijd, die werd bijgewoond door een vrij groot en zeer en thusiast publiek, won «Quick" met 3 tegen 0 goals. Vrijdagmiddag halt twee werd in hel Gebouw van het Provinciaal bestuur namens het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid in het opeubaar aanbesteed Het driejarig onderhoud van 'sRijks grootc wegen in deze provincie, gedurende de jaren 1S98, 1899 en 1900. in 7 perceelen en in massa. Pere. 1. De groote weg le klasse no. 1, van de grensscheiding der provinciën Noord-Holland ca Utrecht bij Laren over Amersfoort tot de grens scheiding der provincie Utrecht en Gelderland b(j Hoovelaken. (Begrooting 1 9370 per jaar). Inschrijvers waren de heerenJ. G. Huisman, Zutphen, f9800; Th. W. Bonte, Amersfoort, f8899; W. van der Kooij. f8529 en C. Bos, Haarlemmer meer, f8274. Perc. 2. De groote weg le klasse no. 2, van Amersfoort tot de grensscheiding der provinciën Utrecht en Gelderland onder Rcnswoude. (Begrootiug f8900 per jaar). Inschrijvers waren de heeren Th. W. Bonte, Amers foort, f8650; J. C. Huisman, Zutphen, f8500; W. van der Kooij, Amersfoort f8109; eu C. Bos, Haar lemmermeer, f8031. Perc. 3. De groote weg le klasse van Zeist naar Woudenberg, vereenigeude de groote wegeu le klasse Mevr. Vcrsluys-Poelman had den avond te I voren aldaar een rede gehouden over vrou- j wenkiesrecht. had, maar daarentegen hebben huur en mo nopolie f52400.856 minder opgebracht dan gehoopt werd, terwijl de exploitatie-kosten f3830.60 meer hebben gevorderd. Inschrijvers waren de heeren: Th. W. Bonte, Amers foort f2469 en L. Ruitenberg, Amersfoort, ff"»89. Perc. 4. De groote weg le klasse no. 8, van de grensscheiding der provinciën Noord-Holland en Urecht, bij het Abcouder Meer (Begrooting f10 750 per jaar). Inschrijvers waren de heeren C. Boelhouwer, Giesendam, f11380; C. Boer Az.,Sliedrecht, f10900; J. Pijl, Alblnsserdam. f10 600; J. G. Huisman, Zut phen, f10549; J. W. Vuureti, Utrecht, f10 540; W. van Schnik, Nieuwersluis f10533; C. Krachten Jz., Utrecht, f10300; C. Bos, Haarlemmermeer f10190; W. van Dijk, Utrecht, f10189; D. Barne- veld. Utrecht, f10140 en C. Schieman, Jaarsveld, f9971. Perc. 5. De groote weg le klasse no. 6. vau do grensscheiding der provinciën Zuid-llolland en 'Urecht nabij de Putkop onder Hnrmelon tot Utrecht, (ilegrooling f4610 per jaar.) Inschrijvers waren de heeren C. do Bruin, Jaars veld, 1 5457; VV. van l)(jk, Utrecht, f4535; C. Krach ten Jz. Utrecht, f4530; C. Bos, Haarlemmermeer, f4497; C. Bierhorst, Bodegraven, f4477; C, M. Jochems, Vreeswijk, 14094; D. Barneveld, Utrecht, f4235; en R. Barneveld. Vreeswijk, f4120. Perc. 6. De groote weg le klasse no. 5, van het landgoed „Vollenhoven" onder De Bilt tot Amers foort. (Begrooting f3100 (ter jaar). Inschrijvers waren do hoeren Tl». W. Bonte, Amers foort, f3303; C. Krachten, Utrecht, f8181 W. van der Kooij, Amersfoort, f3100en L. Ruitenberg. Amers foort, f3064. Pere. 7a. De groote weg 1c klasse no. 5, van 1 Utrecht tot het landgoed „Vollenhoven" en 7b. De groote weg lo klasse no. C van het land goed „Vollcnhoeon" tot aan do Grebbesluis. Inschrijvers waren do heeren C. Bos, Haarlem mermeer, f14948; G. Krachten Jz.,Utrecht,f 14 88P D. Barneveld, Utrecht, f 14 816 en 8. M. van Wijck! Renkum, f14 400. Voor gecombineerd en in massa werd als volgt ingeschreven Voor de perceelen 1, 2, 8, 6, en 7 doorS. M. van \V(jk, Renkum, f34170. Voor de perceelen 1, 2, 3, 4, 6, en 7, dezelfde f44 520 en voor de perceelen 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7' dezelfde, f49110. Voor dc perceelen 1, 2, 3 en 6, C. Bos, Haarlem mermeer f21449; voor de perceelen 4. 5, en 7, de zelfde f29 598; voor de perceelen 1, 2, 3, 4,5,6eu7, dezelfde f50 997. Voor dc perceelen 1, 2, 3 en 6, W. vanderKonij Amersfoort, f21 780. Voor de perceelen 1 en 2, I). J. van Wagensveld Barneveld, f19 600. De eere-medaille voor langdurigen dienst bij do Schutterij is aan adjudant-onderofficier H. van Gelder op plechtige wijze uitgereikt in de manége van majoor Tromp van Holst op «Randenbroek". Voor versiering der kazernes, ter gelegen heid van de Kroningsfeesten, wordt voor iedere kazerne f100 beschikbaar gesteld. Generaal-majoor G. F. W. Borel, inspecteur van het Militair onderwijs, vertoefde heden hier ter stede om inspectie te houden over den cursus van het 5e regiment infanterie. Bij het 5e regiment infanterie hier worden dezer dagen nieuwe rijwielen ontvangen, zoodat hun aantal dan 20 zal zijn. Ook luitenant C. J. Bruyn, van het 5e regiment infanterie hier, komt eerlang in aanmerking voor detacheering gedurende 5 jaar bij het O. I. leger. Korporaals J. II. Swartjes en J. A. Front- rotli, van het oe regiment infanterie, zijn bevorderd tot sergeant. De jongeling A. A. Kramer heeft bij bet 5e regiment infanterie aangegaan de verbin tenis als adspirant-vaandrig voor het Reser vekader. Bij Kon. besluit is aan den 1e luitenant R. E. Ditlinger, van het eskadron ordonnan sen, vergunning verleend tot het aannpmen en dragen der ordeteekenen 5e klasse van den Witten Olifant, hein door den Koning van Siarn geschonken. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst, toegekend aan korporaal C. Boelhouwer, van het le regiment huzaren hier, zal hem aanstaanden Donderdag op plechtige wijze worden uitgereikt. De krijgsraad te Arnhem heeft vrijgespro ken den huzaar A. J., van het depot-eskadron le regiment huzaren hier, die beschuldigd was van in den avond van 21 Augustus den agent van politie Kooiman met een scherp vooi werp ernstig aan den neus te hebben verwond. De advocaat-fiscaal is onmiddellijk van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Morgen zal de heer W. F. Kubly, concier ge van «Soestdijk" den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van het Huis van Oranje. Hij vervulde zijn function achtereenvolgens op «Oranje Nassau-oord", aan een der palei zen te VGravetihagc en daarna op «Soest- dijk". Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. Een pijp Tabak of eeu Sigaar s.v.p. Hebt ge ooit smakelijker, inniger en met meer gevoel, overtuiging en volharding zien rooken dan door de Hollantlschezeerobben? Immers neen! Zij zijn de overplariters der rookkunst in onze volksgewoonten, de stam houders van ons rookend geslacht. Ik herinner mij eons in een oud boek te hebben gelezen, dat de duivel, gehard in vuur en smook, eenieder uitdaagde om tegen hem te rookentoen hij een flink wereldrecord gemaakt had, moest hij eindelijk den pijpe- kop buigen voor een Amsterdamschen kabel gast, die tusschen de reizen in, aan de Oude Teertuinen bij moeder thuis lag. Deze stopte reeds zijn 218e pijp, toen Satan pas zijn 192e had uitgerookt en van onpasselijkheid aan de Nieuwebrug in liet IJ sprong. Onze zeevaarders houden van tabak 't is legondair zooals een zuigeling van de melk, en een Hollandsche jongen van koek. Zie, tiaar ben ik waar ik wezen wilde. Im mers het loopt tegen St. Nicolaas en wij beginnen er aan te denken, hoe wij elkaar zullen versnaperen. Juist, maar dan behooren wij ons ook te herinneren, dat er menschen zijn, die liet heeriykste lekkers laten staan

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2